Nieuwe parochie in Den Haag opgericht Opnieuw Oostduitse stem tegen nationalisatie bedrijven Portugees schip bij Oost- Afrikaanse kust vergaan Religieuze leiders willen „topconferentie" „Ontwapening belangrijker dan vredesverdrag" Associatieverdrag tussen Griekenland en E.E.G. getekend Russische luchtmacht demonstreerde Nieuwe Anglicaanse primaat ook naar Paus Reorganisatie in het bisdom Rome Arrestaties in Zuid-Korea De lotgevallen van Robinson Crusoë De Franse verliezen in Algerië MAANDAG 10 JULI 1961 DE LEIDSE COURANT Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft met ingang van zon dag 9 juli 1961 wederom een nieuwe parochie in Den Haag opgericht. Het is de Pastoor van Arsparochie, welke de nieuwe wijken Bohemen, Kijkduin en Waldeck omvat. De pa rochie is tot stand gekomen door af scheiding von de Loosduinse parochie en door een kleine grenswijziging van de St. Paulusparochie in Den Haag. Tot pastoor is benoemd de zeereerw. heer J. H. M. van der Vliet, die ook bouwpastoor was. De nieuwe paro chie behelpt zich nog met een nood kerk. Congres Katholieke E.H.B.O. Beademing beter dan kunstmatige ademhaling Tijdens de 13e jaarvergadering van de Kath. Nederuandse Bond voor Eer ste Hulp Bij Ongelukken zaterdag in de Scala te Valkenburg gehouden werd de aftredende penningmeester de heer Jos. Giezeman uit Loosduinen in het hoofdbestuur herkozen. Het aantal E.H.B.O.-afdelingen in Neder land steeg in de loop van 1960 met 11 totaal 546 afdelingen omvattende ruim 18.500 gediplomeerde leden. Voor het organiseren van de a.s. Nationale E. H.B.O.-wedstrijd op 24 februari 1962 gaf de jaarvergadering de voorkeur aan Couvorden boven Roosendaal, omdat eerstgenoemde plaats ligt in het gebied waar de E.H.B.O. nog rui me propaganda kan maken. De medische adviseur van de Bond dr. H. A. de Lange uit Groningen be sprak het rapport van de zg. reani- matie-commissie, welke onder leiding van prof. dr. P. R. Michael tot de con clusie was gekomen dat de nieuwere methode tot redding van de schijndo de en slachtoffers met admehalings- moeilijkheden door middel van directe of indirecte beademing voorkeur ver dient boven de traditionele manier van toepassing van kunstmatige ademhaling. Dr. de Lange benadrukte bij herhaling dat de directe beade ming slechts met veel voorzorgen en kennis van zaken mag worden toe gepast. Oefening in deze methode met gezonde personen is om hygiënische, estetische en medische redenen niet toelaatbaar. Voor de indirecte beade mingsmethode zijn thans diverse soor ten apparaturen beschikbaar. Een en ander lichtte dr. de Lange met een aantal dia's toe. Voorts werd een demonstratie ge geven van de wijze waarop in E.H. B.O.-cursussen de leden met de nieu we beademingstechniek vertrouwd worden gemaakt. T egenivoordigheid van geest Een Perzisch heerser was zó kwaad over de uitspattingen van zijn zoon en troonopvolger, dat hij besloot om de prins en al diens feestgenoten ter dood te laten brengen. Op het laatste ogenblik schonk hij zijn zoon genade, maar de feestmakkers moesten onher roepelijk de weg naar het schavot betreden. De hoofden van enigen hunner waren reeds gevallen, toen de beurt was aan de nar van de kroonprins. Langzaam liep de nar in de richting van het schavot. Plot seling draaide hij zich om en zag hij, dat de kroonprinselijke hofmaar schalk achter hem liep. „Neemt U mij niet kwalijk, Edele Excellentie", zei de nar, „ik had bijna vergeten, dat U rechtens voorrang boven mij geniet en dat het mij dus niet zou voegen voor U uit te blijven lopen!" Met een beleefd gebaar en een heel diepe buiging liet de nar de hoogwaardig heidsbekleder vóór hem de treden van het schavot opklimmen. De heer ser had zoveel bewondering voor zulk een staaltje van tegenwoordigheid van geest in het aangezicht van de dood, dat hij de nar genade schonk en hem toestond om ook verder de kroonprins met zijn humor en schel merij te vermaken. Erich Honecker, lid van het poli tieke bureau van de Oostduitse com munistische partij, heeft er in een redevoering, die zondag is afgedrukt in het partijblad Neues Deutsch- land", op aangedrongen dat de na tionalisatie van kleine bedrijven en winkels onmiddellijk wordt gestaakt, De Belg Georges Thyssens, die ad viseur van Katanga's minister van financiën Jean Kibwe is geweest, is vrijdagavond in Elisabethstad door Zweedse soldaten van de VN gear resteerd en naar Leopoldstad over gebracht. Hij zal zo spoedig mogelijk naar België terugkeren. Volgens een woordvoerder van de VN is de ar restatie en overbrenging geschiedt in overeenstemming met de resolu tie van de volkerenorganisatie over de verwijdering uit Kongo van bui tenlandse politieke adviseurs. Een Katangaans blad schrijft in verband met de arrestatie van Thyssens, dat de soldaten van de VN het gezin van de Belg mishandeld hebben. Een door een Zweedse sol daat afgevuurde kogel zou rakelings langs mevrouw Thyssens zijn ge gaan. zulks ter verbetering van de econo mische toestand. Reeds verrichte na tionalisaties van dergelijke bedrij ven, zoals bakkerijen, slagerijen en restaurants, zouden zoveel mogelijk ongedaan moeten worden gemaakt. Friedrich Ebert, de burgemeester van Oost-Berlijn, heelt donderdag j.l. in het Oostduitse parlement een dergelijk geluid laten horen. Frontaal botsten gistermorgen twee auto's op de Noord-Boulevard te Zandvoort. De botsing werd ver oorzaakt door een kelner, die onder invloed op het linker weggedeelte reed. Van de vijf inzittenden van de andere auto werd een persoon le vensgevaarlijk gewond, twee ernstig en twee lichtgewond. De kelner, die slechts enkele schrammetjes opliep zag kans te vluchten, maar is later door de politie in Zandvoort aange houden. Bij een poging een bal met een bootje uit de Schiemond te Roter- dam te halen, geraakte de 7-jarige A. J. van Buren zondagmorgen te water doordat het bootje omsloeg. Vriendjes, die het ongeluk hadden zien gebeuren waarschuwden 'n por tier, die op zijn beurt weer de po litie belde. Toen de politie het kind op het droge haalde bleken de le vensgeesten reeds te zijn geweken. Amerikaans Kardinaal met 500 nonnetjes naar baseball-wedstrijd De kardinaal-aartsbisschop Cushing van Boston is met 500 zusters uit zijn aartsbisdom gaan kijken naar de baseball wedstrijd van de beroemde teams Boston Red Sox en de Detroit Tigers. In zijn uitnodiging aan de oversten van de 80 kloosters in zijn aartsbisdom sehreef de kardinaal, dat hij zou zorgen voor genoeg broodjes-vlees, pinda's en gepofte mais. Maar hij had één advies: „Ik heb maar een vraag: moedig de club van onze stad aan zoveel je wilt, maar blijf zitten en wind je niet teveel op". Meer dan 200 doden Het ruim 2.000 ton metende Por tugese Vracht/passagiersschip „Save" is zondag bij Beira aan de kust van Portugees Oost-Afrika vergaan. Vol gens betrouwbare bron zijn vermoe delijk 48 Europeanen omgekomen. Van 30 Europeanen is dit zeker. Ver der zouden nog bijna 200 andere pas sagiers zijn omgekomen. De overlevenden zijn allen aan land gebracht in een moerassig ge bied. Verscheidene van hen hebben brandwonden opgelopen. De gewon den worden met militaire vliegtui gen naar het ziekenhuis vervoerd. VOOR BEHOUD VAN WERELDVREDE Het schip, dat 2.037 ton meet en eigendom is van de Portugese Com- panhia Nacional, liep vrijdag bij de monding van de rivier de Tinde aan de grond. Sindsdien lag het met zware slagzij hulpeloos in hoge zee. Volgens de laatste berichten is het geheel uitgebrand en moet het als totaal verloren worden beschouwd. Op het schip ontstonden verschei dene ontploffingen. De lading be stond uit benzine, dieselolie en am munitie. Al spoedig stond het vaar tuig van voor tot achter in brand. Er waren 550 passagiers aan boord, onder wie 200 militairen. BELGISCHE SIGARETTEN- FABRIEK IN MALANG GESLOTEN Militaire autoriteiten in Malang hebben de Belgische sigarettenfa- briek „Faroka" na een onaangekon digde staking van het personeel ge sloten. De fabriek was dinsdag door de werknemers „overgenomen". Het militaire commando verwierp dit op treden echter en gaf de fabriek aan de eigenaars terug. Daarop reageer den de arbeiders met een staking. ADENAUER Op een bijeenkomst van zijn CDU in München heeft bondskanselier Adenauer zondag verklaard, dat „ont wapening onder toezicht en niets an ders op het ogenblik het belangrijk ste is". Adenauer, die commentaar gaf op Chroesjtsjefs verklaring, dat het slui ten van een vredesverdrag met bei de Duitslanden de beste waarborg voor het behoud van de vrede is, vroeg zich af wat het nut van een vredesverdrag kan zijn als de grote mogendheden „tot de tanden bewa pend" tegenover elkaar staan. Adenauer verwierp ook het voor stel van burgemeester Willy Brandt van West-Berlijn om een vredescon ferentie te beleggen van alle 52 lan den, die in oorlog met Nazi-Duits- land geweest zijn. Wat kan het nut van een dergelijke conferentie zijn?, aldus Adenauer. Het is zinloos om op zo'n conferentie de status van Duitsland en de opneming van Duits grondgebied in een kern wapen vrije zóne te bespreken, omdat de instel ling van een dergelijke zóne „non sens" is in het raketten-tijdperk, zo zei hij. Bisnuirck htialde geen veearts! Dat de .IJzeren Kanselier' Otto von Bismarck allesbehalve een gemakke lijk heer was, weet iedereen, die wel eens een blik heeft geworpen op de geschiedenis van Duitsland. Met ijzeren wil zette hij zijn plannen door en hij had een hekel aan tegenwer king. De meeste mensen in zijn om geving voegden zich daarom naar hem, maar er waren er ook, die zich niet lieten intimideren door de bars heid en eigengereidheid van de staatsman. Een hunner was zijn arts Dr. Schwenninger. Deze geneesheer had de reputatie, dat hij wel bekwaam was, maar hard en zelfs wel eens ruw tegen zijn patiënten. Bismarck wist dit heel goed, maar mocht Schwen ninger wel en schatte zijn kennis hoog. Eens ontbood hij de arts, omdat hij hinderlijke klachten had en hij zoals hij zei belangrijker dingen te doen had dan ziek te worden. Schwenninger onderzocht Bismarck, keek eens bedenkelijk en begon toen een reeks vragen af te vuren op zijn patiënt. Dit verdroot de kanselier heel erg. Hij werd echt kwaad en zei: „Toe, mijn waarde Schwenninger, schei toch uit met dat gevraag. Als je zo doorgaat, wil je misschien nog weten, hoe laat ik naar bed werd gestuurd, toen ik zes was Schwenninger liep kort aange bonden als hij was rood aan en antwoordde: „Ja, ik stel U alle vra gen die ik nodig acht en als het U niet bevalt, moet U maar een veearts laten komen. Een veearts vraagt zijn patiënten nooit iets en „Genoeg, genoeg, mijn waarde Schwenninger, genoeg, U hebt ge lijk „Wilt U mij dan vertellen, Herr Reichskanzler", vroeg Schwenninger prompt, „hoe laat U naar bed werd gestuurd, toen U zes jaar oud was?" „Voltreffer", zei Bismarck en be gon hartelijk te lachen. Zondagmorgen heeft in het par lementsgebouw in de Griekse hoofd stad de ondertekening plaats gehad van het tussen Griekenland en de zes landen der Europese Economische Gemeenschap gesloten associatiever drag, het eerste verdrag van deze aard dat tussen de EEG-landen en een derde land tot stand is gekomen. Bij de ondertekeningsplechtigheid was Nederland vertegenwoordigd door de staatssecretaris voor buiten landse zaken, dr. H. R. van Houten. De EEG zelve was vertegenwoordigd door de Westduitse minister van economische zaken Erhard als voor zitter van de Europese ministerraad, prof. Hallstein als voorzitter van de EEG-commissie en Rey, lid van het uitvoerend orgaan der EEG. De Griekse vice-premier, Kanel- lopoulos, die de associatie van Grie kenland me tde EEG, vóór alles een politieke daad noemde, zei dat het gelukkig slot der onderhandelingen nog maar een groot en moeilijk be gin is. Griekenland zal niets nalaten om zich het betoonde vertrouwen waardig te maken. Prof. Erhard noemde de Griekse associatie een daad van de grootste betekenis voor de Europese eenheid, terwijl prof. Hallstein erop wees dat de ondertekening van het verdrag met Griekenland het open karakter van de gemeenschap der zes beves tigde. De Russische luchtmacht heeft zon dag op het vliegveld Toesjino bij Moskou een demonstratie gegeven van haar nieuwste met raketten uit geruste jagers en bommenwerpers. Het schouwspel duurde ruim 20 minuten. Men zag onder meer een bommenwerper met delta-vleugels en vier straalmotoren, een vliegboot met twee straalmotoren en supersone bommenwerpers met een potlood- vormige neus en twee straalmotoren bij de staart zoals de Franse Cara- velle. Over een van de toestellen merkte de commentator van radio-Moskou op, dat dit „het krachtigste v t o 1 - toestel (verticaal opstijgende) van de wereld is". Het heeft schroeftur- bine-motoren, vleugels en een rotor en kan soldaten vervoeren. Maarschalk Rodion Malinofsky, de Sowjet-minister van defensie, heeft ter gelegenheid van de Sowjet- luchtvaartdag een dagorder uitgege ven waarin hij er bij alle militairen op aandringt de discipline en orde in hun eenheden te vergroten en de organisatie te verbeteren. Zij moeten de militaire techniek met meer vol harding bestuderen en hun gevechts bekwaamheid verbeteren. De maar schalk vraagt verder de waakzaam heid en gevechtsparaatheid te ver groten. Nobelprijswinnaar Albert Schweit zer zal optreden als „ereleider" van een campagne, gericht op het bijeen roepen van eea „topconferentie" van religieuze leiders. Rabbi Maurice Eisenrath, voorzit ter van de bond van Joodse gemeen ten in de V.S., heeft dit zondag in Londen meegedeeld. Men hoopt, dat de topconferentie eind 1962 of begin 1963 gehouden kan worden. Rabbi Eisendrath zei, dat Chroesjt- sjef en Kennedy verder van elkaar staan dan ooit tevoren en dat het, voor het telaat is, noodzakelijk is de grote godsdiensten van de wereld dichter tot elkaar te brengen om zo doende als één geestelijke macht voor het behoud van de wereldvrede te kunnen werken. J. Soetendorp, rabbijn van de li berale Joodse gemeenschap in Am sterdam en Den Haag, deelde op de conferentie mee, dat het verhaal van de wreedheden van de nazi's op het proces Eichmann verschillende Ne derlandse Joden tot zelfmoord heeft gebracht. Het betrof hier Joden, die in con centratiekampen hadden gezeten. Hij kende uit eigen ervaring drie geval len. Rabbijn Soetei\dorp verklaarde voorts, dat het aantal Joden dat psychiatrische hulp of advies van Men was echter op de confeientie over het algemeen van mening, dat het proces een positieve invloed had gehad. Aetherklanken De nieuwe primaat van de Kefk van Engeland, dr. Michael Ramsey van Canterbury, heeft in een inter view voor de BBC-televisie ver klaard, dat hij evenals zijn voor ganger dr. Fisher een bezoek hoopt te brengen aan het Vaticaan. „Ik twijfel er niet aan of ik zal ook eens een bezoek bij de Paus afleggen." Als voornaamste taak van zijn pri maatschap zei hij de bevordering der christelijke eenheid te zien. Het diner in Lambeth Palace ter gelegenheid van zijn ambtsaanvaar ding werd ook bijgewoond door mgr. John Heenen, aartsbisschop van Li verpool, die een goede vriend van de Anglicaanse primaat is. Een belangrijke wijziging heeft paus Johannes in zijn bisdom Rome doorgevoerd teneinde het topbestuur enigszins aan te passen aan de ge weldige uitbreiding, welke de stad sedert de vorige eeuw heeft doorge maakt. In overeenstemming met de maatregelen, aangekondigd na de twee jaar geleden gehouden synode van Rome, heeft de paus twee wij bisschoppen voor zijn diocees be noemd. Het zijn mgr. F. Pocci, een van de geheimkamerheren van de paus, en mgr. G. Ganestri, geestelijk directeur van het groot-seminarie van Rome. Bisschop van Rome is de Paus zelf doch het practische bestuur laat hij over aan kardinaal Micara (82), voor zover het de stad Rome betreft. Ver antwoordelijk voor Vatikaanstad is mgr. C. van Lierde OESA, een Ne derlander, terwijl voor de St. Pieter weer een andere jurisdictie geldt welke beheerd wordt door kardinaal Tardini. Kardinaal Micara wordt op zijn beurt bijgestaan door kardinaal Traglia, die pro-vicaris is en nog een prelaat als vice-gerens. Thans komen daar de beide wij bisschoppen Pocci en Canestri bij. NIEUWE AMERIKAANSE AALMOEZENIER IN MOSKOU. Pater J. F. Richard A. A. is be noemd tot opvolger van pater L. F. Dion A. A. al aalmoezenier voor de Amerikaanse katholieken in Moskou. In tegenstelling tot zijn voorgan ger, die drie jaar op zijn visum moest wachten, kreeg pater Richard zijn verblijfsvergunning binnen en kele weken. Op 1 september treedt hij in functie. Het verblijf van een priester in Moskou voor de Ameri kaanse katholieken, verbonden aan de Amerikaanse ambassade daar, is geregeld in de overeenkomst, welke in 1933 gesloten werd tussen Roose velt en Litvinov. De Zuidkoreaanse opperste nationa le raad heeft zondag de arrestatie van luitenant-generaal Tsjang Do Yoeng, de deze week vervangen voor zitter van de raad, en van 43 andere officieren bekend gemaakt. Zij wor den beschuldigd van contra-revolu tionaire activiteit. De generaal heeft huisarrest gekregen, terwijl de an dere officieren in de gevangenis zijn gestopt. Volgens de bekendmaking zouden de generaal en zijn volgelin gen in een „zucht naar macht en ge zag hebben samengezworen om een partijstrijd te ontketenen". HILVERSUM I, 402 M. 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen gebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 Inl. Hoogmis. 9.00 Plech tige Hoogmis. 10.00 Gram. 10.10 Wa- terst. 10.15 V. d. kleuters. 10.30 Lichtbaken, lezing. 10.40 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Vol- aanvooruit, praatje. 12.00 Mid dagklok - noodklok. 12.04 Ben je zestig? 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws.; 13.15 Zon newijzer. 13.20 Platennieuws. 13.35 Dansmuz. 14.00 Gram. 14.30 V. d. plattelandsvrouwen. 14.40 De witte hel, hoorsp. (dl. 6). 15.30 Ziekenlof. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Gram. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Het oude Luango- verhaal op Curasao door Xavier Ra mon Diaz. 18.00 Lichte muz. 18.20 Regeringsuitz.: Gemeenschappelijke actie voor dorps- en wijkcentra, d. Dr. G. Hendriks, hoofd afd. onder zoek en maatschappelijk opbouw werk v. h. Ministerie van maat schappelijk werk. 18.30 RVU: C. R. Th. Baron Krayenhoff, vesting- en waterbouwkundige en de „vader van de Nederlandse stafkaart", d. Mr. B. van 't Hoff. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Tour de France. 19.35 Gram. 20.20 Tour de France. 20.30 Piano recital. 21.00 Holland Festival 1961: Kamerork., omr. koor en sol. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Kamera- klub, praatje. 22.55 Cabaret. 23.25 Gram. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 293 M 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Mor genwijding. 9.55 Boekbespr. 10.00 Gram. 10.50 V.d. kleuters. 11.00 Gram. 11.15 V. d. zieken. 12.00 Zang en piano. 12.20 Regeringsuitz.: V. d. landb. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nws 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Gram. 14.25 Zangrecital. 14.50 De dierenwereld en wij, lezing. 15.00 Metropole-ork. 15.30 Levenskunst, lezing. 15.45 Viool en piano. 16.15 Gram. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Lichte muz. 18.90 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 21.00 Speur werk wijst nieuwe wegen, klankb. 21.25 Gram. 22.00 Kamermuz. 22.30 Nws., beursber. uut New York en meded. 22.45 Act. 23.00 Gram. 23.55- 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. 20.20 Voorlich tingsfilm. 21.00 Vier korte films. 22.35-22.45 Tour de France. op smalle wegen binnen 15m .rart een bus -of tramhalte binnenlOm.van een voet- gungersoversteekplaats ïMc De Franse minister voor de strijd- officieren en manschappen heeft ge- 79. Langs het bos bereikten beide mannen het ge- krachten, Pierre Messmer, heeft in kost. In dit cijfer zijn niet begrepen deelte van de kust waar de wilden geland waren. Ter een schriftelijk antwoord op een de 5.000 militairen die bij ongeluk- wijl zij het kanon opstelden, zagen zij dat de mensen- vraag uit het parlement meege- ken in Algerië om het leven zijn ge- eterij reeds begonnen was. deeld, dat de oorlog in 'Algerië komen. Met zijn verrekijker bemerkte Robinson dat nabij het Frankrijk tot einde vorig jaar 10.200 vuur een blanke vastgebonden was en hij dacht er reeds aan de aanval in te zetten. Hij bedacht zich echter en wilde eerst nagaan hoe de wilden zich zou den gedragen bij een eerste kanonschot. De negers snelden verschrikt naar de boten, maar de granaat had niemand getroffen en toen zij geen enke le vijand opmerkten, kwamen zij spoedig terug.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 5