3)e £aidóe(5oti/tamt PRINSES BEATRIX GESLAAGD Proficiat! Nieuwe leiders in Z.-Korea THANS DOCTORANDA IN RECHTSGELEERDHEID Paus zeer geschokt door gebeurtenissen in Algerië Spontane vreugde bij moeder en dochter Gelukwens voor een Leidse Kardinaal Doepfner aartsbisschop van München Kardinaal Alfrink 10 jaar bisschop VRIJDAG 7 JULI 1961 51ste JAARGANG No. 15366 Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 2 0 015, 2 5 5 9 4 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10 30 03 - Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Kennedy's dochter op tijd uit zwembad gered Caroline Kennedy is uit een zwembad gered, toen zij op het punt stond onder water te ver dwijnen. Dit meldt het Washing- tonse blad „Evening Star". Caroline werd uit het water gehaald door mevrouw Salton- stall uit Massachusetts. Geheel gekleed sprong zij in het zwem bad en bracht de driejarige presidentsdochter op de kant. ren ons nog, wat prof. mr. J. V. Rypperda Wierdsma, rector-magni- ficus, die een belangrijke rol in haar studie heeft gespeeld, hierover in een radiotoespraak zei. „Lieden die het beter menen te weten, beweren nog wel eens, dat het met de studie van de prinses zo'n vaart niet zal lopen". „U en ik", zo zei hij onge veer tegen de jarige prinses, „weten wel beter". Gelukkig voor haar zijn de studie jaren van onze kroonprinses ook echte studenten-jaren geweest. De prinses heeft met volle teugen van De 44-jarige generaal-majoor Pak Tsjoeng Hui, die algemeen als „het het studentenleven genoten. Zij brein" achter de staatsgreep van mei wordt beschouwd, is generaal-majoor heeft met haar vriendinnen in en Tsjang do Joeng opgevolgd als voorzitter van de Opperste Raad, thans de om de VVSL veel plezier gemaakt, hoogste regeringsfunctie in Zuid-Korea. De 43-jarige minister van lands- Menig Leidenaar zal zich tafereel- verdediging, luit-generaal „Tijger" Song Jo Tsjan is premier geworden. Foto: generaal-majoor Pak Tsjoeng Hui (rechts) en luit-generaal Song Jo Tsjan drukken elkaar de hand. tjes herinneren uit de ontgroenings- tijd van de VVSèles, meestal in de omgeving van het Gerecht, waarin prinses Beatrix als oudejaars een belangrijke rol speelde. Zij danste mee in de kring, en was de auctrix haar leven volgeschreven ondanks intellectualis van menig ontgroe- de vele formele zaken, die haar van ningsgrapje. Zij heeft de lustra van baar studie afhielden. Met haar tes- de VVSL en het Leids Studenten- timcnium van het voorbereidend korps geheel mee kunnen maken. h?ëe.r onderwijs, dat H.M. de Ko- De auto-rally van het L.S.C.-korps ninSin. onder strenger regiem en in reed zij uit in een grijs vehikel uit andere tijd gevormd, nooit heeft de twintiger jaren, dat als een bij- kunnen behalen, was het haar mo- zonder fenomeen de aandacht trok. gelijk de universitaire studie te vol- De versiering van het Kurhaus te tooien. Het zal iedere Nederlander, oo Scheveningen voor het VVSL-bal en in het bijzonder Leidenaars ver- vergadering bijgewoond van de voor nam zij voor haar rekening. heugd hebben, dat zij de geboden bereidende commissie voor het Con- De Paus heeft gistermorgen de cilie, die belast is met de problemen voor het lekenapostolaat. Hij heeft zich hierop bezorgd uitgelaten over de toestand in Algerië. „De trieste berichten van giste ren, die spraken van wrede moor den en van een treurige toestand in Algerië hebben ons met zorg ver- Officieel wordt medegedeeld: H.K.H. Prinses Beatrix is heden aan de rijksuniversiteit te Leiden geslaagd voor het doctoraal examen rechten vrije studierichting. De prinses is thans doctoranda in de rechtsgeleerdheid. Prinses Beatrix deed in 1956 eindexamen gymnasium en ging daarna te Leiden studeren. Zij betrok kamers op het Rapenburg. Als hoofdvak koos de prinses sociologie en vrije studierichting rechten. Eveneens volgde zij colleges o.a. over parlementaire geschiedenis, staats- en volkenrecht. In juli 1959 deed zij haar kandidaatsexamen in de rechten. Na het behalen van haar graad werd de prinses door haar moeder, Hare Majesteit de Koningin, afge haald aan de Universiteit. Aan de arm van haar moeder wandelde zij naar het WSL-gebouw, waar zij de gelukwensen van de Leidse notabe len in ontvangst nam. Hun opwachting kwamen maken: de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, wethouder mr. J. Drijber en de president-cura tor van de Leidse Universiteit prof. mr. J. V. Rypperda Wierdsma. Een stralende prinses Beatrix kwam vanmorgen omstreeks twaalf uur gearmd met haar overgelukkige moeder uit de poort van het Leidse Universiteitsgebouw. Een enthou siast „hoera" van tientallen studen ten ging op, toen de prinses naar buiten kwam en het nieuws over haar succes bekend werd. De koningin ging met haar ge slaagde dochter en de prinsessen Irene en Margriet direkt naar het clubgebouw van de Leidse vrouwe lijke studentenvereniging, waar zij werden ontvangen door een enthou siaste groep van studievriendinnen van prinses Beatrix. De prinses werd hier toegezongen en gefeliciteerd met haar geslaagd examen. Anjers werden haar toegeworpen. Tegen elf uur verliet prinses Bea trix vanmorgen haar woning aan het Rapenburg. Zij liet haar groene auto AA-90 rustig staan en wandelde iet wat nerveus naar de Universiteit. Bijna een uur lang hebben daar de rector-magnificus, prof. dr. J. V. Rypperda Wierdsma en de hooglera ren mr. C. H. F. Polak en jhr. mr. H. F. van Panhuys, haar geëxami neerd. Daarna moest de prinses nog even wachten op de uitslag, maar toen ook was het leed geleden en zij uit haar spanning verlost door de mededeling van de rector-magni ficus. Haar moeder en haar beide zusters omhelsden haar en wensten haar geluk. Later voegden zich ook de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, en de wethouder van Bedrijven ven Leiden, mr. J. Drijber, in wiens huis de prinses woont, zich bij het vrolijke en uit- budige gez/ilschap. Om een uur verliet de prinses weer het gebouw van de WSL, de wagen stond voor om haar met wat vriendinnen naar een rustige plek' brengen waar in feestelijke stem ming de lunch gebruikt kon worden. De prinses keek op haar horloge, waarschuwde de chauffeur en snel de vervolgens gevolgd door haar moeder naar het pand Rapenburg 45, waar zij nu sinds 1956 gewoond heeft. Kennelijk moest de prinses haar verdere huisgenoten even deel genoot maken van de grote vreugde van dit moment. VANDAAG een hartelijk proficiat voor een Leidse, die binnenkort geen Leidse meer zal zijn: prinses Beatrix. Toen de prinses in 1956 naar Leiden kwam om haar studie aan te vangen, hoorden enige journalisten van haar persoonlijk, dat zij nog geen omlijnde plannen met haar studie had. Voorlopig zou het socio logie worden, over een doctoraal examen werd nog niet gedacht. Het pakte anders uit. De prinses deed haar kandidaatsexamen en besloot, gestimuleerd door hoogleraren, die aan de hand van de aanleg van de prinses goede studieresultaten durf den voorspellen, de studie af te ma ken tot aan haar doctoraal. Daarbij bleek al spoedig, dat zij het best de vrije studierichting kon kiezen van de juridische faculteit. De prinses heeft vooral het laat ste jaar hard geblokt. We herinne- Ooggetuigen hebben van morgen een aardig moment beleefd toen moeder, eredoctor en dochter, doctoranda, de uni versiteit verlieten door het poortje, waar reeds zo velen voor de geslaagde kandidate in vreugde of teneergeslagen de academie achter de rug lie ten. De klok wees twaalf uur, de gelaatsuitdrukking van konin gin en prinses liet geen twijfel over: de prinses was geslaagd. De prinses aarzelde even. Na de koele schaduwrijke -stilte van de universiteit stapte zij in de volle zon die haar even verblindde. Klasgenoten juich ten haar toe. De prinses bleef staan, maar met een moeder lijk gebaar nam koningin Ju liana haar bij de arm en trok haar lachend mee. De vreugde van deze dag tegemoet. Maar oplettende toeschouwers zal het niet ontgaan zijn, dat de Landsvrouwe tranen in de ogen stonden. Op de foto ziet men dit mo ment op de gevoelige plaat vastgelegd. Op de achtergrond de president-curator, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk. Prinses Beatrix heeft een blad in kans gegrepen heeft. Paus Johannes heeft de bisschop promoveerde in Rome tot doctor in hebben de Heer gebeden, van Berlijn, Julius Kardinaal Doepf- de theologie op proefschrift over H*j <]e ma^a tot kalmte brengt ner, tot aartsbisschop van München kardinaal Newman. Sinds mei 1953 en dat de strijdende partijen toch benoemd als opvolger van de op hebben de communisten in Berlijn spoedig met elkaar tot een accoord Nieuwjaar overleden kardinaal Jo- hem geen toestemming meer ver- komen. Moge God de Heer seph Wendel. Kardinaal Doepfner leend naar Oost-Duitsland te reizen. 'och de^ eenheid spoedig tot stand- werd in 1948, op 35-jarige leeftijd, de In oktober 1960 hield hij een opzien- brenSen jongste bisschop in Duitsland. Op 27 barende preek op het feest van St. En nu wenden we ons tot U" zo januari 1957 werd hij door Paus Pius Hedwig door aan te dringen op een ging Joannes XXIII verder die 'het XH benoemd tot opvolger van mgr. geest van verzoening tussen Duits- lekendom van de hele wereld ver- Weslkamm als bisschop van Berlijn, land en Polen. Hij hield ook op het teeenwoordiet- met het volste vpr- In december 1958 werd hij door de Eucharistisch Congres in München trouwen en vragen u onmiddellijk huidige Paus tot het kardinalaat ver- een grote rede over de verwachting Uwe gebeden bij de onze té voegen he,tenj der volkeren en sprak de lijkrede uit Moge alle mensen er toch naar stre- Kardinaal Doepfner werd op 26 aan de baar van kardinaal Wendel. ven, dat daar een vrede in recht- 4..._ mie tt l""" ™T vaardigheid en in liefde tot stand komt". Een uur lang heeft de Paus ver volgens de besprekingen van de commissie bijgewoond. Hij heeft tenslotte zijn volle tevredenheid ge uit over het in die commissie verzet te werk en heel in het bijzonder ge- jwezen op de taaie die bisschoppen .a - 3fS'i Zal- i A6-/1 en geestelijken hebben bij de vor- UU6WWV.UU. geleden zijn dat kardinaal Al- niing van de gelovigen tot het chris- Tegenover de communistische de bisschopswijding ontving. telijk leven. Dit betekent, zo ver- autoriteiten toonde hij zich onver- Het "fit met ui de bedoeling aan de- zekerde de Paus, een geest van apos- ze datum enige feestelijkheid te ver. t.olaat bij hen aan te kweken, die zij inden. naar geiang <je plichten dat voc - Het gebed van de gelovigen wordt schrijven, in de eigen levensstaat Kard. Doepfner is de vierde zoon gevraagd voor Z. Em., voor de ande- ^0t ontplooiing brengen, van een boerengezin. Hij studeerde bisschoppen en voor geheel de aan de Universiteit te Würzburg en Nederlandse kerkprovincie. augustus 1913 in Hansen bij Würz burg geboren, en in 1939 priester ge wijd. Paus Pius Xn benoemde hem in 1948 tot bisschop van Würzburg en plaatste hem in januari 1957 over naar Berlijn, om er de zeer moei lijke plaats van mgr. Westkamm in te nemen. Mgr. Doepfner, die ook de bisschop was van delen van Oost- Duitsland en Oost-Berlijn, heeft zijn ambt met grote moed uitgeoefend. saagd, niettegenstaande de vele be- lemmeringen, die zij hem in de weg binden.^ legden. GAGARIN NAAR LONDEN De Sowjet-Russische ruimtevaar der Joeri Gagarin zal, volgens een bericht van „Tass", Engeland bezoe ken ten tijde van de Sowjet-Russi sche handelstentoonstelling, die van daag te Londen wordt geopend. Op het Rapenburg gingen koningin en prinses door een haag van mede levende academieburgers en andere belangstellende Leidenaars. Het mo ment van het examen was officieel geheimgehouden, maar toch waren er nog velen op de hoogte. ZOEKT U moderne of klassieke modellen Gouden V erlo vingsri ngen T. d. WATER Haarl.straat 207 heeft het. Zeer grote keuze Op 't graveren kunt U wachten. (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Droog weer De Bilt, vrijdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Een lang gerekt hogedrukgebied strekt zich uit van de Azoren via Frankrijk naar het Alpengebied. Aan zijn noord flank bewegen depressies uit de om geving van IJsland naar het zuiden van Scandinavië. De storingen ver tonen slechts geringe aktiviteit. De komende 30 uur kunnen ze in ons land nu en dan aanleiding geven tot meer bewolking en enige toeneming van de westenwind, in hoofdzaak in het noorden van het land. De regen kansen zijn echter klein, de tempera tuur blijft gematigd. ZON- EN MAANSTANDEN 8 Juli: zon op 04.29; onder 21.00; maan op 01.49; onder 16.47. H oogwaterstanden 8 Juli: v.m. 12.05; n.m. KORRELTJE SÜ voor uzelf wilt leven, moet IS^Ül SÖ voor uw naaste leven. (Seneca)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1