Zoeterwoude eerste pleisterplaats voor Pax-Christi-jongeren Gastvrij onthaal Autoverkoop met 25% gestegen Woedende matroos werpt kapmes Juwelendiefstal in Scheveningen ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Ongeveer 60 routiers van de Pax- Christi-beweging hebben gisteravond in Zoeterwoude een enthousiast ont haal gevonden. Zoeterwoude was de eerste pleisterplaats voor de onge veer 60 jongens en meisjes, die gis termorgen in Den Haag, een van de 10 Nederlandse startplaatsen, ver trokken voor de voettocht, die 20 augustus eindigt in 's-Hertogenbosch. Ongeveer kwart voor vijf kwam de groep, bestaande uit Duitsers, Fran sen, Zwitsers, Belgen en Italianen, aan in Zoeterwoude. Direct na aan komst werd een kort lof bijgewoond. Deken Juffermans heette de jonge lui in het Frans welkom in de Zuid buurtkerk. Na het lof werden de vermoeide voetgangers op paardewagens door het dorp op toeristische wijze rond- Een gedeelte van de routiers, ge fotografeerd, even voor de aankomst in Zoeterwoude (Foto Van Bemmelen) gereden, waarna een ontvangst door burgemeester Detmers in het Don Boscohuis volgde. De Franse toe spraak van de burgemeester werd door een van de buitenlandse deel nemers eveneens in het Frans be antwoord. Men heeft weinig moeite gehad, de jongelui onder te brengen in de Zoeterwoudse logeerhuizen: er wa ren meer aanmeldingen dan er voet gangers waren. 's Avonds werd in het Don Bosco huis een internationale feestavond georganiseerd. Voor de vuist weg, werd een programma in elkaar ge draaid, dat klonk als een klok: Spaanse dansen, Franse chansons, Zwitserse liedjes, sketchjes.en, op veelvuldig buitenlands verzoek, met de St. Jansfanfare het dansen van „De Mosselman". Dominee Van Embden opende de avond. Niet zo verwonderlijk, als men weet, dat er ook veel protes tantse jongeren aan de tocht deel nemen. Op de tocht wisselt men van gedachten over de eenheid van de Kerk en de oecumenische vraagstuk ken. Dominee Van Embden zeide in zijn Duitse toespraak, dat vrede en eenheid moeten beginnen bij een oprechte instelling om toenadering te willen zoeken. Hedenmorgen zijn de Pax-Christi- voetgangers weer uit Zoeterwoude vertrokken, nadat in de Zuidbuurt kerk een H. Mis was bijgewoond, waaronder in het Frans en het Duits was gepreekt. Te ongeveer 10 uur werden de jongeren uitgeleide ge daan door vele gastheren en gast vrouwen, die zo spontaan nachtlo- gies en ontbijt hebben aangeboden. In de periode van maart tot en met juni heeft de verkoop van nieuwe personenauto's en combïnatieauto's een stijging te zien gegeven van ruim 25 procent. In dete periodic heeft de verkoop van nieuwe auto's zich bewogen tussen de 12.000 en 13.000 eenheden, aldus een medede ling van de Nederlandse vereniging „De Rijwiel- en Automobiel-Indus trie" (RAI). In de eerste zeven maanden van dit jaar zijn ruim 79.000 kenteken bewijzen afgegeven, tegen ruim 63.000 in 1960. Het wordt overigens I niet onmogelijk geacht, dat de ver- i koopresultaten in de naaste toekomst de invloed van de inmiddels ver- I scherpte afbetalingsbeschikking te i zien zullen geven, zo wordt aan deze ,j mededeling toegevoegd. Nieuwe regeling overwerk ambtenaren Ambtenaren, die op zaterdag zul len overwerken, krijgen daarvoor een toeslag van 25 pet. In de door de regering herziene overwerkrege- lin-g voor rijksambtenaren is ook de omrekeningsfactor gewijzigd. Bij de berekening van het uurloon bij over werk moet men nu gebruik gaan maken van de factor 1/187 (voor heen 1/195). De uurlonen van werklieden met gebroken dagdiensten worden voort aan niet meer afgeleid van de 48- urige, maar van de 45-urige werk week. PASTOOR B. SCHNEIDERS Mgr. Baeten, bisschop van Breda, heeft eervol ontslag- verleend aan pastoor B. Schneiders te Kwaden - damme, waar deze sinds 1947 pas toor was. De 69-jarige pastoor zal zich vestigen in zijn geboorteplaats Alkmaar. Manneke D. van Woerden De'politie te Velsen heeft gisteren de 21-jarige Duitse matroos D.B. uit Aurich van het Nederlandse kust vaartuig „Ubbergen" aangehouden, die in Amsterdam onder invloed van sterke drank een hakmes van veer tig centimeter naar het hoofd van zijn kapitein heeft gegooid. De matroos had een berisping ge kregen, omdat hij te laat aan boord kwam, waardoor het schip niet kon vertrekken. Bovendien werd hem een gage-straf opgelegd. Uit woede hier over wierp hij een hakmes, dat langs het hoofd van de kapitein vloog. Mede opvarenden overmeesterden de wildeman. Het schip vertrok uit de hoofd stad, maar op verzoek van de kapi tein werd de matroos in Velsen van boord gehaald. B. heeft verklaard zich niets van het gevecht te her inneren. Na twee dagen heeft een Scheve» ningse pensionhoudster aangifte ge daan van een juwelen diefstal. Uit een kistje, dat in een niet afgesloten kast stond, werden behalve de ju welen, waarde 8000.ook nog 3000.en 240 Duitse marken aan contanten ontvreemd. Het kistje was opengebroken. Na het eerste onderzoek door de politie werd een man ingesloten, die men van diefstal verdacht. Deze is echter weer op vrije voeten gesteld, omdat hij een waterdicht alibi had. SCHEEPSBEDIENDE AANGEHOUDEN WEGENS GEVECHT EN MONTEVIDEO De rijkspolitie te water van Am sterdam heeft gisteren de 33-jarige scheepsbediende P. V. uit Eindhoven aangehouden, die ervan verdacht wordt de 17-jarige matroos C. V. uit de hoofdstad zwaar te hebben mis handeld, waardoor deze verminkin gen in het gezicht opliep. Het gevecht ontstond op 25 juli op het Nederlandse zeeschip „Pur- merend", dat toen juist de haven van Montevideo had verlaten. De aanleiding was, dat de scheepsbe diende niet was uitgenodigd voor een feestje van matroos V. aan boord. Daarom zou hij de matroos een ka pot bierglas in het gezicht hebben geduwd. De verwondingen bleken zo ern stig dat de „Purmerend" terug moest keren naar Montevideo. Daar is C. V. drie weken in het ziekenhuis ver pleegd. Zowel de verdachte als zijn slachtoffer keerden - docht niet sa men op één schip - naar hun vader land terug, waar P. V. vandaag bij aankomst direct werd ingerekend. Hij wordt vandaag voor de officier van justitie in Amsterdam geleid. DE VERSTERKING VAN DE MILITAIRE MACHT OP NIEUW-GUINEA De minister vdn defensie, is. S. H. Visser heeft meegedeeld, dat het tot zijn leedwezen niet mogelijk is de schriftelijke vragen van het Twee de-kamerlid M. Bakker (CPN), over de versterking van de militaire macht op Nederlands Nieuw-Guinea binnen de gebruikelijke termijn te beantwoorden. De heer Bakker heeft de minister op 20 juli onder meer gevraagd ver gelijkende cijfers te geven van de troepenmacht op Nieuw-Guinea op 1 januari 1960, 1 januari 1961 en 1 juli 1961. Verder wilde hij weten of 't juist is, dat ongeveer 50 percent meer manschappen naar Nieuw-Guinea worden gezonden dan nodig zijn voor de aflossing. Prof. Duynstee uit „Door de Eeuwen Trouw" Prof. dr. F. J. F. M. Duynstee heeft bedankt als lid van de raad van advies van de stichting „Door de eeuwen trouw". Dit is een gevolg van de contac ten die hij heeft gelegd met de In donesische minister van Defensie, generaal Nasoetion. Het hoofdbestuur van de stichting achtte het optreden van prof. Duyn stee in stijd met zijn lidmaatschap van „Door de Eeuwen Trouw", die op de bres staat voor het door Ne derland gegarandeerde maar niet nagekomen zelfbeschikkingsrecht van de republiek der Zuid-Molukken. Hetzelfde recht dat prof. Duynstee - getuige zijn uitlatingen - nu aan de inwoners van westelijk Nieuw-Gui nea wil onthouden. In een gesprek met het hoofdbe stuur van de stichting, gaf prof. Duynstee als zijn oordeel, dat zijns inziens langs de weg van het gesprek rnet de Indonesische leiders moge lijk ook de Zuidmolukse verlangens zouden kunnen worden ingewilligd. Deze zienswijze bleek geen gehoor te vinden bij het hoofdbestuur van „Door de Eeuwen Trouw", waarna de Nijmeegse hoogleraar zijn conse quentie trok en bedankte. RECTOR HEEREN AAN KATH. ONDERWIJZERSVERBOND Kardinaal Alfrink heeft namens 't Nederlandse Episcopaat benoemd tot landelijk geestelijk adviseur van het Katholiek Onderwijzersverbond de weleerw. heer H. A. M. Heeren, rec tor van het Moederhuis der Fraters te Tilburg, onder gelijktijdig eervol ontslag aan de zeereerw. heer S. J. de Bot te Koog aan de Zaan. HOOFDSTAD OPERETTE BRENGT „DAS DREIMaDERLHAUS" Met Weense Gasten De Hoofdstad Operette, de voort zetting van de Fritz Hirsch Operette, zal het komend seizoen de charmante operette „Das Dreimaderlhaus" op voeren, met muziek van Franz Schu bert, voor het toneel bewerkt door Heinrich Berté, naar een libretto van Dr, A. M. Willner en Heinz Reichert. Aan „Das Dreimaderlhaus" zal het bekende ensemble van de Hoofdstad operette medewerken, o.a.: Herman Valsner, Lizzi Schöffmann, Jan Han- derson, Rosy Parrish en Karl Frey, terwijl Marga Graf als gast is ge- engageerd. In „Das Dreimaderlhaus" zullen enige nieuwe solisten optre den, te weten: Cora van Doesburg (die voorheen optrad bij Forum en Rosita Tamara, Hans Horn en Fed Elliz, die enige seizoenen geleden bij de Hoofdstad Operette debuteer de, zullen thans een rol vervullen. Voor de rol van Franz Schubert is - na langdurige onderhandelingen - Hans Taube, een van de bekend ste Weense tenoren, geëngageerd. De artistieke leiding is opgedragen aan Franz Rif fel, die ruim 24 jaar als eerste rigiseur aan het Stadtheater te Baden (bij Wenen) verbonden is geweest; de muzikale leiding heeft dirigent Ger. Terwiel, terwijl Alfred Salten speciale muzikale arrange menten voor „Das Dreimaderlhaus" heeft gemaakt. De costuums "worden ook voor deze productie uitgevoerd door de firma Lamert Hofer te We nen, naar ontwerpen van mevrouw Reiss-Kromes. De decors, ontworpen door Karei Bruckman,-komen van het atelier van de firma van Doesburg. „Das Deimaderlhaus" zal voor het eerst worden opgevoerd op zaterdag 2 september a.s. in Grand Theatre Gooiland te Hilversum en zal daar na in tientallen plaatsen in Neder land (en België) ten tonele worden gebracht. PAPOEASTUDENTEN IN MADURODAM Twintig leden van de vereniging van Papoeastudenten in Nederland „Kobe Oser", die op het ogenblik voor veertien dagen bijeen zijn in het zendingshuis te Oegstgeest, hebben vrijdagochtend een bezoek gebracht aan de miniatuurstad Madurodam in Den Haag. De foto toont hen tijdens dit bezoek. De wnd. loco-burgemeester van Madurodam, Nanke Dikkers, geeft, op de knieën gezeten, uitleg. Op de achtergrond (met donkere hoed) dr. P. J. Platteel, gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, die op het ogenblik in ons land verblijft en het bezoek meemaakte. CONCERTEN MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST In het seizoen 1961-1962 zal de Maatschappij voor Toonkunst weder om drie concerten organiseren. Op donderdag 12 oktober treedt op de Nedex-landse pianist Daniël Wayen- berg. een der grootste virtuozen van het internationale muziekpodium, vrijdag 12 januari presenteren zich de „Wiener Solisten", een instru mentaal ensemble in de trant van „I Musici" en vrijdag 9 maart zal zich het Danzi Kwintet, bestaande uit Floris Vester (fluit), Koen van Slogteren (hobo), Eem Godri (kla rinet), Brian Pollard (fagot) en Adriaan Woudenberg (hoorn) doen horen. Op een niet-beveiligde over weg in de spoorlijn Ommen-Mariën- berg, in de directe nabijheid van zijn woning, is de 38-jarige G. H. Hierink door een trein gegrepen en op slag gedood. Twintig personen zijn omgeko men en twintig ernstig gewond bij 'n auto-ongeval in Peru, waarbij een autobus met een snelheid van hon derd km per uur van de weg raakte en in een ravijn stortte. Algerijnse opstandelingen heb ben donderdag in Bone een eigenaar van een restaurant en zeven bezoe kers vermoord. In het gebied van Constantine zijn volgens het Franse hoofdkwartier tien rebellen buiten gevecht gesteld. Eichmann, die tijdens het pro ces in Jeruzalem in de. Israëlische sector van de stad gevangen heeft gezeten, is naar een gevangenis in Noord-Israël overgebracht. Men wil hem hier binnenkort als getuige ho ren voor processen tegen ex-Nazi's, die in West-Duitsland worden ge voerd. KATWIJK AAN DEN RIJN PROGRAMMA ORANJEFEESTEN Door het bestuur van de Oranje vereniging werd het programma bekend gemaakt van de Oranje feesten, die dit jaar zullen worden gehouden van zaterdag 26 augustus tot en met zaterdag 2 september, met als hoogtepunt de volksfeesten op donderdag 31 augustus. Het pro gramma luidt als volgt: Zaterdag 26 aug.: 8 uur nam. gon delvaart in de Rijn. Maandag 28 aug.: 8 uur n.m. bridgedrive en kla verjas- en kruisjastoemooi in hotel „De Roskam". Dinsdag 29 aug.: 7 uur n.m. skelterdemonstratie, te ver zorgen door, en te houden onder auspiciën van de Stichting Karting Nederland in het Molenblok. Woens dag 30 aug.: 8.30 uur n.m. openlucht filmvoorstelling op het voorterrein van de groenteveiling aan de Sandt- laan. Donderdag 31 aug.: 7 uur v.m. viswedstrijd aan de Overrijn; 8 uur koraalmuziek op de toren van de Ned. Herv. kerk; 9 uur busspuiten op de Turfmarkt; 10 uur roeiwed- strijd in de Rijn; 11 uur behendig heids wedstrijd voor automobielen aan de Overrijn en de Burggraven- laan; 2 uur n.m. poppenkastvoorstel ling op de Turfmarkt; 3 uur boeg sprietlopen over de Rijn, eventueel ook tobbetje roeien; 4 uur stoelen dans op de Turfmarkt; 2-6 uur draaiorgelmuziek in het hele dorp; 8 uur lichtstoet; 9.30 uur draaiorgel- wedstrijd op de Turfmarkt. Vrijdag 1 september: 5 uur n.m. schoolvoet- baltoernooi op het terrein van KRV aan de Sandtlaan; 8 uur taptoe, te verzorgen door de Harmonie „Kat wijk". Zaterdag 2 september: 2.30 uur n.m. start van de puzzelrit voor auto's en motoren; 3 uur turndemon- stratie door de Sportvereniging „Kat- De heer J. Jansen, secretaris van de vereniging „Woerdens Bloei" is vurig voorstander van het plaatsen van meer beeldhouwwerken in de plant soenen en dreven van zijn schone stadje. Om dat op ori ginele wijze duidelijk te ma ken heeft hij gezorgd, dat in het plantsoen voor het stad huis van Woerden een gipsen beeldje werd geplaatst van 'n kindje tijdens zijn „dagelijkse zitting" en dat „Manneke D(ruk)" gedoopt. Hij vestigde hiermee de aandacht op het pleidooi voor meer beelden in Woerden, dat op de sokkel is aangebracht. Naar het zich oorspronkelijk liet aanzien gaat „Manneke Druk" een groot concurrent worden van het manneke in Brussel. Echter alleen: als het manneke kunst mest geeft. Intussen is Manneke D ver- verdwenen! Tot deze ontstel lende ontdekking kwamen gis teravond enkele Woerdenaren die het eerste standbeeld in hun woonplaats wel eens bij avondlicht wilden zien. Snode lieden hebben hem ontvoerd en de politiemacht van Woer den heeft gisteren tot diep in de nacht gespeurd naar de nieuwe verblijfplaats van het tweelingbroertje van het Brus selse Manneke, echter zonder succes. Nadat enkele lieden woensdag avond het Manneke op het gazon voor het stadhuis had den geplaatst, heeft hij daar slechts één dag op zijn „zetel" kunnen genieten van de Woer- dense gemeenschap. Onmiddellijk werd de geeste lijke vader van Manneke D, de heer J. Jansen, van het feit op de hoogte gesteld. Gelukkig nam deze het nogal gemoede lijk op. Maar een „treurige" zaak blijft het! wijk-Rijn" op het schoolplein van de hervormde school aan de Narcis straat. Geboren: Franciscus M., z.v. J. J. Remmerswaal en E. W. van der Vel den; Cornelis, z.v. H. Duistermaat en G. van Duyn; Huig L., z.v. L. Ouwe hand en C. I. van der Plas; Jo'hanna C., d.v. D. Tegelaar en A. Hasenoot; Jacob, z.v. C. Hartevelt en M. T. van Egmond; Janna, d.v. J. Dulfer en J. van Duyn. Ondertrouwd: D. Ouwehand en N. Plokker; J. H. H. M. Glaudermans en J. E. M. P. Leenen; J. R. Vis en A. A. Haasnoot; J. de Ridder en M. Imt- horn. Getrouwd: H. de Mooy en Y. de Vreugd; L. van Duyn en D. Verhoef; D. de Mooy en A. H. van Duyn. Overleden: A. Haasnoot geb. Vooys 59 j. vr. NOORPWIJK AAN ZI E Wedstrijdprogramma le helft sei zoen 1961-1962 VV „Noordwijk" 9 Sept. Noordwijk-Rijnsburgse B.; 16 sept.: Zwart-Wit '28-Noordwijk; 23 sept. Noordwijk-Quick Boys; 30 sept.: SSS-Noordwijk; 7 okt. Noord- wijk-'s Gravenzande SV; 14 okt.: Zwaluwen-Noordwijk; 21 okt.: Ter Leede-Noordwijk; 28 okt.: Noordwijk -Spijkenisse; 4 nov.: Kozakken Boys- Noordwijk. Vuurwerk om 9 uur De aanvangs tijden van de vuurwerken, die op 22 en 29 augustus afgestoken zullen worden zijn gesteld op 21.00 uur. ZWAMMERDAM Gehuwd: 17 aug.: G. J. Castelein 26 j., chauffeur, te Gouda, F. W. Reitsstraat 35 en T. Mijderwijk 19 j., hulp in de huishouding, C 144, adres: Gouda, F. W. Reitsstraat 35.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4