Bloemen en lieve meisjes - en ogentroost Hollands welvaren gepresenteerd in Rijnsburgs Corso „Ik heb U lief, mijn Nederland" ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Bij de vele versierde luxe wagens waren juwelen van combinatiekunst, zoals onder meer nevenstaande „bloemenslee". ALLE FOTO'S: „DE LEIDSE COURANT". combinatie van lila en geel, gladio len en bougainvillea's; op het rood en geel van „Noord Holland" (6), chry santhen en anjers, geestig aangevuld met rode Edammer kaasjes, op „Limburg" (13), felrode pompon- dahlia's en gele gladiolen, smaak vol gegroepeerd om een berg gil- zwaite kooli OOK BLJ DE VELE LUX* wa gens waren echte pronkstukken. Ver sierd met aristocrtische gerbera's, lakglanzende anthuriums, gladiolen en anjers in vele tinten, diepgele calla's en veel-geschakeerde dah lia's. Een der mooiste combinaties von den we nr. 20, een open lichtgrijze sportwagen met slechts een drietal prachtige toefen gemengd nutha- riums. Wel kan men van mening verschillen over de vraag of hier nu een wagen óf het bloemwerk werd geshowd, maar als geheel was dit een voortreffelijk werkstuk van vakmanschap en goede smaak. Ook de humor ontbrek niet, want ook een versierde miniatuur „Oude Schicht" reed mee, het overbekende vervoermiddel van heer Olivier B. Bommel van Bommelstein, als U be grijpt wie we bedoelen. bij het bindwerk zagen we niet altijd VANDAAG TREKT het jaarlijkse corso weer langs de wegen van Rijnsburg producten van een meesterhand. Be en Oegstgeest en door de straten van Leiden. Meer dan veertig grote en bedenken we echter dat meer dan 40 kleine wagens, rijdende bloemstukken, versierd en opgesmukt met de rijk- - dom van provinciën en landstreken. En - dat vooral - met de bloemen, wedijveren om de prijs, die Rijnsburg groot hebben gemaakt. Bloemen in allerlei kleur en schakering en daartussen, op zetels en tronen, de keurige en kleurige lieve meiskes, als een bevallig accent en een schone entourage. Vandaag trekken dus 's lands rijkdom der elf provinciën en de vruchtbare streken voorbij als een folkloristische kermis in rood en geel en oranje en blauw en paars en rose en goud. Zo zagen we het Rijnsburgse corso in het halve daglicht van de Flora hallen en in kunstverlichting. Hoe u en ons de stoet zal bevallen als ze langs de wegen trekt, moeten we vanmiddag zien, maar nu reeds mo gen we zeggen dat dit zich in stij- pronkstukken met elkaar moeten gende lijn bewegende corso de be wondering alleszins verdient. Als een Nederlandse ballade in bloemen, illustratie van de woor den van een reeds lang vergeten dichter: ....hoe lieflyck is Uw tredt! Waer gij de voeten zet, Daer wassen leliën en geuren. Een regenboogh van schoone kleuren En hartverquickend kruit". WU ZAGEN HET CORSO (gis teren) in de prozaisch-nuchtere, rom melige hallen van de Rijnsburgse veiling. Waar de zon dus geen vat kreeg nog 't dachligt ou de baaierd van kleuren. Een corso moet men buiten zien, in de zon of althans in het klare licht van de dag, dat speelt met de tinten en glinstert op de costuums van de figuranten. Op dat oranjegouden jakje, die flonke rende oorijzers, de kleurige hoepel rokken van de meisjes die wij, mèt de bloemen in appetijtelijk genoe gen zagen. Honni soit qui mal'y pense. Onwillekeurig wil men als toe schouwer van dit en andere corso's vergelijkingen gaan maken, maar aldra komt men dan tot de slotsom dat vergelijkingen eigenlijk niet mo gelijk zijn. Elk corso moet op z'n eigen merites worden beoordeeld. Het gaat niet om de vraag welk cor so mooier is. Iedere bloemenstoet, die goed is opgebouwd en geredi geerd, is mooi, ondanks of juist door zovele verschillen. Het bollencorso, het Aalsmeerse en Zundertse corso, het corso van Rijnsburg zijn allemaal anders, ze tonen een eigen andere locale of regionale sfeer, maar ze zijn al lemaal mooi, zonder meer, mits, zoais reeds gezegd, de details goed zijn opgebouwd en de stoet smaakvoi ge redigeerd. En dat laatste mag, zeker dit jaar, van het Rijnsburgse corso worden gezegd. Niet alleen worden van jaar tot jaar de „stukken" beter, er wordt door de afzonderlijke medewerkers meer zorg besteed aan afwerking van details en geheel, maar er is ook een strakkere lijn in. Dit jaar door de presentatie van de Nederlandse pro vinciën en landstreken onder het motto :„Ik heb U lief mijn Neder land". Maar ieder corso is beperkt in zijn mogelijkheden door het locale of re gionale aspect dat het vertoont. Het bollencorso is géén Rijnsburgs corso, evenmin als andersom, en daarom alleen al is een vergelijking niet op haar plaats. DE BLOEMSIERKUNSTENAAR George Kiersch heft eer van zijn w'efk. Hij is de man, die als de algemene ontwerper de supervisie had over de arrangeurs en de binders en daardoor de strakkere lijn in het ge heel gebracht, door de verschillende details niet aangetast. Niet alles is even goed geslaagd. Hier en daar zagen we een versie ring die wat grof was of een com binatie die .uiteen viel". Decoraties van alléén gladiolen of alléén andere bloemn zijn over het algemeen be ter dan combinaties van beide en ook Humor kan niet alleen leuk, ze kan ook „mooi" zijn, gezien deze „Schicht" van Heer Olivier B. Bommel („Als je begrijpt wat ik bedoel, jonge vriend") Deze detailopname toont aan hoe fraai de „afsluiting" van de praalwagen „Zeeland" is opgelost: een ducdalf met scheepstros en anker. Aan de ene kant een overbeplanting, aan de landzijde een uitvloeiende toef van oranje gladiolen. De combinaties vormen dikwijls Levend décor in een gezellig onder- de zwakste punten. Zo vonden we onsje, in afwaohting van het ogen- het b.v. jammer dat op de wagen blik dat ze door de jury op de wa- „Twente" (33), de tinten van de stof- gens worden „gecommandeerd". Het fering slecht harmonieerden met de corso was tegelijkertijd 'n mooie staal- felle gladiolenkleuren. Bij „Bloemen- kaart van oud-Nederlandse streek- land" (29) vielen de ijle veren van drachten Gipskruid in het niet, vergeleken bij de touffes forse gladiolen in rose en blauw. Ook de kleurencombinatie van „Zeeland" (17) vonden we niet zo bijster geslaagd, terwijl de gro te rekwisiet de cartonnen water golf te sterk domineerde. Wel frappeerde deze wagen door uitzon derlijk mooie details. Ook bij „40 Jaar Raiffeisenbank" (10) bleek te weinig eenheid tussen bloemen en andere ingrediënten; de wagen „De Betuwe" (15) was over het geheel genomen wat erg schraal. Een corso is een bloemenfeest, maar dat bloemenfeeën er niet in misplaatst zijn bewijst bovenstaande close up van een der praalwagens. IN HET RAAM van dit verslag zou het te ver voeren alle rijdende bloemstukken de een na de ander onder de loep te nemen,, maar na gewezen te hebben op enkele, naar onze mening minder geslaagde wa gens, mogen andere, die de toets dei- kritiek kunnen doorstaan en soms werkelijke meesterwerken in hun soort zijn, zeker niet onvermeld blij ven. En dan wijzen we op „Overijssel" (31), een symphonie in geel en blauw met de prachtige contras tv/er king van het glanzend-oranje jakje van één der meisjes in Urker kleder dracht, met de bloemversiering. Dat meisje is Elly Kiffers. Met haar en haar zusjes Dorothee en Riny en haar broer Han, is deze wagen be volkt door de bekende Zwolse vier ling. De mooie decoratie van ge mengde bloemen rond de ranke zeilboot van „Friesland" (27) op de moie wagen .Brabant", met de geestige groepering rond de be raamde plattebuis (25); op „Gronin- Op deze close up van de wagen „Friesland", uitgeroepen als de mooiste gen" (19), met de spaarzame maar praalwagen van het corso, kan men zien hoe fraai hier een oeverbeplanting zeer goed uitgewerkte bloemversie- door sierplanten is nagebootst. Terecht werd dan ook aan het geheel (rie ring op de hooiberg; op nr. 14, de ook foto op de voorpagina) een eerste en ereprijs toegekend. wagen van Rijnsburg zelf» een mooie

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7