Een thuisfront voor Nederlandse priesters in Frankrijk UITBREIDING LOUISEHAL WASSENAAR WOENSDAG 12 JULI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Prachtig initiatief van Bloeders van Warmond ISLE BOUZON is maar een heel nietig dorpje ten zuiden van Agen in de glooiende vlakten, die een aan loop vormen van het massief der Pyreneeën. Een tiental groepjes boerenwonin gen liggen her en der verspreid rond om een grote kerk, waarvan de pas torie een kwartier gaans verwijderd ligt. Deze pastorie heeft enige tijd in het middelpunt gestaan van de belang stelling van zeer veel Nederlanders. Zij was indertijd bewoond door een oude pastoor, die vijf-en-veertig jaar lang herder over de kleine kudde was geweest, en wegens armoede niets aan de pastorie had kunnen doen. Na zijn dood stond de pastorie bijna twee jaar leeg en hadden slechts de ratten vrijelijk entrée. Eindelijk kreeg Isle Bouzon weer een nieuwe zieleherder uit het nabijgelegen Montestruc in de persoon van de Nederlandse pastoor C. van Munster. Deze priester die reeds vanaf 1937 in Zuid-Frankrijk als cure werk zaam was, verkeerde in uiterst ar melijke omstandigheden en moest het in al die jaren zelfs zonder de on misbare huishoudster stellen. Zijn grootste probleem was behal ve het gebrek aan middelen de vol strekte eenzaamheid en verlatenheid, waaronder hij zijn zielzorg moest uitoefenen. Het zou hem volstrekt onmogelijk geweest zijn, om de totaal vervallen en practisch onbewoon bare pastorie enigszins in staat van bewoonbaarheid te brengen, als niet enige vrienden uit Nederland, van zijn precaire toestand op hoogte ge bracht, hem niet de hulpzame hand hadden toegestoken. Zij vormden een dorpels kwam weldra van de tim- expediteur om de invoerrechten te de?s êi zetten Mn geldhizamelings- mertafel glijden, een complete elec- kunnen vaststellen. Daartoe moesten actie in die een zeer bevredigend trische waterinstallatie werd aange- alle materialen stuk voor stuk ge- Saifitant nnipvprrip schaft, ontelbare rollen behang, pot- wogen en gerubriceerd worden, en p ten verf, buizen voor water en licht, naar de aard en het gewicht moest Zij kregen ook de medewerking een complete huiskamerameuble- telkens het recht berekend worden. OA Vroü^v^^SmLfeTwaar^ïl ™rmdeVweldrl de'foholSl 'TaaZ Dit,z™ niet alleen duizenden gul- het Provincialaat te Warmond is ge- vrachtauto en dne kleinere ^werkers*— hiermede^ouden vestigd. Deze toonde zich bereid om Wel enige weken gemoeid gaan. tien bekwame vaklui, broeders lera- Van te voren had men zich tijdig Vanuit Nederland werd aanstonds de ren, geassisteerd door enige leken- verzekerd van de medewerking der Nederlandse ambassade in Parijs te- leraren, allen van de technische Franse ambasade, die in een keurig lefonisch benaderd. In ijltempo werd school te Wolvega, beschikbaar te opgestelde aanbevelingsbrief bij de op Goede Vrijdag een uitvoerige uit stellen, om tijdens de Paasvacantie Franse douane vrijstelling van in- eenzetting van de hele operatie naar veertien dagen aan de opbouw en her- voerrechten bepleitte.... Parijs van de ambassade geschreven, stel van de pastorie te werken. Zij Maandag vóór Pasen ging de vol- jjet grote Paasweekend vormde een vroegen geen salaris, zouden zelfgepropte vrachtauto, bemand door ernstige tijdbarricade, maar de am- voor huisvesting zorgen; alleen de ma- een expediteur met zijn vrouw op bassade toonde een zeer welwillende terialen moest het comité beschikbaar weg naar het Zuiden. Enige dagen en overijlde medewerking, die tot stellen.... later volgden de religieuzen met de bet hoogtepunt steeg nadat dinsdag- andere leraren. avond het onheilstelegram over- Reeds in februari ging men aan Hee groot was hun teleurstelling kwam; „Alles vastgelopen: vóór de slag. De broeders, die reeds met toen ze bij aankomst moesten ho- woensdag 12 uur antwoord, anders Kerstmis op doorreis naar Lourdes ren dat de douane te Toulouse geen retour Holland". Enkele uren voor een kijkje hadden genomen in de pas- toestemming wilde geven voor het bet dreigende ultimatum kwam het torie en zich op de hoogte gesteld had vrijgeven van de goederen alvorens verlossende bericht, dat de volgende den van de lamentabele toestand goedkeuring van de hoogste chef uit dag de lading ontzegeld mocht wor- van de behuizing, hadden nauwkeu- Parijs te hebben ontvangen. De „aan- den, zonder één cent invoerrechten rig de maten van kamers, deuren en beveling" van de Franse ambassa- te behoeven betalen, kozijnen opgenomen, het gemis aan de was slechts een verzoek zonder De zucht van opluchting na een licht, water, sanitair genoteerd. Een dwingende kracht. De douane eiste wwek van spanning was tot in Ne- respectabel aantal kozijnen, luiken, een declaratie van een plaatselijke derland te horen! Ondanks de week gedwongen werk loosheid hadden de broeders toch niet stil gezeten. Ze hadden reeds hun opwachting gemaakt bij de bisschop van Tarbes en brachten bezoeken aan naburige Nederlandse pastoors. Tot hun grote verbazing moesten de broeders constatren, dat in het zelfde bisdom meer dan vijf en twin tig andere Nederlandse priesters als pastoor werkzaam waren, allen in min of meer kommervolle omstandig heden, en aan de eenzaamheid over gelaten. Eén van hen had in geen vier-en-half jaar bezoek van één Nederlander gehad. De vicaris van het bisdom was zo verrukt over de onbaatzuchtige hulp en offervaardigheid van de broe ders en stelde een zo groot vertrou wen in hun vakbekwaamheid, dat hij voor de a.s. zomer een huis beschik- een die het midden hield tussen uiterste verbazing en grote bewonde ring. Dat er zoveel naastenliefde kon bestaan om vanuit een vreemd land 1500 km ver voor niets een week voor een arme pastoor te werken, ging het begrip der meesten te boven. De burgerlijke autoriteiten, die tot dan toe niets voor de pastoor gedaan hadden, haastten zich thans met de toezegging, dat zij de reparatie van het totaal vergane dak en gootwerk voor hun rekening zouden nemen. ZO stelde de milde daad der vele weldoeners en het onbaatzuchtige werk der broeders een kettingreactie van goede daden in webking. Een van de mooiste daden zou zijn een thuisfront te vormen voor de verla ten en vergeten Nederlandse pries ters in Frankrijk, om te beginnen voor de vijf en twintig pastoors van het bisdom Tarbes. Vele der weldoe ners hebben daartoe reeds hun wens kenbaar gemaakt. Gaarne zou ondergetekende, se cretaris van het actie-comité, van vele anderen adhesiebetuigingen tege moet zien teneinde tot de oprichting van zodanig thuisfront te geraken. De broeders „van Warmond" hebben zich bereid verklaard ieder jaar één of meerdere pastoors, die daaraan behoefte hebben, te helpen. De bis schop van Tarbes stelt een huis en andere materiële voorzieningen be schikbaar. Een kleine periodieke storting op het gironummer (No. 319119) van bovengenoemde secretaris zou het team in staat stellen zijn jaarlijkse reis- en verblijfkosten te kunnen be talen ten behoeve van een misschien al te lang vergeten groep van Ne- Father H. Verhoef 25 jaar priester derlandse priesters in het buitenland. Father H. Verhoef, missionaris van Mill Hill, viert vandaag in Kakame- ga (Afrika) zijn 25-jarig priesterfeest. Na zijn wijding in '36, vertrok MR. H. J. DIRKS, father Verhoef naar de missie. Van dit priesterfeest in de missie wordt Rijnsburgerweg 165, Leiden. ons een verslag toegestuurd, dat wij te zijner tijd zullen publiceren. Vanmorgen heeft de burgemeester van Wassenaar, mr. W. S. Geertsema, de uitbreiding van de Louisehal officieel geopend. Dezer dagen maakten wij deze foto van de nieuwe hal. (Opname „Leidse Courant baar wilde stellen, dat de broeders gratis een maand lang mochten be- fff?7(ff?f£ wonen. Zelfs wil de bisschop naar vermogen materialen en benodigdhe den beschikbaar stellen, als de broe ders maar willen helpen, om de no dige materiële voorzieningen ten be hoeve van de Nederlandse pastoor in het bisdom te treffen. De arbeids lonen in Zuid-Frankrijk zijn zo schrikbarend hoog, dat de bisschop er anders niet aan durft te begin nen. Na het glorieuze ontladen van de auto kon de grote slag eindelijk be ginnenhakken, breken, behan gen, electriciteit, waterpomp, zagen, solderenHet moest in een razend tempo gebeuren en de broeders heb ben het gepresteerd. Dank zij de ge weldige energie en de prettige sa menwerking is het him gelukt om nog veel voor de pastoor in de res terende éne week te doen. Zij heb ben reeds beloofd: wij komen de aanstaande zomer terug om nog gedu rende één week het begonnen werk af te maken! En hoe ging het met de expediteur en zijn vrouw? Deze diep-gelovige protestanten hadden zo graag vóór Goede Vrijdag thuis willen zijn om hun Pasen kerkelijk te vieren, maar pasten zich wonderwel aan aan de gedwongen verlenging van hun ver blijft in een Roomse pastorie! De ver broedering en oecumene ging zo ver, dat mijnheer met de pastoor op Goe de Vrijdag in de keuken der pastorie samen psalmen zongen in het Hollands! Mevrouw toonde zich zo een goede moeder en huishoudster voor de religieuzen, dat zij bij ac clamatie tot „Moeder Overste" van het tijdelijk convent werd benoemd! De reactie van de dorpelingen en der burgerlijke autoriteiten was er VAN DE KONINGIN AAN NOORD-HOLLAND Een beeld van het bezoek van H.M. Koningin Juliana aan het noordelijk deel van Noord-Holland gisteren: voor het polderhuis „De Schermer" in Schermerhorn, waar het bezoek begon, bewonderde de koningin drie Westfriese sjezen met bespanning, terwijl vrouwen en kinderen in de mooie Westfriese klederdracht toekeken.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7