S)e £eid6e(Soti4ci/tit TUNESIëRS SCHIETEN OP BIZERTA Franse parachutisten neergelaten Grote belangstelling voor Kerkdag in Berlijn Grissom kon weer uitstappen Tyrol vol springstof Tsjombe en Moboetoe Luchtramp in Argentinië Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 20 JULI 1961 51ste JAARGANG No. 15377 Bourguiba brult tegen Bizerta Telet. 2 0 9 3 5 Red 20015, 25594 Advert. 2 0 8 2 6 Klachten beiorfing 3 3 8 3 9 (tossen 17.30 en 19.00 o.) Giro 10 30 03 Abonn. 0,59 p. w„ 2,55 p. mnd„ 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 et p. mm., Telefoontjes 1,50 3E AANSPRAKEN VAM TUNESI E 1M De blokkade van de Franse lucht- en vlootbasis in Tunesië, Bizerta, heeft reeds woensdag, de eerste dag van de Tunesische aktie die terugtrekking van de Franse troepen ten doel heeft, geleid tot schietpartijen. Van officiële zijde in Parijs werd gezegd, dat Tunesische artillerie en ïw^rtieren de basis hebben beschoten, en dat Franse vliegtuigen, „om de Tanesiërs ontzag in te boezemen" en de landing van parachutisten te be schermen, het vuur uit hun boordwapens hebben geopend. Het hoofd kwartier van generaal Roger Motte, de commandant van de luchtmacht, zou door Tunesische projectielen zijn getroffen. Het Tunesische persagentschap heeft meegedeeld, dat „na verschillende landingen van parachutisten, de Franse luchtmacht Tunesische stellingen bij Bizerta heeft beschoten en gebombardeerd. De Tunesische troepen be antwoordden het vuur." Het Tunesische ministerie van defensie heeft meegedeeld, dat de troepen opdracht hebben te verhinderen, dat drie Franse oorlogsschepen, die vóór Bizerta liggen, naar de basis opstomen. Eerder werd van officiële Tunesische zijde meegedeeld, dat is gevuurd op verscheidene Franse vliegtuigen en een helikopter. De Gaulle laat zich niet wegjagen VANMORGEN OPNIEUW. De Tunesische artillerie is donder de woestijn in het zuiden vlogen, zou den al onder vuur zijn genomen. Van de zijde der Franse regering dagmorgen vroeg weer begonnen met is meegedeeld, dat er woensdag 800 de beschieting van Bizerta, zo is van parachutisten naar Bizerta zijn ge- gezaghebbende Franse zijde in Parijs bracht. Zij werden neergelaten, om- vernomen. dat de Tunesiërs bij de landingsba- Radio-Tunis heeft meegedeeld, dat nen van het vliegveld artilerie in vrijwilligers van de Neo-Destourpar- stelling hadden gebracht, die de 1. 1-1— vliegvelden bij het landen had kun- tij de Franse barakken bij Zarzou- na hebben bezet, aan de zijde van nen° beschieten, het kanaal van Bizerta tegenover het marinehoofdkwartier. De Fran sen zeggen daarentegen, dat deze ba rakken al verscheidene maanden ge leden aan de Tunesië'\s waren over gedragen. Na een spoedzitting van het Fran se kabinet over de kwestie-Bizerta is in Franse regeringskringen mee- I Aanspraken van Tunesië op. I deel van Algerië ging om een stuk van de Sahara te krijgen. Deze poging heeft veel kwaad bloed gezet bij de Algerijnse rebellen, die verklaard hebben dat de door de Fransen in de Sahara tot ontwikkeling gebrachte olie- en gas- velden, waarop ook Bourguiba het oog heeft laten vallen, tot het grondgebied van Algerië behoren. VOOR DE VEILIGHEIDSRAAD? De Tunesische ambassadeur in Washington, Habib Bourguiba Jr., heeft woensdagavond een onderhoud gehad met de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammars- kjoeld. In New York circuleren geruch ten, dat Tunesië de kwestie-Bizerta zeer spoedig aan de Veiligheidsraad zal voorleggen. Bourguiba Jr. verklaarde na af loop van het onderhoud dat hij, bij het ontbreken van instructies van zijn regering, gisteravond nog niet om specifiek optreden van de Veilig heidsraad heeft verzocht. BREUK MET FRANKRIJK Vanmorgen werd gemeld, dat Tu nesië de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk heeft verbroken. Officieel is in Parijs meegedeeld, dat er al twee Fransen zijn gesneu veld en 30 gewond zijn geraakt. Een hangar en twee geparkeerde vlieg tuigen waren door Tunesisch vuur beschadigd. Vanochtend hebben in Bizerta naar schatting 20.000 mensen tegen de aanwezigheid van de Fransen gede monstreerd. MR STIKKER WIPT EVEN BINNEN gedeeld, dat Frankrijk bereid blijft alleen meent De Gaulle, dat Bour- om met Tunesië over de inkrimping guiba zijn woord gebroken heeft, van het garnizoen in Bizerta te pra- maar hij weet ook dat elke concessie In officiële Franse kringen wees maar dan alleen in een ontspan- van zijn kant i.z. Bizerta op heftige men er op, dat de Tunesiërs direct neP en ru?tige sfeer. - - - Men wil niet worden „wegge- jaagd Mochten de Franse militaire hem zoveel waard installaties echter worden begonnen te schieten, toen de eerste groepen parachutisten naar beneden sprongen. De Fransen zouden pas te- ruggeschoten hebben, toen de Tune- .n zullen de Franse troepen siërs na een pauze opnieuw het e middelen krijgen die nodig zijn verwijten zal stuiten van de kant van de marine, wier trouw in april geweest. vuur openden. De Tunesische regering heeft alle Franse vliegtuigen verboden tussen Bizerta en Games óver Tunesisch grondgebied te vliegen. om zich te verdedigen, zo zei men. Tunesisch protest. De Tunesische minister van buiten- Woensdagmiddag om 17.00 uur is Volgens radio-Tunis is hevel ge- bij de Franse zaakgelastigde in Tu- geven om te schieten op alle Franse nis ^.krachtig geprotesteerd" tegen militaire vliegtuigen, die het Tune- de Franse „agressie", i.e. het uitwer- WAAROM ZO'N HAAST? De „New York Times" zegt, dat Tunesië juist die tijd heeft uitgeko- Xi>vu uui zen om zich in een nieuw conflict in het westelijke deel van Berlijn de met Frankrijk te storten, waarin de tiende Duitse Evangelische Kerkdag wVB11 wuitw_ crisls rond Berlijn zich toespitst en begonnen, die 4 dagen duren zal. In landse zaken Sadok Mokkadem heeft dern «-besprekingen tussen - Frank- Oost-Berlijn is het congres door de - - rijk en de Algerijnse regering in bal- autoriteiten verboden, omdat het 'n langschap heryat zullen worden, onderdeel zou uitmaken van de kou pen van parachutisten en sische luchtruim schenden. Vier Franse vliegtuigen, die over schieten met machinegeweren Tunesische stellingen. het be- van Waarom heeft Bourguiba zo'n haast, de oorlog en een provocatie zou zijn. zo vraagt het blad zich af. Misschien In het oostelijk deel van de stad OM BIZERTA PR ZIJN IN DE WERELD verschei- dene „onhoudbare" toestanden, die het desondanks rustig tientallen jaren uithouden. Maar er blijken ook toestanden te zijn, waarbij iedereen zich al lang heeft neergelegd en die plotseling zonder aanwijsbare rede nen „onhoudbaar" worden. Berlijn is er o.a. een van: fraai is de toestand daar niet, Het Franse blad „Paris-Jour' matigd links) schrijft, dat De Gaul- Nu vrijdag a.s. De lancering van de Redstone-ra- voorbeeld ket, met behulp waarvan kapitein Grissom in een Mercury-cabine gis- maar het duurt nu al 16 jaar en het teren een ballistische vlucht zou ma- kan rustig nog een paar jaar voort duren. Doch opeens krijgt Chroesjt- sjef er genoeg van en dan wordt de toeestand „onhoudbaar" verklaard. ken, is uitgesteld tot vrijdag 12 uur Ned. tijd. omdat hij zich in verband met de werden crisis rond Berlijn van Frankrijk en den. de Navo wil losmaken? Waarschijn- (ge- lij'ker is het, aldus de „New York In West-Berlijn, waar het congres Times", dat hij een conflict met door plechtige erediensten in vijf kerken werd ingeleid, stonden hon derden deelnemers reeds een uur vóór het begin van de dienst op straat te wachten. In totaal hadden tot dusver een 28.500 West- en Oost duitsers zich bij hun Berlijnse ge loofsgenoten gevoegd. Het grootste aantal kwam uit West-Duitsland, poging kan worden gedaan, moet ma&r verscheidene duizenden kwa- eerst de uiterst vluchtige brandstof men uit het Oostduitse gebied. ^7ISibra.r>„fUU"w! a" de .tanks Een Westberlijnse congresfunetio- nipm.ro Hra ri"r gepompt en zei dat naar ane kerken, zo- men nit nppmf on„Wpp 2emgen?" wel in het oostelijke als westelijke li' geveer 48 uur in stadsdeel, duizenden mensen waren ft*1 r nhf gekomen. „Het aantal mensen is theden T fantastisch. Toch moeten wij beken- Zo onverwacht is mr. D. U. Stikker, de Nederlandse algemeen secretaris van de Navo, woensdagmiddag uit IJsland op Schiphol aangekomen, dat er niemand aanwezig was om hem te verwelkomen. De foto toont hem alleen wandelend op het platform van de luchthaven. Mr. Stikker heeft voor anderhalve dag zijn intrek genomen in een Amsterdams hotel, hij zal vrij dag naar zijn hoofdkwartier in Parijs terugkeren. ,rt J-iiiico nat HIJ ceil LUillll le niet van plan is te wijken voor de Frankrijk heeft uitgelokt om een te- dreigementen van Bourguiba. Niet genwicht te hebben voor zijn po- de laatste dagen ongeveer 1300 kilo springstoffen gevonden. Het aantal gearresteerden is gestegen tot tach tig. Gisternacht werden bovendien 1150 meter lont, 789 slaghoedjes, 200 kilo patronen, 15 pistolen, drie ge weren, drie automatische pistolen, 31 brandbommen en 350 pamfletten gevonden. Alles was waterdicht ver pakt. De vondsten werden gedaan op 50 verschillende plaatsen in de da len van de Adige, Isarco en de Pus- teria, op aanwijzing van reeds ge arresteerde personen. De bekendmaking van het uitstel rTn 4»! wij heimelijk iets. als dit door het Amerikaanse bureau /-<„„„ /-!„ Udl- wij X1C1IIICI1JK. teu> diö Uil, v? ëT j verwachtten", zo verklaarde 'n func- nmpn nm van rip lanpp- yj - voor naveral gekomen om van de lance- J"™ "J*" in <W Rprliin Het jongste_ voorbeeld is Bi- lucht- en ruimtevaart (Nasa) kwam ring getuige te via rodin tionaris in Oost-Berlijn. - - v.-x..o oo- - zijn. Via de radio 0 zerta, de 1? ranse marineba- om 15 uur Ned. tijd, nadat tevoren en televisie konden de Amerikanen s,*s i,n Tunesië.^ Reeds jaren het tijdstip van lancering al enige de gebeurtenissen volgen. Mevrouw recht malen was verschoven. De reden van Betty Grissom en haar twee zoons Tu- het uitstel was een dicht wolkendek, volgden dat tussen 5.000 en 6.000 meter bo hebtóen de Fransen zich het voorbehouden militaire bases nesië te bezetten. Enige jaren gele de gebeurtenissen in hun woning te Newport News in Virgi- den (1956) zijn de Franse militairen, ven de lanceerplaats te Cape Cana- nia. geprikkeld door het feit, dat de Al- veral in Florida hing. Hierdoor zou Grissom was „teleurgesteld maar gerijnse rebellen telkens over de het niet mogelijk zijn geweest de ra- niet terneergeslagen", toen hij hoor- Tonesische grens ontsnapten, nogal ket met de cabine in de eerste fase de dat de lancering was uitgesteld, ruw opgetreden op Tunesisch van haar vlucht waar te nemen. grondgebied en dat werd voor pre sident Bourguiba aanleiding de ont ruiming van Tunesië door de Fran- VLUCHTELINGEN VAN OOST NAAR WEST Omstreeks half vier verliet hij de De Italiaanse politie heeft bij een Mercury-cabine. Zijn voorganger, voortgezette speurtocht naar verbor- Kapitein Grissom had om onge- Alan Shepard, klopte hem bemoedi- gen wapens in de provincie Bolzano o veer half twaalf in de ruimtecabine gend op de arm toen hij weer op gisternacht 490 kilo dynamiet gevon- sen te eisen. De Fransen hebben dat plaats genomen. Om half twee zou de grond stond. Grissom zal geïso- den. Twaalf personen werden gear- inderdaad gedaan, met uitzondering aanvankelijk de raket de lucht moe- leerd worden gehouden totdat een resteerd, zo heeft het persbureau van de marinebasis Bizerta, welke ten ziJn ingegaan. Voordat 'n nieuwe nieuwe poging zal worden gedaan. „Italia" meegedeeld. In totaal zijn in voorlopig in Franse handen zou blij- ven. Was er in 1958 aanleiding om van de Fransen te eisen, dat zij zou den heengaan, op het ogenblik is er geen enkele reden om de situatie in Bizerta „onhoudbaar" te verkla ren. Toch heeft Bourguiba dat ge daan, tegelijk met een symbolische greep naar een stukje Sahara. Wat bezielt momenteel Bourguiba die over 't algemeen een redelijk en gematigd man is, zelfs een vriend is van het Vesten en met familie banden verbonden is met Frankrijk, waar hij zich zeer thuis voelt? Men kan slechts gissen naar zijn motie ven. Wil hij gebruik maken van de moeilijke toestand, waarin Frankrijk zich bevindt tengevolge van de Al gerijnse kwestie en van de dreiging rond Berlijn, om het laatste stukje onafhankelijkheid voor zich op te eisen? Of zijn het meer binnenland se gevaren, welke hij aldus denkt te bezweren? Er is op het ogenblik een zekere spanning met de Algerijnen, waarvan de „regering in balling schap" zich, zoals men weet, in Tu nis bevindt. De Algerijnen eisen de Sahara voor zich op en zijn het he lemaal niet eens met de Tunesische regering, die ook aanspraak maakt op een brokje woestijn. Waarschijn lijk heeft dit ook z'n terugslag in de binnenlandse politieke verhoudingen en moet Bizerta dienen als bliksem afleider. Dergelijke uitlaatkleppen zijn in zuidelijke en oosterse landen zeer gebruikelijk. Maar men hanteert ze dikwijls zonder te letten op de ge vaarlijke consequenties, welke ze kunnen hebben. Schietpartijen zijn Vermoedelijk onder invloed van de toegenomen spanning om Berlijn, is de stroom vluchtelingen uit Oost- altijd precaire dingen, welke onmid- Berlijn en Oost-Duitslafid naar het westen de laatste dagen st^rk toegenomen. De foto toont een lange rij dellij k prestige-kwesties oproepen. vluchtelingen, die bij een bureau in West-Berlijn wachten om geregistreerd te worden. (telefoto) In Elisabethstad is gisteren (woens dag) een overeenkomst gesloten tus sen president Tsjombe en generaal Moboetoe, de commandant van de Kongolese strijdkrachten in het ge bied dat door de regering-Ileo, in Leopoldstad, wordt bestuurd. Vol gens deze overeenkomst zullen de Katangese troepen in het Kongolese leger worden opgenomen en onder bevel van Moboetoe worden ge plaatst. Katanga en Zuid-Kasai zouden 'n autonoom militair gebied worden. Generaal Moboetoe zal volgens ge zaghebbende kringen een vertegen woordiger in Elisabethstad benoe men-, een zekere kolonel Ndjokoe. De Katangese autoriteiten hebben beslag gelegd op de gehele lucht vloot van de „Air Katanga" (vijf DC-3, en één DC-4) om eventueel troepen naar Albertstad, Noord-Ka- tanga, te vervoeren. De vertegen woordiger van de Verenigde Naties in Elisabethstad, O'Brien, heeft mee gedeeld, dat troepenvervoer strijdig is met de VN-resolutie van 21 fe bruari, en dat, indien nodig, maat regelen zullen worden genomen. O'Brien deelde mee, dat in Katan ga een stelselmatige campagne te gen de volkerenorganisatie wordt gevoerd, o.m. geleid door 'n Franse officier. Een Argentijns verkeersvliegtuig met 67 personen aan boord is woens dag op ongeveer 250 km ten zuid westen van Buenos Aires veronge lukt. Alle inzittenden (60 passagiers en 7 bemanningsleden) zijn om het leven gekomen. Het toestel, een DC-6, is in een moerassig gebied terechtgekomen, 't Was op weg van Buenos Aires naar Commodoro-Rivadavia, 1.400 km ten zuiden van de Argentijnse hoofdstad. Halve gebr. kip f 1.95 Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 Weinig verandering De Bilt, donderdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: De drukverdeling boven W.-Euro- pa heeft de laatste 24 uur nagenoeg geen wijzigingen ondergaan. Een ten westen van Ierland en Schotland aanwezig hogedrukgebied bleef op zijn plaats liggen, terwijl een boven Zweden gelegen depressie zich naar Denemarken verplaatste. Kleine randstoringen, die om de depressie bewegen, veroorzaken daarbij in ons land af en toe regen. Ook morgen komt er nog weinig verandering in deze situatie. Noord westelijke winden blijven voor de tijd van het jaar koude lucht aan voeren en bovendien blijft het weer onvast. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ZOEKT U EEN gouden ring voor een dame of heer? v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het Ook in brillant ringen. Ruime keuze in alle prijzen ZON- EN MAANSTANDEN 21 Juli: zon op 04.44; onder 20.47; maan op 13.49; onder 00.02. Hoogwaterstanden 21 Juli: v.m. 8.42; n.m. 9.08. KORRELTJE Verwanten maakt het lot, vrienden (Advertentie) verwerft men door keuze.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1