Maandag beslissing in Leidse Raad voor overdracht van St. Elisabeth-hof STICHTING WIL RESTAURATIE TEN BEHOEVE VAN CHRONISCH INVALIDE BEJAARDEN Hooiberg in Zoeterwoude in brand geraakt Hoofd van Vleeskeuringsdienst-Bollen streek nam afscheid Benoemd tot Ridder Oranje-Nassau 5.000ste Bezoekster op bloemenexpositie in De Lakenhal DINSDAG 1 AUGUSTUS 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Symbolische prijs van één gulden Indien de gemeenteraad van Leiden er maandag aanstaande mee akkoord gaat, wordt de overdracht van het Elisabeth-hof c.a. en het Hof van Zessen aan de Oude Vest aan de Stichting tot behartiging van de belangen van minder validen en verzorging behoevende bejaarden een feit. B. en W. stellen voor deze bebouwing aan genoemde stichting over te doen tegen een vergoeding van één gulden in totaal. Men zal zich herinneren, dat de idee tot restauratie van deze historische Leidse bebouwing een jaar of twee geleden is uitgegaan van dr. M. A. van Dongen, die met medewerking van zes bestuursleden een Stichting in het leven riep. Het uit de 17e eeuw daterende Elisabeth-hof en het Hof van Zessen uit de tweede helft van de 18e eeuw, zouden in de plannen van deze stichting verbouwd kunnen worden tot een zeer deugdelijk tehuis. In de Leidse Courant is in die tijd een artikel verschen aan de hand van dr. Van Dongen over dit onder werp. Mede-oprichters van de stichting zijn mej. T. W. van Mechelen, en de heren dr. ir. P. Fehmers, J. J. L. Haanraadts, H. M. J. W. J. Kort- mann, arts; notaris J. A. Post en drs. P. J. Stolker, psycholoog. B. en W. zijn met de stichting in beginsel tot overeenstemming geko men over een regeling, welke in hoofdzaak inhoudt, dat de gemeente de beide hofjes tegen een symbolische vergoeding van ƒ1.aan de stich ting in eigendom overdraagt, waar tegenover de stichting volledig af ziet van het vragen van een gemeen telijke subsidie in de kosten van restauratie daarvan. Schetsplan. De stichting heeft de beschikking over de beide hofjes gevraagd, ten einde deze, na een algehele restau ratie, overeenkomstig hun aloude bestemming in gebruik te kunnen doen nemen voor de huisvesting van bejaarden. Het schetsplan voor de restauratie dateert van 2 oktober '59. Hieruit blijkt, dat de stichting ook het aan de Caeciliastraat gelegen ge bouw, waarin voorheen een kleuter school was gevestigd, in haar plan nen wil betrekken. Dit gebouw is eigendom van het aan de gem. toebe horende in 1428 gebouwde Elisabeths- gasthuis, omvattende een ziekenzaal en een later aangebouwde kapeL Het gebouw is thans voor verschillende doeleinden in gebruik. Een groot deel van de door het complex omsloten open ruimte heeft dienst gedaan als speelplaats bij de voormalige school. Het is van het overblijvende gedeel te gescheiden door een weinig fraaie schutting en een lelijk toiletgebouw tje. Het is zeker toe te juichen, dat, indien de plannen van de stichting doorgang zullen vinden, ook dit ge bouw weder aan haar oorspronke lijke bestemming zal beantwoorden. Een van de meest aantrekkelijke kanten van de plannen, uit cultuur- Het Hof van Zessen historisch oogpunt bezien, is name lijk, dat een restauratie van het ge hele complex er toe zou leiden, dat een historisch en bouwkundig ver antwoorde oplossing wordt verkre gen, waardoor tevens aan bestaande behoeften bij de huisvesting van be paalde categorieën bejaarden zal worden tegemoet gekomen. Niet aan elkaar. Een ander punt van de plannen, waarop B. en W. de aandacht ves tigt is het feit, dat het Elisabethshof en het Hof van Zessen weder van el kaar zullen worden gescheiden. Vroeger bevond zich tussen de beide hofjes een bebouwing, welke de Re gentenkamer en het gebouw aan de Caeciliastraat met elkaar verbond. Wegens gevaar voor instorten is deze bebouwing enige jaren geleden ge sloopt. In aanmerking genomen, dat de huisjes van het Hof van Zessen uit architectonisch oogpunt bezien belangrijk ten achter staan bij die van het Elisabethshof, is een blijven de combinatie van de beide hofjes ongewenst. Gezien de slechte staat, waarin de opstallen in het algemeen verkeren, en gelet op de kleine afmetingen en de onpraktische, deels zelfs onguns tige ligging van de huisjes hebben B. en W. tot dusverre ernstig betwijfeld, of het mogelijk is om de beide hofjes in de eigenlijke zin des woords te restaureren dus zonder dat de be staande bebouwing tot de grond zou behoeven te worden afgebroken om daarna weder, in de oude stijl, te worden opgericht en om het Eli sabethshof in zijn kwaliteit van nor male bej aardenhuisvestings-gelegen- heid te handhaven. Voorts is het de vraag, of het, gezien de hoge kosten, welke aan de verwezenlijking van de plannen zijn verbonden, mogelijk is een aanvaardbare exploitatie-op zet te verkrijgen. B. en W. zijn dan ook van oordeel, dat een overdracht slechts te verantwoorden is, indien voldoende vaststaat, dat de stichting metterdaad tot restauratie kan en zal overgaan en dat zij haar plannen ook overigens, dus b.v. voor wat de ex ploitatie na de voltooiing der res tauratie betreft, zal kunnen verwe- zelijken. Overdracht. Het is de stichting evenwel niet mogelijk thans reeds de verder no dige gegevens te verstrekken. De uit werking van het schetsplan alsmede het opstellen van een kostenbereke ning en een exploitatie-opzet zullen eerst kunnen geschieden nadat uit voerige opmetingen zijn gedaan en een grondig onderzoek is ingesteld naar de huidige toestand van de ge bouwen. Uiteraard zullen hieraan belangrijke kosten verbonden zijn. De stichting acht het niet verant woord een opdracht te geven tot het verrichten van de hiervoor nodige werkzaamheden, zolang niet vast staat, dat ook de raad en Gede puteerde Staten van Zuid-Holland zich met de overdracht van de beide hofjes c.a. aan de stichting kan ver enigen. De stichting zou zo spoedig moge lijk de eigendom van de beide hofjes willen verwerven; de gemeente daar entegen mag, aldus b. en w., eerst tot 'n overdracht besluiten, als meer zekerheid over de plannen van de stichting en de daaraan verbonden consequenties is verkregen. Een op lossing van deze moeilijkheid, waar mede de stichting zich kan vereni gen, is mogelijk, indien de raad thans zou uitspreken, dat hij zich in be ginsel met de overdracht op de hier- Het St. Elisabeth-hof voren aangegeven voet kan vereni gen. Bij aanvaarding van dit voor stel heeft enerzijds de stichting een voldoende zekerheid, dat zij te zijner tqd de eigendom van de beide hofjes kan verkrijgen en anderzijds de ge meente de mogelijkheid om een de finitieve beslissing op te schorten, totdat gebleken is, dat de plannen inderdaad verwezenlijkt kunnen worden. Ook wegenschema. B. en w. vestigen in verband met het vorenstaande nog de aandacht op een andere factor, welke het voor de raad onmogelijk maakt op dit ogen blik reeds een definitief besluit tot de overdracht te nemen. Op 16 febr. 1959 heeft de raad besloten het we genschema voor de binnenstad te doen ontwerpen aan een nader on derzoek, zulks met inachtneming van de in een desbetreffend voorstel vervatte en de tijdens de behandeling daarvan gedane suggesties. Volgens dit schema zouden de beide hofjes gedoemd zijn te verdwijnen. Het is echter mogelijk gebleken om in het nieuwe ontwerp van dit wegensche ma, dat b. en w. over enige tijd aan de raad hopen te kunnen voorleggen zowel het Elisabethshof c.a. als het Hof van Zessen te sparen. Uiteraard zal eerst dan een definitief besluit over de toekomst van de beide hofjes genomen kunnen worden. Poortje aan de Oude Vest B. en w. merken nog op, dat de kosten zal financieren en dat zij zich stichting heeft gevraagd of de ge- garant zal stellen voor een correct» meente bereid is de nodige finan- betaling van rente en aflossing van ciële medewerking te verlenen aan de door de stichting te sluiten geld- de verwezenlijking van haar plan- lening. Dit verzoek zal volgens b. en nen. Deze zou hieruit moeten be- w. in beginsel voor inwilliging vat- staan, dat de gemeente de aanloop- baar kunnen zijn. „Uw bedje is gespreid. Het mijne was veertig jaar geleden maar een veld bed, maar u komt van de universiteit met zó veel parate kennis, terwijl u bovendien stamt uit een generatie van befaamde dierenartsen. Toen mijn mening werd gevraagd over uw persoon heb ik gezegd: die komt uit zo'n goed nest, dat moet goed gaan." Dat zei dr. J. Kraak, de bekende dieren arts uit Lisse, die gisteren op het Lissese gemeentehuis afscheid nam als hoofd van de vleeskeuringsdienst kring Bollenstreek, tot zijn opvolger dok ter Ten Haven. Tijdens een besloten bijeenkomst die aan een zeer druk bezochte receptie vooraf ging, kon Lisse's eerste burger de heer Kraak meedelen dat het H.M. de Koningin had behaagd hem te benoemen tot Rid der in de Orde van Oranje Nassau. Namens de proviciale griffie sprak mr. J. Heringa woorden van geluk wens, terwijl deveterinair hoofdin specteur van de Volksgezondheid de heer C. Commandeur, eveneens zijn gelukwensen aanbood. Spr. haalde nog een grappig vooral aan. In 1924 wilde dr. Kraak met vacantie, maar wist niet zo gemakkelijk een waar nemer te vinden. Vanuit Leiden bracht hij toen een student in de me dicina veterinaria naar Lisse. Die student was nog niet bevoegd te practiseren, want hij had nog twee jaar studie voor de boeg. Niettemin werd die student waarnemer en plaatsvervangend hoofd van de vleeskeuringsdienst. Beiden - dokter Kraak en de student - waren dus in overtreding, maar het kwam nooit uit. Die student was de heer Commandeur, thans dus veterinair hoofdinstructeur. Nadat het nieuw benoemde hoofd van de vleeskeuringsdienst, dokter Ten Haven, dokter en mevr. Kraak had bedankt voor de verleende me dewerking tijdens de inwerkperiode, Tengevolge van hooibroei geraakte gistermiddag de hooiberg op de boerderij van de heer G. Overdevest aan het Watertje in Zoeterwoude in brand. De Leidse brandweer was binnen zeven minuten met groot materieel aan wezig. Zij was het vuur spoedig meester, waardoor de omliggende gebouwen konden worden gevrijwaard voor brandschade en een groot deel van het hooi kon worden gered. (foto: Van Bemmelen) MAN VAN FORMAAT De bijeenkomst werd op charman te wijze geleid door mr. Th. M. J. de Graaf, burgemeester van Lisse, die o.m. memoreerde dat dokter Kraak in 1960 reeds had laten weten dat er een tijd is van komen en een tijd van gaan en dat hij het ogenblik gekomen achtten om de dienst te ver laten. De burgemeester dankte hem hartelijk voor het vele werk dat hij in de afgelopen 38 jaar voor de Kring heeft verricht. U hebt de dienst op voortreffelijke wijze geleid. En zijn nooit moeilijkheden geweest. Er is nooit sprake geweest van ondeugde lijk vlees in de handel en dat is een bewijs van Uw deskundigheid. Toch is de dienst altijd soepel geleid. U bent nooit ambtenaar in de zin van het woord geworden, want anders was het wellicht wel eens minder vlot en soepel gegaan.Uw ge zag steunde op Uw persoonlijkheid, op Uw goed begrip voor bepaalde situaties en op Uw volkomen inte griteit. Door Uw wens als hoofd van de vleeskeuringsdienst ontheven te worden, hebt U ons voor de nood zaak gesteld sollicitanten op te roe pen. En wij als burgemeesters van de Kring hebben toen gezegd: Het is te hopen dat we een man van het formaat als Kraak kunnen aantrek ken. „Vol van de dienst" De burgemeester betrok in zijn hulde ook mevruow Kraak, wier huis altijd „vol was van de dienst": vol keurmeesters, vol drukte en aan- en af lopers. Ze heeft zich altijd gastvrij en blijmoedig en charmant betoond. Als tastbaar bewijs van waardering overhandigde de burgemeester haar een boèket crêmgele tnjers. Zich tot dokter Kraak richtend zei mr- De Graaf dat zijn leven nu een tweede fase is ingegaan. Naast Uw werk als dierenarts en als hoofd van de vleeskeuringsdienst hebt U zich ook op vele terreinen van het maat schappelijk leven bewogen. Terrei nen die vaak meer dan een lokaal belang dienden. Dat is aan de aan dacht van de hoogste instanties niet ontsnapt en het heeft H.M. de Konin gin behaagd U te benoemen tot Rid der in de Orde van Oranje Nassau. De burgemeester wilde er met na druk op wijzen dat een dergelijke onderscheiding nooit wordt gegeven voor het langdurig vervullen van een ambtelijke funktie alléén. Mr. Th. M. J. de Graaf, burgemeester van Lisse, speldt hij het scheidende hoofd van de vleeskeuringsdienst, dr. J. Kraak, het ridderkruis van de Orde van Oranje-Nassau op. dankte dokter Kraak in een geestige speech voor de vriendelijke woorden en de verleende onderscheiding. Hij haalde nog enkele voorvallen uit de „oertijd" van de vleeskeu ringsdienst aan. De moeilijkheden begonnen vlak na zijn in dienst tre den al. Twee raadsleden - „een was rood en de ander had rood haar" - begonnen hem dwars te zitten en wil den maar liefst driekwart van 't sa laris afkappen. Doktei Kraak onthul de met veel vrijmoedigheid dat hij in de twintiger jaren niet zo bar veel van vleeskeuringswetten. e.d. afwist, maar niettemin overhandigde burge meester Eenhuis hem op een goede dag een stapel paperassen en de op dracht een goede gemeente-verorde ning te formeren. Zich richtend tot zijn opvolger zei dokter Kraak „Uw bedje is ge spreid!". Hierna had een druk bezochte re ceptie plaats die bezocht werd door vele vooraanstaanden uit de gemeen te Lisse. We zagei o.m. vrijwel alle raadsleden, diverse plaatselijke art sen .ezn. De besloten bijeenkomst werd bij gewoond door de burgemeesters van Hillegom, Sasenheim en Noordwij- kerhout, terwijl de gemeente Voor hout was vertegenwoordigd door wethouder Prins. Niets vermoedend stapte Bep Blok, een 18-jarig verpleegstertje van de mannenzaal van het Diaconessenhuis gisteravond met haar vriend T. Dijk- drenth, voor het eerst De Lakenhal binnen. Hoewel geboren en getogen in Leiden, had zij het Leidse museum nog nooit aan de binnenkant gezien. De eerste stap in De Lakenhal bracht haar al direct geluk, want nadat de huisbewaarder, de heer P. Oude Alink, haar gevraagd of zij een kaartje wenste voor de Schil der- en Bloemsierkunsttentoonstel- ling en zij dit bevestigd had, tra den de heer A. Zandbergen, voorzit ter van de Stichting Rijnsburg's Bloe mencorso en de heer P. van der Kwaak, lid van het corsocomité naar voren om haar te feliciteren met het feit, dat zij de 5000ste be zoekster was. Een bak met vaste planten werd haar als herinne ring overhandigd. Bovendien krijgt de verpleegster iedere zaterdag van augustus een bloemetje thuisbezorgd. Voordat de bloemententoonstelling zaterdag gesloten wordt, denkt men nog een 10.000ste bezoeker(ster) in De Lakenhal te kunnen verwelko men. Om verwarring te voorkomen moet gezegd worden, dat de 5000ste be zoekster, die gisteravond verwel komd werd, de 5000ste was, die een kaartje kocht in De Lakenhal. De bezoekers, die een gecombineerde kaart in de Hortus gekocht hadden, zijn dus niet meegeteld. Wilt U iets weten? Vraag van A. H. te K. Route van Ter Aar naar Assen. Antw. Ter Aar, Alphen a.d. Rijn, Utrecht, Amersfoort, Apeldoorn, Zwolle, Meppel, Assen. Vraag van T .v. L. te Z. Route van Amstelveen naar Bellingwolde (Gr.). Antw. Amstelveen, Abcoude, Kor- tenhoef, Hilversum, Baarn, Harder wijk, Elberg, Zwolle, Meppel, Assen, Rolde, Gieten, Veendam, Nieuwe Pe- kela, Blijham, Bellingwolde. Afstand ongeveer 250 km.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 5