DE EERSTE FILM DATEERT UIT 1889 Glasplaat door strook celluloid HÊÊÊÊÊBÊV i'M De geniale uitvinder stierf in diepe armoede sm is W: tL DE LEIDSE COURANT dlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilliiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimii IN de jaren tachtig der vorige eeuw woonde in Bristol een zeer begaafd fotograaf. Zijn naam was William Greene. Later noemde hij zich Wil liam Friese-Greene. Greene had één groot ideaal: Een .toverdoos' te con strueren om bewegende beelden te kunnen opnemen en die nadien te projecteren. Alle andere dingen stelde hij achter bij dit doel. Het denkbeeld om zo'n camera te maken dankte hij eigenlijk aan zijn verloofde, een Zwitsers meisje, He lena Friese geheten. Op een goede dag zag hij, hoe zij bezig was een aantal krabbeltekeningen spelen derwijs door haar vingers te laten glijden. Zij deed het zó snel, dat de indruk gewekt werd, dat de beelden bewogen. Greene zag geboeid toe. Zijn verbeeldingskracht was groot. In zijn geest zag de eerste film het licht. Greene trouwde met Helena. In Bristol ging het hem niet goed. Hij was te zeer kunstenaar en zoeker om genoeg geld te kunnen verdienen. Het jonge paar vertrok naar Londen. Daar eerst recht pakte hem het denk beeld om een .toverdoos" te con strueren om bewegende beelden foto grafisch weer te geven. Hij verwaar loosde zijn werk als fotograaf. Hij besteedde evenmin voldoende aam dacht aan zijn vrouw. Proeven, proe ven en nog eens proeven, die namen hem en al zijn tijd in beslag. Ein delijk, in 1889, meende hij, de .tover doos' gereed te hebben. Hij koos Londen's Hyde Park uit om de eerste opnamen te maken. En wel op een zondagochtend, op een tijdstip dus, dat Londen's elegante wereld zowel als tal van eenvoudige Londenaren zich, naar Victoriaanse trant, mooi uitgedost in het park zouden bevinden. Kinderen verdron gen zich om Greene, toen hij met zijn ,wonderdoos' in het park bezig was. Volwassenen bleven staan of draaiden zich om, toen zij hem aan het werk zagen met dat wonderlijke apparaat. En Greene draaide en draaide maar. Tegen de middag ging hij naar huis. Hij begon zijn film te ontwikkelen. En inderdaad, de film was geslaagd. De proef om beelden vast te leggen op een band van celluloid inplaats van op glasplaten was gelukt. Dit was een gebeurtenis van wereldschokken de betekenis. Slechts weinigen wisten echter, hoe revolutionair Greece's uitvinding was! En slechts enkelen meer dan die weinigen hadden een idee, wat Greene al die jaren in zijn schild had gevoerd en welke resultaten hij die zondagochtend in Hyde Park had bereikt. Zowel Greene's vrienden als de instrumentmakers, wier hulp hij nodig had gehad, bleven tot het laat- Tientallen miljoenen mensen"^ bezoeken dagelijks de bioscoop. Producers, artiesten en tech nisch personeel verdienen jaar lijks miljarden in de studio's. Dit alles is mogelijk geworden dank zij de uitvinding van de celluloid filmstrook. ste moment sceptisch. Het was een Londense politie-agent, een eenvou dige stoere Bobby', die als enige toeschouwer en eerste Engelsman Greene's eerste filmvoorstelling bij woonde in de werkplaats van de uitvinder. Bewegende beelden op een scherm in een donkere kamer! Het gaf de politieman een hevige schok. En hij noteerde: Op heden in de trant van een proces-verbaal. Greene's grootste en baanbrekende verdienste was, dat hij de celluloid- film uitvond, die revolutionair werkte in de fotografische opnametechniek en tevens de mogelijkheid van pro jectie van bewegende beelden beslis send beïnvloedde. Na die éne politieman kwamen er meer kijkers, zodra de uitvinder de film werkelijk begon te vertonen. Onder die toeschouwers was ook een jonge vrouw, die zich meer nog voor de uitvinder dan voor diens vinding interesseerde. Toen mevrouw Friese Greene gestorven was, koos William Greene haar als tweede vrouw. Ondanks zijn succes bleef Greene zakelijk tobben. Zo moeilijk werd het leven, dat de tweede mevrouw Greene de echtelijke woning verliet om beter voor haar kinderen te kun nen zorgen. Ook zij was, als Helena, tot de ontdekking gekomen, dat de .toverdoos' William Greene meer boeide en in beslag nam dan vrouw en kinderen. Greene had na zijn uitvinding van de .filmstrook' nog enige jaren nodig om een praktisch bruikbaar projectietoestel te construeren. In William Friese-Greene's vrienden J twijfelden, maar de uitvinder 5 zelf niet, en als hij het al deed, vocht hij door totdat hij succes 1 had. i William Friese-Greene bezig met zijn eerste filmopname in Hyde Park (Londen) op een zondag- ochtend in 1889» 1895 was hij gereed. Het kwam tot een eerste openbare vertoning. Vuur werk, muziek en daverend applaus begeleidden die eerste filmvoorstel ling in Londen. Hij vond plaats in een grote tent in de buurt van Crystal Palace. Het is merkwaardig, dat die tent als opschrift droeg „HET WON DER VAN DEZE TIJD". Inmiddels had een niet minder ge niaal man dan Greene de Frans man Louis Lumière in Parijs een filmuitvinding gepatenteerd, zodat William Fries-Greene niet als aller eerste de eindstreep van de (juri dische) wedloop passeerde. Dit doet natuurlijk aan zijn oorspronkelijkheid en zijn geniale uitvinding niets af. Vrij spoedig na de eerste verto ningen in „Het Wonder Van Deze Tijd" begonnen ondernemende zaken lieden de commerciële mogelij kheden en winstkansen van Greene's tover doos te doorschouwen. Zij nodigden Greene uit tot een bespreking. Die conferentie was een der .geboorte conferenties' van de thans zo mach tige, de gehele wereld omvattende filmindustrie. William Friese-Greene plukte zelf nooit de vruchten van zijn revolutio naire en baanbrekende uitvinding. Hij stierf te jong om de opbloei van de filmkunst en filmindustrie te kun nen beleven. William Friese-Greene bezig met de ontwikkeling van zijn eerste film, genomen in Hyde Park (Londen) op een zondagochtend in 1889. Portret van William Friese- Greene de man, die de filmstrook uitvond.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7