YWV WtW •*ys~ DE MAN UIT CHICAGO Deelnemers Vrijheidsklasse op omgeslagen boten in kokende Braassem Tweede Laura weer een succes ondanks klimpartijen over ontwortelde bomen TOUR DE FRANCE 1 Eddy Pauwels DONDERDAG 13 JULI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 12 Mooi zeilweer eindigde in ivindhoos ZWEMMEN F. M. H. BENNINGA OVERLEDEN Tijdens een vakantie in het Sauerland la de heer F. M. H. Benninga, lid van het bondsbestuur van de Koninklijke Nederlandse Zwembond, plotseling over leden. De heer Benninga, die 50 jaar is geworden, was onder meer trainer van het Apeldoomse AZC. Een groepje Laurianen tijdens de tweede dag van de Laura. De kapseltjes van de dames, die er nu nog goed uitzien, zullen enkele uren later echter een gevoelige knauw krijgen in onweersbuien en rukwinden. De tweede dag van deAlphense Rij- wielvierdaagse, de Laura-rit zit er ook al weer op voor de ruim 400 lief hebbers. Woensdag was de route voor de A-groep 150 km lang en voor de B-groep 100 km. Traditiegetrouw reed men vandaag in de richting Amster dam, de tweede zg. „Laura-stad". Men bereikte de hoofdstad echter dit keer via de domstad en haar om geving. In deze route waren o.m. Ou dewater en Vianen opgenomen, twee steden van oudheidkundige beteke nis. Wat Vianen betreft, daar was een hartelijke ontmoeting van de Alphen- se deelnemers met burgemeester G. B. Pellikaan, oud-plaatsgenoot, leraar aan het Chr. lyceum te Alphen aan den Rijn. Dank zij diens bemidde ling en persoonlijke rondleiding kre gen de Laurianen veel te zien van en te weten over de historische rijkdom men van Vianen en vooral het pas Eddy Pauwels, de rappe Belg, 2 bij wie er vrijwel nooit een lach af kan, boekte gisteren te Pau zijn tweede etappezege in deze t Tour, na een rit, die voorbestemd scheen voor de groten. Maar deze lieten het afweten en toen zij en- kele Franse regionalen een voor- 2 sprong hadden laten nemen, zag 2 Pauwels zijn kans. Toen hij de 2 vluchtelingen had bereikt, stond 2 het eigenlijk reeds vast, dat de spurtcapaciteiten van de Belg 5 voldoende zouden zijn voor de 2 zege. Pauwels, geboren 2 mei 1935 in 2 Bornem, veroverde in 1959 tot 2 tweemaal toe het gele leiderstricot en werd elfde in het eindklasse- 2 ment. Het afgelopen jaar ging het minder goed (25e), maar dit jaar 2 heeft het er alle schijn van, dat hij bij de eerste tien zal eindigen 2 Met alle respect voor Pauwels en diens ontegenzeggelijk aanwezige 2 klimmerscapaciteiten blijft het 2 echter toch een feit, dat niet hij, 2 maar een ander als overwinnaar 2 j zou zijn gehuldigd, als de kop- stukken zich werkelijk hadden 2 geroerd. gerestaureerde raadhuis, de trots van burgemeester Pellikaan en diens bur gers mocht niet onbezichtigd blijven. Noodweer. Op de route Schoonhoven-Haas trecht maakten velen geducht kennis met het zware onweer, sterke ruk winden en moesten de wielrijders zich nadat de bui was overgetrokken, met de fiets op de nek een weg banen over de omver gewaaide bonen en op de weg verstrooide takkenbossen. Een groep beleefde haar angst van de dag, toen plotseling vlag naast zich een hooiberg de lucht in werd genomen door een wervelwind. Per soonlijke ongelukken bleven uit. Wel moesten twee dames de rit staken wegens huiselijke omstandigheden thuis. Hierbij bewees de mobilofoon van de meerijdende BB-wagen bui tengewoon welkome diensten. Mej. Alie Logtenberg uit Dedemsvaart werd middels haar opgeroepen onder weg wegens een haar vader over komen ernstig ongeval. Hij kreeg na melijk een rtap van een paard tegen het hoofd. Van de trap gevallen. Niet tijdens de rit, maar dinsdag avond in het huis waar hij logeerde, de voormalige villa van dr. W. v. Wermeskerken en dr. J. H. Veenen- daal, overkwam de verzorger van de Haagse politiegroep, de hoofdagent Chr. Wijnhut een ongeval, waardoor hij in elk geval voor één dag van ac tief deelnemen is uitgeschakend. Hij viel van een huistrap af en kneusde vermoedelijk een sleutelbeen. De „Laura-dokter" M. E. v. d. Steen ver leende de eerste medische hulp, waarna de heer Wijnhut voor een na der onderzoek werd overgebracht naar het Academisch ziekenhuis te Leiden. Daar behoefde h« niet te blijven. Ook zijn aangelegenheid kon via de mobilofoon met zijn superieu ren en familieleden worden behan deld, in slechts enkele minuten. Donderdag zal de populaide hoofd agent vermoeledijk weer plaatsne men in de jeep naast zijn collega en de rijdende agenten en agentes weer van „melkie-melkie voorzien", zoals de Laurianen de activiteit van deze groep al jaren noemen. De Laura valt donderdag de eer te beurt, dat Wim Ruth voor de radio- nieuwsdienst een reportage komt ver zorgen van dit jaarlijks sportevene ment in de Randstad Holland. Zijn reportage wordt dezelfde avond we reldkundig gemaakt via de radio. Om vier uur des middags, de tijd on geveer, dat de eerste groepen bij het Nutsgebouw te Alphen aan den Rijn arriveren zal Wim Ruth zijn „babbel tje" maken. Het bestuur van de Lau ra is hiermede uiteraard zeer in zijn schik en vraagt de ingezetenen don derdagmiddag zo veeltallig mogelijk te vlaggen om alzo duidelijk te ma ken, dat de Laura een aangelegen heid is van heel de gemeente. Feestelijke intocht. Dit verzoek geldt overigens ook de vrijdagmiddag, de laatste rit van dit jaar, als de honderden deelnemers, als gewoonlijk getooid met veel bloe men met muzikale omlijsting, hun feestelijke intocht in Alphen aan den Rijn zullen vieren. In Woubrugge zal het weer verza melen zijn. Men hoopt dat daar om vier uur te starten en dan circa kwart over vier in Alphen te arriveren. De route van de intocht zal zijn: Kalkovenseweg, Oudshoornseweg, Hooftstraat, Ten Harmsenstraat, Van Eijkstraat, Willem de Zwijgerlaan, Karei Doormanstraat, Tolstraat, Em- malaan, Wilhelminalaan, Burgemees ter Visserpark, Raadhuisplein, Stevin- straat, Castellumstraat, Pieter Doel manstraat, Van Mandersloostraat, Thorbeckeplein, Nutsgebouw. Vermelden wij nog, dat ook de ploeg van het gemeentepersoneel, DSS, ook dit keer weer van de partij is en dat een groep jongens van de Marthastichting op splinternieuwe fietsen, daartoe in de gelegenheid ge steld door schenkingen van een rij- wielfabriek, voor de eerste keer in de Laura-kring is opgenomen. Het zelfde gelukkige lot is beschoren aan vijf meisjes en vijf jongens, zo wille keurig bij elkaar getrommeld, die o.l.v. de 14-jarige Marian Bezemer de gelegenheid van de hun geschonken fietsen aan het beproeven zijn in de Laura. Oudste deelnemers. De Laura heeft ook dit jaar weer een „oudste". Het is de heer P. Hol tes (73) uit Heiloo (Alkmaar). Hij rijdt nu voor de vijfde maal mee, na enkele jaren onderbreking na zijn „vierde". De „oudste" dame, in leeftijd wel te verstaan, is de trouwe mevrouw Bij de Vate uit Dedemsvaart, die be halve dat ze de vierdaagse tochten op de fiets aflegt, haar „pedaal-au to" ook gebruikt voor komen naar Alphen aan den Rijn en terugkeren naar haar woongemeente VOETBAL FEUENOORD-VALENCIA O Niemand, die op de laatste dag van de Braassemweek 1961 de wedstrijden in de ochtend en de middag gevolgd heeft, zon er tenslotte aan gedacht hebben, dat dexe fraaie wedstr^denreebs tenslotte nog een onheilspellend slot zou krijgen. De ochtend bracht zwakke zonneschijn en een aardige bries uit het zuidoosten, waardoor weer een andere wedstryd- baan kon worden gevaren dan op de eerste dagen, hetgeen de zeilers niet on welkom was. Toen tegen de middag de zon steeds meer wegdook, dacht nog niemand aan het einde in storm en regen en zelfs toen de laatste serie wedstrij den was weggeknald door het startka non, verwachtte ieder nog een fraai slot van deze vijf dagen zeilerlj. Toen de wind evenwel steeds meer naar het wes ten ruimde en in de verte de lucht steeds meer dichttrok, achtte het wed- strijdcomité het raadzaam de baan voor de kleinste scheepjes van deze middag, de 12 Voetsjollenklasse B, maar tot één ronde in te korten. Dit was, naar we later hoorden, helemaal niet naar de zin van verschillende deelnemers, doch het was toch wel een heel w(js besluit, want anders zouden minstens een vijftiental van deze scheepjes eveneens door het losbrekende noodweer z(jn overvallen en de ellende was dan niet te overzien ge weest, want de scheepjes zouden ver op het meer, onbereikbaar voor motorbo ten, zfjn gekapseisd, zoals dit nu ge schiedde met de laatste acht scheepjes uit de Vrijheidsklasse B, de laatste die op het water waren en met het zicht op de finishlijn, toch werden overgeleverd aan het geweld van een windhoos met felle regenslag, die het zicht op het meer tot 'n tiental meters terugbracht en die het water in een kokende en woedende zee deden veranderen. Er was geen hulp zelfs mogelijk, want geen boot kon uit varen. Gelukkig wisten de zeilers zich aan hun scheepjes vast te honden tot 't noodweer enigszins was geluwd en de in allerijl toen toegeschoten motorboten slaagden erin de drenkelingen op te ne men en veilig aan de wal te brengen. Braassemhoofdprijs voor Wim Maarse Toch was zoals we in de aanvang reeds schreven de dag zo mooi be gonnen. Weer waren de Finnjollen het eerst aan de beurt voor de laatste race en hoe kon het anders weer was het Wim Maarse, die de eer der over winning voor zich opeiste. Ditmaal had den de zeilers wel terdege opgelet hoe zij om de dinsdag gewraakte boeien moesten varen en de fouten lieten zij ditmaal over aan verschillende Olympia- jollenzeilers, die van boei G naar boei B door de finishlijn voeren, hetgeen bij reglement verboden is. Intussen behaalde Wim Maarse met drie overwinningen en een vierde plaats een ruime overwinning op zijn concur renten, die het hem vroeger wel eens zwaarder hadden gemaakt. Hij kwam daardoor niet alleen in het bezit van de Braassemhoofdprijs, maar stelde zich tevens weer voor een jaar in het bezit van de Karei Warburg-wisselbeker. In de Flying Dutchmanklasse ontbrak Ben Verhagen ook in de laatste wed strijd, maar hij had de hoofdprijs reeds in zijn zak met drie overwinningen en 3540 punten. P. v. d. Winden, die de laatste race op zijn naam bracht, kwam in totaal op 3516 punten. Viervoudige winnaars Drie viervoudige winnaars kwamen uit deze Braassemweek te voorschijn. Dat was in de eerste plaats H. Kirkenier in de Valkenklasse, die gisteren won vóór N. Both en E. Hoppe, J. Snijders en mevr. 't Hooft-Snijders. Daarop volg de C. Visser in de Olympiajollenklasse met ruime voorsprong op N. J. Keyzer en Tjeerd de Vries en tenslotte Bouw van Wijk in de Vrijheidsklasse, want ook hij kwam tot een maximum aantal punten. Dat de Engelsen in de Hornetklasse volledige winnaars zouden worden, was wel te voorzien na de goede resultaten in de eerste dagen. Gisteren won Kieth Musto vóór Beecher Moore en M. Pat ten en in deze volgorde bezetten zij ook de drie eerste plaatsen in het eindklas sement. De. beste Hollander was H. J. Schipper met één derde en drie vierde plaatsen. In de 12 Voetsjollenklasse eindigden twee deelnemers met een gelijk aantal punten, nl. L. de Goederen en L. Hom mels. De Kaagzeiler legde eveivwel be slag op de hoofdprijs door eenmaal een tweede plaats meer te bezetten dan Hommels. Dat de strijd in de 16 M2 Streepklasse ditmaal weer bijzonder zwaar is ge weest, blijkt wel uit het feit, dat in de laatste race weer andere zeilers op de eerste plaatsen beslag wisten te leggen. W. Spaargaren won vóór P. Spaargaren, J. Bisschop, A. Brauen en J. de Ruijter, welke laatste deze plaats evenwel niet nodig had om als algemeen winnaar te eindigen. Ook in de Pampusklasse wordt de concurrentie steeds groter. Ditmaal werd een zeilster winnares, nl. de Aalsmeerse mej. G. v. d. Berg. Zij won de laatste wedstrijd na fel duel met L. van Dijken, terwijl mr. D. van Eek tweede werd in het eindklassement en Henk de Ruijter vierde. In de Regenboogklasse bleef ir. G. A. Bakker ook nu winnaar en daarmee verstevigde hij slechts zijn eerste plaats, want ook hij werd hierdoor viervoudig winnaar. Hij behaalde een maximum aantal punten van 4016 en John Hofland werd tweede met 2460 punten. In de Sternklasse tenslotte zegevierde W. Francke over J. Visser en E. Cancri- nus en daarmee hebben we in het kort het voornaamste verteld van hetgeen deze toch wel best geslaagde Braassem week de zeilers heeft mogen brengen. De derde race om het Europees kampioenschap Flying Dutchmanklasse, die gisteren bij het eiland Benóor zou worden gezeild, is uitgesteld tot van daag in verband met de heftige mistral. Het tweede gedeelte van de zeil wedstrijd Harlingen-Terschelling visa versa is uitgesteld in verband met de slechte weersomstandigheden. De dertig deelnemende schepen zullen ook van daag nog in de haven van Terschelling West blijven liggen. Inschrijving Kaagiveek groter dan ooit De inschrijving voor de 41e Kaak- week, die van 15 tot en met 19 juli wordt gehouden, is groter dan ooit. Waren er vorig jaar bij de jubileum- Kaagweek 506 deelnemers, dit jaar heb ben zich 540 zeilers aangemeld. De grootste klasse is de Vrijheidsklasse, waarvoor 87 deelnemers zijn ingeschre ven. Zij zijn in vier groepen ingedeeld. Voor het eerst zullen in de Kaagweek de Flying juniors - 25 inschrijvingen - en de Vauriens (22 deelnemers) starten. De traditionele Holland-Friesland wedstrijd in de Regenboog-klasse staat ook dit jaar op het programma. Beide teams zullen met vijf boten deelnemen. Ook de Curagao-De Kaag teamwedstrij den in de Pampusklasse zullen worden gezeild. Vrijwel alle bekende Nederlandse wed strijdzeilers hebben ingeschreven. En kele Belgen zullen uitkomen in de Vau- rien- en de 12-Voetsjollenklasse. Voor de Flying Dutchman-klasse meldde zich voorts een Zwitser aan. TENNIS VOOR 1963 GEEN OPEN TOERNOOIEN De Internationale Lawntennis Fede ratie heeft op het congres te Stockholm in principe erin toegestemd, dat er als proef een beperkt aantal „open toer nooien", waaraan zowel professionals als amateurs kunnen deelnemen, kan worden gehouden. Doordat het bestuur echter pas op het volgend jaar te houden congres met nader uitgewerkte plannen zal komen, betekent dit, dat er vóór 1963 nog geen open toenooien zullen zijn. West-Duitsland heeft het internationale sende wedstrijd Nederland een neder laag met 2«/i-lVs toe te brengen. Onze landgenoten eindigden met 1 punt ach terstand op de Duitsers op de tweede plaats, terwijl Noorwegen de derde plaats in de eindstand inneemt. SCHAKEN De achtste partij partij van de twee kamp om het kampioenschap van Neder land schaken tussen mevr. Heemskerk en mevr. Vreeken is gisteravond afge broken. De stand is 4-3 in het voordeel van mevr. Heemskerk. De Nederlandse zwemster Ada Kok heeft tijdens internationale wedstrijden te Rostock in Oost-Duitsland de 400 m. vrije slag dames gewonnen in 5 min. 19.4 sec. vóór de Zweedse meisjes Iöger Thorgren en Kerstin Karlson. Als inleiding van het nieuwe seizoen zal de nationale kampioen Fetfenoord op donderdag 10 augustus a.s. in het Rot terdamse stadion een vriendschappelijke (licht) wedstrijd spelen tegen de Spaan se club „Valencia", die in de komende maand een toernee door Enropa maakt. h hoor, soms is hdmaUtindrie kcnMEmnnhcnhtetdeWy M.iepretenover eenfehci- meschuilplHtsineephok nut een Heren deur! Y Jϱ_ En n/cct V merer och schuilhouden. ,eh.. hoterUoempier Een verhaal vul verwikkelingen door T. LODEWTJK 30 „Jawel", sputterde Wim, „jij zult mij de wet voorschrijven „Wacht eens even" kwam de be daarde stem van Clare er tussen, „vertel eens precies, mr. De Gooyer, hoe de zaak zich heeft toegedragen. Jan keek haar aan. Haar rustige competente handelswijze, haar effi ciënt persoontje, gaven hem terstond de indruk, dat hij met dit meisje veel beter tot zaken kon komen dan met de zich verongelijkt voelende Wim. En zo begon hij, in zijn moei lijk Engels, haar het hele geval te vertellen. Toen hij uitgesproken was Wim had getracht hem meermalen in de rede te vallen, maar het meisje had hem met een handbeweging, als was hij een lastige vlieg, het zwijgen op- knikte ze enige malen. „Dat klinkt allemaal heel aanneme lijk" zei ze. „U hebt gelijk. Wim heeft méér gedaan dan alleen maar doorgeslagen. Hij heeft een valse verklaring afgelegd en daarvan kan misbruik gemaakt worden. En als de situatie is, zoals u zegt, dan zal dat ongetwijfeld ook gebeuren. Jij hebt je heel wat op de hals gehaald man netje. Ik begrijp eigenlijk niet, dat ik mijn handen niet was van deze aangelegenheid en het jou alleen op laat knappen!" „Clare" smeekte Wim, bezwerend de handen ten hemel heffend, „laat me niet alleen dokteren. Blijf bij me help me hier doorheen". „Beloof je, dat je precies zult han delen zoals ik zeg?" „Ja natuurlijk, zonder jou kom ik hier nooit uit!" „Goed, dan kun je op me rekenen. Nu, en als je deze zaak werkelijk sportief oplost, misschien in de toe komst ook. Dus zijn we akkoord over dit punt: ik deel de lakens uit". Nu, daartoe ben je zeker capabel, niet zonder een tikje vrees aanzien de. Want Clare Wyatt vertoonde een merkwaardige overeenkomst met haar voorvader, de kaper, die op zijn smalle brik de Engelsen slag op slag toebracht en precies zo gestaan moest hebben op de brug, wanneer de bloedvlag werd gehesen. Een meis je uit duizend dacht Jan, nét het soort dat die dwaze Wim met z'n eeuwige zotte avonturen en malle in vallen nodig had. Zelf prefereerde hij een iets gemoedelijker meisje. „Nu", zei Clare, „dan gaan we maar". „Waarheen?" „Naar Meeldam". „Naar Meeldam?" vroeg Wim ont zet. „Nooit van z'n leven zet ik daar nog éné voet. Daar kan ik me niet meer laten zien". „Toch zal het nodig zijn" meende Clare onverzettelijk. „Ik peins er niet over", gromde Wim, „nog veel liever kroop ik in de leeuwenkooi in Artis". „Goed, dan niet" zei Clare. „Never mind. So long!" En ze maakte aan stalten om te vertrekken. „Waar ga je naar toe?" kreet Wim. „Weg". „Waarheen?" „Gaat je niks aan". „Clare!" „Ja?" „Je zou me toch niet in de steek laten!" „Dat doe ik ook niet. Jij laat mij in de steek. Ben je vergeten, wat je zo net hebt beloofd?" „Ja maar. „Niks te maren. Ga je mee of niet?" Wim keek hulpzoekend naar Jan, die moeite had z'n lachen in te hou den. Die jongedame wist wat ze wil de en ze zou haar zin krijgen ook. Hij zag, hoe Clare met bestudeerde kalmte haar mantel aantrok, met ijzige nauwgezetheid haar neus poe derde en zich vervolgens intensief toelegde op het bijwerken van haar scharlakenrode lippen. Toen al deze bezigheden voleindigd waren, keek ze naar Wim, als was hij 'n hondje dat zou worden uitgelaten. „Méé met de vrouw!" fluisterde Jan vol leedvermaak. Wim zond hem een moordende blik toe. Clare liep de trap af en keek niet éénmaal om. Voor het hotel stond de wagen, waarmee Jan gekomen was. „Meeldam", zei Clare kortaf en stapte in. „Moeten de heren ook mee?" zei de chauffeur, toen hij het aarzelen de tweetal op de stoep zag van het hotel. „Natuurlijk", zei Jan en zette zich zonder complimenten naast de be stuurder. „Wacht even", riep Wim ontzet. „Ik moet ook nog mee!" „Nou opschieten dan, meneer" zei de chauffeur oneerbiedig, „ik sta hier zowat wortel te schieten met je permissie". Jan keek om. Clare glimlachte haar hele Pepsodent-gebit bloot. Hij mocht die Amerikaanse miss wel. die zo precies wist, wat ze wilde. Maar die arme Wim, die, dat wist hij heel zeker, met haar trouwen zou Burgemeester Dikkenburg had zich meteen van de trein naar de secre tarie gespoed en vond, dat tijdens zijn afwezigheid zich een aardig sta peltje bescheiden had opgestapeld in zijn brievenmandje. Hij wilde ze vlug afwerken, want vanavond was die afscheidsbedoening van Clarenbough en voor die tijd wilde hij nog graag een klein tukje doenhij had slaap te kort gehad die nacht. Daar om was de burgemeester lichtelijk ontstemd, toen meneer Zoetevrijer zich bij hem aanmeldde. Meneer Zoetevrijer was eens ont vanger der directe belastingen ge weest, had zich met pensioen te Meel dam gevestigd en vertegenwoordigde daar min of meer de Provinciebode. In die kwaliteit bezocht hij thans de burgemeester. „Kom binnen, meneer en laten we vlug afwerken", begroette de burge meester de man van de Provincie bode. „Ik ben er een dag tussenuit geweest en heb een hoop achterstal lig werk". „Ja, dat begrijp ik", verklaarde de heer Zoetevrijer, zorgvuldig zijn lorg net omslachtig schoonwrijvend met een onberispelijke witte zakdoek. „Maar ik zal slechts enkele ogen blikken beslag leggen op uw kost bare tijd, meneer de burgemeester. Het gaat namelijk om de zaak Cla renbough". „De zaak Clarenbough" informeer de de burgemeester verbaasd. „Is dat een zaak?" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 12