Henry Dunant met 70 zieken en omgeving voor een week uit Leiden uitgevaren Benoemingen Bisdom Haarlem Heerlijke week tegemoet NATIONALE RHEUMA-AKTIE "SlfPs Een dode en acht gewonden Acht Nederlandse studenten per auto door Afrika Onbekende maakte hek van berenkooi open MAANDAG 14 AUGUSTUS 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Mgr. J. A. E. van Dodewaard heeft benoemd tot professor in de philo- sophie aan 't philosophicum te War mond de zeereerw. zeergel. heer drs. N. A. Dodeman; tot rector van hui ze „St. Augustinus" te Alkmaar en tot godsdienstleraar aan het r.k. ly ceum aldaar de zeereerw. heer E. J. Poecke; tot moderator en godsdienst leraar aan het Pius X-lyceum te Be verwijk de zeereerw. heer S. J. van Gastelen, die kapelaan was te Bever wijk, parochie H. Agatha; tot mode rator en godsdienstleraar aan het St. Michaels-lyceum te Zaandijk de zeer eerw. heer A. H. Beemer, die kape laan was te Amsterdam, parochie H. Vincentius; tot moderator en gods dienstleraar te Heemstede aan huize „De La Salie" de zeergel. heer drs. H. C. Laan, die assistent was te Haarlem, parochie H. Pastoor van Ars. De zeereerw. zeergel. heer drs. L. M. Thomas is door de bisschop vrijgesteld als aalmoezenier aan het r.k. tnilitair vormingscentrum „Waal- heuvel" te Ubbergen. Te ongeveer kwart voor elf van morgen commandeerde kapitein Maasbach van het hospitaalschip „J. Henry Dunant" trossen los. In de machinekamer werden tweemaal 260 paardekrachten losgelaten op de beide schroeven van het imposante schip en de vakantietocht van een week was begonnen voor de zieken uit Leiden en omgeving. Van Leiden gaat de tocht naar Alphen aan den Rijn, waar nog even aangelegd wordt om het getal van 70 zieken vol te maken. Het was een heerlijke drukte he denmorgen op de Havenkade. Terwijl het Leidse Politie Miuziek Gezelschap vrolijke marsen speelde op de kade, reden de ambulance-auto's van de plaatselijke Rode Kruisafdelingen af en aan met zieken, die al aardig ge grepen waren door de vakantiesfeer. Vele familieleden waren ook meege komen om „behouden vaart", veel zon en genoegen toe te wuiven naar de chronisch invaliden, die door kun dige handen van de medische staf in de vier zalen van het prachtig ge outilleerde schip waren onderge bracht. (Het ontbreekt de zieken aan niets. Onder leiding van de Leidse arts, mej. G. J. Verbrugge. zijn deze week 36 mannen en vrouwen, jongens en meisjes, op basis van vrijwilligheid, in de weer om het de zieken zo aan genaam mogelijk te maken. Kapitein Maasbach heeft 10 man vaste staf ter beschikking. Dit jaar is het voor de derde keer. dat de Henry Dunant, gebouwd met financiële steun van het Rampen fonds, wekelijkse trips door Neder land maakt. Daarvoor, van 1951 af, werd ieder jaar de „Kasteel Staver- den" gecharterd van de Holland- Veluwelijn. Het bezwaarlijke van deze boot was, dat men er 's zomers niet de beschikking over had. Van Leiden gaat de tocht vandaag via Alphen aan den Rijn naar Gouda. Morgen vaart men van Gouda naar Wemeldinge. Woensdag van Wemel- dinge naar Sas van Gent; donderdag van Sas van Gent naar Sijpe; vrijdag van Sijpe naar Boskoop en zaterdag wordt het schip in de Leidse Haven terug verwacht. In de pleisterplaatsen, waar de plaatselijke afdelingen van het Rode Kruis voor de ontvangst zullen zor gen, eventueel met verrassingen, wordt iedere dag vers vlees, melk, brood en groenten ingenomen. Wat men verder aan boord aan leeftocht nodig heeft is opgeslagen in diep vriescellen. Een eerste klas kok, ge specialiseerd op de bereiding van di- etistische maaltijden, zal zorgen voor de versterking van Ie 22 bedlegerige mannen, 48 vrouwen en de 47 men sen van medische en vaste staf. (foto Van Vliet) Dode en drie gewonden op rijksweg bij Utrecht Bij een verkeersongeluk op de rijksweg Arnhem-Utrecht bij de brug over het Amsterdam-Rijnkanaal In Utrecht, is de 73-jarige heer M. van de Drift uit Scheveningen zon dagavond om het leven gekomen. Drie personen liepen bij dit ongeluk verwondingen op. De heer Van de Drift, verliet met zijn auto een langefile en kwam daarbij op het linker weggedeelte. Daar volgde een frontale botsing met een tegenligger, bestuurd door de 62-jarige heer B. Lagendijk uit Bunnik. De heer Van de Drift was op slag dood. Zijn 46-jarige echtgenote, me vrouw F. van de Drift-Wit, kreeg een hoofdwond en een hersenschud ding. De heer Lagendijk en de 55- jarige mevrouw A. P. Lagedijk-De Vos werden zwaar gewond. NOORD WIJK Eerste PI. H. Mis pater J. Alkemade Op 3 september a.s. hoopt pater Jacobus Leonardus Maria Alkemade, van de Congregatie der Missionaris sen van het H. Hart, de H. Priester wijding te ontvangen te Stein (L.). Pater Alkemade werd 15 februari 1936 te Noordwijk geboren en genoot zijn opleiding te Driehuis-Velsen, Berg en Dal, Brummen en Stein. De neomist zal op zondag 10 sep tember zijn eerste plechtige H. Mis opdragen in de St. Jeroeskerk te Noordwijk, te half 10. 250.000.- (EEN KWARTMILJOEN GULDEN) aan prijzen, waaronder weer VIJF woonhuizen Bij aankoop (of bestelling per giro 842) van tenminste 10 Rheumaloten voor verkoop aan familie, vrienden en kennissen ontvangt men een gratis waardecoupon, waaraan 20.000. prijzen zijn verbonden, te weten; 1 Austin A-40 personenauto 5.750.Chief Whip een jaar gratis roken 300. 3 Aristona TV-ontvangers, 43 cm 1.935.— Willem H, een jaar gratis roken 500.— 1 Lambretta scooter, type 125 L.1 f 1.234.— Voor zoon/dochter een studiebeurs 1.000.— 2 Stager-naaimachines met koffer f 836— Voor moeder een bontjasje 1.000— 20 huisbibliotheken Prisma-boeken 625- VooJ <P°Sïls- 1 Gero Zilduro-cassette v. 12 per, 512.50 vJ^atnTpT'e^arn °°°- 10 Philishave-scheerapparaten 425.extra A.O.W1.884.50 1 Bauknecht compressor-tafelkoel- y0or tante of oom alieen, een kast, 115 liter f 478.— vakantiereis ƒ1.000.— 2 Agfa Flexilette kleinb.-camera's 520.1 jaar huishuur 1.000. Rheuma-loten h 1.per stuk, in vijf verschillende kleuren verkrijgbaar bij winkeliers, kenbaar aan raambiljetten met nevenstaande afbeelding HEEMRAADSSINGEL 303 ROTTERDAM GIRO 842 TELEFOON 50.000 0>»ScV 3gës2| 131 2.5'S m0" 3" ÏT _o n c: 3 o 3 CL CL £- CL S o 5' 5 3 3 WS-ff' ..D.W3 Q-S-s P 3 tLrt) 1 Oi 2 S*5 .2 Ongelukken bij Wassenaar Tocht van zes maanden Acht studenten, afkomstig van de universiteiten in Leiden, Groningen en Utrecht, bereiden zich in Venlo voor op 'n bezoek aan Afrika, waar zij vijf universiteiten zullen bezoe ken, om contacten te leggen met jonge studenten. De tocht zal per auto worden gemaakt. Om op alle moeilijkheden voorbereid te zijn, Louden zij dagelijks oefeningen op de proefbanen van de militaire rij school in Venlo. Veertien dagen lang ondergaan zij hier een training in het rijden op geaccidenteerd ter rein. De Nederlandse studentenraad heeft het initiatief tot deze actie ge nomen. De acht deelnemers zijn ge selecteerd uit 50 kandidaten. De tocht zal zes maanden in beslag ne men. Een ambtenaar van Openbare Werken te Utrecht, die per adverten tie in de plaatselijke dagbladen was aangezegd zijn werk te hervatten, is oneervol ontslagen. Men neemt aan, dat de ambtenaar in het zuiden van het land op vankantie is. Hij verliest nu zijn recht op pensioen. Op de rijksstraatweg in Wassenaar, dichtbij het viaduct, is zaterdagmid dag omstreeks half zes een personen auto tegen een boom gebotst met het gevolg, dat alle acht inzittenden werden gewond. Dit waren: de 55- jarige banketbakker H. H. van den Berg uit Vlaardlngen met zijn echt genote, twee dochters van 17 en 25 jaar en een zoon met diens vrouw en twee kinderen. De 17-jarige dochter en een drieja rig kleinkind werden in zorgwekken de toestand naar de „Ursulakliniek" in Wassenaar overgebracht. De zes andere gewonden werden naar zie kenhuizen in Den Haag vervoerd. Volgens ooggetuigen begon de wa gen, die met matige snelheid reed in de richting Den Haag, plotseling te slingeren, Nadat drie bomen licht waren geraakt, volgde een frontale botsing met een vierde boom. Ver scheidene inzittenden werden uit de wagen geslingerd. De auto werd to taal vernield. De 50-jarige ongehuwde verpleeg ster W. C. van Eijken uit Leiden is zaterdagavond omstreeks kwart voor tien om het leven gekomen bij een verkeersongeluk op de hoek van de Leidsestraatweg en de Zijdelaan in Wassenaar. De verpleegster, die een bromfiets bereed, sloeg daar linksaf. Zij werd aangereden door een haar achterop komende auto, bestuurd door de 45-jarige H. W. A. van H. uit den Haag. Zaterdagavond omstreeks kwart over elf is de 21-jarige L. Knyff uit Den Haag om het leven gekomen bij een verkeersongeval op de Loosduin- seweg. Hy zat achterop een motorrij wiel, bestuurd door de 25-jarige A. W. M. J. uit Den Haag. De bestuur der raakte de macht over het stuur kwijt en reed tegen het middenpad op. De motor sloeg over de kop en vloog in brand. De bestuurder liep geen verwondingen op. De verkeers politie in Den Haag verzoekt getui gen van dit ongeval zich te melden. Jonge vrouw uit Hillegom dodelijk verongelukt Zaterdagavond is op de Helderse- weg langs het Noord-Hollandskanaal in de gemeente Bergen een verkeers ongeluk gebeurd, waardoor de 21- jarige mevr. Schrama-Van den Berg uit HILLEGOM om het leven is ge komen en vijf personen -zijn ge wond. De heer Schrama reed met een snelheid van ongeveer 100 km in de richting Den Helder en moest plot seling remmen voor een tegenligger, bestuurd door de fotograaf W. v. d. L. uit A ".cm aar, die een voor hem rij dende auto wilde inhalen. De heer Schrama remde krachtig, zijn auto kwam dwars op de rijweg te staan en werd aangereden door een auto, bestuurd door de heer J. de Vries uit Zaandijk. De heer Schrama en zijn echtge note werden uit de auto geslingerd. Mevrouw Schrama werd zwaar ge wond naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd, waar zij aan de gevolgen is overleden. Het echt paar was drie maanden getrouwd. De heer Schrama is met enkele gebroken ribben ii. het St. Elizabeth- Ziekenhuis in Alkmaar opgenomen Twee inzittenden van de andere auto, de heer De Vries en de D. Krom, beiden uit Zaandijk, werden met een hersenschudding naar een ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Mevrouw Krom en haar 4-jarig zoontje Peter zijn in een ziekenhuis verbonden en kon den naar huis terugkeren. Op de rijksweg nr. 12 tussen Bode graven en De Meern hebben zich zondagavond tussen vijf en zeven uur weer verscheidene kettingbotsingen voorgedaan. Ze waren het gevolg van het door de regen glad geworden wegdek. De 44-jarige heer J. W. Pannebakker uit Vreeswijk was de enige, die vrij ernstig werd gewond. Hij werd met een hersenschudding naar het algemeen ziekenhuis in Woerden overgebracht. Voor het overige beperkten de gevolgen zich tot grote materiële schade. Acht auto's werden vrij ernstig en drie' licht beschadigd. Ze zijn met kraanwagens weggesleept. Andere auto's konden op eigen kracht de reis voortzetten. Het ongeval, waarbij de heer Pan nebakker werd gewond, gebeurde, doordat een auto onverwachts uit een file kwam, terwijl de heer P. bezig was te passeren. Hij moest sterk remmen en het gevolg was dat een Duitse automobilist zijn auto van achteren ramde. De Duitse automobi list werd licht gewond en kon later de reis voorzetten. Twee doden in Beemster bij verkeersongeluk Zondagavond is op de Purmeren- derweg in Beemster een motor fron taal tegen een tegemoetkomende auto gereden. De bestuurder en de duo- passagier van de motor werden met ernstige verwondingen overgebracht naar het stadsziekenhuis in Purme- rend, waar de duo-passagier, de 21- jarige heer J. Timmerman uit Pur- merend, kort na aankomst is over leden. Zijn bijna even oude vriend, de heer B. Hooyberg, uit Beemster, is vanmorgen aan zijn verwondingen bezweken. Het ongeluk gebeurde, doordat de motor met vrij hoge snel heid uit de bocht vloog en op de lin kerhelft van de weg terechtkwam, waarna een botsing met de auto volg de. De auto kwam na de botsing te gen een lichtmast tot stilstand. De drie inzittenden, de heer D. Jonk man uit Haarlemmermeer met zijn echtgenote en veertienjarige zoon, liepen schaaf- en snij wonden op. Bruintje zette Maastricht op stelten In de nacht van zaterdag op zon dag is een bruine beer, die al ruim tien jaar tot de bezienswaardighe den van het Maastrichtse parken- complex behoort, uit zijn kooi ont snapt. Een nachtelijke voorbijgan ger op weg naar huis zag bruintje op het grasveld buiten zijn kooi rondlopen. De politie werd gewaarschuwd. Deze trok een cordon rond de plek, waar de beer rustig rondliep. Te lefonisch was inmiddels hulp ge vraagd aan de dierentuin in Valken burg. Men wist de beer na enkele vergeefse pogingen binnen te drij ven in een daarvoor opengebroken garage van een villa, waarvan de bewoners op vakantie waren. Met een veeauto is de beer weer in zijn kooi teruggebracht. Een onbekende heeft het hek van de berenkooi opzettelijk verbroken en de beer zodoende gelegenheid gegeven om te ontsnappen. De politie heeft een onderzoek in gesteld. De 17-jarige Belgische matroos G. van B. uit Gent, behorend tot de be manning van het motorschip „Deni- se", is doro de Dordtse politie gear resteerd, omdat hij er met een gesto len bromfiets vandoor gegaan was. De matroos werd achtervolgd door de eigenaar van de 'bromfiets en sprong, toen hij zo in het nauw ge bracht was dat er geen ontkomen meer aan was, op de Buitenwalevest de Oude Maas in. Met vereende krachten werd hij uit het water ge haald. De jongen moest met snij- wonden aan het achterhoofd in een ziekenhuis worden opgenomen. (Van o.nze t.v.-medewerker) Jazzconcours in Loosdrecht De zanger Max van Praag is nu al vier achtereenvolgende jaren bezig met een jazzconcours in het water sportgebied van Loosdrecht. Thans hebben tientallen orkesten en ensem bles welluidend gestreden om de hoofdprijzen. Via de Vara-t.v. heb ben de kijkers zondagavond de be slissing kunnen vernemen. Hier speelden de drie beste orkesten nieu we stijl en de drie beste ensembles oude stijl in de eindronde. Men zal zich herinneren, dat in vorige jaren de uitzending vanuit Bussumse studio geschiedde. De buitensfeer van Loosdrecht was natuurlijk wel zo aardig; men kon er kennis maken met de winnaars uit Amsterdam en Rotterdam, Deventer, Heemstede en Veendam. Vooraf waren er Neder landse liedjes van vroeger en nu. Daarbij zagen we enkele generaties vertegenwoordigd, vanaf de 83-jari- ge zangeres Cato Culp tot en met Greetje Kauffeld en anderen. Er werden ervaringen uitgewisseld on der leiding van Elles Berger. Uiter aard was los van het oppervlakkige programma plaats ingeruimd voor 'n politieke beschouwing rondom de jongste gebeurtenissen in Berlijn. De K van Kaart De NCRV gaf zaterdagavond een aardig gesprekje weg tussen omroep- ster Tanja Koen en de veelzijdige Hans Kaart. Tijdens de vrij levendi ge uitzending hebben we eens opge teld, wat Kaart zoal vermag te bie den: hij is toneelspeler en operazan ger, goochelaar en buikspreker, voor- dachtkunstenaar en cabaretier, en tenslotte (men moet het van ons aan nemen) ook vuurvreter en smulpaap. Jammer, dat ijn praatje over de ete- rij enkele operafragmenten wat on tijdig afbrak. We hebben Tanja zei- den zo vlot gezien als deze keer Van de voorafgaande Avro-uitzending „Bij het scheiden van de markt" had den we ons heel wat voorgesteld; want de reporter (van wie overigens weinig kracht uitging) zei vooraf, te zijn gewapend met een geheim zen dertje en te kunnen profiteren van enkele verdekt opgestelde camera's. Maar het ersultaat was van dien aard, dat we dit nummer wegens gebrek aan handeling voortijdig heb ben uitgedraaid. Komende uitzendingen Voor vanavond heeft de AVRO 'n zomers programma'tje aangekondigd en een korte film over het katten- leven in Rome. We zullen stellig met het bekende Forum Romanum wor den verbonden, waar het pleegt te wemelen van losgelaten poezen. Zo waar komt er ook een kat tepas in de speelfilm van a.s. dinsdag, name lijk de film „Als de kat van huis is....". Hoofdrolspeler is Jack Haw kins, die men zich zal herinneren van de serie „The four just men" van de KRO-televisie, en in v/eike serie ook a.s. woensdag een film zal wor den gedraaid. De KRO ïeeft die dag ook een documentaire ove: verleden, heden en toekomst van het wegver keer. Tenslotte donderdag: dan laat de AVRO het blijsoel „Cyprienne" opvoeren met Mary Dresselhuys en Joan Remmelts in de hoofdrollen; een stuk, dat eerder in de schouw burg is opgevoerd.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4