Slechte gebitten in Katwijk; voetwrattenepidemie in Voorschoten JONGEN UIT WASSENAAR VERDWENEN Tour de Fratsers trokken sprintje in het stadion en kwamen in de aether Een modieus pakje Zoveel mogelijk bos behouden De lotgevallen van Robinson Crusoë WOENSDAG 19 JULI 1961 DE LETDSE COURANT PAGINA 8 DE GAULLE EN ADENAUER SAMEN OP INSPECTIE De aankomst van de Franse president De Gaulle voor de Europese topconferentie in Bonn: samen met de W. Duitse bondskanselier dr. Konrad Adenauer inspecteert de president de op het vliegveld Wahn opgestelde ere wacht van personeel van de marine, de land- en luchtmacht. Jaarverslag 1960 districtsschoolartsendienst „Katwijk"' Dezer dagen verscheen het jaar verslag over i960 van de Districts- Schoolartsendlenst „Katwijk", om 70 namen genoteerd. Het werksche ma van de Katwijkse logopediste, die van school tot school gaat, is zodanig topzwaar, dat in de toekomst uitge zien zal moeten worden naar aan trekking van een tweede kracht voor b.v. twee dagen per week. Ook aan de scholen te Voorschoten en Leid- schendam wordt spraakonderwijs ge geven; aldaar is mevrouw J. Bo- gaartz-Büch als logopediste werk- schoolartsendienst mag de toekomst zaam. echter met vertrouwen worden tege moet gezien. Het wordt diep betreurd Gymnastiekschoenen, vattende de gemeenten Katwijk, dat nog twee scholen zich niet bij de In h 0 iaarverslas werd Leidschendam, Valkenburg, Voor- schooltandartsendienst wensen aan me,Mlnc Eemaakt van een enidemie schoten, Zoetermeer en Zoeterwoude, te sluiten. In Voorschoten, waar de vnnr.ehntpn ver Zoals ook vorig jaar het geval was schooltandarts reeds jaren op alle band daarmede werdaan Jet tl'. Sftï„engoke°dmt' iS de '°eStand der ge" te be stu u r end es choo 1 besturen e geadviseerd het dragen van gymnas- tiekschoentjes bij de gymnastiekles sen zolang verplicht te stellen tot waarin de beide schoolartsen, de he ren P. Vernet en J. van der Heul, ieder hun eigen rayon behandelen. In het gehele district waren in 1960 aangesloten 85 scholen (1959: 79) Schoolmelk. met 16.261 leerlingen (1959: 15.632). maakten te Katwijk 1300 kinderen JC ilfift Onder toezicht van dokter Vermet op 11 scholen gebruik van de op fd rfrf™ stonden de scholen in Katwijk en school geboden mogelijkheid tot het ,,„„1 n.t nf.t vijf scholen te Voorschoten, met in in de ochtendpauze drinken van «ch nieuwe gevallen voor. Dat met totaal 8128 leerlingen, terwijl dokter liter melk. Te Voorschoten was dit Van der Heul de scholen in Leid- aantal 800 op 6 scholen. De hoop schendam, Valkenburg, Zoetermeer wordt uitgesproken dat de melkver en Zoeterwoude, benevens de overige strekking op steeds scholen van Voorschoten, met totaal terrein zal winnen. 8133 leerlingen onder zijn toezicht had. Logopedische hulp. BESMETTELIJKE ZIEKTEN Systematisch onderzoek. sen. Verder 167 van de nijverheids- waarmee zij de karavaan door het scholen, 41 van de ulo-scholen en verkeer loodste. 127 van de blo-scholen. Het systema tisch onderzoek van dokter Van der Heul strekte zich uit over 748 leer lingen van kleuterscholen, 2442 leer- Radio belangstelling. Op het voorplein stond de techni- lingen van lagere scholen, namelijk sdhe wagen van de radio-Unie gereed 689 van de eerste en 1753 van de met verslaggever Barend Barendse. overige -klassen. Voorts 125 leerlin- Hij gaf enkele indrukken weer en gen van de ulo-scholen en 79 van de interviewde toen Ome Joop, de Gele nijverheidsscholen. ONDERZOEK OP TBC Trui-drager Fred Schildhuizen uit Voorschoten, de .,Rjjnvogels"-ploeg en de Grootste Pechvogel: Jaap Je- Algemene M issiekalender In Den Briel verloor een zalm het neusje In Den Briel zijn twee res taurants, die elk het woord „Zalm" in de naam voeren, zij het dan tot nu toe één ervan zich meer bepaald hield bij een door lekkerbekken zeer gewaardeerd lichaamsdeel van deze kostelijke vis. Maar „Het neusje van de Zalm" zal op vordering van de president der Rotterdamse rechtbank de naam moeten wijzigen door 't woord „Zalm" weg te laten, als gevolg van een kort geding dat de eigenaar van hotel „De Zalm" aanhangig maakte te gen zijn collega van „Het neus jeomdat hij meende dat de laatste hem oneerlijk be concurreerde. De president voelde wat voor deze redenering. Boven dien meende hij dat de eige naar van „Het neusjewat al te nadrukkelijk de indruk wilde vestigen, dat zijn etablis sement beter was dan „De Zalm". Het vonnis voorziet in een dwangsom van honderd gulden daags zolang het woord zalm nog op het neusje volgt. zich geen nieuwe gevallen meer zou- Aan het eind van het verslagjaar den voordoen. Door deze maatregel Als brandend maagzuur laaiend opstijgt sons tot hoog in de keel brengen een paar Rennies baat. Die blussen de zwaarste zuurbrand in een handomdraai. Gewoon laten smelten op de tong en prompt is alle leed geleden, 'n Wondermiddel, die Rennies, en een uitkomst voor de mensen die zonder Rennies nauwe lijks hun dagelijkse maaltijd aandur ven - uit angst voor de zuurbrand daarna (Advertentie) op alle scholen te Voorschoten even streng de hand wordt gehouden aan het voorschrift gymnastiekschoentjes te dragen, is vrij zeker hiervan de meer scholen 00rzaak. in mej van dit jaar deden zich zelfs in één week tijds vier nieuwe gevallen voor. Zolang echter de wratten zich te Voorschoten nog zo frequent voordoen als nu het ge- Te Katwijk waren aan het eind van val is, wordt het medisch niet ver- het jaar 82 kinderen onder behande- antwoord geacht te gymnasteren op In het gehele district w-erden 53 ling van de logopedische mejuffrouw blote voeten. Voor de overige ge- gevallen van besmettelijke ziekten J. M. v. Nederpelt, van wie er 74 één- meenten wordt geadviseerd om, hoe- geconstateerd, als volgt gespecifi- maal en 8 tweemaal per week een wel de voorkur moet worden gege erd: difterie 1 (Katwijk), roodvonk kwartier lang behandeld worden. Bij ven aan het gebruik van gymnastiek- x Ka*wlJk, 1 Leidschendam 69 kinderen kon in de loop van het schoentjes, elk kind volkomen vrij j v Zoetermeer), Rode Hond 1 jaar de behandeling beëindigd wor- te laten in het al of niet dragen (Leidschendamkinderverlamming 1 den. Op een wachtlijst stonden nog daarvan. (Voorschoten), besmettelijke geel zucht 39 (26 in Katwijk, 8 in Leid- schendam, 4 in Zoetermeer en 1 in Zoeterwoude), para tyfus 2 (1 in Voorschoten en 1 in Zoetermeer) en malaria 1 (Katwijk). Noch voor de ze, noch voor andere ziekten als ma zelen, kinkhoest en bof hoefde tot sluiting van scholen te worden ge adviseerd. Was de avond in Amsterdam druk tweede plaats het commando voerde, gevuld, 's morgens bleek, dat de ver- kreeg daar nog een extra verrassing, rassingen niet van de lucht waren. Er kwamen zich twee jongelui uit Door dokter Vermet werden syste- Vóór de eigenlijke start kwam de Amsterdam die de tour achterna ge- matisch onderzocht 1155 leerlingen Amsterdamse motorpolitie de kara- reden waren, melden om mee te van kleuterscholen, terwijl op de la- vaan weer ophalen om haar naar het gaan. Het waren een heimwee-klant, gere scholen 2040 leerlingen aan de stadion te brengen. De Amsterdamse die 's morgens niet meer was gestart beurt kwamen, namelijk 748 van de politie heeft het hart van alle jon- en een vriendje, eerste en 1292 van de overige klas- gens gestolen door de virtuositeit, Ome Joop was niet te bereiken, maar de tourdokter heeft ze voor de nacht vast ondergebracht. De beslis sing die Ome Joop hedenmorgen zou nemen, is nog niet bekend. Onderzoek op tuberculose werd kel uit Leiden, die n°S in da bezem- De Algemene Missiekalender 1962 verricht in Katwijk, Voorschoten en wagen zat. Daarna kreeg de Tour de is dezer dagen - voor het eerst in Leidschendam. Het onderzoek van Frats de beschikking over de stadion- kleurendruk - verschenen. Het is een de leerlingen der Chr. Huishoud- en 1 r^" Industrieschool te Katwijk werd ech ter uitgesteld tot begin 1961 i.v.m. baan voor een ploegentijdsprint. De prachtige kalender geworden, flink „Rijnvogels" met him kopman Ton van formaat en met kleurenfoto's, Valk en de Gele-Trui aan het hoofd die iedereen zullen boeien. Deze kalender kwam tot stand Het 1» volkomen begrijpe lijk, dat Iedere vrouw graag In haar garderobe een apart, modieus kle dingstuk wil bezitten. Nu is het met modieuze kle dingstukken dikwijls heel ergmoeilijk, want z® zijn apart doordat ze ergens typisch persoonlijk zijn. Bij dergelijke kleding ls het nog moeilijker dan anders om een juiste keu ze te maken. En we moeten wel met goede smaak en onderscheidingsvermogen zijn uitgerust, wanneer we voor zo'n aankoop op stap gaan. Zij die van zichzelf weten, dat ze hierin niet uitblin ken, doen er goed aan haar echtgenoot of een goede vriendin mee te nemen, althans wanneer die per soon wél smaak en onder scheidingsvermogen heeft. Doet men dit niet, dan loopt men juist bij het kie zen van iets modieus een grote kans een verkeerde koop te doen. Op het gebied van bijzon dere kleding is er van al les te koop. Een voorbeeld is wel het model op onze illustratie. Het betreft een zeer apart pakje. Op een lichtkleurige ondergrond vinden we heel fijne, donkere verticale streepjes. Het materiaal is draion van een prachtige kwali teit. Het model bestaat uit een mouwloze japon met rechte hals en strakke rok, heel eenvoudig dus, waar- overheen een jasje met vrij grote revers. Een jasje dat aan de rand evenals de mouwen afgezet is met knopen zijn in dezelfde rode tint. Het geheel is mooi en opvallend en zeker niet iedere vrouw zal zoiets kunnen dragen. Maar het is ook zeker, dat er verschillende dames zijn, die dit pakje fantastisch staat. Zo vinden we in dit genre te kust en te keur, maar slechts zij die de juiste keuze weten te doen, zal er blijvend plezier van hebben I i zacht rode franje. De De commissaris van politie te Was senaar verzoekt te worden bekend gemaakt met de verblijfplaats van de minderjarige Christoffel Lang kamp, oud twaalf Jaar, scholier. De jongen verliet op 17 juli 1961 om streeks elf uur, na onenigheid met zijn ouders, de ouderlijke woning en is niet teruggekeerd. Een ongeluk wordt niet uitgesloten geacht. Signalement: lang pl.m. 1.65 me ter, slank postuur, witte verschij ning, vrij groot voor zijn leeftijd, bruine ogen, donkerblond haar. Hij was gekleed in geelblauwe blouse met daarover een antracietkleurige trui, lichte korte khaki-broek, rode sokken, bruine molières. Een ieder die inlichtingen kan ge ven wordt verzocht zich in verbin ding te stellen met de commissaris van politie, telefonisch te bereiken onder netnummer 01751, abonnee nummer 3333, of met de politie in zijn of haar woon- of verblijfplaats. Het vijftienjarige meisje E. P. uit Almelo heeft zich maandagavond, toen zij op een stille weg langs het kanaal Almelo-Nordhorn door een man werd vastgegrepen, resoluut van hem ontdaan door zich los te rukken en in het kanaal te springen. Ze zwom naar de overzijde, klom daar op de wal en ging paar een boerderij. Het meisje heeft 'n nauw keurig signalement kunnen opgeven van een ongeveer 55-jarige man. Aan de heer A, J. H. Teijen, di recteur van de Postchèque- en Giro dienst, is met ingang van 1 augustus op zijn verzoek als zodanig eervol ontslag verleend, met dank betuiging voor de door de heer Teij en den lande bewezen diensten. De 7-jarige H. A. Bronwasser, die op een steiger stond, is gister middag op de Buitenkerkerweg in Amsterdam-oost, te water geraakt en verdronken. Het stoffelijk over schot is later door de polite opge haald. LEZERS SCHRIJVEN EERSTE KAMER: Na korte beraadslaging heeft gis termiddag de Eerste Kamer de bos- wet aanvaard zonder hoofdelijke stemming Men ging accoord met de doelstelling van aeze wet, n.l zoveel mogelijk bos in Nederland te be houden. Slechts geringe kritiek be stond er op de regeling voor scha devergoeding aan boseigenaren. De uiteindelijke beslissing voor deze kwesties ligt mij de Kroon eu de heer Geuze (CH) betreurde dat deze niet bij de rechter ligt. De heer Van de Vliet (VVD) vond de schade vergoedingsregeling redelijk, maar bepaald niet overdadig. De heet In 't Veld (P. v. d. A.) drong aan op aanplant van bos in Zuid-Holland en Zeeland. Leiden, 18 juli 1961. EEN OPMERKELIJK GELUID. Gelukkig, geachte heer J. Th. Wesseling, dat u in onze L.C. van 13 juli, openlijk de ontevredenheid heersende in uw maatschappelijke groep, stelde tegenover de door de heer Middelhuis namens zijn groep geuitte tevredenheid. U misgunt hem dit niet, maar u vindt het wel een opmerkelijk ge luid. Indien u echter dagelijks onze L. Courant had gelezen kon u weten op welke redenen deze tevredenheid ge baseerd is. Het door de K.A.B., onder leiding van de heer Middelhuis, gevoerde overleg om van de algemene loon- ronde's af te komen, leidde er toe dat we op een zeker moment nog de enige vakcentrale waren, die de re gering steunde. Wij wilden een vrijere loonvorming en nu blijkt, dat het door de K.A.B. ingenon.en standpunt nog juist is ook. Gemakkelijk is het niet om alléén te staan en de K.A.B.'ers, werkzaam in de bedrijven, werden bij pauze discussies nogal onder vuur geno men. Het was dan ook voor ons een grote voldoening toen het Kamerlid Roemers tegenover de regering er kende, dat de eerste aanzet van de vrijere loonvorming was geslaagd. Voor het eerst sinds 15 jaar steeg ons werknemersinkomen gelijk met het nationale inkomen. Op deze erkenning van de NW- voorzitter is het toch geen opmerke lijk geluid, als de heer Middelhuis in zijn verbondsraad tevredenheid uitspreekt over het bereikte. Wat een studie en overleg sinds jaren gingen er aan vooraf; herinnert u zich nog de ijskast-motie van de heer Romme. We hebben als werkne mers en als K.A.B. nogal wat „ge fikst" en verlangen nu spoedig, dat de vrije loonvorming geheel gestalte krijgt en onze arbeid haar rechtmatig aandeel. Om de ontevredenheid in uw groep te wijzigen had u gewenst, dat de heer Middelhuis met zijn openhartige bui nog aandacht had gevraagd voor uw aller groepsbelang. Het is hem te vragen, maar als voorzitter draagt hij reeds de zorg voor onze gezamenlijke werknemers- belangen en daar behoeft hij nog niet wat bij te nemen. En dan, wat betreft die openhar tige bui.zoveel last van buiïgheid hebben wij bij hem nooit geconsta teerd; wel steeds een eerlijke open heid met een eigen stijl. U vraagt aan uw groepsleden zich achter de eigen bekwame leiders te plaatsen. Mét u vragen ook wij dit aan onze leden, zodat wij met el kaar mogen slagen de algemene wel vaart te stimuleren, zonder de pro ductie te stagneren. De wol door u allen geleverd, kan door onze inkomensverruiming blij vend worden afgenomen, waardoor we beiden tevreden zullen zijn. J. KLEIN. de viering van het vijftigjarig be- wonnen deze strijd. Weer bleek de staan van de school. In Katwijk wer- pk>eg uit Brummen de zwaarste con- door de samenwerking van maar den 6045 (1959: 6565)) leerlingen on- current. Maar op de derde en vijfde liefst 24 missionerende orden en con- derzocht, waarvan er 5 (1959: 16) plaats volgden de „Bollenjongens" gregaties, een bewijs, dat deze in- voor het eerst positief reageerden, en de Leidse Nationale ploeg. Ook stituten - in het besef van de nood- In Voorschoten bedroeg het aantal deze staan dus hoog genoteerd. zaak van de geloofsverkondiging - 3222 (1959: 2973), waarvan er 19 Door 't prachtige Hollandse polder- hun eigen belangen hebben opzij ge- (1959: 10) voor het eerst positief re- landschap ging 't op naar Rotterdam, zet. Een demonstratie van de moder- ageerden. In Leidschendam omvatte ,A"J J- Na de middagmaaltijd kregen de ne missiegeest, die in samenwerking jongens, die niet over superfietsen de kracht vindt om te volharden, beschikken, een aparte kans om eens prijs voor deze maandkalender punten te verdienen met een veld- - kan geen enkel bezwaar zijn hiervan een exemplaar aan te Pechvogel Jaap Jekel, die van de schaffen. Bij deze verzameling prach- bezemwagen-arrest tige foto's staat geen tekst, o.i. ook het onderzoek 2767 leerlingen, waar van er 91 positief reageerden. Slechte gebitten. Nu de schooltandverzorging in Kat- i'ecnvog* wijk haar eerste jaar achter de rug r no?-u -#• - heeft kunnen enige mededelingen beeft, leende stilletjes een fiets van volkomen overbodig voor een missie- over de met dit instutuut bereikte een vriendje. Maar hij had alweer kalender. resultaten worden vermeld. Bij de P®^» want de tourdokter zat bij de smaakvolle drukwerk spreekt derde halfjaarlijkse ronde kwamen Jury en ^en Jaa.P dlt de voor zichzelf en een tekst, op mis- op de 14 aangesloten scholen 1723 kreeg, verdween hy snel uit het veld. sjekalenders veelal toch vrij onbe- leerlingen in aanmerking voor deel- s Avonds in Rotterdam was weer nunigT zou in dit geval slechts af name, van wie er 1559 wel en 164 de motorpolitie aanwezig om de jon- breuk kunnen doen aan de opzet niet waren ingeschreven, een deel- £ens naar bun onderkomens te bren- van <jeze kalender, name dus van 90^%. Van de niet aangesloten kinderen stonden de Le Brummen-ploeg verzamelde meeste onder controle van de eigen nogal punten met karweitjes. Bert tandarts. Bij de 1559 leerlingen wer- Beeftink klom door het winnen van De 39-jarige mevrouw A. Bindet- den in dat half jaar 2311 vullingen d® veldrit omhoog en zo lagen de Wirth uit Dinslaken (Did.) is onder gelegd, hetgeen neerkomt op een vul- klassementen 's avonds al weer an- Kotten (gem. Winterswijk) om het lingsgetal van 1,48 per leerling. Voor d«rs dan 's morgens. leven gekomen, nadat de auto waar de eerste twee ronden was dit getal Frits Schildhuis is zijn gele trui in zij zich met haar echtgenoot, 20- 2,4. Deze cijfers zijn hoog. De toe- kwijt, maar blijft toch de best ge- jarige zoon en zesjarig pleegzoontje stand van de gebitten is te Katwijk plaatste uit de Leidse ploeg. bevond, in een flauwe bocht van de over het algemeen zeer slecht. Dank In Rotterdam slaapt men op twee rijksweg was geslipt en tegen een zij het voortreffelijk werk van de plaatsen. De Touxdokter, die op de boom was gebotst 87. Vanaf de kust werden enige geweerschoten af gevuurd. Klaarblijkelijk behoorde de boot, die zij het eerst hadden gezien, bij het Britse schip. Robinson begreep dadelijk, dat hier voorzichtigheid geboden was. Verborgen achter een boom, zag hij de boot landen. Acht gewapende mannen zetten drie ge vangenen aan wal en bedreigde hen met hun wapens. Vrijdag vond dat klaarblijkelijk vermakelijk, vermits hij nu kon vaststellen dat ook de blanken hun gevan genen opaten. Een weinig later begaf het achttal zich in het bos en liet de gevangenen op het strand achter.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8