AMBTENAREN PROTESTEREN „Weinig kans op grote militaire operatie" Mariaal congres in Lisieux REGENJAS VOOR B.B. -~r 1 MAANDAG 10 JULI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Enige duizenden belasting-ambtenaren, aangesloten bij de drie samenwerkende ambtenaarsbonden, de Neder landse Christelijke Bond van Overheidspersoneel, de A.B.V.A. en de ARKA, zijn zaterdag in de Houtrusthal- len in Den Haag bijeen geweest voor een groots opgezet demonstratiecongres. Foto: de belasting-mensen voerden spandoeken mee, welke er bepaald niet om jokten Gloeiende motie van belasting ambtenaren De jaarvergadering van proteste rende belastingambtenaren te Den Haag is besloten met een motie die ter kennis zal worden gebracht van de Staten Generaal. In de motie is sprake van „een felle verontwaar diging over de benepen houding van het ministerie van financiën". De motie stelt voorts de leiding van het dienstvak verantwoordelijk voor on voorziene acties welke zouden kun nen uitgaan van het personeel „dat zich op grievende wijze verongelijkt voelt". De motie werd met luide bij val aangenomen. Nederlandse militair vermist op N.-Guinea Op 23 juni is de sergeant der ma riniers C. Meyers op het eiland Mi- sool in Ned. Nieuw-Guinea alleen Op jacht gegaan en hiervan niet te ruggekeerd. Hij nam daar deel aan een oefenpatrouille van het korps mariniers. Er werd een opsporings actie op grote schaal gehouden, waarby onder meer leden van het korps mariniers, landmacht, politie en de burgerbevolking werden inge schakeld. De opsporing werd zeer bemoeilijkt, omdat het eiland Misool dun bevolkt, bergachtig en zwaar bebost is. Daar men na vijftien da gen van intensief zoeken naar de vermiste militair tot dusver nog geen succes heeft gehad moet het ergste worden gevreesd. Bromrumoer in Delft Showers nemen het niet Vrijwel de gehele zondagavond is het zeer rumoerig in de Delftse bin nenstad geweest. Vermoedt wordt, dat als gevolg van de aangekondigde maatregelen van het Delftse gemeen tebestuur tegen de „showrijders" op bromfietsen, gisteravond drommen bromfietsen in het centrum van Delft reden. Hoe het is begonnen, is niet precies na te gaan, maar op een gegeven moment is het tot een tref fen gekomen tussen de jongelui en de politie. Patrouillerende agenten met de gummistok in de hand reden door de binnenstad en herhaaldelijk kwam het tot botsingen, doordat de jongelieden een zeer agressieve hou ding aannamen. Bij de charges vie len harde klappen, waarbij ook on- schuldigen werden geraakt. Een aan tal belhamels is naar het bureau van politie overgebracht. AAN GEVOLGEN VAN ONGELUK OVERLEDEN In het St. Elisabeth-ziekenhuis te Tilburg is zondagmorgen overleden de 26-jarige mevr A. M. Dingemans v. Amersfort uit Tilburg, die vrijdag jl. ernstig aan het hoofd werd ge wond bij een val van de duozitting van een door haar echtgenoot be stuurde scooter. De heer D. moest plotseling krachtig remmen tenge volge waarvan zijn vrouw van de duo cshoot. NIEUW VOORSTEL VERBETERING ARBEIDSVOORWAARDEN N.S. De paritaire commissie van de Nederlandse Spoorwegen, bestaande uit vertegenwoordigers van het be drijf en van de> vervoersbonden, is zaterdagnacht gereed gekomen met een aanvullend voorstel op de reeds eerder ingediende wijzigingen van de secundaire arbeidsvoorwaarden voor het personeel. Deze aanvullen de voorstellen zullen dezer dagen aan de directie en de personeelsraad van de Nederlandse Spoorwegen ter goedkeuring worden voorgelegd. De primaire wijzigingen van de secun daire arbeidsvoorwaarden vergden een bedrag van rond acht miljoen gulden. Naar werd medegedeeld, zul len de aanvullende wijzigingen, die thans door de paritaire commissie worden voorgesteld, nog een bedrag ▼an enkele miljoenen vragen. Kapelaan G. J. Hoogervorst bij Breukelen verongelukt Tengevolge van een verkeersongeval bij Breukelen is gisteravond overle den kapelaan G. J. Hoogervorst uit Amsterdam. Kapelaan Hoogervorst reed bij een inhaalmanoeuvre op rijksweg 2 met zijn motor tegen een ballustrade. Kapelaan Hoogervorst werd gebo ren te Hillegom op 28 nov. 1908 en priester gewijd op 6 juni 1936. Hij was achtereenvolgens kapelaan te Middelharnis, Wormer, Bennebroek en Bodegraven. Sedert 5 dec. 1952 was hij kapelaan te Amsterdam in de St. Vincentiusparochie. Vorige maand vierde kap. Hoogervorst on der grote belangstelling zijn zilveren priesterfeest. N.S. reed in weekeinde op tijd De Nederlandse Spoorwegen zijn, de omstandigheden in aanmerking nemende, tevreden over het verloop van de dienstregeling in het afgelo pen weekeinde. Zaterdag reed 75 procent van de treinen met minder dan vier minuten vertraging. Ook zondag liep de dienstregeling goed. In Amsterdam had men tot zondag avond tien uur zelfs geen enkele vertraging gehad. In geheel Neder land variëren de vertragingen zon dag van nul tot vijf minuten. De Be- nelux-treinen hadden maximaal twee minuten vertraging. Alleen een D'trein liep te laat binnen, maar de ze achterstand had men in Duitsland reeds opgelopen. In het afgelopen weekeinde was 't vervoersaanbod in verband met het slechte weer niet erg groot. Ook lie pen er geen extra treinen naar Zand- voort-strand. SLA EXPORT BELGIë—LUXEMBURG De Belgische en Luxemburgse autoriteiten hebben besloten met in gang van dinsdag 11 juli, de invoer van kropsla uit de E.E.G.-landen voorlopig niet meer toe te staan. Voor Nederland geldt dit invoerver bod niet. Ingevolgde een tussen de betrokken ministers gemaakte af spraak mag Nederland ook na deze datum nog kropsla naar België en Luxemburg uitvoeren, mits de vast gestelde minimumprijs wordt gega randeerd. Wanneer de veilingprijs in ons land daalt beneden de vastge stelde minimumprijs, moet bij uit voer van sla naar België een heffing worden betaald. In de laatste week van juni ging er 51 ton slag naar de Benelux-part ners bij een totale export in deze week van 408 ton. West-Duitsland is de grootste afnemer van Nederland se sla. BOERDERIJ AFGEBRAND In Schipluiden is zaterdagmiddag de boerderij van de heer A. Th. Hof stede geheel uitgebrand. De brand, die is ontstaan op de zolder van een ongeveer twee jaar geleden aan de boerderij aangebouwde schuur, greep snel om zich heen. De Sdhipluidense brandweer kreeg assistentie van de brandweer uit Vlaardingen, die met vier spuiten arriveerde. Toch konden de brandweren niet 'verhinderen, dat de boerderij door het vuur werd ver nield. Ook de inboedel ging verloren. De schade is nog niet vastgesteld. De heer Hofstede is tegen brandschade verzekerd. Op een niet-beveiligde overweg in Rheden is zaterdagmiddag omstreeks een uur een ongeluk gebeurd, dat twee personen het leven heeft ge kost. Een bestelauto, waarin de heer Hillebrink en de 10-jarige jongen Van der Kracht zaten, beiden uit Rheden, werd op de overweg gegre pen door de trein van Zutphen naar Arnhem. De auto werd tientallen meters meegesleurd en raakte onder de locomotief. De twee inzittenden waren op slag dood. A. J. ZOETMULDER 80 JAAR De heer A. J. Zoetmulder, schil der, schrijver en journalist, viert vandaag zijn 80ste verjaardag. De heer Zoetmulder, die momenteel in huize „Eeckenrode" te Aalst, nabij Eindhoven woont, werd geboren te Schiedam. Nadat hij aan de rijks universiteit te Leiden en aan de Rot terdamse academie voor beeldende kunsten had gestudeerd, vestigde hij zich in 1911 in het Brabantse dorpje Oisterwijk. Daar schreef hij zijn eer ste roman „In Retraite". In 1923 nam de heer Zoetmulder de benoeming aan van directeur-hoofdredacteur van „Het Eindhovens Dagblad", aan welke krant hij, op enkele bezet tingsjaren na, dertig jaar verbon den is geweest. De schrijver Zoet mulder publiceerde vele romans, on der meer „Het begin van Herman Leijter", „Het lokkende leven", Fata Morgana", „Langs den Doolhof', en „De Greep van de tijd". Ook voor het toneel heeft de heer Zoetmulder vele stukken geschreven. Voor de oorlog werden enkele stuk ken van hem gespeeld door beroeps gezelschappen. Vervolging politieman gevraagd De bewoners van het gehucht Tien deveen, nabij Assen, hebben aan de minister van Justitie een rekest in gediend, waarin zij om ontslag en vervolging vragen van de politie man, die met zijn politiepistool op 4 juni jL de 30-jarige spoorlegger Berend Pekel heeft gedood. De on dertekenaars schrijven, dat er spra ke was van een bruut en afschuwe lijk optreden van de politie, waar door grote verontwaardiging en bit terheid is ontstaan". Prinses gaf fuif voor studiegenoten Tegen half drie zaterdag nacht liep het bal ten einde, dat prinses Beatrix hield in Huis ten Bosch bij haar af scheidsfeest als studente. Ruim tweehonderd jongelui, studie genoten uit Leiden, waren uit genodigd en de stemming was voortreffelijk. De koninklijke doctoranda kreeg van haar stu dievrienden, naast verschillen de geschenkjes, een album aan geboden, waarin zij nog eens de vijf jaar van haar studietijd in beeld, op de voet kon vol gen. Het was geen galafeest; er werden geen avondtoiletten ge dragen. Daarom had het geheel meer weg van een fuif dan van een feest. Aan het slot van de avond sprak prinses Beatrix haar studievrienden toe. Zei dankte voor de mooie tijd. „Ik voel dat u gezamenlijk 'n echt levend mens van mij heeft ge maakt". De versiering van de bene denzaal in Huis ten Bosch was zeer origineel. De prinses had een grote binnentent in de zaal laten plaatsen, die uitmondde op het terras, waarachter de feëriek verlichte vijver lag. De muziek werd verzorgd door het sextet van Frans Dehus, met zang van Herman 't Hart. Voor al de walsen en de Hongaarse muziek vielen bij de kroon prinses in de smaak. Een vaste danspartner had de prinses niet. Zij werd door verschillende studiegenoten ge vraagd en toonde zich iedere maal weer blij verrast. Ook de prinsessen Irene en Margriet namen mee deel aan het feest. Gezellige onderbrekingen van de dans, waren de ringdansen, die verschillende malen door prinses Beatrix op touw wer den gezet en waarbij de dames de binnenkring vormden. In Zeeland zijn zeehonden veilig De directie faunabeheer van het ministerie van Landbouw en Visse rij zal dit jaar met instemming van de jachtraad geen vergun ningen afgeven voor het schieten van zeehonden in de wateren van Z.W. Nederland (Zeeland). Deze maatregel is ingegeven door de blijkens tellingen in juni zeer lage zeehondenstand, zodat ern stige vrees bestaat, dat de zeehond uit deze wateren kan verdwijnen. Voor de noordelijke wateren (Wad deneilanden) zullen nog wel jacht vergunningen kunnen worden uit gegeven. Voor de jacht op zeehonden in het algemeen zal een voorschrift gaan gelden, waarbij het verboden zal zijn de dieren te bejagen vanuit een boot. Door het uitschakelen van deze „onweidelijke" jacht en het sparen van een bepaalde populatie, hoopt men de zeehondenstand te ver sterken en de zeehond voor de Ne derlandse fauna te behouden. HET BIJZONDER INVOERRECHT OP KAAS IN BELGIë België zal niet voldoen aan een Nederlands verzoek, het bijzonder recht op de invoer van harde en halfharde kaas te verminderen. Het verzoek was, op instigatie van het produktschap voor zuivel, door het Nederlandse ministerie van land bouw en visserij via de landbouw- attaché te Brussel gedaan. Aanlei ding ertoe waren de klachten, die Belgische kaasimporteurs hebben ge uit over de verliezen, die zij hebben geleden door de revaluatie van de gulden. Zij verzochten het produkt- schap, bij de minister van Financiën aan te dringen op het ongedaan ma ken van die schade door toe te staan, dat facturen" over leveringen van vóór de revaluatie tegen oude koers werden vereffend. Het bestuur van het produktschap wilde aan dat ver zoek niet voldoen, maar meende dat er voor de Belgische importeurs wel mogelijkheden konden zitten in een verlaging van het bijzondere invoer recht. Aan de Technische Hogeschool te Delft zijn geslaagd voor het propae- deutisch examen voor electrotech- nisch ingenieur de heren T. J. Bak ker, Noordwijk a. Zee, H. Dik, Oegst- geest, B. J. Heimink, Zoetermeer, J. J. Hillen, Wassenaar, F. J. A. Jost, Voorschoten, R. Troelstra, Leidschen- dam, R. Unger, Wassenaar. Voor het propaedeutisch examen na tuurkundig ingenieur zijn geslaagd de heren A. C. F. Visman en H. W. Hoogstraten uit Leiden, M. van der Kraan, Zoetermeer, A. C. W. Leyen, Wassenaar en H. W. Piekaar, Wasse naar. De 26-jarige tweede stuurman Helmuth W. Kruse uit Cuxhaven van 't Duitse ss. J. Obst Oldendorff" dat in de Rijnhaven te Rotterdam gemeerd ligt, is gisternacht verdron ken. De man was zaterdagavond gaan passagieren en probeerde zondag ochtend om drie uur van de wal naar zijn schip te zwemmen. Daarbij is hij „Observer" over Nieuw-Guinea „The Observer" schrijft in een ar tikel van zijn correspondent in Sin gapore, dat generaal Nasoetion er in Londen opnieuw de nadruk op heeft gelegd dat zijn land een vreedzame oplossing zoekt voor het vraagstuk West-Nieuw-Guinea. „Intussen is onthuld, dat presi dent Kennedy een beroep op presi dent Soekarno heeft gedaan de vrede te bewaren, terwijl Washington, dat tot nu toe pro-Nederlands heette te zijn, bezig is met ..een nieuwe bena dering" voor het vraagstuk. Dit heeft de groeiende overtuiging van Indo nesische leiders versterkt, dat inter nationale diplomatieke druk alleen hen spoedig in staat zou kunnen stellen het gebied zonder strijd aan de Nederlanders te ontrukken. De „Observer" schrijft verder dat volgens betrouwbare berichten Rus land gereed is Indonesië een zware kruiser, vier onderzeeërs en vier torpedoboot jagers te leveren. Voorts zal een belangrijk aantal lange-af- standsbommen werpers en jagers worden geleverd. „Waarnemers ge loven echter niet, dat Indonesië een dergelijke operatie in de komende twaalf maanden kan overwegen. Het gebied van West-Irian is zeer moeilijk en de plaatselijke bevolking is onvriendschappelijk gezind. De Indonesische strijdkrachten zijn niet voldoende opgeleid in hun nieuwe bewapening, zij hebben geen erva ring in landingen in vijandelijk ge bied en veel van hun materieel is oud. Onder de verwarde omstandighe den zou het voor de Indonesiërs niet moeilijk zijn de Nederlanders te be schuldigen van een uitdagende ac tie, een beperkt aantal strijdkrach ten aan land te zetten, ee. plaatse lijk bestuur te vestigen en een be roep op de VN te doen om een be stand en arbitrage. Gisteren is in Lisieux het acht ste nationale Maria-congres gehou den, dat gewijd was aan het geeste lijke moederschap van Maria. Talrij ke kardinalen en bisschoppen hebben geluisterd naar referaten van pater Carré o.p.m. en pater Frangois de Ste IVIarie O.Carm. De laatste sprak voornamelijk over de Mariale devo tie van de H. Theresia van Lisieux, die in Maria meer een moeder zag dan een koningin. Het congres werd besloten met een radiotoespraak van Paus Johan nes en diens apostolische zegen. MGR. P. VEUILLOT AARTS BISSCHOP-COADJUTOR VAN PARIJS. Paus Johannes heeft de bisschop van Angers (Frankrijk), mgr. P. Veuillot, benoemd tot aartsbisschop coadjutor van Parijs. Kardinaal Feltin had om een coad jutor gevraagd wegens zijn gevor derde leeftijd (78) en omdat zijn gezondheid geleidelijk aan minder -/ordt. Mgr. Veuillot is benoemd tot coad jutor sedi datus, dat wil zeggen, dat hjj geen recht van opvolging heeft wanneer kardinaal Feltin komt te overlijden. Mgr. Veuillot is Parijze naar van geboorte en 48 jaar oud. (Van onze t.v.-medewerker) Koeweit en „De waterval" In verband met de spanningen in en rondom Koeweit, zond de NCRV zondagavond in plaats van de film „Het verdronken dorp" een speciaal voor televisie vervaardigde documen taire film over Koeweit uit. De film is gemaakt door Horst Scharfenberg van de Duitse t.v. en heeft tot titel „Olie-oase Koeweit". Van even an dere aard was het optreden van de actrice Ank v. d. Moer in de door J. Wood Palme geschreven novelle „De waterval". Sterk suggestief heeft de actrice het zelf tot monoloog ver werkte verhaal voorgedragen en voor de camera gebracht, onder regie van haar echtgenoot Gerard Rekers. De avond was op telerecording, inbegre pen dus het huisconcert, een verre navolging van het fcondagavondcon- cert, dat de KRO door het Amster damse Kunstmaandorkest laat uit voeren. Hier speelde het Haagse Kamermuziekensemble, onder lei ding van Jolle de Wit. Om de sfeer te bepalen werd het concert uitge voerd in een boerderij, vlak bij Den Haag, We hoorden enkele werken in bijzondere bezettingen, die zelden in de concertzaal te beluisteren zijn. Corry Brokken: 2x onverwacht Zij, die zaterdag de AVRO hebben bekeken én beluisterd, hebben de be kende vocaliste Corry Brokken tot tweemaal toe onverwacht op hun scherm gekregen. Eerst verscheen ze in Televizier, toen korte fragmen ten uit de nieuwe Snip- en Snap- revue werden vertoond. Corry over heerste en men heeft kunnen zien, hoezeer haar genre, onder leiding van een Engels choreograaf, is ge wijzigd. Ze had er ons al van ver teld, hoe vreemd het is, na de meer statische wijze van zingen, thans te worden omgeven door dansgirls en zelf ook ritmisch te moeten mee doen. Later zagen we Corry terug in een programma, dat was vrijgeko men door contractbreuk van Rosita Serrano. Het was een telerecording van Corrie's optreden op tweede Pinksterdag, toen ze temidden van suggestiedecors zwijmelend enkele liedjes zong. Het gekozen genre was aangenaam. Prinses Beatrix doctoranda Vooral in Leiden zal men hebben genoten van de beelden, die 't NTS- journaal zij het een dag te laat op het scherm bracht en waardoor een kijkje werd gegeven rondom 't doctoraal rechter-examen van prin ses Beatrik. Men heeft zich persoon lijk op het Rapenburg gewaand, toen de opgetogen prinses, gearmd met haar moeder, onze koningin, zich op straat bewoog. NSar onze smaak wa ren de flitsen over zulk een zeldza me gebeurtenis wat kort van duur. „Kom er maar eens achter" De Hilversumse zakenman Peter Giele heeft een quiz bedacht, die hij bij de AVRO tot leven heeft ge bracht. Ter inleiding werd veel ge praat, maar eerst bij de gang van zaken werd aan de kijkers duidelijk, wat eigenlijk bedoeld werd. 't Idee was niet onaardig en leidde wegens enkele spelregels tot zekere span ning. Jammer, dat de Leidse deel nemer, de heer E. Wassenaar, die veel geraden had, bij verrassing voor het winnaarschap moest uitvallen. De tweevoudige winnares, mevrouw Van Pernis, komt over vier weken terug. We hebben wel begrepen, dat het bij deze quiz aankomt op geheu gen en concentratie. Komende uitzendingen De KRO di aait vanavond een film over Indonesië en heeft verder luch tige ontspanning. De film van dins dag omvat vijf korte verhalen on der de verzameltitel „Carrousel". Woensdag is er bij de VARA op nieuw het forum „Welbeschouwd". Donderdag is het opnieuw de beurt van de KRO. Men geeft een voor stelling van het toneelstuk „De leu genaar", onder regie van Frit Butze- laar. Tour de France De NTS zal in deze week drie rechtstreekse reportages overnemen van de Tour de France. Woensdag kan men getuige zijn van de beklim ming van de Tournalet (13.00-13.30 uur), het passeren van de Col de l'Aubisque (15.00-15.40 mn) en de aankomst van de karavaan in Pau (16.15-17.00 uur). Vrijdag zal van 15.45-16.00 uur een reportage gewijd worden aan de rit tegen het horloge in de 19e etappe van Bergérac naar Périgueux. Zondag zal van 16-15- 17.15 de aankomst van de renners in het Pare des Princes Stadion te Pa rijs het onderwerp zijn van de laat ste Tour-reportage. Ten behoeve van het personeel van de organisatie Bescherming Bevolking is een regen-winterjas ontworpen, waarvan een beperkt aantal zal worden aangemaakt om aan praktijkproeven te worden onderworpen. De jas is gemaakt van dubbele, waterafstotende katoen en is wat het model betreft gelijk aan de jassen, die bij het leger in gebruik zijn. Voor gebruik in de winter kan de jas worden voorzien van een losse voering. Er zullen twee typen worden beproefd: een inknoopbare voering van wollen stof en een los onder de jas te dragen voering van schuimplastic.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4