S)e£cid6e(Sou/tant PARIJS WEIGERT HAMMARSKJOELD TE ONTVANGEN Bemiddelingspoging van de hand gewezen TEVEEL OP DE HAND VAN TUNIS Prinsessen Nog geen overleg over wapenstilstand vielen in zee Uitbreiding Euromarkt Weerklank van Kennedy's rede De opstand op Sumatra Amerika's defensie Leibbrand geeft gedeeltelijk toe Geen schot gelost door Marine op Russische walvisvaarder Tegen arbeid in West-Berlijn Het parlement van Kongo Directeur: J. F. J. NL KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VO OR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 27 JULI 1961 51ste JAARGANG No. 15383 De Gaulle hield de deur dicht Telet. 8 0 9 3 5 Bed 80015, 85594 Advert. 8 0 8 8 6 Klachten bezorging 3 3 8 39 (tassen 17.30 en 19.00 n.) Giro 10 30 03 Abonn. 0,59 p. w., 8,55 p. mnd., f 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Amerikaanse troef voor de maan De Franse regering heeft besloten niet in te gaan op een suggestie van Dag Hammarskjoeld, na afloop van zijn verblijf in Tunis een officieel bezoek aan Parijs te brengen. Dit is na afloop van een kabinetszitting woensdagmiddag in de Franse hoofdstad meegedeeld. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties had het bezoek dinsdag in een brief aan de minister van buitenlandse zaken Couve de Murville voorgesteld. Kort na aankomst in Tunis had Hammarskjoeld, via zijn assistent Spi- nelli, de opperbevelhebber van de Franse troepen in Bizerta, admiraal Amman, eveneens een ontmoeting voorgesteld. Amman heeft geantwoord, dat hij deze uitnodiging op last van zijn regering moest afwijzen. De Franse regering, zet zich formeel op het standpunt, dat de secretaris generaal normaal slechts leden-staten van de Verenigde Naties kan bezoe ken krachtens een resolutie van de Veiligheidsraad of de Algemene Ver gadering. De veiligheidsraad heeft hem niet verzocht naar Tunesië - of Frankrijk - te gaan en Hammarskjoeld heeft bij zijn aankomst in Tunis, maandag, verklaard een persoonlijk bezoek te brengen, zo werd in Franse regeringskringen gezegd. vijandelijkheden innamen, niet vol doende om een wapenstilstand te verzekeren. Het gaat er om de vreed zame situatie te herstellen". Frankrijk herinnert eraan, dat het 20 juli, de dag na het uitbreken van de gevechten, Tunesië heeft aange boden een wapenstilstand te sluiten. „Gedurende drie dagen heeft de Tu nesische regering het niet nodig ge oordeeld dit aanbod te beantwoor den, hoewel het voortdurend is her haald". „De gebeurtenissen van 19 juli het tijdstip waarop de Tunesiërs de vijandelijkheden begonnen mogen zich niet herhalen Er dient een zo danige regeling te watden getroffen dat de verbindingen (tussen de de len van de basis) worden gegaran deerd en dat de basis normaal kan functioneren". In de verklaring wordt tevens op gemerkt, dat de besprekingen over een wapenstilstand nog niet zijn be gonnen „omdat de Tunesische auto riteiten het Franse voorstel niet heb ben aanvaard, deze onderhandelin gen te houden op een in onderling overleg gekozen plaats". Admiraal Amman, de Franse be velhebber van de basis Bizerta en de Tunesische gouverneur van de stad Bizerta hebben elkaar nog steeds niet gesproken. Wel is er con tact op lager niveau geweest. Hier door heeft men de levensmiddelen-, water- en elektriciteitsvoorziening „binnen de kortst mogelijke tijd" kunnen herstellen, zo zei Pa rijs. Ook de telefoonverbindingen tussen Bizerta en Tunis zijn hersteld. IN BIZERTA AANGEHOUDEN Hammarskjoeld is woensdagmid dag in Bizerta aangekomen. Hij kwam per auto uit Tunis, waar hij overleg heeft gepleegd met president Bourguiba van Tunesië. Vlak voor de stad werd de wagen met Ham marskjoeld door Franse parachutis ten aangehouden. Nadat zij het ba gageruim hadden geïnspecteerd, mocht Hammarskjoeld zijn tocht voortzetten. Admiraal Amman heeft verklaard, dat hij niet op de hoogte was van de komst van Hammars kjoeld naar Bizerta. De soldaten die hem aanhielden en de kofferruimte van zijn auto doorzochten „volgden slechts een algemeen bevel op". Wan neer wij waren gewaarschuwd zou den zich geen incidenten hebben voorgedaan", aldus admiraal Amman. De reden van deze koele, haast onbeleefde bejegening van Ham marskjoeld moet gezocht worden in de opvatting, dat Hammarskjoeld zich teveel achter het Tunesische standpunt zou hebben gesteld. Adlai Stevenson, de Amerikaanse permanente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, die op het ogen blik een bezoek aan Italië brengt, heeft woensdag in Rome gepleit voor versterking van de Europese Econo mische Gemeenschap. Hij zag dit als een belang voor de eenheid van de Atlantische wereld en zinspeelde op de mogelijkheid van een Amerikaans samengaan met de Euromarkt, op den duur. Wat hem voor ogen stond was een „nieuwe gemeenschap, open voor handel, investeringen en moge lijkheden" en zich uitstrekkend van Hawaii tot de grenzen van het Sow- jet-blok. „Net als het welslagen en de dy namiek van de gemeenschappelijke markt de voornaamste aansporing voor Engeland is gebleken om de kwestie van toetreding (tot de EEG) te overwegen, zal de groeiende aan trekkelijkheid van een welvarende markt van 200 miljoen mensen in Europa een overweldigende aantrek kingskracht uitoefenen op de Noord- Amerikaanse markt", zo verklaarde hij. Volgens hem zouden „zowel En geland als Amerika kunnen profite ren van de levendigheid der concur rentie die door fantasierijke leiding en van staatsmansinzicht getuigend vakbondsleven vanuit West-Europa aan Amerika zal worden aangebo den". In alle Westelijke landen is de rede die de Amerikaanse president dins dagavond voor radio en televisie heeft uitgesproken, met grote in stemming ontvangen. Op Kennedy's toespraak, waarin hij een aanzienlijke versterking van het Amerikaanse defensie-apparaat aan kondigde, doch zich tevens bereid verklaarde tot onderhandelingen met de Sowj et-Unie over de kwestie-Ber- lijn, kwamen o.m. gunstige reacties uit Bonn, Parijs en Londen. Uit Mos kou kwamen andere geluiden. Het persbureau Tass beschuldigde Ken nedy van „sabelgekletter" en een hoge functionaris noemde de rede van de Amerikaanse president „oor logszuchtig en onredelijk". De woord- De secretaris-generaal had o.a. uit Tunis een boodschap gezonden aan de Franse minister van buitenlandse zaken, waarin hij de aandacht van de Franse regering vestigde op het feit, dat de Franse troepen in Bi zerta nog steeds niet teruggetrokken waren op de stellingen, die zij vóór het conflict innamen. Zoals bekend heeft de Veiligheidsraad een reso lutie aangenomen, waarin om deze terugtrekking wordt verzocht. Bo vendien had Hammarskjoeld zich op uitnodiging van de Tunesische rege ring naar Tunesië begeven. In kringen van Frankrijks bond genoten toonde men zich bezorgd over deze Franse reactie. Men meent, dat Hammarskjoelds vredesmissie aanmoediging verdient. Bovendien zou een andere houding van Frank rijk steun voor Hammarskjoeld heb ben betekend ten aanzien van de communistische landen, die hem aan vallen. Enige verrassing werd getoond over het feit, dat de Fransen het zelfde argument hebben gebruikt als de Russen in dergelijke gevallen, namelijk dat de secretaris-generaal slechts op grond van een resolutie een land kan bezoeken. In feite be staat er in het geheel geen bepaling van deze aard en juist dergelijke bezoeken aan landen was een van de kernpunten van Hammarskjoelds stille diplomatie, waarmee hij enig succes heeft gehad, zolang de Rus sen het vertrouwen in hem nog niet hadden opgezegd. TOT ONDERHANDELEN BEREID De Franse regering heeft woens dagmiddag een verklaring uitgege ven, waarin zij zich bereid verklaard tot onderhandelingen over herstel van de normale omstandigheden in Bizerta. Echter, „gezien het feit dat de Franse troepen het slachtoffer van agressie zijn geworden en de agressie-dreiging niet is geweken, is een eenvoudige terugkeer van de Franse troepen naar de stellingen, die zij vóór het uitbreken van de Prinses Paola van Luik en prinses Josephine Charlotte van Luxemburg hebben woensdag vier kilometer uit de kust van Nice schipbreuk geleden. Het jacht, waarmee zij met zijn bei den uit varen waren gegaan, sloeg om, maar de vrouwen konden er zich aan drijvende houden. Na een half uur werden zij gered. De echtgenoten, prins Albert van België en prins Jan van Luxemburg, die aan het strand lagen te zonnen, zagen het jacht omslaan. Zij peddel den er in een rubberboot naar toe. Kolonel Maloedin Simbolon, de vroegere minister van buitenlandse zaken in de opstandelingenregering op Sumatra, heeft volgens een be richt van de Indonesische radio het hoofd in de schoot gelegd. Kolonel Simbolon, die een guerilla voerde in Tapanoeli, heeft zich dinsdag j.l. met zijn naaste medewerkers en ongeveer 500 opstandelingen aan de regerings troepen overgegeven. Simbolon is de tweede leider van de opstandelingen die zich sinds be gin juni heeft overgegeven. De eer ste was kolonel Achmad Hoessein, de opperbevelhebber van de strijdmacht der rebellen. De Indonesische radio meldt voorts, dat zich op diverse punten van Tapa noeli nog ongeveer 1500 andere op standelingen bij de autoriteiten heb ben gemeld met een grote hoeveel heid wapens, toen het bericht van de overgave van Simbolon hen bereikte. EEN PRODUKT VAN DE SIKKENS GROEP (Advertentie) De Amerikaanse minister van de fensie Macnamara heeft in de se naatscommissie voor toewijzingen verklaard, dat de aanvulling op de defensiebegroting bestemd is om de strijdkrachten een grote mate van paraatheid te geven en, wanneer de toestand dit vereist, het zevende le ger in West-Duitsland te ver sterken. De regering heeft plannen om aan vullende eenheden naar West-Euro pa te zenden. De Verenigde Staten moeten niet alleen de situatie in Berlijn 't hoofd bieden, maar „communistische drei gementen en pressie waar ook ter wereld kunnen weerstaan. Wij heb ben de gevaarlijke toestand in Zuid oost-Azië noch de mogelijkheid van plotselinge moeilijkheden in andere gebieden uit het oog- verloren". De zondag gearresteerde Duitse verkeersdeskundige prof. dr. Kurt Leibbrand heeft toegegeven, bij het neerschieten van 30 Italiaanse arbei ders in augustus 1944 betrokken te zijn geweest. Dit is verklaard door de openbare aanklager Robert Scha- beL Er moet nog worden vastgesteld „over hoeveel hoofden de schuld moet worden verdeeld" zei hij. De 47-jarige prof. Leibbrand, een ingenieur, doceert aan de technische hogeschool te Zürich. Zondag is hij bij verrassing op het vliegveld van Frankfort aangehouden, toen hij op weg was naar Bremershaven om deze stad van advies te dienen in ver keerszaken. Een Russische astronoom heeft een nieuwe komeet ontdekt in het sterrenbeeld „De Tweelirgen", dat tussen de 119 miljoen en 180 miljoen kilometer van de aarde verwijderd is. De ontdekking is bevestigd door het wereldcentrum voor sterrenkun de in Kopenhagen. De nieuwe ko meet, die lijkt op een ster met een heldere staart, zou aan de morgen- hemel te zien zijn. Uit de Verenigde Staten bereikte ons deze foto van de „Ranger I", het eerste van een serie van ruimtevaartuigen welke door de Ver. Staten worden gebouwd en uitgerust voor tochten naar en waarnemingen op do maan. Bij de eerste vlucht, welke binnenkort mag worden verwacht, zal ernaar worden gestreefd de „Ranger I" een tocht om de maan te laten maken ter voorbereiding van een vlucht waarbij een vaartuig op de maan moet landen. De Nederlandse marinevliegtuigen hebben de Russische walvisvaarder „Spokojny" niet beschoten. Tot deze slotsom komt men als men het Ne derlandse antwoord gelezen heeft op de Russische protestnota van 14 mei jl. In heldere bewoordingen geeft de regering haar lezing van de feiten, die door de Russen vijandig en pro vocerend zijn genoemd. De Amerikaanse president John F. Kennedy, heeft via radio en televisie een toespraak gehouden tot het Ame- voerder zei dat als Kennedy oorlog rikaanse volk, waarin hij mededelingen deed betreffende de uitbreiding van de Amerikaanse strijdkrachten wilde, hij deze kon krijgen. en dergelijke. De foto laat alen hoe Kennedy met een handgebaar een pont uit rijn redevoering onderstreepte. De Oóstduitse autoriteiten hebben het voorbeeld van de Oost-Berlijnse gezagsdragers gevolgd, die maatre gelen hadden genomen tegen in West-Berlijn werkende Oost-Berlij- ners. De communistische voorzitter van de provinciale raad van Potsdam heeft medegedeeld, dat in zijn pro vincie wonende Oostduitsers, die in West-Berlijn werken, in Oost-Duits- land geen „hoogwaardige industriële produkten", zoals auto's, televisie toestellen en wasmachines, meer mo gen kopen. Hij verklaarde, blijkens een be richt in de communistische „Maer- kische Volksstimme", dat overeen komstige instructies in alle andere Oóstduitse provincies zijn uitgevaar digd. Dit blad meldt verder, dat alle Oostduitsers en hun gezinsleden eerst na overlegging van een bewijs, waar uit blijkt dat 't gezinshoofd en even tuele andere werkende leden van zijn gezin een Oóstduitse werkgever hebben, goederen van waarde mogen kopen, in een flat van de staat mo gen wonen en hun kinderen naar kinderbewaarplaatsen mogen sturen. Men acht het waarschijnlijk, dat het doel van deze Oóstduitse maat regelen is verdere afneming van het aantal werkenden in West-Berlijn tegen te gaan en te verhinderen, dat Oostduitsers Oostmarken, die in West-Berlijn tegen de niet-officiële koers van één Westmark voor vijf Oostmark kunnen worden verkregen, in Oost-Duitsland uitgeven. Een woordvoerder van de Verenig de Naties in Leopoldstad heeft be kendgemaakt, dat het Kongolese cen trale parlement zijn „Eerste doeltref fende bijeenkomst" heeft gehouden. Een Loemoembist werd gekozen tot voorzitter van de Kamer van afge vaardigden. In deze Kamer zijn trouwens alle belangrijke posten in handen geko men van de Loemoembistische coali tie. De Katangese minister van bui tenlandse zaken, Evariste Kimba, die op het ogenblik in Parijs is, heeft verklaard dat Katanga pas verte genwoordigers naar het Kongolese parlement zal zenden, als men het principe heeft aanvaard dat „Katan ga zijn persoonlijkheid ook in een federaal systeem zal behouden". „12 Mei werd door een militair vliegtuig van de Marine Luchtvaart dienst een schip opgemerkt, dat, voor zover kon worden waargeno men, geen vlag voerde. Zoals in dergelijke gevallen gebruikelijk is, werd het schip vervolgens door het vliegtuig benaderd teneinde dit te identificeren". Aldus is in de tekst van de antwoordnota geschreven, die de Nederlandse ambassadeur in Moskou, mr. H. A. Helb, 7 juli jL op het Russische ministerie van Bui tenlandse Zaken overhandigd heeft. De nota spreekt verder nog van een ander militair vliegtuig, waar van ook de aandacht was getrokken door de walvisvaarder. Ook dit vlieg tuig volgde de gebruikelijke proce dure. De vijandige en provocerende schietpartij met raketten vond een uur na de ontmoeting van de wal visvaarder en het vliegtuig plaats. Het vliegtuig bevond zich op 25 km afstand van het schip en vuurde de raketten af in tegengestelde koers met die van het schip. Zowel bij het uitvoeren van de herkenningsproce dure als bij het afschieten van de raketten zijn alle voorzorgsmaatre gelen met betrekking tot de scheep vaart in acht genomen. Halve gebr. kip f 1.95 Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 Ook om mee te nemen. (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Onbestendig De Bilt, donderdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: De kern van de depressie, die het weer in ons land beïnvloedt, is boven Zuid-Noorwegen aangekomen. Op de Noordzee en in onze omgeving veroorzaakt hij krach tige tot harde westelijke winden, waarmee koele Oceaanlucht wordt aangevoerd. Hierin komen enkele verspreide buien voor. Intussen na dert een nieuwe depressie van de Oceaan West-Europa. Deze storing zal over de Britse eilanden naar onze omgeving trekken en vrijdag tijdelijk regen brengen. 'Het weer blijft dus onbestendig. ZON- EN MAANSTANDEN 28 Juli: zon op 04.54; onder 20.37; maan op 21.00; onder 05.38. Hoogwaterstanden 28 Juli: v.m. 3.22; n.m. 3.53. KORRELTJE Het is beter te sterven, dan alleen voor zichzelf te leven.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1