S)e £eicUe0oii/fcMit 19.75 Sensationele poging om vliegtuig te kapen POLITIE SCHOOT DE BANDEN LEK Vader en zoon wilden naar Cuba Putsch geruchten in Parijs Kongo onder nieuw bewind Katanga moet bukken Chroesjtsjef stemt toe in onderhandelingen Over de toegang tot Berlijn Rampjaar voor Suriname Directeur: J. F. J. M. KOENS BDREADS: PAPENGRACHT 32 VRJIDAG 4 AUGUSTUS 1961' 51ste JAARGANG No. 15390 De kaapvaart zit in de lucht Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN ETS OMSTREKETS Telel 2 0 9 3 5 Red 2001 5 25594 Advert. 2 0 8 2 6 Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tassen 17.30 en 19.00 a.) Giro 10 30 03 Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mnd„ 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Het vliegveld van El Paso in Texas (V.S.) is donderdag getuige geweest van een sensationele poging van twee luchtpiraten om een grote Boeing 707, een straalvliegtuig, te kapen en er mee naar Cuba te vliegen. De poging is echter mislukt, o.a. doordat de politie op het vliegveld kans had gezien met een machinegeweer de banden van het toestel, toen het reeds over de startbaan taxiede, aan flarden te schieten. De Boeing, een toestel van de „Continental Airlines", was op weg van San Francisco naar Houston, toen bleek, dat er zich onder de 69 passagiers twee piraten bevonden. Een blonde jongeman en een oudere man trokken, kort voor het toestel boven El Paso arriveerde, revolvers en deelden mee, dat het toestel naar Cuba moest vliegen. Wel zou in El Paso een tussen landing worden gemaakt om benzine in te nemen. Toen het toestel eenmaal aan de grond stond en er benzine werd bij getankt, brak er onder de vrouwelijke passagiers een ware paniek los. De twee piraten stemden er toen mee in, dat de passagiers, o.w. een zwangere vrouw, het vliegtuig verlieten, maar vier mensen moesten met de beman ning als gijzelaar achterblijven. Het vliegveldpersoneel probeerde het benzinetanken zo lang mogelijk te rekken. De piraten kregen er echter na enige uren genoeg van en maak ten via de radio bekend, dat zij de bemanning zouden doodschieten, als zij niet konden vertrekken. Bij de daaropvolgende poging om op te stijgen joeg een politie-auto achter het vliegtuig aan en schoten politiemannen de enorme banden van het toestel aan flarden. Zodra het gevaarte tot stilstand kwam, werd het omsingeld door politie-auto's en vrachtwagens. Intussen rukten als maar politieversterkingen aan en arriveerden zelfs militairen van Fort Bliss, dat in de omgeving ligt. Er volgde toen een ware belegering, die uren duurde. piloten niet met wapens willen zien. Het ministerie van justitie heeft donderdag bekendgemaakt, dat er 10.000 dollar beloning is gesteld op inlichtingen die leiden tot de arres tatie van eventuele luchtpiraten. ALLEMAAL GEBOEID Acht uur nadat het toestel was omsingeld, gaven de twee piraten zich eindelijk ^ewonnen. De toeschou wers waren er toen getuige van, dat alle mensen die uit het vliegtuig kwamen, handboeien aankregen. De F.B.I., die in de zaak was gemengd, nam deze voorzorgsmaatregelen om buiten het vliegrsld op haar gemak de twee boosdoeners uit de rest van het gezelschap te kunnen uitzoeken. Zo gebeurde het, dat ook de stewar- des met handboeien om de vliegtuig trap afdaalde. De directeur van de maatschappij omhelsde haar hartelijk zodra zij voet aan de grond zette. Voor de piraten zich tenslotte overgaven, had de directeur hen nog een ander vliegtuig, een DC-7b, aangeboden in ruil voor de Boeing, die een vijf mil joen dollar köst. Dat andere toestel had uit Houston moeten komen, doch de ruilhandel ging toch niet door. De gearresteerde piraten bleken geen Cubanen te zijn. Het waren va der en zoon Beardei. uit Arizona. De vader is de 50-jarige Leonard Bearden en de zoon heet Cody. Leonard Bearden is sinds 1941 meermalen wegens diefstal en ver valsingen veroordeeld. Hij was voor waardelijk in vrijheid gesteld. Vol gens de directeur van de F.B.I., Hoover, heeft hij in januari een be zoek aan Mexico gebracht en tegen over de Cubaanse ambassadeur al daar de wens te kennen gegeven zich in Havanna te vestigen. Beide manden bevinden zich thans in de gevangenis van El Paso, omdat zij de gevraagde borgtocht van 100.000 dollar niet konden opbrengen. De held van de dag. De held van de dag was Glenn Gilman, een politieman, die toen de Boeing werd getankt kans had gezien ongemerkt aan boord te komen en die zich als gijzelaar had laten vasthou den toen de passagiers mochten uit stappen. Hij wachtte urenlang rus tig af, tot op een goed ogenblik de oudere Bearden even niet oplette. Met een ferme rechtse, die hem zelf een gekneusde vuist opleverde, sloeg hij de bandiet tegen de grond. Juist op dat ogenblik kwamen twee man nen van de F.B.I. aan boord om over overgave te onderhandelen. Zij grepen de jonge Bearden in zijn kraag en daarmee was het angstige avontuur voorbij. De derde poging. Dit was de derde poging in drie maanden van luchtpiraten om een Amerikaans vliegtuig te stelen. Op 24 juli dwong een man de piloot van een Electra van de „United Airli nes" met een revolver om van Flo rida naar Havanna te vliegen. Op 1 mei deed zich zo'n incident voor met een toestel van de „National Airlines". Gewapende piloten? Als gevolg van de poging om de Boeing te kapen heeft de directeur van de Amerikaanse federale lucht- vaartraad donderdag aan alle Ame- kaanse luchtvaartmaatschappijen getelegrafeerd, dat de bemanningen van vliegtuigen bewapend mogen worden. Er wordt alleen als voorwaarde gesteld, dat de bemanningsleden, die wapens gaan dragen, zijn geoefend in het gebruik van vuurwapens. De luchtvaartmaatschappijen zijn niet enthousiast over deze mogelijk heid. Zij vrezen kennelijk schietpar tijen. De „American Airlines" hebben categorische verklaard dat zij hun HERENPANTALONS in moderne, veel gevraagde kleu ren grifs; ddk in groen en beige cotelé. Kreukherstellend, was- baar, krimpen niet, plooihoudend. Normaal 29.75 NÜ, ALLE MATEN nier, piooinouaena. LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudse- singel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg i West-Kruiskade 35 (Advertentie). De bus in het Vierwoudstedenmeer Een duiker, Siegfried Naumann, is er donderdag in geslaagd de autobus op de bodem van het Vierwoudste denmeer te bereiken, waarin, naar thans is gebleken, zestien mensen om het leven zijn gekomen. Hij bleef anderhalf uur bij de bus en beves tigde een kabel aan het voertuig. De bus ligt op een diepte van ne genenvijftig meter op de kop half- weggezakt in de modder. De duiker heeft geen lijken gezien. Na het on geluk hadden de inzittenden vele ra men geopend om te kunnen ontsnap pen, zodat het mogelijk is dat er lij ken uit de bus zijn gedreven. In Parijs blijven geruchten circu leren dat rechtse extremisten een nieuwe staatsgreep voorbereiden en De Gaulle willen vermoorden. Het blad „Le Figaro" meldde donder dag, dat de putsch tussen 12 en 20 augustus zal worden uitgevoerd. De drie grote Franse vakbonden en de nationale unie van studenten hebben een verklaring uitgegeven, waarin zij zeggen zich te zullen ver zetten tegen een mogelijke rechtse poging de macht over te nemen. De C.G.T. (communistisch), de C.F.C.T. (katholiek) en het autonome vak verbond zijn vastbesloten een recht se putsch te verhinderen. De aard van de maatregelen, die zij even tueel willen nemen, is niet bekend gemaakt. TILDY OVERLEDEN. De Hongaarse oud-president Zoltan Tildy is te Boedapest overleden. Hij is 72 jaar geworden. Tildy is van 1946 tot 1948 president van Hongarije geweest. Hij was mi nister in het kabinet van Nagy in de tijd van de opstand. In 1958 werd hij veroordeeld tot zes jaar gevangenis straf. Drie jaar later is hij echter vrijgelaten. PRINSES IRENE 22 JAAR Chroesjtsjef heeft donderdag nog maals verklaard, dat Rusland zich gedwongen zal zien een vredesverdrag met Oost-Duitsland te sluiten en op basis hiervan de toestand in West- Berlijn te normaliseren, als het Wes ten niet bereid zou zijn de kwestie van het vredesverdrag met Duitsland vóór het einde van het jaar te rege len. De Russische premier sprak op een lunch, gegeven door premier Fanfani van Italië, die een bezoek aan Rus land brengt. Een woordvoerder van de Italiaan se delegatie zei later, dat Chroesjtsjef in principe ingestemd heeft met het denkbeeld van Fanfani, dat er eerst over Berlijn en Duitsland onderhan deld moet worden, voordat men zijn toevlucht neemt tot extreme of een zijdige oplossingen. Fanfani had de Russische premier voorts duidelijk gemaakt, dat Italië volledig solidair is met zijn bondgenoten en hem er voor gewaarschuwd, dat het verlan gen van het Westen naar onderhan delingen niet moet worden opgevat als een teken van zwakte. Op de vraag of Chroesjtsjef garan ties had gegeven voor de toegang van het Westen naar Berlijn na de KLOPJACHT MET AUTO OP STRAALVLIEGTUIG :;.y pfM' Twee piraten hebben zich op het vliegveld van El Paso, Texas, meester gemaakt van een Boeing-707 straalver- keersvliegtuig van de „Continental Airlines". De mannen hadden de bedoeling het toestel naar Cuba te laten vliegen. De opzet is mislukt. Foto: toen het vliegtuig met de twee overvallers en de tien gijzelaars wegreed naar de startbaan volgden politiewagens het grote toestel. De politiemannen schoten uit de auto's op de ban den van het vliegtuig, (telefoto) ondertekening van het vredesverdrag met Duitsland, antwoordde de woord voerder: .Chroesjtsjef heeft gezegd dat er over de toegang tot Berlijn onder handeld moet worden". DE VLUCHTELINGENSTROOM. In het etmaal tot donderdagnamid- dag werden in het opvangcentrum Marienfeld 1.155 nieuwe vluchtelin gen uit Oost-Berlijn en Oost-Duits- land geregistreerd. Een groot deel der vluchtelingen bestaat uit jonge mensen onder de 25 jaar. De 15.000 grensgangers die in West-Berlijn wonen, maar in Oost- Berlijn werken, hebben tot nog toe geen last ondervonden. De campag ne van Oostduitse zijde geldt de 52.000 grensgangers, die in Oost-Ber lijn wonen maar in West-Berlijn wer ken. De controle-commissaris van de socialistische eenheidspartij Her mann Matern heeft woensdag alle vluchtelingen uit Oost-Duitsland ge dreigd, dat zij later rekenschap zou den moeten afleggen. In West-Berlijn vreest men, dat van Oostduitse zijde de druk op de in West-Berlijn werkende grensgan gers versterkt zal worden door o.m. krachtige ideologische beïnvloeding, inbeslagneming van persoonsbewij zen en andere administratieve belem meringen en eventueel door de grensgangers te verplichten de huur, gas en elektra in Oost-Berlijn en Oost-Duitsland in West-marken te betalen. De drie Westelijke commandanten in Berlijn hebben donderdag een brief geschreven aan de Russische bevelhebber, waarin zij zeggen, dat de Oostduitse autoriteiten de grens gangers welbewust en openlijk inti mideren opdat zij hun werk in de westelijke sector eraan geven. De maatregelen van Oostduitse zijde zijn erop gericht de sfeer in Berlijn te bederven. Zij zijn onverenigbaar met het principe der bewegingsvrij heid en de vier-mogendhedenover- eenkomst van 20 juni, aldus de brief. Het hoofd van de niet-militaire ac tiviteit van de Verenigde Naties in Kongo, Linner, heeft donderdag te Leopoldstad gezegd, dat met de vor ming van een nieuwe wettige rege ring een nieuw hoofdstuk van de Verenigde Naties in Kongo begint. Nu kunnen de Verenigde Naties op grote schaal technische hulp bie den. Het zwaartepunt van de activi teit van de wereldorganisatie in Kon go kan nu langzamerhand verschui ven van het militaire naar het niet- militaire, aldus Linner. In antwoord op een vraag zei Linner, dat een militaire actie van de centrale regering tegen Katanga niet beschouwd zal worden als bur geroorlog en dat de Verenigde Na ties er zich daarom niet mee zullen inlaten. Premier Adoela, die door Linner „een gematigde, verzoeningsgezinde en wijze man" werd genoemd, heeft gezegd, dat zijn regering van plan door de aanhoudende droogte wei nig meer terecht komen, zo meent het blad. De rijstverbouwers zouden al blij mogen zijn wanneer een op brengstpercentage van vijftig pro cent, vergeleken bij normale oogsten, wordt gehaald. Dit houdt tevens in, dat Suriname rijst zal moeten im porteren. Met de cacaocultuur is het vol gens het blad niet beter gesteld. Op eén cacaoplantage alleen al zijn tien duizenden jonge cacaoboompjes dood gegaan door gebrek aan water. Ook de citrusverbouwers staan voor grote moeilijkheden. Door de felle droogte is de bloei van de ci- trusbomen nu pas begonnen. De planters staan nu voor een dilemma: moeten zij deze te late bloei vernie tigen of niet? Deze bijzondere oogst zo laat in het seizoen kan tot gevolg hebben dat door het op de markt komen van ander citrusfruit, zeer lage prijzen worden behaald. Ook komt door het behouden van deze bloei tevens die van het volgende jaar in het gedrang. Vernietiging van de huidige bloei betekent, dat dit jaar geen opbrengsten zullen worden ver kregen voor de, toch al noodlijdende, citrusverbouwers. is in de komende dagen een einde te maken aan de afscheiding van Ka- tanga. Adoela zei, dat Tsjombe's uitda gingen de verontwaardiging van het Kongolese volk hebben opgewekt. De president van Katanga moet worden gearresteerd om hem te leren het staatshoofd en het volk van Kongo te eerbiedigen. De regering van Katanga heeft donderdag een communiqué uitgege ven, waarin wordt gezegd dat zij ;en vreedzame oplossing van het Kon golese vraastuk wenst. Elf leidende Belgische politieke adviseurs in Katanga, o.w. het hoofd van de nationale bank, hebben don derdag van de Verenigde Naties aanzegging gekregen om het land te verlaten. De Verenigde Naties zijn bezig met het opstellen van een lijst van nog veertig particuliere adviseurs, die Katanga zullen moeten verlaten. De regering van Katanga heeft donderdag verklaard, dat de uitwij zing in strijd is met de belangen van het land. Dit nummer bestaat nit 12 pagina's Minder ivind De Bilt, vrijdag 10 uur. Het KNMI deelt mee: Een in diepte toenemende depressie koerste over Schotland naar de Deense kust en creëerde een stormachtig windveld op de Noordzee. Ook bij ons nam de wind in kracht toe, waarbij aan de kust de grens van harde wind ~erd overschreden. De regenzone van de depressie breidde zich donderdag avond over het gehele land uit, de meeste regen viel in de noordelijke provincies. Achter het front stroomt met naar westelijke richting geruim de wind maritieme lucht binnen, die aanvankelijk vrij stabiel is. Een nieuwe storing aan het front ,ten zuidwesten van Ierland, continueert de onbestendige weerstoestand. Na dat er aanvankelijk een zwakke rug van hoge luchtdruk passeert, zal daarna de nieuwe storing de regen kansen weer doen toenemen. ZON. EN MAANSTANDEN 5 aug. zon op 5.07, zon onder 20.24. Hoogwaterstanden 5 Aug.: v.m. 10.10; n.m. 10.43. Het dagblad „Suriname" ver wacht, dat het jaar 1961 een „ramp jaar" voor de Surinaamse landbouw zal worden. Van de rijstoogst zal Amerikaanse geleerden hebben donderdag een mislukte poging ge daan een aardsatelliet, „Ontdekker - 28" in een baan om de aarde te bren gen. Kort na de lancering van KORRELTJE j - Een ruiter viel van 't paard; en luchtbasis Vandenberg stortte de sa- sinds die tijd noemde ieder die van telliet als gevolg van „technische 't paard viel zich een ruiter moeilijkheden' 'in de Stille Oceaan. (Multatuli)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1