N.A.M. gaat olie zoeken in de Noordzee Gratis ve Y rnrnrm DE MAN UIT CHICAGO Dit najaar eerste „straalverbinding" Maastricht-Eindhoven Arrestant verzette zich WOENSDAG 19 JULI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 De N.V. Nederlandse Aardolie Maatschappij» een onderdeel van de Ko- ninklijke/Shell-groep, zal in september a.s. op circa 3,8 km buiten de kust - nog binnen de territoriale wateren - een exploitatieboring verrichten in de Noordzee. Dat zal geschieden ter hoogte van Kijkduin. De boring gaat tot een diepte van circa 2000 meter. De N.A.M. gebruikt voor deze werk zaamheden de boorponton „Triton". Er zijn nog enkele onzekere factoren, o.m. het tijdig gereedkomen van enkele vitale onderdelen op scheepswerven in Amsterdam en uiteraard de weersgesteldheid in augustus. Het slepen en plaatsen van de ponton kan namelijk alleen onder gunstige weersomstandigheden geschieden. handi9B Met boorponton naar 2000 meter zullen zijn. De ponton zelf is voor zien van verlichting en misthoorns. Er komt een constante radio-tele fonische verbinding met de ponton. De KNMI zal weer-adviezen geven. De ponton heeft een lengte van Als het weer tijdelijk te ongunstig 42 meter en een breedte van 21 Zal zijn voor boorwerkzaamheden, meter. Zij weegt, inclusief de boor- za\ het personeel met helikopters installatie, 2400 ton. Vier stalen po- naar de vaste wal worden terugge- ten, elk met een diameter van 2,5 bracht. meter, verheffen haar tot op 14 me* Na een eventuele succesvolle be ter boven de zee. Er is een helikop- eindiging van de boring wordt de terdek aangebracht. De aan- en af- boorponton weggenomen en de put- voer van personeel en materiaal zal mond beveiligd door middel van een gebeuren met drie toestellen van de stellage. „World Wide Helicopters", die op de luchthaven Rotterdam worden ge stationeerd. Het transport van de ponton naar de hoorplaats zal worden verzorgd door L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst te Rotterdam, die ook tijdens de boring voortdurend een sleepboot bij de ponton zal houden. De plaatsing gebeurt in samenwer king met de fa. Delong, de ontwer pers van dit meest gangbare type boorponton. Van overzee zal materiaal worden aangevoerd met de „Dolphine", een vaartuig van de Koninklijke Shell, dat wordt bediend door personeel van Van der Tak's Bergingsbedrijf. Voorzorgsmaatregelen. In overleg met o.m. de inspecteur- generaal der mijnen te Heerlen, de inspecteur-generaal der scheepvaart, de directeur-generaal der Rijkslucht vaartdienst en de chef var wezen zijn uitgebreide maatregelen genomen. De boorplaats wordt omgeven door vier boeien, die 's nachts verlicht 6 ot 12 kanten wttmSüstisH Telefoneren met behulp van radiogolven De PTT heeft besloten voorlopig het district Eindhoven en overig het interdistrictskabelnet voor tele- Nederland van Maastricht uit uit te foonverbindingen niet meer uit te breiden en deze uitbreiding achtte breiden, maar naast dit net een net de PTT zo urgent, dat zij nu besloten te vormen van radioverbindingen op heeft genoemde districtscentrales de zeer hoge frequenties 4.000 tot primeur te geven van de nationale 7.000 megaherz (mhz) of zeer kor- straalverbinding en niet de bouw van te golflengten van slechts enkele een- het gehele nationale net voor straal- timeters, een der modernste ontwik- verbindingen af te wachten, kelingen van de radiotechniek. Dit heeft de directeur van de dis- Energie voor een trictstelefooncentrale in Maastricht, fietslampje. de heer J. Smit, gisteren meegedeeld het loods- tijdens de ingebruikneming van de ,De benodigde hoogfrequente ener- vorzorgs- nieuwe telefooncentrale in de Lim- gie voor een straalverbinding is zeer burgse mijngemeente Hoensbroek. gering: om de afstand Maastricht- Roermond (vijftig km) te overbrug- De eerste „straalverbinding" zal tot geen, zijn maar enkele watts nodig, stand komen tussen de distritstele- zoveel als om een fietslampje te la- fooncentrale van Maastricht en van ten branden. Het grote voordeel is Eindhoven en behoudens onvoor- vooral, dat houweel, dragline en bul- ziene omstandigheden reeds in de ^ozer, de grote vijanden van de ka- loop van het komende najaar gerea- belleiding, de straalverbinding geen liseerd worden. Bij deze straalver- kwaad kunn.m doen. Daar staat ech- binding zal de televisietoren in Roer- tegenover, dat de straalverbm- mond als relais-zender gaan functio- din£ w®er *ading (wegsterven neren. Daar zullen de van Maas- vai} ^et geluid) te maken krijgt en tricht en Eindhoven aankomende atmosferische storingen. Amsterdam is de eerste stad in ons en °P h«n weS verzwakte radiogol- ^vfrtindingen^voor nlgênoeg land, waar de VVV over een zgn, ven worden opgevangen en opnieuw ^aatvermndingen^nu voor nagenoeg lnnrtscnrticnst voor Automobilisten"" met een voor de ontvangst in respec- ^onaera procent veuig te stenen, zui beschlkt Bij deTipening vTnRe vier- «gelijk Eindhoven en Maastricht de VW-kiosk in de hoofdstad die nodige energie op een enigszins an- wethouder mr. G. van 't Huil gister- dere golflengte verder worden ge- middag verrichtte, werd tevens de zonden. Voor ontvangst en verzen- eerste „scooterloods" ingewijd. De dlnSi van radiogolven, die het ge- OPTREDEN VAN NINA, FREDERIK EN ZOON NICOLAS NAS0ETI0N VOOR T.V. Televisiebesluit niet overtreden Ten aanzien van het optreden van de Indonesische minister van Defen sie, generaal Nasoetion, voor de Ne derlandse televisie, kan niet worden gesproken van een overtreding van het televisiebesluit. Staatssecretaiis Scholten wil hiermee allerminst te kennen geven, dat hij het juist acht, dat de VARA en de VPRO de ver antwoordelijkheid voor deze uitzen ding op zich hebben genomen. Dit zegt mr. Scholten op vragen van het Tweede-Kamerlid Weiter (KVP) over de bewuste uitzending. Op de vraag, of voor de uitzen ding toestemmng was gevraagd aan de regering antwoordt de heer Schol ten, dat een dergelijke toestemming niet hoefde te worden gevraagd daar het televisiebesluit geen preventieve controle op uitzendingen kent en dat zij dus niet is verleend. De verantwoordelijkheid voor de uitzending ligt uitsluitend bij de VARA en de VPRO. De regering heeft uitsluitend bevoegdheid tot het uitoefenen van repressieve controle, indien de uitzending iets bevat, dat gevaar kan opleveren voor de vei ligheid van de staat, de openbare or de of de goede zeden. V.V.V. verhuurt loods voor A'dams woelige verkeerszee kende golflente tegelijkertijd wor den uitgezonden. De apparatuur schakelt dan van de ene naar de an dere golflengte om, onmerkbaar De 18-jarige Utrechtse sjouwer L., tegen wie de officier van Justitie in Utrecht op 29 mei een arrestatiebe vel had uitgevaardigd, is gistermid dag in het huis van bewaring te rechtgekomen. De aanhouding van L. heeft de Utrechtse politie heel wat moeite gekost: pas na een ge vecht van man tegen man en enkele bo^tenSX^L/s^olsen^De sjou- I» afwachting van nieuwe contracten, welke reeds wachten op vervulling wer had nog drie weken „brommen" Frankrijk, het Savoy in Londen en bij de Deense televisie, brengt het tegoed (en daarnaast nog drie we- beroemde zangerspaar Nma en Frederik van Pallandt enige weken vakan ken voorwaardelijk) maar tot nu tie door zÜn zomerverblijf in Denemarken. Nina en Frederik vervullen toe had de politie hem niet te pak- hier de geheel nieuwe rol van moeder en vader voor hun babie Nicolas, ken kunnen krijgen. die enige weken geleden in Zwitserland is geboren. Foto boven: Frederik mag graag met zoonlief wandelen, maar het „fijnere werk" moet toch door Een surveillerende agent ontdekte moeder Nina verricht worden (foto onder). hem gistermiddag tegen vieren toe- Land- en tuinb. meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonne wijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Gram. 14.00 Amus. muz. 14.30 Gram. 15.35 Gram. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.20 Kamermuz. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Jazzmuz. 18.00 Metropole ork. 18.30 eerste „scooterioous mgewija. lie a 6meevoeren zal voor voor de abonnee, indien de sterkte meflewerkïngSerzodate personeel" van de telefooncentrale EindhoTCn de te- de ontvangst door fading of an- S ongeveer een S leviesiezendtoren van Mierlo wor- dere storingen onvoldoende dre.gt te ter de scooter, waarop zeer toepas- den gebruikt, terwijl in Maastricht w°rQen. selijk stond geschilderd „follow me", daartoe in het zuidelijke stadsdeel liepen te duwen, echter zonder re- op een heuvel een vijftig meter sultaat. De nieuwe kiosk, die door hoge zend- en ontvangstantenne zal samenwerking met de Rotterdamse worden gebouwd. Dit laatste bleek Bank werd gebouwd, staat even bui- noodzakelijk, omdat de radiogolven ten Amsterdam aan de grote weg anders de steenberg van staatsmijn naar Utrecht. „Maurits" in Geleen en de heuvels langs de Maas bij Elsloo en Bunde De toeristen kunnen hier tevens niet zouden kunnen overbruggen, hun vreemde valuta inwisselen. In 1963 hoopt men voor deze tijdelijke 900 Gesprekken tegelijk. kiosk een definitief, groter kantoor te zetten. Met bepaalde procedé's, die ook bij De bedoeling van de loodsendienst de gebruikmaking van kabelleidingen is dat de toeristen na een vermoei- worden toegepast, is het mogelijk op en de reis bij de kiosk een loods per één frequentie, zowel heen als terug, scooter als wegwijzer kunnen hureq gesprekken gelijktijdig te voe- om snel het doel in de stad te be- rerij tweemaal zoveel als thans in reiken. Desgewenst kan de toerist dezelfde tijd via het kabelnet kun- ook een loods m de auto mee kry- nen worden gevoerd. De abonnee's f3n'. zullen er niets van merken of ze op een kabel circuit spreken dan wel gebruik maken van één der 900 ka nalen van de straalverbinding. De PTT heeft besloten te kiezen zen vogr de zogenaamde straalver bindingen, omdat ze steeds meer hinder ondervindt van graafwerk zaamheden voor nieuwe wegen en EXPLOSIE IN ZUURSTOFFABRIEK stadsuitbreidingen in de buurt van TE AMSTERDAM. 3 GEWONDEN, het ondergrondse interdistrictskabel net, dat daarvan in toenemende mate Bij de N.V. Loos en Co's fabriek schade en last ondervindt. Dit is ook voor technische- en medische gassen het geval met de interdistrictskabel- aan de Transformatorweg bij Sloter- verbinding tussen de districtscentrales dijk in Amsterdam West is gister- in Maastricht en in Eindhoven, in de middag een hoofdafsluiter in de buurt waarvan men thans bezig is zuurstofleiding uit elkaar gespron- met de aanleg van de nieuwe auto gen waardoor drie personen brand- weg MaastrichtEindhoven, rijks- wonden opliepen. weg 75. Wegens de industrialisatie De slachtoffers zijn naar een zie- van Zuid-Nederland was het nood- kenhuis overgebracht. zakelijk de telefoonverbinding met in een behoefte blijkt te voorzien, wordt het aantal loodsen (veelal werkstudenten) uitgebreid, zodat door alle WV-kantoren aan derand van de stad loodsdiensten kunnen worden aangeboden. vallig op het terrein van „Werk- a r,I r, spoor". Hij toog ijlings naar het po- /LGlltSTKlClTlKCTl litiebureau en kwam met vier man versterking terug. Via de portier en nniunirRn&r de personeels-chef bereikten de V' agenten het terrein waar L. aan 't werk was. Ze herinnerden hem aan 7-00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. het arrestatiebevel, maar L. zowel 14.00-24.00 NCRV als vier van zijn cfrllega's namen een 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen- Vocaal ens. 18.50 Rep. v. d. 10e dreigende houding aan. De arbei- gebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Deutsche Evangelische Kirchentag ders waren gewapend met stukken Gram 8.50 V. d. huisvr. 9.35 Water- te Berlijn. 19.00 Nws. en weerber. staal en een van de agenten zag zich standen. 9.40 V. d. kind. 10.00 Gram. 19.10 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 genoodzaakt twee waarschuwings- 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. Pol. lezing. 20.00 Man en paard, schoten te lossen.* Een „tik op het 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewijde quiz. 21.20 Gram. 21.30 Gram. met hoofd" stelde L. tenslotte buiten ge- muz. 12.00 Middagklok - noodklok, comm. 22.00 Kerkorgelconc. (Holland vecht. 12.04 Gram. 12.25 V. d. boeren. 12.35 Festival Haarlemse orgelmaand 1961). 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.00 Gram. 23.30 Gram. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 M. 7700 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De Groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Radiophilharm. ork. en soliste. 12.00 Tiroler muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Uit het bedrijfs leven, lezing. 12.43 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beurs ber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Kamer- ork. en solist. 14.30 Gram. 14.40 V. d. vrouw. 15.00 Pianorecital. 15.30 Gram. 16.00 Gram. en: De reiziger uit de trein van acht uur acht, hoor spel. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Jeugd en ritme. 18.00 Nws. 18.15 Gram. 18.25 Kamermuz. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Gram. 19.30 Gram. 19.50 Sport- praatje. 20.00 Nws. 20.05 Holland Festival 1961: Residentie ork. en solist. 21.00 Pauze: Vreemde talen onderwijs in Amerikaanse taai-la boratoria, lezing. 21.15 Verv. v. h. concert. 22.15 Mannenkoor. 22.30 Nws. en beursber. 22.45 Act. 23.00 Sportact. 23.10 Lichte muz. 23.30 Nieuwe gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMAS NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VPRO: 20.20 Gesprek aan de schrijf tafel, lezing. 20.30 Eindexamen Film academie 1961. 20.55 Speelfilm. 21.30 -22.15 Literatuur, blijspel. Een verhaal vol verwikkelingen door T. LODEWTJK 35 „Als ik het zo hoor, heeft ze de zaak vanmorgen behoorlijk opge knapt, toen wij er niet waren", ver dedigde mevrouw Dikkenburg haar enige dochter. „Is ook zo" gaf Dikkenburg grom mend toe, „maar het viel me ook zo rauw op m'n dak. En die De Gooyer, is die vent gek geworden? Het idee! Me een valse Amerikaan op m'n dak te schuiven Aan zijn elleboog rinkelde de te lefoon. „Dikkenburg.Met wie.zegt u? O, mevrouw Boom! Jawel me i/rouw! Wat zegt u? Ja, waarom «iet?Ja, de praatjes heb ik ge hoord, maar ik kan toch niet op praatjes afgaan?.... Ja zeker, dat gaat gewoon doorWaar hij nu is? Dat weet ik niet, hij is vanmor gen gaan toerenNatuurlijk komt hij terug, verbeeld je, dat we daar vanavond allemaal zaten te wachten voor niets! Nee hoor, mevrouw, daar hoeft u zich niet bezorgd over te ma ken! Dag mevrouw Boom!Ja ze ker, ik zal het overbrengendag mevrouw!" „De groeten van mevrouw Boom", zei hij tegen zijn vrouw, „de slang in het paradijs". „Nu zit je eraan vast, vader", con stateerde mevrouw Dikkenburg, „met te doen of alles in orde was. Ze snapt natuurlijk dat je alles weet anders was je verwonderd geweest en had gévraagd wat er precies aan de hand was. Nu zet ze haar stukken in stel ling om je vanavond schaakmat te zetten. Vadertje, vadertje, hoe zal dat aflopen?" „Ja, daar zeg je zowatik wou dat ik het wist!" zuchtte Dikken burg. Hy stutte opnieuw zijn hóófd in z'n handen en toen z'n vrouw een half uurtje later de kamer weer bin nenkwam, zat hij nóg zo Corrie liep blinderlings de straat op, vechtend tegen haar tranen. De reactie op alles wat ze deze dag be leefd had, diende zich aan. De slape loze nacht, de thuiskomst van de imi- tatie-Clarenbough. Corrie had nog nooit met een dronken maken te ma ken gehad en daarom was het te meer verwonderlijk, zo rustig ze de situatie had beheerst. Zijn biecht, die haar als in een flits openbaarde, welke risico's haar vader liep door de dwaasheid, die deze twee jonge ke rels samen hadden bekokstoofd, het heftige gesprek met De Gooyer en de tegenstrijdige gevoelens, die dit in haar had wakker geroepen, de onze kerheid, het wachten en nu de ruwe, beledigende woorden van haar va der. het meisje was ten einde raad. Naar wie moest ze gaan om haar hart te kunnen uitstorten, met wie kon ze nu eens open en vrijuit over deze dingen praten, van wie kon ze raad en troost verwachten? Al voortlopend kwam daar plots in haar gedachten op, Riek de Ruiter. Ze had meermalen met de onderwij zeres te maken gehad bij de organi satie van schoolfeesten en muziek avonden voor de Meeldamse Kunst kring en al was het, door verschil in leeftijd nooit regelrechte vriendschap geworden tussen deze twee, ze wis ten, zonder woorden, dat ze elkaar wederzijds graag mochten, er was im mers een goede vriendschappelijke verhouding tussen die twee en Riek wist, dat ze als het op nieuwe en voortvarende plannen aankwam, ze kon rekenen op de steun en daad werkelijke hulp van Corrie. Daarom draaide Corrie zich plot seling op haar schreden om en liep nu niet meer doelloos meer, maar snel en vastberaden naar de woning van Riek in het nieuwe stadskwar tier. De hospita was niet thuis. Riek zelf deed open en schrok even, toen ze het gezicht van het meisje zag. Ze liet echter niets merken. „Cor! Wat leuk, dat jij zo opeens komt opdagen. Ik zit juist moeder ziel alleen. Kom binnen, doe je man tel uit. Ik heb verse thee!" Corrie liet zich gewillig bemoede ren, zat weldra in een gemakkelijke stoel en de geurige thee en het ge zellige gepraat van haar gastvrouw brachten haar weldra op haar gemak maar ook tegelijk ook tot de grim mige werkelijkheid. En zo sneed ze Riek's gebabbel midden in een zin af. „Riek, ik kom niet voor een ge zellig praatje. Ik zit er in, tot over m'n oren en vader ook en trouwens jullie allemaal". „Jullie allemaal?" vroeg Riek, die er niets van begreep, „wat bedoel je? Wie zijn dat?" „Die lui van het comité, je weet wel, van die Clarenbough". „Nou wat is er dan?" „Hij is Clarenbough niet", gooide Corrie er uit. „Hij is een Hollander, die in Amerika gewerkt heeft. Jon ge jans heet hij. Vanmorgen heeft hij me alles verteld en toen is hij met de noorderzon vertrokken". Riek zat verslagen en zwijgend het nieuws te verwerken. „En het ergste is", vervolgde Cor rie, vastbesloten nu maar meteen met de verschrikkelijke waarheid voor de dag te komen, „dat de kliek die va der altijd tegenwerkt, Kruiderink en mevrouw Boom, het weten. Wat meer is, ze hebben die vent die ze eerst dronken hebben gevoerd Riek maakte een gebaar van afkeer ja, zo kan ik het gerust noemen, ze hebben hem zover gebracht, dat hij niet meer wist wat hij deed of zei en toen hem een verklaring la ten tekenen, waarin hij dat alles be vestigde en het voornaamste is daarin staat, dat vader het hele plan netje heeft opgezet". Riek kon geen woorden vinden om haar gevoelens te vertolken en dronk als wezenloos haar theekopje leeg, terwijl de gedachten woelden door haar hoofd. „Wat onbegrijpelijk laagzei ze dan gesmoord, „van die vent om ons allemaal voor de gek te houden en dan nog de schuld op je vader te gooien en van die Boom en haar troep om daar gebruik van te ma ken! Wat een ellendige, wat een mis selijke streek!" De beide vrouwen zaten zwijgend tegenover elkaar, wachtend wie het eerst de stilte zou verbreken. „Maar hoe wist die Clarenbough, of liever die Jongejans, heet hij niet zo, van die hele geschiedenis af?" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 9