DE PRINS Gerben Karstens behaalde 16e zege in loopbaan Nederlandse wielerresultaten Schur won weer twee étappes Auto te water: een dode; twee inzittenden gered MAANDAG 21 AUGUSTUS 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 WIELRENNEN Resultaten Swift-combinatie Ronde v. h. Witte Dorp in zijn zak Bij de zaterdag gereden Ronde van het Witte Dorp (Rotterdam) voor amateurs, een rit over 95 km, ver schenen 102 renners aan de start. Winnaar werd Gerben Karstens uit Leiden, die de 95 km aflegde in 2 uur 23 sec. Tweede werd Piet van der Lans uit Sassenheim, op een hal ve ronde, 3 Rinus Paul, Den Haag, op 2 ronden, 4 Peters, Haarlem, en 5 Wil de Jager, Den Haag, beiden met 2 ronden achterstand op Karstens. Op 3 ronden volgde het hele peloton met o.a. Schijff, Rijnsburg, die 13e werd en zaterdag zijn debuut tussen de amateurs maakte. Gerben Karstens was van start af direct „weg". Het werd zijn 16e overwinning in zijn nog vrije korte amateurschap. Hij veroverde zater dag tevens de prestatieprijs. Zaterdag werd B. Odijk derde bij de nieuwelingen in Strijen, waar een rit werd verreden over 60 km. A Kloosterman werd 11e bij de bij Oldenbroek verreden militaire kam pioenschappen. Aan de Ronde van Schijndel, gisteren gereden, namen 100 renners, o.a. gegadigden voor de wereldkam pioenschappen. deel. De rit ging over 100 km. Na 20 km sprong Jan Janssen weg met aan zijn wiel Theo Nikkese. Bert Zoet uit Sassenheim had dit direct in de gaten en voegde zich bij de vluchtelingen, gevolgd door Leo Althuizen, Russens en la ter ook Bart v.d Ven. Deze renners wisten 1 ronde op het peloton uit te lopen. Er waren nog 8 ronden te rij den, toen B. v. d. Ven uit de kop groep wegsprong en 100 m „nam" Bert Zoet reageerde onmiddellijk, maar juist toen hij zijn man te pak ken had, kreeg hij een defect aan zijn derailleur. Eerste werd bijge volg B. v. d. Ven, Vlijmen, 2 B. Zoet, Sassenheim, op 50 m-, 3 Th. Nikkese, op 200 m., 4 Jan Janssen, Nootdorp, 5 L. Althuizen, Den Haag. De adspiranten reden in de Ron de van Schijndel 37,5 km. Troost uit Zaandam werd eerste, 2 P. de Jong, Roelofarendsveen, 3 Kersten, Nijme gen. Gisteren vond de trainingsrit in de Haarlemmermeer voor nieu welingen plaats over 72 km. Eerste werd B. Odijk, Alphen, 1 uur 56 min. 25 sec., 2 E. v. d. Werff, Alphen, 3 A. Sikking, Warmond, 4 Akerboom, Roe- lofarendsveen. Adspiranten 40 km: 1 J. v. Beek, Hazerswoude, 1 uur 35 sec., 2 H. v. d. Maas, Leiden, 3 J. Balkenburg, Alphen, 4 H. Boere, Ha zerswoude, 5 B. v. d. Hulst, Hazers woude. Ronde van O.-Duitsland De Nederlander Dieperink is zon dag als vijfde geëindigd in een ama teur wegwedstrijd in Luettringhau- sen (Duitsland). Hij finishte in de zelfde tijd als de winnaar, de Belg Van Sweefeldt, die de 139,5 km af legde in 3 uur 50 minuten en 10 se conden. De tweede en derde plaats waren resp. voor de Duiters Boelke en Limb ach. De Duitser Dieter Puchel zegevoer- de zondag in de wegwedstrijd voor professionals in de omgeving van Dortmund. Hij legde de 185 km af in 4 uur 52 minuten en 59 seconden. Zijn langenoot Junkermann eindigde met een achterstand van ruim vijf minuten als Tweede. De beste Ne derlander was Ab van Egmond, die zesde werd in 5.07.34. De Belg Borgmans zegevierde zon dag in een 148 km lange wegwed strijd in de omgeving van Beerse. Hij noteerde een tijd van 3 uur 38 min. Met een achterstand van vijf lengten kwam onze landgenoot Jo de Roo op de tweede plaats en der de werd de Belg Verachtert. Van der Klundert werd negende en Wout Wagtmans twaalfde ex aequo. De Duitse stayer Karlheinz Mar- sell zegevierde zondag in een wed strijd over een uur om het gouden wiel van Nuernberg. Op de tweede plaats eindigde zijn landgenoot Alt- weck met een achterstand van 25 me ter en derde werd onze landgenoot Martin Wierstra op 40 meter. De wegwedstrijd voor professionals, die zondag in Nijmegen zou worden ge houden, is niet doorgegaan. Het parkoers voerde namelijk door enkele straten in de binnenstad en dit stuitte op onover- komenlijke bezwaren van Burgemeester en Wethouders van Nijmegen. EQUIPE VAN RIK VAN LOOY STERKER DAN DIE VAN RIK VAN STEENBERGEN Een wielercriterium op de baan en op de weg. dat zondag in Lon- derzeel (België) werd gehouden tus sen de ploegen van Rik 1 (van Steen bergen) en Rik 2 (Van Looy), ein digde in een overwinning voor de formatie van Van Looy, waarvan a.a. Peter Post deel uitmaakte- Peter Post won een afvalwedstrijd voor Van Looy en Lalanghe. Het omnium werd door Van Looy en de zijnen gewonnen met 21 overwin ningen. Een criterium op de weg le verde een zege op voor Arthur de Cabooter, die de 50 km aflefde in 1 uur en 10 minuten. Eddy Pauwels finishte als tweede, Peter Post ein digde als beste Nederlander op de tiende plaats. De Oostduitser Gustav-Adolf Schur heeft zondag in de wielerronde van Oost-Duitsland zijn vierde etappe overwinning behaald. Hij zegevierde te Jena in een eindsprint van vijf tien man vóór zijn clubgenoot Am pler. Schur legde de afstand van Aue naar Jena (17 km.) af in 5 uur 2 min. 35 sec. Het peleton had een achterstand van ruim 5Vs minuut op de kopgroep, waarin zich als enige Nederlander Rutte bevond, die naar de zevende plaats sprintte. De plaatsen van de overige Ne derlanders waren: 23. Boom, 31. v. Kemenade, beiden in 5.15.42, 54 Schuuring 5.17.33. Boonman staakte de strijd. In het algemeen klassement, dat wordt aangevoerd door Schur, be zetten onze landgenoten de volgen de plaatsen: 37. Rutte 19.33.02; 52. Boom 19.53.46; 56. Van Kemenade 19.57.23; 59. Schuuring 20.02.58. Ex-wereldkampioen „Taeve" Schur heeft zaterdag ook de derde etappe gewonnen. Hij legde de 201 km. van Zittau naar Aue af in 5 uur 41 min. en 39 seconden (bonificatie inbegre pen). De tweede plaats was voor Ampler (Oost-Duitsland) in 5.42.09 (met inbegrip van 30 sec. bonificatie) en de derde plaats voor diens land genoot Scheibner in 5.43.17. Van de Nederlanders eindigden Rutte en Boom resp. als twaalfde en dertien de, beiden in 5.45.38. Boonman werd 24e in 5.50.30, Schuuring 68e in 6.20.48 en Van Kemenade 69e in 6 uur 20 min. 48 sec. DUITSE PLOEG VOOR WERELD KAMPIOENSCHAP OP DE WEG De Duitse wielerploeg voor het wereldkampioenschap op de weg voor professionals bestaat uit de vol gende renners: Hans Junkerman, Dieter Puschel, Ludwig Troche, Rolf Wolfshohl, Horst Oldenburg, Klaus Bugdahl, Sigi Renz en Dieter Kern- per. KORFBAL Adspiranten-vijfkamp „Vicus Orientis" Dank zij een lofwaardig initiatief van de zeer actieve adspiranten-com- missie, hebben ruim 60 adspiranten van de korfbalclub „Vicus Orientis" - en met hen een aantal adspiranten -in-spe - zich zaterdagmiddag in de Leidse Hout met elkaar kunnen me ten in een onderlinge vijfkamp, die een zeer vlot en sportief verloop had. Onderverdeeld in vijf leeftijds groepen hebben de jongens en meis jes een zeer spannende strijd gele verd in de vijf verplichte onderde len: Hardlopen met hindernissen, verspringen, balgooien, strafworp en een behendigheids-wedloop met als inzet het „afdelingskampioenschap". Daar echter niet alleen dit kampioen schap, doch ook een aantal waarde volle spelen w.o. een ping-pongspel als 1ste prijs op het spel stond, ga ven de jeugdige vijfkampers(sters) elkaar weinig of niets toe, hetgeen in de uitslagen mede tot uitdrukking kwam. Zo moest b.v. in afdeling E (meisjes van 10-11 jaar) een extra strafworp-wedstrijdje op uiteindelij ke beslissing brengen, daar de meis jes L. Verstraten, S. de Vink en I. Verstraten alle drie met 8 punten waren geëindigd. Het resultaat was, dat Lenie Verstraten zich ontpop te als een prima strafworp-neemster met toekomst en aldoende beslag leg de op de eerste plaats in haar groep. De uitslagen luidden: Afdeling A (meisjes van 14 jaar): 1 C. v. d. Weij- den (11 pnt); 2 L. Selier (9 pnt); 3 I. Chouffour (7 pnt). Afdeling B (meisjes van 12 en 13 jaar): 1 B. Lovens (13 pnt); 2 M. Zegers (11 pnt); 3 J. Duffels (10 pnt). Afdeling C (meisjes-nieuwelingen): 1 R. de Graaf (13 pnt); 2 M. Rijs- bergen (11 pnt); 3 R. Kromhout (10 pnt). Afdeling D (jongens 13 en 14 jaar): 1 F. Beij (11 pnt); 2 K. Onderwater (11 pnt). F. Beij wint na strafwor- pen. 3B. Ober (10 pnt). Afdeling E (meisjes van 10 en 11 jaar): 1 L. Verstraten (8 pnt);e 2 S. de Vink (8 pnt); 3 I. Verstraten (8 pnt), (Beslissing door straf wor pen). Succesvol junioren- toernooi van „Vicus Orientis" Engels team maakte uitstekende indruk Nog onverwacht begunstigd door vrij goed korfbahveer en bijgewoond door vele belangstellenden, is het junioren- toernooi van „Vicus Orientis" gisteren in de Leidse Hout weer een groot succes geworden. Een groot deel van de belang stelling ging uiteraard uit naar de deel name van een Engels twaaftal, dat deel uitmaakt van een groep Engelse korf ballers, die deze week in Leiden een korfbalcursus volgen. Vicus Orientis fungeerde als gastheer van dit twaalftal, dat voor de practische spelbeoefening is een speciale poule uit kwam tegen een drietal Leidse combina ties t.w. een Algemene-, een Crescendo- en een Vicus O.-comblnatie. Daar het Engelse team blijk gaf het korfbalspel uitstekend te beheersen, was het voor de Crescendo-combinatie des te succesvoller, dat deze combinatie de enige was, die zich op afdoende wijze tegen dit team wist te handhaven. Nadat zowel het Engelse team als de Crescendo-comb. ongeslagen waren ge bleven, leverde de ontmoeting Engeland -Crescendo een gelijkspel van 3-3 op, zo dat beide teams met 5 punten eindigden en strafworpen de beslissing moesten brengen. De Crescendo-comb. bleek dit onderdeel iets beter te beheersen en legde dus beslag op de eerste plaats en een fraaie herinneringsmedaille. Naast een dito medaille, namen de gasten een niet minder fraaie herinneringsbeker mee naar huis. In de junioren-poule B toonde het Phoenix A-team uit Den Haag zich der mate superieur, dat met 8 punten onge slagen beslag werd gelegld op de Vicus- Orientis-wisselbeker, gevolgd door het twaalftal van Algemene A, dat met 4 punten als tweede eindigde. In poule C boekte het Vicus Orientis-B nieuwelin gen-twaalftal een fraai succes door eveneens met 8 punten ongeslagen uit de strijd te voorschijn te komen. Mors- kwartier A liet zich door KNS A met 0-1 overbluffen en eindigde hierdoor op de tweede plaats met 6 punten. De volledige einduitslagen waren: Poule A: 1ste prijs (medaille) Cres cendo-comb. (5 pnt.); 2e prijs (medaille) Engeland (5 pnt.) (na strafworpen); 4. Algemene-comb. (2 pnt); 4. Vicus O.- comb. (0 pnt.). Poule B: 1ste prijs (VO-wisselbeker en vaantje) Phoenix A (8 pnt.); 2de prijs (medaille) Algemene A (4 pnt.); 3. Fluks A (3 pnt.); 4. Ready A (3 pnt.); 5. Vicus Orientis A (2 pnt.). Poule C: 1ste prijs (beker) Vicus O.-B. (8 pnt.; 2de prijs (medaille) Morskwar- tier A (6 pnt.); 3. KNS A (4 pnt.); 4. Fluks B (2 pnt.); 5. Crescendo A (0 p.). CRICKET Flamingo's versloegen Strugglers of Asia Een onder de naam „Flamingo's" uit komend bondsteam van de KNCB heeft zaterdag op het HHC-terrein in Den Haag met 5 wickets gewonnen van de Strugglers of Asia, een team voorname lijk bestaand uit Engelsen, die enige tijd in Azie hebben doorgebracht. Het door weekte veld en de hernaalde onderbre kingen wegens regen "ormden omstan digheden welkt aan kwaliteit van het spel geen goed deden. Hel fielden, vooral dat van de Stragg lers, die ook nogal wat vangbailen mis ten, was niet van bijzonder goed gehalte Vooral dfnkzij het goede we.'k van Brown bereikten de Strugglers een to taal van 165 all out. De „Flamingo's" overschreden dit totaal voor verliea van slechts 5 wickets. In Jutphaas is zaterdag een perso nenauto in de Vaartserijn gereden. Door moedig optreden van twee jon gelui zijn drie van de inzittenden ge red. De 31-jarige E. D. Venneman uit Utrecht, die aan het stuur zat, is om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde bij de brug over het Amsterdam-Rijnkanaal in Jutphaas. De auto is eerst in een bocht van de weg geslipt. De heer A. A. van Hussen uit Utrecht is direct in het water ge sprongen. Hij sloeg de achterruit van de auto in en wist de heren C. G. en D. Peek, uit Utrecht, uit de auto te bevrijden. Hij is geholpên door een jonge in woner van Jutphaas, de heer J. van Louw die twee van hen aan de kant bracht. Amusement in het weekeinde In zijn „Oude draaidoos" heeft Si mon van Collem zondagavond voor de VPRO fragmenten vertoond van de avonturenfilm „De zwarte piraat". Hoezeer zijn we nu ontwend aan dit genre, met overigens de verdienste lijke ster Douglas Fairbanks. Het filmjaar 1926 is op aangename ma nier bij ons herleefd. Van artistieke gehalte was het kunstprogramma „Drieluik" met de nodige verschei denheid van zang en dans. Bij de Vara was Pierre Huyskens opnieuw present met 4jn „Carré vrouwen met een heer". Hij deed nog al ge zwollen en trachtte halsstarrig zijn Limburgse g te verloochenen. De oplossingen kwamen nog al vlot, hetgeen welkom was aangezien het programma 'n tijdnood was geraakt wegens storing. Beeld en geluid, die synchroon horen te lopen, waren na melijk uit elkaar geraakt en het duurde nogal, vooraleer de fout her steld was. Paul Godwin en zyn sex tet bewezen, dat de ouden het nog best doen. Wist U, dat in ons land zojuist bijna anderhalf miljoen gul den is besteed aan „verkochte" voet ballers? We hoorden dat in Expresso, waarin enkele actualiteiten werden aangesneden. Veelzijdige Jolian Heesters De artist Johan Heesters kent men natuurlijk uit de Duitse speelfilm; maar minder bekend is, dat hij in Nederland is geboren. Hij heeft van zijn afstamming laten blijken, toen hij in de „Zwerftocht door operette- land" het echt-Hollands „Nou tabé dan" heeft gezongen. Heesters is be halve liedzanger ook operette- en operazanger, toneelspeler en danser, conferencier en propagandist voor de musical. Men heeft dat alles kun nen waarnemen in een uitstekend programma voor de Zuid-Duitse tele visie, door de Vara zaterdag uitge zonden. De montering was rijk en de keuze van meewerkende verant woord. Nu al was een show van bad pakken anno 1962 ingelast. Het deed ons deugd te zien, dat de snit wat decenter is dan dit van de laatste jaren. Komende uitzendingen DE NCRV heeft vanavond een film opgenomen over de ontwikkeling van Suriname en ook is er weer een af levering van „Vader weet het beter". De speelfilm van dinsdag heet „De drie zingende musketiers", een aardig gevonden variant op de bekende avonturenfilm van Dumas. Veel be kenden verlenen de laatste tijd hun naam aan een t.v.-show; woensdag btf de Avro zijn de Skymasters aan de beurt Dan zal ook iets worden „getoond over de fiets, die honderd jaar bestaat. Verzoek aan de ouders In de Katholieke radio- en televi siegids wordt steeds aangegeven of een bepaald toneelstuk of speelfilm wel geschikt is voor de jeugd en voor welke leeftijd Nu is de prak tijk, dat lang niet alle ouders op de ze aanduiding letten en dat dan - doorgaans buiten hun aanwezigheid - jongens en meisjes kyken naar een stuk, dat voor hun ogen en ook voor hun oren niet geschikt is. We heb ben wel een jeugdigen daarover aan gesproken en toen kwam het ontstel lende antwoord, dat ze de KRO-gids weliswaar raadplegen, maar dan bij voorkeur om die voorstellingen te kunnen volgen die hoger dan hun eigen leeftijd geclasseerd staan. Ouders: let eens op thuis en houdt een standpunt aan overeenkomstig de aanwijzingen, die heus niet zonder reden worden gegeven, Nog eenmaal: „Jane Eyre" „Jane Eyre" - het televisiespel naar het gelijknamige boejc van Charlote Brönte, zal door de NCRV nog éénmaal worden uitgezonden en wel donderdag -.s.. De dramatise ring werd in opdracht van de BBC geschreven door Constance Cox en Jan Dallas. De Nederlandse bewer king is van David Koning. Het spel werd uitgevoerd door de toneelgroep „Theater" en onder regie van Pe ter Koen op telerecording vastgelegd. De rol van Jane Eyre wordt gespeeld door Mia Goossen. Aetherklanken DINSDAG 22 AUGUSTUS 1961 HILVERSUM I, 402 m. 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen gebed en overweging. 8 18 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. jeugd. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10-25 Gram. 10.50 Idem. 11.30 Idem, 11.5C Volaan vooruit, praatje. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Ben je zestig? 12.30 Land- en tuinb.mede. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer, 13.20 Gram. 14.00 Idem. 14 35 V. d. platte landsvrouwen. 14.45 De fatale 7 da gen, hoorsp. 15.30 Gram. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17-45 Rege- ringsuitz.: Veranderend Curasao, door Frank Martinus Arion. 18.00 Gitaarspel. 18.20 Regeringsuitz.: Reis indrukken over het onderwijs in de nieuwe Staten van West-Afrika. I, door mr. H. G. Quik, directeur van de Stichting voor Internationale Sa menwerking der Nederlandse Uni versiteiten en Hogescholen (Nuffic). 18.30 V.d. jeugd. 19 00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 20.30 Idem. 20.55 Concertgebouwork. en soliste. 21.40 Tenor en piano. 22.00 Gram. 22.20 Letterkundige persoonlijkheden, die ik gekend heb. lezing. 22 30 Nws. 22.40 Gram. 23.00 Idem. 23.30 Idem. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dapopening. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v.d. vrouw. 9.10 De Groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Mor genwijding. 9.55 Boekbespr. 10.00 Gram. 10.50 V.d. kleuters. 11.00 Pia nospel. 11.15 V. d. zieken. 12.00 Ham mondorgel en trombone. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Radio-filharm.-ork. 14.50 Voor dracht. 15.00 Lichte muz. 15 30 Hel pers in den vreemde, gesprek. 15.45 Kamermuz. 16.15 Gram 16 30 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Metropole-ork. en solist. 19.00 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.00 De ballade van Tim de Forellenvisser, hoorsp. 22.20 Gram. 22.30 Nws.. beursber. v. New York en meded. 22 45 Act. 23.00 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. 20.20 Film. 20.40 Film. 21.10-22.20 Speelfilm. Oorspronkelijke roman naar een Fries handschrift door R. LEENSTRA 16 Met behulp van de beide dienst meiden werd de maaltijd klaar ge zet. Het mooiste stuk van het rijke lijk aanwezige vlees werd door Ocko voor de prins afgesneden en Hilde moest ook een kruik wijn uit de kel der halen. Ocko deed daarbij een omstandig verhaal van de kwaliteit van deze wijn, die koopman Hem- mema hem had aangeboden. Een dag of tien geleden hadden de knechten van Hemmema hem de drank gele verd en hij bewaarde ze voor speci ale gelegenheden. „Zoals deze", voeg de hij er aan toe en gaf daarbij de prins een knipoog van verstandhou ding. De prins liet zich niet noden en zette zijn krachtige tanden in een stuk vlees, dat hij op de punt van zijn jachtmes hield. Maar Ocko greep met een pijnlijk gezicht naar zijn wang, toen hij aan de maaltijd was begonnen en klaagde over zijn kie zen, die hem in de steek begonnen te laten. Hilde plaagde hem daar mee en zei, dat hij spoedig alleen nog maar melk en gesopt brood zou kunnen eten en dat hij dan wel heel dik zou worden. Ada volgde zwijgend het gesprek en keek strak voor zich neer, zodat Redbad geen ogenblik de kans kreeg haar blik op te vangen. Pas tegen het einde van de maaltijd wendde ze zich tot Ocko met de vraag of hij na de maaltijd thuis zou zijn. „Waar om dat?" vroeg Ocko' „Vanmorgen is Ado hier even geweest met een vriend. Iemand uit het gevolg van bisschop Wilfrid. Die stelt veel be lang in paarden en hij wilde graag dat u de folcbeesten liet zien". „Wat is dat voor iemand? Toch zeker geen monnik?" schrok Ocko. „Nee, dat geloof ik niet. Ik heb hem al eerder ontmoet bij Ado thuis. Maar hij zag er eerder uit als een edelman dan als een monnik. Hij droeg zijn zwaard en zijn kruin was ook niet geschoren. Het is nog een jonge man". „Zou het dan dezelfde zijn, die vanmorgen de bisschop ver gezelde?" opperde Ocko. „Een lange, slanke jongeman met donker haar en een bijna meisjesachtig gezicht?" „Ik vond hem er helemaal niet meis jesachtig uitzien. Maar misschien is het toch wel dezelfde geweest". Prins Redbad had het gesprek tus sen vader en dochter met stijgende onrust gevolgd. Lag hier wellicht de sleutel voor het vreemde gedrag van Ada. Hij probeerde zich de jonge man te herinneren. Lang was hij, met krullend haar en een paar bruine ogen. Hij moest stellig nog vrij jong zijn. Ook hij had hem een beetje meisjesachtig gevonden in zijn al te verzorgde kledij. Maar Ada had daarover blijkbaar een andere me ning en hij bedacht met schrik zijn grover uiterlijk in haar* ogen wel licht ongustig afstak bij dat van de jonge sierlijke Engelsman. Maar als die volgeling van de bis schop hem de voet dwars zou zetten, dan moest hij oppassen. Door geen vreemdeling en zeker niet door een Christen zou hij zich aan de kant laten schuiven. En onwillekeurig gleed zijn blik naar het lange zwaard dat hij tegen de wand had gezet. Hij kon het niet laten om wat scherp tegen Ocko te zeggen, dat Ado blijk baar veel omgang met Christenen had. „Ochja, wat zal ik daarvan zeg gen", was het antwoord. „Het staat mij eigenlijk ook helemaal niet aan, maar hij is oud genoeg om zijn eigen weg te gaan. Ik heb de jongen eigenlijk nooit goed begrepen en zijn vrouw heeft veel invloed op hem. Die hield zich als meisje, toen zij bij Utrecht woonde, al niet meer aan de oude goden geloof ik en sedert een Christen mijn kleinzoon Nothgrim heeft genezen, is zij helemaal naar die kant overgegaan. Maar als die Engelsman alleen komt om mijn paarden te zien, dan kan ik hem dat toch moeilijk weigeren!" Redbad begreep 't. Als iemand be lang stelde in Ocko's paarden, dan had die zijn hart al gewonnen. Al was het een der kwade goden, dan zou hij hem nog met liefde de goede hoedanigheden van zijn paarden heb ben uitgelegd. Toen de maaltijd beëindigd was en ieder nog een paar appels had ge nomen, liet Ada de tafel afruimen. De beide zusters wilden daarna het vertrek verlaten om de mannen al leen te laten. Maar Ocko riep hen terug. „Neen Ada, de prins heeft met mij geen belangrijke dingen te be spreken. Maar met jou wel. Kom Hilde, wij gaan naar buiten. Ado en z'n vriend zullen zo meteen wel ko men en dan gaan we naar de paar den". „De prins en ik hebben giste ren al gesproken, vader", zei Ada. „Er valt niets meer te zeggen". „Toch wel, Ada", merkte de prins zacht dwingend op. „In elk geval verlang ik dat je de prins behoorlijk te woord staat. Kom mee. Hilde". Ocko was zichtbaar ge prikkeld door de tegenstand van zijn dochter. Zodra de anderen het vertrek had den verlaten, ging de prins tussen Ada en de deur staan. „Luister nog één keer naar mij, Ada", klonk het zacht uit zijn mond. „Misschien wil je het liever niet, maar het was voor mij ook niet gemakkelijk hier terug te komen, nadat je mij gisteren zo vreemd hebt bejegend. Ik vraag het niet als een gunst. Ik heb het recht, omdat er een of ander misverstand moet bestaan. En omdat we, toen ik naar het land van de Vikingen ging, niet zomaar als gewone vrienden af scheid hebben genomen. We hebben elkaar trouw beloofd". „Ik begrijp niet, dat jij je daarop durft te beroepen" antwoordde het meisje verontwaardigd. „Daar moest je liever over zwijgen". Ze stond hoog opgericht voor hem. „En mijn liefde voor jou, die ik je voor mijn vertrek heb bekend, die geeft mij 't recht om in elk geval je te zeggen wat ik te zeggen heb". „Liefde?" antwoordde ze scham per. „Dat is een mooi woord, waar heel wat minder mooie dingen door bedekt worden. Daarover spreekt men ook tegenover een meisje, dat men alleen als speelgoed wenst, om de hartstocht te bevredigen. Maar probeer het met dat woord maar niet meer bij mij, prins Redbad. Er be staat nu geen kind meer tegenover je, zoals destijds. Ik weet al een beetje van wat er in de wereld te koop is. En misschien is er voor een prins veel te koop, maar niet alles, dat zeg ik je". In het vuur van haar woorden schitterden haar ogen met een wilde glans en nog nooit had prins Redbad haar zo mooi, zo be geerlijk gezien. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 11