3)e£eidbe Sou/tont AMERIKA GAAT DE RUSSEN IN DE RUIMTE Over Berlijn moet gepraat worden INHALEN De sluis van Berlijn Amerikaanse vliegtuigen krijgen bewaking Uitvaart kardinaal van Roey Spitst Oost-Duitse kwestie zich toe? VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1961 51ste JAARGANG No. 15396 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Telet. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 2 5 5 9 4- Advert. 30826 Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 n.) Giro 10 30 03 - Abonn. 0,59 p. w„ 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-; Adv. 17 ct p. nun., Telefoontjes 1,50 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AMERIKA wil de ruimte hebben Kennedy's persconferentie opbouw van de nationale defensie aangenomen tot een record bedrag in vredestijd van 46.662.556.000 dol lar. Hieronder valt ook de bouw van schuilkelders door het gehele land tegen radio-actieve neerslag. De Oostduitse „Volkskammer" teit op dit gebied verwachten De n0g ln geheel niet willen uitlaten (het pariement) komt vandaag bij- F .ue over een vergelijking van de kracht zitten, in een gebied met een straal van 9.600 meter alles kan verwoes ten. Voor de Russische reuzenbom zou dat een gebied met een straal van 19 200 meter zijn. Van de zijde van het Amerikaanse ministerie van defensie en de Ame rikaanse commissie voor atoomener- had men zich donderdagavond ZZJFTT /iCh e«ter. t0i het van de Amerikaanse bommen met rui^C^l'anl"e! die van Chroesjtsjefs reuzenbom. te werken. Biljoenen dollars waren hiermee gemoeid. De V.S. hadden vele jaren lang geen grootscheepse poging gedaan op het gebied van de President Kennedy heeft donder- ruimtevaart. Nu lagen zij achter en betaalden zij de prijs voor het feit dat zij de Russen een groot propa- gandavoordeel hadden laten uitbui- dag op zijn persconferentie in Wash ington verklaard, dat het Westen Legerversterking in Amerika topconferentie moet houden als dit ten. De V.S. willen dat de ruimte betrekking tot Berlijn ;f welk an der vraagstuk dan ook. In een top conferentie van Oost en West zag hij slechts heil, als deze zorgvuldig zou hij wil onderhandelen. Het was Ken- in zijn laatste rede voorstellen heeft gedaan. Maar pre- nedy's diepe overtuiging, dat men sident Kennedy heeft zelf geen en- alle diplomatieke middelen moet ge- kel voorstel ingediend, waardoor de oplossing van dit vraagstuk verge- bruiken om tot een vreedzame op- makkelijkt kan worden, aldus Tass. lossing te komen. Wat de conferentie over het sta ken van de kernproeven betreft, merkte de Amerikaanse president leggen betrekkelijk weinig" belang- op, dat hij van zijn adviseurs een stelling aan de dag voor de reuzen- geheim rapport had gekregen. Hier- bom met een vernietigende kracht had hij kunnen opmaken, dat gelijk aan die van honderd miljoen DE RUSSISCHE REUZENBOM De Amerikaanse atoomgeleerden Indrukwekkende plechtigheid delaar Arthur Dean verzocht op 24 augustus naar Getiève terug te ke ren om daar uit te zoeken of de Russen nu bereid zijn een gewaar borgde overeenkomst over het sta ken van de kernproeven te sluiten. Het moest mogelijk zijn om op kor te termijn te vertellen of er enige kans op succes bestaat. Mocht die er niet zijn dan zou Dean naar Wash ington terugkeren en dan zou de president zelf een passend besluit nemen. Over het onderzoek van de ruim te zei Kennedy, dat de Russen een voorsprong van vele maanden op de Amerikanen hebben. „Maar wij kun nen onmogelijk toestaan dat 'n land, dat vijandige plannen tegenover ons kan hebben, in de ruimte domineert", binnen- en buitenlandse lijnen zuf- Kennedy was ervan overtuigd, dat !en, voortaan gewapende bewakers de Russische ruimtevaarders iijder- m hurger meevliegen om te voorko- daad rond de aarde hadden gedraaid. ™en' dat piraten zich van de toestel Strenge straffen voor luchtpiraten Gouden Verlovingsringen v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Zeer grote keuze. Op 't graveren kunt U wachten. (Advertentie) Ex-koning verloofd In Madrid is donderdag de ver loving bekendgemaakt van ex-koning Simeon de Tweede van Bulgarije met de Spaanse aristrocrate Marga rita Gomez Acebo. De 24-jarige Si meon volgde in 1943 zijn vader Boris op die kort na een bezoek aan Hitier was overleden. In 1946 werd echter bij een volksstemming de monarchie afgeschaft. Margarita werd in Madrid geboren. Zij heeft lang zwart haar en donkere ogen. Zij houdt veel van sport, in het bijzonder paardrijden en zwem men en brengt uren door met schil deren, haar hobby. De koning, die in Madrid de mid delbare school bezocht, studeert nu rechten aan de Madrileense univer siteit Hij heeft ook enige tijd ge- studerd aan de Amerikaanse mili taire academie. De koning zei van plan te zijn in Madrid te blijven na zijn huwelijk, „want Spanje is mijn tweede vader land en ik heb mijzelf altijd vereen zelvigd met het Spaanse volk". „Mijn werk zal hetzelfde zijn als vroeger: hard werken opdat mijn land een rechtvaardige regering krijgt". Onder de honderden telegrammen, die de koning aan zijn familie en vrienden zond en waarin hij zijn verloving bekendmaakte, was er een aan koning Boudewijn en koningin Fabiola van België, die beiden goede vrienden van Simeon en Margarita zijn. se vliegtuigen meester gemaakt, die stel haar testament opgesteld. draal. Kardinaals begeleidden overleden mede-broeder Europa 1961: onzekere toekomst een, naar verluidt om maatregelen te nemen die ten doel hebben de vluchtelingenstroom naar het Wes ten te beperken. Van doorgaans goed ingelichte zij de in Oost-Berlijn is vernomen, dat de sectorgrenzen niet zullen worden gesloten. Men acht het niet uitgesloten, dat de tegenwoordige identiteitskaarten Het Amerikaanse ministerie van die de Oostduitsers in staat stel- van belang zou zijn voor het bun- voor vreedzame doeleinden gebruikt Defensie heeft gisteren bekendge- len vrijelijk te reizen worden ver- wordt. Daarom zullen zij nog dit maakt, dat in september 25.000 vangen door kaarten waarop zij zich aeien van de westeujke politiek met jaar jn de Algemene Vergadering dienstplichtigen onder de wapenen niet dan met speciale vergunning der V.N. een krachtige poging doen zullen worden geroepen. Dit is het buiten de provincie, waar zij wonen, om dit te bereiken. hoogste aantal sinds de Koreaanse mogen begeven. Dit zou de controle oorlog. op de toegangswegen naar Berlijn RUSSISCHE REACTIE Zoals gemeld wil het leger drie aanzienlijk vergemakkelijken. opleidingsdivisies op volle gevechts- In West-Berlijn hebben zich giste- ziin voorbereid en kansen biedt on v j6 °PmerkH1fien» die president sterkte brengen, dit als onderdeel ren 1709 vluchtelingen uit Öost- Kennedy op zijn persconferentie van de militaire maatregelen naar Duitsland gemeld. De vorige dag wa- succes. Chroesjtsjefs jongste rede be- heeft gemaakt kan men opmaken aanleiding van de spanning om de ren er 1926 vluchtelingen geregis- vatte volgens hem geen nieuwe L. niJ n°S seeds een Russische te- kwestie-Berlijn. treerd, het hoogste aantal op één voorstellen. Wel had de Russische betrX zo Idt T^s^Ken- H*' Amerikaanse Huis van Afge- werkdag sinds acht jaar In de vorige j i a aT nu V" - r vaardigden heeft voorts een wets- week was het gemiddelde 1200 per premier duidelijk laten blijken dat nedy heeft gezegd, dat Chroesjtsjef ontwerp voor toewijzingen voor de dag. in Tun laatgTP paHp geen nieuwe werd o.m. bijgewoond door het Bel gische koningspaar, dat hiervoor zijn vakantie in Spanje had onderbroken en woensdagmiddag in de Belgische hoofdstad was teruggekeerd. - Mechelen heeft donderdagoch- Qnder het gebeier van alle kerkklok_ geen land er zeker van kan zijn, dat T.N.T., waarover premier Chroesj- tend de uitvaart van de zondag jl. ken de hoofdstad van het bisdom een natie met een gesloten gemeen- tsjef heeft gesproken. overleden kardinaal Van Roey, bis- ^.ok de indrukwekkende lijkstoet schap geen proeven in het geheim Van gezaghebbende zijde te Wash- s^h,°P.va^ Mechelen en primaat van van het artsbisschoppelijke paleis doet, als er geen systeem-van toe- ington is vernomen, dat een bom van oelgie, plaats gevonden. naar de kathedraal. Achter de lijk- zicht bestaat zoals het Westen heeft twintig miljoen T.N.T., zoals de Ame- De plechtigheid werd gehouden in wagen liepen kardinaal Spellman, voorgesteld. Hij^had zijn onderhan- rikanen die sedert geruime tijd be- de St. Rombouts-kathedraal. Zij aartsbisschop van New York, en kar- dinaal Alfrink, aartsbisschop Utrecht, omringd door ridders van de orde van het Heilige Graf en van de orde van Malta. Daarna volgden fa milieleden van de overledene, de vicarissen-generaal, de secretarissen van het aartsbisdom onder leiding van mgr. Suenens, de pas benoemde apostolisch administrator van Meche len, leden van het Belgische kabinet, ministers van staat, hofdignitarissen, nu op Cuba worden vastgehouden, leden van Kamer en Senaat en tal Vorige week mislukte een dergelij- van andere burgerlijke en ook mili- ke poging die door een vader en zjjn taire autoriteiten, zoon was ondernomen. Langs de te volgen route, waar Intussen is Cadon in de V.S. of- Belgische troepen een erehaag vorm- ficieel aangeklaagd wegens 'n „aan- den, hadden zich duizenden toe slag met een gevaarlijk wapen, met schouwers opgesteld. In de Amerikaanse vliegtuigen op de bedoeling een zware misdaad te Mgr. Forni .apostolisch nuntius, ce- begaan". lebreerde de H. Mis van Requiem, In de toekomst zal iemand, die zich welke in al haar stemmige ernst en van een Amerikaans vliegtuig mees- soberheid geaccentueerd werd door 't uaau 6v«ucuu. - ter tracht te maken, ter dood kun- kardinaalsviolet, het paars der bis- Daar de Russen vóór lagen op het meester maken,zo beeft t Witte nen WOrden veroordeeld. Volgens 'n schoppen, de donkere kleding der da- gebied van de ruimtevaart, kon men Huis donderdag bekendgemaakt. De amendement op het nieuwe rege- mes en de uniformen van de vele nieuve blijken van hun superiori- maatreS®! geldt niet voor de vlieg- fingsvoorstel inzake de bestraffing hoogwaardigheidsbekleders. De vluchtelingenstroom uit Oost-Duitsland via de vluchtwegen in Berlijn houdt aan. Foto: een Oostduits jongetje zit een beetje verloren op zijn bed in het opvangcentrum Mariënfelde. Voor hem een vreemde, nieuwe wereld. tuigen, die op Europa vliegen. van misdrijven, dat donderdag door Mgr. van Waeyenbergh, wijbisschop de Senaat werd aanvaard, zal een van Mechelen en rector-magnificus Het besluit werd genomen naar luchtpiraat tot minstens twintig jaar van de Leuvense universiteit, hield aanleiding van het gebeurde met de gevangenisstraf worden veroordeeld de lijkrede, gewijd aan het lange DC-8 van de Pan American, die Het zal echter ook mogelijk zijn hem leven van de kardinaal, woensdag onder dwang van een uit tot de dood of levenslange gevange- Het stoffelijk overschot van de kar- Algerië afkomtsige Fransman in Ha- nisstraf te veroordelen. dinaal heeft de kathedraal niet meer vanna een landing maakte. Deze Een Columbiaanse passagiere van verlaten. Tot ver in de namiddag „luchtpiraat", de 27-jarige Albert de DC-8 heeft klaarblijkelijk niet al bleef het opgebaard voor een laatste Charles Cadon, werd door de Cu- te veel vertrouwen in de goede afloop afscheid van de gelovigen, van wie baanse autoriteiten in hechtenis ge- gehad van het hachelijke avontuur, vele duizenden van die gelegenheid nomen en het toestel mocht naar de waarin zij tegen wil en dank werd gebruik hebben gemaakt. Om half V.S. terugkeren. Eerder hadden Cu- betrokken. Zij heeft althans tijdens zeven werd het bijgezet in de crypte banen zich al van enige Amerikaan- Cadons „heerschappij" in het toe- onder het hoofdaltaar van de kathe- Een beeld van de uitvaart van kardinaal Van Roey, donderdag in Brussel. Op de foto zien we de kardinaals Alfrink en Spellman^ die achter de lijkwagen van het aartsbisschoppelijk paleis naar de kathedraal liepen. Maarschalk Konjef naar Berlijn Maarschalk Konjef van de Sowjet- Unie is benoemd tot opperbevelheb ber van de Russische troepen in O. Duitsland, zo meldt het Oostduitse persbureau. Tot nu toe werd deze functie vervuld door generaal Jakoe- bovski. De maarschalk is van 1955 tot 1960 opperbevelhebber van het Pact van Warschau geweest. Hij nam ontslag om gezondheidsredenen. Tsjecho-Slowakije is begonnen met de voorbereiding van alle maatrege len, die nodig zijn voor het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland en die geen verder uitstel dulden, zo heeft het centrale comité van de Tsjechische communistische partij meegedeeld. De huidige toestand is onhoudbaar en vraagt om een rege ling, aldus het centrale comité. Te weinig initiatief Britse bladen tonen vrijdag onte vredenheid omdat het Westen, naar zij menen, te weinig initiatief aan de dag legt en te weinig duidelijk is bij de behandeling van het Berlijnse vraagstuk. Volgens de liberale „Guardian" zeggen beide partijen, dat zij willen onderhandelen, maar geen van bei den komt met nieuwe voorstellen. „Indien het Westen zijn positie in Berlijn wil behouden, zal het vroe ger of later verplicht zijn O.-Duits- land op de een of andere wijze te erkennen. Het gaat er om of zo'n erkenning een vernederende neder laag moet zijn, die van het Westen wordt afgedwongen na ontmaskering van zijn grootspraak, of het resul taat van loven en bieden over en weer, waarbij ook het Oosten con cessies doet". De conservatieve „Daily Tele graph" meent, dat er reden te over is voor scepticisme over Chroesjtsjefs oprechtheid en voor twijfel over zijn eventuele bereidheid in te stemmen met deugdelijke waarborgen „voor een vrijheid die de Oostduitse rege ring zo van afschuw vervult". Maar dit moet juist duidelijk worden door onderhandelingen. Gevaar verminderd Het Amerikaanse blad „New York Herald Tribune" schrijft vandaag, dat het gevaar van „een rechtstreek se botsing" in verband met Berlijn wat verminderd is. De gematigde en hoopvolle woorden van president Kennedy op zijn persconferentie van donderdag waren het juiste ant woord op Chroesjtsjefs praatjes over zyn bom. Als men daarbij denkt aan de woorden van de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Rusk, te Parijs, dat er met de Sowjet-Unie over Berlijn en Duitsland zal vor- den gesproken, moet men wel tot de conclusie komen, dat het gevaar wat minder is geworden". vrijetijdsverf kwaliteitsverf (Advertentie) Dit Dommer bestaat uit 12 pagina's Kans op omveer De Bilt, vrijdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: De kleine depressie, die gisteren voor de ingang van het Engelse Ka naal was gelegen, bereikte vanmor gen de Straat van Dover. De storing veroorzaakte in de och tend in het westen van het land op vele plaatsen regen, hier en daar met onweer. In Zuid-Engeland meldden de afge lopen 24 uur enkele stations bijna 30 mm regen. Vrij veel regen viel er de afgelopen 24 uur ook in Zuid- en Midden-Duitsland in de nabijheid van storingen langs de scheidingslijn tussen de koelere lucht boven West- Europa en de veel warmere lucht bo- van Zuid-Europa. De kleine depressie bij de Straat van Dover trekt langzaam verder in noordoostelijke richting. Het weer in ons land blijft daarbij wisselvallig met plaatselijk een regen- of on weersbui. ZON- EN MAANSTANDEN 12 aug. zon op 5.18, zon onder 20.11. H oogwaters tanden 12 Aug.: v.m. 4.03; n.m. 4.27. KORRELTJE De ervaring is de som van onze teleurstellingen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1