Weerbericht NUMMER 15.000 VAN VOORSCHOTEN Baby uitte luidkeels instemming met Kamerbesluit Kinderverlamming als voorwendsel Tegen de collectieve boerderijen Het jaarlijkse paardensportfeest op 1 en 2 augustus in Stompwijk Onderscheiding voor conducteur Het weer in Europa WOENSDAG 26 JULI 1961 DE LEIDSE COURANT De gisteravond geoorcn Lonny Berk, hier veilig tussen vader en moeder in, heeft nog geen notie van het feit dat de burgemeester van Voorschoten haar persoonijk van middag om vier uur een bezoek kwam brengen, omdat zij de vijftien duizendste inwoner van deze snel groeiende gemeente nabij Leiden is. Lonny (zes en een half pond) is een dochter van de heer Johannes Berk en mevr. Gerarda BerkVeen- hof, Leidseweg 94b, die op 15 okto ber van het vorig jaar van Zoeter- woude naar Voorschoten verhuisd zijn. De heer Berk is een geboren en getogen Zoeterwoudenaar, zijn vrouw is afkomstig uit Kamerik. Het is wel toevallig, dat de dochter van deze jonge „immigranten" juist de vijftienduizendste moest zijn, waar naar op het gemeentehuis van Voor schoten reikhalzend werd uitgeke ken. Apolonia Berk is het eerste kind van het gelukkige echtpaar en werd vanmiddag, na het bezoek van de burgemeester, in de parochiekerk aan de Leidseweg gedoopt. DOCOS OP NKS-KAMP TE VTJGHT 's Avonds werd door elk elftal af zonderlijk met een leider een wan- delralley gelopen. Men moest starten voor de ingang van het zwembad „De IJzeren Man". Daarna moest een ronde om het uit gestrekte water worden gemaakt, telkens het meest linksaanhoudend. De afstand was pl.m. 8 km. Toen we weer terugkwamen, moesten we de gelopen route op een kaart tekenen met alle vermeldenswaardige fieten, die we onderweg tegenkwamen. De uitslag wordt pas vrijdagavond be kend gemaakt. Afgelopen nacht heb ben de jongens goed geslapen. Vandaag was het ideaal sportweer. Veel zon, zwakke wind en niet te warm. Vanmorgen moesten de Do- cosjongens voor het eerst in de voet balarena. Voor Docos B stond als eerste wedstrijd op 't programma, die tegen OBW. Uitslag 1—0 voor Docos; Cees Vrieskoop was de match- winaar. Hierna volgde wedstrijd no. twee tegen Swift. Deze wedstrijd werd in de laatste minuut beslist door een doelpunt van Swift. Een 10 nederlaag dus. Wedstrijd no. drie werd om 13.00 uur gespeeld te gen het wel in deze ronde uitkomen de sterke Rohda, maar niet mede dingende naar de ereplaatsen, om dat hun gemiddelde leeftijd te hoog is en er geen A-klasse is. Deze werd eveneens met 1O verloren in de laatste minuut, maar eervol, omdat Docos prima partij gaf. 's Middags werd door Docso B vijf volleybal wedstrijden gespeeld en hiervan wa ren de resultaten: DocosOBW 5 11; DocosSwift 1517; Docos Rohda 1614; Docos-Blauwzwart 14—16. Docos—SVLV 19—6. Het slot van deze drukke dag werd gevormd door het verspringen, waarbij Ton van Dinten een sprong van 4.10 m maakte en Ronnie Kamp huis goede tweede werd met 3.90 m. Docos C 1 en C 2 hadden een minder drukke dag. Docos C 1 speelde twee voetbalwedstrijden, en beide waren winst n.l.: DocosSVLV 20 en Do cos—St. Martien 31. De vijf doel punten werden gemaakt door An- dré Kortekaas (3x), Joop Bik tn Huub Toebosch. Ook moest deze groep nog doeltrappen en hier wa ren Frans Cornelisse (11 punten) en Joop Bik (10) de besten. Alles bij elkaar een succesvolle dag voor dit elftal, mede ook dank zij de heren P. Bank en B. v. Dinter. Docos C 2 moest eveneens aantreden bij het doeltrappen. Leen de Mooy en Ro bert de Gunst waren hier de beste met resp. 13 en 10 punten. Docos C 2 voetbalde nog tegen Esto 2 en Blauw-Zwart. Het werden kleine nederlagen, resp. 01 en 12. Het enige Docos-doelpunt werd gemaakt door John Belt. Al met al weer een geslaagde kampdag. Het eten was weer best en wat de jongens van avond gaan doen, kunt U morgen weer lezen. Vanuit Vught de Harte lijke groeten en tot ziens. Een der leiders Israëlische deskundigen hebben een toestel gebouwd, dat zonnestra len in elektriciteit omzet met drie maal zoveel effect als de gebruike lijke met stroom aangedreven machi nes. Het nieuwe apparaat kan tot tien kilowatt leveren en is speciaal bedoeld voor afgelegen plaatsen. Voor het laatst kwam gisteren voor het zomerreces de Eerste Ka mer bijeen ter afdoening van en kele zaken. De vergadering duurde slechts kort, want de senatoren wa ren reeds in vakantiestemming. On der het weinige wat hun deze laat ste vergadering nog te doen stond was de goedkeuring van een begro tingswijziging, waarbij een bedrag van 300.000,- werd gevoteerd voor uitkeringen aan gewezen leidsters bij het bijzonder kleuteronderwijs, die geen of slechts een gering pensioen ontvangen. Direct na de hamerslag ter be krachtiging van het besluit klonken van de publieke tribune ongewone kreetjes, die van een huilende baby. De ernst van het convent was nu meteen gehéél verdwenen, vooral toen het kindergeluid aan voorzitter mr. Jonkman de opmerking ontlok te dat dit wel een merkwaardige in stemming betekende met het wets ontwerp. Onder gelach van de Ka merleden verdwenen baby en ouders haastig van de tribune. Tenslotte werd nog een bedrag van 250.000,- goedgekeurd voor de voorbereiding van de derde technische hogeschool in Enschede. In zijn slotwoord dèelde voorzitter Psychopaat slikt emmerhengsel door De 32-jarige psychopaat, die enige maanden geleden een 71-jarige Ha genaar in een Haags hofje wurgde, en reeds enkele dagen later - begin juni - door de politie gegrepen werd, heeft kans gezien in het huis van be waring aan de Casuaristraat te Den Haag het hengsel van een emmer door te slikken. Direct nadat men de waanzinninge daad had ontdekt, is het slachtoffer overgebracht naar het ziekenhuis aan de Zuidwal. Later is de man overgebracht naar de rijks- ziékeninrichting in Vught, waar het hengsel inmiddels operatief is ver wijderd. De man maakt het op het ogenblik goed. Na zijn arrestatie wegens de moord op de bejaarde Hagenaar, wiens lijk hij in een kast stopte, vertelde de man aan de politie, dat hij iets meer kon vertellen van de nog steeds on opgehelderde moord op „Blonde Dolly", een gefortuneerde vrouw uit het Haagse „leven". De commissaris van politie, de heer H. Harskamp, die beide moorden heeft behandeld, vertelde dat de psychopaat onmoge lijk iets kon afweten van de moord op „Blonde Dolly", daar hij in no vember 1959, toen de moord werd ge pleegd in de gevangenis vertoefde. De reden, waarom de man nu het hengsel ingeslikt heeft, is niet be kend geworden. STILTECENTRUM VAN KATHOLIEK EN PROTESTANT IN GRONINGEN Op de tentoonstelling MG '61, die van 31 augustus tot en met 16 sept. in het Groningse stadspark wordt ge houden, zal door de samenwerkende kerken in de provincie Groningen in samewerking met de r.k. Kerk een Stiltecentrum worden ingericht. De tentoonstelling heeft als grond gedachte: de mens in contact bren gen met de natuur in al haar rijkdom en verscheidenheid. Op de wanden van het stiltecen trum zullen jongelui hun gedachten uitbeelden van wat de mens vandaag met de schepping doet. Zij zullen er ook getuigen van de Schepper. De jongelui zullen werken in opdracht van de Raad van Kerken. Jonkman mede dat vóór het nieuwe parlementaire jaar nog een zitting van de Eerste Kamer zal worden ge houden, nl. op 12 december, tenein de de Kamer voor het nieuwe voet balseizoen de gelegenheid te geven zich uit te spreken over loterij wet en loterij belastingwet, waarin ook de nieuwe toto wordt geregeld. Tijdens de Kamerzitting was voor de eerste maal dr. Veldkamp als mi nister van Sociale Zaken aanwezig. De kaasbeurs te Leeuwarden Het bestuur van het produktschap voor zuivel heeft in zijn vanochtend in Den Haag gehouden openbare vergadering besloten een afwachten de houding aan te nemen ten aan zien een eventuele verandreing van de dag waarop de kaasbeurs te Leeuwarden wordt gehouden. Het be stuur meent dat er aanpassende maatregelen worden genomen in Leeuwarden om de vraagstukken, die het invoeren van de vijfdaagse werkweek heeft óók voor de kaas beurs te Leeuwarden en in het bij zonder met betrekking tot de note ring, het hoofd te bieden. Een van de moeilijkheden van het invoeren van de vijfdaagse werkweek is, dat vele van de belangrijke circulaires van het produktschap zuivel in de regel op zaterdagmorgen bij bedrij ven worden ontvangen, omdat deze circulaires berichten bevatten die ge baseerd zijn op de noteringen van de kaasbeurs te Leeuwarden van vrij dagmiddag. Door een versnelling van bericht geving over deze kaasbeurs zal voors hands worden getracht de nadelen voor het bedrijfsleven zoveel moge lijk te voorkomen. In het algemeen was het bestuur van het produktschap wel van oor deel dat een verschuiving van de kaasbeurs te Leeuwarden van vrij dag naar donderdag niet noodzake lijk is. Overigens werd er nog de aan dacht op gevestigd dat de noteringen van de kaasbeurs te Leeuwarden voor de tweede wereldoorlog in de regel tussen elf en twaalf uur des morgens werden vastgesteld. Mén vroeg zich af waarom de commissie ook thans de notering niet op dat tijdstip zou kunnen vaststellen, inplaats van om streeks kwart over twee zoals nu het geval is. Westduitse bezoekers hebben de kinderverlamming naar Oost-Duits- land overgebracht, aldus een mede deling van officiële Oost-Duitse zijde. Het Oostduitse ministerie voor de volksgezondheid vraagt de bevol king, gezien deze omstandigheden, geen bezoek uit West-Duitsland uit te nodigen en geen onnodig risico te lopen door reizen naar West-Duits- land. In bevoegde Westberlijnse kringen vreest men, dat het gevaar van be smetting met kinderverlamming door do Costduitse auwiteinen zat wor den arngevoerd lis reden om het p-j-sonenverkeer tussen de zönes vor der te beperken. De volkspolitie 'n de Sow jet-zóne heeft gisteren bij het station Grieb flithrsee in Berlijn omvangrijke grenscontrolemaatregelen ingevoïrcl. Dinsdag vertelden, crensgangers m West-Berlijn, dat autobestuurders, die van Potsdam naar het grenssta tion Griebnitzsee rijden, om van daar naar hun werk in West-Berlijn te reizen, naar Potsdam teruggestuurd worden, om daar de trein te nemen. In de trein tussen Potsdam en Grieb nitzsee kan de controle beter uitge voerd worden dan op straat. Ver scheidene jeugdige personen zouden op deze manier al uit de trein ge haald zijn, verdacht van een poging tot vluchten naar West-Berlijn. In het 750 inwoners tellende dorp Weidenhain in het district Leipzig in Oost-Duitsland, heeft een dertig tal leden van collectieve boerenbe drijven als één man een vergadering van het landbouwproduktiegenoot- schap verlaten, nadat een spreker ontbinding van dit genootschap had geëist, een eis die door de commu nistische functionarissen van de hand werd gewezen. Tot degenen, die zich tegen het voortbestaan van de gedwongen col lectieve bedrijven uitspraken, be hoorde ook een der communistsche functionarissen, tevens lid van de gemeentelijke afvaardiging en ge meenteraadslid. „Onder de dekman tel van lid van de socialistische een heidspartij aldus berichtte de „Leipziger Volkszeitung" heeft de renegaat en provocateur politiek tegen de partijkoers bedreven. Hij is uit de SED gezet." Volgens het bericht van de „Leip ziger Volkszeitung" gaf ook in een tweede door de. SED belegde verga dering een boer de wens te kennen om uit het produktiegenootschap te treden. Onder bewering, dat wie zich te gen het landbouwproduktiegenoot- schap verzet ook tegen de vrede is, werden enkele boeren tot intrekking van hun opzegging van lidmaatschap gebracht. - Aan de bovenloop van de Dnj es ter in West-Oekraine is een veertig cm lang dierlijk been gevonden, waarin drie gaten waren gemaakt, Dit 18.000 jaar oude voorwerp zou het oerbeeld van de huidige fluit zijn en gediend hebben om dieren aan te lokken. De Harddraverij vereniging „Nooit Gedacht" te Stompwijk orga niseert traditiegetrouw ook dit jaar weer twee paardesportdagen, om de vele liefhebbers van deze sport en niet in het minst de be woners van Stompwijk en omgeving te doen genieten van verschil lende vormen van paardesport. Voor de 52ste maal zal wederom een grote harddraverij gehou den worden op de kortbaan, voor welk evenement Stompwijk een uitstekende naam in het land heeft. Deze kortebaandraverij wordt gehouden op dinsdagmiddag 1 augustus. Er zijn wederom 32 paar den ingeschreven, waarvan er wellicht enkele zullen afvallen, doch de beste dravers blijven in elk geval over. Onder deze zullen zich bevinden Xylon S, Kitty's Zoon, beide van de Stal Jan Wagenaar, vervolgens Wala en Yvonne Heny van de Stal J. van Leeuwen en verder o.a. Young Star en William Hanover K van de Stal Knijnennburg. Ook andere snelle dravers zullen van de partij zijn. Op woensdag 2 augustus is er de gehele dag feest voor Stomp wijk, want 's morgen om 10 uur reeds beginnen de jaarlijkse kinderspelen, de jeugd van Stompwijk wordt door „Nooit Gedacht" nimmer vergeten. Vooraf zal de harmonie Juliana een tocht door het dorp naar het nieuwe terrein maken. Dit terrein, gelegen ach ter de kerk, zal officieel in gebruik worden genomen. Des middags volgt dan het grote concours hippique, waarvoor wederom grote deelname bestaat en dat als steeds uit verschil lende attractieve nummers zal bestaan. We hopen, dat het nieuwe terrein aan de gestelde verwach tingen zal voldoen. Het bestuur zal daarmee een oude traditie breken, want eerst de Meerlaan en daarna het terrein dc u-naast hebben 'gedurende een halve eeuw de paardesportliefhebbers vol doening gegeven. De steeds verder schrijdende woningbouw als mede de aanleg van de provinciale weg naar Leiden noopten het bestuur naar een ander terrein uit te zien. Het is verheugend, dat men daarin is geslaagd. Ieder jaar trekken de paardesportfeesten in Stompwijk veel be langstellenden ook van vakantiegangers, die er eens uit willen zijn. Moge het ook dit jaar aldus zijn. ZOETERWOUDE Dobbelrit 1961 Onder grote be langstelling werd gisteravond voor de zesde maal de Dobbelrit van PIT '54 verreden. Er was een record aantal van 51 deelnemers (27 meis jes en 24 jongens). Zoals altijd werd er ook nu weer hard gevochten om zo snel mogelijk de zes posten afge stempeld te krijgen. Er kwam na tuurlijk weer, een grote dosis geluk bij, want toen de strijd om half 10 werd gestaakt, waren er nog steeds deelnemers onderweg, die al ca. 15 posten op hun deelnemerskaart had den, maar nog steeds geen zes ver schillende. Van degenen, die alle posten verzameld hadden, werd de langste tijd gemaakt door Agnes Overdevest, die een uur en 45,3 mi nuten nodig had. Een troostprijsje werd haar welverdiende beloning. Een tweede troostprijs ging naar Jacques Schuur, die als eerste deel nemer de rit beëindigde. De pech- prijs was voor Mar ja Detmers, die met een slag in haar wiel huiswaarts moest keren. De hoofdprijzen ten slotte gingen naar 1) Dick v. Veen, 34 min.; 2) Joke v. d. Poel, 36,9 min.; 3) en 4) B. Hulsbos en Sjef v. d. Salm, elk 37 mn. Na afloop reikte de voorzitter van PIT '54, de heer J. W. Vink, de prij zen uit, waarna de deelnemers zich nog enige tijd onder soms grote hi lariteit konden vermaken met de dobbeldans, waarbij de dobbelstenen wederom een belangrijke rol speel den. (Meegedeeld door het KNMI. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) VRIJ VEEL WIND Veranderlijke bewolking met hier en daar wat regen. Matige tot krachtige, aan de kust tij delijk harde westelijke wind. Koel weer. De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gisteren max. min. PAL ZE BIDPRENTJES. Hoewel we geen meisje van 1114 jaar zijn, het nooit waren en nimmer zullen worden, zelfs als we maar lang genoeg wachtenlezen we soms graag boeken, die voor deze bij-de-handjes zijn geschreven. Voor al op oudere Engelse dames als schrijfsters zijn we bijzonder tuk. In „Henriëtte's Droomhuis" kwamen we zodoende een oude, eerbiedwaar dige Anglicaanse deken tegen, die op de bok van een rijtuig wordt ge prezen door zijn rood-harig neefje en er dan onverhoeds uitflapt: „Ik wou, dat ik de man was, die jij denkt dat ik ben". Dit leek ons een geschikte tekst voor ons nog niet gedrukte bid prentje en voor de meeste bid prentjes. Zulke gedachtenis-plaatjes vinden we een goed gebruik, maar wij hebben wel eens een hard hoofd in die plompverloren zaligverkla ringen achter-op, heel onlogisch ge volgd door een „Mijn Jezus, barm hartigheid". De heer J. K. Klepper veertig jaar bij de N.Z.H.VJH. is vandaag de trotse bezitter van een koninklijke onderscheiding en de gouden medail le van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel geworden. De koninklijke onderscheiding werd hem hedenochtend in de koffiekamer van het Stadhuis in tegenwoordigheid van zijn echtgenote en kinderen, de directeur van de N.Z.H.VJV1., de heer N. Hortensius en de chef van de ver voersdienst, de heer Th. Hetem, door de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot uitgereikt. De burgemeester, die grote waar dering had voor de ijver en plichts betrachting van de juiblaris, herin nerde er aan, dat de heer Klepper, die binnenkort met pensioen zal gaan, als lampenist te Velsen zijn intrede bij deze vervoersmaatschappij deed. Via diverse rangen is hij opgeklom men tot conducteur-treingeleider, in welke functie hij thans dienst doet op het autobussennet van de N.Z.H. Gelet op de vele goede eigenschap pen van de jubilaris en diens trouw aan het bedrijf, deed het de burge meester een groot genoegen te kun nen mededelen, dat het H.M. de Ko ningin had behaagd hem de bronzen eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, te verlenen De heer Hortensius voegde hieraan de kleine draagmedaille toe. Nadat de koffie was rondgegaan, verplaatste de feestvreugde zich naar het huis van de jubilaris aan de Jan van Goyenkade. Hier voer den het woord de heer Hetem, namens de maatschappij de gebruike lijke enveloppe met inhoud aan bood, en de heer Hortensius, die de heer Klepper verraste met de gouden medaille en het vererend getuig schrift van de Nea. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Beiden hadden bijzondere woorden van lof voor de wijze, waarop de heer Klepper deze veertig jaar bij de N.Z.H.V.M. heeft voigemaakt. Voor de echtgenote van de jubilaris, die dankte voor al deze bewijzen van vriendschap en waardering, waren er bloemen. HELSINKI 1. bew. 20 6 STOCKHOLM regen 19 12 OSLO regen 21 13 KOPENHAGEN regen 19 13 ABERDEEN h. bew. 17 12 LONDEN geh. bew. 26 15 AMSTERDAM geh. bew. 23 14 BRUSSEL onbew. 23 14 LUXEMBURG onbew. 22 10 PARIJS onbew. 26 11 BORDEAUX 1. bew. 30 16 GRENOBLE onbew. 28 11 NICE onbew. 26 20 BERLIJN zw. bew. 20 14 FRANKFORT onbew. 24 7 MüNCHEN onbew. 23 11 ZüRICH mist 24 10 GENèVE mist 27 10 LOCARNO onbew. 26 12 WENEN 1. bew. 22 8 INNSBRUCK onbew. 25 9 ATHENE zw. bew. 34 ROME onbew. 32 15 AJACCIO onbew. 28 19 MADRID 1. bew. 33 19 MALLORCA 1. bew. 33 19 LISSABON onbew. 19 PUZZEL No. 531. Hor. 1. kade, 3. tevens, 5. lichaamsdeel, 7. dam langs een water, voorzetsel, 10. jaargetijde, 11. voeg woord (Fr.), 12. vervoeging van een hulpwerkw., 14. keurig, 16. Euro peaan, 17. hoogste punt. Vert. 1. vlinderbloemige plant, 2. muzieknoot, 3. voorzetsel, 4. hoen derachtige vogel, 6. interest, 8. zang stem, 9. uitroep, 11. telwoord, 13. zeepwater, 14. onbekende, 15. geheel de uwe (afk. Lat.). Oplossing morgenavond. Oplossing no. 533. Hor. 1. gelag, 4. are, 7. Lesse, 9. Oran, 11 en, 12. reu, 13. Lia, 14. ge, 15. eend, 16. epode, 17. esp, 19. halte. Vert. 1. ga, 2. Erlau, 3 Leen, 5. ge nade, 6. morgen, 8. sein, 10. reep, 13. leest, 15. edel, 18. p.e. PUNT Verstekeling.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3