Vergeet uw voeten niet! P.V.S. stelde uitbreiding van bloembollen- teeltrecht vast OOK MISSELIJK OP REIS? ZO ZIJN ONZE KINDEREN WOENSDAG 26 JULI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 De toeloop van toeristen naar de Nederlandse Waddeneilanden is op het ogenblik bijzonder groot. Op Terschelling zijn de kampeerterreinen bij na vol en de stroom naar Texel is zo groot, dat er zaterdag en zondag honderden auto's in Den Helder bleven staan, hoewel de veerdienst doorlopend met drie boten werd onderhouden. De foto toont de grote drukte bij de Veerhaven in Den Helder. Op het parkeerterrein bij de haven staan vele auto's die zijn achtergelaten door hun eigenaars, die zonder wagen naar Texel zijn overgestoken, hetgeen het verkeer ernstig belemmert. Heel gezonde mensen merken het zo niet, maar al diegenen met wer kelijk slechte voeten weten maar al te goed hoe vaak en hoe Intensief we onze onderdanen in het dagelijks leven nodig hebben. In de vakantie worden de voeten dikwijls nog eens extra gebruikt, hetzij voor een wandeling in de bos sen, hetzij voor een zwerftocht langs het strand. Voor de liefhebbers van wandelen is er dan ook nog als neusje van de zalm het trekken door het hooggebergte met zijn grillige rots Bij Rhenmatisehe Pijn veroorzaakt door onzuiver bloed brengt Krnschen uitkomst. Dat komt door de bloedzuiverende kracht van Kruschen. De zes minera le zouten hebben zo'n aansporende werkking op de bloedzuiverende or ganen, dat 't bloed van stonde af aan sneller gaat stromen. Onzuiverheden daarin kunnen zich niet meer vast zetten in de gewrichten en zo ver oorzaken die dai. ook niet de pijnen meer, die U nu dag en nacht kwel len. (Advertentie) formaties en zijn gletserspleten.sDan worden er bergschoenen gedragen. EN IN HET DAGELIJKS LEVEN HET IS van groot belang om vóór de vakantietijd aanbreekt, de nodige aandacht te besteden aan eventuele Het boek van kracht en formatie over Europa's zonne-oord voeteuvelen en voetgebreken. snelheid, door Hy Ruchlis zo smakelijk ingeleid, dat men wei- Maar ook in het leven van alledag Prismaboeken, Utrecht. haast het gevoel heeft er al te zijn. zou menigeen wel eens wat meer be- Aan het alfabetische gedeelte, waar langstelling voor zijn voeten aan de Dit rijk geïllustreerd pocketboek in de voor de toerist belangrijke dag mogen leggen: we moeten er voor de jeugd zal ook bij ouderen plaatsen en dorpen in de Provence een heel mensenleven mee doen. veel fantasie opwekken. Traagheid, en aan de Cöte d'Azur worden be- Platvoeten ontstaan als de over- wrijving, zwaartekracht en snelheid schreven, gaat ondermeer een gede- langse welving doorgezakt is spreid- zijn de technische onderwerpen die gen beschrijving van de geologie, voeten berusten op verslapping van h.'.erin metduidelijke voorbeelden het klimaat, de geschiedenis en de het bandapparaat, dat de dwarse Z'J" verwerkt. Alles is heel interes- volksaard van het gebied vooraf, voetwelving in stand moet houden. Wanneer een dezer beide afwijkin- ^e%rIgfn XrdeT dooï iet lezen behoort het deelnemen aar lange of antwoord "eerzame slof vooraf voor Da belangstelling voor het wandelen zware voettochten meestal tot de jongens Vanaf 12 ;aar maar ook de sUjgt. Daaraan zal, hoe paradoxaal onmogelijkheden. meisjes zullen het willen doorsnuf- dat ook klinkt, waarschijnlijk ook Ook de mensen die aan een lichte feien de steeds toenemende motorisering voetverzakking lijden, zullen beter Franse RiWèra en Corsicadebet zijn. Het aantal wandelbewij- voorzichtig kunnen zijn met wande- Uitgave ANWB zen» da* de ANWB in 1960 afgaf, liet len, zij kunnen dan immers al spoe- een opvallende stijging zien; van het dig teveel van hun voeten vergen: De nieuwe reisgidsen voor het bui- eerste deel van het vorig jaar ver- het gebrek kan daardoor vererge- tenland van de ANWB hebben geen schenen ANWB-gidsje „Per auto en ren. literaire pretenties, maar wie het te voet" werden reeds in enkele thans verschenen deel „Franse Ri- maanden 8.000 exemplaren ver- Voortdurende aandacht. vièra en Corsica" opslaat, vindt de kocht. In aanvulling op deze eerste bijna 350 pagina's toeristische in- uitgave wandelingen in Midden- VOORAL tussen de tenen en ook Nederland - is nu een tweede deel- wel onder de bal van de voet kunnen verschenen dat suggesties doet zich wondies bevinden Deze mo- voor 81 gecombineerde auto-wandel- "t0enSme beh0ren met bÜ el" £ehX 'overijsel^en' df™fe makkelijk dringen er op zulke plaat T()t glot Qok nQg even ietg oyer de Achterhoek, sen micro-organismen binnen, die ZOgenaamde blaren. Dat zijn dingen ontstekingsprocessen kunnen veroor- by geoefende wandelaars niet „Per auto en te voet'' deel II Uitg. A.N.W.B. ontstaan: veel vakantiegangers heb- zaken. Dat kan dan weer aanleiding wor- M kampen, den tot langdurige narigheden met pijn en ongemak: iets aan de voet geneest niet snel, voornamelijk om dat rust geven aan dit lichaamsdeel Behandeling van blaren. OVER DE MEEST geschikte be- NA DISCUSSIE VAN ANDERHALF UUR Het PVS heeft de teerling geworpen! Na een discussie, die nagenoeg anderhalf uur duurde besliste het bestuur gistermiddag dat het areaal der hyacinten met 7% uitgebreid zal worden; dat van de narcissen met 5% en dat van de tulpen voorlopig met 7%. Mocht, wat dit laatste artikel betreft, er plantgoed genoeg zijn, dan zal er nog eens 3% bij komen. In de vergadering, die het PVS op 29 augustus zal beleggen, zal men bekijken of er voldoende plantgoed aanwezig is om het teeltrecht van de tulpen in totaal met 10% uit te breiden. Vóór het zover kwam, heeft het bestuur zich beraden over de export periode naar Duitsland. Tot nu toe was het zo, dat na 15 november geen bloembollen meer naar Duitsland ge stuurd mochten worden. Dit deed men om te voorkomen, dat goedkope res tanten op de Duitse markt zouden komen op het moment dat de klein handelaren wellicht nog met flinke vooraad zouden zitten, die tegen nor male prijzen was ingekocht. Van de zijde van de Bond van Detailbloem- bollenhandelaren en van het Bedrijf schap voor de Bloembollenhandel was een verzoek binnengekomen de ze datum te verschuiven. Het gebeurt vaak dat men orders binnenkrijgt na die datum en dan kan men de opdracht niet meer uitvoeren. De voorzitter van het PVS, dr. A. J. Verhagen, wilde dit bezwaar onder kennen. Hij wilde dan ook voorstel len aan de Duitse organisaties te la ten weten dat rr.en geen onderhande lingen over het sluiten van de gren zen na bepaalde data meer kan voe ren, wanneer geen ontheffing ver leend kan worden voor orders die tegen normale prijzen worden uitge voerd en voor bollen die op normale tijd zijn besteld. Advies over teeltrecht Wat betreft de uitbreiding van het teeltrecht voor de drie hoofdsoor ten merkte dr. Verhage op dat de Commissie van Bijstand zich over dit probleem uitvoerig ediepgaand had beraden. Uiteindelijk was men tot een advies gekomen: 5% voor narcis sen, 7% voor hyacinten en voorlopig 7% voor tulpen. Dat de bestuursleden van dit punt geen hamerstuk zouden maken, kon een kind tevoren uitrekenen. De heer Braam wilde voor de hyacinten met 5% volstaan. De heer Kralt betoogde, dat men voor tulpen nu maar me teen de knoop moet doorhakken en tot uitbreiding met 10% moet be sluiten. De prijzer van de bollen lig gen nu te hoog en dat gaat de ver koop in het buitenland afremmen. Bovendien is het met de tulpen nu zo, dat er bij dè minste of geringste kink, die er in de kabel komt, men voor een tekorft aan bollen komt te zitten. De exporteurs trekken er ieder seizoen weer met een bang hart op uit en durven niet alle remmen los te gooien, omdat men vreest voor tekorten te komen. Wanneer we de tulpen met 10% uitbreiden zal het plantgoed wellicht duurder worden, maar de teeltbewijzen goedkoper en dan staan we dus nog quitte. Wel of niet exportproblemen? Mr. Nederveen bracht naar voren dat zowe 1de organisaties als de com missie van Bijstand voor het meren deel zijn voor een uitbreiding van 5% voor narcissen ,van 7% voor hyacinten en van 7% plus evt. 3% voor tulpen. Afzetproblemen zijn er niet. Wat in de vorige jaren is aan geboden heeft de export allemaal weten te verkopen. In zekere zin be draagt het surplus O,O. De heer Kralt had er twijfel over uitgesproken of men op 29 augustus de plantgoedsituatie beter zal kun nen beoordelen. In dat zo?, wilde de heer Nederveen weten. Als we het dan niet kunnen, laten we dan nu maar tot een uitbreiding van 10% besluiten voor de tulpen. Spr. wees er op, dat enkele jaren geleden ook een slag om de arm is gehouden en dat men toen ook eind. augustus pas de definitieve beslising nam. Dr. Verhage wilde er op wijzen dat men op 29 augustus uiteraard niet nauwkeurig kan weten hoe de situatie op de plantgoedmarkt is, maar we zullen dan althans meer in zicht hebben. De heer De Geus memoreerde een utispraak van de voorzitter dat men zich wat de grote lijnen van het be leid aangaat, niet moet laten beïn vloeden door toevallige omstandig heden. Hy had uitgerekend dat wan neer men thans 10% uitbreidt en men volgend jaar een goede oogst heeft, het aanbod in 1962 wel eens 25% meer kan bedragen dan nu. Zijn er dan geen afzetproblemen? Spr. wilde dat zonder als pessimist af geschilderd te worden, toch wel be twijfelen. De heer Braam meende dat er nu wel degelijk afzetproblemen zijn. Neem bijv. de dikke maten hyacin ten. De heer Elfering zag ook weinig moeilijkheden voor de export.zo lang de huidige situatie niet wordt doorbroken. Hij was van oordeel dat men nu de grote stap maar moet wa gen, ook al wordt er wat leverbaar aan de markt onttrokken. De heer Schuddebeurs deed het onmogelijke voorstel de uitbreiding alleen te la ten realiseren met plantgoed, dit om de angst voor een onttrekken van leverbaar aan de markt weg te ne men. Dr. Verhage vroeg hoeveel controleurs hij dan in dienst dacht te nemen. Duizend? En dan gaat het nog niet. De heer Th. de Vroomen vond de prijzen van de tulpen thans te hoog en wees er verder op dat de kwekers de laatste jaren geen ernsti ge ziekten in de hyacinten hebben gehad. Had bijv. het geelziek weer flink om zich heen grepen, dan zou den er nu reeds hyacinten tekort zijn. Niet te voorzichtig zijn Enfin: men sprak er nog lang en breed over. Men opperde nog de mo gelijkheid dat de hoogconjunctuur niet blijft en dat er wel eens een te rugslag kan komen. De heer Kralt: Een terugslag? Als die komt, dan veroorzaken wij die zelf door een te voorzichtig beleid wat het areaal be treft. Vele grote klanten in het# bui tenland zetten geen bollen meer in hun warenhuizen omdat de risico's met deze hoge prijzen veel te groot worden. En zo denken ook vele bin nenlandse broeiers er over. Met algemene stemmen werd be sloten het narcissenareaal met 5% uit te breiden. Op twee na - de he ren De Geus en Braam - waren ook alle bestuursleden voor een uitbrei ding van het hyacintenteeltrecht met 7% (de ver. De Hyacinth had.... 3% geadviseerd!), terwijl met 12 te gen 5 werd besloten de tulpen voor lopig met 7% uit te breiden en op 29 augustus te beslissen of het 10% wordt of niet. Tegen stemden de he ren Kralt, Roelofs en Schuddebeurs, die meteen naar 10% wilden en de heren De Geus en Braam die met een geringer percentage wilden vol staan. BROMMERS EN AUTO'S NIET MEER IN LANDGOED „DUIN EN KRUIDBERG" Het landgoed Duin en Kruidberg le Santpoort zal in het vervolg ge sloten zijn voor auto's, motoren en bromfietsen. Wandelaars en fietsers zullen, indien zijn in het bezit zijn van toegangskaar, nog wel worden toegelaten, ook nu het natuurreser vaat door de Ned. Handel Maatschap pij is aangekocht ten behoeve van recreatieoord van het personeel van de maatschappij. De Nederlandsche Handel Maat schappij heeft echter niet het gehele landgoed in eigendom verkregen. Alleen het buitenhuis en de daarbij behorende 6 ha. grond zullen worden ingericht als recratiecentrum. Het 434 ha grote duingebied blijft eigen dom van ae heer J. T. Cremer, pre sident-directeur van de Deli-Maat- schappij. voor de meeste mensen niet doenlijk handcling van blaren 2yn de menin- 1 V, gen niet eenstemmig. Er is veel voor Daarom moet er naar worden ge- om de biaren ni-t te one. t.rppfrt hpt. nntctann van Irlnnfips pn Gaaf geslachtsleven door Hornsteinn-Faller Uit geverij Romen en Zonen, Roermond. We leven bepaald niet in een tijd, waarin gebrek bestaat aan voldoen de voorlichting over huwelijk en voorbereiding. Er zijn legio goede boeken to. boekjes, die eerlijk, onbevangen zijn streefd het ontstaan van kloofjes en Doekjes, die eerlijk, onbevangen zijn dergelijke te voorkomen. Z.jn ze 'ekmgsgevaar al- en de katholieke geest ademen Tot deze boeken kan men rekenen een nieuwe uitgave van Romen en Zo- SaawordneT2hfb»ndeM0eten di" de p?aktj'f stelt dikwijls an- worden behandeld. dere eisen Vaak wordt aldus gehan- nen „Gaaf" Geslachtsleven", dit is Wel nf .„H,hnS.7ii deld: de blaar wordt alleen maar geschreven door Hornstein Faller. s geopend door een prik met een uit- Het is een tamelijk lijvig boekje, dat IS ER onverhoopt infectie in een gegloeide (en daardoor bacterievrije) op de eerste plaats aandacht besteed voetwond opgetreden, dan is toevoe- naald. aan de sacramentele waardigheid ging van soda aan het dagelijks voet- Het vocht uit de blaar kan op die van het huwelijk en daarbij in mooie bad zeer aanbevelenswaardig: de manier afvloeien. De opening wordt bloemrijke taal de schoonheid van ontstekingsprodukten worden dan bestreken met jodiumtinctuur en twee-eenheid man en vrouw be- .uitgetrokken". daarna met pleister of verband af- schrijft. Er is voorts een „biologisch" In normale toestand is het gebruik gedekt. gedeelte, dat zeer duidelijke taal van soda overbodig, sterker nog: het spreekt en een ernstige voorlich- is dan zelfs schadelijk, daar het de <Nadruk verboden). tende strekking heeft. Duidelijke huid erg week maakt: sodabaden en Dr.- H. W. Scalongne illustraties steunen de tekst. De vol- ledigheid van dit boek gaat zo ver, dat men er een historisch gedeelte aan heeft toegevoegd, hetwelk de opvattingen over sexualiteit in de loop der eeuwen uit de doeken doet, terwijl er ook aandacht wordt be steed aan de sexualiteit van ver- Wat kan er aan wórden gedaan voor de beruchte wagen-, zee- en schillende natuurvolkeren. We be- om te voorkome:. dat een deel van luchtziekte. Dezulken doen er goed twijfelen of deze documentaire in het vakantiegenoegen wordt bedor- aan, voor de reis hun maatregelen dit voorlichtende boek thuis hoort, ven door onpasselijkheid bij het rei- te treffen. De onthullingen over het geslachts zen met trein, autocai of vliegtuig? leven bij de oude Grieken en Ro- Dan moet er éérst voor worden Draaien, wippen, stampen. meinen zijn eigenlijk stotend en' niet gezorgd, dat er voldoende rust ge- ter zake doend. Met uitzondering noten is voordat de reis begint. Dan In samenhang met het inwendige van dH minder te appreciëren stre- moet er niet worden gedacht: ik kan oor bezitten we een orgaan waar- ven naar volledigheid is „Gaaf Ge- onderweg nog lang genoeg zitten; mee we veranderingen in stand en slachtsleven" een prachtig boek, dat dan moet er niet tot de minuut van houding van ons lichaam kunnen tot het bezit van ieder echtpaar of vertrek jachtig worden rondgelopen waarnemen. echtpaar-in-spe mag behoren, om te pakken en te redderen. Herhaling van draaiende, schom melende en wippende bewegingen „Jan en Joppie", door M. Een langzamerhand veroorzaakt bij bepaalde personen Clarenbeek-van Klaveren diepgeworteld kwaad. een dusdanige inwerking op dit Uitgave N.V. Drukkerij De evenwichtsorgaan, dat e. ziektever- Spaarnestad, Haarlem. Zorg er voor dat het merendeel schijnselen optreden. T van de bagage tijdig klaar staat en De voornaamste symptonen van ,5®7 stevige kinderboekjes slaap zo mogelijk de nacht voordat de reisziekte zijn: hoofdpijn, braken beleven Jan en Joppie vele leuke ie reis begint een uurtje langer dan en een allerhevigst gevoel van al- avont"ren- Als echte Hollandse jon- anders. Het zal u wel bekomen! gemene malaise. Mensen die anders I?nf houden ze van kattekwaad. Dat wil dus zeggen, dat u niet als de keurigheid zejve zijn, verliezen 0ndanksalles tonen ze ook hun een wilde-man (of als een dolle tijdens een aanval van zeeziekte e.d. ë0erf de,en 1J voor" dame) ook hier maar weer bij voor- vaak alle gevoel voor decorum. c f o J®uëdlSe_ lezertjes van vaat tabletjes tegen moet gaan in- Men schijnt zoiet. zelf aan den j. 3aaJ' T'6 if i 1S -zeer ee"~ nemen. lijve meegemaakt te moeten hebben Y pi1 tekeningen zijn Er worden in onze overbeschaafde om zich een voorstelling te kunnen, semaaKt aoor navier, san enleving veel te veel poeders en vormen hoe ellendig iemand zich R pillen geslikt tegen ditjes en datjes, onder die omstandigheden kan voe- „tsakvis op eigen oenen Het klakkeloos gebruik van medika- len: alles is deze zieken onverschil- menten is in onze maatschappij lig: het liefst zouden zij maar dood langzamerhand een diepgeworteld zijn. Een speciaal bakvis-verhaal waarin kwaad geworden. Dat naast vermoeidheid ook emo- Katy de hoofdrol speelt. Ze wil eens ties van invloed zijn bij het ont- echt vrij zijn en trekt er met de Dosis niet overschrijden. staan dezer verschijnselen, komt een rugzak te voet op uit door Wales enkele maal op frappante wijze tot Ze komt terecht bij een tante die op Ook op het gebied van de zoge- uiting. Reeds de herinnering aan het platteland een kloosterruïne be- naamde reisziekte geldt, dat u eerst een aanval van doorgemaakte reis- heerd. Tante wordt ziek en Katy eens alle maatregelen moet nemen, ziekte kan voldoende zijn, om de af- neemt de leiding over. Er gebeuren die een mens door zijn gezonde ver- wijking opnieuw te doen optreden: natuurlijk vreemde dingen. Zij ont- stand worden ingegeven. sommigen worden al zeeziek bij het moet er ook een jonge toneelspeler Wanneer het werkelijk nodig is, betreden van een loopplank, dus als die haar veel waardering bijbrengt zijn er tegenwoordig gelukkig heel het schip nog in de haven ligt.voor het platteland en tevens. „Bakvis op eigen door Mabel Esther Allan Prisma. Utrecht. HET MOET NIET Zó... Hans: „Kijk eens vader, wat ik hier voor mijn zakgeld heb gekocht Is-ie niet reuze?" Vader: „Heb jij twee gulden uitgegeven voor zo'n prul En ben je nu je hele zakgeld kwijt? Daar moet je toch een hele week mee toe?" Moeder: „Jij bent nog veel te klein om zakgeld te krijgen als je zo dom doet. MAAR Zó Moeder: „Hoe bestaat het, dat die kleine domkop zo veel geld voor een oud blikken autootje uitgeeft." Vader: „Ja, ik had hem ook bijna een standje gegeven, maar gelukkig kwam me juist een ervaring van mezelf te binnen ik heb hem gezegd, dat de volgende uitbetaling pas weer de volgende week zaterdag is Een goede raad: Zakgeld geeft de kinderen een praktische kijk op de omgang met geld. Maar alleen dan als de kinderen het helemaal zelfstandig kunnen beheren. Natuurlijk moet men hen steeds voorhouden, dat het zakgeld niet tussentijds „versterkt" kan worden als zy spijt krijgen van een koopje. goede geneesmiddelen ter voorko ming en ter genezing van de reis ziekte. Ook onze eigen Nederlandse industrie brengt ob, dit gebied voor treffelijke preparaten aan de markt. Verschillend». transportonderne mingen delen dit soort tabletten met royale hand aan hun passagiers uit. In de meeste gevallen blijken deze middelen uitstekend te helpen. Er dient evenwel te worden ge waakt tegen een overdadig gebruik! Ga de toegestane hoeveelheid, die op de verpakking is vermeld, vooral niet te boven, tenzij uw dokter daar voor uw geval geen bezwaar in ziet of het zelfs gewenst mocht achten. Schommelen, schokken, deinen. Iedereen weet zelf wel, in hoe verre hij of zij vatbaar is voor de reisziekte. Sommige mensen konden als kind al niet tegen schommelen, anderen kunnen in het dagelijks leven beslist niet tegen de beweging van een lift. Het woord „reisziekte" is heel wat minder treffend dan de Engelse uit drukking: „motion-sickness" (be wegingsziekte), want het gaat hier, zoals uit bovenstaande voorbeelden al blijkt, om een aandoening die ver band houdt met het ondergaan van bepaalde bewegingen. Ook bij het reizen maken we klei ne of grote schommelende, schokken de, deinende of „stampende" bewe gingen, die we in het leven van alle dag zo niet ondergaan, althans niet zo langdurig. Mensen die dit soort bewegingen slecht verdragen, zijn de kandidaten dr. H. W. SCALONGE Gezellig boekje voor de vakantie. Wilt u zich abonneren op DE LEIDSE COURANT? Dat kan - graag zelfs- floor deze bon in të vullen Ondergetekende: Naam Adres Woonplaats geeft zich hierbij op als abonné en wenst betaling per week (ƒ0 59) per maand (ƒ2.55) per kwartaal (ƒ7 50) Doorhalen wat niet verlangd wordt. Willen wij L of een van uw kennissen ter kennismaking De Leidse Courant twee weken gratis op proef zenden? Ook dat kan als C onderstaande bon invult. De heer/Mevr./Mej Adres Woonplaats zal gaarne De Leidse Courant gratis 2 weken op proef ontvangen. Deze bon verzenden ais drukwerk in open envelop (4 cent postzegel) aan De Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8