Van Eysden (superieur) en mevr. Baars (looptechniek) veroverden de tennistitels Gemengd dubbel en heren dubbel voor Goris-Seven en Maris-v. Eysden Zuid-Hollands steeple chase-record voor de Bataven-junior Piet Beelen Cees Koch wierp 55,61 mtr met discus Holland-junior sprong 1.63 hoog MAANDAG 21 AUGUSTUS 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 De 25-jarige Daviscupspeler Piet van Eysden heeft zondag op de Mets- banen in Scheveningen de door spit geplaagde Hans van Dalsum opgevolgd als kampioen van Nederland in het heren-enkelspel. In een eindstrijd met vele boeiende aspecten zegevierde hij met 8—6, 6—4, 46, 75 van de Rotterdammer Henk Goris, die moedig weerstand bood, maar zich ten slotte gewonnen moest geven voor het superieure spel van de Hilversum mer. De Amsterdamse Jetty Baars-Wienese zegevierde na een langdurige finale-partij met 61, 57, 62 over haar stadgenote Hennny van Rijn en werd daarmee de opvolgster van Madeleine Weurman als kampioen in het dames-enkelspel. Boeiende eindstrijd Het waren twee finales van een volkomen verschillend karakter. In de dames-finale speelde de angst 'n grote roL Bij 'vele rallyes ging het er zuiver om de bal in het spel te hou den; de heren hadden hun zenuwen veel beter in bedwang. Van Goris was bekend, dat hij pas verslagen is als de laatste slag onbereikbaar voor hem is, Piet van Eysden verraste met een vechtersmentaliteit, die zijn spel zeer ten goede komt. Speltechnisch was Van Eysden on getwijfeld de betere speler, maar ondanks dat heeft hij in alle vier sets achter gestaan. Driemaal geluk te hpt hem die achterstand ongedaan te maken en om zoiets te doen, moet men behalve een goede slagenbe- heersing ook een sterk moreel heb ben. Sterk moreel En die kwaliteit bézat Van Eysden zondag in hoge mate. Zijn spel, dat in het eind van de eerste en in het begin van de tweede set een peil bereikte, zoals zelden in Nederland is vertoond, zakte weliswaar een enkele maal terug, maar steeds op tijd hervond de Hilversummer de juiste balans, dan trok hij zijn te genstander naar het net door een serie diepe baselineslagen te onder breken met een stopvolley, om ver volgens te scoren met een magni fieke passeerslag. Dat Goris snel vermoeid raakte bleek al in het be gin van de tweede set, toen hij wel licht ook gedeprimeerd door het ver lies van de eerste set, waarin hij met 52 had voorgestaan, enige tijd als een schooljongen heen en weer had gestuurd. In enkele ogenblikken had Goris tot tweemaal toe zijn service verloren en stond hij met 30 ach ter. Maar zonder dat Goris merk baar beter ging spelen werd het 3-3, o.a. door enkele dubbele fouten van Van Eysden. De Hilversummer kwam zelfs met 3—4 achter te staan. Op eigen service maakte hij echter gelijk en door de beginslag van Go ris te nemen en zijn eigen service te behouden, won hij de tweede set met 64. In de derde set forceerde Van Eysden teveel, maar na de rust pauze had hij zijn concentratie weer geheel gevonden. Damesfinale van minder allure De dames-finale had heel wat min der allure. Mevr. Baars en Henny van Rijn, die beiden min of meer bij verrassing tot de eindstrijd door drongen - zij waren als vijfde en zesde geplaatst - bezaten naast een redelijke beheersing van de back hand aan een volkomen ongevaar lijke forehand. Mevr. Baars duwt als Nationaal kampioene tennis dames enkel: Mevrouw Baars. het ware de bal terug, waarbij hij hoog over het net gaat en diep in het achterveld belandt. De enige re medie tegen een dergelijke speel wijze is vaart en daarvoor mist Hen ny van Rijn de beheersing. In de eerste set kon de nerveuze Henny van Rijn vrijwel geen bal slaan. Ze verloor met 61, nadien kwam ze wat beter in vorm, speelde zelfs een enkele maal op vaart en won de tweede set met 75; na de rust eindigde het merendeel van de lange rallyes in het voordeel van mevr. Baars, die minder verkrampt speelde en een uitstekende looptech niek bezit. Ze kwam met 52 en 40 voor te staan en benutte, net als Piet v. Eysden, de eerste match point Het gemengd dubbel Het verhaal van de finale van het gemengd dubbelspel is snel gedaan. Hans Biesheuvel, de partner van Madeleine Weurman was door de entourage van het centre court vol komen van zijn stuk gebracht en miste vrijwel alles. Henk Goris, die goed werd gesteund door Jenny Seven, had daardoor niet veel moei te om als compensatie voor zijn ver loren enkelspelfinale de titel in de mixed mee naar huis te nemen. Herendubbel Het daviscup-dubbel Willem Ma- ris/Piet van Eysden, dat voor het eerst tijdens de nationale kampioen schappen in deze samenstelling speelt - vorig jaar won van Eysden samen met Van Dalsum - veroverde zaterdag de titel in het herendubbel spel. De Haags-Hilversumse combi natie zegevierde in de finale met 4—6, 62, 64 over Hans van de Weg en Evert Schneider. De wed strijd moest tweemaal wegens regen onderbroken worden. Beide keren duurde het oponthoud ongeveer een kwartier, lang genoeg om de spelers uit hun concentratie te halen. Het slachtoffer hiervan was in eerste in stantie de jonge Evert Schneider, die briljant begonnen, na er de tweede gewongen rustpauze volkomen uit raakte en fout op fout sloeg. Van Eysden begon vrij zwak, maar her stelde zich uitstekend, waarbij zijn spel op behoorlijk niveau kwam, toen het ingrijpen van Willem Maris aan het net resoluter werd. Hans v.d. Weg was van 't viertal het min ste. Zijn reageren was dikwijls voor treffelijk, maar zijn zwakke service gaf Van Eysden en Maris vaak le vensgrote kansen. De service was over het algemeen niet goed ver zorgd. In precies de helft van de 36 games kwam een service-doorbraak voor, een rijkelijk hoog aantal voor een herendubbel. VER. STATEN—MEXICO 3—2 De ploeg van de Ver. Staten heeft zondag de finale van de Amerikaan se zóne (Davis Cup) gewonnen door een 3-2 zege op Mexico. In het laat ste enkelspel, dat in Cleveland werd gespeeld, zegevierde Bernard Bart- zen met 6-3, 6-3, 7-5 over Rafael Osuna. LEIDSE ATLETIEKKAMPIOENSCHAPPEN Alleen Cees Koch zag zondag tijdens de nationale atletiekwedstrijden van Suomi in Velsen met een discusworp van 55.61 meter kans boven de grauwe middelmatigheid van deze wedstrijden uit te komen. De nog ruim 1000 toe schouwers, die het gure weer getrot seerd hadden, kwamen in hun verwach ting, vele prominente Nederlandse at leten aan het werk te zien, bedrogen uit. Zo deden o.a. Joke Bijleveld, Wil Kapel, Corry Huygen bij de dames en Joep Delnoye, Albert Hofstede, Piet Kort- leve en Harry Janssen bij de heren hun inschrijving niet gestand. Op de sprinttweekamp voor dames kwam het tot een aardige strijd tussen Ka de strijd op de Metsbanen te Soheveningen om het kampioenschap van Nederland heren-enkelspel: de winnaar Van Eysden met rijn trofee. Tilly van der Zwaard (Sagitta) en Ria van Kuik (Olympia '48). De 100 meter liepen zij beide in 12.5 sec., doch op de 200 meter was het Sagittameisje met 25.7 het snelst terwijl Ria van Kuik niet verder kwam dan 25,9. De sprinttwèe- kamp voor heren leverde een overwin ning op voor de V en L'er Marius Bos. (11.2 en 22.9). De 1000 meter heren ging in een overi gens matige tijd van 2.29.1 naar Ben Gi ling (Olympus, Alkmaar). Van Aarst (Hellas) won het kogelstoten met 14.58 meter. De Groninger Frits Boss, die en kele weken geleden senior kampioen van Nederland werd op de 200 meter, won dit nummer bij de junioren in 22.7 sec. De blonde Loes Boling kwam het verst met de dames discus: 44,39 m. Bij het kogelstoten werd zij met 13.33 m. tweede achter Corry van Wijk (13.67). Op de 400 meter bleef alleen Geesje Soesbeek met 59.- sec. nog net binnen de minuut. Intern, militaire kampioenschappen Silvester verbeterde wereldrecord discuswerpen De Amerikaanse marine-officier de 24-jarige Jay Silvester heeft zondag tijdens de internationale mi litaire kampioenschappen die in Brussel werden gehouden, de ere palm weggedragen, want bij zijn zes de en laatste poging slingerde de 104-kg zware atleet de ronde schijf 60.72 meter van zich af en bleef daarmede 16 centimeter boven zijn oude record van 60.56 meter, dat hij negen dagen geleden in Frankfort verbeterde. Hij vergrootte met deze verrichtin gen zijn voorsprong op de Pool Piatkowski, die enkele dagen geleden tot een nieuw Europees record van 60.47 meter kwam. Tijdens deze wedstrijden, waaraan door militairen uit 13 landen, na melijk Ierland, West-Duitsland, Oos tenrijk, Ver. Staten, Frankrijk, Grie kenland, Irak, Italië, Luxemburg, Marokko, Pakistan, België en Neder land werd deelgenomen, hebben de Nederlanders alleen door Frans Ku- nen, die derde werd op de 10.000 meter, een medaille kunnen win nen. Voor de overige moesten onze landgenoten tegenover sterkere te genstanders het hoofd buigen. Toch zorgde Chris Konings op de 800 m met zijn vijfde plaats in 1 min. 52,2 sec. voor een goede prestatie. Hij nestelde zich met deze tijd als twee de achter Harry Jansen op de Ne derlandse ranglijst. Henk Snepvan gers werd negende in de finale van de 1500 meter, Frans Kunen zevende op de 5000 meter en Goverde acht ste bij het verspringen. SPORT in 'f kort Dc Belgische dames-atletiekploeg zegevierde zaterdag in Huizingen met 53 -51 punten over Zwitserland. Voor de beste prestaties zorgde Yvonne Saenen met 12.80 meter kogelstoten en 41.06 m discuswerpen. Het 2e deel van de Leidse kam pioenschappen 1961 stonden echt in het teken van de jeugd. Talrijk wa ren de goede tot zeer goede presta ties die door de „toekomst" geleverd werden. De 1500 m. steeple chase voor ju nioren was het nummer van de mid dag, met Gerlach (DOS) onder de deelnemers (no. 2 op de 1500 m. ranglijst '61) stond het bij voorbaat vast, dat het geen kinderspel zou worden en deze veronderstelling werd bewaarheid, want pas in de laatste ronde werd de felle strijd om de le plaats beslist. Toon Homan had steeds het veld geleid met in z'n onmiddellijke na bijheid Gerlach (DOS), T. Snelders (AV Tempo), P. Beelen (Bataven) en Schoemaker (LDA). Doch de kop loper kon de aanval van z'n achter volgers niet weerstaan, en zelfs in de laatste meters moest hij Snelders van AV Tempo nog laten gaan. Toen de tijden bekend werden bleek dat de race zeer snel was ge weest, met hun tijd nemen de no's 1 t.m. 4 de 3e, 4e, 5e en 6e plaats op de ranglijst van Nederland in. Ook tijdens deze wedstrijd werden weer diverse records om zeep ge bracht. De veelbelovende 15-jarige Holland-jongen A. Schutte nam het Leids record hoogspringen in bezit met een sprong van 1.63 m., een bui tengewone prestatie als men b.v. be ziet dat bij de a-junioren, twee ca tegorieën hoger dus, de winnaar „slechts" 1.67 m. haalde. Gijs Hoope nam de 800 m. junioren voor zijn rekening in de puike tijd van 2.01.4 min. Jammer was het dat deze zeer talentvolle knaap niet aan de 1500 m. deelnam, allicht was er dan meer strijd geweest, nu was het een opgelegde overwinning voor P. de Haas, met als 2e de teruggekomen lange afstand specialist Albert v. d. Linden van het Wassenaarse WIK. Voor de verdere resultaten verwijzen wij u naar de uitslagen. Titelverdeling totaal. Heren jon gens: Holland 19, Bataven 7. S. en L. 3; MSV 1. Dames meisjes: Sportief 5; Bata ven 4; Sios 4; MSV 1; S. en L.« 1; WIK 1. Hoog meisjes B: 1. H. Pauw, Sport. 1 32 m.; 2. J. Meyer S/L 1.27 m.; 3. M. Boot, Nw. Brunh. 1.22 m. Finale 100 m. meisjes A: C. Parle- vliet Sios 13.2 sec.; W. Westgeest MSV 14.4 sec. Finale 100 m. jongens A: W. Duy- nisveld Bat. 11.7 sec.; W. Aalbers S/L 11.8 sec.; P. v. d. Haak, Holland 11.9 sec. Verspringen dames: 1. C. Parlevliet Sios 4.37 m.; 2. D. v. d. Berg HSV 4.28 m.; 3. W. Westgeest MSV 4.12 m. Hoogspringen jongens B: A. Schutte, Holl. 1.62 m.; J. v. d. Berg, MSV 1.47 m.; A. v. d. Molen, Holl. 1.47 m. 400 m. heren finale: P. Selier, Holl. 51 sec.; T. van Royen, Bat., 52.4 sec.; K. Smit, Holl. 52.8 sec. 1500 m. heren: P. de Haas, Holland 4.07.8 sec.; A. v. d. Linden, WIK 4.21.4 sec.; L. v. d. Poel, Bat. 4.22.4. 80 m. jongens A; G. Hoope, Holl. 2.01.4 sec.; A. Homan, Bat. 2.05.4 sec.; P. Brugman, Bat. 2.05.5 sec. Finale 80 m. meisjes B: H. Pauw, Sport. 10.5 sec.; D. van Beek, MSV 10.6 sec.; H. Oostrum, WIK 10.8 sec. Finale 80 m. jongens C: K. de Greef S/L 9.7 sec.; A. Schutte, Holl. 10.- sec.; P. Jagers, Holl. 10.1 sec. Speerwerpen, jongens B: C. v. d. Voort, MSV 39.53 m.; T. van Velzen Bat., 38.13 m.; A. v. d. Molen, Holl. 36.57 m. Finale 400 m. dames: T. Homan, Bat., 62.5 sec.; Parlevliet Sios 65.9 sec.; H. v. d. Voort, Sport. 66.2 sec. Finale 60 m. meisjes C: G. Koop- mans, Sios 8.6 sec.; D. Parlevliet, Sios 8.6 sec.; D. Hoogendoorn S/L. 8.7 sec. 600 m. jongens B: W. Tiesema, Holl. 1.30.4 sec.; C. v. d. Voort 1.34.5 sec.; A. v. d. Molen, Holl. Verspringen heren: 1. L. v. d. Berg Holl. 6.20 m.; 2. J. van Heek, Holl. 6.19 m.; 3. T. Piek, Holl. 5.96 m. Discuswerpen jongens B: T. Velzen Bat. 33,01 m.; R. v. d. Water, Holl. 31.84 m.; A. v .d. Molen Holl. 37.97 m Hoogspringen jongens A: 1. P. v. d. Haak, Holl. 1.67 m.; 2. H. Loyestein S/L 1.67 m.; 3. W. Aalbers S/L 1.57. Kogel heren: 1. J. van Heek, Holl. 12.47 m.; 2. T. v. d. Zalm, MSV 11.69 m.; 3. T. v. Opijnen, Holl. 11.41 m. Kogel dames: 1. H. de Jong, Sport. 8.78 m.; 2. J. Zaalberg Nw. Brunh. 6.06 m. 1500 m. steeple jongens A: F. Ger- Foto boven: Hier springt de kersverse Zuid- Hollandse record-houder Piet Beelen zojuist in „de sloot".. lach, Phoenix 4.45.3 sec.; P. van Bee len, Bat. 4.50.6 (Z.H.-record); T. Snelders, AV Tempo 4.52.5; A. Ho man, Bat., 4.53.-; B. Schoemaker, LDA 4.54.4; P. v. Wissen S/L 5.03.4; W. Paardekoper, WIK 5.07.8. Verspringen meisjes C: W. Steen voorde MSV 4.22 m.; J. Lamboo, Bat, 4.20 m.; G. Koopmans, Sios 4.1C m. Estafette 4x80 m. meisjes B: 1. Sportief 45.6 sec.; 2. S/L. 46.- sec. Kogel meisjes C: T. van Bommel, S/L 9.80 m.; J. v. d. Holst MSV 9.57 m.; F. Versluys, Bat. 7.40 m. Discus jongens A; T. Duyvestein S/L 35.25 m.; W. Aalbers S/L 32.54 m.; C. Duindam, Holl. 26.11 m. Kogel meisjes A: J. Zwart, Sios 9.99 m.; A. v. Wouw, Bat. 9.44 m.; C. v. Duyn, Sport. 9.21 m. 5000 m. heren: 1. P. de Haas, Holl. 15.21.-; 2. G. van Rewijk, Bat. 16.18.6 3. A. v. d. Linden, WIK 16.52.4. Hoog jongens C: 1. A. Schutte, Holl. 1.63 m. N.L.C.; 2. H. Smittenaar Holl. 1.53 m.; 3. K. de Greef S/L 1.43 m. Zondag a.s. te Leiden Nederlandse jeugdploeg tegen België De Nederlandse jeugdploeg (jon gens) die zondag 27 augustus a.s. in Leiden tegen de Belgische atletiek- ploeg uitkomt, ziet er als volgt uit: ,110 meter horden: Stal, Z wolsman, Kuiper. Poushoog: Vierdag, Krikke, Gelens. Kogelstoten: Van Barneveld, Schoemaker, van der Kruk. Hoog springen: Gobel, Van der Velde, Kupier. Speerwerpen: De Geus, Ten Holten, Van der Vloet. 100 meter: Vlam, Boss, Van der Wulp. 800 me ter: Heystek, Schaper, Smit. 400 me ter: Smits, Van Herpen, Barkel. 3000 meter: De Nijs, Hoope, Mulder. 400 horden: Houthuis, Boss, Gras. Ver springen: De Winter, Hulshof, Go verde. Discus: Schoemaker, Oud, Van der Kruk. 200 meter: Van Crugten, Boss, Smit of Vlam. 1500 meter: Schrijver, Gerlach. Jansen. 1500 Steeple: Hendriks, Wijnhoven, Moer- kamp. Hinkstapspringen: De Kort, Visschedijk, Scholhuis. 4x100: Keuze uti Boss, van Crugten, De Haan, Van der Wulp. 4x400: Keuze, Loman, Kat, Barkel, Houthuis, Smits CRICKET AJAX (L) n WINT MET GROTE CIJFERS Vergezeld van talrijke supporters toog het tweede elftal van Ajax (L) naar Delft om Concordia II te be kampen. Concordia won de toss en stuurde Ajax naar de wickets. Aat de Goederen - als openingsbatsman ge start - had er bijzonder goed het oog in en scoorde 38 runs, alvorens hij op fine leg werd gevangen. Achter af bleek, dat hij de enige was, die in de dubbele cijfers kwam, al mag ook het batten van Paul Koole stellig genoemd worden. Het totaal van Ajax werd 77, een score, die voor de Delf tenaren wel veel te hoog bleek. Van Amerom in het bijzonder wandelde door de battingside der thuisclub heen, getuige zijn cijfers 8 voor 7!, terwijl F. Tattershall 1 voor, 3 bowl de. Het totaal werd 19, zodat Ajax met 58 runs won. Captain Wempe gaf aan de jeug dige J. Toppinga nog de gelegenheid zich wat te oefenen, waarvan door hem een dankbaar gebruik werd ge maakt. De Leidse aanval slaagde er n.l. in eerste instantie niet in hem uit te krijgen, totdat K. de Cler hem met een full toss qleande. Nog één wedstrijd rest het tweede elftal en wel tegen HRCC uit; de competitieleider van de KNCB zal nog nader beslissen of en zo ja d zijn zaterdag de kampioenschappen polsstokverspringen - ge- wanneer deze wedstrijd gespeeld kan d door de Friese „Ljeppersboun" - verstreden. Algemeen kam- worden. Tot op heden heeft het twee- een sprong van 12,22 meter werd G. Valkema uit Joure, die wij de elftal 5 wedstrijden gewonnen en hier in aktie zien. 4 verloren. Kampioenschappen polsstokvèr

Leidse Courant | 1961 | | pagina 10