Laura-tuinfeest in het water gevallen, maar het mocht de pret niet drukken Tour de Fratsers bereiden zich voor DE MAN UIT CHICAGO VRIJDAG 14 JULI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA in Zilverberg kon niet starten Huub Zilverberg is gistermorgen niet uit Mont-de-Marsan vertrok ken. Zijn ronde van de Toekomst was afgelopen. De val in de af daling van de Ausbisque had de Brabander zoveel schade toege- bracht, dat het hem de volgende ochtend ondanks al zijn hardheid niet gelukte uit bed te komen, laat staan weer op zijn fiets te klimmen. In het ziekenhuis in Mont-de-Marsan. waarheen Zilver berg onmiddellijk na de finish was gebracht, heeft men zijn verwon dingen onder narcose gezuiverd en hoe noodzakelijk dat was, bleek uit de verklaring van de ronde dokter, die vertelde, dat zeker 25 stukjes steen uit de wonden aan het rechterdijbeen en de rechter arm van de Nederlandse coureur moesten worden verwijderd. Met talrijke hechtingen is Zilverberg bij zijn kameraden teruggekeerd en hij heeft de nacht doorgebracht op de kamer van ploegleider Jans sen. Gistermorgen is hij met de autobus van de soigneurs naar Li moges vervoerd om daar in het ziekenhuis de dag van de tijdrit door te brengen. Sjefke Janssen hoopt Zilverberg vandaar mee te kunnen nemen naar Parijs om hem zondagavond naar huis te brengen. Laura in de aether Het venijn zat de Alphense Rijwiel- vierdaagse, de Laura-rit, op haar derde fietsdag inderdaad in de staart. En dit gezegde geldt dan het weer. Alle sombere voorspellingen ten spijt, bracht de voormiddag en een klein deel van de namiddag fantas tisch mooi fietsweer. Maar naarmate de middaguren verstreken werd het guur en de regen gutste uit de lucht. Het was ongeveer 4 uur, toen het door De Bilt toegezegde storm- en regenachtige weer zich aandiende. De karavaan Laurianen was ai op de terugweg. Men bevond zich in het gebied tussen Woerden en Alphen aan den Rijn toen men door plens buien werd overvallen. Bravo! Niet minder regen schijnen getrot seerd te hebben de meisjes van de VW „Woerden's Bloei" die telken- jare limonade en versnaperingen laat uitdelen aan de Laurarijders. Letterlijk met het water in de schoe nen stonden ze daar langs de weg en hielden stand tot de laatste Lauriaan was voorzien. Regen noch storm mocht ze tot verzaken verleiden. Bravo! Zwarte dag. De woensdag moet wel in twee erlei opzichten als de zwaarste dag van de 14e Laura worden geschetst. Behalve dat men sterke rukwinden te trotseren kreeg, afgezien van de doorweekte kleding, die het fietsen al niet bepaald gemakkelijk maakte, moest men vandaag de langste af standen afleggen van de vier dagen. De A-groep 155 km., de B-groep 110 km. Maar het was in alle opzichten de moeite van het trappen waard. Via Woerden, Abcoude, 's Graveland ging men naar Hilversum, „de hoofd stad van het Gooi" en vervolgens Lage Vuursche, Loosdrecht, Haar- zuilen, Woerden, terug naar Alphen a. d. Rijn. Men deed er overal leuke en gezellige stempelposten aan waar het goed en goedkoop was. Voor het eerst mocht de Laura zich ook voort bewegen door de Bodegraafse en de Stichtse Meije, nu de weg helemaal gereed is. Ook dit onderdeel van de 3e rit was alleszins de moeite waard om gereden te worden. Geen uitvallers Nog steeds heeft de Laura geen en- De zesde reeks van voetbalwedstrijden uitvaller Zelfs mevrouw Bos Jor de intertoto-comoetitie zal m. het uitvaller. ^eiIS mevrouw cos, PROGRAMMA INTERTOTO COMPETITIE vóór de intertoto-competitie zal weekeinde van 22 en 23 juli a.s. worden gespeeld. Het programma voor die data luidt: Groep 1: Wiener AC-Vorwaerts Ber lin: Slovan Bratislava-Oöra Opolo. Groep 2: Motor Jena-Grazer AK; VFL Osnabrück-Banik Ostrava. Groep 3: Dynamo Berlin-Wiener Sportclub; Gornik Zabrza-Spartak Hra- dec Kravola. Groep 4: Vienna Wien-Lokomotive Leinzig; Tatran Presow-Offenbacher Kickers. Groep 5: FC Chaux de Fons-Feije- noord; IFK Göteborg-FC Schalke '04. Groep 6: Ajax-FK Pirmasens; Mal- mö FF-FC Zürich. Groep 7: VVV-FC Grenchen; Borussia Neunkirchen-Oergyte Göteborg. Groep 8: Sparta-FC Basel; IF Elfsborg Bor^s-Tasmania Berlin. ZEILEN Wegens de te harde wind is de derde race voor het Europees kampioenschap in de Flying Dutchmanklasse. die giste ren zou worden gehouden bij het eiland Bendor, opnieuw voor 24 uur uitgesteld. die een val met haar fiets maakte, toen in Breukelerveen een kind plot seling de weg overliep en voor haar wielen kwam en zij zich nogal pijn lijke plekken opliep, reed na korte tijd de groep na en kwam op „eigen krachten" het Nutsgebouw binnen om zich te melden. Weggeregend. Al mocht de rit zelf niet in het water zijn gevallen, het tuinfeest, dat voor alle Laurianen donderdag avond in Avifauna zou worden ge geven hield geen stand. De mensen zijn uit de tuin weggeregend en ijlings zocht men heenkomen in het paviljoen. Daar was het niet min der gezellig en ongetwijfeld zullen velen er de beste herinnering aan bewaren. Over ongemakken zoals o.a. „za delpijn", spierpijn, „zonnepijn" enz. hoort men niet veel klagen. Dat is dan ook te danken aan het deskundig toezicht van de Laura-dokter M. E. v. d. Steen (hij is bestuurslid), zijn gedegen adviezen welke men voor eigen bestwil gelukkig ook trouw op volgt, en vooral niet te vergeten het preventief werk van de EHBO-ploe- gen die men overal in de Laura kan vinden. Problemen. Geteld het aantal afschrijvingen, die de ijverige secretaris, de heer P. Koren, in hart en nieren ook Lau riaan, d.w.z. méé-fietser, helaas de laatste dagen ontving om aanvaard bare redenen (o.a. heeft een school in tegenstelling tot voorgaande jaren dit keer haar gastvrijheid niet kun nen verlenen aan een groep van 30 personen, die al op gerekend had den, en van de meeste politiegroe- pen moesten enkele agenten thuis blijven vanwege de vijfdaagse werk week), dan zit er toch beslist groei in de Laura. Als alles ongeremd doorgang had kunnen vinden, dan zou de Laura zeker 75 rijders méér hebben gehad, dan nu het geval is met 404 (v. j. 409). Zoals blijkt, is de huisvesting nog wel een probleem. Hopenlijk lost dat zich het volgend jaar vanzelf op. Radioreportage. Ook de 14e Laura is wat men noemt in de ether gekomen. Wim Ruth van de radioreportagedienst is donderdagmiddag met zijn staf en materialen naar Alphen gekomen. Hij bezocht daar het Laura-centrum, het Nutsgebouw en het plein ernaast, waar tientallen vlaggen, hoog in de mast, de start- en finishplaats van de rijders feestelijk markeren. Hij heeft er gesproken met de voorzitter van de Laura, de heer P. Groenhart, architect. De heer P. Koren, gemeen teambtenaar, en ook de secretaris van de Laura kon er niet onderuit, komen. Ook hij mocht zijn weetje over de Laura in de huiskamers brengen, zo men maar om 10.45 uur donderdagavond naar de Avro-uit- zending wilde luisteren. Ook een dame mocht zich bij dit tweetal scharen. Dat was mevrouw v. d. Steen-Ynzonides, echtgenote van de Laura-dokter. Zij was het die het voor elkaar heeft „gefietst" om in de Laurasfeer te blijven dat de radio een uitzending over de Lau ra waardig heeft gekeurd. Het was een kwestie van twee dagen, binnen welk bestek het „neen" van het be stuur over het al of niet lukken van haar plan, en het „ja" van de radio elkaar snel afwisselden. De voorzit ter verloor zijn weddenschap. Jam mer voor hem, gelukkig voor de Lau ra en voor mevr. v. d. Steen. „Daar moet je dan ook een dame voor zijn om zoiets klaar te spelen", verzuchtte de toch wel heel blijde voorzitter! De Haagse hoofdagent, de heer Chr. Wijnbelt, die eergisteren avond, zoals wij gisteren berichtten, van 'n trap was gevallen in de voormalige doktersvilla aan de Oudshoornseweg, waar hij met zijn groep was gehuis vest en zich daardoor, naar het ach teraf in het Academisch ziekenhuis te Leiden was gebleken, gelukkig niet ernstig had verwond een gevrees de sleutelbeenbreuk bleek slechts 'n lichte kneuzing te zijn, kon zich don derdag, na één dag onderbreking, weer bij zijn mannen voegen en, hoe wel nog met een beetje pijnlijke schouders, armen en benen, deed hij weer dapper aan de „inwendige ver zorging" van zijn ploeg mee. Als deze krant muziek ten gehore zou kunnen brengen, dan zouden wij dit verhaal hebben willen besluiten met het laten weerklinken van een reeks „nationale" klanken als het De heer P. Groenhart (links) 1 voor de microfoon die hem door Wim Ruth wordt voorgehouden. Mevrouw v. d. Steen-Ynzonides i en de heer P. Koren zien toe. gerinkel van honderden fietsbellen zoals dat was te beluisteren op het Thorbeckeplein, als slot-akkoord van de radio-reportage van Wim Ruth. DriP nlnpcrpn lilt" TiPIflpn étappe naar Amsterdam. De Leidse ploegen UU LiCiaen ploegen zijn als volgt samengesteld: Leidse Nationale Ploeg: Wim Sloos, Evert Wouters, Rob Akerboom, Hen- ny Nijssen, Bert v. Veen, Fred van Zonneveld. De Bollen jongens: Albert Wasse naar, Gerard v. d. Vlugt, Paul v. Ha- ge, Jaap Jekel, Wim Blom. De Rijnvogels: Ton Valk, Hans v.d. Horst, Kees v. Wissen, Piet West broek, Gerard v. Velzen. GEWICHTHEFFEN Tijdens de Japanse gewichtshefkam- pioenschappen in Niigata (Noord Ja pan) heeft de Japanse student Yoshi- nosxu Miyake het wereldrecord trekken in de vedergewichtsklasse verbeterd. Hij bracht een totaal van 115 kg omhoog. Het oude record stond sinds september 1959 met 113.5 kg op naam van de Pool Marian Zielinski. die zijn record te Warschau vestigde. en omgeving Zondag 16 juli vertrekken uit Lei den en omgeving de drie ploegen voor de Tour de Frats 1961 naar Arnhem. Ome Joop Legerstee heeft dit jaar de naam „Tour van de Ver enigde Naties" laten vallen voor de nam van zijn Arnhemse Tour, die „Tour de Frats" heet. Dit jaar rij den er ook geen buitenlandse ploe gen mede, daar de deelnaiqe uit Ne derland overstelpend is. Als de Leidenaars in Arnhem ar riveren, zullen zij daar opgenomen worden in een karavaan, die 120 jon gens telt. Twintig ploegen van zes jongens zullen daar gaan proberen elkaar de loef af te steken in kame raadschap, venkeersdiscipline, werk lust etc:.... en ook in sprinten. De jongen, die in deze onderdelen de meeste punten behaalt, rijdt in de gele trui. Van étappeplaats tot étap peplaats rijdt men twee aan twee, gevolgd door een reclame-karavaan en volgwagens, waar de echte Tour de France nog van opkijkt. Elke ploeg is door een van de firma's van deze karavaan geadopteerd. Zo rijdt de Leidse Nationale Ploeg voor een bekende koekfabriek. De twee ploe gen uit de Leidse omgeving rijden voor een bandenfabriek en een Ra dio- en Televisie-firma. Deze twee ploegen zijn „De Bollenjongens" en „De Rijnvogels" gedoopt. Als wij dit schrijven moeten er voor deze twee ploegen ieder nog 'n deelnemer bijkomen, daar de aan gewezen jongens onverwacht niet mee kunnen! Zondag gaat de reis per fiets, geëscorteerd door een scoo ter en een bromfiets. Een bagagewa. gen volgt later op de dag en neemt eventuele pechvogels verder mee. De Leidse ploegen kunnen dus zon dag al in de stemming van het tour- gebeuren komen. De voorbereidin gen zijn nu reeds goed op gang. De Tourdokter, die over de gezondheid der karavaan waakt, heeft zijn kof fer reeds gepakt. De reclame-man van de Tour heeft de herkennings borden van de Tourvolgwagens reeds geschilderd. De Toursecretarissen hebben reeds ellenlange lijsten ge schreven voor de verzekering, de polite-begeleiding langs de route, voor vergunningen, voor slaapgele genheden, voor de menage etc. Maandag 17 juli, 's morgens 8 uur, starten de jongelui op de Grote Markt in Arnhem voor de eerste KIND GEDOOD OP ONBEVEILIGDE OVERWEG De negenjarige F. Bremer is op een onbeveiligde spoorwegovergang in de Erf scheiden weg te Nieuw-Am sterdam (Dr.) met zijn fiets tegen een uit de richting Emmen passeren de trein gereden. Het knaapje werd vele meters weggeslingerd en zo ern stig gewond dat het onderweg naar het ziekenhuis te Emmen overleed. De treinbestuurder heeft van het ongeval niets gemerkt en is doorge reden. De jongen was vergezeld door zijn vriendje, dat door geroep heeft getracht hem voor de trein te waar schuwen. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. V.S. van Amerika: ss. Statendam (16-7), ms. Ronda (16-7), ms. Noor- dam (19-7), ss. United States (20-7); Argentinië: ts. Libertad (19-7); Aus tralië: ms. Ommenkerk (16-7), ms. Mystic (16-7), ms. Regenstein (19-7), ms. Port Melbourne (19-7); Brazilië: ms. Cap Vilano (17-7), ms. Kenne- merland (19-7); Brits-Oost-Afrika: ss. Ferdinand de Lesseps (20-7); Ca nada: ss. Statendam (16-7), ms. Ron da (16-7), ms. Heinrich U. Schulte (19-7), ss. United States (20-7); Chi li: ms. Socrates (19-7), ms. Branden- stein (20-7); Ned. Antillen ms. At- tis (18-7), ms. Ludwigsburg (18-7), ms. Slamat (18-7); Nieuw-Zeeland: ms. Sargodha (17-7), ms. Slamat (18-7), ms. Adelaide Star (19-7); Su riname: ms. Ladon (19-7); Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: ms. Wind sor Castle (16-7), ms. Randfontein 08-7). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. Een verhaal vol verwikkelingen door T. LODEW1JK 31 „Nu ja", vergoeilijkte meneer Zoe- tevrijer, „ik druk me misschien wat- ongelukkig uit. Maar de zaak is de ze: ik vernam van gemeenlijk wel ingelichte zijde, dat mr. Clarenbough vanmorgen, in alle stilte Meeldam had verlaten. Kunt u me daarover inlichten? En ook wellicht over de reden van zijn vertrek?" „Neje, dat kan ik niet", antwoord de de' burgemeester. „Ik ben giste ren, zoals ik zei, heel de dag afwe zig geweest en vanmorgen terug gekomen. Ik ben nog niet thuis ge weest en heb nog geen kans gehad mr Clarenbough te zien of te spre ken. Wellicht is hij vertrokken, wel licht is hij alleen een paar bood schappen doen. Ik weet er niets van. Het enige, wat ik weet, is dat hij vanavond in een plechtige afscheids bijeenkomst gehuldigd zal worden. Zeven uur op het raadhuis. Dat staat vast". „Jawel, dat weet iedereen in de stad" gaf Zoetevrijer toe. „Maar als hij er niet is, kan men hem toch niet huldigen, nietwaar?" „Waarom zou hij er niet zijn?" zei de burgemeester geïrriteerd om de geheimzinnigdoenerij van zijn be zoeker. „Ja, waarom zou hij er niet zijn?" herhaalde deze, als in gedachten. „Luister eens, meneer Zoetevrijer" begon de burgemeester, die het druk had en niet in stemming was voor het oplossen van raadsels, „ik heb u verteld, wat ik weet. Wilt u meer weten, vraag het dan een van de an dere comitéleden? Vraag het maar aan mevrouw Boom", voegde hij er een beetje boosaardig aan toe, „wat die niet weet, is ook de moeite van het weten niet waard. U neemt me niet kwalijk- Tot ziens!" Toen Zoetevrijer bij de deur om keek, was de burgemeester alweer verdiept in een missive van 't Hoog heemraadschap. Weinig vermoedde de burgervader van Meeldam, dat zijn ironisch ge geven raad ook inderdaad werd op gevolgd en dat de heer Zoetevrijer de stijf opgerolde parapluie in de hand, als een automaat zich voort bewoog naar de woning van mevr. Boom. Die waardige dame, die als ge woonlijk in gezelschap van haar Pe kinees in de serre zat, was nog maar juist terug van haar visite bij Col- verton en verlustigde zich in haar zeker schijnende triomf, toen zij de telefoonpaalachtigegestalte van Zoe te vrijer het tuinpad op zag wande len. Haar ogen schitterdenalles liep vandaag mee. Zoetevrijer was wel 'n weinig be duusd door de hartelijkheid waarmee hij werd ontvangen, in een makke lijke stoel werd geïnstalleerd, ont haald op wijn en gebak en voorzien van een grote sigaar. Zijn argwanend oude vrijgezellenhart zocht reeds naar minder eerbare motieven voor deze vriendelijkheid, want Zoete vrijer vreesde niets zozeer als op z'n oude dag nog tot een huwelijk te worden overgehaald. Maar mevrouw Boom had geen vues op de oud-ont vanger en zodra deze naar behoren was geïnstalleerd gaf ze het gesprek een zakelijke wending. Zoetevrijer verhaalde van zijn ge sprek met de burgemeester en het antwoord dat hij daar ontvangen had. „Er gaat namelijk een gerucht, dat mr Clarenbough vanmorgen in alle stilte vertrokken is, weet u!" ver trouwde hij de waardige dame toe, die hem zelve had kunnen vertellen vanwaar dat gerucht zijn oorsprong had. „En wat zei de burgemeester?" vroeg mevrouw Boom met vertoon van hartelijke belangstelling. Zoetevrijer, nog een weinig gepi keerd door de kortaffe behandeling die Dikkenburg hem had doen on dergaan, liet niet na in zijn ant woord duidelijk te doen uitkomen, hoe kort en onvoldoende de burge meester hem had ingelicht. „Gelijk heeft hij", meende mevr. Boom. „U bedoelt?" „Het is de beste manier om niets te zeggen. Natuurlijk heeft hij het niet graag in de krant. Hij heeft waarschijnlijk niet één woord gelo gen, mijn beste meneer Zoetevrijer. Hij heeft alleen de waarheid verteld. Dat zijn zo de manieren, zoals u als ervaren krantenman ook wel weet", voegde ze er met een vleiende glim lach aan toe. „Daarom heb ik me ook terstond naar u begeven" zei Zoetevrijer. „Nu ik zou u heel wat kunnen ver tellen", antwoordde mevrouw Boom mysterieus, „maar ik vrees, dat het niet in de krant kan. Tenminste nu nog niet", voegde ze er aan toe. Het daarop volgend onderhoud duurde ruim een uur, want Zoete vrijer was een secuur man en vroeg liever alles twee keer, dan dat hij de mogelijkheid riskeerde zich te vergissen. En mevrouw Boom hield er van, zo min mogelijk concreet te zijn en zocht haar toevlucht in breed voerige beschrijvingen, die ruimte te over lieten aan de fantasie van de toehoorders. „Dus toch nog niets publiceren?" vroeg Zoetevrijer tenslotte. „Ik zou het niet doen!" adviseerde mevrouw Boom. „Wacht tot u van avond de huldiging hebt meegemaakt. Ik kan u verzekeren, meneer, daar zit kopij in. Voorpaginanieuws met vette koppen! Daar kunt u furore mee maken. En wanneer u, wat u daar ziet, combineert met wat u thans gehoord hebt, beschikt u over alle informaties, die u nodig hebt". „Mevrouw", zei Zoetevrijer hoffe lijk, „mijn dank Iaat zich niet in woorden uitdrukken". „Dat hoeft ook niet, meneer", ant woordde mevrouw Boom met een stem vol sympathiek begrip, „wij be grijpen elkaar ook zonder woorden. En wenst u nog meer inlichtingen, dan komt u maar bij mij. De burge meester heeft het toch te druk. Pas bij het hek drong de geestig heid van de laatste woorden tot hem door en hij beleefde er volle tien mi nuten plezier aan. „Dat wordt het laatste feest van avond", merkte Kazeman de melk boer op in de winkel van Jaap „De Bekkesnijder" waar hij rustig zijn beurt afwachtte om van zijn overtol lig haar- en baardgroei te worden ontdaan. „Ja, die Amerikaan gaat weg", be vestigde Wortelmans, de groenteboer. „Gaat-ie weg of is-ie weg?" vroeg listige Adolf, de bediende van Jaap. „Hij is toch nog niet weg?" meen de Kazeman, „hn nd worden gehuldigd'

Leidse Courant | 1961 | | pagina 10