RANG ROWAN-TROEP VAN VERKENNERS IN ALPHEN a/d RIJN GEÏNSTALLEERD Brand in „De Moriaan" te Wormerveer de zonnige RANG Nationaal waterkamp in Nieuwkoop gesloten Met de gelukwensen van het Corso-comité! DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Schipper Kavalaars installeert hop man Ponsioen tot Rowan-hopman. Rechts aalmoezenier Van der Kolk. Schipper M. J. J. M. Kavelaars uit Haarlem, hoofd-kwartier-commissa- ris van de Verkennersbeweging van de Katholieke Jeugd Beweging in de diocesen Haarlem en Rotterdam, heeft woensdagavond, omgeven met kerkelijk ceremonieel en Verken nersplechtigheden, in Alphen aan den Rijn officieel geïnstalleerd de uit tien man bestaande Rowan-troep van de katholieke Verkennersbewe ging, van de dekenale en de Pius X- parochie. Deze gebeurtenis moet vóór de Ro wans in het algemeen en voor de beide parochies in het bijzonder en zeker ook niet in het allerminst voor de gehele Alphense gemeenschap tot eer en verheugenis strekken. Rowan te zijn is een voorrecht, Rowan te worden vereist uitzonderlijke kwali teiten, gedegen studie daartoe en opvallende prestaties. Men wordt het dus niet zo maar. Verscheidene spre kers hebben dit bij deze gelegenheid beklemtoond. Vijf jaar geleden besloot het hoofdkwartier tob het instellen van de Rowantroep in de beweging. Het is voornamelijk bestemd als een schakel tussen voortrekkers en de stam, op ~én na dus de hoogste troep. In die vijf jaren hebben in de Ne derlandse diocesen tot dusver 21 af delingen het tot deze graad weten te brengen. Alphen aan den Rijn is de 22e van het land ende eerste van het district Rijnland. De verheugende plechtigheid werd voorafgegaan door een bijeenkomst in de Sint Bonifaciuskerk, waar aal moezenier A. v. d. Kolk een gedia- logeerde avondmis heeft opgedragen. In zijn toespraak richtte de aalmoe zenier de schijnwerper in het alge meen op de taak van de verkenner en in het bijzonder op die van de Rowans. Na de H. Mis schaarden de leden van de St. Ansfriedgroep, waaruit de Rowans zijn voortgekomen, in Vervolgens begaven de voor Ro wan voorbestemde verkenners zich naar hun, het vorig jaar in gebruik genomen, hoofdkwartier aan de Ju- lianastraat 19 (achter), waar de of ficiële plechtigheid werd verricht. Hierbij waren o.m. tegenwoordig mejufrouw R Rozestraten, Alphen a. d. Rijn, districts-commissaresse voor de welpen, de huidige aalmoeze nier A. v. d. Kolk, de oud-aa'moeze- nier C. J. Heijnen, thans te Rotter dam, de districts-commissaris B. Caminada uit 's-Gravenhage en de ass. distr. commissarissen W. Schei- berg, 's-Gravenhage, en J. M. M. Koeken, Leiderdorp. Na de gebruikelijke Verkenners opening van de bijeenkomst, hield de hoofdkwartier-commissaris, schip per Kavalaars een toespraak, waar in hij in grote trekken een schets gaf van de redenen, welkt tot de instel ling van de Rowantroep bij het hoofdkwartier hebben geleid. In een aantal punten tekende hij de eisen welke gesteld worden om als Ro wan te worden toegelaten. Doel bereikt Er is hieraan ook voor de Alphen se Rowans een lange voorbereidings tijd voorafgegaan. Nu is het doel eindelijk bereikt. Dit rechtvaardigt feest te vieren in heel Alphen, in heel het district en er is feest in de hele beweging. Het eerste lustrum wordt afgesloten met de installatie van de 22e Rowantroep. En die eer valt te beurt aan de Alphense paro chies. Aard en Joel van de Rowans Tot 17 en 18 jaar vinden vele jon gemannen een thuis bij de verken nerij. Daarna kan men overgaan tot de Voortrekkers. Langzamerhand is het duidelijk geworden, dat het noodzakelijk was voor de latere leef tijden een troep te creëren, waarin de verrichtingen, de taken en doel stellingen beter kunnen worden af gestemd op de oudere leeftijden en welke aparte groep een betere voor bereiding kan inhouden voor de overgang naar de stam. Ook bij de Rowans berust het ba sisprincipe op het spel. Van verken nen en onderlinge vriendschap, maar men vindt er veel meer vrijheid tot ontplooiing van persoonlijke initia tieven en krijgt meer persoonlijke verantwoordelijkheid te dragen. Overigens is de doelstelling van de Rowantroep veel meer georiënteerd op de maatschappij en gericht op het veroveren van een goede plaats in de gemeenschap. Spr. uitte zijn vol doening over het feit, dat de Rowans in dit opzicht al ardig ver gevor derd zijn en dat zij zich op vele pun ten in het gemeenschapslever, bewe gen. Spr. noemde in dit kader o.m. de deelneming aan het vakantie- spel voor de jeugd. Nadat aalmoezenier Van der Kolk de versierselen had gezegend, in stalleerde Schipper Kavalaars hop man F. M. Ponsioe*. tot Rowan-hop man. Met de linkerhand aan de Ne derlandse vlag vernieuwde de Ro wan-hopman de Verkennersbelofte en speldde de Commissaris hem het uiterlijk kenteken van deze waardig heid op de oorst. Op zijn beurt installeerde de Ro wan-hopman op dezelfde wijze de Rowans. In een korte toespraak riep hij aller medewerking in voor het juist volbrengen van de nieuwe taak. Woorden van gelukwensen wer den vervolgens o.m. gesproken door de Rowan-hopman, aalmoezenier Van der Kolk en ass. distr. comm. Koe ken, die de nieuwe troep o.a. voor hielden, mede te werken aan de uit breiding van de geest van vriend schap en versterken van de zelf standigheidszin. Een officeel moment was tot slot van de plechtigheid, toen Schipper Kavalaars aan de voorzitter van de Troepraad, Rowan Joop Simmer- man, een origineel inschrijvingscer tificaat overhandigde (van leer), waarop alle leden hun handtekening zullen plaatsen. In de Sint Josephzaal volgde hier na een receptie, waarbij o.m. tegen woordig waren deken E. A. M. Paap, pastoor A. Groen van de H. Pius X-parochie, kapelaan M. J. A. Hui- berts, het bestuur van de N.K.J.B. en ouders. Namens de N.P.V. waren tegen woordig de Oubazen Van Petegem, - die een toespraak hield - en Meij- boom. Leiden aantrekkelijk voor buitenlanders Volgens een publikatie van het Centraal Bureau voor Statistiek komt Leiden op de negende plaats in de Nederlandse steden waar het het ge tal buitenlandse gasten en overnach tingen betreft. Steden als Arnhem, Groningen, Haarlem, Apeldoorn etc. komen boven Leiden, maar onder meer Delft, Den Bosch en Alkmaar staan in rang lager dan Leiden. Opmerkelijk is ook de verblijfs duur, die bijvoorbeeld voor Amster dam 2.25 dag is, voor Rotterdam 2.2 dag, voor Den Haag 2.8 dag en voor Leiden 2.2 dag. Voor Delft bedragen de cijfers 1.75 en voor Alkmaar 1.4 dag. Leiden is dus ook voor de bui tenlandse gasten voldoende belang rijk om er bijna even lang te blijven als bijv. in Amsterdam en langer dan bijv. in Delft en Alkmaar. In totaal bezochten in 1960 4402 buitenlandse gasten Leiden met een totaal aan overnachtingen van 9646. Schade ruim een miljoen In de cacaofabriek „De Moriaan" in Wormerveer van Wessanen's ko ninklijke fabrieken is vanmorgen vroeg een brand ontstaan, die twee pakhuizen volkomen in de as heeft gelegd. Een enorme hoeveelheid ma terialen en cacao, in hoofdzaak voor verzending gereed, gingen verloren. De schade aan voorraden en bedrijfs panden wordt op ruim een miljoen geschat. De N.V. is tegen brand ver zekerd. Omstreeks kwart over vijf ontdek ten arbeiders brand in een bij de fa briek gelegen pakhuis. In eerste in stantie werd het vuur aangepakt door de bedrijfsbrandweer, maar daar het vuur direct doorsloeg naar een tweede pakhuis werd meteen de brandweer van Wormer gealarmeerd, die de hulp inriep van de brandweer van Wormerveer. Met ruim twintig stralen werd het vuur van alle kan ten aangepakt. De cacao-massa ont wikkelde een enorme rookontwikke ling, die tot ver in de Zaanstreek zichtbaar was. Een derde pakhuis, eigendom van „Zaans Veem" kon behouden worden. De twee pakhuizen van Wessanen's fabrieken met onder meer 200 ton cacao, voor verzending gereed, brandden t'taal uit. Om streeks zeven uur was de brandweer het vuur meester en bestond geen ge vaar meer voor uitbreiding. De na blussing zal echter de gehele dag nog wel in beslag nemen. (Advertentie). Burgemeester van Goes neemt ontslag Op zijn verzoek is bij Koninklijk Besluit per 1 augustus eervolt ont slagen de heer H. K. Michaelis, bur gemeester van Goes. Minister Toxo- peus heeft hem vorig jaar na een onderhoud in Den Haag opgedragen zyn werkzaamheden onmiddellijk te staken. Van ontslag was er toen ech ter nog geen sprake. Er waren moei lijkheden tussen de gemeenteraad en het college van b. en w. toen de raad bezwaren maakte tegen de gemeente begroting. Het nationale zeeverkennerskamp is dan weer gesloten. Na een week van drukte en vertier gaat de rust in Nieuwkoop terugkomen. De wit-ge- pette en blauw gebloesde zeeverken ners en verkensters gaan, na een heerlijke vakantieweek doorgebracht op onze nu (meer dan ooit geprezen plassen) naar huis met een dankbare herinnering in hun harten voor de gastvrijheid, die ze hier mochten on dervinden. Tegen de helling van de hoge dijk gezeten, waren de 1500 jongens en meisjes voor het laatst bijeengeko men voor het grote afscheid. Na uit volle borst het klublied „Hoort zegt het voort" gezongen te hebben, reik te Schipper Stokman de blauwe wim pels uit aan die groepen, die blijk ge geven hebben dat zij de eisen, die aan een ideale zeeverkenner gesteld kunnen worden, het dichtst hebben benaderd. Eveneens werden prijzen uitgereikt door schipper Peters aan degenen, die op de tentoonstelling met hun inzendingen het best voor de dag kwamen en aan de jongens en meis jes, die prijzen gewonnen hebben bij de roei- en kano wedstrijden. Schipper van den Burg, de kamp- lieder, brengt dan dank aan allen in de gemeente Nieuwkoop, die aan het grote succes van het kamp hebben meegewerkt en voor de hartelijke ontvangst overal genoten. Grote dank is ook verschuldigd aan de politie, speciaal al voor de uitstekende rege ling op de bezoekdag, toen de duizen den bezoekers met honderden auto's gekomen, een heel verkeersprobleem vormden. Adjudant Dijkstra, die het dankbaarheidsinsigne al op een vorig waterkamp heeft ontvangen, werd 't vriendschapsinsigne van de meisjes opgestoken. Op geestige wijze dankte de heer Dijkstra voor deze onderscheiding. Ook de voorzitter van VVV, de heer L. v. Capel, werd gehuldigd voor alles wat hij voor het slagen van het kamp gedaan heeft. Hij kfeeg het dankbaarheidsinsigne. In zijn dankwoord vertelde de heer v. Capel, dat hij hoopte, dat mede door zijn werk, dat hij graag gedaan heeft, de roem van het Nieuwkoopse plassengebied in alle delen van ons land bekend zou worden. Eveneens werd het dankbaarheids insigne uitgereikt aan de heer W. J. de Jong, gemeenteontvanger, secreta ris van VW, die door de gemeente was aangewezen als kontaktman met de staf. U behartigt de belangen van het vreemdelingenverkeer, aldus schipper van den Burg, wij zijn hier ook als vreemdelingen gekomen, maar zijn ons hier thuis gaan voelen en als vrienden van de Nieuwkoopse bevol king. Dag en nacht, vooral ook bij de voorbereidingen hebt u ons bij gestaan, waarvoor wij u niet genoeg dankbaar kunnen zijn. Met het insig ne kreeg de heer De Jong als stoffe lijk blijk van waardering enige boek werken ten geschenke. De heer De Jong bracht hartelijke woorden van dank voor de onder scheiding en ook aan de zeeverken ners voor hun voorbeeldig gedrag tijdens de kampweek. Over alles wat wij van het kamp gehoord en gezien hebben, aldus de heer De Jong, niets dan lof. De heer N. Zwart, lid van de ge meenteraad, verontschuldigde de ge dwongen afwezigheid van de burge meester en van de loco-burgemeester. Namens het gemeentebestuur, ver telde hij, dat de raad gaarne haar fiat heeft gegeven aan de plannen hier het nationale waterkamp te houden. Hij hoopt, dat de gemeente er in ge slaagd is en goede indruk van zijn olassengebied en zijn inwoners aan de jongens en meisjes mee te geven. Nadat mej Snel nog een welgemeen de toespraak tot de verzamelde groep gehouden had, gaf schipper Van der Burg zijn kommando aan de jongens en meisjes van de vlaggenwacht, na dat allen eerst het volkslied hadden gezongen. De vlaggen werden van de masten neergehaald. „Behouden vaart en wel thuis". Dit was de laatste wens van de eminente kampleider aan zijn jongens en meisjes. En het betekende tevens het slot van de zo lang verbeide en toch weer zo snel verlopen kampweek. Met de verwachtingsvolle yell „En nu het water in", was het begonnen. In de slotyell „En nu het water uit", trilde iets van spijt en weemoed. Het laatste nieuws voor vertrek naar huis. Kampbewoners lezen de kamp krant. Rijnsburgs' bloemen staan deze week in het middelpunt van de belangstelling. Om Leiden alvast een voorproefje te geven van de bloemenweelde, die zaterdag op wieletjes door de Sleutelstad zal trek ken, is wethouder T. Kralt en directeur van Rijns burgse veiling „Flora" al de gehele week met zijn echtgenote mevrouw E. Kralt-Star namens het corso- comité op stap met leuke bloemenattenties. Ieder paar, dat deze week in de echt verbonden wordt op het stadhuis, krijgt een boeket rose anjers. Op de foto is het echtpaar J. Snoeks-Ju aan de beurt. Mevrouw Kralt overhandigt de bruid, de 19-jarige me vrouw C. Snoeks-Ju het kleurige en heerlijk geurende presentje uit Rijnsburg. Ongeveer 14 bruidsparen en 40 jonge moeders worden aldus deze week verrast. Eind deze maand gaat het echtpaar Kralt naar Gro ningen, waar het gedurende 17 dagen een herhaling van de Leidse aktie door het Corso-comité zal geven.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7