S)e £cid6e0oii^cmt KENNEDY VERSTERKT AMERIKA'S STRIJDKRACHTEN ENIG TER Het Westen is vastbesloten z'n rechten te handhaven Engeland haalt de buikriem strakker aan Senegal breekt met Portugal WOENSDAG 26 JULI 1961 51ste JAARGANG No. 15382 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VO OR LEIDEN EN OMSTREKEN Wat anders dan ontwapening Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Telef. 2 0 9 3 5 Red. 20015, 25594- Advert. 2 0 8 2 6 Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 o.) Giro 10 30 03 Abonn. f 0,59 p. w„ f 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw., Franco p.p. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 LAAT MOSKOU ZICH NIET VERGISSEN De Amerikaanse president John Kennedy heeft de Sowjet-Unie dins dagavond in een te Washington uitgesproken en lang verbeide radio- en televisietoespraak gewaarschuwd, dat zij niet moet denken, dat het Westen, „te zelfzuchtig, te week en te verdeeld" is om weerstand te kunnen bieden aan een aanval. Hij zette plannen uiteen om het Amerikaanse leger met een achtste te versterken en vloot en luchtmacht uit te breiden. De president zei het Congres vandaag te zullen verzoeken de defen siebegroting met 3.247 miljoen dollar te verhogen. De helft van dit bedrag is nodig voor de vervaardiging van gebruikelijke wapens, am munitie en militaire uitrusting. De president deelde mede, de aantallen der in de komende maanden op te roepen dienstplichtigen te zullen verdubbelen en ver driedubbelen. Hij wil ook vele oorlogsbodems en militaire vliegtuigen, die voor de reserve bestemd waren, weer in toestand van paraatheid doen brengen. Onderhandelen als het kan, vechten als het moet ZO NODIG NIEUWE BELASTINGEN De president verklaarde, dat hij, indien nodig, het Congres zou ver zoeken nieuwe belastingen in te voeren ter bestrijding van de kosten der hogere defensieuitgaven. „De bedreiging van de geïsoleerde buitenpost, die West-Berlijn vormt, is internationaal. Het Navo -schild dekt West-Berlijn en wij hebben ons woord gegeven, dat een aanval op deze stad als een aanval op ons al len zal worden beschouwd. Ik heb horen zeggen, dat West- Berlijn militair niet te verdedigen zou zijn. Dat kon ook var Bastogne en zelfs van Stalingrad worden ge zegd. Doch 'n feite kan elke be dreigde plaats behouden blijven, in dien dappere mannen hebben besloten dat zij haar niet zullen prijsgeven", aldus Kennedy. Hij vervolgde: „Wij willen niet vechten maar wij hebben het eer der gedaan. En anderen hebben vroeger de gevaarlijke vergissing begaan om aan te nemen, dat het Westen te zelfzuchtig, te week en te verdeeld was om het hoofd te bie den aan vrijheidsschendingen in an dere landen". De president vervolgde: ,Het zou WAARSCHUWING PRESIDENT KENNEDY heeft-gis- teravond (vannacht Ned. tijd) zijn met spanning tegemoet geziene rede gehouden, waarin hij het Ame rikaanse volk inlichtte omtrent zijn plannen tegenover de dreigende situ atie rondom Berlijn. Chroesjtsjef voelt de huidige situatie in Berlijn als een visgraat in zijn keel en heeft, zoals men weet aangekondigd dat die visgraat nog vóór het einde van dit jaar eruit moet. Chroesjtsjef bekommert zich niet 0 om formaliteiten en het kan hem niets schelen of er 16 jaar na het einde van de oorlog al of niet een papieren vredesverdrag op tafel ligt. De werkelijke reden voor zijn aandringen op een vredesverdrag en zijn dreigement, desnoodsl eenzijdig met Oost-Duitsland een vredesver drag te sluiten, is dat hij de Berlijnse achterdeur dicht wil grendelen. Maar dat stuit op verzet van Westelijke zijde. Men wil niet, dat er nog één stukje vrij grondgebied door de Rus sen of hun satellieten wordt inge palmd. Kennedy heeft thans het Kremlin duidelijk gemaakt, dat dit niet moet vervallen in de tragische fout, welke Duitsland tweemaal heeft gemaakt, n.l. door te menen dat het Westen te week en onderling te zeer verdeeld is om geweld tegenover geweld te plaatsen. „Wij willen onderhandelen als het kan, maar zullen vechten als het moet". Daarop kwamen Kenne dy's woorden neer. En wat speciaal Berlijn betreft: „Over de vrijheid van Berlijn (West-Berlijn althans) valt niet te discussiëren". Om te to nen, dat het hem ernst is, kondigde de president tevens een forse uit breiding van de legersterkte aan. „Wij willen niet vechten", aldus zei hij, „maar als het moet zullen we vechten. We hebben dat al eens meer gedaan". Dat is duidelijke taal en Chroesjt sjef kan thans weten waar hij aan toe is. Hopenlijk trekt hij er zijn con clusies uit en op de eerste plaats deze: dat het beter is de zaak niet te forceren. Het is jammer, dat men dergelijke taal moet spreken omwille van de vrede, maar het schijnt, dat dit de enige taal is, welke de Russen ver staan. Zij zullen nu wel spreken van „oorlogsophitsing" en Chroesjtsjef zal waarschijnlijk wel met dikke woorden van repliek dienen. Het voornaamste is echter, als hij achter dit rookgordijn de aftocht blaast. onverstandig zijn grote aantallen re servisten onder de wapenen te roe pen of naar het buitenland te zenden, voordat dit werkelijk nodig is. Doch ik wil wel duidelijk maken dat wij te allen tijde grote eenheden kunnen aanwenden, zonder dat hierdoor ons vermogen, om in andere militaire behoeften te voorzien, wordt ver zwakt". De president herhaalde, dat de V.S. „te allen tijde bereid zijn tot onderhandelingen, indien deze vrucht baar zouden zijn". Wij hebben ons reeds bereid ver klaard mede te werken het ophef fen van omstandigheden in West- Berlijn, die prikkelend op de andere zijde kunnen werken. Maar over de vrijheid van deze stad kan niet wor den onderhandeld. Wij kunnen niel onderhandelen met een wederpartij, die zegt: „Van het mijne blijf je af, maar over het jouw valt te praten". Kennedy zei het Congres te zul len verzoeken, nieuwe gelden toe te staan voor de burgerverdediging „Ik hoop de komende maanden elke Amerikaanse burger te laten weten, wat hij kan doen om zijn gezin bij een aanval te beschermen", aldus de Amerikaanse president John Kennedy. GUNSTIG ONTHAAL. Congresleden van de twee grote Amerikaanse partijen hebben uiting gegeven aan hun waardering voor de inhoud van Kennedy's toespraak. Men meent in Washington, dat de president iin beide kampen aanzien lijke steun heeft verkregen voor zijn toezegging, dat de V.S., in verband met de crisis om Berlijn, hun mili taire kracht zullen uitbreiden. „Reuter" meldt uit Parijs, dat Kennedy's rede in Frankrijk als een „redelijke gevechtstoespraak" wordt beschouwd. Men meent, dat zij ten doel heeft de Russen duidelijk te maken, dat het Westen niet zal aarzelen ten strijde te trekken, in dien het Kremlin ernstig zou pogen afbreuk te doen aan de vrijheid van West-Berlijn. De opmerking van de president, dat niet Berlijn maar Moskou de oor zaak is van de internationale span ning, komt overeen met de Franse beschouwing van de internationale toestand. Men merkt verder op, dat zijn waarschuwing aan de Sowjet-Unie „niet de gevaarlijke vergissing te maken van aan te nemen dat het Westen te zelfzuchtig of te week is om het hoofd te bieden aan vrij heidsschendingen in andere landen", een uiting is van de vastberadenheid, die Frankrijks president eD Gaulle reeds zo lang heeft bepleit. „Reuter" meldt uit Bonn, dat men in Westduitse regeringskringen zeer is ingenomen met het krachtige standpunt, dat president Kennedy met betrekking tot het vraagstuk-Berlijn heeft ingenomen. Men is vooral voldaan over de door Kennedy aangekondigde maat regelen om de Amerikaanse militaire macht te versterken. De Westberlijnse plaatsvervangende burgemeester Franz Amrehn ver klaarde onder meer: „Ik ben ervan overtuigd, dat het Kremlin de diepe ernst van Kennedy's woorden en het gevoel van verantwoordelijkheid, waarmede zij worden uitgesproken, zal begrijpen". En bondskanselier Adenauer had dinsdagmiddag op een perslunch reeds tegenover Westduitse journalis ten verklaard, dat Kennedy's pro gramma het bewijs zou leveren van de leidende rol, die de Verenigde Staten in de Westelijke wereld, bij het bepalen van het standpunt tegen over de Sowjet-Russische uitdaging, vervullen. Sober en duurder leven Piloot liet zich niet dwingen Een, naar verluidt Spaans spre kend man met een pistool heeft dins dagavond getracht de piloot van een vliegtuig van de „Mohawk Airlines" te dwingen van koers te veranderen. Het incident gebeurd e boven de staat New York. De piloot vertelde de man, dat hij nog zeer weinig brandstof had en zette het toestel bij Birmingham, New York, aan de grond. De man is gearresteerd. De politie heeft later meegedeeld, dat de arrestant heeft verklaard, dat hij door zijn vrouw in de steek werd gelaten en dat hij zelfmoord wilde plegen. Hij onderhield generlei betrekkin gen met Cuba. Agenten aan boord. Agenten van de Amerikaanse fe derale recherche, z.g. „G-men", zou den naar in New York verluidt dinsdag zijn gaan meevliegen in Amerikaanse passagiersvliegtuigen. Deze veiligheidsmaatregel zou zijn geweest over plannen van Cubanen om nog vijf vliegtuigen te kapen. Zoals men weet hebben maandag aanhangers van Fidel Castro de pi loot van een Amerikaanse passa giersvliegtuig met vuurwapens ge dwongen naar Cuba te vliegen. De passagiers en bemanning van dit Amerikaanse vliegtuig zijn in middels in de Verenigde Staten te ruggekeerd. De man die de piloot overmeesterde is in Cuba achterge bleven. Hij had geen medeplichti gen. De eerste Russische ruimtevaarder, majoor Joeri Gagarin Is thans in Cuba als goodwill-ambassadeur van zijn land. Foto: Gagarin wandelt met premier Fidel Castro naar het presidentiële paleis in Havana, waar hij zou worden ontvangen door president Dorticos (telefoto). Gespannen toestand in Bizerta De Britse regering heeft een ver hoging van 't officiële disconto aan gekondigd van 5 tot 7 procent. Dit was een der door de Britse minister van financiën gisteren in het Lager huis aangekondigde maatregelen. Voorts zal een toeslag van 10 pro cent worden geheven op de Britse indirecte belastingen, ook op invoer, alcohol en tabak en op de omzetbe lasting bij verkoop van bepaalde goe deren. Engeland zal volgens minister Sellwyn Lloyd een aanzienlijk be drag opnemen bij het internationale monetaire fonds. Deze mededelingen heeft de Brit se minister van financiën gedaan in het Britse Lagerhuis tijdens een uit eenzetting van het door de regering voorgestelde versoberingsprogramma. Prof. Leibbrand is een befaamd „Ver- keersplanner", die oan. bezig was met een plan tot verbetering van het Haagse Tram- en Busnet Hij is gear resteerd omdat hij ervan verdacht wordt tijdens de tweede wereldoor log het bevel gegeven te hebben een dertigtal Italiaanse dwangarbei ders tijdens de Duitse terugtocht neer te schieten, (telefoto) Er zal nog 70 miljoen pond ster ling van de gelden der banken „be vroren" worden doordat de Bank van Engeland besloot de „speciale deposito's" te verhogen van twee tot drie procent. Andere maatregelen, die minister Lloyd aankondigde, hielden nog in, dat de regering haar uitgaven over zee zal beperken tot 400 miljoen pond sterling, tegen naar schatting 480 miljoen pond sterling, die voor het komende jaar waren voorspeld. Ook zullen overzeese defensiever plichtingen herzien worden „om te onderzoeken wat gedaan kan wor den om de last te verlichten". In 't bijzonder zal Engeland de Navo- raad verzoeken de financiële voor waarden, waaronder de Engelse strijdkrachten in West-Europa ge handhaafd worden, nog eens na te gaan. Ook verklaarde de minister, dat Engeland niet kon toelaten, dat zijn hulp aan economisch minder ontwik kelde landen veel boven het huidige niveau van ongeveer 180 miljoen pond sterling per jaar zou uitkomen. Hij hoopte op de kosten van de En gelse diplomatieke en administratie ve diensten in het buitenland een Prof. Leibbrand gearresteerd De politie te Frankfort heeft de arrestatie bekend gemaakt van de 47- jarige professor Liebbrand, die er van wordt verdacht in de tweede wereldoorlog bevel te hebben gege ven tot het doodschieten van dertig Italiaanse arbeiders in Frankrijk. Leibbrand is thans verkeersdes- kundige te Zürich. Volgens de politie gelastte Leibbrand als commandant van een Duitse afdeling pionieTs de Italianen dood te schieten toen de Duitsers zich moesten terugtrekken in Frankrijk. Leibbrand werd gear resteerd toen hij per vliegtuig rei zende een tussenlanding maakte in Frankfort. Prof. Leibbrand is verleden jaar nog opgetreden als adviseur in ver- keersprobelemen van -de Haagse Tramweg Mij. besparing van tien procent te kun nen bereiken. Naar nieuwe investe ringen in landen buiten het ster- linggebied zal een strenger onder zoek worden ingesteld. Zij zullen duidelijke en evenredige voordelen voor de betalingsbalans moeten op leveren. Minister Lloyd deelde verder me de, dat de laatste zes maanden de Engelse goud- en dollarreserves met ongeveer 164 miljoen pond stering waren verminderd. Prijzen omhoog De maatregelen betekenen, dat met ingang van vandaag (woensdag) vele prijzen omhoog gaan. Daartoe beho ren die voor bier, cacao, koffie, ben zine en dieselolie, suiker, lucifers, molasses, sterke dranken, tabak en wijn. Bankkringen in Frankfort waren geschokt door het besluit het offi ciële Engelse disconto tot zeven pro cent te verhogen. Eén van de ban kiers zei, dat het gevaar bestond, dat de produktiekosten door het ho gere discono zouden stijgen en voeg de daaraan toe, dat de maatregel veel te orthodox scheen te zijn. Bankkringen waren van mening dat spoedig meer buitenlandse valuta naar Londen zou stromen om te pro fiteren van het voordeel van 't hoge rentetarief van zeven procent. Zij betwijfelden echter, of er wel vol doende geld zou worden aangetrok ken om een volledige oplossing te bereiken van het vraagstuk van de betalingsbalansposite. Te Washington was men onder de indruk van de krachtige maatrege len, die door Selwyn Lloyd werden bekendgemaakt. Een autoriteit op 't gebied van de internationale finan ciën merkte op, dat dergelijke maat regelen in het verleden snel resul taat hadden gehad en dat uit 't door de Engelse minister van financiën uiteengezette programma bleek, dat Engeland vast besloten was zijn po sitie intern zowel als naar buiten te verstevigen. In kringen van handel en financiën te Amsterdam wordt vooral de for se verhoging van het officiële dis conto met twee procent beschouwd als een duidelijke aanwijzing dat de regering alles in het werk wil stel len om er voor te zorgen dat een devaluatie van het pond sterling niet nodig zal zijn. heeft gezegd, dat Frankrijk zijn troe pen niet uit de stad Bizerta kan te rugtrekken zolang hei niet weet wat de Tunesiërs van plan zijn. Frank rijk betreurt het, dat Tunesië blijk baar van plan is de actie tegen de Franse basis voort te zetten. Volgens een Franse militaire woordvoerder zijn de Tunesiërs be zig de kasbah van Bizerta in een fort te veranderen. Het Franse op perbevel beschikt over inlichtingen dat de vrouwen en kinderen „niet spontaan" wegtrekken. „De Tunesi sche troepen hebben de evacuatie georganiseerd om zoveel mogelijk non-combattanten naar elders over te brengen". „Wanneer het thans tot een inci dent zou komen en de strijd zou wor den hervat, zou het voor ons bijzon der moeilijk zijn de kasbah te zui veren," aldus 'de Franse woordvoer der. Buitenlandse journalisten, die de kasbah hebben bezocht, meldden dat vrijwel alle vrouwen en kinde ren zijn weggetrokken. Er heerst 'n alarmtoestand. Tunesische troepen bewaken alle ingangen en op straat ziet men gewapende burgers. De ge hele kasbah is echter omsingeld door Franse parachutisten. nis genomen. Koningin Elizabeth van België heeft gisteren haar 85e verjaardag gevierd, zij het geheel in intieme fa miliekring. Volgens in Istanboel ontvangen berichten zouden zich in Noord-Irak onlangs botsingen hebben voorge daan tussen rechtse en communisti sche Koerden, waarbij 48 doden zou den zijn gevallen. DIERENPARK WASSENAAR DAGELIJKS TOT 8 UUR N.M. GEOPEND De regering van Senegal heeft be sloten de diplomatieke betrekkingen met Portugal te verbreken in ver band met de situatie aan de grens tussen Senegal en Portugees Guinee, aldus is in Dakar meegedeeld. In Senegal zouden uit Portugees Guinee spionnen zijn gearresteerd, en Portugese vliegtuigen zouden het luchtruim van Senegal hebben geschonden. De president van Dahomey, Hubert Maga, heeft de Portugese president van de enclave Fort Portugais ver zocht deze enclave 31 juli de eer ste verjaardag van de onafhankelijk heid van Dahomey te ontruimen. Dit gebied, op 40 km van de hoofd stad Cotonou, is sinds de 15e eeuw Portugees bezit. President Maga zegt, dat zijn re gering „onmogelijk een koloniale be zitting" op het grondgebied van Da homey kan toestaan. KORTE GOLF Kanselier Adenauer van West- Duitsland heeft dinsdag aan verslag gevers verteld, dat in maart een po ging tot aanslag op hem is gepleegd. Een ambtenaar in Bonn zei later, dat een 45-jarige arbeider bij het huis van de kanselier met een mes ge- Advertentie) Koel weer De Bilt, woensdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Een Ocaandepressie, waarvan de kern ten noordwesten van Schotland is aangekomen, heeft de luchtdruk op de Britse eilanden en de Noord zee belangrijk doen dalen. De uit loper van het hogedrukgebied bij de Azoren boven West-Europa nam irv betekenis af. Het bij de depressie behorende frontensysteem bracht in Denemarken en Zuid-Scandinavië te gen. Het koufront naderde vanmorgen ook ons land, maar de activiteit er van nam af. In het noorden van het land bracht het wat lichte regen, in het zuidoosten was het weer echter nog zonnig. Het front zal ons gehele, land pas seren, waarna morgen koele en on stabiele lucht uit het westen zal bin nenstromen, waarin naast opklaringen ook plaatselijk enkele buien kunnen voorkomen. De wind zal aan de kust tijdelijk tot hard of stormachtig aanwakke ren. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZON. EN MAANSTANDEN 27 Juli: zon op 04.53; onder 20.39; maan op 20.13; onder 04.22. H oogwaterstanden 27 Juli: v.m. 2.33; n.m. 3.06. KORRELTJE Mijn geweten zegt mij meer, dan de zedepreken van alle mensen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1