Strijd fortuin: om koning 90 miljoen Carols dollar Tragedie van het Roemeense vorstenhuis Nederlandse in België verongelukt Militairen radio-actief Eichmann: ontkenning op ontkenning DONDERDAG 13 JULI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 „Beautyroom" in SFL- vincie zullen subsidie hiervoor "ge- die thans een onderzoek instelt naar ven. Het gebouw, dat door architect de noden van de werkende jeugd en fluhhlllS tC Amsterdam Oude Vrielink uit Hengelo geheel de voorzieningen, die daarvoor moe- uuuiiuis ic /ïiiisiciUdill verbouwd wordt, zal o.a. een biblio- ten worden getroffen. Het wordt een theek met leeszaal, een expositie- huis „voor nozems". Het S.F.L. heeft Ook het St. Franciscus Liefdewerk ruimte voor jonge kunstenaars, ka- van Monumentenzorg een oude ge- gaat met zijn tijd mee. Aan de Am- mers voor ballet en judo, en zelfs velsteen gekocht „De Moor" en die sterdamse raad is 15.000 gevraagd een „beauty-room" voor meisjes be- wordt in de gevel ingemetseld. Het om het perceel Bethaniëstraat, dat vatten. Het is namelijk bestemd voor huis zal voortaan „De Moor" heten. het negende huis wordt van het St. de werkende jeugd van de binnen- Het is nog een overblijfsel van een De Belgische minister van landsverdediging, de heer P. W. Segers', heeft gisteren ter kennismaking 'n bezoek Franciscus Liefdewerk, te kunnen stad van Amsterdam en zal onder oude kloosterbebouwing en bezit in- gebracht aan zijn Nederlandse ambtgenoot, ir. S. H. Visser. Foto: ir. S. H. Visser (links) en de heer P W Se- restaureren. Ook het rijk en de pro- leiding komen van mej. Stranger, wendig nog diverse gotische elemen- gers bij het binnengaan van het ministerie in Den Haag. Michael, koning toen hy zeven was;i enige jaren later onttroond door ztyn tader...... Verschillende Europese gerechtshoven zullen binnenkort een geschiedenis te behandelen krijgen, die dermate bizar is, zo vol van romantiek, politieke intri ges, aanslagpogingen en sprookjesachtige fortuinen, dat de jongeren, die een jaar of tujintig geleden nog geen kranten lazen de indruk zullen krijgen, dat het hele verhaal ontsproten is aan het oververhitte brein van de schrijver van goed kope romans van de oude stempel. De drie hoofdpersonen in dit verhaal zijn: ex-koning Michael van Roemenië; prins Carol, de voormalige boekbinder die na een strijd, die 37 jaar lang duurde zowel in Portugal als in Frankrijk officieel erkend werd als de wettige halfbroer van Michael, en madame Magda Lupescu. Mircea, koning, eerstgeborene, De inzet is een koningschap: het officiële koningschap van Roemenië. En, niet Tocbt si jaar voordat «lln etatus vergeten: een fortuin aan geld, kostbaarheden, juwelen en kunstschatten, waarvan de totale waarde geschat wordt op tachtig a negentig miljoen dollar! Het was de buit van koning Carol, die deze de beide keren, dat hij in balling schap vluchtte - eerst in 1925 en in 1940 nogmaals - in Zwitserland, Portugal en een aantal andere Europese landen in veiligheid bracht. rechtmatige erkenning vond. Kroonprins ging er met lieftallige schoonheid vandoor De geschiedenis begint in de eerste wereldoorlog, waarin Carol, toen nog kroonprins van Roemenië ale of ficier in het leger diende. Toen de Duitsers het land binnenvielen, liet Carol zyn troepen in de steek, hl) vluchtte naar Rusland maar vergat niet de bekoorlijke dochter van een bevriend officier mee te nemen op zijn vlucht. Zij luisterde naar de wel luidende naam Zizl Lambrino. Dat was niet zo best en Carol's va der koning Ferdinand stak zijn ont stemming niet onder stoelen of banken Ook zijn moeder, koningin Marie, die overigens doorging voor 'n vrouw, die - dlthans voor 'n koningin - weinig aan conventies hechtte: toonde zich berbit- t<rd. Een jaar later wieten de ou ders Carol te bewegen terug te ke ren naar Roemenië. Maar alleen, zrjn huwelijk met Zizl werd fluka geannuleerd en op aandringen van zijn vader en moeder huwde Carol een beter bij hem passende bruid:. Prinses Helena van Griekenland. Toen kreeg Zizi een zoontje, dat trots Mlreca Gregory Carol noemde. Niet lang daarna kreeg prinses Hele na eVeneens'n zoontje: Michaël zon der twijfel wettig erfgenaam. Maar het 'zoontje van Zizi? Van meet af heeft Zizi onvermoeid gevochten voor d«v rechten van haar zoon als erfge naam en troonopvolger. Zeven-en-der tig jaar duurde die strijd en in 1957, vier Jaar na haar dood en de dood van haar echtgenoot van weleer, be sliste het Portugese oppergerechtshof dat Mircea de wettige eerstgeboren ^'Zizl Lambrino, Carol's eerste Vrouw stierf nog voordat de rechter haar aanspraken als eerste wettige echtgenote van Carol erkend had. zoon was van de ex-koning en dat hij gerechtigd was zichzelf te noemen: prins Carol van Hohenzollern Sigma ringen. In Frankrijk werd een soort gelijke beslissing genomen. Zo gaat het Voor de rechters gaf daarbij een enorme stapel brieven de doorslag. Het waren er meer dan duizend en in die brieven zwoer Carol Zizi af wisselende eeuwige trouw of deed hij afstand van haar. „Ik bemin je, ik bemin je" schreef hij haar, „het is geen veroveraar, de man, die je dit schrijft, maar een .verslagen mens. Ja, mijn arme klein tje, het is waar, dat ik geëngageerd ben, geëngageerd met een prinses. Zij heeft er in toegestemd, de trooste res van mijn grondig gekwetste hart te worden. Ja, zo gaat het in het le ven..." Niet lang na de geboorte van haar zoon zou prinses Helena ervaren, wat de kroonprins bedoelde met zijn op vatting: „Zo gaat het in het leven". Want toen dook plotseling de knappe roodharige Elena Wolf Tampeanu op. Om kort te gaan: zij werd op haar beurt voor de kroonprins de „troosteres van zijn grondig gekwet ste hart" en zij bleef dat tot hij on geveer dertig jaar later in Portugal als een vermoeide, maar ontzaggelijk rijke balling in haar armen stierf. Zij had intussen haar naam veranderd en haar meisjesnaam Wolf vertaald in het Roemeense Lupescu, Magda Lu pescu... Zij en kroonprins Carol leef den openlijk samen en dit verwekte zoveel schandaal, dat Carol's oom, koning George V van Engeland hem „die deugniet" noemde Prinses Heelena's hart was gebro ken en zijn koninklijke ouders lieten niet af hem over te halen, te bre ken met zijn vriendi, en naar zijn zijn vrouw en kind terug te keren. In 1925 deed de „deugniet" afstand van zijn rechten op de Roemeense troon, hij verliet het land vergezeld van zijn roodharige vriendin en een flinke buit mee. Twee jaar later overleed koning Ferdinand en werd de toen zeven jarige zoon van Carol Prins Michaël onder regentschap ko ning van Roemenië. Onmiddellijk begon Carol pogingen in het werk te stellen om zijn zoon van deze plaats te verdringen. Zijn intriges werden met succes bekroond: in 1930 keerde hij terug naar Roeme nië, stiet zijn tienjarige zoon van de troon en nam die zelf in beslag. Hij regeerde zijn tegenstanders geven een andere naam aanHen woe lige en roerige jaren. Tal van com plotten ln dat deel van de Balkan ver oorzaken rumoer in Europa en te midden van al die kwesties vond men steeds de figuur van Magda Lupescu.. Beweerd wordt dat zij twee keer een sluipmoord poogde te arrangeren op op het hoofd van de Roemeense „IJze ren Garde" een fascistische organi satie, die gevormd was door militai- politicl en studenten Enige jaren la ter ging Carol zelf tot daden over, nadat de pogingen van zijn vriendin schipbreuk geleden hadden. Hij ver nietigde de „IJzeren Garde" en dood de veertien van de leiders er van, de organisatie ging over naar een onder gronds bestaan. In september 1940, toen de Duitse troepen in heel Europa victorie sche nen te kraaien en de Sovjettroepen westwaarts oprukten om hun (toen malige) Duitse bondgenoten te ont moeten, ontvluchtten Carol en Mag da andermaal het land, deze keer in trein vol buit, ruimschoots vol doende om hen een lange reeks van jaren een luxueus bestaan te kunnen verschaffen ln Mexico en in Portugal. Belde zoons van „de deug niet" hebben zo langzamerhand de middelbare leeftijd bereikt. Michaël woont met zijn echtgenote, prinses Anne van Bourbon- Parma in de Por tugese stad Estorü hy trouwde haar Michael, eens koning van Roeme nië, thans pretendent naar de Roe meense troon trouwde ln 1948 met prinses Anne. Het paar woont ln Por tugal. in 1948 en hij wil officieel zijn rech ten laten gelden ala koning van Roe menië. Twee prinsen Koning Carol en zyn hoogblonde vriendin Magda Lupescu leidden ln ballingschap een luxueus leventje; dank zy de bezittingen, die Carol in diverse landen ln veiligheid had we ten te brengen. Maar in Parijs woont de zowel in Frankrijk als in Portugal officieel er kende prins Carol. Hij was eerst ge huwd met de operazangeres Lena Pastor en uit dit huwelijk heeft hy een zoonitje Paul, nu dus officieel „prins" Paul. Verleden jaar in de cember trouwde prins Carol opnieuw, deze keer met een rijke Amerikaan se uit Nashville in Tenessee, Thelma Jeanne Williams, erfgename van een enorm bankiersfortuin. Ook prins Ca rol wil rechten doen gelden op de Roe meense troon en hij basert zich daarby op het recht van de eerstge borene. En Marga Lupescu? Het ligt voor de hand te veronderstellen, dat beide orinsen haar vermeende rechten om strijd zullen ontkennen. Voor gerechtshoven in verschillende landen van Europa, waarin Carol des tijds de uit Roemenië gesmokkelde schatten in veiligheid gebracht heeft, zal zich mettertyd een verbeten strijd afwikkelen om de vraag, wie hierop de eigeniyke rechthebbende is. Dan zal Europa nogmaals geconfronteerd worden met de verwikkelingen en lots wendingen van het Roemeense ko ninklijk huis, die in het verleden ai zo dikwijls de aandacht hebben ge trokken (Copyright Opera Mundl.i Emmer Courant Woensdagmiddag heeft op de „vier sprong van de dood" te Bierwart in België een botsing plaatsgehad tus sen een vrachtauto van een Naamse firma en een Nederlandse wagen, be stuurd door de heer Woitsier uit Utrecht Diens veertigjarige echtge note was op slag dood. De heer Woit sier is te Namen in het Ziekenhuis opgenomen. De auto is vernield. Adolf Eichmann heeft woensdag tijdens het kruisverhoor door open bare aanklager dr. Gideon Hauser heftig ontkend, dat hij tijdens de dagen van het Derde Rijk de alles overheersende figuur was voor zo< ver het de joodse aangelegenheden betrof. Hausner trachtte van de be klaagde de bekentenis los te krij gen, dat hij de sleutelfiguur was geweest bij de verdelging van de Europese joden. De procureur-generaal hield Eich mann een document voor, dat be stemd was voor de minister van bui tenlandse zaken Joachim von Rib- bentrop, en dat handelde over de Duitse eisen aan Mussolini betref fende het joodse vraagstuk. De eer ste zin van het document begint aldus: „Naar de mening van de SS- leider van het Rijk, Obersturmbahn- führer Eichmann.!.." Hausner beet Eichmann toe: „U wordt hier de man genoemd, die de leiding had. Kunt u dit ontkennen?" „Ik hoef dit niet te ontkennen", zei de beklaagde, „omdat het niet in overeenstemming met de feiten is. Als het wel zo was, zou ik het zeker durven beamen. Dit document moet zijn opgesteld door iemand, die de juiste termen niet kende. Hier is sprake van een bureaucratische slordigheid", voegde hij hier ver achtelijk aan toe. Hausner, die tijdens de herhaalde ontkenningen van Eichmann kenne lijk zijn geduld begon te verliezen ging plotseling in het Duits over en schreeuwde de beklaagde toe: „Alle joodse aangelegenheden vie len toch onder u, nietwaar?" Eichmann: „Nee, dit is niet juist." Hausner haalde daarop opnieuw gedeelten uit het interview, dat Eichmann in 1957 in Argentinië aan de Nederlandse oud-SS'er Willem Sassen had toegestaan, aan. Eich mann zegt hierin op een gegeven ogenblik: „Mijn knieën knikten, toen ik voor de eerste keer de lijken van joden zaghet was iets, dat ik niet kon verdragenmaar later, na de bombardementen, zag ik de lijken van Duitsers, verscheur4, ver brand, uiteengerukttoen ver loor de dood voor mij iets van zijn verschrikkingik had niet lan ger knikkende knieënin die tijd stond men zelf tegenover de dood." Hausner schreeuwde de beklaagde na voorlezing van deze passage toe: „Weerhield dit alles u er niet van de grote expediteur naar de dood te worden?" Vijf militairen die reeds verschei dene maanden radioapparatuur be handelden, welke voorzien was van regelingsknoppen waarop radioactie ve lichtgevende verf bleek te zijn aangebracht, zijn medisch onder zocht, aldus deelt de legervoorlich- tingsdienst mede. Daarbij is geble ken dat deze militairen veel minder dan de aanvaardbare hoeveelheid ra dioactieve stoffen in het lichaam hebben opgenomen. Deze hoeveel heid is niet beduidend verschillend van de hoeveelheid, die normaal by de bevolking in Nederland voor komt, schadelijke gevolgen zijn niet te verwachten. In het ziekenhuis te Roosendaal is gisteren overleden mej. A. Stule- meijer, tengevolge van verwondingen die zij donderdag j.l. kreeg toen zij met haar auto tegen een boom reed. Mej. Stulemeijer was paviljoens- hoofd van huize Lievensberg in Ber gen op Zoom. Eichmann: „Het verwarde mij meer dan iemand zich ooit kan voor stellen. Van tijd tot tijd vroeg ik mijn meerderen mij over te plaat sen." De laatste passage, uit het inter view, die ter sprake kwam: „Er was een grote vreugde in mijn hart, toen ik naar Berlijn werd overgeplaatst." Hausner: „Was dat zo. En waarom dan?" Eichmann: „Omdat ik dacht, dat ik in Berlijn aan mijn Madagascar- plan kon werken." Dit antwoord verwekte hoonge lach op de publieke tribune en rech ter Mosje Landau moest dreigen met ontruiming van de zaal om de toehoorders stil te krijgen. A etherklanken VRIJDAG 14 JULI 1961 HILVERSUM I, 402 m. 7.00-24.00 NCRV. 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Gewij de muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Wa terstanden. 9.40 V. d. huisvr. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Zangrecital. 11.15 Voor oudere luis teraars. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. of act. 13-00 Nws. 13.15 Volks- muz. 13.35 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Oude muz. 15.20 Gram. 15.30 Gewijde muz. 16.00 Praatje over bloemen en planten. 16.15 Pianoreci tal. 16.35 Gram. 16.45 Gram. v. d. jeugd. 17.00 Voordr. 17.20 Meisjes koor. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Harmonie-ork. 18.20 Gram. 18.35 Gram. 18.50 Regeringsuitz-: Meer verstand - minder brand, klankb. over brandoorzaken. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Huismuz. 19.30 Radokrant. 19.50 Samenzang 20.15 Gevar. progr. 21.25 Metropole- ork. 2155 Wijd als de wereld, lezin gen. 22.15 Orgelspel. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Muzik. luisterwedstr. 23.10 Orgelimprovisaties. 23.40 Gram. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VA RA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00-24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7-20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 10.00 Dit en het andere, gesprek. 10.05 Morgenwij ding. 10 20 Gram. 10.30 Metropole- ork. 11.00 V. d. kleuters. 11.15 Ka- mermuz. 11.41 Gram. 12.00 Dixie- landmuz. 12.20 Regeringsuitz.: V. d. landb. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Piano spel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Amus.- muz. 14.00 Saxofoonkwart. 14-20 Boekbespr. 14.40 Jeugdkoor. 15.05 Gevar. progr. 16.00 Grepen uit de muziekgeschiedenis, muzik. lezing. 16.30 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.25 Roemeens ork. 17.50 Act. 18.00 Nws. 18.15 Polit. lezing. 18.25 Tour de France 1961. 18.35 Hammondorgel spel. 18.50 De puntjes op de i, praat je. 19.00 V.d. kind. 19.10 Kinder koor. 19.30 De stad nu, lezing. 19.45 Op bezoek bij anderen, lezing. 20-00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Kamer koor. 20.25 Onderwijs als basis, le zing. 20.40 Wereld Federalisme, ge sprek. 21.00 Flamenco-kunst. 21.25 Tour de France 1961. 21.35 Licht progr. 22.15 Buitenl. weekoverzicht. 22 30 Nws. 22.40 Zorg om de mens, gesprek. 23.00 Soc. nws. in Esperan to. 23.10 Vergelijkenderwijs, muzik. discussie. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 15.45-16.40 Tour de France. 20.00 Weekjourn. en weeroverz. AVRO: 20.30 TV-kron. 21-00 Docu mentaire. 21.30 Met het oog op 2.1.45-22.20 Amerik. amus.progr. NTS: 22.30-22.40 Tour de France. Belgische minister van defensie bij collega

Leidse Courant | 1961 | | pagina 10