ZESTIG JAAR ACTIEF KOORZANGER Gebreken aan lioogbouw-woningen worden hersteld Bondsstranddag „KNBRD" te Noordwijk MAANDAG 31 JULI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 OEGSTGEEST Pro Ecclesia voor W. J. D. v. Kessel Zestig jaar is de thans 85-ja- rige heer W. J. D. van Kessel uit Oegstgeest reeds aktief koorzanger. Voor deze uitzonderlijke pres tatie werd hem gisteren door pastoor J. J. C. M. Looyaard van de St. Willibrordparochie het pauselijke erekruis Pro Ecclesia et Pontifice uitge reikt. De heer Van Kessel, die nog steeds een gewaardeerd zanger is in de Oegstgeest paro chiekerk, werd door pastoor Looyaard als voorbeeld gesteld voor de jeugd. Voordat de heer Van Kessel zeven jaar geleden naar Oegstgeest kwam, was hij lid van verscheidene zangkoren in Rotterdam. Dezer dagen viert het eechtpaar Van Kes selBast eveneens zijn 50-ja- rig huwelijkhfeest. De pauselijke onderscheiding werd de heer Van Kessel gis teren uitgereikt ten huize van zijn schoonboon, de heer A. A. A. van der Heijden, hoofd van de rJkw meisjesschool in Oegst geest. Op de foto: het echtpaar Van KesselBast wordt geluk ge wenst door pastoor Looyaard van de St. Willibrordparochie te Oegstgeest. Keuze ivoningivet te beperkt Gebleken is, aldus het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid, dat vele woningbouwvere nigingen en gemeenten niet tot de realisering van plannen voor wo- ningwetbouw en gemeenten met ex tra subsidie overgaan, omdat de col lectie ontwerpen, die als „keuzeplan nen" zijn aangegeven, te beperkt was. De minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid heeft thans de „keuzecommissie efficiënte wo ningbouw" verzocht de collectie plannen uit te breiden. Voorts heeft de bewindsman, in afwachting van het gereedkomen van deze uitbrei ding, een aantal overgangsmaatrege len getroffen. GEMEENTERAAD VAN WASSENAAR De gemeenteraad, die vrijdag avond onder voorzitterschap van wet houder E. M. Schade bijeen kwam voor de behandeling van enkele spoedeisende zaken heeft besloten de Wassenaarse Bouwvereniging be hulpzaam te zijn met het herstel van enkele ernstige gebreken, aan een 135-tal hoogbouwwoningen, die de Wassenaarse Bouwvereniging verle den jaar aan de Hofcampweg in het uitbreidingsplan Zijlwatering bouw de De kozijnen van deze woningen blijken nl. regen en wind door te laten. De kosten van de nodige voor zieningen worden geraamd op 90.000,-. Het bestuur van de Bouw vereniging verzocht het gemeente bestuur zich garant te stellen voor de rente en aflossing van een le ning, die voor de financiering van deze voorzieningen zal worden aan gegaan. Dit verzoek stond niet op de agenda, maar werd mondeling door de voorzitter toegelicht. Omdat het hier een spoedeisende zaak be treft werd deze aangelegenheid in deze vergadering aan de orde ge steld, zonder dat, zoals gebruikelijk, eerst de raadscommissies om advies is gevraagd. Mr. C. A. van Gorcum (PvdA) vroeg naar een verklaring voor het feit, dat dit gebrek aan deze wonin gen pas zo laat is ontdekt. Heeft er aan het gemeentelijk bouw- en wo ningtoezicht iets ontbroken? De heer A. C. Duyvestijn (KVP) informeer de naar een eventuele aansprakelijk heid van de bouwer. Mr. dr. W. F. v. Gunsteren (Prot.-Chr.) had er wel enige bezwaren tegen deze aangele genheid geheel onvoorbereid in be handeling te nemen. De heer C. E. v. d. Berg (KVP) informeerde naar de financiering van de aflossing van de te sluiten lening. Mr. H. T. M. v. d. Lugt (KVP) die als lid van de raar zitting heeft in het bestuur van de Wassenaarse Bouwvereniging merkte ter verdui delijking van de kwestie op, dat door allerlei omstandigheden een beslis sing over deze aangelegenheid is uit gesteld. Met name het onderzoek naar de juridische aspecten van deze zaak heeft lange tijd geduurd. Spr. Mosselseizoen in Bruinisse geopend wilde in het midden laten waar de verantwoordelijkheid ligt, bij het Rijk, dat te veel heeft aangedrongen op bezuinigingen in het oorspronke lijke bouwplan, bij de architect of bij de aannemer. De Bouwvereni ging wil het euvel herstellen vóór dat de winter aanbreekt om de be woners verdere schade te besparen. Wethouder mr. dr J. Hazenberg herinnerde eraan, dat er bij woning- wetbouw door het Rijk een curve- prijs gehanteerd wordt, die in vele gevallen te laag is. In de praktijk betekent dit, dat er op de bouw plannen bezuinigd moet worden. In dit geval is deze zuinigheid (door het rijk) te ver doorgedreven. Het gemeentelijk bouwtoezicht treft geen verwijten, omdat de controle werd uitgeoefend aan de hand van 't be stek en de bestekvoorwaarden. Medegedeeld werd nog, dat de af lossing van de lening gefinancierd zal worden uit het reserve-fonds, be doeld in artikel 24 C van het Wo- ningbesluit. De raad ging akkoord met de door de Bouwvereniging gevraagde ga rantie-verlening. Een andere spoedeisende kwestie die aan de raad werd voorgelegd was de beslissing van Gedeputeerde Sta ten inzake de vernieuwing van de centrale verwarmingsinstallatie in de R.K. Meisjesscholen en de R.K. Uloschool in de Kerkstraat. Ver leden jaar besliste de Wassenaarse gemeenteraad, dat op grond van de bepalingen in de wet een aanvrage van het schoolbestuur om algehele vernieuwing van de verwarmingsin stallatie slechts voor een gedeelte voor inwilliging vatbaar was. Het schoolbestuur ging in beroep bij Ge deputeerde Staten en werd door dit college in het gelijk gesteld. De volgende stap in deze kwestie zou dus zijn, dat de gemeenteraad in beroep zou gaan bij de Kroon. Naar voorzitter Schade gisteravond echter mededeelde, is intussen volledige overeenstemming tussen het school bestuur en het gemeentebestuur be reikt en heeft het dus geen zin meer in beroep te gaan bij de Kroon. GEZAMENLIJKE UITGAVE VAN DE KATH. BIJBELSTICHTING EN UITGEVERIJ DE TOORTS De Katholieke Bijbelstichting en de Uitgeverij De Toorts zullen aan staand najaar gezamenlijk een ge- illuströerde uitgave, getiteld „Jezus Christus, de Zoon van God", 't licht doen zien. Deze uitgave bevat voor namelijk fragmenten uit de vier Evangeliën, welke een beknopt, maar sprekend beeld geven van Christus' leven en van Zijn heilsboodschap. De vijftig moderne illutsraties in vier kleuren van Soeur Noël van Alphen vormen een visuele aanvulling van dit beeld. Prof. dr. C. A. Rijk, hoog leraar in de bijbelwetenschap aan 't Philosophicum te Warmond, heeft de inleiding geschreven. Jacht op „zagers" in Noord-Beveland Maar politie stak er een stokje voor De ontsluiting van Noord- Beveland, heeft behalve de komst van vele toeristen, ook problemen met zich meege bracht. Was Noord Beveland tot de ontsluiting een Dorado voor de eigen Noord Beveland- se sportvissers, nu zijn er honderden vreemdelingen, die met hun werphengel naar de zeekant trekken om een visje te verschalken. Nederlandse Belgische, Duits en ook Fran se sportvissehs hebben vraag naar een nieuw artikel ge creëerd: aas om mee te vissen: de zogenaamde zagers. Deze wormen leven in de zeeslip en kunnen alleen met eb gespit worden. Men moet de plaat sen weten en het is een heel werkjes om een behoorlijke voorraad van deze wormen te spitten. Verscheidene Zeeu wen, die hier wat in de „za gers" zegen hebben er een broodwinning van gemaakt. Zij togen er met geschikt ge tij met emmers en spa op uit om aan de zeeweringen de za gers op te doen, die zij dan voor goede prijzen van tien tot vijftien gulden per kilogram aan de sportvissers verkochteh en ook voor export naar Bel gië wegdeden. De politie heeft hier echter een stokje voor gestoken, om dat deze zagerspitters schade zouden aanbrengen aan zee weringen of aan verpachte oester- of moselpercelen. Za terdag j.l. heeft de rijks- en visserr ij politie tegen een twin tigtal zagerspitters bij Kats proces-verbaal opgemaakt. Het betrof hier niet alleen beroeps- spitters, maar ook spitters, dei hun eigen voorraad wormen voor het weekeinde trachtten te krijgen en een aantal scho lieren die hun vangsten ver kochten voor tien gulden per kilogram aan sportvissers, die met vakantie op Noord-Beve land vertoefden. Het aas wordt ook wel per ons verkocht, waarvoor dan grif een gulden wordt neergeteld. Niet zelden gaan er slechts twee wormen in een ons, waardoor dus de prijs van een zager komt op vijftig cent per stuk. (Van onze t.v.-medewerker). Priesterwijding In de rij van luisterrijke uitzen dingen vanwege het Katholiek Kerk genootschap (we denken aan de in drukwekkende parochiegemeenschap van Leiderdorp) ontbrak tot dusver re een reportage van een sacramen tele priesterwijding. Die hebben we nu zondag ondergaan, waarschijnlijk voor het eerst in de geschiedenis van de moderne communicatiemiddelen. Een der wijdelingen van het aarts bisdom was kennelijk met opzet ge reserveerd voor de plechtigheid in de stijlvolle kerk van de Jacobus- kerk te Enschede en kardinaal Al- frink in eigen persoon heeft de in drukwekkende plechtigheid willen verrichten onder het oog van vele duizenden kijkers. Tal van zinvolle liturgische handelingen werden door de camera van Manus van de Kamp geregistreerd, dermate indringend, dat men thuis wellicht meer te aan schouwen heeft gekregen dan de kerkgangers. Nu en dan werd 't vol gen van de plechtigheid onderbroken door de projectie van moderne reli gieuze beelden. En steeds was er drs. Fr. De Gijs, die voortreffelijk com mentaar gaf. De tijdsduur voor de t.v. is aanmerkelijk uitgelopen, maar dat zal stellig niemand hebben ge speten. Avro op zondag Bij de Avro was van alles opgeno men. En ook nu weer een buiten landse show, met medewerking van de Franse chansonnière Line Re- nauld, aardig, maar niet opvallend. In een kunstfilm had de emotio nele Pierre Janssen ook nu interes sante dingen te vertellen. Bepaald levendig en vol charman te beheersing was het Poolse zang.- en danstheater, dat tijdens het Hol- De telerecording was in tweeën gedeeld. Deze keer een deel en op 14 augustus de rest. Tot slot werd een korte film met Loretta Young gedraaid. Men kon bewogen zijn met de moeder, die we gens adoptie haar eigen kind moei lijk kon bereiken. Wij hadden graag een wat duidelijker slot gezien. Volgens zaterdagavond te New Dehli ontvangen berichten zijn se der 1 juni in de Indische deelstaten Oettar Pradesj en Bitar 1.500 men sen aan cholera overleden. In het Oostenrijkse berggebied bij de Grassglockner zijn zatesdag Vijf Duitse toeristen dood aangetrof fen. Zij zijn op een hoogte van 3.500 meter als gevolg van bevriezing ge storven. Tijdens zwemmen in zee moet de 25-jarige Spanjaard Segundo San chez uit Torez, die als fabrieksarbei der in Amsterdam werkzaam is, on wel geworden zijn. Tegen drie uur gistermiddag spoelde zijn lichaam aan op het Zandvoortse strand. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. KRO biedt verscheidenheid Het maandelijkse Brandpunt van de KRO had zaterdag de allure van een zonne-brandpunt, zij het dan zonder zomerse zon in de natuur. Het ging om een vakantie op en om het water, en daar reeS Dick de Vree als een nymf op uit de golven van Scheveningen, compleet met micro foon en gezellig babbeltje. Onderwijl draaiden oude plaatjes van Louis Davids en Lou Bandy. Korte ge sprekken met zakenlieden gaven wel aan, dat het zakendoen in deze win terse zomer geen onverdeeld genoe gen is. En aansluitend op filmflitsen had de reporter telkens spitse sym bolische opmerkingen. Een kort gees telijk tintje bracht het gesprek met pater Bocxe, die op het eiland Ter schelling in de nieuwe toeristenpa rochie op „strandbezoek" gaat. Na 'n derde verblijf met de Engelse voca list Max Bygraves in Alassio aan de Italiaanse Rivièra (waar het wèl zo mer is) volgde een optreden op tele recording van het talentvolle orkest je Carrado in de Singerzaal te La ren, niet alleen instrumentaal, maar ook vocaal stellig tot veler genoegen. Tot besluit kwam er een wat onbe vredigend gebleven filmische griezel partij bij Alfred Hitchcock. Sport in het weekend Gedurende twee halve uren in het weekend hebben we versteld ge- gestaan van zeldzame staaltjes gym nastiek op het wereldfestival in Stuttgart. De heren toonden vooral grote technische vaardigheden en met name de Russische dames gaven gratieuze rythmische oefeningen, 't Waren geen wedstrijden, maar zeer bezienswaardige demonstraties. Vijf uren achtereen duurde de recht streekse reportage van een interna tionaal tennistoernooi op de Hilver- sumse banen. Er scheen wel geen zon, maar evenmin regende het, fac toren die aan het vaak spannende spel ten goede konden komen. Dank zij inlichtende commentaren kon de huiskamer meegenieten, zowel hier als in Stuttgart. Komende uitzendingen Onder de titel „Wondermiddel voor psychisch gestoorden?" begeeft van avond ook de VARA zich op 't me disch vlak. De film van dinsdag gaat over „Vader, het beste paard van stal". Allerlei is woensdag aan de orde bij de NCRV en donderdag zal de VARA tonen hoe het wilde Wes ten werkelijk is. Televisiemast wordt gesloopt De oude, 220 meter hoge TV-mast bij IJsselstein heeft de langste tijd in het polderlandschap gestaan. Nu de nieuwe toren reeds enige tijd in gebruik is, wordt de tien jaar oude mast vermoedelijk gesloopt omdat 't onderhoud te kostbaar is geworden. De oude rnast werd 2 oktober 1951 officieel in dienst genomen en nog geen tien jaar later buiten bedrijf gesteld. Op zijn plaats zal waarschijn lijk een nieuwe radiomast komen als reservezender. Volgens Trouw wordt ook de Jaarsveldzender opgeheven. met vele interessante reddings demonstraties in ivoeste zee Op het strandgedeelte voor het „\Palaoe"-hotel werd zaterdag jl. de Bondsstranddag gehouden, georgani seerd door de Contactcommissie voor Kustbrigades van de „Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen". Op deze stranddag werd aan de vele belangstellenden getoond op welke manieren een drenkeling uit zijn benarde positie kan worden ge red. Een stevige bries en het opko mende water gaven de demonstra ties een zeer realistisch karakter en stelden hoge eisen aan de geoefend heid van de deelnemende kustbriga des. Na de opmars der deelnemers werd allereerst het woord gevoerd door de heer P. v. d. Mije, voorzitter van de Contactcommissie voor Kustbri gades, die zijn voldoening uitsprak over het feit, dat ondanks 't slechte weer de belangstelling van de zijde van het publiek zeer groot was. In zijn korte toespraak wees de heer v. d. Mije er op, dat redden een kumt is, die geleerd moet worden en deze woorden werden in de loop van de demonstraties maar al te zeer be waarheid. Het redden van een drenkeling is inderdaad een kunst, die hoge eisen stelt aan de moed, volharding, vaar digheid en organisatorisch inzicht van de redder of reddingsploeg, een kunst, die tevens in een zeer snel tempo moet worden uitgevoerd en waarvoor een perfecte kennis van de zee met al haar gevaren noodzakelijk is. Op keurige en snelle wijze demon streerde de Katwijkse brigade, hoe men met redstokken en reddings tuigjes een medemens in veiligheid kan brengen, terwijl de brigade uit Zandvoort middels een vlet een pseudo-drenkeling uit volle zee red de. Deze vlet werd door de Bloemen- daalse brigade met behulp van een seinbord zeer nauwkeurig naar de plek des onheils gedirigeerd, omdat de bemanning deze, in geval van hoge golfslag, zelf uiterst moeilijk kan bepalen. De Noord wij kse brigade liet een redding zien, waarbij een vlet van af een jeep gelanceerd werd, doch op het moment van lancering, dreig de ook de jeep in de golven te ver dwijnen. Toen kreeg de brigade Den Haag de gelegenheid, om buiten het vastgestelde programma om, haar snelheid van handelen te tonen. In minder dan geen tijd was een, tot haar uitrusting behorende auto (Landrover) ter plaatse om de Noord wij kse jeep uit haar gevaarlij ke isolement te bevrijden, daardoor de stranddag een brokje realiteit be zorgend. De inmiddels in zee dobbe rende vlet werd vanaf de kant door radioverbindingen geleid, wat ook door de toeschouwers gevolgd kon v.-orden. Doordat de vlet, mede door verlies van de roeispanen de strijd met de ruwe zee niet kon volhou den, was men gedwongen naar het strand terug te keren. De Noord wij kse brigade demon streerde vervolgens nog enkele red dingen met kettingen, gevormd door haar leden, waarna Rotterdam het zelfde deed met haspel en lijn. De brigade Den Haag liet tenslot te zien, hoe men met een paar ploe gen tegelijk meerdere drenkelingen met behulp van lijnen en kettingen in veiligheid kon brengen, waarna men op één der slachtoffers, die vol gens plan bewusteloos zou raken, kunstmatige ademhaling toepaste en het gebruik van een zuurstofkoffer aanwendde. De hierna nog op het programma staande vlettenschouw kon in ver band met de slechte weersomstan digheden helaas geen doorgang vin den. Deze Bondsstranddag was een ware manifestatie van de paraatheid en bekwaamheid van de deelnemen de kustbrigades, die ons aantoonden, dat het redden van drenkelingen inderdaad een grote kunst is, waar voor een uitgebreide training 'n eer ste vereiste is. Tijdens de bondsstranddag heeft men zaterdag kunnen zien hoe men veilig en snel zwemmers, die in moeilijk heden zijn geraakt, de reddende hand kan reiken. Hier vormen dames en heren van de Noordwijkse reddings brigade een keten. OOGSTFEEST IN SEVENUM Rond 20.000 toeschouwers omzoom den zondag de straten van Sevenum, waar de traditionele oogstfeestoptocht onder leiding van acht muziekkorp sen en het Sint-Nicolaasgilde uit Val- kenswaard, langs de met allerlei oogstemblemen versierde huizen trok. De met eindeloos geduld aange brachte duizenden koren-, mais- en erwtenkorrels beelden allerlei instru menten uit. Reusachtige vlinders uit hetzelfde materiaal streken over de bloemvelden. Een uur lang trok de bonte parade van oogstwagens en bloemenwagens langs het publiek. Op het sportpark werd na de op tocht een feest geopend door de commissaris der koningin in Lim burg, mr. dr. F. Houben, die opmerk te dat in 25 jaar tijds het oogstfeest in Sevenum is uitgegroedi tot een ma nifestatie van landelijke betekenis. In Bruinisse is zaterdag op feestelijke wijze het mosselseizoen geopend. Met gepavoiseerde scheepjes voeren de vissers en hun genodigden uit, om de eerste vangsten mosselen boven te halen - en op slag te consumeren. Het feest werd op lieftallige wijze opgeluisterd door de aanwezigheid van werd een bedrag van f 30.000,ver- de Mossel-fee. Op de foto zien we hoe aan boord van de BRN 62 het eerste mist. Het geld zou uitbetaald worden net met mosselen opgehaald wordt, aan het personeel voor de vacantia. Onbekenden hebben ingebroken in een fabriek van metaalwaren te Venlo, de „E.M.W.E.". Uit de kluis L_

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4