Massignan werd winnaar van teleurstellende etappe op het dak van de Pyreneeën Gaul kwam. na Anquetil binnen! De Tour is de Tour niet meer Wie wordt tweede? Uitslagen en klassementen Braassemweek had prachtige vierde zeildag WOENSDAG 12 ]ULI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA ld geklasseerde Nederlander werd. Ker sten eindigde op 9.54 als 45e, West dorp op 14.38 als 62e, Piet van Est op 15.17 als 66e en Van der Steen kwam als voorlaatste (74e) binnen op 18.09 na de winnaar. Imerio Massignan De opmars van de Italianen, die na Turijn is begonnen, heeft zich ook in de eerste Pyreneeën- etappe naar het hooggelegen Superbagneres voortgezet. Aan het eind van de 18 km lange klim naar dit toeristenoordwaarin een hoogteverschil van 1200 meter moest worden overwonnen, zegevierde bergkoning Imerio Massignan met een voorsprong van 8 sec op zijn landgenoot Guido Carlesi. Met achterstanden variërend van 14 sec tot 1.19 arriveerden de Duitser Junkermann, Jacques Anque til, Hoevenaers, Charly Gaul, de regionaal Foucher, de Spaansê troef Manzaneque, Jean Dotto, Mat- tio, de derde Italiaan Zabini - waardoor de squadra ook beslag legde op 't dagploegenklassement - en de Belg Jan Adriaenssens. Dit twaalftal had in de slotfase va nde teleurstellende rit over drie cols - de Ares, de Portïllon en tot slot de Superbagneres - nota bene de eerste grote Pyreneeën- etappe, in eendrachtige samenwerking de hoop op strijd tussen de grote klimmers teniet gedaan. In plaats van een duel van man tegen man in de klim naar de top van de Superbagneres, in plaats van het gevecht tussen Charly Gaul en Jacques Anquetil, vrijwel een massale aankomst tijdens een zwa re onweersbui op het door luxe hotels omringde plateau. De Tour is de Tour niet meer. De tijd van de superkampioenen als Fausto Coppi, Gino Bartali, Hugo Koblet, Ferdi Kübler en Louison Bobet behoort tot het verleden. Als Jacques Anquetil zich vandaag in de zwaarste berg etappe over de Peyresourde, de Aspin, de Tourmalet en de Aubjsque we derom kan handhaven, is hij zo goed als zeker van de eindoverwinning. Het ziet er dus wel naar uit dat Jacques Goddet, die deze Tour geheel op maat heeft gesneden voor Anquetil na een overbrugging van drie jaar weer een Franse winnaar krijgt. Dan zijn ook bijna alle beslissingen in deze Tour compleet. Want het ploegenklassement kan de Fransen, die nog slechts één overwinning nodig hebben haast niet meer ontgaan en Imeria Massignan, die zowel op de Ares, de Portillon en tenslotte ook op de Super bagneres als eerste^boven was is in het bergklassement praktisch niet meer te achterhalen. Alleen het puntenklassement blijft nog even een open vraag. André Darrigade moest opnieuw in de ber gen terrein prijsgeven, maar hij heeft na Pau nog vier dagen om zich van het verlies te herstellen en met de steun van zijn ploeg zal het waar achtig wel lukken. Blijft dan nog over de strijd om de tweede plaats in het algemeen klassement. Die heeft zich in de eerste Pyreneeënrit in hevigheid toegespitst. Door het resultaat van gisteren immers ver- 1 Massignan (I), 208 km in 6 u. 58min. 17 sec. (met bonificatie 6.57.17). Op 8 sec.: 2 Carlesi (I) (met bonificatie 6.57.55). Op 14 sec.: 3 Junkermann (D). Op 16 sec. 4 Anquetil (Fr), Hoe- venaars (B), 6 Gaul (ZL) en 7 Foucher (WZW). Op 22 sec.: 8 Manzaneque (S) Op 29 sec.: 9 Dotto (Fr. CZ) Op 39 sec.: 10 Mattio - (Fr. CZ) Op 46 sec.: 11 Zamboni (I) Op 1,21 12 Adriaenssens (B) Op 3.46: 13 Ruegg (ZL) Op 4.04: 14 Huot (Fr. CZ) Op 4.05: 15 Perez-Frances (S) Op 5.06: 16 Pauwels (B) Op 5.13: 17 Anglade (Fr)) Op 5.34: 18 Planckaert (B) Op 6.12: 19 Ladlaw (GB) Op 6.21: 20 Otano (S) Op 6.30: 21 Gainche (WZW) Op 6.51: 22 Mastrotto (Fr) Op 9.49: 44 Damen Op 9.54: 45 Kersten Op 13.13: 52 Lach (Parijs NO) Op 14.01: 56 Aerenhouts (B) Op 14.38: 62 Westdorp Op 15.17: 66 Plet van Est Op 16.25: 68 Fischerkeller (D) Op 17.24: 71 Geneste (Parijs NO) Op 18.39: 74 Van der Steen DAGPLOEGENKLASSEMENT 1 Italië (Massignan, Carlesi en Zamboni) 20.54.25. Op 5.38: 2 Frankrijk Centr. Z. Op 7.12: 3 België Op 11.14: 4 Spanje Op 12.46: 5 Frankrijk Op 13.42: 6 Frankrijk WZW Op 13.57: 7 Zwitserland-Lux. Op 26.57: 8 Groot-Brittannië Op 28.32: 9 Duitsland Op 31.07: 10 Parijs NO Op 34.47: 11 Nederland (Damen, Kersten en Westdorp). ALGEMEEN KLASSEMENT 1 Anquetil, Op 5.29: 2 Op 5.43: 3 Op 6.33: 4 Op 8.20: 5 Op 9.14: 6 Op 10.39: 7 Op 12.08: 8 Op 17.39: 9 Op 18.36: 10 Op 20.46: 11 Op 22.15: 12 Op 22.18: 13 Op 24.55: 14 Op 34.24: 15 Op 34.55: 16 Op 35.24: 17 93 u. 1 min. 54 sec. Carlesi Manzaneque Gaul Massignan Junkermann Dotto Perez-Frances Adriaenssens Hoevenaars Ruegg Van Aerde Pauwels Zamboni Planckaert Gainche Aerenhouts Op 35.43: 18 Anglade Op 38.23: 19 Mattio Op 44.05: 20 Mastrotto Op 46.07: 21 Fischerkeller Op 46.13: 22 Foucher Op 37.54: 30 Lach Op 1.14.55: Otano Op 1.15.17: Huot Op 1.27.05: 51 Piet van Est Op 1.37.18: 55 Damen Op 1.43.09: 59 Van der Steen Op 1.52.43: 62 Kersten Op 1.59.12: 64 Westdorp Op 2.09.21: 66 Ladlaw Op 3.29.34: 75 en laatste Geneste Ladlaw (GB) werd uitgeroepen tot strijdlustigste renner. Le Dis- sez (Parijs NO) kreeg de pechprijs. ALG. PLOEGENKLASSEMENT 1 Frankrijk 8 p.; 2 België en Ita lië 3 p.; 4 Frankrijk West-Zuid- West 2 p.; 5 Frankrijk Centr.-Zuid 1 P- PUNTENKLASSEMENT 1 Darrigade 126 p.; 2 Gainche 106; 3 Carlesi 104: 4 Anquetil 101; 5 Ae renhouts 82; 6 Van Aerde 79; 7 Mas signan 75; 8 Junkermann 62; 9 Pau wels en Stablinski 60; 11 Gaul en Claes 51; 13 Forestier en Planckaert 49; 15 Bergaud 48 p. VANDAAG 17e etappe: Lnchon-Pau over een afstand van 197 km. In het par cours zijn drie cols opgenomen. sider als de Brit Laidlaw, die in de klim naar de top van de Superbag neres voor een sensatie zou gaan zor gen. Want nauwelijks na het begin van deze berg demarreerde Laidlaw en begon aan een solo, die hem een voorsprong van dertig seconden be zorgde. Dat was 12 km onder de top en de volgerskaravaan vroeg zich af of er misschien een nieuwe berg- koning was geboren. Maar Aidlaw triomfeerde slechts bij de gratie van T de azen. Toen die eindelijk - de etap- VUETBAL pe werd afgelegd met een gemiddel- \t de van nog geen 30 km - op de pe- [Je MllllCk IUlclF V eeildaill dalen gingen staan en steeds meer concurrenten van zich afschudden, werd de Brit ingelopen en hij ein- zes minuten na Massignan. Nederlanders niets De Nederlanders hadden al veel eerder het loodje moeten leggen. In de klim naar de Portillon was Toon van der Steen met Everaert en Pel legrini gevallen en had daardoor achterstand opgelopen. Toen hij bo vendien in de afdaling een lekke band kreeg, raakte de Westbrabander nog verder achter. Maar ook de an dere Oranjemannen hadden op de Portillon moetenlossen. Jaap Kers ten kwam anderhalve minuut na Massignan door in de groep met An dré Darrigade, Piet Damen volgde op 2 min 5 sec, Piet van Est op 3 minuten, Jan Westdorp op 4.25 en Van der Steen had toen al ruim zes minuten verloren. De achterstanden groeiden nog aanzienlijk in de laat ste klim naar Superbagneres, waar Piet Damen op 9.49 als 44e de best- Frans de Munck de doelman van. de Utrechtse eredivisieclub DOS is voor 'n aanstaande seizoen gecontracteerd door de eerste-divisieclub Veendam. Verder heeft Veendam een contract afgesloten met Jan Hoekema, de linksbuiten van Leeuwarden. Verwaarloos ze niet die Rbenmatiscbe Pijnen Anders kunt U straks niet meer op of neer... Begin morgen die bloedzuiverende Kruschen-kuur, om zelf te onder vinden en al spoedig! - hoeveel beter ge U voelt, naar lichaam en geest. Want ook Uw stemming heeft van Rheumatische Pijnen zo te lij den. Eigenlijk vergallen die pijnen Uw hele leven, belemmeren U in uw doen en lateh. En dat terwijl hulp voor 't grijpen ligt. Neem toch Kruschen. De kleine dagelijkse do sis doet wonderen. Op Uw hele ge stel. (Advertentie) Foto: Een kopgroepje met Anquetil, Hoevenaers, Adriaenssens en Massignan op de Col du Portillon. Jollenzeilers - boei gemist - iverden gediskwalificeerd drong Carlesi de Spanjaard Manza neque. Carlesi staat nu op 5.29 van Anquetil, Manzaneque op 5.43, Gaul op 6.33, Massignan op 8.20 en Jun kermann op 9.14. Wat de ereplaats achter Anquetil betreft is dus nog alles mogelijk. Geen nieuwe bergkoning Op de Ares en de Portillon - om die laatste col te bereiken reed de karavaan enkele kilometers over Spaans grondgebied - had de ren- nerstrein met alle theorieën over het klimmen in de bergen gespot. Op beide cols namelijk werd pas in de spurt beslist wie de punten voor het bergklassement kreeg. De Portillon bracht de scheiding in het veld. Voorin nestelden zich alle kopstukken, maar ook een out- Het is gisteren meegevallen op de vierde dag van de Braassemweek, die weliswaar met zwaar bedekte lucht in zette, maar die toch niet het idee gaf, dat de regen weer een spaak in het wiel van de zeilers zou steken. Zij waren dus alweer vroeg present om eikaars krach ten te meten en hun ogen te vestigen op de wedstrijdbaan, die hun aandacht vroeg. Dat die aandacht niet al te groot moet geweest zijn, bleek wel hieruit, dat alle Finnjollenzeilers de baankaart niet goed gelezen hadden. Het betrof hier baan P, die na twee kruisrakken over 't meer naar Roelofarendsveen voerde en vandaar terug langs de oostelijke oevers van de plas naar boei C, om vervolgens de tweede ronde te beginnen. Gediskwalificeerd Wim Maarse, die opnieuw het veld van jollenzeilers aanvoerde, sloeg boei C over en bemerkte dit eerst, toen hij reeds aan de tweede ronde was begon nen. In de regel is een gemaakte fout nog wel te herstellen door terug te ke ren en de overgeslagen boei alsnog te nemen, maar ditmaal had hij - en met hem al zijn volgelingen - een andere wedstrijdbepaling over het hoofd gezien, welke inhoudt, dat de lijn tussen de boeien 2 en 4, de startlijn en de finish lijn niet voor een tweede maal mag ge passeerd worden. Er was dus geen te rugkeer mogelijk en alle zeilers zeilden vergeefs ook hun tweede ronde en moes ten worden gediskwalificeerd. Ook in de Flying Dutcmanklasse maakte een der deelnemers een derge- Tijdens de zestiende etappe van de Ronde van Frankrijk had de Luxem burgse klimmer Charly Gaul aan de voet van de Superbagneres bandbreuk. Hfj wist het kopgroepje echter weer te bereiken. (telefoto) lijke fout. Imhoff n.l. zeilde tot onder boei 4 en keerde daarna over de start lijn terug om de tweede ronde te be ginnen. Ook hij moest wordeh uitge sloten. Winnaar werd nu hier F. ten Herkei, tweede was P. v. d. Winden. Ben Verhagen nam aan deze wedstrijd niet deel. Voor de vierde maal in successie zege vierde C. Visser in de Olympiajollen- klassen, Waardoor hij in het bezit kwam van de hoofdprijs voor deze Braassem week. Ditmaal volgden N. J. Keyzer, Tjeerd M. de Vries, J. Saltzherr en K. Jansen op de eerstvolgende plaatsen. Een derde zege werd geboekt door H. Kirkenier in de Valkenklasse, waar Rolf v. d. Baumen en Hoppe weer op het tweede plan kwamen. Rolf v. d. Bau men eindigde n.l. op de vijfde plaats achter Wirkenier, de Wilde, N. Both en J. M. Snijders, terwijl Hoppe de strijd moest staken wegens averij of aanva ring. Ook de Regenboogklasse kon een win naar voor de derde maal begroeten, n.l. in ir. G. A. Bakker, die daarmee niet meer van de eerste plaats in het eind klassement kon worden verdrongen. De 12 Voetsjollenklasse A zag voor de vierde maal een andere winnaar in de persoon van L. de Goederen, die in de eerste drie wedstrijden de plaatsen 2, 9 en 6 had bezet. L. Hommels werd tweede, F. Daniels derde, J. van 't Hoo- gerhuys vierde en F. Speckmann vijfde. Dat de strijd in de Pampusklasse tus sen de oude rivalen G. Biesot en Henk de Ruijter nog niet ten einde is bewees de wedstrijd van gistermiddag opnieuw. In een veld van meer dan een dozijn schepen zochten beide concurrenten el kaar al spoedig op en na fel gevecht slaagde Biesot erin met kleine voor sprong als overwinnaar uit de strijd te komen. Hoe de stand in het eindklasse ment zal worden viel evenwel nog niet te zeggen, al is het vrij zeker, dat Bie sot achter de Ruijter zal eindigen door De zestiende etappe van de Ronde van Frankrijk, Toulouse-Luchon (208 km), is gewonnen door de Italiaan Imeria Massignan, die we hier over de streep zien gaan. (telefoto) Imero Massignan, geboren 2 ja nuari 1937 te Valmarana, heeft zich tot dusver de sterkste klim mer uit de gehele karavaan ge toond. Het was dan ook niet zo'n grote verrassing dat hij de zes tiende rit voor zich opeiste, aan gezien de finish op de top van de Superbagneres lag. Massignan stelde in deze etappe tevens de eerste plaats in het bergklasse ment vrijwel zeker. Ook verleden jaar deed de jonge Italiaan reeds van zich spreken. Hij veroverde toen reeds de bergprijs ondanks de aanwezigheid van o.a. Charly Gaul en legde beslag op de tiende ulaats in de eindrangschikking. In het wereldkampioenschap op de weg van het vorig jaar trok hij de aandacht door als vierde te finishen. In de Ronde van Italië 1961 eindigde hij als elfde. het verlies van zijn eerste plaats in de eerste race. De Vrijheidsklasse gaf ditmaal een ander beeld- te zien dan gewoonlijk. Bouw van Wijk, die driemaal als eerste was binnengekomen, eindigde nu op de twaalfde plaats. Hij had ditmaal niet zijn nieuwe tuig op, doch het grootzeil van zijn oude „Rakker 710" en of dit nu zo slecht was geworden, wij weten het niet, maar het eindresultaat geeft wel te denken. Winnaar werd nu S. H. de Jong, terwijl de volgende plaaatsen werden bezet door J. L. Jaspers, P. S. van Wal beek, J. R. Korswagen en R. van Ype- ren. In de 16 M2 Streepklasse tenslotte fi nishte P. Spaargaren als eerste, J. de Ruijter werd tweede, E. J. Both derde, W. Spaargaren vierde en W. Kreukniet als vijfde voor de dagprij zen. Er waren hier evenwel nog enige protesten loDende. zodat deze uitslag iog niet definitief was. VOETBAL TOERNOOI ORANJE GROEN De vereniging Oranje Groen organi seert op 26 en 27 augustus a.s. haar tra ditionele adspiranten- en pupillentoer- nooi. In totaal zullen weer 100 wedstrij den gespeeld worden. Ingeschreven is reeds door de verenigingen UVS, Roo- denburg, LFC, Lugdunum, ASC, War- munda, LDWS, ZLC, VNA, UDO, Rouwkoop, MMO en Or. Groen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 10