Dood van Zwitserse militair wierp schaduw over eerste Vierdaagsedag Weinig uitvallers, maar velen niet opgekomen r MET VIER BENEN GAAT BETER Grote Prijs van Nederland motorcross Drie zware jongens ontsnapten uit Haarlems strafgevangenis De lotgevallen van Robinson Crusoë WOENSDAG 26 JULI 1961 DE LEIDSE COURANT Een tragische gebeurtenis heeft gistermorgen, toen de Vierdaagse- lopers door Eist trokken, een schaduw geworpen over de 45e Nijmeegse vierdaagse. Pal voor de eretribune in het Betuwse stadje is de Zwit serse fuselier Paul Mathis onwel geworden en in elkaar gezakt. Dokter 'Avenarius, chef van de Medische Dienst van de Vierdaagse die op de tribune aanwezig was, kon slechts de dood constateren. Mathis, die 49 jaar oud is geworden, is waarschijnlijk overleden aan een hartverlam ming. De Zwitser, die gehuwd was en vader van twee kinderen, woonde in Zürich. Hij was een geroutineerd wandelaar en kort geleden nog medisch gekeurd. Het was de tweede maal dat Mathis in de Nij meegse Vierdaagse uitkwam. Het detachement waarvan hij deel uit maakte heeft zich direct na het tragische overlijden uit de marsen te ruggetrokken. Majoor Breunesse, de organisator van de Vierdaagse, heeft direct de muzikale ontvangst in Nijmegen afgelast. Alle vlaggen werden halfstok gehesen. Het overlijden van Paul Mathis waarvan de meeste deelnemers pas in de avond kennis namen heeft uiteraard de vreugde van de prachtige eerste wandelgang voor een groot deel weggenomen. Uitstekend weer Het begon gistermorgen allemaal zo goed. Het was koel weer. De wind was niet hinderlijk en het zonnetje werd getemperd door een licht egaal wolkendek. Slechts de individuele wandelaar, die zich omstreeks half zeven bij de startcontrole aan de „Vereniging" meldden hadden pech. De controleurs konden de drukte met geen mogelijkheid aan en al heel spoe dig stond er een rij van zeker 150 meter lang en vijf rijen dik. Een klein half uur hebben die lopers ten minste verspeeld. Maar dat verlies werd - gezien de tevredenheid over het prachtige weer - gemakkelijk aan vaard. Hjalmar Roedes, de snel wandelaar uit Oslo die elk jaar weer naar Nijmegen trekt, was wat onte vreden. Het baatte hem allemaal wei nig, want niemand verstond Hjal- mar's Noorse boze woorden. Overi gens kostte het de lange, tanige wan delaar uit Noorwegen weinig, moeite toch als een van de eerste terug ie keren in Nijmegen. Van de 12.087 gestartte deelnemers zijn er maar 39 met de „Bezemwa gen" in Nijmegen teruggekeerd, zo dat 12.048 lopers vandaag het Land van Maas en Waal mochten intrek ken. Opvallend is ook dit jaar het aantal deelnemers dat verstek heeft laten gaan. Van de 13.551 ingeschrevenen, heb ben er namelijk niet minder dan 1464 de startcontrole niet eens bereikt, Waar zij dan wel zijn? Niemand weet het, maar velen menen toch wel dat zij stellig niet thuis zullen zit tenOp deze eerste dag lag het operatieterrein van majoor Breunis- se's legioen ten Noorden van Nijme gen, in de Betuwe. Vroeg in de mor gen - de eerste vertrokken al om voor vieren - ging het via Weurt, Bemmel, Houtakker, Elden naar Eist, waar ook dit jaar de centrale rust plaats was. De tweede helft - via Lienden, Valburg, Slijk, Ewijk en Oosterhout voerde het wandelleger, moe maar onversaagd naar Nijmegen terug. Zwitsers besloten te blijven De Zwitserse detachementen, die deel nemen aan de Nijmeegse Vierdaagse, hebben gisteravond in een korte, plech tige rouwdienst, die werd geleid door de detachementscommandant, luitenant kolonel Emil Luethy, hun zo tragisch overleden landgenoot Paul Mathis her dacht. Later in de avond hebben afgevaar digden van de groepen, eveneens onder leiding van overste Luethy, vergaderd over het eventueel terugtrekken van alle ongeveer 500 Zwitserse militairen uit de Vierdaagse. Na langdurige be sprekingen is besloten, dat alleen de groep, waarvan Mathis deel uitmaakte, diirect naar Zwitserland zal terugke ren. De overige Zwitsers nemen vanaf vandaag met een rouwband om de arm aan de marsen deel. Apeldoornse Vierdaagse Slechts één uitvaller Slechts één uitvaller heeft de leiding van de Apeldoornse Vierdaagse na af loop van de eerste dag moeten boeken. Onder prachtige weersomstandighe den heeft het wandellegioen een tocht gemaakt over het Veluwse gebied ten noorden van Apeldoorn. De „vijftigers" vertrokken al om zes uur in de ochtend en de deelnemers op andere afstanden gingen daarna op stap, totdat om kwart voor negen het gehele legioen onder weg was. Via Vaassen ging het naar Ernst, waar de „vijftigers" doorgingen in de richting Epe en de „veertigers" en „dertigers" afbogen naar het westea ,De' „veertigers" maakten daarna nog een lus van 10 km en kwamen tenslotte, evenals de „vijftigers" uit op het tra- jecht van de toeristenklasse. Onmogelijke opgave Het publiek heeft inmiddels al weer zijn favorieten uitgekozen. Ook dit i aar zijn het de jongens en meisjes uit Israël, die bij elk huis en bij elke boerderij uitbun dig worden begroet. Maar ook de Israëli's toonden dinsdag door een spontaan applaus hun bewonde ring. Dat gebeurde op de Waal dijk, kort voor Nijmegen. Een be jaarde wandelaar passeerde daar het kittige groepje. Verwonderd keken zij eerst, toen barstte hef applaus los. Niet ten gevolge van 's mans leeftijd, maar omdat hij veertig kilometer op klompen af legde. Dat was volgens de onver moeibare militairen uit Israël toch wel een onmogelijke opgave.... WIELRENNEN Nieuwe overwinningen van Nederlandse renners op Zwitsers Duel TSilsson-Lundin verwacht De serie landenontmoetingen tussen Nederland en Zwitserland is gisteravond op de wielerbaan te Utrecht voortgezet. Ook nu waren de Nederlandse renners op bijna alle onderdelen sterker dan hun tegenstanders. De voornaamste uitslagen waren: Sprint amateurs: 1 De Graaf en Nolten (N); 2 Helbling en Rechtsteiner (Z). Omnium amateurs: 1 Nederland (Oud- kerk, van der Lans, Koel); 2 Zwitser land (Wickert,. Boller, Heinemann). Achtervolging amateurs: 1 Nijdam (N) 4 km in 5.22.2; 2 Minder (Z) 5.28.8. Sprint professionals: 1 Plattner; 2 Derksen. Stayers: Eindstand na twee ritten van 30 km: 1 Koch (N); 2 Galatti (Z) op 1400 meter; 3 Van Houwelingen (N) op 1440 meter; 4 Wierstra (N) op 3150 me ter; 5 Mayer (Z) op 4530 meter; 6 Wic- kihalder (Z) op 4770 meter. Halberg verbeterde wereldrecord 3 mijl De Nieuw Zeelander Murray Hal- berg, Olympisch kampioen op de 5000 meter, verbeterde tijdens at letiekwedstrijden in Stockholm het wereldrecord op de 3 mijl met een tijd van 13 min. 10 sec. Het oude record stond met 13 min. 10.8 sec. op naam van de Aus traliër Albert Thomas. Murray Halberg heeft nu drie wereldrecords op zijn naam, name lijk het wereldrecord over 2 mijl, daterend van 7-7-61 in Turku met 8 min. 30 sec. over 3 mijl, met 13-10 en als lid van de estafetteploeg over 4x1 mijl met 16 min. 23-8 sec. Zondag wordt te Bergharen bij Nij megen op het circuit „De Zandberg" de Grote Prijs van Nederland motorcross gehouden, welke telt voor het wereld kampioenschap in de 500 cc-klasse. De organisatrice, de motorclub „Maas en Waal", heeft bijna alle topcoureurs uit elf landen bijeen weten te brengen. Aan de start zullen verschijnen 6 Zweden, 4 Engelsen, één Oostenrijker, 4 Duitsers, 2 Denen, één Zwitser, één Fransman, drie Tsjechen, één Amerikaan en ten slotte 9 Nederlanders. Voor de eerste maal In de geschiedenis zullen er Tsjechen in een Nederlandse motorcross rijden in de halve liter-klasse, t.w. Mi- roslav Soucek, die op het ogenblik in de strijd om de wereldtitel met 13 punten de vierde plaats bezet, Erwin Krajco- vic en Josef Hrebecek. Beslissend stadium. Met deze Grand Prix te Bergharen komt de strijd om het wereldkampioen schap in een beslissend stadium. De lei der in het wereldkampioenschap is op het ogenblik de Zweed Sten Lundin, die uit de zes verreden wedstrijden in to taal 34 punten heeft gehaald, terwijl zijn grote concurrent, de dubbele we reldkampioen Bill Nilsson, het tot 22 punten bracht. Algemeen is men van mening, dat het zandige circuit van Bergharen Bill Nilsson beter ligt dan Lundin. Het zal voor de overige rijders bijzonder moeilijk zijn het te verwach ten duel Nilsson-Lundin te doorkruisen. SPORT in 'f kort De Belg Henri de Wolf zegevierde gisteren in een wielerwedstrijd over 151 km die in de omgeving van Moes Kroen werd gehouden voor zijn landgenoot Gisterochtend in de schemering is in Nijmegen de 45ste Vierdaagse van de K.N.B.L.O. weer begonnen. De fo to toont een groep Marva's uit Den Helder en Amsterdam onder applaus op pad. Luyten. Op de derde plaats eindigde onze landgenoot Piet van Hees. De Fransman Jacques Guitter heeft bij de wereldkampioenschappen te Turijn de titel degen personeel be haald. Hij won in de finale zes van de zeven partijen. Door een enerverende gelijkspel tegen Engeland is Zweden er gisteren in geslaagd voor de tweede keer in sucessie beslag te leggen op de Europa golf voor landenteams. OOSTDUITSE ATLETEN WONNEN Het Oostduitse atletiekteam heeft de tweedaagse atletiekwedstrijden tegen Finland en Italië, die in het Olympisch stadion van Helsinki werd gehouden gewonnen. De Oostduitsers zegevierden met 107 tegen 105 punten op het nip pertje over Finland en met 133 tegen 99 punten over Italië. Finland won met dezelfde cijfers, 133-99, van Italië. SCHAKEN ZWEMMEN Herman Willemse won 25 mijl Marathon De Utrechtse profzwemmer Herman Willemse heeft voor de tweede achter eenvolgende maal de internationale 25 mijl zwemmarathon rond het eiland Absecon (New Jersey) gewonnen. Zijn tijd bedroeg 11 uur, 14 min. 30 secon den. Vorig jaar deed hij 10 uur en 30 minuten over deze afstand. Voor de eerste plaats was een geldprijs van 5000 dollar beschikbaar gesteld. TENNIS De uitslagen uit de achtste ronde van het schaaktoernooi om het wereldkam pioenschap schaken voor studenten teams luiden: Bulgarije - Finland 2-0 en 2 afgebr.; Nederland - Tunesië 4-0. De gedetailleerde uitslagen van Neder land waren: Langeweg - Berrehouma 1-0; Roessel - Bendjema 1-0; Jongsma - Benhassen 1-0; Kuypers - Taieb 1-0. Zweden - Tsjechoslowakije 1-2 en 1 afebr.; Buiten Mongolië - Denemarken 1 Vt-lVt en 1 afgebr.; Oostduitsland - Engeland 0-0 en vier afgebr.; Hongadije - Rusland Vt-Vi en 3 afgebr. Na acht ronden heeft Rusland met 24 punten en drie afgebroken partijen de leiding, gevolgd door Amerika met 20, Bulgarije met 19 pnt en 2 afgebr. partijen, Tsjechoslowakije met 19 en 1 afgebr. partij, Nederland staat op de vijfde plaats met 16 punten. VOETBAL AGOVV CONTRACTEERDE SNELDERS (VITESSE) De Apeldoornse eerste divisieclub A GOVV heeft de 21-jarige B. W. Snel- ders van Vitesse gecontracteerd. Snel- ders speelde de laatste wedstrijd bij de Arnhemmers rechtsbinnen, maar zijn eigenlijke plaats was rechtsachter. GYMNASTIEK Op het veertigste jaarlijkse congres van de FIG, het Internationale Gym- nastiekverbond, te Stuttgart is besloten het vierde toernooi voor turnsters om de Europese beker in 1963 te houden in Parijs. Het vijfde toernooi voor turners om de Europese beker zol dat jaar worden gehouden in Belgrado. Voor de op het programma staat,8u24nplO vierde gymnaestrada, die voor 1965 op het programma staat, werd nog geen gegadigde gevonden. Het volgende con gres heeft plaats in 1962 te Praag, waar dan de wereldkampioenschappen keur- turnen zijn. Turkije en Chili werden als lid aan genomen, waardoor nu totaal 49 natio nale bonden bij de FIG zijn aangeslo ten. Gedurende het komende weekeinde zulien op vier plaatsen de eerste ronde ontmoetingen in het tennis-toernooi om de Galea-beker worden gespeeld. Aan dit toernooi, dat sedert 1950 telkenjare wordt gehouden, nemen landenteams van spelers tot 21 jaar deel. Zij spelen per wedstrijd twee enkelspelen om twee gewonnen sets en een dubbelspel om drie gewonnen sets. De Nederlandse ploeg, die met België Luxemburg en Rusland is ingedeeld en in Nieuwpoort allereerst de sterke Rus sen zal ontmoeten, bestaat uit Evert Schneider (Leimonias), Jaques van Toor (Toeg, Hilligersberg) en Jan Ha- jer (Racketeers). Aanvoerder is de vroe gere Davis Cup-speler Ivo Rinkel. KG Vlucht zonder hulp van buiten Drie uit Haarlem afkomstige man nen, H. T. S., IJ. S. en W. de G., die in Haarlem gevangen zaten wegens inbraak en diefstal, zijn er gister middag omstreeks kwart over vijf in geslaagd uit de strafgevangenis te ontsnappen. Ze hebben de spijl van een tralievenster doorgezaagd en zijn via het raam op de binnenplaats van de gevangen' gekomen. Daar wisten zij over een 3,70 meter hoge muur te klimmen en via het dak van een schuurtje de openbare weg te be reiken. Hun gevangeniskleding is bij de gevangenis gevonden. De Haarlemse politie heeft alle wegen rondom Haarlem afgezet en is een uitgebreide speurtocht begon nen die echter tot dusver geen re sultaat heeft opgeleverd. De uitbreekpoging van het drietal is zeer vlot en voorspoedig verlo pen. Zij begonnen in een gang, die direct in de omgeving van de werk plaats is gelegen en sloegen twee naast elkaar gelegen ruitjes van 'n raam in de gang in. Met een gesto len zaag zaagden zij vervolgens vlie gensvlug een sponning van 'n raam weg. Hierna konden zij een binnen plaats betreden. De muur was een enorm obstakel. Zij werkten zich naar een punt waar het platte dak Wilt U iets weten? Krakende plank In een kamer op de eerste verdieping van mijn huis is een krakende plank. Wat kan ik daaraan doen? vraagt mej. N.L. Dez krakende plank zit waar schijnlijk los. U kunt dus het beste de plank vastslaan met een paar draadnagels en daarna de plank flink nat maken. Als het hout is op gedroogd zult u van het kraken geen last meer hebben. en de gevangenismuur bij elkaar ko men en lieten zich aan de andere kant in een brandgang glijden. Hier trokken zij burgerkleding aan en lieten touwen en gevangeniskleding achter. Via het dak van 'n schuurtje bereikten de uitbrekers met 'n ge waagde sprong de Damaststraat. Een bewaker zag de laatste van het drie tal nog juist de hoek om gaan. De bewaker sloeg alarm. De politie zet te alle uitgangswegen van de stad af, maar slaagde er niet in 'n spoor van de vluchtelingen te vinden. Auto's werden doorzocht en men speurde tot in de diepste uithoeken van de stad. De uitbrekers hebben geen hulp van buiten gehad. KORTE GOLF Het echtpaar G. Visser-Bron, wonende B226 te Sliedrecht, hoopt dinsdag 8 augustus zijn zeventigste huwelijksfeest te vieren. De bruide gom, die vroeger grientwerker is ge weest, is 97 jaar. De bruid is 91 jaar. De nieuwe jachthaven te Har derwijk is gistermiddag door de com missaris van de Koningin in Gelder land officieel open gevaren. De com missaris hoopte, dat deze haven een bron van nieuwe welvaart zou wor den voor de oude Hanze-stad. Een uitslaande brand in Wa teringen heeft gistermiddag in nog geen uur tijd de gehele boerderij van de familie H. S. v. Vliet aan de Noordweg te Wateringen, in de as gelegd. Ondanks het harde werken van de gealarmeerde brandweren was het niet mogelijk de uit 1594 da terende boerderij te behouden. De 30-jarige dealer in land bouwwerktuigen, W. Roffel, reed gistermiddag op een overweg in Musselkanaal togen een goederen trein. Hij werd met zware verwon dingen overgebracht naar een zie kenhuis in Groningen en is daar gis teravond overleden. De heer Roffel was gehuwd en vader van een kind. In Apeldoorn zijn gisteren de acht ste Vierdaagse wandeltochten van de Nederlandse Wandelsport Bond be gonnen. Foto: Een deelneemster uit Apeldoorn nam voor de gezelligheid haar hondje mee op mars. 93. Gedurende al deze tijd werd de wacht versterkt bij de andere muiters op wie men niet kon rekenen. Ook de wachtpost was verwittigd aangaande het af gesproken teken. Tijdens al de jaren van zijn verblijf op dit eiland had Robinson leren zwijgen en geduld oefenen. Nu was het hem echter te machtig geworden. Zijn geest kende geen rust. Nu eens liep hij naar de grot, dan weer eens naar het gebergte. - Zou zijn vurigste wens nu eindelijk in vervulling gaan? - Was hij niet onvoorzichtig geweest zijn nlan aldus uit te voeren. Allemaal vragen zonder antwoord - Maar wat was dat? Een kanonschotnog een en nog een. - Hoera! Het plan was gelukt

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7