VRIJDAG II AUGUSTUS 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Propaganda voor kip, eieren en Kuiken De kip met de kromme eieren De kip Adelaide Benteggs (kromme-eieren) is gestorven na honderden banaanvormige eieren te hebben gelegd. Haar eigenaar, Waterman te Poole in Engeland, heeft sedert 1957 bijna 10.000 gulden voor liefdadige doelen bijeenge bracht door de eieren te verko pen. Overal in de wereld woon den de afnemers van Adelaides gebogen eieren. Waterman deelde mee, dat Adelaide, net als een gevier de filmster, veel post kreeg van bewonderaars, vooral uit Ame rika. Huwelijksprocessie in Witmarsum In Barneveld is donderdag een grootse propaganda-dag voor de kip en het ei gehouden. Een van de hoogtepun ten van de feestelijkheden, welke werden bijgewoond door de eierkoningin Ria Kuiken, was een kookwed- strijd in de grote veilinghal. Op de foto zien we hoe koningin Ria Kuiken een deskundig handje hulp biedt aan mevrouw F. Koekerpessy, een van de deelneemsters aan de wedstrijd. Arbeidsspamiing in bollenstreek nog steeds groot Bloembollenbedrijven hebben de minste moeilijkheden De arbeidsmarkt in de bollen streek? Er is in een maand tijd heel weinig veranderd. De vraag bleef groot: begin van deze maand waren er 716 plaatsen die op bezetting wachtten. Het aanbod was vrijwel miniem. In het gehele gewest Lisse, dat niet alleen de bollenstreek om vat, maar ook Noordwijk, Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg had men 63 werklozen geregistreerd. Daarvan waren er 44 in het rayon Lisse en 19 in het rayon Katwijk woonachtig. Onder die 63 bevonden zich 30 ge- gehandicapten. De moeilijkheden zijn nog steeds het grootst in de sector der metaalnijverheid. Men kon daar 252 werkers plaatsen, maar het aan bod voor deze sector bedroeg... 5. Geen wonder dat alle jongelui die met een einddiploma de ambacht school verlieten vlot geplaatst kon den worden. Opmerkelijk blijft dat de belang rijkste tak van ^edrijf in de streek, de bloembollenbedrijven, thans de minste moeilijkheden ondervindt. Dat is ook verklaarbaar. De scholie ren werken thans „er. masse" in het vak. Juiste cijfers kunnen niet ver strekt worden omdat deze werkers lang niet allemaal worden geregi streerd, maar de heer'G. F. B. Maas, de directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau te Lisse, is van mening dat het aantal dichter bij de 3000 dan bij de 2000 ligt. Hier komt nog bij dat men voor het zwaardere werk kans heeft gezien 200 arbeiders uit het Noorden van het land aan te trekken, n.L uit Groningen en Dren te. In de bouwwereld is, ondanks de bouwstop, nog altijd veel vraag naar personeel. Tegenover een vraag naar 131 werkers stond een aanbod van 3. In de gemeente Hillegom konden 128 werkers een plaats krijgen, maar er waren slechts 15 candida tes In Lisse waren 105 vacatures en had men een aanbod van 13. In Noordwijkerhout was de verhouding 607; in Sassenheim 1156; in Voor hout 25—3; in Katwijk 17112; in Noordwijk 645; in Rijnsburg 31 2 en in Valkenburg 17—0. Als men de cijfers uit vorige jaren er naast legt, dan blijkt dat in de meeste gemeenten de laatste drie jaar het aanbod in deze tijd weinig verschillen vertoont, maar de vraag is in verschillende dorpen en speci aal in Katwijk flink gestegen. De horecabedrijven die in de zo mer nog al eens in de perikelen ge raakten wat de personeelsbezetting betreft, hebben thans geen gebrek aan werkkrachten. Door het koude weer blijft het dagbezoek ver bene den de verwachtingen. Chinees was clandestien in Den Helder Tijdens een controle op het verblijf van vreemdelingen heeft de politie van de marinehaven Den Helder een Chinees ontdekt, die reeds enkele maanden illegaal in ons land verbleef en werkzaam was in een der vele oosterse restaurants, die de „branie- stad" rijk is. Hij was zonder visum vanuit Lu xemburg via België ons land binnen gekomen. De vreemdelingendienst heeft de Chinees weer naar België op transport gesteld. De Belgen zullen hem dan wel verder transporteren. Van gestolen centen: Vliegtocht naar Duitsland en weekeinden aan DELFTSE BINNENSTAD IN BEELD. Het college van b. en w. van Delft wenst de beschikking te heb ben over een uitgebreide fotodocu mentatie over de oude binnenstad, waarvoor een ingrijpend sanerings plan bestaat. Reeds vorig jaar is een begin ge maakt met het maken van een gro te serie foto's van gevelwanden in het zuidelijk deel van de binnen stad. Voor het aanleggen van deze foto documentatie heeft het college van b. en w. de raad een krediet van ƒ23.000 Korenmolen door brand vernield De Utrechtse politie gaat „brom men". Veertig gloednieuwe bromfiet sen zijn vandaag bij het hoofdbureau van politie afgeleverd en ze zullen een dezer dagen door de agenten in gebruik worden genomen. Tot nu toe werden de surveillance diensten verricht per fiets, te voet, met scooters en auto's. De politie denkt met de brommers 'n groter ge bied te kunnen beslaan en boven dien intensiever te kunnen werken dan op de fiets. Uiteraard moeten de agenten de maximum snelheid van 30 kilometer aanhouden, maar in ge val van nood kunnen zij zestig kilo meter per uur afleggen. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. V.S. van Amerika: ss. Statendam (13-8), ms. Salta (14-8), ms. Noor- dam (17-8); Argentinië: ms. Zaan land (16-8); Australië: ss. Arcadia (14-8), ss. Bendigo (16-8)Brazilië: ms. Cap Norte (15-8); Brits-O.-Afri- ka: ss. La Bourdonnais (17-8); Cana da: ss. Statendam (13-8), ms. Prins Willem van Oranje (17-8); Chili: ms. Pericles (16-8), ms. Tannstein (17-8); Ned. Antillen: ss. Vinga V (16-8); Nieuw-Zeeland: ms. Batu (14-8), ms. Tugela (14-8); Suriname: ms. Kreon (16-8); Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: ms. Pendennis Castle (13-8). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. In Witmarsum zijn drie kinderen uit het gezin Feenstra op één dag in het huwelijk getreden. De zaal van het raadhuis was bijna te klein om alle belangstellenden plaats te bieden. Op de foto zien we van voor naar achter: het bruidspaar Hendrik Poppo Snoek-Klaaske Feenstra, het paar Tjake Feenstra-Grietje Faber, en het paar Jochem Glazema-Willemke Feenstra. De Kaag De Haagse politie heeft de hand gelegd op vijf jongelieden tussen 16 en 20 jaar, die in de loop van een tweetal jaren kans hebben gezien zevenduizend gulden bij elkaar te roven en daarmee goede sier te ma ken. Zij pleegden inbraak in een hotel te Scheveningen, waar de buit ƒ2500 bedroeg. Restaurants en levensmid- delenbedrijven waren verder het ge liefkoosde operatieterrein. Zij leef den er goed van. Zo maakten zij o.a. een vliegreis naar Duitsland en brachten verschillende weekeinden in De Kaag door. Een felle uitslaande brand heeft gisternacht de korenmolen van de gebroeders Van Rijswijk aan de Es- beekseweg te Hilvarenbeek vrijwel volkomen vernield. De onder toezicht van Monumentenzorg staande molen, die het dorpsbeeld mede beheerste, zou met hulp van rijks- en particu liere instanties worden gerestau reerd. JL'oen gistermorgen omstreeks half drie de brandklok de bevolking wak ker schudde sloegen de vlammen reeds uit het dak van de kap en uit een der wieken. De brandweer die kort na het luiden van de brandklok ter plaatse verscheen, richtte de stralen aanvankelijk alle op het hoogste punt van de molen, waar zich de as bevindt waaraan de wieken zijn opgehangen. Het ge lukte de brandweer vrij spoedig het vuur aldaar te bedwingen, waardoor kon worden voorkomen, dat de wie ken naar beneden zouden vallen, hetgeen een ramp zou hebben bete kend voor de aangrenzende gebou wen en de naastgelegen woning. Te vens gelukte het om onder bescher ming van enige nevelstralen een las apparaat met twee zuurstofcylinders onder uit de molen te verwijderen. Voor de verdere inventaris was echter geen redding meer mogelijk. Een vrij nieuwe en kostbare hamer molen, alsmede ongeveer 15 ton in de molen opgeslagen graan gingen verloren. De schade wordt op plus minus 50.000 gulden geraamd. Ver zekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog volkomen in het duister. Het Eichmann-proces Na het requisitoir van de open bare aanklagen Hausner tegen Eich- mann is de zitting van het hof te Je ruzalem gisteren verdaagd tot maan dagochtend. Dan zal dr. Servatius, Eichmann's verdediger, zijn pleidooi houden. In Israël geldt de Britse procedure. In het huidige stadium heeft de open bare aanklager alleen aangestuurd op het verkrijgen van de conclusie van het hof, dat Eichmann schuldig is aan de twaalf punten van de aan klacht, waarop een Israëlische wet van 1950 de doodstraf stelt. Pas als die conclusies zijn bereikt, zal Haus ner, naar men verwacht, de dood straf eisen. De wet van 1950 verklaart, dat de doodstraf kan worden opgelegd we gens een misdaad tegen het Joodse volk of tegen de mensheid, gepleegd in een vijandelijk land tijdens de pe riode van het Nazi-regime, of een oorlogsmisdaad gepleegd in een vij andelijk land tijdens de periode van de tweede wereldoorlog. Frankrijk boycot de Assemblee De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties komt op 21 augus tus in buitengewone zitting bijeen om de kwestie-Bizerta te bespreken. De Franse minister van buitenlandse zaken Couve de Murville heeft in de commissie van buitenlandse zaken van de Franse Nationale Vergadering meegedeeld, dat de Franse delegatie bij de Verenigde Naties niet zal deel nemen aan het debat. Couve de Murville verklaarde, dat Frankrijk zich in de kwestie-Bizerta „niet kan beklagen over de houding van zijn bondgenoten, integendeel". De Franse regering is steeds bereid geweest rechtstreekse onderhandelin gen óver Bizerta te beginnen en wordt niet geleid door de wens haar greep op Noord-Afrika te behouden, aldus de Franse bewindsman. Het bijeenroepen van een buiten gewone zitting geschiedt op verzoek van ten minste de helft van de leden. Uruguay was het 50ste, Zweden het 51ste land - de Verenigde Naties tel len 99 leden - dat het oorspronkelijk Afro-Aziatische verzoek om bij een- roeping onderschreef. Hammarskjoeld heeft de zitting uit geschreven om „de ernstige toestand die sinds 19 juli in Tunesië bestaat" .e bespreken. De Engelse minister van finan ciën, Selwyn Lloyd, heeft medege deeld, dat de lonen van ongeveer een miljoen man overheidspersoneel „be vroren" zullen worden. Loonsverho gingen, die tijdens de bevriezingspe- riode door onderhandelingen tot stand mochten komen, mogen niet eerder verwezenlijkt worden dan de omstan digheden toelaten. De maatregel is Nog steeds houdt de vluchtelingenstroom uit Oost-Duits land via de vluchtwegen in Berlijn aan. Na de rede van een onderdeel van het soberheids- premier Chroesjtsjef bleken nog meer Oostduitsers over de grens te komen. Dagelijks wachten in het opvang- programma, dat de vorige maand centrum Mariënfelde Honderden vluchtelingen om geregistreerd te worden, bekend gemaakt werd. Titof landde per parachute De tweede Russische ruimtevaarder majoor Titof heeft vrijdag op 'n druk bezochte persconferentie in Moskou gezegd, dat hij per valscherm was ge land. Zijn zetel werd uit de ruimte- cabine geschoten. Hij had het ruim teschip tijdens de vlucht geheel en al in zijn macht gehad. Er was radio verbinding in twee richtingen, die ook vanaf het verste punt van zijn route bruikbaar was. De eerste indruk, die hij van de ge wichtloosheid kreeg, was dat hij met de benen omhoog vloog, maar binnen enkele seconden werd alles normaal. Gedurende de vlucht bleef een nor maal klimaat in de ruimtecabine heersen. De temperatuur was nor maal en het luchtverversingssysteem functioneerde zeer goed. Hij had niet veel eetlust gehad, maar dat kwam kennelijk door de vreemde toestand van gewichtloosheid en door een ze kere opwinding. Toen hij zich nog'in de schaduw van de aarde bevond, had hij de handbesturing overgenomen. Hij kon het ruimteschip in elke gewenste richting sturen. Eerst sliep hij niet goed in de daarvoor vastgestelde pe riode, maar later versliep hij zich zelfs. Na de laatste ronde werd de remraket in werking gesteld en be gon het ruimteschip de afdaling. De heldere lichtschijn van de lucht rond het ruimteschip, toen het in de at mosfeer terugkwam, was interessant om te zien. Toen de snelheid werd verminderd kwam er aan de toestand van ge wichtloosheid een einde, maar Titof nam geen scherpe of abrupte over gang waar. Hij voelde alleen maar dat hij in de normale toestand was teruggekeerd. Hij had na de vlucht geen veran deringen in zijn lichamelijke conditie bemerkt, ook de dokters niet. Gedurende de vlucht was de cabine vol zonlicht en hij had het kunstlicht kunnen uitdraaien. Het landingssysteem kwam volgens plan in werking. Hij mocht kiezen tussen twee methoden, landing in de cabine of per valscherm na er uit geschoten te zijn. Hij koos het laat ste. Het ruimteschip landde veilig en wel dichtbij. Bij Chinsali in Noord Rhodesië zijn woensdag drie Afrikanen ge dood en één ernstig gewond, toen de politie het vuur moest openen op een menigte, die vanuit een hinder laag een groep politiemannen en blanken aanviel, zo is donderdag in Salisbury bekend gemaakt. De politie begeleidde een groep van tien blanken, o.w. kinderen, naar Chinsali. Het convooi stootte on derweg op een versperring en werd toen aangevallen door Afrikanen, die gewapend waren met speren, bijlen, pijl en boog en fietskettingen. ALPHEN AAN DEN RIJN Hooiberg afgebrand Boerderij bleef gespaard Donderdagmiddag omstreeks kwart over twaalf is brand ontstaan in de hooiberg van de veehouder M. C. Oosthoek aan de Verlengde Aarka de te Alphen aan den Rijn. Het vuur greep razend snel om zich heen en tastte weldra ook het rieten dak van de stallen aan van de kapitale boer derij. De stallen werden ten slotte grotendeels dakloos. De boerderij zelf kreeg geen ernstige brandscha de, maar wel veel waterschade, na dat de Alphense vrijwillige brand weer zich merendeels had ingezet om haar voor algehele vernieling te behoeden. De totale schade, hoewel ze nog niet precies kon worden be groot, is zeer groot. Naar de oor zaak wordt een onderzoek ingesteld. Het is niet bekend geworden, of de heer Oosthoek tegen brandschade is verzekerd. De brand werd waargenomen door een buurman van de gedupeerde, de heer Blakenburg, die op zijn land aan het werk was. Nog enkele minu ten tevoren was de heer Oosthoek langs de hooiberg gelopen, maar had niets verdachts bemerkt. Eerder was eens in dezelfde hooi berg hooibroei geconstateerd. Daar na werd een afzuigventilator er in- geplaatst, welke installatie de brand blijkbaar toch niet heeft kunnen voorkomen. Het is aan het snel optreden van de brandweer te danken dat de be lendende percelen met aan- en in- horigheden niet eveneens een prooi van de vlammen werden, want alles staat onder én rieten dak en de als een fakkel brandende hooiberg staat slechts 3 meter van de gebouwen verwijderd. Vluchtelingenstroom uit O.Duitsland houdt aan

Leidse Courant | 1961 | | pagina 6