DE PRINS r\ Geredde stuurman doet zijn verhaal wat is speciale hujIsh^cFF service Sterfgeval door Kruisheren vieren 750-iarig salmonellosen bestaan Geluid van brommer verried de dief in Zeeland KORTE golf VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 De ramp met de Hunze VI UÜJ'l-ll HH5S Stuurman Troost, 41 jaar, de enige overlevende van de scheepsramp van de Hunze VI", is gisteren in zijn woonplaats Leek in Groningen terug gekeerd. Zijn vrouw heeft hem gister morgen in het ziekenhuis in Esens (Did.) afgehaald en dank zij de bur gemeester van Leek, die de grens post had verteld, dat de stuurman 1 zijn papieren is kwijtgeraakt, kwa men zij snel over de grens. In Leek stonden het gemeentebe stuur, mensen van de rederij, fami lieleden en buren klaar om stuur man Troost, die op zo wonderbaar lijke manier aan de dood is ontsnapt, te verwelkomen. De ramp De heer Troost is nog ontdaan over de tragische ramp. In sobere woor den heeft hij het relaas van zijn red ding verteld. Toen het schip over 'n grondzee op een kant werd gewor pen en omsloeg was hij in 't slaap verblijf. Hij viel uit zijn kooiden toen hij opstond hing zijn kooi boven hem. Vier uren lang heeft hij opge sloten gezeten in de ruimte, die ge leidelijk volliep. Juist toen het ver trek bijna geheel was volgelopen sloeg het schip op de branding en draaide het weer. Troost kon toen zonder moeite de rampzalige „Hun ze VI" verlaten. Door en door ver kleumd en helemaal overstuur is hij daarop snel naar het ziekenhuis in Esens gebracht. De directie van de „Groninger beurtvaart" N.V. heeft inmiddels meegedeeld, dat het gestrande schip waarschijnlijk niet geborgen kan worden. Het zinkt snel weg. Nog 'n klein deel steekt boven het zand uit. Rotterdamse „Tarzan" in 't gevang Een havenarbeider in Rotterdam, een man, die zich bij voorkeur „Tar zan" laat noemen, waaruit zou blij ken dat hij nogal gesteld is op het plegen van krachtpatserijen, is gis teravond door de Rotterdamse re cherche met nog drie kornuiten ge arresteerd wegens geweldpleging. Met hun vieren, „Tarzan", twee broers en een vriend, hadden zij een 31-jarige bezoeker van een café in Crooswijk afgerost, omdat deze er van verdacht werd teveel aandacht te hebben geschonken aan Tarzans vriendinnetje. Dat misdrijf was in de ogen van Tarzan zó erg, dat hij zelfs hij de straf niet alleen meende te kunnen voltrekken. Nieuwe mogelijkheden...- nieuwe vormen, nieuwe kleuren, nieuwe materialen. Zich inrichten nü wil allereeret zeggen.... weten wat er „te koop" Is en dan verantwoord kiezen. ADVZES VAN VAKMENSEN U wordt geadviseerd door mensen die „het naadje van de kous weten". OPNIEUW STOFFEREN Er zijn soms van die oude vertrouwde meubelen, die u niet graag weg doet De stofferingsafdeling van Hulshoff belast zich gaarne met het opnieuw stofferen. SHOP-AT HOME SERVICE Thuis, in eigen omgeving, kunt u aan de hand van illustratiemateriaal en stalen van stoffen uw keus maken. Op aanvraag wordt u onze rijk geïllustreerde catalogus gaarne toegezonden. CRXDXET-SERVICE maakt het u (op gunstige voorwaar den) mogelijk de betaling van uw aankopen over een langere tijd uit te spreiden. WONINGINRICHTING HULSHOFF SPUI 'S-GRAVENHAGS (Advertentie) Matroos kreeg lift van marechaussee Terwijl de eigenaar op het bureau van politie in Den Helder zat te ver tellen hoe zijn gestolen auto er wel uitzag, slopen woensdagavond op het zelfde moment in Heiloo vier matro zen uit een wrak van een auto, die enige minuten tevoren nog aan het signalement beantwoordde, zoals dat in Den Helder werd opgegeven. Voorbijgangers vertrouwde het niet, dat de vier matrozen, na het over de kop slaan van de auto, bij na geruisloos in het donker probeer den weg te slippen. De marechaussee in Den Helder werd gewaarschuwd, die direct na aankomst het dorp begon uit te kammen. Drie matrozen kreeg men bij deze actie te pakken. De vierde bleef nog even spoorloos. Toen de marechaussee met de arrestanten op weg ging naar Den Helder, pro beerde een matroos onder Loon op Zand een lift te krijgen. Omdat mi litairen niet mogen liften, stopte de marechaussee om de matroos op de bon te zetten. Het bleek no. 4 te zijn. Het bonnetje ging niet door, maar de matroos mocht als lifter mee. Bejaarde vrouw in vlammen omgekomen De 73-jarige mevr. M. Janssen is gistermorgen, bij een brand in haar woning aan de Sluisstraat te Breda, om het leven gekomen. De brand werd veroorzaakt door een petro leumkachel. De kleren van de vrouw vatten vlam en zij liep ernstige brandwonden op. De gehele boven verdieping van de woning is uitge brand. Omwonenden hebben nog enig huisraad in veiligheid kunnen stellen. In de verte hoorde de bestolen Venlonaar S. woensdagavond zijn brommertje knetteren. S. zette het op een draf in de richting, van waar hij het geluid opving. Bij de zgn. Keul se Poort trof S. de 22-jarige K. aan, die er met zijn bromfiets vandoor was gegaan. De jongeman was ge slipt en poogde het motortje weer op gang te brengen. S. heeft de man aan de politie overgegeven. Woensdag is in het Roode-Kruis- ziekenhuis te Zierikzee overleden mevr. D. Lemson uit Kerkwerve (Midden Schouwen). Mevr. Lemson werd vorige week in het ziekenhuis opgenomen en is het eerste slacht offer van de plotselinge uitbarsting van salmonellosen (een groep ziek ten, waarvan paratyfus-b er één is), die in Bruinisse plaats had. 30 Personen werden hierbij ziek, waarschijnlijk na het eten van be smette vleeswaren. Twee slagerijen werden, na een onderzoek door de geneeskundige inspectie voor de volksgezond in de provincie Zeeland, ontsmet en enige tijd gesloten. Dr. J. R. v. d. Borg, het hoofd van de inspectie, heeft er in een rondschrij ven, dat huis aan huis bezorgd werd, bij de inwoners van Bruinisse, op aangedrongen vleeswaren vooral niet te lang te bewaren. Overigens zijn er ieder jaar in Zeeland vele gevallen van salmonel- losen-patiënten, zo zegt hij, die meestal besmet zijn na een „huis slachting" of via een slagerij. De af deling voorlichting van het ministe rie van sociale zaken en volksge zondheid zegt, dat er zich in ons land dit jaar in totaal 1759 gevallen van salmonellosen hebben voorge daan, waarvan 39 gevallen paraty fus-b betroffen. Het 750-jarig bestaan van de Or de der Kruisheren is gisteren door de Nederlandse provincie, waaron der ook de Duitse parochies behoren, luisterrijk te Amersfoort gevierd, 's Morgens celebreerde B. kardinaal Alfrink ter feestelijke opening van dit jubileum in de kloosterkerk der orde aan de Daem Fockemalaan in Amersfoort een pontificale H. Mis. De kloosterkerk, die ruim vier honderd plaatsen telt, was geheel be zet tijdens de pontificale mis, waar bij kardinaal Alfrink werd geassis teerd door de provinciaal van Ne derland der Kruisherenorde, dr. H. v. d. Ven als presbyter assistens, ter wijl als troonassistenten fungeerden prior G. Wester en een der conciliari van de magister-generaal dr. N. van Leeuwen. Als assistenten traden op dr. A. Teunissen Bruggink een der conciliari van de provinciaal en pa ter A. Hogema, prior te Wupperthal. Voorts assisteerden fraters van het filosificum te Zoeterwoude. Het koor der fraters theologanten voerde on der leiding van magister Rooiak- kers de „Missa in honorem Angelo- rum" van Jan Nieland uit. In de middag werd een academi sche zitting gehouden in de aula van het Constantijn-college in tegen woordigheid van tal van hoge gasten. Aanwezig waren kardinaal Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, mgr. G. Beltrami, internuntius in Nederland, mgr. W. Bekkers, bisschop van Den Bosch en talrijke andere autoriteiten, onder wie minister-president De Quay en echtgenote en verschillende ambassadeurs en diplomatieke verte genwoordigers van Brazilië, Duits land en België. Prof dr. Benignus van Luyk Oesa sprak de feestrede uit, welke han delde over het Kruisherenideaal en de intensivering van de volksziel- zorg in de 13e eeuw. Later recipieerde dr. H. van de TRANSPORT BOOREILAND TRITONUITGESTELD Het transport van het booreiland „Triton"' van de Rotterdamse Eem- haven naar de boorplaats-in-zee van de NAM ter hoogte van Kijkduin, dat vannacht zou plaats hebben, is uitge steld tot het begin van de volgende week. Er moeten namelijk aan het „eiland" nog enkele werkzaamheden worden verricht. AANTAL KIJKERS EN - LUISTERAARS Volgens een opgave van de PTT bedroeg op 1 augustus 1961 het aan tal aangegeven televisietoestellen 936.530 tegen 923.590 op 1 juli j.l. (t.m. 17 augustus 943.696). In hetzelfde tijdvak daalde het aantal - geregistreerde - radio-ont vangtoestellen van 2.644.531 tot 2.643.666. Op 1 augustus 1961 waren er 478953 aansluitingen op het draadomroep- net tegen 479944 op 1 juli 1961. Ven, provinciaal der Orde in Neder land. Zeer velen hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt de ju bilerende orde geluk te wensen. In aansluiting hierop bracht het gezel schap een bezoek aan de tentoon stelling van kostbare kunstschatten uit oude kloosters van de orde, die in het museum „Flehite" in Amers foort is ingericht. „Henry Dunant" vandaag naar Boskoop De eetlust aan boord van de „J. Henry Dunant" stijgt met de dag, zo werd ons gisteravond medege deeld, en er wordt al over gedacht om de noodrantsoenen te gaan aan spreken. Het Rode-Kruisschip, dat ge- ze week met zeventig zieken uit Lei den en omgeving een tocht maakt, is gisteravond omstreeks zes uur in Wemeldinge aangekomen na een prachtige en zonnige tocht. Zelfs de 2Va uur, die het schip na het vertrek uit Sas van Gent voor de sluis in Terneuzen heeft doorgebracht, was niemand te lang. Er was namelijk veel te zien, zoals een bijzonder grote kustvaarder, die gelijk met de „Henry Dunant" werd geschut. De ontvangst in Wemeldinge heeft alle records gebroken! Van de meest uiteenlopende verenigingen waren hier deputaties aanwezig en de ge zelligheid kende geen tijd. Er werd van alles aangeboden, zoals fruit, snoep en prentbriefkaarten. Hoogte punt van de avond was een ander half uur durend concert van de plaat selijke harmonie. Vanochtend om 7 uur vertrok het schip uit Wemeldinge voor de lang ste tocht van de gehele week Men hoopt vanavond in Boskoop aan te komen. Als alles volgens plan ver loopt, zullen morgenochtend om streeks 9 uur de Alphense zieken weer van boord gaan, waarna het schip dan tussen 10 uur en half elf in Leiden zal afmeren. Door een hevige rukwind werd gistermiddag een kano op de Vun- tusplassen dwars op de golven ge worpen, tengevolge waarvan het vaartuigje kantelde. Een van de in zittenden, de 17-jarige Roelof Pot uit Augustinusscha (Fr.) verdronk. Een vriend werd door zeilers gered. De jongens waren met vakantie in een jeugdherberg in Lage Vuursche. Tot lid van de onderwijsraad is benoemd mr. F. A. Helmstrijd, grif fier der staten van Zuid-Holland te Den Haag. De heer Helmstrijd zal zitting hebben in de afdeling van deze raad voor 't algemeen vormend lager onderwijs, het kweekschool- onderwijs en het kleuteronderwijs. (Van onze t.v.-bedewerker) Verscheidenheid bij de KRO In de veronderstelling, dat onze kijkers vroeger uit de krant of door eigen aanschouwing hebben kennis genomen van het blijspel „Cyprien- ne", kunnen we teruggrijpen naar 't jongste gevarieerde programma van de KRO. Ofschoon het kennelijk symptomen van de vakantie met zich droeg, waren er toch enkele nummers, die vermelding vragen. Op een circuit in Driebergen werden in stromende regen internationale skelterwedstrijden gehouden; er kwam een ontijdig einde aan. De kijker thuis heeft er weinig van kun nen zien en moest afgaan op het commentaar. De camera registreer de tussen hevige buien van opstu wend regenwater een gesprekje met een jonge moeder die enthousiast skeltert. Het avondlijk „burenge beuren" werd opgevolgd door 'n bin- nenverblijf van een Braziliaans ge zelschap, dat voor de liefhebbers ritmisch bewogen samba's ten beste gaf. Veel filmmateriaal kwam te pas aan een documentaire over ver leden heden en toekomst van het wegverkeer. Een zeer bespraakte rector D. Coppes bracht in zijn epi loog de geestelijke gastvrijheid ter sprake. Komende uitzendingen De vakantie zet zich voort, ook in het NCRV-programma van heden avond: Zuid-Amerikanen en een boeketje romantiek. Zaterdag is bij de VARA een nieuwe aflevering van het „Carré vrouwen met een heer" aan de orde. De oude draaidoos van Simon van Collem heeft zondagavond bij de VPRO een spectaculaire avon turenfilm uit 1926 in petto. En ook hier: uitheemse kleinkunst. Aetherklanken ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1961 HILVERSUM I, 402 m. 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en over weging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Zonne wijzer. 13.20 Gram. 13.50 V.d. jeugd. 14.00 V. d. jeugd. 15.00 Utrechts Con- servatorium-ork. en solist. 15.45 Gram. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Gram. 16.50 Meisjeskoor. 17.15 Gram. 17.20 Nationale tenniskampioensch. te Scheveningen. 17.30 Promenade- ork. en soliste. 18.15 Fanfare-ork. 18.45 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 19.50 Lichtbaken, lezing. 20.00 Kamerork. en solist. 20.50 Gram. 21-10 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Wij luiden de zon dag in. 23.00 Gram. 23.40 Gram. 13.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VA RA. 1930 VPRO. 20.00-24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Tips voor vakantie. 9.20 Gram. 10.00 Samen thuis, praatje. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Herh. programma's vorige week. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinbouw- meded. 12.33 Orgel en zang. 13.00 Nws. 13.15 Vara-varia. 13.20 V. d. jeugd. 14.20 Streekuitz. 14.40 Ama- teursprogr. 15.00 Matinee op de vrije zaterdag: 1 Koorzang, 2 Omr.ork. en solist. 16.40 Boekbespreking. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. met rep. 19.55 Deze week, praatje. 20.00 Nws 20.05 Gram. 20.45 Roemeens ork. 21.15 Soc. comm. 21.30 Walsork. 22.00 Sport- nws. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.10 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 14.00-15.30 Cricketrep. uit Londen. 15.30-17.00 Rep. zwemmen en schoonspringen te Zwolle. 17.00- 17.30 V.d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Gezel schapsspel. 20.50 Instr. sext. en solist. 21.00 Act. 21.30-22.20 Operetteprogr. Oorspronkelijke roman naar een Fries handschrift door R. LEENSTRA J 14 „Verstandiger?" vroeg de grote Harmann. „Moeten wij dan oud en stijf worden zonder dat wij tenmin ste eenmaal flink op die Franken hebben ingehakt? De koning is veel te inschikkelijk. Hij moest Ebroïn en zijn armzalige koning zo op de man tel spuwen, dat zij niet anders kun nen doen dan ten strijde trekken. Het wordt hoog tijd, dat er weer eens iets op de offerstenen van Thius wordt gelegd". „Ja, wij moeten er weer eens met de wapens op los", riep de vrolijke Frerick van Hemelum. „Als de ko ning dan niet wil, trek ik op tegen buurman Ocko. Daar heb ik reden voor! Hij schoot verleden jaar een zwijn in de kop die net over de greppel naast de lange zandweg sprong. En daar is de grens. Had hij de pijl in de achterbout geschoten, dan was het goed geweest. Maar de kop was eerlijk op mijn gebied". „Op voor de zwijnenoorlog", lach te Ocko. „Maar kom morgen niet te vroeg met je mannen in het veld. Want als ik vanavond de tafel van de koning voldoende eer heb bewe zen, dan wil ik morgen uitslapen". „Ik weet nog een betere oplos sing", zei Frerick. „Ik heb gehoord, dat koopman Hemmema je nieuwe Rijnwijn heeft geleverd. Als je daar van een vat aansnijdt, kom ik mor gen bij je om vrede te sluiten". „Jullie daar in Gaasterland hebt ook niets andere te doen dan wat te jagen en te eten en te drinken", bromde een lange, magere figuur, Saco Rodman. „Maar wij in het zui den zijn soms dag en nacht in de weer om te waken tegen kleine ben den van Franken, die heimelijk de rivier oversteken om geiten, schapen en paarden te roven. Een open, eer lijke strijd is heel wat beter dan dat op de uitkijk liggen bij nacht". „En wat zeg jij ervan Botnia". Met deze woorden sprak Frerick tot een donkere, zwijgende figuur. „Jij kunt in twee woorden soms meer zeggen dan iemand wiens tong ra felt van het vele praten. Wat zeg jij ervan?" „Dat er meer van ons door het zwaard zullen sterven dan van ouderdom", bromde Botnia en hij verliet zonder verder een woord te zeggen de zaal. „Die Botnia kan soms van die vreemde opmerkingen maken", zei Frerick huiverend. „Hij weet soms meer dan een gewoon mens", dacht Ocko hardop en de oude Ropta ver telde met krakende stem, dat hem driemaal een zwarte kraai aan zijn linkerhand voorbij was gevlogen. En dat betekende ook onheil.... Hoofdstuk VII EEN AANZOEK Nadat de koning de zaal had ver laten en de anderen aanstalten maakten eveneens te vertrekken, trad Redbad op Ocko Wursing toe met de vraag of deze in Staveren dacht te blijven of terug ging naar huis. Heer Ocko wilde terugkeren en had er geen bezwaar tegen dat de prins hem vergezelde. „Zijn de wilde zwijnen vanmiddag weer in ge vaar?" vroeg hij. „Nee, deze keer gaat het niet al leen om jagersgeluk", antwoordde de prins, „maar daarover hoop ik straks nog wel met u te spreken". Ocko keek zijn jonge vriend even onderzoekend aan, maar vroeg niet verder. Wel deed hij meteen de uit nodiging om het middagmaal bij hem te gebruiken, een uitnodiging die de prins met graagte aanvaard de. Haastig liep de prins naar zijn ver trekken om zich in jachtkleding te steken. Maar deze keer zocht hij niet door weer en wind getekende oude jachtkleren op, doch trok een broek en kiel van het mooiste herteleer aan. In zijn gordel stak hij 'n jacht mes met een bijzonder fraai gesne den heft. Een ogenblik gleed zijn blik weifelend langs zijn kleding. Die zag er wel wat ongebruikt en opzichtig Uit. Zou „zij" 't niet dwaas vinden en denken, dat hij zich voor haar extra mooi had opgetuigd. Maar meisjes zagen graag mooie kleren en deze gedachte gaf de doorslag bij de prins. Hij sloeg een wijde rode ruitermantel om die met een zilve ren gesp sloot en liet door een van de stalknechten zijn paard halen. Op de binnenplaats stonden Ocko en Frerick van Hemelum al op hem te wachten en met hun drieën reden ze voorbij de twee wachters in de poort. „Bent u tevreden over mijn fokprodukt", vroeg Ocko. „Hij heeft de naam Storm, gekregen, is 't niet?" En Ocko keeïc met welgevallen naar de dansende gang van het paard van de prins. „Ik wist dat het wat goeds moest zijn, wat uit de stal van de Wur- sings kwam, maar Storm overtrof toch mijn verwachtingen. Ik ben zelfs nog niet gewaar kunnen wor den, waar de grens van zijn kracht en uithoudingsvermogen ligt", ant woordde de prins en klopte zijn rij dier op de fier gebogen nek. „Dat had ik wel gedacht, jonge vriend. Ik had het al gezien toen hij nog geen veulen was. Als daar geen bijzonder sterke en snelle hengst uit zou groeien, dan had ik geen ver stand van paarden. Als enterhengst was hij al een felle draver. Het was alsof Thor zyn donderhamer door de lucht slingerde, zo fel roffelden zijn poten over de grond. Goed bloed ver loochent zich nooit". Stellig zou heer Ocko nog een lange uitweiding over de voorvade ren van Storm ten beste hebben ge geven, als Frerick niet tussenbeide was gekomen. Die had de verhalen van zijn vriend al zo dikwijls ge hoord en hij begon een dwaze ge schiedenis te vertellen van een veu len, dat hij van Ocke had gekocht. „Het had zo ongeveer het model van een geit", beweerde Frerick met zijn zware basstem. „Dat liegt hij", sputterde Ocko tegen. „Het was niet een mooie, daarom wilde ik hem kwijt en Frerick was zo gek het beestje te kopen. Maar een geiten model had het niet". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8