Eichmann vroeg ander werk Ongewoon Oostduits geluid over bevoorrading Sowiet-Unie militair bondgenoot van N.-Korea E.E.G.-commissie verwerpt beschuldiging van „geheime democratie" Pantserauto in Mohammedaanse wijk Russen blijven buitenlandse radio-uitzendingen storen Onenigheid tussen Ver. Staten en nat. China RAADHUIS VAN KATWIJK KRIJGT OLIESTOOKINSTALLATIE Tweelingen naar modeshow VRIJDAG 7 JULI 1961 DE LEIDSE COURANT „IK BEN HIER NIET GESCHIKT VOOR" Arabieren niet gecharmeerd van Israëlische raket In enige Libanese kranten van donderdag is bezorgdheid uitgespro ken over het lanceren van een raket door Israël. De nationalistische „Bei roet al Massa" riep de Arabieren op hun legers te verenigen hun strijd krachten te mobiliseren en „de vij and aan te vallen vóór zijn raketten over onze hoofden beginnen te gie ren". Het nationalistiscne dagblad „Al Kaifam" ziet verband tussen de ge beurtenissen in Koeweit en het af vuren van de raket en drong er op aan, dat de Arabieren boven hun on belangrijke twisten uitrijzen „omdat de Israëlische raket een gevaarlijk teken is". Volgens het linkse dagblad „Al Sjaab" wordt het machtsevenwicht tussen de Arabische en Israëlische strijdkrachten, door het feit dat Is raël raketten bezit, verstoord. „An Nahar" (onafhankelijk) schreef dat terwijl Israël hard werkt aan kernwapens en raketten de sjeik van Koeweit luxueuse paleizen bouwt. De burgemeester van Oost-Berlijn, Friedrich Ebert, heeft donderdag toegegeven, dat er moeilijkheden zijn bij de bevoorrading van de bevol king met voedsel en verbruiksgoe- deren. Hij schreef dit gedeeltelijk toe aan de „sectarische maatregel" van de staat, die particuliere zaken, winkels en restaurants overneemt, en hij drong er op aan hieraan een enid te maken. Ebert, die tevens lid is van het politieke bureau van de Oostduitse communistische partij, zei dit bij de indiening van een wetsontwerp in het parlement, dat voorziet in het houden van plaatselijke verkiezin gen in Oost-Duitsland in de herfst. Particulire fabriekseigenaars kla gen nog steeds over onvoldoende be voorrading en hun verzoeken wor den op niet gerechtvaardigde gron den afgewezen. „Het resultaat is boosheid in grote lagen van de be volking en een negatieve invloed op hun politieke houding, bovenal in verkiezingstijden". Premier Chroesjtsjef heeft gisteren het vriendschapsverdrag metT Noord- Korea ondertekend. In het verdrag wordt voorzien in wederzijdse hulp. Het heeft geen agressieve bedoelin gen, zo voegde hij er aan toe. Over het verdrag zei hij nog: „Wij tekenen niet graag militaire overeen komsten, maar wij zijn gedwongen dit verdrag, dat een defensie karak ter heeft, te tekenen omdat de rege ring van de V.S., Japan en andere staten alle voorstellen tot verminde ring van de spanning en voor het verzekeren van de vrede in het verre oosten hebben verworpen." De bedreiging van de zijde van de militaire fascistische kliek in Zuid- Korea wordt steeds sterker, zo zei hij, en het is bekend, „dat deze kliek een leger heeft van 600.000 door de Amerikanen bewapende soldaten." Over Japan zei Chroesjtsjef, dat de regering van Japan de volkswil negeert en voor de Amerikaanse im perialisten kruipt die „Japan in een net van militaire bases hebben ver strikt". De EEG-commissie heeft in ant woord op een vraag van de Neder landse socialistische afgevaardigde, ir. H. Vredeling, uitdrukkelijk de beschuldiging van de hand gewezen, dat zij zich schuldig zou maken aan „geheime democratie". De heer Vredeling had dit ver wijt geuit wegens de manier waar op de commissie in de EEG-minis- terraad over haar voorstellen voor regeling der minimumprijzen in de gemeenschap onderhandelt. De Ne derlandse afgevaardigde had de in druk, dat de commissie, zonder het Europese parlement erin te kennen, bezig is haar oorspronkelijke voor stellen, zoals die door het parle ment waren goedgekeurd, te wijzi gen. De commissie antwoord hierop, dat zij de bevoegde commissie van het Europese parlement geregeld op de hoogte zal houden van het ver loop der werkzaamheden in de mi nisterraad. DRONKEN TAXICHAUFFEUR OVERREED WEGWERKER Een dronken taxichauffeur, de 52- jarige P. J. W. van L. uit Den Haag heeft vanochtend op de Rijswijkse- weg in Den Haag de 44-jarige weg- Eind juli zullen de Parijse modehuizen weer de nieuwe najaars- en winter- werker J. B., die bezig was de tram collecties tonen. Een Nederlandse en een Duitse tweeling zijn naar de rails te vegen pardoes omver gere- Franse hoofdstad vertrokken om tijdens de shows het nieuwste op het ge- den. Het slachtoffer brak een been bied van lingerie te laten zien. Foto: Sophie Cerstens en Gigi Schaefer en werd aan het hoofd gewond. De (links) uit Amsterdam en Ruth en Rosemarie Bergmann uit Dusseldorp taxichauffeur is in verzekerde bewa- even voor het vertrek van de luchthaven München. ring gesteld. Geen getallen De verdediger van Adolf Eichmann, dr. Servatius, haalde gisteren een getuigenis aan, dat luitenant-kolo nel dr. Konrad Georg Morgen, die zitting heeft gehad in een krijgsraad van de SS, in 1946 heeft afgelegd bij het grote proces in Neurenberg. Morgen heeft verklaard, dat hij de SS-rechtbank in Berlijn eens heeft verzocht een onderzoek in te stellen naar Eichmanns activiteit. De raad had te kennen gegeven, dat aan houding van Eichmann onmogelijk was omdat hij een speciale opdracht van Hitier uitvoerde. Generaal Grawitz, hoofd van de medische dienst van de SS, heeft volgens Morgen gezegd dat Hitier per soonlijk bevel heeft gegeven de jo den uit te roeien. Slechts enkele hon derden mensen waren direct bij de verdelging zelf betrokken, aldus Morgen. Dr. Servatius citeerde uit een ver klaring van SS-kolonel dr. Rudolf Mildner, de laatste Gestapo-comman- dant in Wenen. Deze zei, dat Eich mann hoofd was van een SD-afde- ling voor joodse zaken. Eichmann trad op namens Himmler, generaal Kaltenbrunner en generaal Mueller. Eichmann was ook Himmlers verte genwoordiger in zaken betreffende deportatie naar concentratiekampen en onderhandelingen met het buiten land over evacuatie van joden. Hij was tevens verbindingsofficier met SS- en Gestapo-officieren in joodse zaven. Eichmann zei hierop: „deze om schrijving van mijn functies is niet juist. Dit is niet waar. Dit was toen in die hiërarchie niet mogelijk". Hij herhaalde, dat hij zi,jn instructies van generaal Mueller kreeg. Beklaagdeafschuw. Eichmann, die snel en op bewogen toon sprak, gaf zijn afschuw te ken nen voor de uitroeiingspraktijken, zo als die in Auschwitz zijn toegepast. „Ik heb met tegenzin een order van generaal Mueller opgevolgd om naar Auschwitz te gaan en rapport uit te brengen over hetgeen daar ge beurde. Deze bloeddorstige oplossing, met toepassing van het naakte ge weld, was in strijd met „alles, waar voor ik heb gestreden. Zij was weer zinwekkend voor mij", aldus Eich mann. Eichmanns stem haperde door zijn bewogenheid en zij liet hem zelfs helemaal in de steek, toen hij er de nadruk op legde dat zijn bezoek aan Auschwitz en zijn vroegere bezoeken aan de kampen te Chelmno en Minsk, waar hij de vergassingsinstallaties inspecteerde en het op grote schaal neerschieten van joden bijwoonde slechts werden gebracht om waar te nemen en vervolgens rapport aan zijn meerderen uit te brengen. „Ik vroeg Mueller mij ander werk te geven. Ik zei, dat ik niet de ge schikte man was voor dergelijk werk." Maar Mueller antwoordde: „de sol daten aan het front kunnen ook niet uitmaken waar en hoe zij zullen wor den gebruikt. Zij moeten overal waar zij worden geplaatst, hun plicht doen," aldus Eichmann. Eichmann deelde de rechtbank mede dat hij destijds „en zelfs nu niet", niets had geweten over het aantal joden, dat in de vernietigings kampen der nazi's om het leven is gekomen. „Na een zo lange tijd is het zelfs niet mogelijk daar een schatting van te maken. Ik weet niet of het wel mogelijk is getallen te noemen, zonder dat dze op een goed basis berusten. Ik weet niet hoe Korherr (het hoofd van de statistiek van Hiipmlers bu reaus) aan zijn cijfers is gekomen,,' aldus Eichmann. Korherr schatte in een rapport, dat hij in maart 1943 bij Himmler in diende, dat eind 1942 1.873.549 joden om het leven waren gekomen, weg gevoerd of naar het buitenland ver trokken. Dr. Servatius verklaarde, dat hij vrijdag gereed zal komen met het horen van Eichmann als getuige a decharge over tegen hem afgelegde getuigenverklaringen. Daarop werd de zitting van de rechtbank tot vrij dag verdaagd. Tevoren had rechter Landau gezegd: „Ik geloof, dat vrij dag kan worden begonnen met het kruisverhoor van de beklaagde." Rusland zal de radio-uitzendingen uit het buitenland, die niet gericht zijn op versterking van de. vrede en de vriendschappelijke betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en andere landen, blijven storen. Dit heeft de Russische' ambassa deur in Engeland, Alexander Solda- tof, donderdag op een persconferen tie in Londen verklaard. Deze con ferentie werd door de Rus gehouden in verband met de grote tentoonstel- lng op handelsgebied, die de Russen in Londen hebben ingericht en die vandaag geopend zal worden. Soldatof zei, dat zijn regering graag wil dat de Russen een betere indruk krijgen van de mensen in an dere landen dan zij tot nu toe heb ben gekregen. Onverantwoordelijke uitzendingen van de BBC geven niet de mening van de meerderheid van het Engelse volk weer, zo zei hij. Geslaagde lancering van Atlas-raket Donderdagavond is vanaf de lan ceerbasis te Kaap Canaveral, in de Amerikaanse staat Florida, een At las-raket gelanceerd die, na een af stand van 14.485 km te hebben afge legd, zijn doelgebied, dat zich 1.600 km ten zuid-oosten van Kaapstad be vond, terecht is gekomen. De gelanceerde raket vestigde een nieuw afstandsrecord. Hij legde na melijk negentien kilometer meer af dan de twee verleden jaar gelanceer de Atlas-raketten, die toen 'n nieuw afstandsrecord vooi een lancering van een oppervlaktebasis naar een oppervlaktedoel vestigden. Foto: bij de Mohammedaanse wijk in Algiers staat een pantserauto opgesteld. Een Algerijnse vrouw duwt haar nieuwsgierige kinderen voor zich uit. (telefoto) De Amerikaanse ambassadeur in nationalistisch Shina, Everett Drum- nationalistisch China, Everett Drum- aan voor overleg over -wat diploma tieke waarnemers beschouwen als 'n ernstige onenigheid tussen beide lan den. De Chinese nationalisten zijn be zorgd en verbitterd over de mogelijk heid, dat de Ver. Staten hun politiek jegens communistisch China en Bui- ten-Mongolië herzien. Zij vrezen, dat Amerika wellicht diplomatieke be- LANGERAAR Wederom neomist na vele jaren De raad van de gemeente Katwijk kwam gisteravond onder leiding van burgemeester H. Duiker in open bare vergadering bijeen. De direc teur der gemeentebedrijven, de heer Blom, heeft b. en w. verzocht een verbouwing van de dienstwoning aan de Mr. C. Fockstraat 34a te wil len bevorderen, omvattende het ver anderen van de keuken in slaapka mer, van de bijkeuken in keuken, het aanbrengen van een douchecel in het toilet en het maken van een doorloop met portaal naar de nieuwe keuken, totale kosten 5940. De om standigheden, welke deze verbou wing noodzakelijk maken, houden ten nauwste verband met de gezond heidstoestand van de echtgenote van de directeur, waarom het van belang moet worden geacht, dat de woning beter bewoonbaar en minder be werkelijk wordt. Hoewel de Com missie voor de O.W. b: en w. om op zichzelf verklaarbare redenen heeft geadviseerd deze verbouw' niet te bevorderen, gevoelen b. en w. toch meer voor de opvatting van de Com missie v. d. bedrijven, welke dit ver zoek alleszins redelijk acht en de in williging daarvan met klem heeft bepleit. B. en w. merken op, dat zonder deze verbouwing in elk ge val de keuken dringend voorziening behoeft, waarmede zeker ƒ2000 zou zijn gemoeid en adviseren daarom 't vereiste krediet te verlenen. Er voerden drie personen het woord hierover, doch ten slotte werd besloten zoals b. en w. hadden voor gesteld. Verwarming raadhuis Het voorstel aan de Woningbouw- ver. „De Brittenburg" de kavels 6, 7 en 8 in 't uitbreidingsplan ,,'t Sandt" ter bebouwing aan te bieden. De op pervlakte bedraagt 4670 m2, terwijl de grondprijs is bepaald op 85.677.50 gulden. Op elk der kavels zullen 15 galerij woningen worden gebouwd in drie lagen. Goedgekeurd. Volgde het verlenen van voor schotten aan de woningbouw ver. „De Brittenburg" t.b.v. de bouw van 45 woningen in het gebied ,,'t Sandt" en wel voor de grondkosten f 99.887. en voor de bouwkosten 790.888. voor welke voorschotten een rente ad 4 pet. zal moeten worden be taald. Zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Een voorstel van b. en w. om af stand te doen van het recht van eerste hypotheek op het koel- en vrieshuis van de N.V. Koelhuis Kat wijk aan de Industrieweg ontmoette bij de raad geen bedenkingen en werd z.h.s. aangenomen. Het bestuur van de Herv. Scholen vroeg medewerking ex. art. 72 der LO-wet 1920 voor de aanschaffing van een omroep- en geluidsinstalla tie voor de Groen van Printerer- school aan de Piet Heinlaan en het bestuur van de Christ. ULO-school vroeg medewerking voor de aan schaffing van verscheidene leermid delen; en het bestuur van de Ver eniging voor Geref. onderwijs te Kat wijk aan den Rijn vroeg medewer king voor de aanschaffing leer- en hulpmiddelen plus meubilair. Al deze verzoeken werden door de raad goedgekeurd. v.v.v. Ter verduidelijking van reeds eer- Father J. v.d. Hoorn aanstaande zondag gewijd De parochie Langeraar zal na vele jaren het voorrecht mogen genieten een van haar zonen als jong gewijd priëster te mogen begroeten. Op Op zondag 9 juli a.s. hoopt Jan v.d. Hoorn door het gebed en de hand oplegging van Z.E. William kardi naal Godfrey, aartsbisschop van Westminster, de heilige priesterwij ding ontvangen in de kapel van het St. Joseph's college, Mill Hill, Lon den n.w. 7. Deze a.s. priester werd te Lange raar geboren op 25 januari 1935. Hij begon zijn voorbereidende studies te Medemblik. De lagere studies wer den gemaakt in het missiehuis St. Bonifacius te Hoorn. Daarna stu deerde hij twee jaren in het missie huis te Haelen (Limb.) en twee ja ren in het misisehuis te Roosendaal. De laatste vier jaren van de hogere studie werden gemaakt in Engeland in Mil Hill. Nu gaat hij zijn ideaal, eens pries ter-missionaris te zijn, bereiken. Zondag 9 juli zal voor hem maar ook voor zijn oud-"-'- en broers en zusters alsmede voor alle parochia nen van Langeraar een gloriedag zijn. De ouders en drie broers en twee zusters van de wijdeling, alsmede de parochieherder, pastoor A. v.d. Hoe ven, zullen het voorrecht genieten deze priesterwijding bij te wonen. Op zaterdag 15 juli zal de neomist feestelijk worden ontvangen in de parochie. In het verleden heeft Lan geraar meerdere malen getoond, dat zij de priesters weet te eren. Ook nu zal niets nagelaten worden om deze neomist een ontvangst te be reiden, die overeenstemt met zijn waardigheid. Op zondag 16 juli om 9 uur zal father J. v.d. Hoorn zijn eerste plechtige H. Mis opdragen in de parochiekerk van de H. Adrianus. In het parochiehuis is er op die dag van half twee tot 3 uur receptie, waarna om vier uur in de parochie kerk een plechtig danklof gehouden zal worden tot besluit van de fees telijkheden. Dan een voorstel tot het verlenen van krediet voor verbouwing van 't pand Lijdweg 2, kosten 6700.-, af te Ter verduidelijking van reed verwachten premie woningverbete- der verstrekte cijfers delen B. en W. ring 1500, komt dus ten laste der thans mede, dat de V.V.V. de vol- gemeente 5200.-, waardoor het mo- gende diensten aan het publiek heeft gelijk wordt de ruimte voor een bewezen tussen 28 april en 1 mei j.l.: reeks van jaren te veranderen in een logies voor 3 nachten (28 april—1 doelmatige woning. Aldus goedge- mei) 1800 personen, logies voor 2 keurd. nachten (29 april—1 mei) 1500 per- Vervolgens een voorstel tot het ver- sonen, logies voor 1 nacht (30 april lenen van een krediet ad. 34.500 —1 mei (4000 personen, nachtverblijf voor de verbetering van de centrale voor passanten op 30 april 1400 per- verwarmingsinstallatie van het raad- sonen, totaal 8700 personen. Hierbij huis. Deze installatie voldoet als ge- dienen nog te worden geteld de ke- volg van de slechte staat van de ke- ren waarbij in andere gevallen, b.v. en andere oorzaken niet meer voor de nacht van 28 op 29 april, aan de daaraan te stellen eisen. Het logiesbemiddeling werd verleend, verdient volgens b. en w. aanbeve- Naar de mening van b. en w is ling van deze gelegenheid gebruik het totaal aantal dienstverleningen te maken over te gaan op een olie- zeker op 10.000 te stellen, stookmstallatie. De kosten van brand- stoffenverbruik zullen mogelijk min der, althans niet hoger zijn. B. en w. stellen voor hiervoor ƒ34.500 be schikbaar te stellen. Aankoop gronden. Aan de orde kwam de aankoop van gronden in de Hoornespolder. -"in-uacU s> lenen. vau gruiiuen in ae noornespoiaer. De heer Overdijkink twijfelde er Van mej. De Geus te 's-Gravenhage aan of oliestook wel even duur zou ter gezamenlijke grootte van 9.09.10 zijn. Doch het voorstel werd z.h.st. ha voor 1.30 per m2 of totaal aangenomen. 118.183.waarover de heren Tim mermans en v. d. Marei enkele op- Aanstelling beiaardier merkingen maakten, van de fa. Volgde een voorstel m.b.t. de aan- Schadde van Doorn te Katwijk stelling van een beiaardier voor het 1-20.40 en 0.00.57 ha voor 1.25 per carillon in de oude kerk. De concer- totaal 15.121.25. Ven mevr. ten werden tot heden vrij regelma- de wed- A- Verdoes—Van der Ma tig gegeven door de heer H. H. de rel 1-73.80 ha a 1.50 per m3 of Harder te Den Haag. Tussen deze ^aal ƒ27.070.—. Over de onteige- beiaardier en de gemeente bestaat ning van enkele percelen voerden geen enkel dienstverband, hetwelk d? heden Klein, Haasnoot, O verdij- onbevredigend moet worden geacht, kink, Berkheij, Timmermans en redenen waarom b. en w. voorstellen v. d. Marei het woord, doch behou- een beiaardier aan te stellen tegen dens de heer Van der Marei die ge- een jaarbedrag van ƒ2.000.-. In het acht wilde worden tegen te hebben algemeen vond men 't wel wat duur, gestemd, stemden alle leden voor het maar het voorstel werd aangenomen, praeadvies, nadat weth. v. d. Plas Door de invoering van de vrije za- een en ander had toegelicht, terdag is wijziging van de verorde- Voor het aangaan van een grond- Burgerlijke Stand nodig ruil van de gemeente met het Geref. en wel door op zaterdagen alleen van Kerkbestuur te Katwijk aan Zee wa- 9-10 uur het bureau geopend te heb- ren alle leden voor het voorsTel en voor het doen van aangiften van Voor de reconstructie van de Riin- ioo?0dle?aaS goedeSDU strhaat' goedgekeurd. schreven, voerden de heren Nasveld, - Wassenaar, Timmermans en Grim bergen het woord. Deze sprekers trekkingen zal aanknopen met Bui- rfV,00I .^,ehoud der ten-Mongolië en zal toestemmen in deed de tofzeegine ïfit Weth- Bloot de toetreding van communistisch ynVilJa dat,^eer bomen China tot de Verenigde Naties. geplant zullen worden, die goed aan Het Amerikaanse ministerie van ,1/ aanpassen. Het voorstel buitenlandse zaken tracht de goede w3 Pet alg. stemmen aangenomen, betrekkingen zoveel mogelijk te ju" Berkheij vestigde er handhaven, maar heeft stilzwijgend If aaimacht 0p, dat de reinigings- het bestaan van moeilijkheden toege- dienst °P zaterdagavond de rommel geven door de regering op Formosa ln Voorstraat te Katwijk aan Zee te verzekeren, dat het zich zal ver- °Prmmt. Spr. vroeg hetzelfde te zetten tegen het lidmaatschap van doen in Katwijk aan den Rijn, voor- communistisch China van de Ver- namelijk in de Rijnstraat en de v. enigde Naties. Egmondstraat.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8