Diamanten priesterfeest mgr. Th. M. Beukers luisterrijk gevierd Kostbaarheden uit Kruisherenkloosters Bisschop van Rotterdam droeg het H. Misoffer op Koningin en prins naar La Courtine Oprichting Klein-Seminarie „Leeuwenhorst" te Noordwijkerhout Tentoonstelling te Amersfoort Pater J. Coenen 25 jaar priester WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Krukas van 19 meter lengte BENOEMING PATERS AUGUS TIJNEN Door het Provinciaal Kapittel der Augustijnen werden de volgende be noemingen gedaan: Tot kapelaan van de parochie van St. Augustinus te Amsterdam-West: pater A. Wartenbergh; tot conven- tualis van het convent St. Augusti nus te Amsterdam-Noord: pater J. Smit; tot conventualis van het con vent van St. Rita te Amsterdam-N.: pater Fr. Emke; tot prior van 't con vent van de H. Drieëenheid te Haar lem: pater L. Reijkers; en tot con ventualis aldaar: pater R. de Groot, pater B. Leyendecker, pater Nic. Raaijmakers en pater E. Heesakkers. Eveneens op voordracht van de Pro vinciaal heeft de Bisschop van Haar lem benoemd tot pastoor van de pa rochie v. h. Allerh. Sacrament te Am sterdam-N.: pater A. Francissen; tot kapelaan aldaar werd benoemd: pa ter D. Former; tot prior v. h. St. Li- duina-lyceum te Schiedam: pater drs. J. Lub; tot conrector: pater drs. R. Uijterwaal; en tot godsdienstleraar: pater W. Maassen; tot aalmoezenier van het Bedrijfsapostolaat te 's-Gra- Deze krukas met een lengte van 19 meter, is de langste, ooit in Duitsland venhage: pater R. Vink. Voor de mis- vervaardigd. Het gevaarte is bestemd voor de 10 cilinder dieselmotor van sie in Nederlands Nieuw Guinea werd een Noorse supertanker, is vervaardigd in Dortmund en wordt bij Krupp- aangewezen: pater S Jonkergouw. Essen in de motor gebouwd. Ook mgr. Huiberg kwam gelukwensen Het diamanten priesterfeest van mgr. Th. M. Beukers, oud-pastoor van de St. Petruskerk te Leiden, thans wonend in huize St. Willibrordus te Wassenaar, is gisteren met grote luister gevierd. Nadat mgr. Beukers zelf een H. Mis had opgedragen, droeg mgr. M. A. Jansen, de bisschop van Rotterdam, een H. Mis tot intentie van de jubi laris op in de kapel van huize St. Willibrordus, hierbij geassisteerd door pastoor v. d. Ven uit Den Haag en rector Velthuyse. Op het priesterkoor hadden behal ve de jubilaris plaats genomen de Vicaris-Generaal mgr. Schaaper, de ken Haring en deken Juffermans. Naast vele van de oud-kapelaans wa ren aanwezig mgr. v. Deursen, mgr. Starrenburg, pastoor Blok en de oud- rector van het pension dr. Holthui- zen, terwijl verder familie, genodig den, de zusters en inwoners van het pension de kapel, die op kunstzin nige wijze door de firma Hosman uit Leiden versierd was, vulden. Onder de H. Mis hield mgr. Jan sen een predikatie, waarvoor hij als tekst gekozen had dë aanvang van het epistel van Maria Tenhemelop neming uit het boek Judith: „Benfe- dixit te Dominus in virtute sua", de Heer heeft U gezegend met Zijn kracht". Op deze feestdag, aldus mgr., viert de Kerk niet alleen de opneming van Maria in de hemel, maar ook de ver lossing van het gehele mensdom. De stichting van Zijn Kerk en de in stelling van het priesterschap vor- Zoals bekend is hebben H-M. de Koningin en Z.K.H. de Prins het voornemen een bezoek te brengen aan de Nederlandse troepen in La Courtine. Dit bezoek is thans, naar de rijksvoorlichtingsdienst mededeelt, vastgesteld op vrijdag 22 september. De Koningin en de Prins vertrek ken de ochtend van die dag met het regeringsvliegtuig naar Clermont- Ferrand en reizen vandaar per heli kopter naar La Courtine. Na aankomst zullen de koningin en de prins eerst oefeningen bijwonen van de vierde divisie. De lunch zal te velde worden gebruikt. In de na middag zal H.M. de Koningin onder meer enkele werkplaatsen en het hospitaal bezoeken, terwijl Z.K.H. de Prins wederom bij oefenende onder delen zijn zal. Omstreeks 18.00 uur zullen de koningin en de prins naar Nederland terugkeren. HOOFDAGENT IN HECHTENIS Te Zutphen is de hoofdagent van politie R. in voorlopige hechtenis ge nomen. Onderzocht wordt of en in hoeverre hij betrokken is geweest bij de rooftochten, waaraan een zijner collega's, W., die reeds vele maanden in het huis van bewaring is opgeslo ten, zich zou hebben schuldig ge maakt. Deze man zou in de loop van vijf of zes jaar een grote hoeveelheid goederen hebben gestolen bij inbra ken, waarbij hij van valse sleutels gebruik maakte. Een vallende staaf van 900 kg, verwonde vorige week de 53-jarige heer G. F. de Waart tijdens werk zaamheden zo ernstig, dat hij maan dag in het ziekenhuis te Amsterdam aan de verwondingen is overleden. men een deel hiervan. Doelend op het groot aantal jaren, dat de jubi laris zijn priesterlijk ambt heeft mo gen uitoefenen, wees de predikant er op, dat de priester met 't groeien van de jaren zich vervolmaken kan in zijn priesterlijke roeping. Na de H. Mis verenigde men zich aan een feestelijke maaltijd, waaron der het woord gevoerd werd door rector Velthuyse namens de zusters, pastoor Bende namens de oud-kape laans en de heer S. Wijtenburg als oud-kerkmeester. Tot grote verrassing van mgr. Beu kers en van de aanwezigen kwam tijdens de maaltijd mgr. Huibers zijn gelukwensen met dit zeldzame jubi leum aanbieden. Tenslotte dankte de jubilaris op dezelfde puntige wijze, zoals wij dat van hem in zijn pas toorsjaren gekend hebben. Druk bezochte receptie Des middags had in de grote zaal een zeer druk bezochte receptie plaats. De jubilaris was op 'n podium gezeten, omringd door vele bloem stukken en andere geschenken. Onder de zeer velen men moest lange tijd in de rij staan! die hun opwachting kwamen maken, waren de wethouder J. C. van Schaik en S. Menken, vertegenwoordigend het ge meentebestuur van Leiden, en wet houder dr. J. J. M. Veraart, verte genwoordigend het gemeentebestuur van Wassenaar. Een plechtig Lof be sloot het feest. Kapel ter ere van de Martelaren van Gorcum Z. H.Exc. M. A Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft op 15 augustus het nieuwe klein-seminarie „Leeu wenhorst" te Noordwijkerhout opge richt. Tot regent is benoemd: de hoog- eerw. heer Nic. Ph. J. v. Ruijven; tot rector van het gymnasium: de zeereerw. heer Ger v. d. Poel; tot econoom: de zeereerw. heer Corn. J. M. Vermeulen; tot prefect en leraar: Henr. L. Nederstigt; en tot leraren: Jac. J. de Jong, Corn. P. v. Dam, Seb. H. J. v.d. Meer, Adr. G. W. Nijs, Mart. J. A de Leur, Joh. W. Bergen en tot prefect en leraar Wilh. J. Kleijn; tot leraar: Alb. M. E. Th. Vreeburg en tot prefect en leraar: Jac. J. M. Kwaaitaal; tot pre fect en leraar: Hendr. A. C. Banning en tot leraar Jac. J. de Graaff en Rud. M. Kuijpers; tot provisores in spiritualibus zijn benoemd: de hoog- eerw. heer W. C. C. M. v. Alphen, pastoor te 's-Gravenhage, O. L. Vr. de Goede Raad, en de hoogeerw. heer A. F. L. J. v. d. Boog, deken van Schiedam: tot provisores in tem - poralibus zijn benoemd: de hoog eerw. heer W. P. M. Haring, deken van Leiden, en de hoogeerw. heer E. A. M. Paap, deken van Alphen. Adres en telefoon van het nieuwe klein-seminarie zijn: Klein-seminarie Leeuwenhorst te Noordwijkerhout, Langelaan 1, Noordwijkerhout; tel. 02533-741, 742 en 743; giro regent: 212099; giro econoom 504661. Half-openbare kapel t.e.v. de H.H. Martelaren van Gorcum. De eerw. zusters Franciscanessen van Aerdenhout hebben de huishou delijke verzorging van het nieuwe klein-seminarie op zich genomen. Het Nederlandse vrachtschip „Averdijk" van de Holland-Amerika- lijn heeft in de nacht van dinsdag op woensdag op de Weser het 402 ton metende ms „Berlin" uit Hamburg geramd. Dit vaartuig werd zo ernstig beschadigd dat het spoedig zonk. De kapitein en een matroos konden wor den gered, maar de vrouw van de matroos, hun tweejarig kind en een loods zijn nog niet teruggevonden. Zij zijn waarschijnlijk verdronken. Bij gelegenheid van het 750 jarig bestaan der Kruisheren-Orde, dat op 17 augustus a.s. te Amersfoort in het St. Helena-klooster aan de Daam Fockemalaan door de Nederlandse provincie der Orde officieel zal wor den herdacht, wordt er in het mu seum Flehite, aan de Westsingel 50, een tentoonstelling gehouden van „preciosa" uit haar oude kloosters. Deze tentoonstelling zal woensdag a.s. door de oud-burgemeester van Amersfoort, de heer H. Molendijk, onder wiens bestuur de Kruisheren zich in Amersfoort hebben gevestigd, worden geopend des avonds om half acht. Deze tentoonstelling omvat o.a. een tiental prachtig verluchte handschrif ten voor het grootste deel geschreven en verlucht in het oude Nederlandse klooster der Orde te St. Agatha, Cuyk. Daarnaast een zestal oorspron kelijke uitgaven van Kruisheren- auteurs uit de 17e en 18e eeuw, die een ander aspect der werkzaamheid van de Orde zullen vertegenwoordi gen. Ook zullen te zien zijn een twaalf tal schilderijen, waaronder 2 werken van Adrien Pietersz. van de Venne, die op het ogenblik te Hilvarenbeek zijn tentoongesteld. Verder komt er op deze tentoonstelling prachtig edelsmeedwerk, waaronder vooral op. vallen twee monstransen uit de werk plaatsen van het vroegere Kruishe renklooster te Venlo. Aanwezig zul len zijn een achttal oorspronkelijke documenten, o.a. een uit 1428 van Hertog Arnold van Gelder, een uit 1432 van Paus Eugenius IV, een van Prins Willem van Oranje uit 1575. Het Koninklijk Huisarchief stond voor deze tentoonstelling af een Evangeliarium uit 1435, dat de Kruis heren van St. Agatha schonken aan Koning Willem II bij zijn bezoek aan dat klooster. Bovendien zal er te zien zijn het beroemde „Ars Moriendi": een serie houtsneden in 1480 te Keu len uitgegeven, die om hun zeldzame waarde samengebonden zijn met an dere latere uitgaven van Guilhelmus Minatensis en Anselmus van Canter bury. Alles bijeen een uitzonderlijke ten toonstelling voor Amersfoort. De ten toonstelling zal tot 15 september ge opend zijn en op de gewone openings tijden van het museum te bezichtigen tegen de normale entree. Ex-Mau Mau hoofdman terug uit gevangenschap Toen in 1930 de twenty Jan Coenen zich presenteerde bij de Kruisheren, werd hij in augustus van dat jaar in het Noviciaat toegelaten. De deur ging achter hem dicht en zonder on derbreking maakte hij de opgang naar het priesterschap. In het Studiehuis van Zoeterwoude deed hij filosofie en in St. Agatha (Cuyk) theologie. Na de priester wijding op 18 augustus 1936 ging hij terug naar het Noviciaatshuis om zich voor te bereiden op het leraar schap aan het College te Uden. De kans als missionaris uitgezonden te worden was verkeken. In september 1938 startte hij als wiskundeleraar en vervulde deze taak 19 jaar. Z'n talenten bleven niet „on der de korenmaat", maar lichtten zo wel voor de studenten als voor de Udense dorpsgemeenschap steeds sterker op. Velen leerden van hem het „savoir vivre". Aan z'n werk in Uden kwam een eind, toen in Leiden een plaats moest worden bezet aan het Agneslyceum. Pater Coenen werd daarvoor uitge zonden en naar het klooster in Zoe- woude overgeplaatst. Hij is nu vier jaar daar en heeft zich wonderwel ingeleefd in het nieuwe milieu. In Leiden en omgeving is hij geen on bekende meer. Iedereen hoort hem graag in gesprek en preek, omdat hij op de eerste plaats en voor alles de mens ziet en daarom de mens ook „aanspreekt". Gelukkig houdt hij ook hier z'n vele gaven niet verbor gen. Moge het pater Coenen gegeven zijn nog lang „mee te kunnen"; we wensen hem graag de gouden kroon toe. Op 18 augustus viert hij feest temidden van zijn familie, die daar voor naar Zoeterwoude komt. Om 10.30 is de plechtige Mis, en 's mid dags in het klooster van 2.30 tot 4 uur receptie. Voor de Agnieten is de feestvie ring op een nader te bepalen datum in september verplaatst. Zij en hun ouders komen dus nog aan hun trek. In Tuinstad Geuzenveld te Am sterdam is uit het water langs de Coronelstraat opgehaald het lijkje J°mo Kenyatta, de nationalistische Afrikaanse leider uit Kenia is weer op vrije voeten. Hier zien we hem van de 2-jarige Richard W. Flapper, (met baard) terwijl hij begroet wordt door zijn eerste vrouw Grace (met hoofddoek) en zijn halfbroer James Het jongetje, dat sinds enige uren (rechts), bij zijn aankomst aan zijn nieuwe bungalow in Gatoendoe, 25 km van Nairobi. Ongeveer 10.000 aan- werd vermist, is vermoedelijk tijdens t hangers van Kenyatta waren naar Gatoendoe gekomen om hun leider te verwelkomen. het spelen te water geraakt (Van onze T V-mede werker) Maria ten Hemelopneming In verband met het wisselvallige weer werd de TV-hoogmis in het Gelderse dorp Bergharen niet opge dragen in de openluchtkapel van O.L. Vrouw ter nood Gods, maar in de parochiekerk. Wèl begon de uit zending met een foto van de kapel. Verder toonden de bewegelijke ca mera's van Manus v.d. Kamp onge dwongen gezichten van het kerk volk, vrijmoedig tot de communie- gangers toe. Pastoor Witlox uit Til burg, die celebreerde aan een hulp altaar dat naar de gelovigen toe was gericht, hield de preek, waarin en kele duidelijke dingen werden ge zegd: „Maria heeft alles te danken aan de Heer en zo is het feest van Maria Tenhemelopneming eigenlijk de heerlijkheid van de Heer". En ook: „door het geloof, een gave des Heren, heeft Maria zich opengesteld" De commentator, rector drs. Fr. de Grijs, heeft onder andere een gebed gevraagd in verband met de pas op getreden spanningen in de wereld. Aan de misuitzending vooraf ging een bescheiden geïllustreerde behan deling van de iconografie van de glorie van Gods moeder. In het kort kregen we een idee van de mariale devotie voor wat ze betekent in de theologie van de Kerk. De oorsprong is te zoeken in de byzantijnse we reld. Ernst en ontspanning Zowel dinsdagavond als de dag er voor hebben NTS en Avro duide lijke, tevens ernstige beelden ver toond over de de spanning die aan de oostkant van Berlijn is ontstaan. Er werd verder een stuk voorge schiedenis getoond en mr. Hilterman heeft duidelijk gemaakt, waar het vooral om ging. De rest van de avond was aan ontspanning gewijd. We za gen en hoorden verschillende „op rechte amateurs" in een goede selec tie. Er was een kostelijk commentaar bij een uitvoerig filmpje over de katten van Rome, die hier en daar vrij ronddolen. Vol gratie was de duidelijke volkskunst van de Poolse dansers, met fraaie zangstemmen, beweeglijke mimiek en lenigheid en ritmisch begeleid. Het was een uit zending van het tweede deel van een uitvoering vanwege het Holland fes tival in de Amsterdamse stads schouwburg. De duur was misschien wat lang, maar een afleidend accent vormde het op z'n Nederlands ge zongen liedje van Hullebroek over het Vlaamse kwezelken. Cricket en zwemmen Voor het eerst zal de Nederlandse televisie een rechtstreekse reportage van cricket op het beeldscherm bren gen. Het betreft een deel van de test-match Engeland-Australië, waar de BBC een reportage verzorgt. De NTS neemt deze zaterdag van 14.00 tot 15.30 uur over. Vooraf wordt een toelichting gegeven op de cricket- sport. Eveneens zaterdag, van 15.30-17.00 uur, zal de NTS een rechtstreekse reportage verzorgen van de landen- wedstrijd zwemmen Nederland-USA (dames), die te Zwolle worden ge houden. TWEE DODEN BIJ SCOOTER ONGELUK Even voorbij het kruispunt „De Smokkelhoek" in Kapelle bij Goes zijn vanmorgen bij een verkeersonge val twee scooterberijders om het le ven gekomen. De bestuurder van de scooter, de heer Zuiderhof uit Leeuwendorp (gemeente 's Heerarendskerke) wilde met zijn scooter een vrachtwagen met aanhanger passeren. Daarbij kwam hij in botsing met een tegemoetko mende personenauto. Zowel de heer Zuiderhof als de duo berijdster, wier naam nog niet bekend is, waren op slag dood.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7