VE Yl4WflWPéft DE PRINS Van 1 tot 6 jaar, een leeftijd waarop veel goeds maar ook veel akeligs kan gebeuren WIJ WETEN HET.. v vK 1 MAANDAG 14 AUGUSTUS 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA II Plan Ringvaart voorziet in dringende behoefte aan jachthaven in Kaagdorp Watersportlieden van alle gemakken voorzien te Amsterdam, waar zij juist haar fiets in het rek wilde plaatsen. Plotseling voelde zij dat haar in de donkere ruimte van de stalling een touw om de hals werd geworpen door een man, die trachtte op deze manier haar keel dicht te snoeren, tuigen, een hotel, een restaurant en De vrouw verweerde zich heftig en Zowel watersportliefhebbers van kanovaarders tot jachteigenaars en meter lange strook grond iictdi uanu uau, eiiKeie maien naar aan voorzieningen vraagt. D.t alles het gezicht va' de aanrandeI. ter. op een ongeveer 120 meter brede wijl zij ook nog kans zag deze tegen BENT U EEN VERSTANDIGE MOEDER? de benen te schoppen. Dit kwam nog- Bij de gezondheidszorg al pijnlijk aan, want de man liet het voor kleine kinderen ver- als bewoners van De Kaag zelf langs de Ringvaart tussen de pont touw los en nam de benen, zullen ongetwijfeld met meer dan en het Balgerijgat. gewone belangstelling kennisnemen van het plan „Recreatiecentrum is in Ringvaart", dat thans ter inzage is gelegd bij de dienst gemeentewer ken te Roelofarendsveen. Wordt dit plan uitgevoerd (en er zijn geen aan- watersportcentrum wijzingen, dat dit niet zou gebcu- richten de speciale consul- De aangevallene deed aangifte op tatiebureaus een buiten- het politiebureau Leidseplein, waar gewoon nuttige arbeid. Ook de boerderij van „Clement" zij een vrij volledig signalement kon Voor zover het zuigelin- in het plan opgenomen; deze opgeven. Vijf-maal-acht stelde in de gen betreft, wordt dit wordt waarschijnlijk verbouwd tot omgeving onmiddellijk een uitge- door de meeste moeders breid onderzoek in, doch het zoeken wel aangevoeld^ de bure- leverde tot zondagmorgen geen re- Verborgen kwalen en gebreken. restaurant. De ontwerpers van het plan zijn sultaat op. De politie geeft echter de zijn tot nu toe helaas veel er enerzijds van uitgegaan, dat het ^"dfrnan hoogst- minder populair. watorcnnrWntrnm De Kaag geen moea niet _°P- uaar. ae man noogst- V l K..*-**. jachthaven van voldoende afmetin- gen heeft en dat hierin dringend ren) dan bezit het eilanddorp De moet worden voorzien. Kaag binnen afzienbare tijd aan de noordzijde (de kant van de Ring vaart) een miderne grote jacht- Het plan „Recreatiecentrum Ring vaart" een partiële herziening van het uitbreidingsplan „Kaag en Aec- kershorn" is op verzoek van het waarschijnlijk aan het gezicht is ge wond door de slagen met de snel binder, zal hij wel goed te herken nen zijn. Het wordt werkelijk tijd, dat er meer begrip komt voor de zegen, die ook voor deze vorm van kinderhygiëne kan uit gaan. Rachitis vertoont zich in lichte vormen nog dik wijs bij kinderen van twee en drie jaar. De verschijn selen daarvan gaan oner- varenen meestal onopge- kleuterzorg merkt voorbij. Het voor kómen van deze toch al tijd ongewenste stoornis sen behoort zeker tot de taak van de ccnsultatiebu- reaudokter. De zogenaam- deel bestaat uit het zoe ken van de juiste psychi sche behandeling en het treffen van de best op voedkundige maatregelen. Dit geldt voor de dik wijls optredende moeilijk pen met vernielzucht en angstigheid, net jaloezie op jongere kinderen uit het gezin. Juist in de moderne tijd wordt ernaar gestreefd, de zo bitter nodige hulp bij de opvoeding van de aller- haven met ligplaats voor 140 boten, gemeentebestuur van Alkemade ontworpen door het Instituut Stad een terrein met zomerhuisjes, kam- en Landschap te Rotterdam. Deze peer-, caravan- en picknickterrei- herziening beoogt aanvulling te ge nen, een haven voor kleinere vaar- ven °P recreatie-accommodatie op het Kagereiland. Ingang haven. De uitmonding van de haven in de Ringvaart bevindt zich 250 meter Meisje stak agent met stiletto-mes Maar al te dikwijls blij ven de moeders met klein tjes van één tot zes jaar van het voor deze kinde- Een Amsterdamse hoofdagent is ren ingerichte consultatie zondagavond aan zijn rechterhand bureau weg onder het mot gewond, toen een 19-jarig meisje hem to „Ze zijn gezond en dan met een stiletto-mes bedreigde. De hoeven ze niet naar de Wat moeten ze bij de dokter doen? 4lltnte>rhlli*irhi> fins 3^1 L I. „T.Ï, jongedame, van wie opsporing was dokter".... Autotectiniscne tips oortduk verzocht, omdat Zij als minderjarige In werkeiy ontworpen, dat het vaarwater hier belangrijk wordt verbreed. Om ex tra drukte op de Ringvaart te voor komen, is het voorts mogelijk het plassengebied via een oostelijke of werkelijkheid wor- van huis was weggelopen, werd na den ze hier juist verwacht haar aanhouding overgebracht naar als ze gezond zijn! Zieke het hoofdbureau van politie. kinderen horen op die bu- Zij werd daar gefouilleerd door 'n ,"^„^oonhdUiSwn^erm°oen rmmroliilro ticront Toori mAlcip Vertoond WOrder P westelijke route zonder kruisen te vrouwelijke agent. Toen het meisje t spreekuur van huis- izich daarbij hevig verzette riep de K -nprialkt atrpnto dp hnln in van PPn mannplii- 3rlJï OI Specialist. bereiken. haven en de verdere com- agente de hulp in van een mannelu- Trains, aan de ge- ke collega. Het meisje haalde daar- zondheidstoestand van „ge- op plotseling een stiletto-mes te ZQnde„ kleuters gewoon - - - - voorschijn, waarmee zij de hoofd- keer kan na het verlaten van de agent te lijf wilde. De politieman pont direct linksaf slaan zodat het w}st haar echter in bedwang te hou plex worden van het land af toe- op plotseling een stiletto-mes gankelijk via het pontveer. Het ver- voorschijn, waarmee zij de hoofd- lijk nog wel het een en ander te verbeteren. Daar voor behoeft een kind he- 1 ipnn is r00r de be; lemaaï niet aan een zee^ w pu,, ui,,^ drukte gaat delen, een drukte, die handeld en kon zyn aienst normaal bepaaIde en uitgesproken wel heel duidelijk, dat de gezonde kinderen die nen daartoe op gezette tij den aan l.-;m te worden Gepresenteerd. Toezicht op en correctie van de li chaamshouding en van de voetstand vereist bij kleu ters voortdurend deskundi ge aandacht. Voorts zijn er op het punt van de voeding bij de ouders van jonge kinderen nogal eens misverstanden op te ruimen. En dan is er nog de kwestie van het zindelijk worden. Vernielzucht, angst en jaloezie. Op dit laatste punt blijkt vervolgen. ziekte te lijden. kleuterzorg voor een groot kleinsten mede te laten uitgaan van de consulta tiebureaus voor kleuter zorg. Het bezoek aan zo'n bu reau zal daartoe in bepaal de gevallen moeten wor- den' aangevuld met huis bezoek door de wijkver pleegster. Verwonding, verbran ding, verdrinking. Naast de psychologische voorzorg moet op intensie vere wyze dan nu nog ge beurt, de preventie van ongevallen bij kleuters ter hand worden genomen. Op deze leeftijd komt er nog heel wat sterfte voor door verbrandingen, verwon dingen, verkeersongeluk ken, verdrinkingsgevallen en vergiftigingen. Dat zijn allemaal dingen die peuters en kleuters zelf veroorzaken door hun natuurlijke neiging tot ex perimenteren, gecombi neerd met hun gebrek aan ervaring. Betere kennis van de ouders omtrent de gevaren die jonge kinderen bedrei gen, zou een grote verbe tering kunnen brengen in deze treurige aangelegen heid. Inenting nog mogelijk Ook bescherming tegen infektieziekten tenslotte behoort stellig op de kleu terleeftijd plaats te heb ben. De inenting tegen pokken, liefst bij zuigelin gen dient te geschieden, mag en kan desnoods nog worden verricht bij één tot tweejarigen. Het is gewenst dat hierop de aan dacht wordt gevestigd bij de geregelde controle op het kleuterzorgbureau. Zo is het ook met de eerste of met de herhaal de vaccinatie tegen difte rie, kinkhoest en tetanus, die evenwel gedurende de gehele kleuterleeftijd mo gen geschieden. Op een aantal consulta tiebureaus wordt boven dien op gezette tijden een controle-reactie op tuber culose gedaan. dr. Alfreda Briede Overtoom aan de Balgerij. JOODSE WINKELIERSTER SLOEG ™tertoe'risten11 dl Z-'t MET EEN ST0EL ANTISEMIETEN pruttelen, opende rij de deur weer houden bij alle strandtoegangen tus- Na een topweek van honderd- waierioerisieii, aie mei r, tt- ttttp ~i. utri, roeiboten of kano's komen. Deze kleine vaartuigen kunnen via een overtoom uit de Balgerij veilig voor DE ZAAK UIT dertocht, die de zuidelijke grens van het plan vormt. werkte met behulp van een toel sen Den Helder en Hoek van Hol- duizend bezoekers passeerde van- het ongewenste bezoek hardhandig land, is wegens de weersomstandig- morgen om tien minuten over elf In Venlo heeft zich zaterdagmid- de winkel uit. heden afgelast. Ook op de zondagen de 750.000ste betalende bezoeker van dag een geval van antisemietisme De Duitsers kregen geen kans zich 23 en 30 juli kon de telling wegens dit jaar de poorten van „De Efte- ling" in Kaatsheuvel. De burgemees ter, mr. R. J. Th. van der Heijden, heette de 750.000ste bezoekster, me- ilp narht wnrrïen trphnrirpn in Ha nnl ua& 6CV<11 vd" ""uaciiucuDujc ue jjuitsers Kregen geen Kans zien zo en ou juu auh ue lening wege dertocht die de zuidelijke ercnt van voorgedaan, dat drie Duitsers, die te verweren; een groot aantal Ven- het slechte weer niet doorgaan. zich daaraan schuldig hadden ge maakt, in een netelige positie bracht. PIEPENDE VEREN Elke automobilist wordt na kortere of langere tijd „wild" van bijgeluiden, die optreden t'elkêns als' hij met zijn wagen op stap is. Soms zijn de remmen die pie pen, soms is het slechts een blikken doosje in het dash boardkastje. Maar, ook kan de auto bij elke oneffenheid in de weg 'n irriterend geluid voort brengen. Een lichte roestvor- ming tussen de bladveren van de wagen kunnen daar de oor zaak van zijn. Vooral wat oudere auto's kunnen dat ver schijnsel gaan vertonen. De auto-eigenaar is dan gauw geneigd het euvel op de meest eenvoudige wijze op te lossen, n.l. door tussen de veerbladen wat olie te spuiten. Het gevolg hiervan is dat inderdaad het. piepen en knarsen ophoudt, maar tegelijk wordt dan de werking van het „pakket" blad veren verminderd. De remmende werking van de bladveren, die tegen elkaar zijn geklemd wordt verminderd waardoor de wagen wel uitste kend blijft veren, maar waar door tevens een hinderlijk „doorveren" kan ontstaan. Dat blijven deinen van de auto wordt wel afgeremd door de schokbrekers, maar deze hebben bij vele typen auto's daarbij toch de hulp nodig van een stroef bladverenpakket. Een wel wat meer bewerke lijk, maar ook veel meer af doend middel tegen piepende bladveren is, tussen elk veer- uiteinde een dun stripje van koper of messing te wringen. De uiteinden van de stripje, die iets langer moeten zijn dan de bladveer, dienen om de veer heengebogen te worden. Vrouw ontdeed zich kordaat van aanrander loënaars, die op het tumult waren Naar wij van de zijde van de pro- afgekomen en zich voor de winkel vinciale waterstaat Noordholland De Duitsers, twee vrouwen en een hadden opgesteld, had de winkelier- vernemen, zal 't onderzoek dit jaar vrouw W. A. van Opstal, die in ge- man, wilden inkopen doen in winkel ster reeds „assistentie" aangeboden, niet meer gehouden kunnen wor- zeischap was van haar man en twee met een joodse eigenaresse. Toen een der vrouwen dit laatste bemerk te, fluisterde zij tot haar metgezel len: „Hier moeten we niet kopen, ze is een Jodin." De winkelierster, de wed. B-P., De 32-jarige mej. IC. heeft zich verstond dat; woedend sloot zij de zaterdagavond omstreeks 11 uur op deur en liet de Duitsers in bewoor- De telling van het aantal strand- even kordate als hardhandige wijze dingen, die niets aan duidelijkheid bezoekers, die de provincial bevrijd uit de greep van een aanval- "'Ta'liofon MUVon Hat «11 terstaat Noordhoil; Ier, die haar belaagde in een fietsen- TELLING VAN STRAND- BEZOEKERS TOT VOLGEND JAAR UITGESTELD den. De voorbereidingen voor deze zoons, alsmede een broer, welkom, telling zijn dermate veel-omvattend, Hij wenste hun geluk met het heu- dat het niet mogelijk zal zijn op gelijke feit en bood namens de stich- korte termijn een nieuwe datum ting „Natuurpark de Efteling" een vast te stellen. televisietoestel aan. te wensen overlieten, blijken dat zij terstaat Noordholland zondag in sa- van hun houding niet gediend was. menwerking met o.a. de Vereniging 1C1, LUC naai LlCidclgUC UI CCU lictacu- vail nun - o- - J /""«„.voevevw zvn stalling aan dz Jac. v. Lennepkade Toen de Duitsers nog wilden tegen- van Nederlandse Oemeenten WILT U IETS WETEN?? egaal vochtig maken met water (ste- WskismtmdtnmilifrmWwijiitosttrtti inditmdfroiremrliimtonilUemttitier wtmtminiminMenMtni! Wiski loopt mot nmmNrnmhitsiMirlmït! j. j schuurt u daarna met middelfijn U hebt het huis gehuurd zonder watterproof schuurpapier. Dit kan brievenbus, dus kunt u thans niet voor een enkele keer geen kwaad, eisen dat een brievenbus wordt aan- mits u de natte behandeling zo kort gebracht. U kunt natuurlijk wel aan mogelijk houdt. Na 't drogen schuurt de huiseigenaar vragen of hij een u het hout nog eens op. Ten slotte brievenbus wil laten aanbrengen, vernissen met cellulosevernis. Deze maar bij weigering zult u de kosten vernis beschermt het hout tegen al- voor eigen rekening moeten nemen, lerlei invloeden, beter dan was al leen. Na het vernissen laten drogen, schuren en opnieuw vernissen. 2. Het is niet aan te raden suède jasjes zelf te reinigen, dit kunt u be- Watervlekken en suède jasje. Hoe kan ik waterkringen uit een licht eikenhouten meubelstuk ver wijderen? 2. Op welke manier kan ter overlaten aan een speciaalzaak ik zelf een suède jasje reinigen? voor suède kleding. Een paar wen- vraagt mej. A. v. d. H. 1. Waterkringen in ken voor de behandeling van vlek ken: heel wat vlekken verdwijnen willen door borstelen. In het algemeen is nog wel eens verdwijnen door ste- het aan te raden suède regelmatig vig wrijven met een kurk. Helpt dit te borstelen met een droge schone niet, dan zult u drastisch te werk borstel. Vooral de kraag en manj moeten gaan. Om te beginen moet u chetten. Draag zoveel mogelijk een alle was uit 't hout verwijderen met sjaaltje om de kraag vetvrij te hou- terpetine, royaal gebruiken en steeds den. Hebt u vetvlekjes op het suède een schoon stuk doek nemen. Wan- gekregen, bestrooi deze dan met neer u het hout enige uren hebt la- magnesium poeder. Dit goed laten ten drogen, zullen de kringen al veel intrekken en afborstelen. Oorspronkelijke roman naar een Fries handschrift li Koopman Aucke Wybrandts zag er weinig heil in. De koning zou het stellig niet goedkeuren dat één stad v.oor zichzelf speciale voorrechten verwierf. En zou men achter de rug van de koning om met Neustrië gaan onderhandelen, dan zou 't later toch moeilijkheden geven. Hemmema was het daarmee wel eens. Maar hij wilde to^h de kans benutten. Hij voelde er veel voor om uit naam van Staveren contact met de hertog van Barras te zoeken. Men zou de frankische hertog een ruime beloning in uitzicht kunnen stellen als hij bij Ebroïn iets voor Staveren zou kunnen bereiken. „Maar als de koning het niet goedkeurt, dan geeft het toch niets", wierp men hem te- door R. LEENSTRA J Hemmema lachte echtei veelbete kenend. De koning was oud, merkte hij op. En het was toch helemaal niet zeker dat Redbad de opvolger zou zijn. Misschien zou de prins wel iets voor de steun van Staveren over hebben. Het zou overigens voor Sta veren heel wat beter wezen dat Red bad niet de opvolger zou worden, zo voegde hij er aan toe. Het zou goed zijn, dat Staveren aan dp opvolging de nodige aandacht besteedde, want het was algemeen bekend, dat de prins de stad weinig gunstig gezind was. Uit de tap klonk het gerinkel van brekend vaatwerk. De waard Ynse had zijn oren wat al te'zeer toege spitst om zijn luisteropdracht zo goed mogelijk uit te voeren en daardoor vprrrice-?T*«» kroos bier naast een tafel neergezet. De mannen om de stamtafel schonken echter slechts vluchtige aandacht aan het ongeluk. Hemmema achtte de tijd gekomen, zijn invloedrijke tafelgenoten lang zamerhand in te spinnen in de eer zuchtig eplannen, die hij reeds lan ge tijd koesterde. Niet Redbad zou de macht in handen mogen nemen, maar de stad Staveren en daarmee Hemmema, zou de leiding van het volk der Friezen moeten veroveren. En dus boog hij zich voorover naar zijn vrienden en vervatte fluisterend z'n betoog: als de jonge prins de macht in handen kreeg, zou het spoe dig op oorlog tegen de Franken uit draaien. Zijn haat tegen de Franken was bekend. En als de strijd een maal ontbrand was, betekende dat de nekslag voor de handel met het zuiden. Toen sprak een van de anderen de gedachte uit, die wellicht als een stille wens by de anderen leefde: het was nog niet aan de opvolging toe; de prins stond bekend als een wildeman en waaghals. Wellicht brak hij voordat hij Staveren onbe rekenbare schade zou kunnen berok kenen, zijn nek op een van zijn wil de ritten. Zou het nog mogelijk zijn een an der als koning gekozen te kriigen, werd gevraagd. Weer keken allen vol verwachting naar Hemmema. Hij stelde hen niet teleur: misschien, zo zei hij, zou er voor de Wursings wel een belangrijke aanhang te vinden zijn. En dan dacht hij eerder aan de zoon Ado dan aan Ocko. „Ado is de Christenen ook welgezind", opperde een der christenkooplieden. „Maar als Redbad met Ocko's doch ter gaat trouwen, met Ada, zoals wel vaak is gefluisterd, dan zal Ado zich niet tegenover Redbad willen stel len. Daarvoor is hij veel te mee gaand", werd er gezegd. „Ik geloof niet, dat daar veel kans op is", glim lachte Hemmema veelbetekenend, daarbij echter wel zwijgend over de draden die hij gespannen had om een huwelijksband tussen Redbad en de Wursings te vermijden. Levendig werd er gesproken over de kansen voor de koningsopvloging en de voordelen die de opvolging door Ado Wursing voor de handel van Staveren zou opleveren. Hem mema deed er verder het zwijgen toe. Hij had het zaad gestrooid en luisterde nu met een nauwelijks ver holen glimlach toe naar de wijze waarop de door hem geopperde ge dachte wortel schoot. Hij was ook de eerste, die aan stalten maakte om op te breken Bij het weggaan nam hij enkele van de invloedrijkste kooplieden even apart. Met hen sprak hij af, dat hij zich met Barras in verbinding zou stel len. He laatste eind naar zijn woning, die aan de rand van de stad was ge legen, liep Hemmema alleen, ver vuld van zijn eigen eerzuchtige ge dachten. Zijn woning was de grootste en kostbaarste van de stad, hij was de invloedrijkste koopman in het ge hele Friese land. Misschien zou hij de machtigste man in Friesland ge noemd kunnen worden na de koning. Na de koning echter en dat stak hem. Bij de Franken waren de hof- meijers machtiger dan de koning. Zou het hem, Hemmema, de koop man, niet mogelijk zijn een even machtige positie te veroveren? En als Redbad hem daarbij in de weg zou staan, dan zou de prins moeten wyken, goed- of kwaadschiks.... De volgende ochtend liet Hem mema zich aandienen bij de hertog van Barras, die zijn intrek had ge nomen bij een frankische koopman. De hertog ontving hem met veel strijkages. „Het is my een eer", zo begon Hemmema, „een zo invloed rijk man als u te mogen begroeten. Zou u een ogenblik willen luisteren naar de wensen, die bij vele koop lieden van onze stad leven?" De her tog wilde dat stellig. „U weet", zo vervolgde Hemmema, „dat de handel van Staveren met uw land de laatste twintig jaar sterk is toegenomen. Maar de tollen, die onze schepen daar moeten passeren, leveren dikwijls moeilijkheden op. Ik zou niet graag willen zeggen, dat uw vorst te veel vraagt, maar er zijn tolgaarders die om hun eigen zak te spekken meer vragen dan wij op kunnen brengen. En dat geeft vaak moeilijkheden en veel oponthoud. Zou het niet mogelijk zijn die tollen af te kopen voor de gehele handel van Staveren, met een enkel jaar lijks bedrag, zodat onze schepen een vrijbrief voor alle tollen krijgen?" De hertog van Barras kon deze wens begrijpen, maar hij zou daar over natuurlijk geen besluit kunnen nemen, zo merkte hij op. „Wij heb ben gehoord, dat u een der beste vrienden van hofmeijer Ebroïn bent", zo vervolgde Hemmema, „en u zou wellicht een goed woordje voor ons kunn endoen". De hertog van Barras werd zakelijker: „Wat zou den de kooplui van Staveren over hebben voor vrijdom van tol?" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 11