3 sf£- Nieuwe overgang naar Leiden-zuidwest Twee ;,n](1ieli.ike ongelukken vlak na elkaar Een leven als een oordeel in de Leidse Lakenhal Spijtoptanten van het laatste uur Nieuwe staatslening van 300 miljoen Koelhuisboter niet goedkoper WEEKELYKSE CRONYCKE Dorus werd de huur opgezegd ZATERDAG 22 JULI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 KONINGIN JULIANA OP „BREDA NU" Zoals wij gisteren reeds meldden geeft een beeld van deze verbinding tal in augustus, waarschijnlijk gelijk die zuid-west op een andere wijze met de automatische overweg aan met de binnenstad verbindt. Oprit- de Herenstraat (AHOB) ook de ten zijn al aangelegd, overweg Rijn en Schiekade Telders- kade gereedkomen. Bijgaande foto (Foto De Leidse Crt.) UCAS VAN LEYDENS „LAATSTE OORDEEL" is zo bloot als een ■-1 nudistenkamp. Daardoor is het ook te verklaren, dat bezoekers van de Leidse Lakenhal het drieluik van de beroemde schilder uit de Leidse school met enige schroom benaderen, maar al spoedig gegre pen worden door de macht van deze monumentale compositie. Vóór het doek staande ziet men rechts hoe de verdoemden tandenknarsend en weeklagend door de wanstaltige duivels in de vurige kaken van een afschuwelijk monster worden gedreven en links trekken de rechtvaardigen, naar het lijkt lofliedjes zingend, óp naar de eeuwige zaligheid. Bij de aanduiding links en rechts dient men in aanmerking te nemen, dat het gehele apocalyptische tafereel van de andere zijde moet worden gezien, en de rechtvaardigen dus in werkelijkheid rechts staan en aldus aan de bijbelse profetie voldoen. Lucas van Leyden heeft bij dit enorme doek gelukkig niet de fout ge maakt, die bij een gelijksoortige afbeelding is gemaakt door Jan Luiken die, nadat hij met veel geduld een plaat vol figuurtjes had geëtst, op een vervloekt moment tot de ontdekking kwam, dat hij de rechtvaardigen aan de kant van de verworpenen had gezet en de verworpenen aan de kant van de rechtvaardigen. Jan Luiken heeft er nog even over gedacht een nieu we plaat te maken, maar daarna toch maar besloten aan het gehele laatste oordeel een kleine voetnoot toe te voegen. In de geest van: men gelieve de rechtvaardigen links te zien etc. Snuffelen in het muzenhuis W'A d< JAT VOORAL OPVALT IN DE COMPOSITIE van Lucas van Ley- •den, die bijna een gehele muur van 'n zaal in de Lakenhal over spant, is de laat-middeleeuwse fantasie, waarmee hij zijn demonen heeft gevormd. Je zou er de kindertjes mee naar bed kunnen jagen. Maar niet minder mooi zijn de bazuinende engelen, die een treffende verbinding vormen tussen de hemelse en aardse kant van dit doek. Wat ons het best bevalt in dit tafereel zijn de dubieuze gevallen in de uitverkiezing. Ergens midden op het doek zwerven wat vage figuren rond, waarvan men niet met zekerheid kan zeggen of ze nu wel bij de linker- dan wel bij de rechterzijde behoren. Het zijn twij felaartjes; spijtoptanten van het laatste uur, die nog snel een hemels inreisvisum proberen te versieren. Zowel de engelen van de ene kant als de duivelen ter andere? zijde laten op die zwervers in het mid denvlak een oogje vallen. Op zo'n moment betreuren wij, dat een schilderij geen film is en men derhalve het vervolg van dit enorme spektakel moet missen. Vooral een figuurtje iets meer naar links dan het midden, dat ons zeer bekend voorkomt, houdt onze nieuwsgierig heid gaande. Het drieluik van Lucas van Leyden mag dan geen rol prent-mogelijkheden bezitten, het heeft wel een aardigheidje, dat andere schilderijen moeten missen. Men kan namelijk het hele laatste oordeel dichtklappen en dan komen Petrus en Paulus als gewone burgers tevoorschijn. Bijgaand fragmentje uit dit enorme drieluik moge onze vaste af nemers een beeld geven. Voor één kwartje krijgt u in de Lakenhal het gehele tafereel en nog veel meer te zien. MUZE MUS k.. Koninklijk bezoek aan „Nu Breda '61" Het acht hectare grote terrein van de nationale tentoonstelling „Nu Breda 1961", dé expositie op het gebed van de vrijetijdsbesteding, was gistermiddag gevuld met duizenden mensen, die getuige wilden zijn van het bezoek, dat koningin Juliana aan deze tentoonstelling bracht. De vorstin, die vergezeld was van de commissaris der koningin in Noord- Brabant, mr. dr. C. Kortmann, en de burgemeester van Breda, mr. dr. R. M. A. A. Geuljans, werd bij de ingang van het tentoonstellingster rein verwelkomd door het dagelijks bestuur van de stichting „Nu Breda 1961". Het jongste lid van de Bre dase drumband „Jong en Blij", de tienjarige Marion Bilok, bood de koningin bij het betreden van het terrein een ruiker aan. Tijdens de verschillende demon straties, waarvan de koningin ge tuige was, werd in het bijzonder haar aandacht getrokken door me vrouw F. de Ruiter-De Keijzer, die bezig was met het bewerken van koper. Ook een inzending van uit leer vervaardigde paardjes werd met veel belangstelling door de vorstin bekeken. De heer H. v. d. Kroon, die met deze collectie de ereprijs van de tentoonstelling heeft verworven, bood hare majesteit een van zijn werkstukken aan. Het is bestemd voor prinses Marijke. Verschillende andere geschenken werden door ko ningin Juliana met enthousiasme ge accepteerd. De rondgang werd be sloten met een bezoek aan de zake lijke expositie. Naar de Volkskrant meldt is de regering van plan een nieuwe staats lening van 300 miljoen gulden uit te schrijven. De inschrijving op de lening wordt opengesteld op 4 augustus 1961. Ze krijgt een rente van 4 percent. De inschrijvingskoers bedraagt 98J4 per cent. Het prospectus verschijnt op 28 juli. Volgens een mededeling van het ministerie van Financiën krijgt de le ning een looptijd van 25 jaar. Ze zal worden afgelost in 25 gelijke termij nen. Vervroegde of versterkte aflos sing is de eerste tien jaar niet toe gestaan. Eenmaal per jaar op 15 aug. wordt de rente betaalbaar gesteld. De lening is verdeeld in stukken van nominaal duizend en honderd gulden. Op 21 augustus 1961 moeten de toege wezen obligaties betaald worden. Nog geen model bij belasting De vertegenwoordigers van de Al gemene Bond van Ambtenaren (ABVA), de Algemene Rooms Ka tholieke Ambtenaren Vereniging (ARKA) en de Nederlandse Chris telijke Bond van Overheidspersoneel (NCBO) zijn gisteren weer bijeen geweest ter bespreking van de mo gelijkheden voor verdere activiteiten tot verbetering van de positie van het belastingpersoneel. De organisa ties hebben ernstig overwogen of 't parool voor een stiptheids- of model actie moest worden gegeven. Om uiteenlopende redenen werd besloten daartoe op dit moment niet over te gaan. Wel werd 't standpunt ingenomen, dat voor de belangen van de belastingambtenaren ge let op het onbevredigende antwoord van de regering op 12 juli 1961 opnieuw de aandacht van de Twee de Kamer der Staten-Generaal zal worden gevraagd. Tegelijkertijd zal tevens een beroep worden gedaan op de verschillende publiciteitsorganen. VRAAG OVER EIGEN MOTIE Mr. van Doorn (KVP), lid van de tweede kamer, heeft aan minister president De Quay en de minister van justitie, mr. Beerman, gevraagd waarom - wanneer de berichten juist z(jn dat de regering besloten heeft de „motie-Van Doorn" over de toepas sing van een ruimer spijtoptantenbe- leid niet uit te voeren - zulk een ka binetsbesluit is genomen en welke overwegingen daartoe hebben geleid. Op de rijksweg 12 tussen Utrecht en Gouda in de gemeente Harmeien zijn vannacht binnen korte tijd twee verkeersongelukken gebeurd, waar bij de 19-jarige mevrouw E. Staart- hof-Frangois uit Rotterdam en de ongeveer 24-jarige mevrouw Moer kerk-Hagenaars uit Naaldwijk om het leven zijn gekomen. Een motor, bestuurd door de heer C. M. Staarthof, uit Rotterdam, kreeg een lekke band. De bestuurder, zijn echtgenote en een 16-jarige Duitse jongen, Gert Kueche, werden van de motor geslingerd. Een auto reed di rect daarop over mevrouw Staarthof, die daarbij het leven verloor. Haar echtgenoot en de Duitse jongen, een logeetje, liepen lichte verwondingen op. Zij werden naar het ziekenhuis in Woerden overgebracht. Door dit ongeluk "/am het ver keer op deze rijksweg tot stilstand. Een personenauto, bestuurd door de 31-jarige J. Moerkerk uit Naaldwijk reed langs de file en botste tegen een stilstaande vrachtauto. Mevrouw Moerkerk, die naast haar man zat, kwam hierbij om het leven. De heer Moerkerk werd ernstig gewond. Ook hij is naar het ziekenhuis in Woer den overgebracht. De koelhuisboter zal dit jaar niet tegen verlaagde prijzen op de bin nenlandse markt worden gebracht. Minister Marijnen wil de boterprijs stabiliseren op het tegenwoordige peil, onder meer om te voorkomen, dat de spanning in de Benelux op dit punt wordt vergroot. De minister deelt dit mee in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Borst over de voorraden koelhuisboter. De minister zegt, dat de voorra den koelhuisboter als gevolg van de relatief hoge boterproduktie van de laatste weken sterk zijn toege nomen, niettegenstaande een vrij be vredigende ontwikkeling van het binnenlandse verbruik. De laatste weken bedroeg de toeneming circa 1300 ton per week. Op 8 juli bedroe gen de voorraden ongeveer 20.000 ton. Bij de beoordeling van dit niveau, dat ongeveer 5000 ton hoger ligt dan vorig jaar, dient in aanmerking te worden genomen, aldus de minister, dat dit jaar nog geen leveringen naai de EEG-landen hebben plaats ge vonden, hetgeen op hetzelfde tijd stip van vorig jaar wel het geval was. Naar de mening van de minister is de grootte van de voorraad koel huisboter niet van dien aard, dat spe ciale maatregelen ter bevordering van de afzet op de binnenlandse markt gewettigd zouden zijn. Hij staat op het standpunt, dat het de voorkeur verdient de binnenlandse boterprijs voorshands op het huidige relatief lage peil te stabilise ren. Verwacht mag worden, aldus het antwoord, dat in de naaste toekomst de toeneming van de botervoorraad, als gevolg van de seizoensdaling van de melkproduktie, alsmede door een verruiming van de exportmoge lijkheden, steiik zal afnemen. Een beeld van het bezoek, dat H.M. de Koningin gisteren heeft gebracht aan de manifestatie „Breda Nu": tijdens de rondgang over het terrein. Brand is uitgebroken in 'n tot melkzaak annex poeliersbedrijf om gebouwde boerderij van de heer C. J. Rietveld te Schoorl. De brand heeft in een tijd van drie kwartier het gehele perceel, dat met riet was gedekt, in de as gelegd, en een scha de aangericht van meer dan 100 000 gulden. Siezoo, daer ben ik dan maer weer, na dertigh langhe daeghen verschyn ick weer op het appèl. Als U myn vraeght; hoe voelt U sigh of meer van sulcke vraeghen, dan segghe ick: ick red het wel. Ick heb geluyerd in het sand, in bosch en duyn en heyde of langhuyt op een sonnedeck. Toch ben ikc niet ver wegh geweest want alle weeghen leydden tenslotte maer naer ééne pleck. Die plaets was hier niet ver vandaen, slechts luttel kilomeeters. Per fiets en autobus of treyn is men soo spoedigh aen de grens van 't goede oord waer men wil syn. Waeren geen afstandvreeters. Ick heb die tyd geen crant gesien, tenminste niet de myne en las dus niet wat hier geschied' Ick waegh me niet aen een cronyck. Hoe geck dat oock magh schynen: al sou ick willen, 't gaet echt niet. Maer volgend'mael begin ick weer, geef myn nogh wat clementie ick sal U eeuwigh danckbaer syn, sooals ick altyd danckbaer ben voor iedere attentie. Ick wensch U sondagh sonneschyn, dat sal goed syn voor U en myn, geen andere pretentie en heb ick dan nogh. Allemael de groeten van Uw HORSTEND AEL eb T T' p c m 1 if. f ia. r „Dorus", die tot nu toe in de Rotterdamse Schouwburg optrad met zfjn show, heeft welwillend plaats gemaakt voor de musical „West Side Story" en gaat verhuizen naar het Luxortheater. De spelers van de musical, die deze geste bijzonder op prijs stellen, besloten „Dorus" met de verhuizing te helpen. Gistermiddag haalde „Do rus" zijn helpers op - in zijn oude auto, die op symboli-sche wijze de Schouwburg werd „uitgezet" door de spelers. Aan de ijjkant van het Fordje, dat zelfs de treden van de Schouwburg moeiteloos „nam" xien we t. L n. m Joe Jan Canada, Marylin Cooper en Adrienne Rogers.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7