Maps Berkhof uit Oegstgeest zag bij zeker vier Amerikaanse gezinnen foto's van molen De Valk hangen Leidse universiteit bekend in de Verenigde Staten Het corso in de regen BLOEMENCORSO ZOMER 1961 De dood wachtte langs de weg Gedood dood schrikdraad Gereedschap lag op inbrekers te wachten MAANDAG 7 AUGUSTUS 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Verhalen over een jaar studie in Amerika HET CORSO trok door de stad. Grauw en troosteloos lagen de stra ten ouder de grijze lucht. Soms striemde de regen het plaveisel en schiep een grillig en glimmend mo zaïek van plassen langs de trottoirs en de kuilen in het wegdek. Tussen de plensbuien door miezerde 'n vale sluier van motregen. Het was nat- broeierig warm en zelfs de tonen van het kariljon braken moeilik door de tule van vocht en misère heen. De hemel was dik en grijs, ook toen 't in de namiddag enkele uren droog werd. Een ogenbik leek het, of het wolkenpak wat dunner wil de worden en zelfs vielen er zo nu en dan wat vaalblauwe gaten in de grauwe deken, maar alras waren ze gestopt en dreigde de regen op nieuw. Onder deze troosteloze omstan digheden moest het corso trekken. De kleuren van de stoet verdoften, de meisjes op de wagens hulden zich in plastic cocons, gedeformeerd tot vorm- en kleurloze schimmen. De stad was grauw, de hemel grijs, het corsospektakel sfeerloos. Het twinkelend zonlicht, de klare dag, dat een bloemenstoet van node heeft om in volle fleur op te bloeien, liet zich niet verbidden. Rijnsburgs corso 1961 heeft geen zonnetje gezien. Het jubelend „Ik heb U lief, o Nederland" werd ver wrongen tot „O, land van mest en mist, van vuile, koude regen." WIJ ZAGEN het corso in een schaars droog uur en we troffen het dus. Maar toch waren we blij, dat we het de vorige dag reeds binnen kamers hadden mogen zien. Want daardoor wisten we zo'n beetje hoe het had kunnen zijn, als de zon maar had willen schijnen en de kleuren en tinten in meerder gloed had ge zet. Nu, in het dikke, grauwe licht van een regendag, moet het velen zijn tegengevallen. Tegen de miserabele omstandig heden was dit corso niet opgewas sen. De hoopgevende vooruitgang, die de stoet na vorige jaren onte genzeggelijk vertoonde, hebben die velen daardoor niet kunnen ontwa ren. Jammer voor hen, dubbel jam mer voor de organisatoren en de. arrangeurs, driewerf jammer voor het corso zelf. „Ze is een goede ambassadrice" schreven vele Amerikaanse kranten en tijdschriften. „Wat was het een heerlijk jaar en wat is Amerika toch een prachtig land", verzucht Martha Berkhof, kortweg Map. Vrijdagmor gen is de opgewekte, blonde, 19-ja- rige hoogleraarsdochter - vader, professor dr. H. Berkhof is hoogleraar aan de Leidse Universiteit in de theo logie - met „De Grote Beer" in Rot terdam teruggekomen uit Amerika, waar zij met 33 andere Nederlandse jongelui vertoefd heeft in het kader van het werk van de American Field Service. We waren niet te vroeg gekomen om een en ander te komen opteke nen over Maps wederwaardigheden in Amerika. Aan publiciteit is ze wel gewend geraakt in het verre, zonnige Californië. „Ik zou niet meer kunnen zeggen, hoeveel keren ze me voor de t.v., radio en kranten geïntervieuwd hebben. Well, kijk maar niet naar de rommel en vraag maar". Het Ameri kaanse accent in haar woorden is niet Het corso trok door de troosteloze te loochenen. Terwijl haar broers, straten langs smalle rijen verregende gekleed in bont-gekleurde hemden, toeschouwers. waarop het New Yorkse vrijheids beeld natuurlijk niet ontbreekt, een handje helpen met het opbergen van alle spullen in de kasten, ver verliezen. Dat de hoop op betere om- telt Map over haar avonturen. standigheden in een volgend jaar Maar laat Rijnsburg de moed niet levendig blijve, amen. SFEERVOLLE IMPRESSIE VAN EEN VERREGENDE CORSODAG Nadat Map in 1959 eindexamen Gym-A had gedaan aan het Reviijs- lyceum in Doorn - het gezin Berkhof woonde toen nog in Driebergen - vertrok zij begin september vorig jaar naar Amerika. Beneden in de huiskamer, waar al le huisgenoten meegenieten, horen we alles over het werk van de Ame rican Field Service. De mensen van de American Field Service, die in de laatste oorlog vrijwillig een ambu lancedienst verzorgden aan het front, staakten hun menslievende activitei ten niet met het aflopen van de oor log. Om een blijvende vrede te die nen gingen zij zich toeleggen op ver betering van de verhoudingen tussen de. volkeren. Men begreep, dat een eventuele veilige toekomst bij een goede verstandhouding onder de jon ge mensen moest beginnen. Dit idee werd voldoende gepropageerd over de wereld met als resultaat, dat ieder jaar, ten laste van de welgevulde kas van de A.F.S., afgestudeerde jonge lui uit alle werelddelen met elkaar uitgewisseld worden. I^n jaar lang verblijven de scholieren in een ander werelddeel. Dit jaar waren met Map Berkhof 1850 jongens en meisjes uit Europa, Azië, Afrika en Australië in Ameri ka, waar zij door eeti jaar verblijf op middelbare scholen over geheel de Verenigde Staten verspreid, de kans kregen, kennis te maken met Ame rikaanse leeftijdgenoten. Speeches over Nederland Map Berkhof logeerde vrijwel het gehele jaar bij de familie Ratliff, rayon-inspecteur van een verzeke ringsmaatschappij, in Long Beach. Vanuit het gezin Ratliff - voor Map was het „father, mother en sister" - opereerde het Oegstgeestse meisje op de High School van Long Beach. Be halve studie - „denk vooral niet, dat die zo mis is in Amerika" - bezocht Map andere middelbare scholen in Long Beach en Californië voor het houden van speeches. Natuurlijk sprak zij meestal over Nederland. „Ik had er met mijn beperkte kennis heel wat te vertellen. Ik begon al tijd maar met een aanknopingspunt: de bollen, klompen, de Leidse uni versiteit of het verhaaltje van Hans Brinkers, het jongetje, dat Holland bij Spaarnedam van de verdrinkings dood redde door, zoals de fabel ver telt, met zijn vinger een lek in de dijk te stoppen. Wat kunnen die Amerikanen een Ogen opzetten als je vertelde, dat het verhaaltje over Hans Brinkers maar verzonnen was. In ieder geval, je had houvast om van wal te steken over Holland als polder- en waterland. Leiden Van de Leidse universiteit hebben zeer velen gehoord. Ze denken geloof ik, dat er maar één universiteit in Europa is, de Leidse. Dat we tegen woordig een koningin hebben, die Juliana heet, was op zeer veel plaat sen een nieuwtje. Echt niet alleen^ de scholieren, maar ook de betere kringen als de Rotary of de Lions- club, waarin ik ook uitgenodigd werd te spreken, dachten nog steeds, dat prinses Wilhelmina de koningin was. Eerlijk is eerlijk, dit geldt niet voor de Long-Beachers. Geen wonder, want de koningin is er twee jaar ge leden nog op bezoek geweest. Och je kan het ze eigenlijkniet kwalijk nemen. De Amerikanen interesseren zich globaal, bij de verkiezingen hevig, voor de eigen politiek. Hoe Nederland geregeerd wordt, laat hun koud. Engeland, Frankrijk en Duits land staan iets meer in de belang stelling. Als je dus geen slapende toehoorders wilde hebben, moest je niet over de Tweede Kamer begin nen". Keuze-vakken Map Berkhof heeft nog heel wat gestudeerd op de school. Voorname lijk de keuze-vakken - zoals: Ameri kaanse geschiedenis, staathuishoud kunde, literatuur, typen en schoolbestuur. „Ja als je gekozen wordt in het bestuur van de school, moet je ook aparte lessen nemen over leiderschap, organisatie, popula riteit en allerlei kwaliteiten, die je moet bezitten om een goed leider te zijn". Aan het Amerikaanse leven heeft ze ook volop meegedaan. Dat hoorden we wel toen ze ons vertelde over de presidentsverkiezing en de heftige disputen daarover op de school. „Ik was vóór Kennedy, en ik heb er heel wat keren voor van me af moeten bijten, tot zelfs in interviews voor plaatselijke publiciteitsorganen toe". een hersenschudding opgenomen in een ziekenhuis te Tilburg. De be stuurder van de auto werd licht ge wond. De 61-jarige weduwe M. Bakker- Wokke uit Heiloo is zaterdag om het leven gekomen toen ze op een door automatische knipperlichten bevei ligde overweg tussen Alkmaar en Castricum door een trein werd ge grepen. Mevr. Bakker reed op een fiets. De knipperlichten werkten normaal. Door het ongeluk onder vond het treinverkeer nogal wat ver traging. Op rijksweg E-9 te Maasbracht is om kwart over één in de nacht van zondag op maandag de 32-jarige J. Severins uit Echt bij een aanrijding om het leven gekomen. De man stak per fiets de weg over en werd ge grepen door een personenauto uit Geleen. Hij was op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd en had twee kinderen. De 55-jarige veehouder P. Heidan- nus te Kollum is zaterdagmiddag ge- Hoe je het ook bekijkt De ongeveer dertigjarige mevrouw Hekman-Stahl uit Emmen, moeder van twee kinderen, is zaterdagavond door verbranding om het leven ge komen, toen de auto, waarin zij en haar echtgenoot gezeten waren, te gen een boom reed en in brand vloog. De bestuurder van de auto, de ongeveer dertigjarige expediteur H. Hekman uit Emmen, werd uit de wagen geslingerd. Ernstig, doch niet levensgevaarlijk gewond, is hij opge nomen in het diaconessenziekenhuis te Emmen. Het ongeval gebeurde omstreeks negen uur op de weg van Emmen naar Ter Apel, ter hoogte van Nw.- Weerdinge. Door nog onbekende oor zaak ging de auto slippen en botste tegen een boom. Volgens de politie te Emmen zou het slippen gekomen zijn door het springen van een band of door het ter plaatse gladde weg dek. De auto is totaal uitgebrand. Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur zijn in Midden-Schouwen op Schou- wen-Duiveland bij een botsing tus sen een motor en een personenauto twee personen om het leven geko men. De slachtoffers zijn de 41-jari- ge mevr. E. A. Erkelens uit Slie- drecht en de 27-jarige heer H. de Jong uit Midden-Schouwen. Het ongeluk gebeurde, toen de mo tor, bestuurd door de heer De Jong, met mevr. Erkelens als duo-passa- giere, geen voorrang verleende aan een van rechts komende personen auto. Beiden werden ernstig gewond overgebracht naar het Zweedse Roo- de Kruis-ziekenhuis in Zierikzee, waar zij in de loop van de avond zijn overleden. De bestuurder van de auto liep geen letsel op. Op de smalle en bochtige Leyweg te Tilburg is zondagavond de 22-ja- rige scooterrijder W. J. G. de Bruin om het leven gekomen, nadat hij De wethouder van onderwijs en kunstzaken, de heer J. v. Zwijndrecht, door onbekende oorzaak frontaal in heeft in de Haagse Pulchri Studio de „Jacob-Marisprijzen 1961" uitgereikt, botsing was gekomen met een per- Foto: de prijswinnaars Co Westerik (teken- en schilderkunst), en Herman sonenauto. Zijn 18-jarige verloofde, Berserik (grafische kunst) bij het bekroonde werk (afd. schilderkunst), die achterop de scooter zat, is met Co Westerik gaf zijn schilderij als titel: „twistende man en vrouw"» dood toen hij een schrikdraad vast pakte die rond een weiland was ge spannen. De heer Hiedannus zou en kele kalveren, die uitgebroken wa ren, weer ophalen. Op de schrik draad, die op het elektrisch net was aangesloten, bleek een spanning van 190 volt te staan. Duitse badgaste te Zandvoort verdronken Zondagmiddag is de 19-jarige Ma ria Schippers uit Ophoven in Duits land, die voor enkele uren in Zand voort vertoefde, bij het baden in zee verdronken. Zij werd door een golf omgegooid en kwam niet meer bo ven. Enige minuten later spoelde 't stoffelijk overschot op het noorde lijk strand aan. Kunstmatige adem haling mocht toen niet meer baten. Ontvuchte psychopaat reed rond in gestolen auto De Amsterdamse politie is een speurtocht begonnen naar de uit de hoofdstad afkomstige psychopaat H. v. B., die donderdag uit de inrichting in Avereest is ontvlucht. Hij heeft zaterdagnacht in Amérsfoort uit de garage van een tandarts een perso nenauto gestolen (een tweekleurige ford 17 M, kenteken ZG 30-52), waarmee hij bij een benzinepomp is gesignaleerd. De psychopaat was toen in gezelschap van drie vrouwen en een matroos. KLM-DIENST OP HAVANNA GESTAAKT Naar wij van de zijde van de KLM vernemen is de dienst van deze maatschappij van Curasao naar Aru ba en Havanna gestaakt. De dienst werd drie maal per week gevlogen. De zegsman van de KLM kon niet meedelen welke de reden voor deze stap is. Inbrekers hébben in de nacht van zaterdag op zondag geprobeerd met snijbranders een kluis te openen in een levensmiddelenbedrijf aan het Prins Bernhardplein in Utrecht. Het werd hen naar het leek bijzonder gemakkelijk gemaakt, omdat naast de winkel bij een in aanbouw zijnd postkantoor gereedschap klaar lag, onder andere snijbranders. Maar het lukte niet met dezè snijbranders een gat in de kluis te branden. De ont moedigde inbrekers hebben zich toen maar tevreden gesteld met een paar flessen bier, waarna zij het hazepad kozen. Op de fiets Niet alleen over Nederland hield Map haar redevoeringen en disputen. Zeer benieuwd was men over het al gemeen, hoe het Nederlandse meisje over Amerika dacht. „Over het al gemeen is men bang, dat de Ameri kanen in Europa voor slecht aange zien worden. „Vertel ze thuis, dat we zo slecht niet zijn". De Ameri kanen zijn eerlijk, maar erg confor mistisch" vervolgt Map. „Je komt naar school met de car of je gaat lo pen. Je had ze eens moeten zien, toen ik doodgewoon op een fiets kwam. Het scheen eerst wel onge hoord, maar toen men eenmaal mij, een lid van het schoolbestuur, op de fiets had zien komen, gingen ook de lopers van een fiets gebruik maken. Ik zou wel uren alleen al over dit onderwerp door kunnen praten". Map heeft ook eens een actie op school geleid om president Kenne dy wat sympathiebetuigingen te stu ren in zijn zware taak. „Jullie moe ten de president vertellen, wat een geluk 't is in het mooie en welvarende Amerika te leven", bazuinde Map door de klassen van de High School. „De monden van mijn medescholie ren vielen open van pure verbazing. Toch heb ik ze zover gekregen, dat ze briefpapier en postzegels bij me kwamen halen". Molen De Valk Het laatste semester heeft de Oegstgeestse met een touringcar door de Verenigde Staten getoei'd. „On vergetelijk, dat u kunt wel begrij pen. Onvergetelijk ook was de audi ëntie bij president Kennedy in het Witte Huis. De grote Amerikaanse dagbladen vonden het enig, dat 1850 buitenlandse jongelui uit enthousias me de gazonnetjes en rozenstruiken van de president vertrapt hadden". Na al het reizen en trekken is het Nederlandse meisje, voorlopig nog Amerikaans gekapt en gekleed, toch weer blij thuis te zijn. „Ik moet nu eens gaan zien, hoe Leiden en Oegst geest er eigenlijk uitzien want ik woonde hier pas een maand, toen ik naar Amerika vertrok. „De Molen „De Valk" heb ik in alle kleurige details al in Amerika gezien. Bij zeker vier families in Long Beach heb ik er foto's van gezien. Wat Map nu verder gaat doen?? Ze wil in de diplomatieke dienst, dat is wel haar vaste voornemen. Wat ze van tevoren op de Leidse universi teit gaat studeren weet ze nog niet goed. „Psychologie trekt me wel, maar ik moet er nog eens goed over denken. Ik hoop, dat het denken me lukt, want de eerste tijd zal de dag wel gevuld zijn met vertellen over Amerika". Map Berkhof: bij verhaaltje van Hans Brinkers beginnen

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4