K.R.O. in jaa reclame- en rverslag over school-T.V. HERINNERINGEN VAN MGR. BEUKERS UIT ZESTIG JAAR PRIESTERLEVEN CADEAU VAN DE PAROCHIANEN VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Advertentie). gewerkt. Contacten tussen het onder wijs en de omroep leidden echter nog niet tot voldoende resulaten. Naar aanleiding van critische ge luiden uit sectoren van het Katho lieke Maatschappelijke leven en ook in de pers, vermeldt het verslag dat „Een reeks scheve voorstellingen van zaken in de openbaarheid zijn ge bracht". Men vraagt zich af waar om de schrijvers en sprekers zich niet beter heoben willen oriënteren, om daarmede de gemeenschappelijke zaak beter te dienen. Het „fatale" getal 13 Een tikkeltje bijgeloof is er altijd nog wel in scheep vaartkringen. En daarom voelden vooral de oude zee bonken zich beslist niet pret tig, toen zij gisteren met de „Willem Ruys" de Rotterdamse haven verlieten. Want de trip van het vlaggeschip van de Kon. Rotterdamsche Lloyd staat ditmaal geheel in het te ken van het getal 13en dat belooft niets dan narig heid. De „Willem Ruys" is, na een uitgebreide dokbeurt bij Wil- ton-Feyenoord, vandaag be gonnen aan haar13e reis om de wereld, een tocht van 50.000 km., waarop13 ha vens worden aangedaan door passagiers van.13 nationali teiten, die gistermiddag om.... 13 uur inscheepten. Dat is, al met al, meer dan voldoende om vele zeelieden schrik aan te jagen. De reis van 63 dagen gaat via het Suez-kanaal en Singa pore naar Australië en Nieuw- Zeeland, en vandaar via het Panama-kanaal terug naar Rotterdam. In de Maasstad scheepten zich 452 passagiers in, o.w. 75 die alleen het korte tripje naar Southampton ma ken. Daar komen 525 passa giers aan boord. De scheepsarts dr. J. G. Wisse uit het Limburgse Meerssen maak^ ditmaal de tocht niet mee. Zou ook hij bijgelovig zijn Plaatsvervanger is dr. A. J. K. Binnendijk uit Ermelo, die uiteraard ook de „praktijk" op Pitcairn het eilandje van de Bounty-muiters zal waar nemen. 10% Loonsverhoging en meer vakantie voor koopvaardijpersoneel Het College van Rijksbemiddelaars heeft zijn goedkeuring gehecht aan een loonsverhoging van 10 procent op de gage van het personeel ter koopvaardij en op alle in geld uit gekeerde vaste toeslagen. Tevens ging het college er mee akkoord, dat de jaarlijkse vakantie met drie da gen wordt verlengd. Aan deze ver beteringen werd echter de voor waarde verbonden, dat de nkYiwe cao voor twee jaar, te beginnen 1 augustus j.l., zal moeten gelden. Verdere verbetering in de arbeids regeling bestaat onder meer in de toekenning van een halve dag ver lof voor elk zaterdagmiddag waarop na 's middags 12 uur moet worden gewerkt. De zaterdag wordt nl. be schouwd als een „halve" werkdag, met uitzondering van de zaterdagen die vallen in de jaarlijkse betaalde vakantie. huis staat. Hierop was in het jaar, dat het door de St. Cunera-stichting werd aangekocht, nog 'n ouderwetse koepel gelegen met een uitgestrekt buiten. Een van de weinige koepels, die Leiden nog kende. In de St. Li- duina-school had men al geruime tijd behoefte gevoeld aan nieuwe ruimte, om de meisjes, die in geestelijk op zicht gehandicapt waren, apart les te geven. „Ik was al zo eens 'n paar maal door de stad gegaan om uit te kijken naar een geschikte huur- ruimte. Tot mijn oog viel op deze koepel aan de Zoeterwoudse singel, die nooit meer gebruikt werd. Als door een ingeving ben ik naar de eigenaar gestapt, die tot mijn ver bazing zei: als je kan huren kan je ook kopen". „Dan is het verkocht zei ik zonder nog maar een prijs gehoord te heb ben". De koepel is al spoedig afgebroken. Geheel het St. Liduina-tehuis met al zijn nieuwbouw bedekt nu het ter rein, dat indertijd zeer impulsief op een middag door pastoor Beukers aangekocht is. Er zijn vele herinneringen voor 'n priester die zijn zestigjarig feest haalt. Laat het hiermee genoeg zijn en vermelden we tot slot nog feiten van de feestelijke viering op dinsdag 15 augustus aanstaande: Om 9.30 H. Mis in de kapel van het St. Willibrordhuis aan de Rid derlaan 1 te Wassenaar en receptie van 2.15—4 uur. DE DUIK IN HET VERLEDEN, die mgr Beukers met ons maakt, is onopzettelijk en zeker niet chrono logisch. Zo maar wat herinneringen uit een welgevuld priesterleven. Schiedam vervaagt dus al gauw en er voor in de plaats komt de tijd, waarin (toen nog) kapelaan Beukers een rol speelde in de verbreiding van de nieuwe zangmethode voor het Gregoriaans. Want hij heeft het ge hele prachtige pontificaat van Pius X meegemaakt. Algemeen bekend zijn de instelling door deze heilige Paus van de kindercommunie en de veel vuldige communie. Maar minder be kend is langzamerhand, dat Pius X ook vernieuwingen in het Gregori aans doorvoerde, hetgeen betekende, dat volgens de pauselijke wens over al de methode van de paters Bene dictijnen van Solemnes gevolgd zou worden. Kapelaan Beukers was mu zikaal en zeer geïnteresseerd in de nieuwe methoden in de zang, maar hij wist niet bij wie hij terecht moest om deze onder de knie te krijgen. „Dat was me wat" vertelde hij. „Niemand wist eigenlijk waar hij met het Gregoriaans aan toe was en ik kan me herinneren dat ik nog eens naar Warmond gestapt ben om te vragen, wanneer nu de officiële me thode verspreid zou worden". „Ik ben op de trein gestapt en naar het Namense „Maredous" ge reisd waar ik bij de Benedictijnen al niet veel wijzer werd. Ik vond hun methode van zingen niet mooi. Vervolgens kwam ik bij de broeders van de Achelse kluis terecht in de Belgische provincie Limburg. Ik bag gerde diep door de sneeuw om de kluis te bereiken. Het was bitter koud en tot overmaat van ramp stookten de zeer ascetische paters Trappisten niet, in klooster noch ka pel. Het was er dus koud, en mis schien is het daarom, dat ik de mu ziek er ook koud vond. \7EEL SUCCES ECHTER had ik bij de paters Benedictijnen in Oosterhout, waar ik warm werd ont vangen en waar Dom Sergent op een allervriendelijkste wijze me enige tijd achtereen les heeft gegeven in de nieuwe methode van het Grego riaans. Hij deed het prima en ik stond in lichterlaaie". Deze cursussen zijn er aanleiding toe geweest, dat kapelaan Beukers, die zich overigens zó niet voelde, als een kenner van de nieuwe Gregori aanse methode te boek stond. Samen met pastoor Van Adrichem, bekend liturgist, publiceerde hij ge ruime tijd achtereen artikelen over het Gregoriaans in het blad van de St. Gregoriusvereniging. Zulk een deskundigheid leidde echter ook tot onverwachte en eigenlijk ongewens te gevolgen, want op een gegeven dag werd de nog jonge priester uit genodigd om een lezing over het Gregoriaans te houden in het Con certgebouw. „Als er iets mij de bib- beratie heeft gegeven, dan was het wel de gedachte aan 'n causerie in de ze enorme zaal". Naarmate de fatale datum (het was omstreeks 1910) na derde, werden de berichten steeds alarmerender: muziekrecensenten van alle grote landelijke bladen ook de niet-katholieke zouden de lezing bijwonen. Deskundigen, diri genten, geestelijken uit geheel het land kwamen naar de lezing. Er bestond dan ook een grote weet gierigheid naar deze nog in de nevelen der onbekendheid verhulde wetenschap. „Met Alphons Laudy samen ben ik een avond tevoren naar het Concert gebouw gegaan en daar heb ik mijn tamelijk zachte stem uitgepro beerd. Laudy is op de balcons en in alle uithoeken van de zaal gaan staan en verklaarde, dat het gesmeerd ging. Ik was er niet gerust op en heb op de dag zelf met Hubert Cuypers (dirigent van de Minnestrelen en componist) de afspraak gemaakt, dat ik zijn been in de gaten zou houden. Maakte hij er een bepaalde bewe ging mee, dan was er iet: met het forto van mijn stem aan de hand. Ik heb bijna onafgebroken dat been ge biologeerd, dat echter onbewogen bleef staan en worstelde de lezing door met het ellendige gevoel, dat er iets in de organisatie was fout ge gaan. Ik moest er óók bij zingen". Hoe sceptisch sommige collega's van kapelaan Beukers waren, blijkt uit het feit, dat enigen van hen liever naar Artis gingen dan naar de lezing van een Amsterdamse ka pelaan, die ook „geen fluit van Gre goriaans afwist". Zij hebben ongelijk gehad. We mo gen wel zeggen, dat de lezing een daverend succes is geworden, als men de recensies die er door de lan delijke bladen van geschreven wer den als uitgangspunt gebruikt. Er was aan een behoefte voldaan en van lieverlee raakte de nieuwe me thode van het Gregoriaans er steeds beter in. Voor kapelaan Beukers betekende het, dat hij een „contract" kreeg van het seminarie te Warmond om de klas en de communiteit les in het Gregoriaans te geven. 24 Jaar heeft hij het gedaan, dus ook nog in zijn Leidse tijd. Hij gaf lessen in het ge hele bisdom, maar ook in de Lim burgse diocesen en droeg voorts al les, wat hij van Dom Sergent ge leerd had, uit tijdens een driedaags congres van de St. Gregoriusvereni- ging in het jaar 1912 te Utrecht. Omdat de herinneringen van mgr Beukers niet chronologisch zijn, is het goed het lijstje van de voor naamste data, dat we van hem kre gen over te nemen. „Die data zijn goed", monkelt mon seigneur. „Zij zijn door het Rijk ver strekt in verband met mijn pen sioen". Kapelaan 's Heerenhoek 24-8-'01 tot 8-4-'05. Kapelaan H. Catharina Amsterdam 8-4-'05 tot 28-2-'13. Rector H. Willibrord Den Haag 28-2-T3 tot 8-7-'22. Pastoor H. Petrus Leiden 8-7-'22 tot 18-9-'54. „Ik heb vele mooie herinneringen; misschien is de mooiste aan de eer ste tijd van je Priesterschap. Dan is alles nog zo nieuw. Maar het is ge vaarlijk vergelijkingen te gaan ma ken. In Leiden heb ik het in elk ge val ook heerlijk gehad, de St. Petrus is een goede parochie. De mensen zijn vriendelijk en godsdienstig". Vlammend hoogtepunt in die Leid se tijd is natuurlijk de brand van de St. Petruskerk aan de Langebrug geweest in het jaar 1933. De feiten zijn genoegzaam bekend. Op 25 juli 1933 brandde de kerk van boven tot onder uit. Pastoor Beukers was op retraite in Warmond en hij herinnert zich nog goed hoe hij in de nacht uit bed werd gebeld en vliegensvlug met de auto naar Leiden werd gebracht. Daar trof hij een kerk als een fakkel aan. Toch is achteraf gezien deze brand niet onvoordelig geweest voor de St. Petrusparochie. De nieuwe kerk kwam in het midden van de parochie te liggen en zij heeft eigen lijk heel weinig gekost. De verzeke ring betaalde zeer royaal en deze pe riode werd dus goed afgesloten, toen de nog maar pas benoemde bisschop van Haarlem, mgr Huibers op tien maart 1936 de kerk van Kropholler consacreerde. „We begonnen direct met een mis sie en dat was prachtig. Gelijk een volle, nieuwe kerk, onvergetelijk". Zo zijn er nog vele onvergetelyk- heden: de Leidse bedevaart- naar Schiedam, de stichting van het Bo- naventura-lyceum (bijna was het nog een school van de paters Jezuieten geworden) en de aankoop vmi het terrein, waarop thans 't St. Liduina- Pater W. Loop naar Afrika De aartsbisschop van Blantyre in Nyassaland (Centraal-Afrika) heeft pater W. Loop, oud-directeur van de Bond zonder Naam, aangezocht de organisatie van het r.k. pers- en ra diowezen in dit bisdom ter hand te nemen. Pater Loop heeft deze func tie aanvaard. Aalsmeerse corso maakt 12 km lange tocht door hoofdstad Voor het eerst zal het Aalsmeerse bloemencorso, dat op 2 september in Amsterdam wordt gehouden, door dringen tot in het hart van de hoofd stad. In plaats van het traditionele Sadionspel zal het corso een twaalf kilometer lange route door Amster dam maken. De tocht gaat onder andere langs de Dam, waar een tribune gebouwd zal worden voor ongeveer zeshon derd gasten, onder wie de minister president en enige andere leden van het kabinet, vele ambassadeurs en vele provinciale en stedelijke autori teiten- Het corso heeft als motto „Aalsmeer groet Amsterdam". De ontwerpen, wederom van de hand van Toon Noyons, hebben alle betrekking op de hoofdstad. Zo zullen b.v. de Schreierstoren, het Concertgebouw en Artis in de stoet „meerijden", evenals een rondvaartboot, een draai orgel en het Amsterdamse „Lieverd je". In totaal zullen twintig praal wagens en negen muziekkorpsen aan het corso deelnemen. Het jaarverslag van de KRO over 1960 besteedt onder meer aandacht aan de omroepwet, de reclame in de televisie en het streven naar invoe ring van schooltelevisie. Ter zake van de omroepwet vermeldt het verslag, dat er van een soort omroepwente- ling mag worden gesproken, aange zien de zo zorgvuldig door alle „par tijen" afgewogen ontwerp-wetstekst door de huidige staatssecretaris van Onderwijs, kunsten en Wetenschap pen terzijde werd gesteld, om plaats te maken voor een nieuwe studie van het onderwerp ep ditmaal met inbe grip van de televisie, door een staats commissie onder voorzitterschap van prof. mr. L. W. G. Scholten, voorzit ter van de radioraad. Reclame in T.V. Een belangrijk punt van discussie, aldus het verslag, bleef het vraag stuk van de commerciële televisie, dan wel reclame in de televisie. Uiteraard wekte deze kwestie de actieve belangstelling, niet enkel van groeperingen, die zich met commer ciële televisie en reclame-activitei ten voor dit medium beroepshalve bezig houden, maar ook van steeds breder kringen in het bedrijfsleven. Het valt daarbij op, welk een bonte verscheidenheid van stellingname hier te constateren is. Verre van al- gemene instemming te vinden blijkt de idee van reclame in de televisie ook fervente machtige tegenstanders te hebben, naast een groot aantal groepen, die de invoering op zijn minst voorbarig vinden. Het standpunt van de omroep is bekend, maar toch kan nauwelijks duidelijk worden gezegd, dat er ook bij de omroep geen sprake is van blinde tegenstand. Het gaat de om roeporganisatie vooral om de wijze waarop televisie-reclame, die op zien zelf uiteraard een constructief tijd verschijnsel kan zijn, haar positie in het bestel zal vinden. Schooltelevisie. Over het streven naar invoering van schooltelevisie zegt het verslag onder meer, dat deze zaak in de ge hele wereld nog in een embrionaal stadium van ontwikkeling verkeert deels echter - te weten in de Ver enigde Staten van Amerika - reeds voorzien van een vrij brede experi mentele basis. Hier te lande trachten leidende groepen uit het onderwijs tot initiatieven te komen. Van de zijde van de Nederlandse Televisie Sichting en de componen ten werd eveneens aan ontwerpen Mgr beukers 60 jaar pries ter„Je kimt het haast niet geloven" zegt mgr. zelf, als we in zijn nog als een echte pastoors kamer gestoffeerde woning in Huize St. Willibrord te Wassenaar tegen over hem zitten in een met leer overtrokken stoel waarin je op ro zen zit. Zondag brachten we hem een be zoek met een eerste verzoek om een vraaggesprek, dat, typisch voor mgr Beukers, afgesloten werd met een hoffelijk uitgeleide, van de lift tot bij de deur. Als we dan bezwaren maken tegen deze tot ceremonie verheven, maar zeer natuurlijk aangeboren hoffelijk heid, protesteren met het oog op zijn overigens niet ernstig belaagde gezondheid, zegt hij laconiek: „Ik breng u tot aan de deur. Het zou me aangerekend worden als ik het niet deed". Dinsdag daarop heeft mgr. Beu kers ten gerieve van de lezers van de Leidse Courant een diepe duik gemaakt in zijn geheugen, nadat hij vooraf ons de belofte had afgedwon gen het „niet te gek" te maken. Eerste herinneringen gaan terug naar zijn geboortestad Schiedam, stad van zijn favoriete heilige: Sint Liduina. „Ik heb pas nog een alleraardigst ■beeldje van haar gezien", zegt hij geestdriftig. „In de St. Liduinakerk in Den Haag. Liduina als meisje van 15 jaar, kwiek op de schaats.dat moet toch wel een afbeelding zijn die y^k tot de verbeelding van kin deren spreekt. Ik kan me zo voor stellen, dat jonge mensen zich be paald niet aangetrokken voelen tot het voorbeeld van een heilige, die zo'n vijftig jaar op bed moest blij ven". Brief uit Afrika Uit Afrika schrijft father H. Ver hoef, die daar onlangs zijn 25-jarig priesterfeest vierde, het volgende: „Beste oud-medeparochianen van de „Hartebrug" en alle niet „Harte- bruggers", die op die zondag in ok tober van vorig jaar zo .edelmoedig hebt geofferd voor dit volledige, prachtige en bewondering afdwin gend driestel met koormantel en ve lum. Hier op deze foto ziet u „uw" driestel in gebruik. Nogmaals mijn allerhartelijkste dank. Bijzondere dank aan mijn vriend en oud-studie genoot, de eerw. pater S. v. Swelm, die het met zo groot succes bekroon de initiatief had genomen. Beste pastoor Tijnagel z.g., die zo gul de collecte toestond zullen we extra in onze gebeden gedenken. De „Harte- brug"-parochie en al zijn edelmoe dige weldoeners en weldoensters kunnen verzekerd zijn van een da gelijks memento. Hartelijke en op rechte dank aan de redactie van de „Leidse Courant", die zo spontaan en welwillend publicaties in „woord en beeld" aan mijn zilveren priester feest heeft willen wijden". FATHER H. VERHOEF

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7