S)e CéidóeSowAotit ENGELANDS BESLUIT OVERAL TOEGEJUICHT Nieuw Russisch plan voor ontwapening Mijnwerkers ingesloten Oostduitsers trachten lek te stoppen Directeur: J F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1961 51ste JAARGANG No. 1 Londen is welkom bij de „Zes" Telet 2 0 9 3 5 Red 20015. 25594 Advert. 2 0 8 2 6 Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tnssen 17.30 en 19.00 a.) Giro 10 30 03 Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 l/Qfl i"l A beginnen over toetreding tot de twee JLili3|rC/IIlIIjLI.IlCa rtll ilC/ *»ZjvJ3 andere gemeenschappen van de zes, IJ Euratom en Kolen- en Staalgemeen schap als de zes regeringen dat zou- Het Britse besluit om te gaan onderhandelen over toetreding tot de Euro- den wensen. Voorts zou hij hebben pese Economische Gemeenschap (E.E.G.) is dinsdag in Parijs met instem- gezegd, dat de Britse regering bereid ming door de zes EEG-landen begroet op een bijeenkomst van de minister- is deel te nemen aan het overleg raad der Westeuropese Unie, de militaire organisatie binnen de Navo, waar van de zes> dat gericht is op de or- naast de zes ook Engeland lid van is. De Nederlandse minister van buiten- ganisatie van politieke consultaties, landse zaken, mr. J. Luns die de vergadering heeft bijgewoond, verklaarde De Hof?p Autoriteit van de Furnne- na afloop ervan, dat alle zes landen blijk hebben gegeven van een zeer se Kolen en Staal Genschap "S"e h0l,dm? ,cn aan2,en van "e onderhandelingen met Lakt op" he? ogenblik ta T^en? De instemming van de zes is tot uitdrukking gebracht in het officiële ^^IrSan^'vIrfilwkendrstudle communique over de vergadering, die werd gehouden in de Italiaanse am- l d"g?oI»n m shSusS bassade in de Parijse hoofdstad. over ae kolen- en staalindustrieën „De raad was het erover eens dat zo spoedig mogelijk onderhandelingen B??tamië ander?hdï Dif8 ondïïzSk dienen te beginnen en dat die geleid en afgesloten dienen te worden in be^rft o L de stmrtL? en d? een geest van wederzijdse goede wil." Detreit o.m. ae structuur en ae M 6 markten van de twee betrokken in- ZELFS FRANKRIJK VAN GOEDE WIL kartelwetgeving, de sociale lasten en de lonen, alsook de produktiekosten. Amsterdamse tram ivas sterker dan vrachtauto iUTi „MAXIMUM VAN GOEDE WIL" De Britse minister Heath verklaar- OOK OP POLITIEK GEBIED Over het algemeen is men van me ning, dat een eventuele toetreding van Groot Brittannië tot de Kolen- Af,f y.er^f7e^r mtS°ede ^roP» dat en Staalgemeenschap zonder moei de dinsdagavond, voor zijn vertrek Heath z.jn W E.U.-coHega's heeft me- lijkheden zal kunnen geschieden, op uit Parijs naar Londen, dat de on- degcdeeld, dat Engeland bereid is te voorwaarde dat bepaalde overgangs- derhandelingen begin oktober dienen Z1,"er J 00 Een te stadia in acht worden genomen, te beginnen. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde dinsdagavond, dat Couve de Murville minister Heath de ver zekering had gegeven, dat Engeland bij de komende onderhandelingen kon rekenen op „het maximum van goede wil van Franse kant." Voorts verluidt, dat de vertegen woordigers van de zes op deze ver gadering volmondig het grote belang van handhaving der Britse betrek kingen met het Gemenebest hebben erkend. Men gaf toe, dat verzwak king van deze banden niet in het be lang van de vrije wereld als geheel zou zijn. Gisteren is een grote Duitse vrachtauto met aanhanger, geladen met kolen en afkomstig uit Aken, op de krui sing Stadhouderskade-Ferdinand Bolstraat te Amster dam gegrepen door een tramtrein. De aanhanger kan telde, de voorzijde van de tram werd aanzienlijk beschadigd en een dikke laag kolen bedekte de straat. Do bestuurder van de tram werd gewond. AARDS PARADIJS ^IKITA HEEFT MET ZUN nieu- we partijprogramma voor Sinter klaas gespeeld en de Russen over 20 jaar koeien met gouden horens voor gespiegeld. Nog een paar jaar de buikriem toesnoeren en hard wer ken en dan krijgen ze van alles gra tis, dan gaat de echte communisti sche heilstaat beginnen, waarin ieder werkt naar vermogen en ontvangt naar behoefte. Het is heel mooi, maar dit partij program zou niet het eerste program zijn dat niet in vervulling ging en de Russen, die dit aan den lijve heb ben ondervonden, zullen dit aardse paradijs in de verte dan ook 0 wel met de nodige reserve aanvaarden. Toch is het gevaar groot, dat an deren (en met name de volkeren van de zgn. jonge staten) zich laten ver blinden door de schone schijn. Zij zullen zich niet realiseren, dat b.v. de lonen van de arbeiders zullen verminderen in gelijke mate als de gratis-verstrekkingen vermeerderen. Als b.v. een arbeider 100,- verdient en er 15,- voor huur van moet be talen, zal hij straks (over 20 jaar dan!) de woning voor niets krijgen, maar zal z'n loon voortaan 85,- be dragen. Men heeft immers geen geld nodig voor hetgeen men gratis krij gen kan. Zelfs in Rusland heeft iemand, die iets koopt en betaalt, toch altijd nog meer recht van spre ken, dan iemand, die iets gratis ont vangt. Hoe zullen de mensen zich voelen wanneer zij in de rij staan voor de staatswinkels om hun dage lijkse portie eten te halen of als ze in de gaarkeukens moeten wachten tot zij voor hun gratis prakkie aan de beurt zijn? Het laat zich zo mooi aanhoren: alles gratis en naar behoefte, maar in werkelijkheid betekent deze staatsbedeling het verlies van alle eigenwaarde en wordt de mens vol ledig afhankelijk van de staat. Op zitten en pootjes geven, anders krijg je vandaag geen eten. Een dergelijk systeem druist in te gen de meest elementaire verlangens van de mens. Ieder mens is van na ture geneigd om op de eerste plaats voor zich zelf te zorgen en hij doet dat graag op de manier zoals het hem het beste past. In de rode heilstaat wordt hij een onderdeel van de kud de en zal de staat uitmaken wat hij nodig heeft. En als de staat nu maar volmaakt was, strikt rechtvaardig en klaar stond om direct het beste te geven van wat er was! Neen, dan maar liever niets gratis, alleen maar een beetje vrijheid. In één oopzicht is dit programma toch wel hoopgevend en dat is, dat zo'n program absoluut een periode van., vrede vereist. Het is ondenkbaar een volk een dergelijk plan voor te leggen en tegelijkertijd op oorlog aan te sturen. Met een koude oorlog is het echter wel verenigbaar, want daarvoor kan men de schuld op de „anderen" gooien, hetgeen tevens dienen kan als excuus, wanneer het programma niet zó verloopt als be loofd is. V.S. minder pessimistisch De Russen hebben een nieuwe stap gedaan op het gebied van de ont wapening en de V% S. overleggen hierover op het ogenblik met hun bondgenoten. De inhoud van de Russische voor stellen wordt geheim gehouden. Men neemt echter aan, dat de voor stelling betrekking hebben op het fo rum voor 'nieuwe ontwapeningson derhandelingen en de samenstelling hiervan. De Russ enzouden met 't nieuwe plan voor de dag zijn gekomen tij dens de besprekingen, die John McCloy, Kennedy's voornaamste ont wapeningsadviseur, in Rusland heeft gevoerd Tot nu toe heeft het ontwapenings- overleg tussen de Sowjet-Unie en de V. S. maar weinig reden tot optimis me gegeven. De nieuwe Russische voorstellen zouden de Amerikanen echter wat minder pessimistisch heb ben gemaakt, hoewel men van Ame rikaanse zijde waarschuwt voor over dreven optimisme. In Washington wees men er voorts op, dat nog niet gebleken is of Ken nedy besloten heeft de ondergrondse kernproeven al dan niet te hervatten. Maar, zo zei men, mede gezien de bijeenkomst van de Assemblée van de V. N. in september is de kans op een spoedige hervatting van deze proeven niet groot. De V. S. beseffen, dat op een hervatting van de proe ven in het buitenland waarschijnlijk niet gunstig gereageerd zal worden. Zoals bekend verwacht men, dat het ontwapeningsoverleg tussen Rus land en de V. S. in V. N.-verband te New York hervat zal worden. Reddingsploegen zijn aan het werk om zeven mijnwerkers te bereiken, die sedert maandagavond in de Sainte-Fontaine mijn bij Metz zijn ingesloten. Twee mijnwerkers werden door een instorting verrast en toen vijf kameraden hen te hulp waren gekomen werd de uitweg voor alle zeven door een tweede instorting afgesneden. Men is thans zover, dat de venti- latieschacht reeds is hersteld en één van de slachtoffers, een 29-ja rige Pool, heeft door deze schacht geroepen, dat zijn beide benen zijn gebroken. Hij wist niet of er nog an deren in leven waren. Het zal naar schatting drie dagen duren om de ingeslotenen te berei ken. Amerikanen oefenen in Berlijn De Amerikaanse troepen in West- Berlijn concentreren hun oefeningen op straatgevechten om op alle mo gelijke militaire Sow jet-acties voor bereid te zijn, zo verklaart het Ame rikaanse leger-tijdschrift „Army". Het Amer. garnizoen in WestBerlijn, dat 4000 man telt, heeft volgens het blad opdracht om de stad in ge val van een volledige oorlog „tot de laatste man" te verdedigen. Ook zul len zij optreden in geval van door de communisten uitgelokte ongeregeld heden. Uittocht van Nederlanders uit Nieuiv-Guinea Mr. G. W. baron van der Feltz, directeur van financiën in Nederlands Nieuw-Guinea, is gisteravond op Schiphol aangekomen. Hij zal met de Nedernlandse regering overleg plegen over de begroting voor 1962 voor Nieuw-Guinea zoals deze werd aan geboden aan de Nieuw-Guinearaad en tevens spreken over de zorgwek kende situatie in de personeels voorziening. De raad heeft een motie aangenomen waarin maatregelen worden bepleit om het hoofd te bie den aan de noodsituatie, die is ont staan door de uittocht van Nederlan ders. Oostduitse zeeman zwom voor zijn leven Een uit Wismar in Oost-Duitsland afkomstige zeeman, zekere Krakov, viel in de nacht van zaterdag op zon dag in de Westerschelde van het Westduitse schip „Tinnum". Daar hij het schip niet meer kon bereiken moest hij zwemmen voor zijn leven en om een zo groot mogelijke kans te krijgen aan veilige wal te komen trok hij bovenkleding en schoenen uit. Het gelukte hem zondagmorgen het strand bij Rilland Bath te berei ken en ging in de polder, nog altijd slechts gekleed in ondergoed, op zoek naar hulp. Nadat hij bij de Rijkspolitie was terecht gekomen werd hij voorlopig op kosten van de gemeente van nieu we kleding voorzien. Vergezeld van een wachtmeester reisde hij vervol gens naar de vreemdelingendienst in Rotterdam. Hier werd een onderzoek ingesteld en dé uitslag daarvan maakte het hem mogelijk per trein weer naar zijn vaderland terug te keren. Kinderverlamming als voorwendsel De Westduitse minister voor zaken geheel Duitsland betreffend, Lemmer, heeft aan de pers gezegd, dat de van Oostduitse zijde aangekondigde maat regelen tegen besmetting met kin derverlamming uit West-Duitsland een poging is om een voorwendsel te vinden tot beperking van het verkeer en misschien tot het stoppen van de vluchtelingenstroom. Een woordvoerder van het ministe rie voor Duitse kwesties in Bonn heeft er op gewezen, dat meer dan een miljoen Duitsers dit jaar in bei de richtingen gereisd hebben, doch dat slechts vijf Westduitsers in de Sowjetzóne als ziek zijn geregis treerd. Zelfs Nederland, met zijn lange trens met Noordrijn-Westfalen (waar e meeste polio-gevallen zijn gere gistreerd) had geen aanleiding ge vonden voor reisbeperkingen. Het (communistische) „Centrale Macmillan kan op meerderheid rekenen Democratische Blok" in Oost-Duits land heeft dinsdag een waarschuwing doen uit gaan tegen „georganiseer de mensenhandel" van de Bondsrege ring in Bonn en op alle Oostduitsers een beroep gedaan geen bezoeken aan West-Berlijn of West-Duitsland te brengen. Woordvoerders van verscheidene WestBerlijnse ondernemingen hebben meegedeeld, dat een deel van hun personeel dat in Oost-Duitsland woont, dinsdag niet op zijn werk versche nen is. Men neemt aan, dat de druk van de Oostduitse autoriteiten deze mensen bang heeft gemaakt. Ooggetuigen hebben meegedeeld, dat Oostduitse volkspolitie dinsdag ochtend honderden Oostduitsers, die op weg waren naar hun werk in West-Berlijn, uit de ondergrondse treinen- heeft gehaald. Zij moesten terugkeren naar het dichtbij zijnde Oostberlijnse station, waar zij zich bij het plaatselijke arbeidsbureau moesten aanmelden en om werk vra gen. Een Oostduitse politieman ver klaarde, dat Oostduitsers vanaf een augustus niet meer in West-Berlijn mogen werken. Kasavoeboe peetoom van Moboetoes zoon De fractie van de Labour partij in het Britse Lagerhuis zal zich van stemming onthouden als donderdag avond. na een debat van twee dagen, gestemd zal worden over een rege ringsmotie, waarin het besluit om met de EEG te gaan onderhandelen over toetreding tot de Gemeenschap wordt goedgekeurd. Premier Macmillan kan dus op 'n ruime meerderheid rekenen. Vermoedelijk zullen een enkele conservatief en een twaalftal extre me Labourafgevaardigden tegen stemmen en zal een dertigtal conser vatieven zich bij de Labour-onthou- ders voegen. Labour zal een amendement indie nen op de regeringsmotie teneinde kritiek te leveren op de economische politiek van de regering en te vragen om een conferentie van Gemenebest- premiers alvorens een definitief be sluit over toetreding tot de EEG zal worden genomen. Zestien conservatieve Lagërhuisle- den, behorend tot de rechtervleugel van de partij, eisen van de regering een belofte dat zij niet zal instem men met het prijsgeven van natio nale soevereiniteit als gevolg van toetreding tot da, EEG. OOK IERLAND DOET MEE KOLEN OLIE In de kerk van Onze Lieve Vrouwe van Fatima in Leo poldstad heeft de Afrikaanse aartsbisschop mgr. Joseph Maloela (rechts) Joseph Oscar gedoopt, die vierde zoon van generaal Moboetoe, opperbevelhebber van de Kon golese strijdkrachten. President Kasavoeboe (links) was peetoom. In het midden (met donkere bril) generaal Moboetoe. Leden van het corps diplomatique en func tionarissen van de V.N. woonden de plechtigheid bij. De Ierse republiek zal het lidmaat schap van de EEG aanvragen, zo is officieel in Dublin meegedeeld. De Ierse premier, Sean Lemass, verklaarde dinsdag in het parlement in Duiblin, dat de Ierse regering vol ledig de idealen deelt die de deelne- 3 Aug.: v.m. 8J mers aan het EEG-verdrag heeft ge- inspireerd. De Ierse regering aan vaardt zowel de doelen van de Euro pese Economische Gemeenschap als de middelen die de zes willen gebrui ken om ze te ibereiken. C. A. VAN DORP Herensingel 7 Telef. 20988 ZOMERPRIJZEN (Advertentie). Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Enkele buien De Bilt, woen dag 10 uur. Het KNMI deelt mede: In de luchtdrukverdeling zijn en kele veranderingen gekomen. Tus sen een hogedrukgebied boven de Oceaan, ten westen van Ierland en een ander, zeer sterk in omvang af genomen en naar Oost-Europa weg getrokken hogedrukgebied, heeft 'n oud Oceaanfront ons land bereikt, dat met enkele buien passeert. Ach ter het front staat een noordweste lijke wind, die koelere lucht van de Noordzee aanvoert. Deze lucht is on stabiel van opbouw. Door het nader bij komen van het hogedrukgebied op de Oceaan wordt de buienactivi teit later weer wat minder. Uiter aard is het temperatuurniveau wat lager geworden, maar een verdere daling van de temperaturen is niet waarschijnlijk. ZON- EN MAANSTANDEN 3 aug. zon op 5.04, zon onder 20.38. 3 aug. Laatste kwartier. H oogivaterstanden KORRELTJE Wie wil leren zonder boeken, schept water met een zeef.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1