Ket „Straatje van Vermeer" KINDEBEN IN HET NIEUWE WOUD Interessante speurtocht naar VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Bracht de schilder zijn moeder in beeld DELFT (P P) In dit seizoen kan men dagelijks, maar vooral gedurende de weekeinden, tal van toeristen, „gewapend" met foto- of filmcamera, langs de grachten van Delft zien wande len. Zij maken hun wandeling vaak aan de hand van een folder, die hun door de V.V.V. werd verstrekt; alle historische gebouwen en andere bezienswaardigheden staan er nauwkeurig op aange geven. Doch wat er niet op staat is een antwoord op deze vraag, die toch zo veelvuldig en in velerlei talen in Delft wordt gesteld „Waar is het Straatje van Vermeer Er zijn er die dit beroemde schilderij van de zeventiende eeuwse Delftse meester Johannes Vermeer 1632 - 1675) in het Rijksmuseum te Amsterdam hebben zien hangen; er zijn er ook die het slechts kennen van een reproduktie. Maar ze weten alle maal, dat Vermeer van Delft een der grootste schilders van de Hol landse School in de gouden eeuw is geweest en dat zijn „Straatje" behoort tot de beroemdste werken, die de schilderkunst in de loop van vele eeuwen heeft voortgebracht. Daarom vragen zij waar is in Delft dat straatje En het antwoord moet luiden het is er niet meer zoals het door Vermeer werd geschilderd, maar er zijn zeker twee plaatsen aan te wijzen, waar het geweest kan zijn. Opmerkelijke aanknopingspunten Nadat sir Henri Deterding in 1W1 het schilderij had gekocht en het aan het Rijksmuseum ten geschen ke had gegeven, waardoor het in het centrum vaar de belangstelling was geplaatst, werden er verscheidene speurtochten ondernomen naar dit straatje, waarvan met zekerheid mocht worden aangenomen, dat het rich bevond in Delft, de stad waar. In Vermeer zijn gehele leven heeft gewoond en gewerkt. Weldra was het duidelijk, dat het in zijn oorspronkelijke gedaante niet meer bestond. Maar., zou de plaats waar het was geweest niet meer te vinden zijn? Zou het onmogelijk zijn om, evenals dit ten aanzien van zijn ook zo be roemde gericht op Delft (Museum Mauritshuis, Den Haag) heeft kunnen doen, vast te stellen: hier, op deze plaats, schilderde Vei meer zijn „Straatje"?. Deze vragen hebben in de loop der Jaren een aantal mensen, tot wie ook de schrijver van dit artikel be hoort, berig gehouden. Zij hebben gespeurd en zijn tot vaak interes«an_ te conclusies gekomen. Niet de Langedijk Aanvankelijk ging 't onderzoek in de De Spieringstraat, één van de beide straatjes, dat „Het Straatje" zou kunnen zijn. Het uitzicht over de muur is pre cies gelijk Vermeers schilderij richting van de woning op de oude Langendijk, hoek Molenpoort, waar Vermeer zelf heeft gewoond. Wijlen de schilder Eduard Hou bolt is de eer ste geweest, die sterke argumenten naar voren bracht hij had o.a. afmetingen in 't pand verricht om te bewijzen, dat 't bedoelde huls on mogelijk dat kan zijn wat op Ver- meers schilderij is afgebeeld. Wij kunnen hierbij nog een ander argument aanvoeren en wel dit, dat de Molenpoort in de zeventiende eeuw reeds een doorgang is geweest van de Oude Langendijk naar de Burgwal, terwijl het straatje op het schilderij kennelijk naar een binnen plaats leidt. Een openbare verbinding tussen twee straten is het bepaald niet. Men heeft het straatje ook elders in de stad gezocht en wel op het Achterom en de Voldersgracht. In bed de gevallen was er weinig houvast. Maar wel de Spieringstraat Zelf ijverig speurend naar het straat je kwamen wij terecht in de omge ving van de enig overgebleven stads poort van Delft: de Oostpoort. In een oud, bouwvallig stadsgedeelte, dat voor sanering in aanmerking komt, ontdekten wij een pand, waar aan en waar omheen wij frappante aanknopingspunten vonden. Het huisje, dat we hier op het oog hebben, bevindt rich in de Spiering- straat, op de zuidelijke hoek van de Vijverstraat. Het is waar: het ge- 1 velt je heeft niets meer van dat op het schilderij van Vermeer. Maar hoeveel is er vooral In de negentien de eeuw niet veranderd en., ook verminkt? De gevel, zoals hij nu Is, is ongeveer twee maal zo breed als de lengte van het muurtje links ervan. Het open poortje op het schilderij vlak naast het huls is er niet in de Spieringstraat, maar het poortje op het linkerplan is er Vlamingstraat, niet ver van de Delft- se Markt. Op dit punt werden wij attent ge maakt door de heer W. N. de Vries, die het pand Vlamingstraat 22 be woont. Hij is een kenner en liefheb ber van de historie van zijn stad en speurde naar de geschiedenis var. zijn woning. Daarbij ontdekte hij, dat de ze ongeveer twee eeuwen geleden een herberg was geweest, genaamd „Het Hof van Holland". Van dez» herberg bestaat een afbeelding, ge graveerd op het deksel van eer zil veren tabaksdoos. Een onderzoek in het gemeente-ar- „Het Straatje", zoals Johannes Vermeer dat schilderde in het oude Delft. wèl en liet merkwaardige is nu, dat het precies even vex van het huis ls verwijderd als dat op het schilderij. Breedte en hoogte van het poortje kloppen eveneens. Maar nog opmerkelijker is de :reen_ komst met het schilderij van wat men achter het muurtje ziet. Daar zijn: de perspectief van de dakgoot de huizen links (de Zuidstraat) en de pyramidevormige zijgevel on geveer in het midden. De overeen komst is hier werkelijk verrassend Voor en tegen is de straat onaanzienlijk en smal. Dus kan men zich deze vra gen stellen: kan in deze straat een woning hebben gestaan als op Ver- meers schilderij is afgebeeld? En zo ja, waar moet de schilder zich dan hebben bevonden om voldoen af stand te hebben gehad? Het huis, dart wij kennen van het schilderij, ls ze ker eerder het type, dat we moeten zoeken langs een der D- ftse grach ten dan in een straat, die de ver binding vormde tussen een gracht en de stadswal. Op de plattegrond die Blaeuw in 1646 van de stad heeft gemaakt, ont_ "een wij in de Spieringstraat geen huis met een trapgevel. Doch hder tegenover kunnen wij stellen, dat er geen enkele absolute zekerheid be staat omtrent de betrouwbaarheid van deze kaart en dat de Spiering straat grensde aan een voormalig rijk kloostercomplex, waartoe grote woningen kunnen hebben behoord. En wat de ruimte van de schilder ten opzichte van het onderwerp be treft, de straat was in de zeventiende eeuw slechts aan één zijde bebouwd. Tegenover het huis bevond zich een open plek, die vermoedelijk het erf was van een herberg aan het Oost einde, nabij de Oostpoort. Dan de Vlamingstraat Hoewel we dus geen zekerheid heb ben kunnen krijgen, menen wij, dat dit punt in de Spieringstraat zeker één der plaatsen is waar Vermeer zijn doek heeft kunnen schilderen. Er is echter nog 'n tweede punt, dat bij een recent onderzoek naar voren ls gekomen. Dat bevindt zich op de chief van Delft overtuigde ons, dat de vroegere herberg thans inder daad het pand Vlamingstraat 22 is. De gevel is in de loop der jaren sterk gewijzigd, maar als we de af beelding op de tabaksdoos nauwkeu rig bekijken, dan treffen ons de op vallende punten van overeenkomst met het „Straatje". Deze zijn: de breedte van het pand en van het poortje, de plaats en de grootte van de ramen, de hoogte van de stoep, het rollaag je boven de ra men en (het opmerkelijkste van al les) aantal en plaats van de muur ankers. Schilderde Vermeer zijn moeder Er zijn hier dus wel heel sterke aanwijzingen, waarbij nog komt de plaats: de Vlamingstraat. Want de archiefstukken vermelden, dat op 13 februari 1670 in de Nieuwe Kerk te Delft) werd begraven Dyna Bal tens, weduwe van Reynier Ver meer in de Vlamingstraat. Aange toond is dat het hier de moeder van de schilder betreft. Zij woonde na de dood van haar man op de Vlamingstraat. En is het nu gewaagd om te veronderstellen, dat Vermeer 't huis van zijn moeder op 't doek heeft vastgelegd en de vrou wenfiguur in de deuropening de moeder is?.. Opnieuw hebben wij de vergeelde papieren in 't archief van de gemeen te geraadpleegd. Zij gaven geen an dere aanwijzing dat dat moeder Ver_ meer „in de Vlamingstraat" is over leden. In welk huis? Helaas dit onthullen de stukken niet. Vermoedelijk had zij de woning ge huurd en in dat geval is het ver klaarbaar. dat haar naam niet te vin den is bij hen, die een huis op de Vlamingstraat bezaten. Wel is uit de stukken op te maken, dat er ver scheidene huizen waren met poortjes ernaast en dat er gedeelten van die hulzen werden verhuurd. Wederom dus alleen maar enige heel sterke aanwijzingen. Zullen we ooit zekerheid krijgen omtrent de plaats van het „Straatje"?.. Wij be twijfelen het. Maar het speuren er naar is interessant en leidt tot ver- conclusies. Jan H. Oosterloo. Badgasten vinden skelet in het zand Badgasten op het strand bij het plaatsje Westen-Schouwen op het eiland Schouwen-Duiveland hebben gisteren de schrik van hun leven ge kregen, toen zij bij het graven van een kuil een skelet vonden. Het werd aangetroffen aan de voet van de duin on en is van een vol wassen persoon. Het geslacht is niet bekend. Het skelet zal worden opgezonden aan dr. J. Huizinga van het Antropo logisch Laboratorium van de Rijks universiteit in Utrecht. Deze deelde ons desgevraagd mede, dat dit een zeer interessante vondst kan zijn. Hij herinnerde aan het 9e eeuwse kerk hof, dat indertijd voor de kust bij Domburg is gevonden Door het ver plaatsen van de duinenrij in de loop der eeuwen kan het stoffelijk over schot dat nu is gevonden, in vroeger tijden aan de binnenkant van de duinen zijn begraven. Overigens is het ook mogelijk, dat het hier gaat om de stoffelijke res ten van iemand die in zee is verdron ken. Nog in de vorige eeuw werden lijken, die uit zee aanspoelden aan de voet van de duinen begraven. Reiskosten vergoed Galant gebaar van circus Boltini De directie van Circus Bol tini heeft tegen de inwoners van het circus vrije Amersfoort een galant gebaar gemaakt. Amersfoortenaren, die het circus, dat thans zijn tenten in Amsterdam heeft opgeslagen, willen bezoeken, krijgen de reis kosten vanaf hun woonplaats terugbetaald, zij krijgen boven dien het programma gratis en zonder betaling mogen ze ook 'n bezoek brengen aan de stal len. De enige voorwaarde is, dat ze zich als komende van Amersfoort moeten kunnen le gitimeren. Het toegangskaartje voor de voorstelling moeten ze wel zelf betalen. Het is Boltini's antwoord ->p het raadsbesluit van de Amers- foortse gemeenteraad nimmer meer een circus in die stad toe te laten. Dat besluit werd des tijds op initiatief van de toen malige burgemeester genomen „uit overwegingen van dieren- beschermende aard". Zulk een besluit is ook door de badgemeente Zandvoort ge nomen, misschien zien de kust bewoners ook nog eens een lokkend circusknipoogje. DE EMIGRATIE NAAR NIEUW- ZEELAND En zijn voor Nederlandse immigran ten goede mogelijkheden in Nieuw- Zeeland. Het land wordt steeds meer geïndustrialiseerd en heeft 20.000 va catures in de bouwnijverheid, olierafi finage, auto-assemblage, de alumini- umbranche en andere technische sectoren. Dit verklaarde gistermid dag de consul-generaal van Nieuw- Zeeland in Den Haag, de heer T. A N. Johnson, bij zijn vertrek met de „Willem Ruys" naar Wellington, waar hij een nieuwe functie -crijgt. Nederlandse arbeidskrachten heb ben een prioriteit omdat zij hard werken, snel voor eigen huisvesting zorgen, vooruit willen komen en goed assimileren. In totaal wonen er nu 25.000 oud-Nederlanders in Nieuw- Zeeland. Het relatief grote aantal Neder landers, heeft, volgens de heer Johnson, tot gevolg gehad, dat er in Nieuw-Zeeland meer belangstelling is gekomen vooi handel r.iet het Europese continent. „Opmerkelijk, ildus de heer Hale, de nieuwe consul-generaal, „Is voor al dat zelden een Nederlander voor de rechtbank moet verschijnen we gens wangedrag". NOG GEEN VERLAGING LEERLINGEN SCHAAL De staatssecretaris van O., K. en W., drs G. C. Stubenrauch, acht heil thans nog niet mogelijk de eerste fase van de verlaging van het aantal leerlingen per klas in de lagere scho len door te voeren. Het aantal vaka- tures, vooral op de Zuidhollandse eilanden en in de provincie Zeeland, is nog te groot. Procuratiehouder leefde Skelteren maakt Raadslid woonde te prettig en werd gepakt teveel lawaai er niet gebouwd kan worden zonder vergunning". In de Nieuwe Haven te Meppel is gisteravond het lijkje gevonden van de vijf-jarige Derk, een zoontje van de schipper D. Noordhuis uit Leeuwarden. Het knaapje werd sinds maandag vermist. „Fra Diavola". Dank zij de Eprovsie-verbindingen konden we donderdag ook in ons land een avond lang kijken naar Auber's opera „Fra Diavolo", opgevoerd in het kader van de sinds 1946 bekend geworden Bre- genzer Festspiele. De camera's van de Oostenrijkse t.v. stonden opge steld in het .Theater am Korn- markt" en registreerden zuiver het dolle verhaal van de ontmaskering van een Italiaanse bandiet en pseu- do-markies. „Fra Diavolo" is blij kens de uitzending nog altijd aan trekkelijk gebleven, vooral in deze opvoering met vooraanstaande solis ten. Daar waren er drie bij van de befaamde Weense staatsopera. En dan waren er Duitse artisten ter as sistentie van de Wiener Symphoniker en een Weense zangvereniging. Om de zaak nog meer internationaal te maken: de regisseur was uit Keulen en de dirigent uit Parijs. Men had een suggestief décor opgebouwd en het geluid kwam naar omstandighe den even goed over als het beeld. De KRO heeft een aangename avond bezorgd. Twee kwesties bij de VPRO. In zijn medische rubriek bij de VPRO heeft dokter A. van Swol deze keer heel schuchter de kanker aan de orde gesteld en hij heeft zich voorgenomen er een langer program ma aan te wagen, wanneer hem uit reacties op de jongste uitzending zou blijken, dat er behoefte aan bestaat. Dat achten we wel mogelijk en misschien ook verstandig, gezien de ingehouden wijze van behandeling door deze artos. De andere kwestie betrof het auto-racen. We zijn het eens met de tegenstanders, dat in deze tak van sport veel slachtoffers vallen en dat men wel zeer bezorgd moet zijn voor het leven van deel nemers en kijkers langs de weg. Het langwijlig vertoonde folklorefestival in Joegoslavië moge dan artistiek iets hebben betekend, de presentator Wim Imbo heeft verzuimd de schaar in het vertoonde celluloid te zetten, 't Was te veel van het goede. Komende uitzendingen. Bij de AVRO zal mr. Hilterman vanavond het geval Berlijn bespreken en daarna zal een kijkje worden ge gund op de populaire rommelmarkt aan het Waterlooplein te Amster dam. In het allerlei van de NCRV komt zaterdag Hans Kaart en na hem Spaanse dans. Zondag is er alleen avonduitzendins en wel door de VARA die iets zal laten zien over tatoeëring en jazz op Loosdrecht. T.V. oij de KRO. We hebben de cijfers bij de hand over het optre den van de KRO in de t.v.-program- ma's gedurende het laatste jaar. Daaruit zullen de liefhebbers van amusement vernemen, dat ze met 20 uren behoorlijk aan hun trekken zijn gekomen, de toneelliefhebbers zelfs 24 uren en de filmkijkers even zeer 20. Niet minder dan 14 uren werden aan de kinderprogramma's besteed en 20 uren aan muziek, de serieuze mu-iek ruim het dubbele van de lichte muziek. Rond negen uren werden besteed aan actualitei ten en 4V« uur aan epilogen. Docu- mentair-instructieve uitzendingen vroegen in totaal 20 uren van het geheel. En had U verwacht dat al leen reeds bij de KRO gedurende een enkel jaar bijna vijf uur werd besteed aan aan- en afkondigingen en dat het bordje „storing" gedurende bijna anderhalf uur heeft gehangen? In totaal was de KRO in één jaar tijds ruim 150 uur „in de lucht". Ook Rotterdam heeft nu zijn „goede heertje". De recherche ar resteerde namelijk dinsdagnacht de 52-jarige procuratiehouder W. F. S., die in een lange periode een zeer groot bedrag zou hebben verduis terd ten nadele van zijn werkgeef ster, de firma W. van Driel's stoomboot- en transport-onderne ming n.v in Rotterdam; geld, waar van hjj „prettig" zou hebben ge leefd. Er worden bedragen ge noemd van 100.000 tot 150.000 gul den. De politie is in dit stadium van het onderzoek evenwel nog niet in staat een enigszins betrouwbare schatting te geven. Het onderzoek wordt geleid door hoofdinspecteur L. Fonckert, aan wie de procuratiehouder verschillende feiten heeft bekend. De man zal zaterdag a.s. worden voorgeleid voor de officier van Jus titie mr. B. van der Meulen. De procuratiehouder genoot in het bedrijf een grote mate van ver trouwen. Regelmatig controleerden accountants de boeken, maar nooit werd een onjuistheid vastgesteld. De man moet zijn manipulaties dan ook zeer geraffineerd hebben ge pleegd. Een onverwachte controle door de directie zou tenslotte de fraude aan het licht hebben ge bracht. Actie in Driebergen De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het enkele maanden geleden in Driebergen geopend skeltercircuit zijn poorten zal moeten sluiten. Ge folterd door het vele lawaai, dat deze moderne sportvoertuigen ma ken, overweegt een actiecomité uit de Driebergense burgerij, nadat po gingen om tot een bevredigende schikking met het circuitbestuur te komen, tot nu toe geen gunstige resultaten hebben afgeworpen, een kort geding tegen het stichtingsbe stuur aanhangig te maken. Er zijn proeven genomen met ge luiddempers, die wel goed schijnen te zijn geslaagd. De vrees, dat ge luiddempers invloed zouden hebben op de snelheid van de skelters, werd in ieder geval niet bewaarheid, in tegendeel. De rijders schijnen er echter moeilijk aan te willen, om welke reden dan ook. Het actiecomit vraagt zich nu in dit verband af waarom het circuit- bestuur er niet toe overgaat het aan brengen van geluiddempers ver plicht te stellen. In ieder geval is dat nog niet gebeurd en daarom ziet het actiecomité zich gedwongen nu door een evtl. kort geding een uit spraak van de bevoegde rechter uit te lokken. in kippenhok Gemeentewerklieden van Chaam hebben donderdagmiddag een groot kippehok afgebroken, dat zonder bouwvergunning aan de Bredaseweg was neergezet. In dat kippehok huis de niet het pluimvee, maar de land bouwer, oud-wethouder der gemeen te, de heer J. Schoenmaker, met zijn vrouw. Het was hun tijdelijk woon verblijf, aldus de Tel. Enige tijd geleden had de heer Schoenmaker, die momenteel nog lid van Provinciale Staten van Nrd- Brabant is en gemeenteraadslid van Chaam, een bungalow gebouwd. Toen naast hem een soortgelijke woning werd neergezet, werd hem het vrije uitzicht dermate ontnomen, dat hij besloot zijr bungalow te verkopen. Binnen een maand zou hij deze verlaten, doch toen had hij nog niets anders om zelf in te gaan wonen. Zonder bouwvergunning, na te voren door het gemeentebestuur te zijn gewaarschuwd, zette hij toen het kippehok neer. Tweemaal heeft de burgemeester, de heer A. Schram, hem schriftelijk in kennis gesteld van de overtreding en hem de gele genheid gegeven het tijdelijke woon verblijf af te breken. De heer Schoen maker bleef echter volharden en zei ronduit er niet uit te zullen gaan. „Hij heeft er", volgens burgemees ter Schram, „een prestige-kwestie van gemaakt. Niemand beter dan hij kan als oud-wethouder weten, dat I 15. Jakob trok met het hert naar de stad waar hij het verkocht voor klinkende munt. Voordat hij naar huis terugkeerde stapte hij een winkel binnen en kocht er werktuigen, gereedschap en andere benodigd heden. Toen Jakob in de kleine hut terugkeerde, dans ten de kinderen van vreugde bij het zien van al die rijkdom. 16. Voor Edward had hij een geweer meegebracht. Humphrey bekwam zijn gewenst timmergereedschap waarmee hü in de winter veel nuttige dingen zou kunnen maken. Alice was blij met het naaigerei en 'begon onmiddelijk met het verstellen van de kleren. Op deze wijze brachten allen de winter gezellig door in het kleine huisje. Zij waren uiterst gelukkig en tevreden terwijl de soldaten geen argwaan koesterden over het leven van de vier kinderen van Arnwood.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8