£eidóe(Sou/fca/Ht EUROPA'S POLITIEKE EENWORDING Westen waarschuwt Moskou „Grondwet" te Bonn opgesteld TEGENSTAND IN ANGOLA Late bekentenis BIZERTA GEBLOKKEERD Vuurgevecht in Katanga De West-Berlijnse deur Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 19 JULI 1961 51ste JAARGANG No. 15376 In Bonn is de wieg voor politiek verenigd Europa klaargezet Telef2 0 9 3 5 Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6- Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10 30 03 Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mud., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 et p. mm., Telefoontjes 1,50 Gisteren is te Bonn na afloop van de topconferentie der zes EEG-landen een verklaring uitgegeven waarin de staatshoofden of regeringsleiders van West-Duitsland, België Frankrijk. Italië en Luxemburg en de premier en minister van buitenlandse zaken van Nederland, zeggen besloten te heb ben: 1. Vorm en gestalte te geven aan de wil tot politieke eenwording, die reeds vervat is in de verdragen, waarbij de Europese Gemeenschappen zijn opgericht en met dit doel voor ogen hun samenwerking te organiseren, die steeds meer voorwaarden zal scheppen voor een gemeenschappelijke poli tiek en die het tenslotte mogelijk zal maken het werk te bekronen, dat al door de instellingen is begonnen. 2. Op gezette tijden bijeen te komen teneinde hun opvattingen te ver gelijken, hun politiek te harmoniëren en tot gemeenschappelijke denkbeel den te komen; dit om de politieke eenwording van Europa te bevorderen en zo het Atlantisch bondgenootschap te versterken. De samenwerking van de zes moet verder gaan dan het politieke raam in strikte zin, in het bijzonder moet zij uitgebreid worden tot het terrein van het onderwijs, de cultuur en het onderzoek. Deze samenwerking moet gewaarborgd worden door periodieke bijeenkomsten van de betrokken mi nisters. 3. Hun commissie opdracht te geven voorstellen in te dienen over de middelen en wegen die het mogelijk zullen maken aan de eenwording van hun volkeren binnen de kortst mogelijke tijd een statutair karakter te geven. Nadere uitwerking moet nog volgen In een lange aanhef spreken de regeringschefs voorts nog de wens uit, dat „andere Europese staten, die bereid zijn op alle gebieden de ge lijke verantwoordelijkheid en ge lijke verplichtingen op zich te ne men (als de zes hebben gedaan), tot de Europese gemeenschappen zullen toetreden". Engeland wordt hier niet met name genoemd. Minister Luns verklaarde, dat in deze lange zin de nadruk ligt op het uitspreken van de wens. De over wegingen die daar achter staan be tekenen volgens hem niet, dat Enge land alleen maar lid zal kunnen worden als het bereid is de verdra gen van 1e Europese gemeenschap pen zonder meer te tekenen. De conferentie werd dinsdag voor gezeten door de 86-jarige bondskan selier Adenauer, die blijk gaf van een uitzonderlijk uithoudingsvermo gen voor een man van zijn leeftijd. Het Portugese persbureau ANI heeft dinsdag gemeld, dat de strijd krachten die naar Nambuangongo in Angola oprukken, op verbeten te genstand stuiten. Volgens de opstan delingen is Nambuangongo, de hoofd stad van „een onafhankelijke staat". Volgens het persbureau zijn er versterkingen aangekomen om de strijdkrachten, die de aanval op Nambuangongo ondernemen, te steu nen. Verkenningsvliegtuigen hebben waargenomen, dat de opstandelin gen in de stad huizen in brand heb ben gestoken. Een luchttaxi is dinsdag neer gestort in een New Yorkse voorstad, slechts één huizenblok verwijderd van de speelplaats van een school, waar veel kinderen bijeen waren en niet ver van een druk ontspannings oord. Het éénmotorige particuliere toestel trof een huis en vloog in brand. De piloot en drie vrouwelijke passagiers kwamen om het leven. VLUCHT UIT ANGOLA De staatshoofden en regerings leiders zijn ar van overtuigd, dat zij, juist door hun samenwerking in een dergelijke vorm te gieten zullen bij dragen tot de verdere uitvoering va*, de verdragen van Rome en Pa rijs. Zij zijn voorts van mening, dat hun samenwerking de hervormingen zal vergemakkelijken, die wellicht geschikt zullen zijn om de gemeen schappen een grotere doeltreffend heid te geven. 1. verschillende punten te laten bestuderen van het besluit van het Europese parlement van 29 juni 1961 over de politieke samenwerking van de landen-leden van de Europese Gemeenschappen 2. de publieke opinie een groter aandeel te geven in het reeds aan gevangen werk door het Europese parlement te verzoeken zijn overleg, met medewerking van de regerin- EEN EUROPA OP DE VROEGERE buitenplaats van de voormalige keurvorst bisschop van Keulen te Bad Godes- berg, even ten zuiden van Bonn, is gisteren de grondslag gelegd voor do politieke éénwording van de zes lan den, welke samen Klein-Europa vor men. Bij de ondertekening van de ver dragen van Rome in maart 1957 werd het economische samengaan van de zes landen ingeluid, en op 1 januari 1958 trad de z.g. Euromarkt of EEG (Europese economische gemeen-) schap) in werking. Deze econo mische éénwording, welke noodzake lijkerwijs geleidelijk moest geschie den, is inmiddels in een ver 0 gaand stadium gekomen, zodat men thans het oog kon gaan richten op het tweede doel, dat men in 1957 reeds in het verschiet zag, n.l. de politieke éénwording van de zes landen. Het spreekt vanzelf, dat het uiter mate wenselijk is, ook in politiek op zicht één lijn te trekken, als men eenmaal zulke gelijk gerichte econo mische belangen heeft. Welke wen selijkheid nog versterkt wordt door de telkens terugkerende dreigingen uit het Oosten. Nederland is altijd 'n voorstander geweest van samengaan en aaneensluiting, omdat het zich als klein landje niet veilig voelt als het alleen staat. Toch heeft het de laatste tijd enige bezwaren gehad, omdat 't z.i. de verkeerde richting dreigde uit te gaan. Onder leiding van De Gaulle begon Frankrijk wel een al te over heersende positie in te nemen, waar in het gesteund werd door Adenauer, wiens welvarend West-Duitsland het bqst vinden kon met Frankrijk. Als tegenwicht had Nederland graag En geland erbij betrokken, op de eerste plaats uit politieke motieven, maar ook met economische oogmerken ten einde de Euromarkt niet te doen ont aarden in een protectionistische kongsi, hetgeen duidelijk het streven van Frankrijk was. Bovendien vrees de men in Nederland, dat het poli tieke overleg zoals De Gaulle zich dat dacht, zou leiden tot een ver zwakking van het Navo-verband, dat een grotere en sterkere verdedigings gemeenschap omvat (o.a. door de deelneming van Amerika). Neder land was daarvoor bevreesd, omdat de opvattingen van De Gaulle om trent de Navo in de richting wezen van een losser maken van dit ver band. In Bad Godesberg heeft men nu een compromis gevonden. De z.g. „verklaring", welke zoveel is als de Grondwet voor de politieke éénwor ding, is met opzet wat vaag gehou den, zodat men nog alle kanten uit kan. Het komt thans op de uitwer king aan en hieraan zal nog heel wat gedokterd moeten worden. Indien En geland nu maar zijn aarzeling om toe te treden kan overwinnen, kan zowel de economische als de politieke één wording van Europa een belangrijke verbetering en uitbreiding onder gaan. Minister Luns voor wie deze topconferentie het eerste optreden naar buiten was sedert zijn instor ting meende, dat voor Nederland veel zal afhangen van de manier, waarop de in de verklaring geuite wensen worden uitgewerkt. Bij die uitwerking zal Nederland uiteraard volledig betrokken zijn. Prof. de Quay legde de nadruk op het feit, dat de topconferentie was geslaagd zonder dat de Atlantische gemeenschap of de Europese ge meenschappen (E.E.G., Euratom en E.G.K.S.) erdoor in gevaar kunnen komen. Nederland heeft op de conferentie van dinsdag niet in een geïsoleerde «positie verkeerd zoals in Parijs, in februari. Er is met name een uit stekende samenwerking geweest met De 41-jarige Amerikaan William Benson, die te Washington gearres teerd werd wegens een gewapende overval, heeft gisteren bekend dat hij verantwoordelijk is voor het in de lucht vliegen van een school in New Londen, Texas, op 18 maart 1937, waarbij 282 kinderen en veer tien onderwijzers om het leven kwa men. Benson, die toen als leerling de school bezocht, verklaarde dat hij een hekel aan de schooi had omdat hij een standje had gekregen, toen hij op het schoolterrein had gerookt. Hij heeft toen een gasleiding onder het gebouw losgemaakt. Het gas ,kwam door een vonk tot ontploffing waardoor de school in de lucht vloog. Crisis om Berlijn is kunstmatig De V.S., Frankrijk en Engeland hebben premier Chroesjtsjef in no ta's, die maandag in Moskou werden overhandigd en thans voor publika- tie zijn vrijgegeven, gewaarschuwd, dat een ernstige en gevaarlijke toe stand ontstaat, indien een einde wordt gemaakt aan de westelijke rechten in Berlijn. De V.S zeggen o.m., dat zij de uitoefening van hun rechten, tezamen met de Britse en Franse bondgenoten, met het doel de vrijheid van meer dan twee miljoen mensen in West-Berlijn te handha ven, als een fundamentele politieke en morele verplichting beschouwen. In de drie nota's, die een ant woord vormen op de jongste ver klaringen over de Sowj et-houding tegenover Berlijn, verklaren de wes telijke regeringen het met de Sow- jet-regering eens te zijn, dat 'n re geling van de Duitse kwestie al te lang op zich heeft laten wachten, maar zij leggen de nadruk erop, dat zij in het verleden gedetailleerde voorstellen hadden gedaan voor her eniging van Duitsland in vrijheid en voor een definitieve oplossing van het Duitse probleem. De Sowj et-re gering had echter steeds alle voor stellen afgewezen. De westelijken verklaren, dat een regeling voor de Duitse kwestie moet worden gevonden door vreed zame onderhandelingen. Elk eenzij dige poging om een oplossing op te leggen zou volkomen onwettig zijn. In de Amerikaanse nota wordt ge zegd dat de V.S. op hun rechten staan en deze zullen verdedigen te gen pogingen om er eenzijdig 'n ein de aan te maken, omdat de vrijheid van de bevolking van West-Berlijn afhangt van het behoud van deze rechten. De drie mogendheden zijn 't niet eens met het So wj et-standpunt, dat er 'n conflict zou kunnen uitbreken indien er niet onmiddellijk 'n vre desverdrag met Duitsland wordt ge tekend. „Het is misleidend te spre ken van een crisis in Berlijn en van on verdragelij ke spanning in Euro pa", aldus de Franse nota. De door de So wj et-Unie voorgestelde maat regelen zouden daarentegen een permanente oorzaak van spanning in Europa zijn, omdat het Duitse volk het recht van zelfbeschikking wordt ontzegd. In de Britse nota wordt gezegd: „Zoals de Sowj et-Unie moet weten behoort de stad Berlijn niet tot de Sowj et-Unie, noch tot de zgn. „Duit se democratische republiek". Het protocol van 12 september 1954 was op dit punt volkomen duidelijk en het zou slechts kunnen worden her zien of ongeldig verklaard door alle vier mogendheden, die Duitsland aan het einde van de oorlog bezet ten. De Bondsrepubliek kan, aldus de nota's, er niet van worden beschul digd spanning in Europa te veroor zaken of een crisis over Berlijn uit te lokken. De Bondsregerng had ver klaard nooit haar toevlucht tot ge weld te zoeken en zij streefde er ook niet naar kernwapens te verkrijgen. In de katholieke missiepost Somgololo in Beneden-Kongo registreert een jeugdleider vluchtelingen, die erin zijn geslaagd weg te komen uit het door oorlogshandelingen geteisterde Portugese gebied Angola. Duizenden honge rige en zieke mannen, vrouwen en kinderen stromen op het ogenblik over de grens tussen Angola en Beneden-Kongo. Leden van het Rode Kruis vangen de mensen op en zorgen voor voedsel en medische hulp. POLITIEKE PARTIJVORMING II WELKE Zijn nu de reële mogelijk heden, speciaal op dit moment of voor de nabije toekomst tot wijziging in de verhoudingen met een groter of kleiner ingreep op de huidige for matie (s)? Ofschoon de aandrang tot toenadering soms vrij fors lijkt, moet men - dunkt ons - voor die nabije toekomst toch wel stellen, dat op zienbarende veranderingen nog niet snel te beleven zullen zijn: Heel ca tegorisch gezegd, komt zeker de voltooiing van grootscheepse wijzi gingen ons als een kwestie van een generatie-verschil voor, zowel naar tijd als mentaliteit, bereidheid en ook politiek-psychologisch kunnen gemeten! Niettemin merkt men telkens weer aan verschillende symptomen, dat deze zaak een zekere evolutie doormaakt, zij het uitermate lang zaam. Het merkwaardige is, dat na de oorlog eigenlijk de draad van de sa menwerking tussen de confessionele groepen (zoals ze in kvp, a.r. en c.h.u- waren hersteld en tot een ze kere concretisering gekomen) niet precies kon worden opgenomen, waar men haar had moeten loslaten. Kort vóór de oorlog was immers door een eerste toetreden van socialistische ministers tot het kabinet (-De Geer) een vrij ingrijpende wijziging ont staan in de tot dan toe lang gegolden hebbende coalitie, die na de oorlog door dr. Beels „nieuwe bestand" van uitsluitend de kvp en de pvda werd verscherpt. Sedert 1951 en méér sinds 1952, resp. door het opnemen van c.h. en a.r. bewindslieden in de regering vond de oude toestand min of meer herstel. Vanaf dat tijdstip ongeveer is er vrijwel een constante druk te con stateren geweest tot toenadering tus sen de drie, welke qua argumenten wèl, doch niet in feite is onderstreept sinds het uittreden van de pvda uit het regeringsverband. Concrete poli tieke oorzaken waren daartoe aan leiding en oorzaak; van de andere kant vormden zij ook het motief voor krachtige aandrang tot grotere sa menwerking, c.q. tot een zekere in tegratie. Krachtige stimulansen tot dat laat ste kwamen vooral vanuit de buiten landse sector, waar men met de sa menwerking en zelfs met de con crete formatie van de ene politieke apparatuur al aanzienlijk verder is voortgeschreden. Men kent er al sinds een aantal jaren de Unie van de christendemocraten, waarin de drie Nederlandse confessionele groe pen te zamen te werk gaan, hetgeen onder meer tot uiting komt in de supra-nationale Europese organen. Er worden goede ervaringen ge boekt, waarvan vele insiders ook verwachtingen koesteren voor de binnenlandse verhoudingen. Natuur lijk is hier ten aanzien van de bui tenlandse politiek een zekere mate van dwang onmiskenbaar. Naar hun aantal gerekend, zouden de pro testantse partijen weinig of niets buiten een groter confessioneel ver band te betekenen hebben. Gezien echter de ontwikkeling van de ach tereenvolgende verkiezingen in ons eigen land zal toch ook dit verloop de beide groepen wel iets te zeggen hebben. Men kan enerzijds versteld staan over de betrekkelijk trage vorderin gen op het punt van de toenadering, gezien het feit dat dr. Schaepman destijds al de idee van de intercon fessionele politieke partij heeft gelan ceerd. Toen maakte de a.r.-leider dr. Kuyper nogal grote bezwaren, maar stond De Savornin Lohman dichter bij de katholieke emancipator. Hoe wel de omstandigheden van toen en nu kwalijk geheel vergelijkbaar zijn en men ook de vraag kan stellen, of Schaepman nu wel precies bedoeld heeft wat de huidige „progressieven" beogen, de verhoudingen lijken nu juist omgekeerd te liggen. Het zal op grond van deze verhoudingen overigens nog wel wat voeten in de aarde hebben, alvorens de beide christelijke groepen voldoende dicht tot elkaar zijn gekomen, laat staan dat de „drie-eenheid" snel een feit zou kunnen zijn. Toch is er - we kunnen al deze De „blokkade" van de Franse vloot- en luchtbasis Bizerta is van daag begonnen. 3ij alle wegen zijn eenheden van politie en leger en vrijwilligers opgesteld. Men is er nu ook toe over gegaan versperringen op te werpen. Het Franse militaire luchtverkeer en transporten over zee worden niet gehinderd. Op de basis zelf is het rustig. De ca. 5.000 man Franse troepen mogen de barakken niet verlaten. In het kader van „de strijd om Bizerta" heeft president Bourguiba openbare vermakelijkheden verbo den. Het orgaan van de Neo Destour- partij, „Al Amal", schreef vanoch tend, dat „alle, wij herhalen alle, middelen zullen worden gebruikt om een snelle en volledige terugtrek king van de buitenlandse troepen van ons grondgebied te bewerkstel ligen, wanneer ook maar één drup pel Tunesisch bloed wordt vergo ten. Dit is geen waarschuwing, en evenmin chantage. Wij zullen niet toestaan, dat Tunesisch bloed wordt vergoten en wij willen dit duidelijk maken voordat onherstelbare dingen gebeuren". De politieke commentator van het Tunesisch persagentschap Tunis Afrique Presse schreef vandaag, dat „alles er op wijst dat een krachtme ting tussen de Franse troepen en het Tunesische volk niet kan worden vermeden". Katangese gendarmes hebben maandag het vuur geopend op In dische V.N.-troepen, de een controle post op een weg bij Niemba bezet hielden. De Indiërs beantwoordden het vuur. Drie Katangezen werden gedood, één liep verwondingen op en dertien gendarmes, onder wie twee officieren, werden gevangen genomen, aldus is officieel in New York meegedeeld. De V.N.-troepen leden geen verliezen. De Katangezen verwijderden de wegversperring en openden later 't vuur op een vrachtwagen van de V.N.-troepen. Door bemiddeling van twee Belgische officieren besloot men tot een wapenstilstand. De der tien gevangenen zijn overgebracht naar de basis Kamina. De parlementszitting Premier Ileo van de centrale Kon golese regering verwacht, dat de parlementszitting, die deze week gehouden zal worden, maar drie da gen zal duren. Aan de zitting, die vermoedelijk zaterdag geopend wordt, zullen volgens hem nog ver scheidene dagen van contact tussen de verschillende fracties voorafgaan. Men zal het parlement vragen zich uit te spreken over de grondslagen van een nieuwe grondwet voor Kon go, die de door de Belgen ontwor pen „grondwet" moet vervangen. Ook zal het parlement moeten stem men over een nieuwe regering. Na de zitting zullen drie deskundigen van de V.N. helpen bij de verdere uitwerking van de grondwet. in het afgelopen weekeinde reeds een rekord bereikt, afgelopen maan dag kwamen ongeveer duizend man nen, vrouwen en kinderen in West- Berlijn aan en van maandagavond tot dinsdagnamiddag waren het er nogmaals 1.335, zodat nu sedert za terdag reeds 4.350 Oostduitsers in West-Berlijn een toevlucht hebben gezocht. Daarnaast zijn er velen, die zich niet bij de vluchtelingenkam pen melden, maar met steun van vrienden of verwanten rechtstreeks naar West-Duitsland vliegen. De uitgewekenen melden, dat zij in de nachttreinen richting-Berlijn vrij wel niet meer door de Oostduitse „volkspolitie" gecontroleerd worden. ZOEKT U EEN gouden armband voor ƒ70.— en ƒ100.—, of ƒ300.— en ƒ400.—. v. d. WATER Haarlemmerstraat 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen. punten helaas maar heel globaal aan duiden - een zeer belangrijke moge lijkheid om tot een eerste stap van integratie te komen, die de verant woordelijke politici met het oog op komende verkiezingen toch wel goed dienen te overwegen: het geheel of voor belangrijke delen te zamen op stellen en volgen van een politiek program, dat vrijwel unieke kansen tot samenwerking zou bieden. Prof. Romme propageerde dat reeds in ok tober 1959 voor de partijraad van de kvp; sindsdien echter lijken de vor deringen nog niet bijster groot. Het zou te betreuren zijn als „1963" zon der enige stap-vooruit voorbij zou Honderden Oostduitsers, onder wie een bisschop, zijn gisteren (dins dag) in West-Berlijn aangekomen om aanwezig te zijn bij de opening van de Evangelische Kerkdag, van daag (woensdag). Zoals bekend hebben de Oostduit se autoriteiten kerkelijke manifesta ties in Oost-Berlijn verboden. Giste ren werd echter individuele Oost duitsers, die zich naar West-Berlijn wilden begeven, niets in de weg ge legd. Het officiële partij-orgaan, „Neues Deutschland", schreef wel, dat Oostduitsers, die het congres bij wonen „de wetten van hun eigen staat overtreden". STEEDS MEER UITWIJKELINGEN mensen, die uit naar West-Berlijn 0_ uitwijken, blijft aanzwellen. Werd heid blijft. Dit Dummer bestaat uit 10 pagina's Aanhoudend koel De Bilt, woensdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Een boven Zweden gelegen lage drukgebied heeft zich het afgelopen etmaal iets uitgediept, terwijl in ver band met de nadering van een. ge bied van hoge druk boven de Britse eilanden de barometer iets is geste gen. Tengevolge van deze ontwikke ling zijn de luchtdruk verschillen op de Noordzee groter geworden en is de noordwestelijke wind in kracht toegenomen. De aanvoer van enigs zins onstabiele polaire lucht ging door en er komen daarom ook van daag op verscheidene plaatsen buien tot ontwikkeling. Het eerstkomende etmaal zijn er in de luchtdrukver- deling geen belangrijke veranderin gen te verwachten. Het enigszins on standvastige en koele weer duurt daarom voort. ZON- EN MAANSTANDEN 20 Juli: zon op 04.43; onder 20.48; maan op 21.41; onder Hoogwaterstanden 20 Juli: v.m. 7.51; n.m. 8.16. KORRELTJE De leugens gaan voorbij, de waar-

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1