Ontstemming in vergadering van Van Wijk en Heringa r itof\,de, AGENDA VAN DE LEIDSE RAAD DINSDAG I AUGUSTUS 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Twee uur discussie In de gistermiddag in het Gulden Vlies gehouden jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders van Van Wijk en Heringa N.V. werden verschillende passages uit het jaar verslag aan ernstige critiek onder worpen. Een der aanwezigen begon met 'n aanmerking op de passage in het ver slag, waarin gesproken werd over de ongunstige factoren, die de gang van zaken beïnvloeden en over de con currerende prijzen, waarvan men te lijden had gehad. Deze spreker zeide naar aanleid! .g hiervan, dat veel bedrijven voor dezelfde moeilijkhe den hebben gestaan, doch dat zij des ondanks toch met gemiddeld 7% di- viend hebben afgesloten. De wolprij- zen zijn niet altijd even ongunstig geweest en desondanks werd er toch geen dividend uitgekeerd. Spr. zag daarvoor maar twee mo gelijkheden: óf het bestuur heeft niet die resultaten bereikt, welke men met enige zekerheid had verwacht, in verband waarmee hij zich afvroeg of het bestuur wel berekend was voor zijn taak en of het niet nodig was een ander bestuur te kiezen, óf de fabrieken rendeerden niet en dan zou het maar beter zijn te liquide ren. Ook elders moeilijkheden De president-commissaris, de heer ir. J. S. van Nijmegen Schonegevel, antwoordde hierop, dat er voor ka- toenverliezen nog wel mogelijkheid bestaat deze op te trekken op de ter- mijnmarkt, doch voor de wolprijzen is dit niet mogelijk, zeker niet voor de wolsoorten van Van Wijk en He ringa. De concurrentie in de wol is zeer groot en daar heeft men geen conventie zoals in de katoenindustrie. Ook in Duitsland hebben vele wolspinnerijen het zeer moeilijk. Spr. verklaarde daarna, dat het be stuur in een penibele positie aan het bewind was gekomen, want na de Korea-hausse had men steeds van verliezen te '"jden. Daarna kwam de fusie met Heringa, waardoor het be drijf van Van Wijk in nieuwe moei lijkheden werd gewikkeld, want een fusie aangaan is niet gemakkelijk. De gedachte aan een liquidatie of aan een ander bestuur, is evenwel nimmer bij het bestuur opgekomen. De heer H. A. M. E. van Dooren, gedelegeerd commissaris, wees er vervolgens op, dat de situatie in de wolindustrie zeer moeilijk blijft. Daardoor hebb°n ok tal van bedrij ven gelikwideerd, ook in België. Op den duur evenwel zal Van Wijk zijn positie kunnen blijven handhaven, terwijl spr. eveneens nog de aan dacht vestigde op de moeilijkheden, welke een fusie voor een zaak met zich medebrengt- (Zie foto's pag. 5) Oude vorm nog duidelijk te onderscheiden Toegang door een smal poortje Het St. Elisabeth-hof en het Hof van Zessen vormen teza men met het aan de St. Caecilia- straat gelegen deel van het St. Elisabeth-gasthuis een vierkant van bebouwing met een binnen plein. De vervallen staat van de meeste hofbuisjes maakt, dat slechts een enkele nog bewoond is. In het Hof van Zessen wonen nog twee bejaarde dames; in 't St. Elisabeth-hof nog een. Voorts wonen in de huisjes aan de zij de van de Oude Vest de kunste naars Van Kralingen en Bert Jonk, terwijl ook een afdeling van de gemeente-administratie aldaar gevestigd is. Prof. dr. P. C. van Traa, wonend aan de Oude Vest 19, heeft voorts een ruimte van Het Hof van Zessen in gebruik als werkkamer, waar onder meer tentamina worden afgelegd. Het St. Elisabeth-gasthuis zelf dateert uit 1428 en is door Jan Dirkszoon Koenen en huisvrouw Kathrijn Teedensdoehter aan de gemeente geschonken „tot ar mer en ellendiger sieken vrou wen personen behoeft". Het klooster van St. Ursula of van de Elfduizend Maagden werd na de hervorming verenigd met het St. Elisabeth-gasthuis, zodat in de Vrouwenkamp twee grote complexen van vroegere kloos tergebouwen overbleven: 't St. Elisabeth-gasthuis en het St. Caecilia-gasthuis. Het St. Elisa beth-gasthuis is toegankelijk door een oud poortje en een zeer nauw steegje aan de Oude Vest. Hoewel een schutting en een speelplaats van de voormalige school het binnenhof hebben be dorven is de vorm van deze mid deleeuwse instelling van liefda digheid nog nauwkeurig te on derscheiden: de voormalige school aan de St. Caeciliastraat was kapel en ziekenzaal, die in elkaar overliepen. De huisjes, die haaks op Sint Caeciliastraat en Oude Vest staan, vormen de bijbehorende proveniershuisjes. In de loop van de 18e eeuw verarmde het gasthuis zienderogen tengevolge waarvan een groot deel van de oorspronkelijke bebouwing is verdwenen, hoewel brokstukken van de 17e en 18e eeuwse toe- stand bewaard zijn gebleven. Naar aanleiding van de passage in het jaarverslag omtrent de hogere productie zowel in de garen- als de- kenfabriek, informeerde een der aan wezigen of ook de afzet hoger was geweest. Hierop antwoordde de voor zitter, dat de dekenomzet iets groter was dan de productie, de garenpro ductie was echter hoger dan de om zet. In het geheel was de omzet 20% hoger dan het vorig boekjaar. Door de sterke concurrentie zijn de prij zen evenwel onbevredigend geble ven. Dezelfde aandeelhouder uitte zijn teleurstelling over het feit, dat, dat ondanks er aanzienlijke reserves van wol voorraden zijn gemaakt, toch weer reserves van de exploitatiereke ning moesten worden aangesproken. Het jaarverslag immers zegt, dat een deel van het per ultimo 1960 op de wolvoorraden geleden verlies is ge bracht ten laste van de exploitatie rekening, waarna de verlies- en winstrekening sluit zonder saldo, terwijl het overige deel van dit ver lies ten laste is gebracht van de daarvoor in vorige j-ren gevormde stille reserves in de voorraadwaar- dering (welke stille reserves daar mee niet zijn uitgeput). Spr. vroeg in verband hiermede welk beleid commissarissen en directie ten deze voeren en zou gaarne de cijfers zien betrefende deze materie. Een ton meer Hierop antwoordde de voorzitter, dat de cijfers een interne aangelegen heid zijn, welke men uit concurren- tie-overwegingen niet gaarne aan de openbaarheid prijsgeeft, doch na enig aandringen van de betreffende aan deelhouder, dèelde de heer dr. J. C. M. van Rhee, directeur van Van Wijk, mede, dat het verlies op de wolprijzen het afgelopen jaar een ton hoger is geweest, zodat het dit be drag was, dat van de reserves is ge nomen. Dezelfde aandeelhouder drong ver volgens aan op hogere investeringen door b.v. bankgeld op te nemen, doch de voorzitter wees deze suggestie re soluut af. Indien investeringen nodig zouden zijn, die niet uit de afschrij vingen - zoals gebruikelijk is - kun nen worden gefinancierd, dan zou hij het liever middels b.v. een obli gatielening doen. Geleidelijke vernieuwing De heer J. W. Heringa, directeur, betoogde evenwel dat het met het oog op de steeds toenemende techni sche evolutie in de bedrijven, niet wenselijk is het gehele bedrijf in eens om te zetten. Geschiedt dit, dan zou het mogelijk zijn, dat een van opzet modern bedrijf na deze om zetting alweer verouderd is. Beter achtte spr. het om tot geleidelijke vernieuwing *»ver te gaan. Wat de oorzaken van de hogere .kostenstijging betreft, merkte dr. van Rhee op, dat de in /oering van de vijfdaagse werkweek de kosten T% omhoog bracht, hetgeen een uit- giaaf betekende van f 400.000,Ook de revaluatie was voor het bedrijf, dat voor een Toot deel op export is aangewezen, van grote betekenis. De exportmarges krimpen in ten kosje van de binnenlandse markt. Waarom seen dividend? Verschillende aandeelhouders wa ren weinig te spreken over het feit, dat dit jaar wederom geen dividend wordt utigekeerd, terwijl er in het vorig jaarverslag werd gesuggereerd, dat het dit jaar voor het eerst weer mogelijk zou kunnen zijn. De voorzitter antwoordde hierop met verwijzing naar de kostenstij ging, welke veel groter is geweest dan men had durven vermoeden. Op een vraag, of er ook voor het komende jaar geen dividend is te verwachten, antwoordde de voorzit ter, dat he?t op het ogenblik onmoge lijk is ook maar enigszins op de ont- wikeling van het bedrijf vooruit te lopen, op gevaar af, dat men weer verkeerde gevolgtrekkingen zou gaan maken of verwachtingen zou koeste ren, welke nLet in vervulling zouden gaan. Overigens, wat het eerste half jaar tot nu toe heeft laten zien, zijn de verwachtingen allerminst optimis tisch. Tussentijdse overzichten nodig. Weer een andere aandeelhouder betreurde het, dat de N.V. geen tus sentijdse overzicht geeft van de stand van zaken in het bedrijf, zoals veel al door tal van zaken wordt gedaan. Daardoor zou men tevens voorkomen heben, dat gunstige verwachtingen, welke waren gewekt .niet in vervul ling gingen. Spr. nam het bestuur zeer kwalijk, dat het in deze nalatig is geweest, Daaruit meende spr. een zeker minder respect voor de aan deelhouders te zien. De voorzitter zeide deze klacht wel te kunnen aanvoelen en zegde toe in den vervolge meer medede lingen als hier werd gevraagd te zul len publiceren. De klager accepteer de dit, doch voegde daaraan tevens toe, dat hij hierin reden vond tegen het jaarverslag te stemmen. Toen deze stemming geschiedt was, bleken vier aandeelhouders met 48 stemmen tegen, vóór stemden er twaalf met 784 stemmen. Tenslotte werd de heer ir. J. J. G. van Hoek als commissaris herkozen, doch niet, nadat mpn zijn ongenoe gen had geuit over de tweede can- didaat van de voordracht, niet om de persoon doch om zijn functie als candidaat-notaris. Men wenste liever iemand uit de textiel-industrie in het bestuur van het bedrijf, Tenslotte kwam na twee uur van discussies het slotwoord van de voorzitter, waarin hij allen dank bracht voor de aanwezigheid. HBf D&tf U; if»™. m VOLLE AGENDA VOOR JEUGDORKEST „DE BURCHT" Dat het Leidse Jeugdorkest „De Burcht" zich in een nog steeds groei ende populariteit mag verheugen, blijkt wel uit het navolgende pro gramma, dat de jeugdige muzikan ten in de eerstkomende weken muzi kaal te verzorgen krijgen. 1 augustus muzikale medewerking aan de Oranjefeesten te Hoogmade; 5 augustus opwachting van het Rijns- burgse Bloemencorso bij de Leidse gemeentegrens, vanwaar het jeugd orkest de stoet vooraf zal gaan door de Leidse straten. Op 10, 11 en 12 augustus muzikale opluistering van het einde der vakantiebezigheden op de speeltuinen van „De Doorbraak", „Oosterkwartier" en „Zuiderkwar tier", waarna op 19 augustus muzi kale medewerking zal worden ver leend aat het Katwijkse Bloemen corso. Op 22 en 24 augustus zal het jeugd orkest van 4 tot 6 uur 's middags een tweetal populaire concerten ver zorgen op het Vebo-tentoonstellings- terrein in het Plantsoen, waarna het orkest en drumband 's avonds om 8 uur op de Boulevard te Katwijk een taptoe ten gehore zullen bren gen. In Hellevoetsluis maken de jeugdige muzikanten op 26 augustus een muzikale mars door de stad, ge volgd door een taptoe op de Marine werf ter plaatse. Nadat op 29 au gustus de Oranjefeesten te Rijns burg muzikaal zijn opgeluisterd, zal het jeugdorkest op 2 september de nodige medewerking verlenen aan de feestelijke viering van het 35- jarig bestaan van de Speeltuinver eniging „Zuiderkwartier". Evenals vorig jaar zullen orkest en drum band ook dit jaar weer de 3 oktober- optocht mede helpen opluisteren, hetgeen zij dit jaar voor het eerst eveneens zullen doen bij de 8 okto berfeesten te Alkmaar. De rijksgebouwendienst te 's-Gra- venhage hield een onderhandse aan besteding voor het bouwen van een proefkamer bij het organisch che misch laboratorium. Er werden drie aannemersbedrijven uitgenodigd. De uitslag luidt: N.V. Aannemingmaat schappij voorheen firma Bik en Bree- develd te Leiden, 88.800; Aanne mersbedrijf K. Burgy, Oegstgeest, 85.516 en als laagste het aanne mersbedrijf B. J. Proper C.V. te 83.840. De gunning is nog aangehouden. Aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda is ge slaagd voor het officiersexamen In- fenterie, de heer G. C. van Hoogen- veen. DE BAKKERSVAKANTIE Een bakker, (de heer Th. Hen driks, Hoge Rijndijk 252) schrijft ons naar aanleiding van de ontboezeming van een lezeres, in ons blad van gis teren: Met groot leedwezen heb ik het stuk „Bakkersvakantie" in het Sleu telgat gelezen. De lezeres heeft nog gelijk ook. Al vele jaren wordt er in Leiden door de bakkers vergaderd. Oók over een vakantieregeling. Laatst was ik ook op zo'n vergadering en de op komst was „gróót" (3 bestuursleden en 5 bakkers) enmaar vergade ren met ons achten. Nu, we gingen na afloop niet veel wjjzer naar huis. Neen, geachte huisvrouwen, dit is geen samenwerking, want op zijn Hollands gezegd, kunnen de Leidse bakkers eikaars „bloed" wel drinken! Een voorbeeld zal ik noemen: in de laatste 3 maanden zijn er al 6 bak keryen verdwenen, wat helemaal niet nodig was geweest, als er maar meer samenwerking was. In grote steden zoals Den Haag, Utrecht, Rotterdam, Haarlem, Was senaar, is wel een vakantieregeling maar daar gaat 't wel en prima ook. Als er meer samenwerking was on der de Leidse bakkers, behoefden de huisvrouwen niet te klagen, want iedereen heeft in deze tijd van jagen en jachten, vooral bij de bakkers, recht op vakantie. Er zyn bakkers, die een wyk heb ben van oost van west en van noord naar zuid, wat op zichzelf een hoop tijd en geld kost. Weet U huisvrouwen, dat het be zorgen 7 8 cent per brood kost, maar door samenwerking kan dit vlugger en goedkoper. Er zijn wel straten waar 8 a 9 verschillende bakkers komen. Dit zegt U toch wel iets. Neen, er moet nodig een oplos sing komen, vooral in deze tijd van personeelsschaarste. Heren bakkers, ik hoop, dat er volgend jaar wel een vakantierege ling is, die de bakkers, maar ook de huisvrouwen tevreden kan stellen!! (Zie ook „Lezers schryven") Voorstel van B en W tot verbetering van woonwagenkamp Nadat de raad in 1959 reeds 135.500 had uitgetrokken voor ver schillende voorzieningen in het woonwagenkamp aan de Haarlem mertrekvaart zijn B en W van me ning, dat de tijdelijke gasten van de gemeente iets meer verdienen, dan men aanvankelijk had geoordeeld. Maandag zal aan de raad voorge steld worden, nog eens 38.500 te voteren boven het reeds genoemde bedrag. Zo wil het college de wagens van electricteit voorzien, hetgeen het als een noodzaak ziet en als een aanmer kelijke verhoging van het kampge- rief. Het bedrag 75.700) dat werd uit getrokken voor de bouw- en inrich ting van een kampgebouw, is door enige oorzaken ook ontoereikend ge bleken. Zo heeft de commandant van de brandweer het beter geoordeeld het gebouwtje niet te verwarmen met propaangaskachels, maar door een centrale verwarmingsinstallatie. Voor de meubeltjes, die in het ge bouw moeten komen, komt men met 3.800 ook niet toe. Dit dient ver hoogd te worden tot 8.600. Behal ve enkele voorzieningen, zoals aan de riolering en het hekwerk aan de ingang van het kamp, geeft het col lege er de voorkeur aan, dat het gebouwtje van het kamphoófd», niet van hout, zoals oorspronkelijk dè be doeling was, maar van steen wordt opgetrokken, hetgeen inhoudt, dat de bouwkosten van 5.700 verhoogd die nen te worden tot 10.800. Houten school voor R.K. Onderwijs aan de Cesar Franckstraat Urgentie is verleend voor de bouw van een 5-klassige houten hulpschool in het zuidwestelijk stadsdeel. Het plan voor deze school, waarvoor een terrein beschikbaar is aan de Cesar Franckstraat en die kan worden be stemd voor het rooms-katholieke on derwijs, dat in dit stadsdeel het meest met moeilijkheden ten aanzien van de schoolruimtevoorziening te kam pen heeft, bieden B. en W. de raad aan. Het schoolgebouw, dat 5 leslokalen, een hoofdenkamer, een leermiddelen berging, garderobes enz. zal bevatten, zal van hetzelfde type zijn als het ge bouw aan de Valeriusstraat. Ook is een vrijstaande fietsenstalling ont worpen. De verwarming zal geschie den met oliekachels. Daar de tijd van voorbereiding voor de bouw van deze school zeer kort was, hebben B .en W. slechts aan één firma, de firma Gebr. Bak ker te Nijkerk, prijsopgave gevraagd. Zij stellen de raad voor aan deze fir ma, die reeds een aantal scholen in deze gemeente, zeer tot tevredenheid, heeft gebouwd, de bouw van deze school op te dragen. De bouw- en inrichtingskosten zullen naar raming ƒ259.300.- bedra gen, waarin ƒ66.500,- is begrepen voor verwerving van het terrein. De afschrijvingstermijn dient voor dit houten gebouw op 20 jaren te worden gesteld. Adjudant Van Dijk nam afscheid van Leids politiekorps In verband met het bereiken van de pensioengerechtige leeftijd - voor de politie zestig jaar - heeft adjudant M. van Dijk gisteren van het Leidse korps afscheid genomen. De heer Van Dijk, die bij de afdeling recher che werkzaam was, trad op 1 jan. 1929 bij de Leidse politie in dienst. Hij doorliep hier vele rangen en werd 1 januari 1958 bevorderd tot adjudant van politie. Alvorens het personeel gistermiddag in de gelegenheid werd gesteld van de heer Van Dijk en diens echtgenote afscheid te nemen, werd de schei dende adjudant ontvangen in de ka mer van de commissaris van politie, de heer J. Dreeuws, die in een sym pathieke toespraak wees op de vele verdiensten van de heer Van Dyk. Mede namens hoofdinspecteurs en in specteurs bood de commissaris hem een boek aan. In de kantine volgde hierna het af scheid van het personeel. Hoofdin specteur G. A. N. Cornelisse, die na mens 't korps 't woord voerde, rele veerde de belangrijke staat van dienst van de heer Van Dijk, 'n trouw en eer lijk politieman, die rustig zijn weg ging en aan wie belangrijke zaken werden toevertrouwd. „U deed uw werk", aldus de hoofdinspecteur, „op een wijze, welke by uw superieuren en ondergeschikten bewondering af dwong. Vele jongeren kunnen aan uw optreden een voorbeeld nemen". Namens het korps werd adjudant Van Dijk met een vulpen verrast. Brigadier C. Verkerk, die als col lega namens de afdeling recherche het woord voerde, had eveneens bij zondere waardering voor de plichts opvatting van de heer Van Dijk en diens prettige collegiale omgang. En kele hengelsportartikelen werden na mens het personeel van deze afdeling aangeboden. In gelijke geest spraken tenslotte brigadier J. van der Sluis namens de afdeling Leiden van de Ned. Politiebond, die een woorden boek aanbood om de heer Van Dijk in zijn puzzel woede bij te staan, en de heer N. L. Segaar namens de Politie Amusementsvereniging. „Wij nemen van U", aldus de heer Segaar, „nog geen afscheid, omdat we u in onze kring als actief lid nog vaak hopen te ontmoeten". Na een dankwoord van de heer Van Dijk volgde een drukke afscheids receptie, waar ook tal van gepen sioneerden verschenen. De gemeenteraad van Leiden ver gadert op maandag 7 augustus 1961, te veertien uur. Te behandelen onderwerpen zijn o.m.; Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan prof. dr P. Th. Oos- terhoff als lid van het College van Curatoren van het Gymnasium. Benoeming van een lid van het College van Curatoren van het Gym nasium. Voorgesteld: prof. dr E. den Tex en dr G. J. van den Berg. Benoeming van docenten aan het Gymnasium, het Rembrandt-lyceum VERKOOP BOUWTERREIN AAN DE FALJERILSTRAAT EN KAGER- STRAAT Ten behoeve van de voorgenomen bouw van een aantal eengezinswo ningen en garages, overeenkomstig het geldende uitbreidingsplan „Lei- den-Houtkwartier-Noord", heeft het Bouwbedrijf Gebr. van Beukering, te Leiden, verzocht aan hem en/of aan de nader door hem te noemen last gevers te verkopen het perceel bouw terrein, groot ongeveer 4600 m2, ge legen aan de Faljerilstraat en Kager- straat. Met adressant is overeenstemmiing bereikt omtrent de verkoopprijs van 128.200.- in totaal, zonder nadere verrekening (bouwrijp en opgehoogd, tot n.a.p.). Burgerlijke Stand Geboren: Pieter Jean Louis z.v. P. J. de Haan en O. Chaillet; Lysette Gabriëlle Ariane d.v. J. J. Devilee en M. H. v. Slagmaat; Gregorius Ja cobus Johannes z.v. J. Dofferhoff en M. E. Wouters; Adriana Maria d.v. D. J. Ginkel en M. W. Kramer; Mar co Gijsbertus z.v. G. Middelkoop en E. S. Filippo; Frededericus Godefri- dus z.v. A. J. Verberg en M. J. Rijs- bergen; Hermina d.v. J. v. 't Veer en H. A. v. Zwieten; Alexandra Wilhel- mina d.v. H. M. Wubs en W. C. v. Diggele; Johannes Cornelis Maria z. v. C. M. Akerboom en G. T. v. d. Drift; Johannes Cornelis z.v. J. A. Tendeloo en J. v. Weeren; Jacque line d.v. J. de Mooij en G. Heems kerk; Yvonne d.v. J. de Mooij en G. Heemskerk; Renatus Johannes Hen- drikus z.v. A. F. Kuyken en G. C. Wesseling; Dick Nicolaas z.v. L. Ro- zenboom en J. C. F. Waasdorp; Syl via Margaretha Adriana d.v. J. v.d. Burg en E. Arnoldus; Maria Elisa beth d.v. A. M. v. d. Berg en T. A. M. Buis; Johannes Hermanus z.v. J. v. Loon en M. P. Rijsbergen; Willemina d.v. H. Kattenberg en J, P. v. Ipe- ren; Matheus Gerardus z.v. M. P. Sips en D. Fakkel; Paulus Nicolaas Maria z.v. M. J. H. Jacobs en J. I. M. Oostdam; Catharina d.v. F. Ouwer- kerk en C. Beij; Daniëlle Gesina As- trid d.v. G. Ludema en G. den Ot ter; Marion Maria d.v M. v.d. Bent en J. M. v. Bakel; Catharina Martina d.v. J. Guijt en L. v.d. Meij; Johan nes z.v. J. Koelewijn en W. E. van Duijn; Lucienne Maria Christina d.v. J. J. Kop en J. S. M. C. Kühn; Na- dia d.v. A. Garnefski en G. Wetzel. Gehuwd: F. Amesz en W. H. M. Voorhoeve. Overleden: W. Schrijvers 46 j-, m.; P. Klein 71 j., m.; A. J. v. d. Vliet 74 j., m.; G. Michels 23 j., z.; H. Moe- nen 81 j., m.; E. C. A. Vinkesteijn 84 j., vr.; J. J. Schenkeveld 18 j., z.; F. F. F. Marquenie 59 j., n». en de hogere burgerschool voor meis jes met 6-jarige cursus en afdeling middelbare meisjesschool. Benoeming van een lerares in het tekenen en de kunstgescheidenis aan de gemeentel, hogere burgerschool voor meisjes met 6-jarige cursus en afd. middelbare meisjesschool (mej. K. C. Vogel). Preadvies op het verzoek van het bestuur van het Liefdewerk van de H. Cunera om medewerking voor het maken van dubbele ramen en het aanbrengen van ventilatoren c.a. in enige aan de straatzijde gelegen lo kalen van de r.k. school voor uitge breid lager onderwijs aan het Le vendaal (ƒ5500.-). Preadvies op het verzoek van het bestuur van het Liefdewerk van de H. Cunera om medewerking voor het aanschaffen van leermiddelen ten behoeve van de r.k. school voor uitgebreid lager onderwijs aan het Levendaal (ƒ2903.-). Voorstel inzake de bouw en in richting van een 5-klassige houten school op een terrein aan de César Franckstraat. Voorstel inzake het verlenen van medewerking aan het bestuur van de Eerste Leidsche Schoolvereniging voor het betegelen van een gedeelte van de speelplaats en het vernieu wen van de vloer in het filmlokaal ten behoeve van de school voor ge woon lager onderwijs aan het Noord einde 1. Preadvies op het verzoek van het bestuur van de Vereeniging voor Christelijk Onderwijs om medewer king voor het verbeteren van de lichtinval in de scholen voor gewoon lager onderwijs aan de Munniken- straat en aan de Oosterstraat. Preadvies op het verzoek van het bestuur van de Stichting R.K. Scho len om medewerking voor het ver beteren van de verlichting in de r.k. school voor gewoon lager onderwys Franchimontlaan 20. Preadvies op het verzoek van het bestuur van de Stichting R.K. Scho len om medewerking voor de aan schaffing van meubilair ten behoeve van de r.k. school voor gewoon lager onderwijs aan de Boshuizerlaan. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van de inrichting van de openbare kleu terschool aan de Sumatrastraat. Preadvies op het verzoek van het bestuur van de vereniging „Vak school voor Meisjes voor Leiden en Omstreken" om de uitbreiding van het leerplan met de opleiding voor bejaardenhelpster nodig te verkla ren. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden ter aanvulling van het leningen- en schenkingen fonds voor de huisvesting van het jeugdwerk. Voorstel inzake verhoging van het beschikbaar gestelde krediet voor de aanleg van een overweg ii de spoor baar LeidenWoerden bij km. 30.440 en het maken van een verbinding met de Telderskade en de Rijn- en Schiekade en het aangaan van een grondtransactie met de Nederland- sche Spoorwegen n.v. (totaal ƒ242.000.-) (Wordt vervolgd) Wijn vloeide LEZERS SCHRIJVEN: DE BAKKERSVAKANTIE In verband met het ingezonden stukje v. gisteren betreffende „geen brood 5 Meilaan" het volgende: Inderdaad is van georganiseerd overleg geen sprake. Jaren achter een is er moeite gedaan door de bak kersorganisaties onderling, om tot een goede regeling te komen betref fende een vakantieregeling. Deze vergaderingen hadden niet het min ste succes, van een en ander worden de broodverbruikers het slachtoffer. De reden van een onderlinge mis lukking kan niet in twee woorden weergegeven worden, wat in 25 ver gaderingen niet duidelijk kan wor den schijnt inderdaad duister te zijn. Maar ook de geachte cliëntèle werkt niet altijd mee, om maar niet van tegenwerken te praten. Imers, als uw bakker met vakan tie is, doet U dan pas na de middag moeite om aan brood te komen? Waarom gaat U niet 's morgens even om brood? Blijkt de bakker te kort brood te hebben, dan kan het erbij gemaakt worden wat 's middags niet meer kan; omdat het aanvangs- uur van de bakker nogal vroeg is, kan deze man niet aan de gang blij ven. Als U met vakantie gaat, laat U dan even uw bakker weten dat hij brood moet bewaren, indien U b.v. 's avonds thuiskomt op een bepaalde dag. Als uw bakker met vakantie is, dan bezorgt natuurlijk eerst de an dere bakker, die niet met vakantie is, zijn eigen klanten maar staat al tijd voor U klaar als U hem een re delijke kans geeft U te bedienen. Waarom vraagt U niet aan een bak ker U te bedienen tijdens de afwe zigheid van uw bakker? Tot slot nog dit: Als de bakkers volop brood gaan bakken en ze houden dit brood over, dan moet dit brood met groot verlies verkocht worden. De bakkers staan toch al, wat de broodfabrikage De- treft, bloot aan de grofste onbillijk heid in het berekenen van hun prij zen. Deze onbillijkheid komt af van regeringswege, maar deze zegt U niets en voelt U niet. U wil (en zéér terecht) brood hebben maar ook de bakkers moeten praten van „wat is het vervelend, dat de mensen niet meewerken". Zo U ziet, de medalje heeft ook een andere kant. Met dank, A. J. VAN TIENEN (Zie ook „Het Sleutelgat") rijkelijk Met spijtige gezichten heb ben voorbijganders gisteravond 500 liter wyn de straat van het Oostplein rood zien kleuren. Een vat van dit kostelijke vocht was van de vrachtauto van een expediteur uit Utrecht gevallen en ging aan duigen. Daar de wijn accijnsvrij ver voerd werd, hebben douane ambtenaren het verlies ervan vast moeten stellen. Marktberichten LEIDEN, 1 aug., Vette varkens Er zijn aangevoerd 106 vette var kens. Notering per kg. levend ge wicht: zware varkens: geen note ring; lichte varkens: 188192; sla gersvarkens: 192195; zeugen: 162 167. Handel goed, afloop minder. BODEGRAVEN, 1 aug. Kaas Aanvoer 138 partijen. Noteringen: le kwal. 2.17—2.22. 2e kwal. 2.08—2.16, extra kwal. 2.52. Handel kalm. ROTTERDAM, 1 aug., Vee To tale aanvoer 3015, weekaanvoer 5073 Vette koeien 200; gebruiksvee 945; vette kalveren 740; graskalveren 249; nuchtere kalveren 326; varkens 14; lopers 77; biggen; 70; paarden 54; veulens 42; schapen en lammeren 273; geiten 25. Vette koeien 320340, 280310, 260270; vette kalveren 285300, 250285, 220250; graskalveren 460, 360, 260; nuchtere kalveren 82, 68. 58; lopers 130, 110, 95 biggen 80, 70. 55; slachtpaarden 275, 260, 240; scha pen 130, 100, 90; lammeren 105, 90, 80; koeien 1290, 1160, 990; vare koeien 940, 750, 650; vaarzen 960, 760, 670; pinken 610, 500, 420. Vette koeien: aanvoer iets korter, handel slepend, prijzen als gisteren; vette kalveren: a. ruimer, h. redelijk, aanvraag goed prijshoudend, afloop iets teruglopend, enkele prima's bo ven notering; graskalveren: a. even kleiner, h. kalm, prijshoudend; nuch tere kalveren: a. als vorige week, h. willig, ruim prijshoudend; lopers en biggen; a. gewoon, h. stug, pr. niet hoger; slachtpaarden: a. iets minder, h. goed, vooral jonge paarden ruim prijshoudend; schapen en lammeren: a. kleiner, h. matig, pr. vooral niet hoger; koeien: a. normaal, h. stil, pr. staande; vare koeien: a. als vorige week, h. lui, pr. ongewijzigd; vaar zen en pinken: a. gewoon, h. stroef, pr. constant.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 2