Oude winterdienst weer het Baron maakte model van N.S. BRANDEND RAMPSCHIP „SAVE" DERDE T.H. IN ENSCHEDE 20 Procent contant bij afbetaling EIS VAN VIJF JAAR VOOR DE MISHANDELING VAN DOCHTERTJE LEEUWIN BEET TEMMER Acht jaar geëist tegen schilder die stukadoor in Arnhem doodde WOENSDAG 12 JULI 1961 DE LEIDSE COURANT BOSJE BABY'S VAN BOA'S TWEEDE KAMER: De Tweede Kamer heeft in stemming: betuigd met de vesti ging van een derde Technische Hogeschool op het landgoed Drie- nerloo bij Enschede. Zelfs het telegram, dat het ge meentebestuur van Deventer aan de Kamerleden had aangeboden, ver mocht hierin geen verandering te brengen. De Deventernaren somden hierin de voordelen op van Deven ter als vestigingsplaats. Men was echter minder te spreken over het plan een mogelijkheid te scheppen aan economische hogescholen tot 't instellen van een juridische facul teit. De minister deelde mee, dat dr. G. Berkhof, chef van de chemische research-afdeling van de staatsmij nen, benoemd was tot adviseur van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bij de voorberei ding tot stichting van de derde Tech nische Hogeschool. De boa constrictors Poldi en Franzi in de dierentuin van Wenen hebben voor niet minder dan 42 nakomelingen gezorgd; leuke speelkameraadjes voor de jonge oppasser, die de wriemelende slangebabies met kennelijk plezier hanteert. Wij houden het toch maar op n' bosje blanke gerookte aal. Ook Eerste Kamer besliste: De Eerste Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming de wet op het afbetalingsstelsel aanvaard, d.w.z. zich verenigd met de regelen tot bevordering van een goede toe passing van het afbetalingsstelsel. Veel bezwaren hadden de afge vaardigden niet, maar toch werd op diverse punten kritisch gecommen tarieerd. Zo heeft de heer Lichtenauer (CHU) opgemerkt, niet geheel te vreden te zijn. Wie eenmaal de ze gen van kredietwaardigheid heeft ondervonden wenst die te behouden, aldus spreker. Het afbetalingsstelsel heeft ongetwijfeld nieuwe kleur ge geven aan het leven, maar het is de taak van de samenleving het hollend paard aan de teugel te houden. Over de minimum-hoogte (kassa- storting) van 20 procent toonde spr. zich teleurgesteld. Volgens spreker heeft de Tweede Kamer de soepel heid van de wet weggewerkt. De heer Van Lieshout (KVP) noemde dit wetsontwerp in sociaal opzicht veel beter dan zoals het aan vankelijk was ingediend. Er rust nu een grotere verantwoordelijkheid op verkoper en financier. Ook de heer Delprat (WD) had kritiek op de 20 procent. Staatssecretaris dr. Veldkamp moest toegeven, dat het wetsont werp een wat lange voorgeschiede nis heeft gehad en constateerde dat het afbetalingssysteem in onze volks De Nederlandse Spoorwegen wil len, als zij daarvoor toestemming krijgen van de minister van Verkeer en Waterstaat, de op 1 oktober a.s. ingaande winterdienstregeling niet baseren op de nu geldende zomer dienstregeling, maar op de winter- dienst-regeling van 1960/1961, die zij zodanig willen beperken dat 'n stip te uitvoering gewaarborgd mag wor den geacht. In een communiqué delen de ''Jed. Spoorwegen o.m. het volgende mede: „De winterdienstregeling der Neder landse Spoorwegen, welke op 1 ok tober a.s. zal ingaan, kan op grond van de in de laatste weken opge dane ervaringen niet worden geba seerd op de geldende zomerdienst regeling. Ongewijzigd is de uitvoe ring van de winterdienstregeling 1960/61 niet mogelijk, omdat reke ning moet worden gehouden met de waarschijnlijkheid van een verdere huishouding een grote plaats heeft gekregen. Niet te hoog Het verschijnsel moeten we blij ven zien tegen de economische ach tergrond van groei en stabiliteit, al dus de staatssecretaris. De 20 pro cent vond spreker niet te hoog. Hier mee is het advies van de SER en Huishoudraad gevolgd. Alberto Althoff, de leeuwentem mer van het circus Toni Boltini, is gisteravond, toen hij in Krommenie optrad, door twee leewinnen aange vallen. Een van de leeuwinnen is zaterdag bevallen van twee welpen. Zij was daardoor wat lastig en kreeg bij haar verzet hulp van de andere. Althoff werd in een hand gebeten en moest door een plaatselijke arts behandeld worden. Het leeuwen nummer moest worden afgebroken. BOERDERIJBRAND De leegstaande boerderij van de heer J. van Doutekom te Berghem in N.-Brabant is gisterochtend totaal afgebrand. De heer v. Deutekom heeft juist een paar dagen geleden de boerderij verlaten en zich elders in de gemeente gevestigd. De brandweer van Berghem werd om 10 uur gisteravond gealarmeerd en kreeg assistentie van de brand weer van Oss en van de regionale brandweer. Men kor het verlies van de boerderij echter niet voorkomen. In Berghem is op het ogenblik ker mis en de brand trok grote belang stelling van de kermisbezoekers. Vijf jaar gevangenisstraf voor een 21-jarige vader, wegens mishande ling van zijn dochtertje. Dat was gis termiddag de eis van de officier van justitie bij de rechtbank in Rotter dam. Verdachte is de 21-jarige fabrieks arbeider A. P. uit de Maasstad, die omdat hij een hekel had aan zijn 3- jarig dochtertje Elly (het kind was naar zijn mening niet van hem) haar „behoorlijk pijn had willen doen". Hij zette het kind op een middag dat zijn vrouw niet thuis was, met een bloot buikje 2 a 3 cm voor een fel brandende vulkachel. De hitte was zo hevig, dat hij die niet aan handen kon verdragen en het meis je gauw losliet. Vlak daarna had hij zich ongeveer een kwartier uit de kamer verwijderd. Bij terugkomst stond het meisje, dat doodsbang voor hem was, nog op dezelfde plaats. Hevig transpirerend, het hoofdje lusteloos naar beneden. Ze huilde niet. Toen de moeder later thuis kwam zei Elly „pappa au", en klaagde over buikpijn. Het bleek dat ze daar een tweedegraads brandwond van 10 cm had. De verdachte zei dat dit niet zijn bedoeling was geweest. „Maar dit moest toch verkeerd aflopen", hield de president hem voor. „Ik heb er niet aan gedacht wat de gevolgen konden wezen", antwoord de P. De president wees er verder op, dat hij het kind al die drie jaar eigenlijk zo behandeld had. Regel matig had ze blauwe plekken, wond jes. Vorige winter had „pappa'' haar beide handjes op de hete kachel ge legd. De bewuste middag had hij haar gezichtje met een kam en bor stel bewerkt. „Het kind kon er toch niets aan doen", zei de president. „Ze was heel lief en aardig". Verdachte knikte vaag. Wegens mishandeling van zijn vrouw is P. eens veroordeeld. De Agent veroordeeld De Arnhemse rechtbank heeft giste ren de 40-jarige wachtmeester bij de rijkspolitie te Wychen, H. T. J. v. L., veroordeeld tot een gevangenis straf van drie maanden, waarvan één maand voorwaardelijk, met een proeftijd van. twee jaar. Van L. wordt ervan Verschuldigd een biljet van 100,-, dat door kinderen was gevonden en bij hem werd afgege ven, te hebben achtergehouden. De Officier van Justitie had drie maan den gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk en 'n proef tijd van drie jaar tegen hem gevor derd. proeftijd van zijn straf was nog niet afgelopen. In het psychiatrisch rapport werd gesproken van een driftpsychopaat, in verminderde m*- te toerekenings vatbaar. Geadviseerd werd hem een lange onvoorwaardelijke straf op te leggen, met een voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering. De officier herinnerde aan de zaak „Wimpie" van twee jaar gele den. Zijn ouders kregen voor die mishandelingen vijf jaar gevangenis straf. In de zaak Elly vond de offi cier deze straf ook op zijn plaats. Mishandeling met voorbedachten rade achtte hij bewezen. Dit in te genstelling tot de verdediger. Uitspraak over veertien dagen. Zee-idylle Scheepskok smokkelde meisje De twintigjarige scheepskok van 't 372 ton metende Nederlandse vracht schip „Wilhelmina" heeft zijn vijf tienjarige, Zweedse vriendinnetje in zijn hut verborgen en haar mee la ten reizen van Karlsham in Zweden naar Grimsby in Engeland. Pas in die haven werd zij gisteren door de kapitein ontdekt. Zij had geen pas bij zich en mocht van de Britse im migratie-autoriteiten niet aan land komen, zodat ze aan boord zai moe ten blijven. Aan de scheepskok is meegedeld, dat hij bij terugkeer in Nederland het schip zal moeten ver laten. Het meisje, Doris Grita Strand uit Urshult, vertelde dat ze zes we ken geleden op het eerste gezicht verliefd is geworden op haar scheeps kok, toen ze hem in Oskarshamn ont moette. Haar ouders wisten niets van haar reis. De kok (wiens naam door Reuter wordt opgegeven als Chris Polhuis) vertelde dat hij van plan is het zeemansleven op te geven en met Doris te trouwen, zodra ze bei den weer in Zweden zijn. teruggang der personeelssterkte, ter wijl de invoering van de 45-urige werkweek op 1 oktober a.s. een an dere ongunstige factor is. De Neder landse Spoorwegen hebben daarom besloten de winterdienstregeling 1960/61 wel aan de a.s winterdienst regeling ten grondslag te leggen, doch deze zoveel te beperken, dat een stipte uitvoering gewaarborgd mag worden geacht. Een desbetref fend voorstel zal aan de minister van Verkeer en Waterstaat worden voorgelegd. HOGER BEROEP ZAAK SOCRATES De directeur van de n.v. Socrates, de heer N. den B. heeft tegen het vonnis van de Amsterdamse recht bank van 5 juli j.l., waarbij hij we gens bedrieglijke bankbreuk en op lichting tot 15 maanden gevangenis straf met aftrek werd veroordeeld, hoger beroep aangetekend. Ook de officier van justitie is van dit von nis in appèl gegaan en eveneens van het vonnis van 1 jaar met aftrek, dat de rechtbank de voormalige onder directeur van de Amsterdamsche bank n.v., de heer T. H. heeft opge legd wegens verduistering in dienst betrekking. Tegen Den B. en H. had de officier resp. 2 en 2V* jaar met aftrek geëist. De beide zaken zullen vermoedelijk na de vakantie door het Amsterdamse gerechtshof wor den behandeld. De Internationale Verzamelaars- tentoonstelling „Curiosa '61", zal van 4 t/m 13 augustus in de Houtrust- hallen te 's-Gravenhage worden ge houden. assepoes van bejaarde prinses In Genua zijn een 55-jarige Duitse baron en zijn 53-jarige Italiaanse medeplichtige gear resteerd op beschuldiging van het gevangen houden van een 78-jarige prinses, Louise Caro lina, weduwe van prins Orazio Borghese. Baron Waldemar Hoyingen Huenen en zijn vriedin Luigia Zanetti hadden de bejaarde prinses ongeveer tien jaar ge leden aan zee ontmoet. De vriendschap liep zo hoog op, dat het tweetal zijn intrek nam bij de vorstelijke dame. De prinses moest al spoedig haar rol van gastvrouw verwisselen voor die van dienstbode, want de baron en zijn Italiaanse met gezellin kregen steeds meer in vloed op haar. De prinses moest verhuizen van haar luxueuse appartementen naar een dienst bodenkamer; haar „vrienden" nestelden zich in de vrijgeko men vertrekken. De prinses werd 'n assepoester. Zij kreeg voortaan de etensrestjes, werd geslagen en ging gekleed als een bedelares. De verarmde prinses leende af en toe enkele lires bij de kruidenier in de buurt en toen kreeg de politie lucht van dit vreemde zaakje. Na de arresta tie van de twee „vrienden" bleek, dat zij zich reeds een kwart miljoen gulden hadden toegeëigend van het bezit der prinses. Dit bezit wordt op ruim vijf miljoen geschat. Zo wel de baron als zijn vriendin hebben ontkend. N.K.F. KOOPT FABRIEKS COMPLEX IN WADDINXVEEN Naar wij van de directie van de Nederlandsche Kabelfabrieken te Delft vernemen zal een fabriekscom plex te Waddinxveen, met een be bouwd oppervlak van ruim twee hectare, worden aangekocht. In het begin van het volgend jaar zullen hierin enige fabrieksafdelingen wor den ondergebracht. Gisteren heeft de officier van jus titie bij de Arnhemse rechtbank, mr J. van IJsendoorn, acht jaar gevan genisstraf geëist met aftrek en on voorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering geëist tegen de 21-jarige schilder R. G. uit Rheden, die ervan werd verdacht in een bos je langs „Onderlangs" te Arnhem een 57-jarige stukadoor, afkomstig uit Rhenen, te hebben doodgetrapt. De schilder verklaarde, dat hij door het dolle heen was geraakt door on eerbare voorstellen van de stukadoor, die onder invloed van sterke drank verkeerde. Na hem te hebben neer geslagen kwam verdachte terug en trapte het slachtoffer zolang tegen het hoofd tot de man geen tekenen van leven meer gaf. Daarna beroofde verdachte het slachtoffer van zijn portefeuille en een bedrag van vier gulden. De rechtbank hield veertien dagen geleden de zaak aan om de psychi- atèr dr Boland te horen over de te nemen medische maatregelen ter be scherming van de maatschappij. Dr Boland zeide van mening te zijn, dat verdachte weliswaar zeer aan zienlijk verminderd toerekenings vatbaar is, doch dat hij alleen een gevaar voor de openbare orde zou worden in een uitzonderingssituatie als deze. De psychiater adviseerde, verdachte zijn straf te doen onder gaan in Nieuw Vossemaar, waar ge legenheid bestaat tot psychiatrische behandeling. De officier achtte de medische prognose te onzeker. Op het ogen blik is nog niet te zien hoe de toe stand van verdachte zal zijn na af loop van zijn straftijd. Mr van IJsen doorn wilde wel het advies van de psychiater opvolgen ten aanzien van het doorbrengen van de straftijd in Nieuw Vossemeer. Daarna zou ver dachte onvoorwaardelijk ter be schikking van de regering moeten worden gesteld. De raadsman, mr P. D. M. Lem, meende dat er geen vrees voor her haling behoefde te bestaan. Er zijn vele dingen niet duidelijk geworden in deze zaak en in het bijzonder is het een raadsel gebleven, waarom verdachte terugkeerde naar het slachtoffer om hem te trappen en te beroven. Het geld had hij zeker niet nodig, hij verdiende voldoende. Het slachtoffer heeft overigens zich zelf in een riskante situatie ge bracht, aldus pleiter, die tenslotte een straf van kortere duur zonder terbeschikkingstelling van de rege ring vroeg. Uitspraak over 14 dagen. Officieren voor mishandeling soldaat veroordeeld Vier weken gevangenisstraf, voor waardelijk ontslag uit de militaire dienst met een proeftijd van drie jaar, zo luidde het vonnis van het Hoog militair gerechtshof te Den Haag gistermorgen tegen de 41-jarige majoor A.W. R. en de 28-jarige eer- ste-luitenant L. J. v. d. B. De twee officieren stonden op 20 juni voor het Hof terecht wegens mishandeling van een dienstplichtig soldaat, gepleegd tijdens een mili taire oefening in september 1960 te La Courtine. De beide mannen had den de soldaat van wie zij in de veronderstelling verkeerden dat hij joy-riding had gepleegd, gesla gen en geschopt. De uitspraak is conform het von nis, dat de krijgsraad te velde zuid indertijd wees, met dit verschil, dat het onvoorwaardelijke ontslag van de majoor R. in een voorwaardelijk ontslag is gewijzigd. Alle treinverkeer over de Brennerpas is gestagneerd doordat maandag in de buurt van Verona 32 km ten zuiden van de woelige provincie Alto Adige (het voormalige Zuid-Tirol) een hoogspanningsmast met dyna miet is opgeblazen. De stationschef van Verona heeft een grote ramp voorkomen door direct na de eerste ont ploffing de uit Bolzano naar de plaats van sabotage onderweg zijnde sneltrein te waarschuwen. Niettemin reed deze trein, welke al werd afgeremd nog tegen de over de baan liggende mast, waarbij de bestuurders- cabine werd vernield. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De foto geeft een beeld van de ravage. (telefoto) Bij een brand en ontploffingen aan boord van het ruim 2000 ton metende Portugese schip „Save", dat troepen en ammunitie vervoerde, zouden volgens nog steeds niet bevestigde berichten meer dan 200 mensen het leven hebben verloren. Het schip strandde vrijdag in een zware storm bij de monding van de rivier de Tinde bij Beira voor de kust van Mozambique. Deze luchtfoto toont het brandende schip, waarvan het wrak nu ligt te smeulen in ondiep water, (telefoto)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8