Zigeuner jaar na 11 gegrepen Vreemde transacties nopen tot ontslag VOORKEURDAGENKAART Areaal hyacinthen 7%, tulpen 10 en narcissen 5% uitbreiden Klein-metaal gedoogt geen discriminatie VRIJDAG 7 JULI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA II Na 11% jaar onvindbaar te zijn geweest, is de nu 40-jarige staten loze zigeuner J. K., Duitser van ori gine, met de sterke arm naar Bre da gehaald, waar hij gezocht werd op verdenking van poging tot dood slag. Ongeveer een half jaar voordat de zaak juridisch zou zijn verjaard, kwam K. bij Tegelen de grens over. Hij had al die jaren gesignaleerd ge staan in het opsporingsblad en een marechaussee aan de grens herken de het gezicht van K., die met en kele woonwagens ons land binnen wilde. Op 20 december 1949 kreeg K. ru zie met de nu eveneens 40-jarige Bredase opperman Van G. Het liep zo hoog, dat v. G. drie messteken werden toegebracht, waarvan één in de hartstreek. De man werd levens gevaarlijk gewond in een ziekenhuis opgenomen, maar herstelde. K. heeft verklaard, zich wel te herinneren, dat hy met v. G. destijds heeft gevochten, maar hij ontkende daarbij een mes gebruikt te hebben. Toch zijn de kleren, die v. G. des tijds droeg en die thans bij de jus titie berusten, met messteken door boord. Het mes is echter onvindbaar gebleven. De woonwagenbewoners, die K. destijds tijdens de vechtpartij verge zelden zwegen als het graf. Ook de vroegere „vrouw" van K. (hij blijkt inmiddels een nieuwe vriendin te hebben) heeft niets losgelaten. Meisjes braken voor de geinin Voor de politierechter te Dor drecht hebben zich gistermiddag te verantwoorden gehad de 21-jarige Johanna v. d. B. en de 20-jarige Wil ly v. R., beiden afkomstig uit Rotter dam, omdat zij het bestaan hadden in de nacht van 29 april, louter om een pleziertje te hebben, in te bre ken. De meisjes waren naar 'n feest je in Mijnsheerenland geweest, waar een „miss Mill" gekozen zou worden. Het feestje had hen niet erg ge boeid en daarom waren ze op eigen gelegenheid het dorp ingegaan. Na het gebruik van een halve liter je never, aangelengd met Cola, hadden zij een open raam gezien, waardoor zij een winkel konden binnen komen. Ze waren binnengedrongen en had den onder meer een damestruitje, twee gouden ringen, een fles zonne brandolie, twee elektrische scheerap- paraten- en een fles parfum meege nomen. Binnen korte tijd had de po litie door, wie deze inbraak hadden gepleegd en zaten de meisjes in de cel. De politierechter, zowel als de officier van Justitie meende, dat hier eer van een verregaande baldadig heid dan van misdadigheid gespro ken moest worden. De officier zei, dat de meisjes, die zich artisten in de dop voelen, zelf maar moesten weten hoe zij zich kleden, maar zij zich toch maar liever aan de norma le maatschappelijke normen moesten houden. Hij vroeg tegen elk een maand voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van drie jaar. De politierechter veroordeelde de meisjes, die hij op grond van de ar tistieke begaafdheden, die zij meen den te hebben, nog eens ernstig ver maande, overeenkomstig de eis. Flats Vijzelstraat tonen opnieuw ernstige gebreken Personeel van de Amsterdamse brandweer is gisteravond op last van de gemeentelijke dienst van bouw en woningtoezicht enige uren doen de geweest met uit de gevels van enige woningen aan de Vijzelstraat stenen te verwijderen, die zo los za ten, dat zij een gevaar voor de voor bijgangers konden opleveren.Enke le dagen geleden reeds waren daar enige stenen uit het metselwerk omlaag gekomen. Het betreft hier de flats boven de daar gelegen arcade, waarvan zes ja ren geleden een der pilasters is be zweken, waardoor een gedeelte van een pui en van een woning omlaag stortten. Nadien is gebleken dat de ze pilaster niet volgens de voor schriften was gewapend. De werkzaamheden van de brand weerlieden trokken veel bekijks. De politie had de omgeving afgezet. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. V.S. van Amerika: ss. Rotterdam (9-7), ss. Maasdam (10-7), ss. Groo- te Beer (12-7); Argentinië: ms. Alni- talc (10-7), ms. Alberto Dodero (11- 7); Au-tralië: ms. Ommenkerk (11- 7), ms. Joh. van Oldenbarnevelt (13- 7); Brazilië: ms. Alnitak (10-7), ms. Alberto Dodero (11-7), ms. Cap Ver- de (13-7); Brits-Oost-Afrika: ss. Yao- lou (13-7); Canada: ss. Arkadia (9- 7), ss. Rijndam (9-7), ms. Prinses Margiret (13-7); Chili: ts. Leipzig (13-7); Indonesië: ss. Essen (9-7); Ned. Antillen: rns. Marathon (12-7); Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: ms. Carnarvon Castle (9-7), ss. Over- ijsel (11-7). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge- ven de postkantoren. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, zal woensdag 12 en 19 juli geen audiëntie verlenen. MGR. W. BOUTER WRTIG JAAR PRIESTER Op 17 juli viert Mgr. W. Bouter, bisschop van Nellore in Zuid-India, zijn 40-jarig priesterfeest. Hij is dan tegelijkertijd 40 jaar missionaris. Mgr. Bouter werd in 1895 te Am sterdam geboren. Hij trad in bij de fathers van Mill Hill en werd in 1921 priester gewijd, waarna hij al da delijk naar de Missie in Madras ver trok. Na secretaris van de aartsbis schop van Madras te zijn geweest, daarna directeur van het seminarie voor inlandse priesters en pastoor van Guntur werd hij in 1929 bisschop van het nieuwe bisdom Nellore, dat door verdeling van het aartsbisdom Madras tot stand kwam. Er waren toen 17.000 katholieken, thans bijna 50.000 gedoopten en 600 catechume nen. De 35 hoofdstaties en 2 semina ries worden bediend door 75 pries ters, van wie 50 inlandse. Het groot- en kleinseminarie tellen 60 studen ten. Haring en bier voor defilerende marinetroepen De schepen, die gistermorgen na het vlootdefilé voor anker waren gegaan, hebben gistermiddag de tienduizenden die het zich op de bou levard, de terrasjes en de pier ge makkelijk hadden gemaakt nog op enige marinedemonstraties vergast. Een helikopter haalde uit de zon overgoten zee een drenkeling uit een rubberbootje op. De raketschietoefeningen, die een aantal „Seahawk"-vliegtuigen zou uitvoeren op een vlotje in zee, kon den gen doorgang vinden, omdat de zee niet vrij was. Maar „Gru- mann-tracker"-vliegtuigen wierpen plastiekbommen uit op het doel. He laas, ze misten dit echter. Op de boulevard nam hierna de burgemeester van Den Haag, mr. H. A. Kolfschoten, geflankeerd door de commandant Zeemacht en de com mandant der Mariniers een défilé af van een kleine duizend man marine troepen en Marva's. Na afloop hiervan bood de plaat selijke afdeling van het VW de troepen haring en bier aan in circus „Strassburger". Dat de marinemen sen deze geste bijzonder waardeer den, bleek uit de vrolijke stemming en het gezang, dat het circus vulde. De feesten werden besloten met een groot vuurwerk, dat voor het „Kurhaus"-hotel in Scheveningen werd afgestoken. De chef-verkoper van de Staats mijnen, de heer G. J. M. O., heeft zijn functie neergelegd. Op verzoek van de Staatsmijnenpolitie zal hij zijn woning te Geleen voorlopig niet ver laten, noch zal hij bezoek ontvangen, aldus meldt „De Volkskrant". De voormalige chef-verkoper wordt ervan verdacht zich op onre gelmatige wijze te hebben verrijkt door middel van transacties in dienst van de Staatsmijnen. Bij de verkoop van sintels aan een firma in Hoens- broek zou hij een aanzienlijk bedrag genoemd wordt 4 ton voor zich zelf hebben weten te verwerven. De Staatsmijnen zullen proberen de on regelmatigheden, voor wat het finan ciële gedeelte betreft, in overleg met de ex-chef-verkoper recht te trek ken. Sleepboot zonk tweemaal Een drijvende bok van het ber gingsbedrijf De Graaf en Nulder te Rotterdam heeft gisteravond om 11 uur de dinsdag gezonken sleepboot „Lies" boven water gebracht en leeggepompt. Enige uren later is het schip echter op dezelfde plaats weer gezonken. - Om drie uur vanmorgen hoorden de mannen van de bergingsboten 'n geraas. Toen ze aan dek kwamen, zagen ze nog juist de boot onder wa ter verdwijnen. Een lek, waarvan men het bestaan niet had vermoed, is hiervan waarschijnlijk de oorzaak. Vandaag zal men nogmaals proberen het schip te lichten. BELANGRIJKE MEDEDELING AAN ALLE VASTE VERHULST-KLANTEN De aan een ieder van onze vaste klanten persoonlijk gerichte halfjaarlijkse die vooral dit keer ongewoon attrac tieve aanbiedingen bevat zal helaas niet op tijd in uw brievenbus liggen. De oorzaak hiervan? De overstelpende druk te en de invoering van de vijfdaagse werkweek bij de Posterijen. Maarzoals altyd.... 't zit wel goed bij Verhulst! Komt U als vaste klant gerust morgen zaterdag 8 juli op de eerste van onze voorkeursdagen ook zon der uw speciale kaart naar ons toe. WU ZIJN ZATERDAG DE GEHELE DAG GEOPEND 't zit goed bij HERIN- EN JONGENSKLEDING Grote Markt 19 Den Haag Breestraat (t.o. Stadhuis) Leiden Bedrijfschap Bloembollen meent: (Advertentie) Haagse rechtszaken Een 23-jarige monteur uit Leiden had op de uitkijk gestaan, terwijl zijn vriend een inbraak pleegde in een fabriek aan de Ceciliastraat te Leiden. De monteur floot een deuntje en als hij ophield met fluiten, dan was er onraad, zo luidde de afspraak. Er werd 15 buit gemaakt en daar kreeg de fluittist f 6 van. Later werd op de Hooglandsekerk- gracht een auto gestolen en ook daar bij had de monteur hulp verleend. Voor deze feiten had hij zich nu voor de Haagse rechtbank te verantwoor den en de Officier constateerde, dat verdachte al een stevig strafblad be zit. In verband daarmee luidde de eis dan 3 maanden gevangenisstraf benevens voorwaardelijk ter beschik king stellen van de regering met een proeftijd van drie jaar. De raadsman, mr. J. A. M. Teu- lings pleitte clementie. STRAF VERLICHT De arbeider F. Z. te Katwijk was door de politierechter veroordeeld tot stolen vee, waarvoor een heler in de arm was genomen, soms kreeg hij wat vlees en een keer hield hij een heel lam. „We zaten in financiële moeilijk heden", zo betoogde verdachte. De proc.-generaal zag weinig re den om de opgelegde straf te ver minderen. Veediefstallen uit de wei de moeten streng worden gestraft, omdat deze diefstallen zo gemakkelijk zijn te plegen. De eis luidde daarom bevestiging van het vonnis der recht bank. De verdediger, mr. K. W. Zieleman constateerde, dat verdachte eigen lijk op sleeptouw is genomen door B. en wees erop dat verdachte eigener beweging de benadeelden voorzover het zijn aandeel betrof, schadeloos heeft willen stellen. Verdachte vindt dat zijn gezin nu in moeilijkheden verkeert en zijn vroegere werkgever is bereid hem weer in dienst te ne men. PI. verzocht dan ook een zo groot mogelijk voorwaardelijke straf. Uitspraak op 10 juli. VERLICHTING VAN STRAF. Een chauffeur uit Rijnsburg was een week gevangenisstraf, omdat hy door de rechtbank veroordeeld tot 2 tijdens een onenigheid met zijn broer, weken hechtenis en ontzegging van deze met een mes had verwond. het rijbewijs voor een jaar, waar- Verdachte ontkende m hoger be- van 6 maanden voorwaardelijk met roep het feit en betoogde er in elk proeftijd van 3 jaar. geval niets van te hebben geweten. Nadat de proc. generaal bevestiging Met algemene stemmen heeft het Bedrijfsschap voor de Bloembollen- handel tijdens de gistermiddag in Tresion i gehouden openbare be stuursvergadering besloten om het Produktschap voor Siergewassen te adviseren het areaal der drie hoofd- gewassen tulpennarcissen en hya cinten) belangrijk uit te breiden. Het teeltrecht van hyacinten, zo meent het Bedrijfschap, moet met 7% ver groot, dat van tulpen met 10% en dat van narcissen met 5%. De heer Verhaar zou het areaal der hyacinten liever nog met 10% uitge breid willen zien. Hij vond het een wonderlijke zaak, dat de ver. „De Hyacinth" zo'n gering percentage uitbreiding adviseert, terwijl de hya cintencultuur toch voor het over grote deel in handen zit van expor teur-kwekers. De heer Freriks wilde met 5% volstaan, maar de heer Tege laar zou ook wel naar 10% willen. De maten veertien en vijftien lopen sterk op. Er worden nu al onmogelijk hoge prijzen voor gevraagd en ge maakt. In handelstechnisch opzicht is de ontwikkeling niet juist. Spr. wees in dit verband ook nog op de hoge prijzen, die voor teeltbewys van hyacinten worden betaald: rond ƒ8.- per roe. De heer Freriks: „We behoeven ook niet naar een groot surplus te verlangen". De heer v. d. Kolk (voorzitter Bond van Bloembollen- handelaren): „Neen, dat behoeven we niet, maar men dient ook te be seffen, dat een surplus van 5 tot 7% normaal en noodzakelijk geacht moet worden. Verleden jaar was er vrij wel geen surplus en dat is niet goed. De export moet enige armslag heb ben en niet voor een tekort te zitten" Voorzitter H. Hylkema meende, dat het PVS, dat ook een uitbreiding van 7% voorstaat, goed heeft „ge mikt". Op 1 procent nauwkeurig kan men het toch niet schatten". De laatste jaren hebben we bijzonder goede oogsten gehad. We hebben geen enkele garantie, dat dit in 1962 weer zo zal zijn. Als er te beperkt wordt uitgebreid, zou een kleinere oogst direct grote schokken geven en dat is ongewenst". Hij stelde voor om 7% te adviseren. De heer v.d. Kolk merkte nog op, dat de exporteurs bereid zijn zelf zware lasten op de schouders te ne men om de export naar Amerika om hoog te wrikken. Maar dan wil men ook zien, dat er een maximale uit breiding van het teeltrecht komt. De heer Freriks liet zich niet zo gauw vermurwen. Verleden jaar is 7% van het teeltrecht onbeplant gebleven. Als we er nu 5% bijdoen is het nog 12% bij elkaar. Voorzitter Hylkema attendeerde, dat een bepaald percen tage van het teeltrecht altijd onbenut blijft, ongeacht de vraag of men veel Het zou aan verdachte te wijten zijn, dat op het gevaarlijke kruis- S3 had g!ëisA h.e'ftAen Pun' VoorschoterwegChurchilllaan nf 3 a *e™ordcel.d tot 1 40 te Voorschoten met een door hem be- dagen hechtenis en voor- stuurde vrachtauto een botsing plaats waardelijk 1 maand gevangenisstraf vond met een personenauto, waarbij met 3 jaar proeftijd. VEEDIEFSTAL. bestuurder van laatstgenoemd voertuig werd gedood. In hoger be- „Mijn vrouw zit nog meer in de roeP vorderde de proc.-generaal 3 narigheid dan ik", zo redeneerde een gevangenisstraf en ïntrek- 23-jarige betonarbeider uit Alphen. n van rijbewijs gedurende 1 aan den Rijn. Hij had hoger beroepjau;f j v* aangetekend tegen een vonnis, waar- iÏj f?cnV8r?ac f bij hij door de rechtbank destijds veroj>rdeeld tot f boete of veroordeeld was tot 6 maanden ge- dagen hechtenis; 14 dagen hech- vangenisstraf, waarvan 1 maand *ems voorwaardelijk met 3 jaar - nrnoftn/I on in trolcIrI n rr proeftijd en intrekking van het rij bewijs voor 6 maanden met vermin dering van de tijd sinds dit is inge- voorwaardelijk en een proeftijd van 3 jaar. Samen met een vriend had ver- - dachte in de omgeving van zijn trokken woonplaats schapen, lammeren en kippen gestolen. In een z|jtak van het Wilhelmi- Het meest erfelijke vond de pre- nakanaal is gisteren het 7-jarige sident van het Hof wel, dat verdach- knaapje B. Lejeune van een pijler te zelfs van zijn werkgever en van gevallen en verdronken. Vriendjes zijn toezichthouder na een vroegere alarmeerden een voorbijganger, die veroordeling diefstallen van vee had terstond in het water dook en het gepleegd. ventje van de bodem haalde. Kunst- Soms kreeg verdachte wat geld als matige ademhaling mocht niet meer opbrengst der verkoop van het ge- baten. BRAND IN ROTTERDAM Een grote opslagloods, waarin voorraden beschuit, vaten olie, ma teriaal van een aannemersbedrijf en een aardappelhandel ondergebracht waren, is gisteravond een prooi van de vlammen geworden op de Char- loiselagedijk, welke de grens vormt tussen Rotterdam en Barendrecht. Even na kwart over tien brak de brand uit. De oorzaak is niet bekend. Het vuur ontwikkelde zich zeer snel tot een grote brand. Fel sloegen de vlammen uit en de hitte was weldra zo groot, dat de loods niet meer te benaderen viel. De brandweer had inmiddels met meer moeilijkheden te kampen. Een smalle sloot en een dunne drinkwaterleiding was alles waarmee de brandweer kon werken. De loods ging verloren, maar omlig gende huizen konden worden be houden. Met de loods verbrandden drie auto's van de aardappelhandel. Een vierde wagen werd nog bijtijds gered. VEEL ROOK IN ROTTERDAM Vanmorgen omstreeks half zes is door tot nu toe onbekende oorzaak een zeer felle brand uitgebroken in een grote opslagplaats op de terrei nen van de n.v. W. H. Müller en Co aan de St. Jobshaven te Rotter dam. Het werk van de brandweer werd ernstig belemmerd door de grote rookontwikkeling. BOOMKWEKERIJ BEVREDIGEND De Nederlandse boomkwekerij heeft in het seizoen 1960-1961 tame lijk bevredigende resultaten geboekt. Tot deze conclusie kwam vanmid dag de heer C. Dirken, voorzitter van de boomkwekersvakbond van de katholieke Nederlandse boeren- en tuindersbond, op de algemene ver gadering van de vakbond in Utrecht. De export van boomkwekerijpro- dukten had in 1960 een waarde van 40.565.000, bijna zeven miljoen gul den meer dan in 1959. De heer Dirken waarschuwde te gen een te hoog opdrijven van de exportprijzen. „Onze bedrijven staan en vallen met de export", zo zei hij, „en als we te duur worden gaat men in het buitenland zelf de produktie ter hand nemen Met betrekking tot de erkenningsregelingen merkte de heer Dirksen op, dat de bestaan de erkennningsregeling voor de boomkwekerij na een eventuele aan vaarding van het onlangs ingedien de nieuwe wetsontwerp „erkennings regelingen" waarschijnlijk zonder veel wijzigingen zal worden gecon tinueerd. of weinig uitbreidt. Met algemene stemmen werd besloten het PVS te adviseren het hyacintenareaal met 7% te vergroten. Wat betreft de narcissen merkte de heer Verhaar op, dat de tijd nu rijp lijkt, deze cultuur geheel vrij te geven. De variëteiten, die de laatste jaren in het surplus terechtkomen, worden door de handel niet ge vraagd. De heer Tegelaar kon met dit standpunt gedeeltelijk instemmen, maar vond aan de andere kant het gevaar van een vrijgeven der cultuur zeer groot. „Als je de hoeksteen weg neemt, is er een kans dat het gehele gebouw instort", aldus spr. Voorzitter Hylkema had trouwens al opgemerkt, dat het grote proble men zou geven, ook al wat betreft heffingen, surpluskortingen, enz. Het Bedrijfschap zal nu een uitbreiding van 5% adviseren voor de narcissen. Het PVS meent, dat voor tulpen met 7% volstaan kan worden. In het najaar wil men dan bekijken of er plantgoed genoeg is om er 10% van te maken. Het bedrijfschap besloot een uitbreiding van 10% te adviseren. De bezorgdheid, die in het PVS was geuit, dat anders wellicht lever bare bollen aan de handel onttrokken zullen worden, noemde men weinig gegrond. Zelfs al worden geringe aantallen aan de markt onttrokken, dan neemt de export dit ongerief op de koop toe. Door deze verklaring hoopt men gelijk de bezorgdheid van het PVS weg te nemen. Voor men tot dit be sluit kwam, waren diverse interes sante bijzonderheden aan de open baarheid prijs gegeven. Zo verkon digde de heer Tegelaar de mening, dat het opplanten van leverbare bol len nogal eens een fiscale kwestie is. Trouwens het feit, dat men nu aan de vooravond staat van een uitbrei ding, die minstens 7% zal bedragen en dat men dan nu voor tulpenteelt- recht nog vrolijk 6.- per roe be taalt, is een bewijs voor deze instel ling. De heer v. d. Kolk zei, dat de export eindelijk eens wat meer arm slag moet krijgen. We moeten een uitbreiding van minstens 10% advi seren. Iedere uitbreiding hier zal 'n rem betekenen op de groei van de buitenlandse culturen. Over de wijze van vaststellen van de binnenlandse- en de minimum ex portprijzen, besloot men te adviseren het oude systeem te handhaven. Wel zal men het PVS wijzen op de steeds stijgende kosten. Men gaat immers werken met een rapport van 1959 aan de prijzen van 1962 Onderzoek naar kanker en leeftijd Voedingsgewoonten van patiënten Het jaarverslag 1960 van de stich ting „landelijke organisatie voor de kankerbestrijding" vermeldt o.m. dat toestemming is verkregen om uit het basismateraal, waarover het centraal bureau voor de statistiek beschikt, een afstervingsstatistiek van de opeenvolgende generaties sa men te stellen en wel in het bijzon der een statistiek van de afsterving tengevolge van kanker. Op deze wij ze zal een beter beeld worden ver kregen van het verband tussen kan- kersterfte en leeftijd, alsmede van de bestaande verschillen voor de af zonderlijke lokalisaties en van even tuele verschuivingen die zich in dit opzicht in de loop van de tijd bij opeenvolgende generaties voordoen. Op 1 juni van het verslagjaar werd de enquête naar de voedingsgewoon ten bij maagkankerpatiënten en con trole-personen beëindigd. In de pe riode september 1958 tot juni 1960 zijn in totaal de gegevens verzameld van 357 patiënten met maagkanker, van 601 patiënten met een kanker elders gelocaliseerd en van 493 pa tiënten, klinisch zonder kanker, doch met een andere aantoonbare ziekte. In ongeveer dezelfde periode werden in de Verenigde Staten van Amerika 160 patiënten, in Japan 240, in IJs land 44 en in Joegoslavië 53 patiën ten met maagkanker geënqueteerd en een daarmee corresponderend aantal controles. Veel buitenlands voorlichtingsma teriaal werd ontvangen, speciaal be trekking hebbend op het verband tussen roken en longkanker en ge gevens over rookgewoonten onder de jeugd en de ingezette bestriidings- acties onder de rokende jeugd. De heer M. van der Voet, voorzit ter van de bond van smeden-, con structie- en machinebedrijven uit Leiden, heeft gisteren op de jaarver gadering van deze bond gezegd, dat de groep middelgroot- en kleinbe drijf in de metaalsector niet het slachtoffer mag worden van de ge differentieerde loonpolitiek. Tengevolge van de regeringspoli- tiek ontstaan telkens discrimineren de situaties tussen de grot- en klein- metaal. De kleinmetaal zal in deze situaties en nog minder in deze po litiek mopen berusten.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 11