TUINIER MET PLEZIER! EEN KOE IS GEEN MACHINE MET EEN KRAANTJE ER AAN EEN ITALIAAN IN NEDERLAND Vuistslagen als doktershonorarium DUINSTREEK Pater B. Henkus, v. d. Orde der Jezuieten, werd in Lisse feestelijk ontvangen MAANDAG 7 AUGUSTUS 1961 DE LE1DSE COURANT PAGINA 5 sportterrein van de voetbalvereni ging „Hillegom" een voetbalwed strijd gespeeld waarvan de baten iM werden ter beschikking gesteld van naar het huisnummer. „Dat weet ik de Ntd Kath Invaiid.en-Bond St. In het Limburgse Maasniel sliep ii HH zijn woning aan de Julianastraat de niet", antwoordde de matroos, waar- L^nclum^1 arts M. J. M. Mol de slaap der recht- op de dokter weer: „Zo, dan geloof Dokter Mol, die begreep dat het door een gescheurde lip en verwon dingen naast de ogen op, zodat hij voor de jongelieden niet zo prettig zich in het ziekenhuis moest laten werd er niet meer gedoelpunt. Wilt U iets weten? behulp van groeistoffen in mei en juni. Zelfde bezwaar als het enten. Clematis en Sansevieria. Wat U kunt het wel eens probren met heer G. E. H. Tilman, en de secreta- moet ik doen om een clematis Jack- afleggen, maar we garanderen mannië ook van onderen in bloei te geen succes. 3. Klop de sansevieria krijgen?>-De bloemen komen alleen voorzichtig uit de pot, of wat nog dit evenement bij te wonen. aan de top uit. beter is, maak de zijscheuten vrij De bloemen die hij aan de aan- 2. Kan ik de plant vermeerderen van grond, zodat u ze goed kunt zien. voerders van de beide elftallen had en zo ja, wanneer? 3. Ik heb een In beide gevallen snijdt u met een aangeboden werden door deze be- sansevieria waarvan een paar stek- scherp mes de zijscheuten liefst met stemd voor wederzijdse invaliden en ken uit de pot steken. Wat moet ik wortels er af, laat de wonden wat 00i- voor dit aardige gebaar bracht hiermee doen? aldus J. J. opdrogen en pot ze afzonderlijk in jjij dank. Hij had echter nog meer 1. Na de bloei zo spoedig mogelijk een pot met niet te fijne of te zwa- sterk insnoeien, zodat van onder af re grond. U verdeelt ze zo, dat u weer nieuwe scheuten zullen wor- weer era.mooie plant krijgt. De ge- die zich bijzonder verdienstelijk had: den gevormd, die dan het volgend ten in de oude plant vult u na het d «.maakt Het waren de dames ïocir million Vilnoion on ornto hlnomen wond ondrncen weer aan met hlad- jaar zullen bloeien en grote bloemen wond opdrogen weer aan met blad- zullen geven. 2. De Clematis J grond, wordt door ënten veredeld op de wor- tels van C. vitalba of C viticelia. Dit is echter echt kwekerswerk, daar u hiervoor over een bak moet kun nen beschikken. Enten in het najaar, soms in het voorjaar onder dubbel glas. Ook kan gestekt worden met Vlak, Tuib, Sier en Plat, die hij daar na verraste met een boeket bloe men. Daarna werd een zamenlijke brood-maaltijd gehouden en bleef men nog geruime tijd gezellig bij een. De opbrengst van de wedstrijd, die door ruim 1500 belangstellenden Sport ten dienste van invaliden, werd bezocht, samen met de gehou- Zondagmiddag werd er op het den collecte, was ruim 700. HILLEGOM LISSE Marktberichten ROTTERDAM, 7 aug. Vee To tale aanvoer 1732. Vette koeien 923; varkens 627; schapen en lammeren 182. Vette koeien 320—345, 280—315, 260275; varkens (lev. gew.) 194, 192, 188; schapen 130, 100, 90; lam meren 105, 90, 80. Vette koeien: aan voer korter, handel redelijk, prijzen iets stijver, prima's boven notering; varkens (lev. gew.): aanvoer kleiner handel vlot, prijzen prima vleesvar- ocB JjH HH|| ÏU11 CCII aiJ kens boven notering, zware varkens als neomist ingehaald in de Sint parochianen. Zo 1-86i slachtzeygen van Agatha-parochie. Voorafgegaan door geval. l.oo L'O, schapen en lammeren: de r.k. harmoniekapel Canite Tuba, Na een jarenlange studie en zelf- aanvoer iets minder, han^~^^^^ - - goed prijshoudend. fJLcJÜ HUI ucii boneu <B<7Ï M "m S.?at volgde het met de begint het pi en moet men ai uit- 28-61 sniibónen kas 1 22?i 42 fd omgeven d00r de ""'«s van de Ian" verkorene van Christus zijn uitver- stek 65 stokSrinsisebnnen R8 86 dell->ke rijvereniging „St. Hubertus". kiezing ook waar maken. Hiervoor stamprin'sessebonen 57-TO, wagenaars ?r rondrit 86maakt d°°r komt vaak heel wat kjjken en het is 58, witte pronkers 69-82, id. stek 48- de Sint Agatha-par«hie, waarna om lang zo eenvoudig niet als het lijkt. 59 tomaten A 63-70 id B 67-72 id een Plechtlo welkomstlof Een dag zoals deze is voor een pries- C '44-58, id. CC 22-27 andijvie 7-12 Plaats vond *n de prachtig versierde ter van grote betekenis, omdat het waspeen 21-38, aardappelen 8-13! Ag^a-kerk. meeleven van een parochie hem vaak postelein 21-34, rabarber 4-6 uien Gistermorgen celebreerde pater over moeilijke punten heen helpt. 18, komkommers stek 10, rode kool Hen<kus zijn eerste plechtige H. Mis, Tenslotte wenste pastoor Theissen de 11, groene kool 23, prei 21, kroten 9 x Onder grote belangstelling werd waarbij hij toen ook getuige was ge- zaterdagavond pater B. Henkus S.J. weest van een innig meeleven van de neomist ingehaald in de Sint parochianen. Zo is het nu weer het itha-parochie. Voorafgegaan door geval. R.K. harmoniekapel Canite Tuba, Na een jaren] de.. meisjesgymnastiekvereniging tucht wordt wel eens gedacht: als ik „Klimop", de kabouters en de gidsen eerst maar priester ben. Doch dan alles per kg, sla 4-6, bloemkool A 47- 73, id. ij 21-37, id. C 18-21, komkom- chie ,te Hillegom, een oom van de waarbij presbyter-assistens was pas- neomist Gods beste zegen toe voor toor Theissen van de St. Jozefparo- zijn verdere priesterschap. Des middags om 4 uur werd het mers 9-25 alles per stuk, boskroteh neomist, diaken pater dr. B. de Goe- feest besloten met een danklof waar- 5-6, peterselie 2, selderij 2-3 alles p. de o.f.m. uit Leiden, subdiaken pater in ten gehore werd gebracht de bos. Peren: suikerperen 15 p. kg. Bloemen: Lathyrus 10 per bos. Buys S.J. Priester-cantate van kapelaan Wuy- De feestpredikatie werd 'gehouden ster, miuziek Joop Schouten. Augurken fijnbasterd 1.39, bas- door pastoor Theissen. Deze herin- De avond tevoren heeft de heer terd 1.02-1.23, grof A 95-1.03, grof nerde eraan, dat hy ruim 40 jaar ge- H. de Vroomen namens het feest-co- 79-84, CD 70, id. 2 42. id. groot 32, leden ook als neomist in de Sint mité het geschenk van de parochie E 44-55, id. afw. 21 alles per kg. Agatha-parochie was ingehaald, onder couvert overhandigd. VEEVERBETERING is een proces, waarin vele factoren werkzaam zijn. Het is bovenal, door die veelheid van factoren, een langzaam proces. Productieverhoging van melk, vetgehalte en (sinds kort) ook eiwitge halte dient daarbij steeds de voorrang te heb ben. Daarnaast is in de la tere jaren in stijgende mate bezig belangrijk ge worden de produktie van vlees. De drie in Nederland voorkomende veeslagen zwartbont, roodbont en blaarkop verkeren in de gelukkige omstandighe den, dat hun zeer goe de melkproduktie-eigen- schappen gepaard gaan met een goede geschikt heid voor het leveren van het dobr de moderne con sument verlangde magere vlees. Wat nu de produktie van melk betreft: 'n koe is beslist geen dier met 'n kraan, die men naar be slissen kan openzetten om de vereise liters af te tap pen. Een koe is in feite wel een machine, die grond stoffen zoals gras, hooi en andere ruwvoeders, te za- men met een beperkte hoeveelheid krachtvoer in de winter, omzet in wel licht het hoogwaardigste voedingsmiddel, dat de mensheid ter beschikking staat: melk. Van machines wordt niet alleen geëist dat zij een grote hoeveelheid pro- dukt voortbrengen, maar vooral ook dat zij een hoog rendement hebben. In de veefokkerij streeft men op dezelfde wijze naar econo mische" koeien. Een koe dient snel te kunnen vreten (en niet kieskeurig te zijn). Haar spij s verteringsapparaat moet dus grote eetlust doeltreffend kunnen- op vangen, hetgeen inhoudt dat dit apparaat de bloeds omloop royaal van brand stoffen voorziet. IN EEN GOED ontwik kelde uier, die overwe gend uit zacht klierweef- sel dient te bestaan, wordt uit het bloed de melk ge vormd. Uiteraard begint die melkvorming niet, voordat eerst een kalf ter wereld is gebracht. Bij on ze koeien is derhalve niet alleen sprake van produk tie maar ook van repro- duktie (voortplanting) en in dit laatste opzicht on derscheidt zij zich dus wel zeer beslist van een nor male machine. In hoeverre nu hebben de fokkers in het gebied van de Vebo kans gezien de produktie-eigenschap- pen van hun dieren te verbeteren? Daarop geeft het volgende staatje een indringend antwoord. Blaarkop veeslag VEE en VEBO in RIJNLAND 305 dg. ben gelaten, moge blijken uit de nu volgende verge lijking tussen alle blaar kop- en alle zwortbonte gecontroleerde koeien in het jaar 1960. Blaarkop 4316 kg Zwartbont 4455 kg 3.74% 304 dg. WE HOPEN hierdoor te hebben duidelijk gemaakt dat er een onverbrekelijk verband bestaat tussen het exterieur en de verrichtin gen, die van onze melk koeien- worden gevraagd. Om regelmatig te kunnen produceren op een zeer goed niveau gedurende 'n lang leven daardoor Jaar leeft. kg melk vet melkdagen 1935 2 2698 3.43 307 1960 2 3166 3.75 308 1935 3 3357 3.36 299 1960 3 3910 3.66 302 1935 4 3739 3.38 298 1960 4 4450 3.58 303 1935 5 4428 3.26 305 1960 5 5073 355 305 We hebben hier de des betreffende gegevens /an het blaarkopveeslag meer uitvoerig weergegeven, omdat dit veeslag vanouds karakteristiek voor 't Ve- bo-gebied is geweest. Men vergete evenwel niet het stijgende aandeel dat in datzelfde gebied door de zwartbonten wordt geno men. Dat deze laatsten zich ten aanzien van de produktieverbetering al evenmin onbetuigd heb- wordt immers vooral ook de economie van de melk- produktie beheerst dient een koe goed ont wikkeld en krachtig ge bouwd te zijn, maar daar bij geen grofheid doch in tegendeel een zekere ma te van fijnheid te verto nen, o.a. tot uiting ko mend in een soepele huid met zach't glanzend haar bezet. Niet mag worden be weerd, dat iedere koe met afdeling Bloembollen streek" en de Algemene Bond van vaardigen, toen hij gewekt werd met ik wel, dat jij ook een beetje teveel invaliden. Voor deze wedstrijd was de mededleing. dat er op de Brede op hebt." een ejftal voetballers uit Volendam Weg te Maasniel een verkeersongeluk „Als zeeman neem ik dat niet", naar Hillegom gekomen met hun had plaats gevonden. Ter plaatse ging het dispuut van marinezijde dames en een aantal supporters. Dit constateerde de arts echter geen on- verder. En hij nam het werkelijk Volendamse elftal bond de strijd geluk, doch een geval van dronken- niet, want toen de dokter en de ma- aan tegen het elftal van de voetbal schap; een man lag bijna laveloos op troos beiden uit de auto gestapt wa- vereniging „Hillegom". Voor de rust straat, terwijl een vriend uit Roer- ren, diende hij dokter Mol een klap wjsten de Volendammers GK. Vlak, mond, een 21-jarige in Den Helder in het gezicht toe, gevolgd door nog 2 maal en J: Koning 1 maal het gelegen matroos, bij hem stond. enkele slagen. Dokter Mol liep daar- Hillegomse doel te vinden. Deze laatste kwam voort uit een penal ty. Voor de rest van de wedstrijd Na deze vriendschappelijke strijd reikte de voorzitter van „St. Lidui- zou uitzien wanneer de politie of de behandelen. marechaussee hen in die toestand Toen hij later bij zijn auto terug- zou aantreffen, bood aan hen met kwam, was daar ook reeds de Roer- na", de heer J. van Roode, aan de zijn auto naar Roermond te brengen, mondse politie. Deze rekende de ma- aanvoerder van „Volendam" de Dit werd door de matroos met beide troos in en leverde hem over aan de heer G. A. Karregat, een beker uit. handen geaccepteerd. In de straat. Koninklijke Marechaussee, die hem gezeischap begaf zich daarna waarheen de matroos de arts had ge- voorlopig achter slot en grendel naar de zaal van hertel Rutten, waar dirigeerd, informeerde de laatste houdt. - - - de heer Van Roode het Volendamse gezelschap welkom heette en er zijn vreugde over uitsprak, dat ook de bondsvoorzitter van de K.N.I.B., de ris van de A.I.B., de heer P. Beij, naar Hillegom waren gekomen om Het echtpaart Vernicio De Bellis beschrijft in de „Corriere Fiorentino" hoe zij zich op hun Hol landse reis vermaakt heb ben met de koeien! „In de eindeloze weiden lopen eindeloze kudden koeien, millioenen koeien, die niet wit of zwart van kleur zijn, maar grillig ge tekend met brume, witte en zwarte vlekken en plekken als landen en zeeën uit een atlas. We maakten er een sport van Italiaanse aardrijkskunde op koeien te leren. Daar is er een met de Lipari- sche eilanden op zijn rug! riep Bianca dan uit, terwijl ik zelf even later de omtrekken van Sardi nië of Corsica ontdekte". Met een Italiaanse con sul maakten zij een rond rit vanuit Utrecht. De enigszins verhaspelde na men doen vermoeden, dat zij uit de Domstad over Neerlangbroek naar Wijk- -bij-Duurstede reden, van daar over Schoonhoven op Oudewater aan. toen naar Woerden en over Haarzui- len naar Utrecht terug. „Een onbeschrijfelijk prachtige tocht was het, waarbij wij meermalen onze vriendelijke gids ver zochten heel langzaam te rijden en herhaaldelijk lie ten stoppen. We ontdekten het geheim van Hollands boeiende schoonheid: het klare water, overal spie- felend water, waarin zich e hemel en het geboomte weerkaatste". Pogingen om alle brug getjes te telilen, gaven zij spoedig op. „Honderddui- bruingrijs stro, over de wijde weiden heen, met om hun hals liefelijke bloembedjes in allerlei montere kleuren. Geen boerderij zonder een bloe mentuin als een „Hof van Eden". Iedere boerderij ligt op haar eigen eilandje met een wit bruggetje, en belommerd door hoog ge boomte. In het water we- Verweerde gezichten boven een hals van bloemen zenden witgeschilderde bruggetjes, die naar even zovele hofsteden over het water wipten". Over de boerderijen komen zij niet uitgejubeld. „Terwijl boer derijen ten onzent (Italië) meestal een onverzorgde en troosteloze indruk ma ken, is iedere boerderij in Holland een feest op zich. Met een plechtig gelaat staren zij, onder een ste vige muts van verweerd, melt het van eenden, gan zen en zwanen. We zagen een hele vlootschouw van zwanen door de grachten voortzeilen, weerspiegeit in het heldere water". Opvallend vonden zij ook de rijkdom van de na tuur, veel rijker dan in Italië. „De weiden, dijken en oevers waren bezaaid met de schoonste bloemen. En overal zagen wij tallo ze wilde eenden, reigers, hoenders (bedoeld zijn wel de weidevogels. Red.). In ieder bosje wemelde 't van lustig kwinkelerende vogeltjes. Daarbij vergele ken is Italië een doods land". Zij kwamen te vroeg in het "jaar om de hooibergen te zien. Maar hun gids vertelde, dat later in de tijd achter iedere boerde rij een soort koepelkerk verrijst van hooi, met een dak er boven-op en op het dak een windvaan in de vorm van een paard of koe. „Wij beloofden nog eens in de zomer terug te ko men", een belofte, die zij des te grager deden, aan gezien zij op deze éne tocht aan de natuur- en stedeschoon „stadjes als sprookjes" meer hadden gezien, dan zij rustig ver werken konden. „Het is jammer" ver zucht dr Vernicio „dat Holland zo ver van Flo rence is gelegen. We zou den er ieder week-end willen terugkeren, om te genieten van dit landschap van vriendelijke oneindig heid, van die knusse ste den vol kunstschatten, waarbij Amsterdam de krQon spant". bloemen en deze wenste hij te schen ken aan vier Volendammer dames, WASSENAAR Zomerfeest Kerkehout Ondanks de regen heeft het bestuur van de buurtvereniging Kerkehout en om geving zaterdag toch kans gezien vrijwel het gehele programma af te werken, 's Morgens werd begonnen met een alleraardigst kinder-bloe- mencorso dat met een geluidswagen voorop door de straten van het Ker kehout trok. Een jury van leden der Tuinbouwvereniging had de versie ringen beoordeeld en de prijzen toe gekend. De eerste prijs was voor Corrie de Jong met een mooi ver sierd driewielertje. De tweede prijs werd toegekend aan de fraai ver sierde step van Wilma Schipper, de derde prijs aan een step van Sylvia Hoefakker. Bij de groepen won een jeugdig honkbalteam de eerste prijs. Daarna volgden, zij het met enige vertraging vanwege de regen, de kin derspelen. Voor zover de ruimte dat toeliet werden de wedstrijden gehou den in de feesttent en tussen de bui en door werd er op het honkbalveld kuipje gestoken en doelgeschoten. De uitslagen waren: Hardlopen: 1 Eddy Wiskamp; 2 Wimmie Remmerswaal. Doelschie- ten: 1 Koos de Vries; 2 Kees v. d. Ploeg. Zaklopen: 1 Harry Remmers waal; 2 Jaap Mulder. Eierlopen: 1 Hanneke van Berkesteyn, 2 Ria Vo gels. Kuipjesteken: 1 Dicky Glad pootjes; 2 Wim Hoogendoorn. Serve ren: 1 Annemieke Slats; 2 Lia Zwa nenburg. B'lokjesrapén: 1 Angela Kenens, 2 Marga Groenewegen. Ke gelen: 1 Mar ja v. d. Wel, 2 Jacky Elligens. 's Middags genoten honderden kin deren in de tent van het toneelspel „Zwaan kleefaan" dat door het Haags Sprookjes Toneel werd opge voerd. In de pauze werden alle kin deren getracteerd op een flesje li monade. Na het toneelspel werden de prijzen uitgereikt die 's morgens bij het bloemencorso en de kinderspelen gewonnen waren en ging de fancy fair in de tent speciaal voor de jeugd open. De wielerwedstrijd voor leden van de Haagse vereniging „De Spartaan" die 's morgens 7 uur begon, trok veel bekijks. De adspiranten reden, tege lijk met de amateurs en nieuwelin gen, een wedstrijd over 20 ronden, de anderen reden 60 ronden. Martin Brand zegevierde bij de adspiranten, voor C. Mooyman, J. Apon, H. Bol- ten en L. Ruygrok. De wedstrijd over 60 ronden werd op overtuigen de wijze gewonnen door Tonny van Schie, met een ronde voorsprong op resp. 2 H. Verstappen; 3 B. v. d. Geest, 4 C. van Leeuwen; 5 W. Riks- ma en 6 M. Urgert. Er werden tij dens de wedstrijd vele premies be schikbaar gesteld, die bijdroegen tot de spanning in de strijd. Het avondprogramma speelde zich geheel af in' de feesttent waar de fancy fair op volle toeren draaide en er veel belangstelling was voor de dansvloer. Storing bij telerecording. Twee avonden achtereen is er aanmerke lijke storing voorgekomen in de te- lerecording-programma's'die via Bus- sum werden uitgezonden. Dat is niets ongewoons, zal men zeggen; maar het bijzondere was zaterdagavond, dat Ageeth Scherhuis, juist terug van huwelijksvacantie, een verklaring, heeft gegeven. Doorgaans blijft het bij een zakelijk woord van verontschuldiging. Ageeth heeft nu met een filmsplinter in de hand uitgelegd, dat bij een telere cording het filmmateriaal was blij ven koeken in de projector. En dan is het niet zo eenvoudig, de film weer op gang te brengen. Daardoor ook ontstaan vertragingen, die een afgerond programma dreigen te ver storen en de kijkers thuis helaas op houden. Het weekeinde. Over de zon dagse uitzending van de NCRV kun nen we kort zijn. Er kwam namelijk een herhaling van het spel over To bias en de engel, eerder in de zo mer van 1959 uitgezonden. Het speli van verschillende prominenten kon worden geprezen en het oude bijbel verhaal zal ook de mens van onze tijd wel iets te zeggen hebben gege ven. Nog al grootswas bij de AVRO aangekondigd het samen op treden in één programma van de drie groten: Wim Kan, Toon Her mans en Wim Sonneveld. Maar dat is tegengevallen. Enkele uitspraken werden hun ontlokt door Nico van Vliet, uitspraken die men eigenlijk al in de pérs had kunnen lezen. „Har lekinade" is een aardig blijspel, dat zo echt in vacantiestijl werd ver toond, evenals trouwens een nieuw amusementsprogramma van de Duitse t.v., met praatjes van Mike Molto a la Hans Moser en een wat zoetelijk gedoe van de omroepster, die tevens verschillende nummers aan elkaar praatte. De tweede afle vering met Peter Giele's quiz heeft ons goed gedaan. De quizmaster zal zich échter een wat losser spraak moeten aanmeten. Hij was kennelijk verheugd wegens de schranderheid van de heer H. Zuur, die hoog in de prijzen kwam te zitten en dat ook verdiende. Tot slot een goede noot voor de KRO, die in zijn jongste uit zending uitkwam met voortreffelijke buitenlandse notities, met een deels ontroerende film over het missiewerk van de Italiaanse missie in Azië en met een prettige vertoning van Ter- rot's „De harp", vooral kostelijk door het samenspel van de beide Van der Lindens in de scène met het gehan- del van muziekinstrumenten. Komende uitzendingen. Vat avond is het weer de beurt van dt KRO, opnieuw met Max Bygraves en een film over Malakka. De film van dinsdag is er een voor de vrien den van George Gershwin „Rhapso dy in blue". Woensdag zal de VPRO de kijkers een folklorefestival uit Joegoslavië laten zien en opnieuw dokter A. van Swol in diens medi sche rubriek aan het woord laten. Voor de derde maal in één week is er de KRO en wel donderdag met de komfsche opera „Fra Diavola" van Auber, overgenomen van de Oosten rijkse t.v. „Miljoenen ogen". Het NTS-be- stuur heeft aan Multifilm opdracht gegeven tot het vervaardigen van een documentaire over het werk achter de schermen van de Neder landse TV. Dezer dagen zal Frans Dupont de laatste hand leggen aan zijn film' die volgens de „Volks krant" voorlopig „Miljoenen ogen" heet. De NTS gaf de opdracht in het kader van het 10-jarig bestaan. De documentaire film wil tevens een wervingsfilm zijn, die belangstel ling wekt voor de technische creatie ve arbeid achter het beeldmedium. zulk een huid en haar een goede producente zal zijn, dooh omgekeerd is 'n koe met dikke huid en grove beharing dat vrijwel nooit. Het is dus in het licht van het voorgaande wel dege lijk zinvol, dat bij onze melkkoeien exterieur-be- oordeling wordt toegepast. Daartoe nu heeft sinds een kwarteeuw de Vebo op haar jaarlijkse tentoon stelling de mogelijkheid geopend op een zodanige wijze, dat dez* van in structieve waarde zijn ge weest en bovendien de fokkers enthousiast heb ben gemaakt. Het zal wel geen betoog behoeven, dat met kennis alleen niet vol staan kan worden in de veefokkerij, maar dat en thousiasme en liefhebberij daartoe evenzeer onmis baar zijn. De Vebo heeft zich ech ter niet tot het ondersteu nen van het werk van de eigenlijke fokkers be perkt, doch sinds jaren ook een veebeoordelings- wedstrijd voor de jeugd (leerlingen van landbouw scholen) op haar program ma staan. Mogen we in dit verband twee afgesleten zegswijzen ten tonele voe ren: Jong gewend, is oud gekend en Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Met een dergelijke bre de visie op haar dienende taak mag de Vebo onge twijfeld hoopvol haar tweede karteeuw tege- moetgaan. Ir. K. P. STAPEL, Hoofdinsp. NRS. RANDAFWERKING Eerste week augustus Vaste planten Kruidachtige planten, die in het najaar afsterven en in de grond overwinteren met wortel- of stengeldelen, worden vaste planten ge noemd. Deze planten bieden ons een grote variatie in kleur, hoogte en vorm, het zijn de dankbaarste bloem planten van de blijvende tuinbeplanting. Het meest worden ze aangeplant in borders; lange stroken met planten langs het gazon of een pad, met een achter grond van een haag of van struiken. De hoogte van de vaste planten loopt uiteen van enkele centimeters tot één of twee meter. De voorjaarsplanten zijn gemid deld 20 cm hoog, de in de zomer bloeiende van 60-100 om en de hoogte van de najaarsbloeiers kan wel meer dan 150 cm bedragen. Op deze hoogte moeten we let ten bij het maken van groeperingen, doch ook aan de bloemkleuren, bloeitijd en de vorm van de planten moeten we aandacht schenken. Omdat de lage vaste planten uitgroeien tot in het gras, legt men langs de border een rand van tegels, deze zorgen voor een overgang tussen gras en planten. Vaste planten kan men ook op andere plaatsen in de tuin gebruiken. Zo wordt er bij het terras of het huis wel een hoge vaste plant geplaatst, die mooi bloeit of sierlijk blad heeft. Tussen lage vaste planten of in het gazon kunnen een of meer exemplaren van een hogere en decoratieve soort uw tuin verrijken. Zulke planten zijn b.v. toorts, vuurpijl of blauwe dis tel. Heeft men een groot terras of een andere gepla veide ruimte, dan kan men hier en daar openingen uitsparen en aardige combinaties maken met vaste planten, bloembollen of lage struikjes. Hoewel vele soorten lang en rijk bloeien, zijn er enkele vaste planten, zoals papaver, primula of doro- nicum, die sneller uitgebloeid zijn. Voor of tussen deee planten kan men eenjarige bloemen planten, die ove rigens ook op andere plaatsen in de. border een fleu rige aanvullingen kunnen vormen. In het algemeen moet men om voldoende fleureffect in de border te bereiken, van elke soort minstens drie exemplaren planten. De grootte van de groepen hangt af van de groeikracht van de planten en van de bloemkleur: van een felle kleur heeft men minder planten nodig dan van een zaohtere tint. Enkele goede vaste planten zijn: in het voorjaar bloeiend: Iberis (scheefkelk), bloem wit; Doronicum (voorjaarszonnebloem), bloem geel; Trollius (kogelbloem), bloem geel of oranje. In de zomer bloeiend: Helenium, bloem geel of bruin; Salvia (salie), bloem paars; Phlox (vlambloem), bloem rood, rose, lila of wit; Iris, bloem blauw, wit of geel; Buphthalmum (koeieogen), bloem geel; Nepeta (kat- tenkruid), bloem lila. In het najaar bloeiend: Aster (herfstaster), bloem blauw, paars, rose of wit; Rudbeckia, bloe mgeel; Soli- dago (gulden roede), bloem geel.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 5