S)e £cidóe0oti/tci/nf FRANKRIJK SLAAT Franse parachutisten HARD TERUG bezetten de stad IN BIZERTA Vele doden en gewonden onder Tunesiërs Nasser naast Eichmann's kruisverhoor geëindigd Evian hervat Liga erkent Koeweit Snelle hulp van Amerika Israël bouwt zonnefabriek Tweede Amerikaan in de ruimte Goede start van Grissom Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN ETS OMSTREKEN VRIJDAG 21 JULI 1961 51ste JAARGANG No. 15378 Bourguiba sneed zich in de vingers Telel. 2 0 9 3 5 Red 2001 5. 25594 - Advert. 2 0 8 2 6. Klachten hero reine 33839 (tossen 17.30 en 19.00 o.) Giro 10 30 03 Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Woordvoerders van het Nationale Front verklaarden, dat de voorge nomen betogingen zullen doorgaan. Tanks, pantserwagens en jeeps met ondanks het verbod van de overheid. T. T7/->1 rrovso Kon mac Vlot to lont om H» Bang voor Mossadegh EEN MODERNE BASIS Volgens hen was het te laat om de demonstraties nog af te gelasten. Alarmtoestand Vandaag zijn vóór het aanbreken gewapende politiemannen zijn de Perzische hoofdstad Teheran binnen getrokken. Door dit machtsvertoon Bizerta is een van de grootste en in de hoofdstraten hoopt de regering modernste lucht- en marinebases van van premier Amini aangekondigde van de dag in Teheran alle leidende de wereld. Er is daar een meer van demonstraties van het „Nationale figuren van het Nationale Front aan- De premier zei, dat de volgorde 100 vierkante kilometer, dat door 'n Front" te verhinderen. gehouden. In de stad is de alarmtoe- der gebeurtenissen duidelijk aan- kanaal met de Middellandse Zee De demonstraties hebben ten doel stand afgekondigd. De renbaan waar toont dat Tunesië uitsluitend ver- verbonden is. Van de vier enorme te protesteren tegen het lange uit- de betoging zou worden gehouden, antwoordeüjk is voor de incidenten d°kken kunnen de grootste oorlogs- stel van de verkiezingen, maar de is afgezet. Er zijn o.m. zware tanks en de tegenmaatregelen, die de Fran se autoriteiten hadden genomen. DE LINKSE VRIENDJES schepen gebruik maken. Er zijn regering verwacht dat de leider van in stelling gebracht. De militairen voorts een goed beschermde haven het onder communistische invloed hebben opdracht te schieten op elke voor duikboten, twee vliegvelden staande Nationale Front, de vroege- betoger, die de renbaan wil betre- met startbanen, die voor de zwaar- re premier Mossadegh, zal trachten den. ste bommenwerpers geschikt zijn en door een bloedige staatsgreep de een ondergrondse elektrische centra- macht in handen te krijgen. Op de „cementerio do alto de Radio-Moskou heeft het Franse le, die heel Tunesië van elektriciteit De regering maakt zich zorgen Sao Joan" te Lissabon zijn gister- Frankrijk heeft hard teruggeslagen na de Tunesische aanval op de Franse marinebasis Bizerta. Gisteren zijn Franse parachutisten aangevoerd, die de Tunesische versperringen rond Bizerta hebben doorbroken. Vanuit zee vuurden Franse oorlogsschepen op de Tunesische stellingen. Aan beide zijden vielen doden en gewonden. Men spreekt van 500 doden onder mili tairen en burgers. Vanmorgen werd gemeld, dat Franse valschermtroepen, gesteund door pantserwagens, de stad Bizerta binnentrokken. __D0 0o De Franse troepen namen kazernes, die zij vroeger aan de Tunesiërs had- optreden in Bizerta een „lage mis- kan voorzien. In normale tijden be- over het snelle herstel van 't pres- morgen in stilte begraven niet-ge- den overgedragen, weer in bezit. daad" genoemd en verklaard, dat de vinden zich op de basis 5.000 man tige van de oud-premier, die vandaag identificeerde stoffelijke overschot Ook aan de Algerijns-Tunesische grens in de Sahara is het tot gevechten „Franse generaals een nieuwe bloe- van de Franse luchtmacht en mari- negen jaar geleden de macht greep ten van slachtoffers van de „Frid- gekomen. In de omgeving van Fort Saint zijn demonstranten, die een dige provocatie tegen de volkeren ne en het Franse leger. Verder wo- en drie jaar later wegens hoogver- tjof Nansen", het toestel van de Tunesische vlag wilden planten in een deel van de Sahara, dat thans in van Afrika beramen". -- Franse handen is, maar nu door Tunesië wordt opgeëist, in botsing geko men met Franse militairen. De Tunesische regering heeft een Frans ultimatum verworpen, waarin de terugtrekking van het Tunesische garnizoen uit Bizerta geëist wordt. Tunesië heeft donderdag officieel om een spoedige bijeenkomst van de beslag genomen wegens publikatie Veiligheidsraad over de crisis rondom Bizerta verzocht. De raad komt vrij- van artikelen over de gebeurtenis dagavond om half acht Ned. tijd bijeen. nen er 16.000 Franse burgers en wer- raad tot drie jaar gevangenisstraf KLM, dat op 30 mei jl. bij de hoofd- De Franse bladen „l'Humanité" (communistisch) en Ribera tion" (progressief) zijn hedenmorgen in Tunesiërs. werd veroordeeld. stad van Portugal verongelukte. OPSTAND TEGEN HITLER IN DUITSLAND HERDACHT Aanhangig gemaakt bij Veiligheidsraad DE TUNESISCHE KLACHT In de Tunesische klacht bij de Veiligheidsraad wordt verklaard, dat de stad en het bestuur van Bizerta sedert 19 juli hadden bloot gestaan aan aanvallen van de Franse lucht macht en marine. 800 Franse para chutisten waren boven Bizerta neer gelaten, hetgeen een schending van het Tunesische luchtruim betekende, daar de Tunesische regering officieel het vliegen in haar luchtruim had verboden. Franse pantserwagens hadden installaties buiten de basis Bizerta gezet. Voorts hadden vliegtuigen, opstij gend van oorlogsschepen voor de kust, aanhoudend het gebied be stookt, waardoor talrijke doden en gewonden waren gevallen en aan zienlijke materiële schade was aan gericht. Onder de burgerbevolking waren op de wegen talrijke slacht offers gevallen door mitrailleurvuur. In de klacht wordt dan gezegd, dat de internationale vrede en vei ligheid door het Franse optreden ernstig wordt bedreigd. „Wij zullen tot het uiterste gaan; een andere mogelijkhed bestaat trou wens niet meer", heeft president Bourguiba tegen een correspondent van het linkse Parijse weekblad „Express" gezegd. „Generaal De Gaulle weet heel goed, dat er geen Russen in Bizerta President Nasser heeft gisteravond alle banken en verzekeringsmaat schappijen in de Verenigde Arabi sche Republiek genationaliseerd. In een decreet van de president werd gezegd dat de naasting 'n nieu we stap voorwaarts was in het so cialistische programma van het land. Er zijn 75 banken in Egypte en nog 23 in het Syrisch deel van de republiek, die bij de naasting zijn betrokken, aldus het decreet. Ten oosten van Bonaire is de eerste tropische storm van het sei zoen, de „Anna", gesignaleerd. De sterkste kracht ten noordoosten van het centrum is vijftig tot zestig kno pen. Vannacht is de Orkaan langs Bonaire en Aruba getrokken. zullen komen en ook geen anderen. Als de Algerijnse oorlog was beëin digd zou onze houding hetzelfde zijn. Wij willen volledig soeverein zijn, dat is alles". VERKLARING VAN DEBRé De Franse premier Debré, heeft donderdag in de senaat verklaard, dat Frankrijk bereid is de noodzake lijke instructies te geven „voor de voorwaarden van een met de Tune sische autoriteiten te bespreken sta ken van het vuren". sen in Bizerta. De Franse communistische partij heeft vrijdag de Franse regering ver zocht een einde te maken aan de „Franse militaire interventie in Bi zerta". De partij wil dat Frankrijk met Tunesië gaat onderhandelen. Het Algerijnse bevrijdingsfront heeft donderdag in een communiqué meegedeeld, dat de voorlopige Alge rijnse regering bereid is een bijdra ge, zowel in mensen als materiaal, te leveren voor „de strijd die door het Tunesische broedervolk ter be vrijding van Bizerta wordt gevoerd". Ook de VAR is bereid het Tunesi sche volk alles te leveren wat het nodig heeft in de politieke en mili taire strijd tegen Frankrijk. Interviews met Sassen bewijsmateriaal Het kruisverhoor door de openba re aanklager, Gidéon Hausner, is gis teren beëindigd. Het heeft bijna 50 uur geduurd. Eén van de laatste vra gen van de openbare aanklager ging over de camouflage-tactiek, die Eich- manns afdeling had toegepast om de ware aard van de acties tegen de Joden te verbergen voor zowel de Joden zelf als het ministerie van buitenlandse zaken en de regeringen van de betrokken landen. Eichmann: „Dat heb ik nooit ont kend Himmler beval dat Dat deed ik niet alleen, maar de ande ren ook". Hausner: „U staat hier terecht, niet de anderen". De Sassen-documenten De rechtbank heeft besloten de interviews, die Eichman de Neder landse journalist en ex-SS'er Willem Sassen heeft verleend toe te laten als bewijsmateriaal. Eichmann heeft meegedeeld dat hij Sassen de eerste maal heeft ont moet tijdens het bezoek van de vroe gere SS-generaal Otto Skorzeny aan Argentinië, in 1956 of 1957. Zij wer den vrienden, en spoedig daarop stelde Sassen's vriend wiens naam in de rechtszaal niet is genoemd Eichmann voor, zijn memoires te publiceren. Volgens een Frans blad heeft Sas sen verklaard, in Argentinië een man „met een tic" te hebben ontmoet, die zich voorstelde als „Rikardo Krumey, een der assistenten van Eichmann". Toen Eichmann vernam, dat Sassen journalist was, stelde hij hem „een geweldige primeur" voor: „Het aantal Joden dat in Europa is gedood". Sassen zou niet hebben ge weten, dat de man, die zich voor stelde als „Krumey", Eichmann was, en ook geen verdenking hebben ge koesterd. „Krumey" zou Sassen zelfs hebben gezegd: „Eichmann is ergens bij Linz overleden". Later zou Eich mann zijn ware identiteit hebben onthuld. Eichmann verklaarde, dat deze versie van zijn ontmoeting met Sas sen niet juist is. Na een onderbreking van ruim een maand zijn de Algerijns-Franse besprekingen gisteren hervat. Zij worden gehouden in het Chateau de Lugrin, op vijf kilometer afstand van Evian. De eerste vergadering duurde slechts een uur. Beide delegatielei ders, de Franse minister voor Alge rijnse zaken, Louis Joxe, en de Al gerijnse vice-premier en minister van buitenlandse zaken, Belkacem Krim, hebben voorstellen gedaan, die beogen het gesprek op gang te brengen. ,,DE EERSTE TOCHT NAAR DE STERREN Ter herinnering aan de aanslag op Hitler op 20 juli 1944 zijn gisteren in West-Duitsland vijf militaire kazernes gedoopt met namen van de leiders van de opstand. Foto: terwijl mevr. wed. Rommel toekijkt, bevestigen twee soldaten van de „Bundeswehr" aan de poort van een kazerne in Augustdorf bij Detmold een schild, waarop staat „General-Feldmarschall-Rommel-Kaserne". De Arabische Liga heeft donder dagavond verklaard, Koeweit als lid toe te laten, nadat de Iraakse afge vaardigde de bijeenkomst van de raad van de Liga had verlaten, al dus heeft radio-Cairo gemeld. De Iraakse delegatie verliet de vergaderzaal tijdens de stemming omdat, naar hij zei, de Liga samen gaat met het Britse imperialisme. Volgens radio-Cairo werd het be sluit eenstemmig genomen. Irak werd als afwezig beschouwd. Verder meldde deze zender dat Koeweit heeft beloofd zo spoedig mogelijk om terugtrekking van de Britse troepen te verzoeken. De Britse „Daily Mail" weet te melden, dat de Amerikanen binnen kort zullen demonstreren hoe snel zij Europa militair kunnen helpen. Te Fort-Bragg in Noord-Carolina staan 7.000 man klaar om in nog geen 24 uur met vliegtuigen naar Europa gebracht te worden. Washington, al dus het blad, wil laten zien hoe snel Amerikaanse versterkingen naar Europa gebracht kunnen worden. Minstens 3.500 man zullen voor een onbepaalde tijd in Europa blijven. De rest gaat terug naar de V-S. De Britse militaire leiders verwachten, dat Kennedy deze oefening op grote schaal dinsdag bekend zal maken. Men verwacht ook, zo schrijft de „Daily Mail", dat Kennedy deze ge legenheid zal aangrijpen om de Na- vo-bondgenoten te vragen hun strijd krachten in West-Duitsland belang rijk te versterken. Athene is donderdagmdidag door een aardschok getroffen. Er deden zich geen persoonlijke onge vallen voor en er werd ook geen schade aangericht. Cecile Dionne, één der vier van de beroemde Canadese vijfling, is donderdag bevallen van een twee ling (jongens). Eén van de vijfling is overleden, één is kloosterzuster, de drie anderen zijn getrouwd. De zon wordt gevangen en in een fabriek aan het werk gezet. Zo on geveer kan men het principe om schrijven, 's werelds eerste zonne- energiefabriek is gebouwd. Deze fa briek wordt opgericht in Beersheba en men zal hier chemische produk- ten gaan produceren. Dit is op zich niets bijzonders, wat wél bijzonder is, dat is het feit dat deze fabriek geheel zal werken op energie, opge wekt door zonlicht. Het systeem is ontworpen door dr. H. Tabor, uit Jeruzalem en het bestaat uit het ge bruik van een aantal spiegels, die zonlicht bundelen en in de fabriek leiden. Met behulp van deze gebun delde warmte verkrijgt men stoom waarmede dan, via een generator, elektriciteit wordt opgewekt. Men gebruikt het zonlicht niet alleen voor het verkrijgen van energie, maar men zal er de fabriek ook mee verkoelen en voor de luchtverver sing zorg kunnen dragen. Men is tot de bouw van deze „zon nefabriek" gekomen, omdat er vol doende energie beschikbaar is voor de werking van een fabriek. Zon licht is er echter méér dan voldoen de en daarom heeft men een systeem ontworpen dat gebruik kan maken voor het zonlicht, om energie op te wekken. Gouden V erlovingsringen T. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Zeer grote keuze. Op 't graveren kunt U wachten. Afnemende buienkans De Bilt, vrijdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Een gebied van hoge druk, dat dinsdagmiddag ten westen van Ier land aankwam, heeft zich zowel in oostelijke als in westelijke richting uitgebreid, terwijl tegelijkertijd een boven Zweden en Denemarken aan wezig lagedrukgebied grotendeels op vulde. Tengevolge van deze ontwikkeling nam de wind in onze omgeving in kracht af, maar bleef uit het noord westen waaien. Ook morgen zal dit het geval zijn. Er komen dan uitge strekte wolkenvelden mee, die over dag in het binnenland voor een deel zullen oplossen, zodat daar perio den met zonneschijn mogelijk zijn. De stabiliteit van de atmosfeer neemt nog langzaam verder toe. De kans op buien begint dientengevol ge klein te worden. In het temperatuurverloop zijn nog geen grote veranderingen te ver wachten. Het blijft te koud voor de tijd van het jaar. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ZON. EN MAANSTANDEN 22 Juli: zon op 04.46; onder 20.46; maan op 14.59; onder 00.28. Hoogwaterstanden 22 Juli: v.m. 9.41;.n.m. 10.13. Grissom is de tweede Ameri kaan die de ruimte in gaat. Het KORRELTJE De mens is niet meer dan een riet, maar het is een denkend riet. (Pascal) In Moskou heeft dezer dagen de première plaatsgevonden van eén nieuwe Russische kleurenfilm: „De eerste tocht naar de sterren". In deze film waren ook beelden te zien van de voorbereidingen van de ruimtevaart van majoor Joeri Gagarin, zoals op deze foto het gereed maken van de „Wostok"-cabine. A.F.P. meldt uit Cape Cana veral, dat de Amerikaanse ruim tevaarder, Grissom, te 13.22 uur reis uitgesteld wegens ongunstig ne*r dez.e omlaa& gekomen. i« fffilanrf^rd 5 0 ruimtecapsule met Grissom is is gelanceerd. weer. veilig in zee terecht gekomen. De lancering is goed verlopen, is de bedoeling dat hij een hoogte aa^ord"" ?eme'd a"eS W" Een vliegdekschip en vijf torpedo- bootjagers met vliegtuigen en heli- kopters liggen op 467 km afstand om Dinsdag en woensdag was de de ruimtecabine op te pikken wan- van 187 kilometer bereikt.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1