Spaanse Fiesta in Italiaans Turijn „Thuis bij dr Dreds" Atletiekkampioenschap Koninklijke Landmacht in de Leidse Hout Zilverberg raakte de vierde plaats kwijt Nieuwe drankwet op komst? Feijenoord favoriet tegen Schalke '04 CONCOURS HIPPIQUE IN UTRECHT Ronde van de Toekomst WOENSDAG 5 TULI 1961 U- DE LEIDSE COURANT Het sportpark in de Leidse Hout stond gisteren geheel in het teken van de atletiekkampioenschappen van de Koninklijke Landmacht, die jaarlijks door de Sportcommissie van de K.L. worden georganiseerd. Reeds zeer vroeg in de ochtend arriveerden de deelnemende korpsen uit alle garni zoensplaatsen van ons land per trein of autokolonne in de Sleutelstad en toen om 9 uur het laatste startnummer was uitgereikt kon het wedstrijd secretariaat melden, dat ruim 600 deelnemers in aktie zouden komen. Het wedstrijdprogramma omvatte in de ochtenduren de korpswedstrijden om het korpskampioenschap 1961, waaraan in totaal 24 korpsploegen deelna men. Na de middagpauze vonden de individuele wedstrijden plaats met als inzet het persoonlijke kampioenschap op de 12 te verwerken atletieknum- mers. Dank zij de perfecte organisatie met als algemeen leider de majoor G. Storm en de zeer bekwame wedstrijdleiding van de res. luit.-kolonel Jutte (Leiden) had het geheel een zeer vlot en alleszins geslaagd verloop. Korpskampioenschap voor K.M.A. De 27-jarige Pauke Meijers, oud- ln het programma „Thuis bijdat donderdagavond door de Vara-tele- speler van NEC en De Graafschap, visie zal worden uitgezonden, is Laurens ten Cate te gast bij dr. W. Drees, die de laatste jaren voor Feijenoord, die vandaag in Den Haag zijn zeventigste verjaardag viert. De foto geeft zij het al enige tijd niet meer in de beeld van de opname voor deze uitzending, waarvan Ellen Blaaser de hoofdploeg, uitkwam, is aangekocht regie voert. door de Bredase ere-divisieclub NAC. DE RONDE VAN DE TOEKOMST Smilio Cruz is de naam van de winnaar van derde etappe van de Ronde van de Toekomst en Francisco Gabicagoceascoa heet de man, die op zijn beurt de gele leiderstrui van de Brit Ramsbottom heeft overgenomen. Het was een Spaanse Fiesta in het Italiaanse Turijn, waar - het verhaal •ver de warmte dreigt eentonig te worden - nauwelijks honderd mensen waren al zo vroeg naar het in een stekende zonneschijn bakkende stadion gekomen om voor de intocht van de Tour de France ook de Ronde van de Toekomst te zien binnenkomen. En daarmee demonstreerde het Italiaanse publiek, dat toch heus niet gauw thuisblijft wanneer het warm is, dat het voor het nieuwe evenement van Jacques Goddet nauwelijks enige belang stelling heeft. praten. Je gaat maar voor in het peloton rijden en als die en die ren ners er vandoor gaan, ga je gewoon met ze mee. Jawel, maar wanneer j§ in een temperatuur van 35 graden tussen de wielen komt te zitten en een paar betere klimmers nemen in de bestijging van zo'n Alpenreus de benen, dan heb je meer nodig dan nummers op je stuur en goede wil. En aan die roede wil ontbreekt het in de Nederlandse ploeg beslist niet. De Jongens hebben de bergen met angst en beven tegemoet gezien en aan het einde van de eerste rit rond Saint Etienne hadden er een paar wel zo naar de trein willen gaan. Nn op de derde dag fietcten zij op de Alpenwegen, met aan de ene zijde van de weg de plekken met eeu wige sneeuw en aan de andere zijde de gapende, soms honderden meters diepe afgronden, alsof zij nooit anders dan in het gebergte hadden gekoerst. Ach, misschien hebben Zilverberg, Hu- gens en Janssen, die in de slag zaten, en de anderen het allemaal niet eens ge zien. Misschien hebben zij steeds zitten turen naar die nummers op bun stuur en op de ruggen van hun concurrenten. Natuurlijk zijn zij attent geweest, maar zij waren doodeenvoudig niet bij machte om mee te gaan met die eerste ont snapping, die na dertig kilometer bij Modane werd ingezet en die voor de uitslag van de rit en daarmee voor de vele wijzigingen in het algemeen klas sement voor zo grote betekenis is ge worden. De lange en langzame klim naar de Mont Cenis was toen al begonnen en de tamelijk voorin rijdende Neder landers zagen machteloos toe, hoe de aanval werd ingezet. Een groot gevaar school er dadelijk niet in, want de best geplaatste fnan onder de vluchtelingen was de Belg d'Huynslager en die stond op 9 minuten en tien seconden van Zil verberg. Verder bevonden zich in dat groepje: twee andere Belgen, Desmeth en Njjs, de Zwitser Fuchs, de Duitser Bruisend van strijdlust In vele opzichten toont deze ronde voor amateurs en onafhankelijken een totaal ander beeld dan de grote Tour de France. Elke dag opnieuw wordt er bij elke trap op de pedalen door de gehele stoet aan aanvallen gedacht. Wie gisteren op vijf of zelfs meer minuten is gefietst kan van daag een verantwoorde poging doen de leiding in het klassement te ver- overeen om morgen weer een tiental plaatsen naar onderen te duikelen. Het bruist in de karavaan van «trljdlust, voortdurend wisselt het strijdbeeld, telkens springen er ren ners van de ene groep naar de an dere over van ploegtaktiek, van ver dedigend rijden, is vrijwel geen sprake. Nummers op de fietssturen Sjefke Jansen had maandagavond in Saint-Jean-de-Maurinenne, van waar de etappe van iets meer dan 150 km over de 2100 meter hoge Mont Cenis-pas naar Turijn leidde met zijn jongens besproken hoe de positie van Huub Zilverberg - toen nog vierde in het algemeen klasse ment met 1 min. 13 sec. achterstand - moest worden verdedigd. Hij had de ploegtaktiek dus be sproken en hij was daarbij zelfs zo ver gegaan, dat op de sturen van de fietsen de numers liet plakken van de renners die speciaal in de gaten moesten worden gehouden: „Met die mannen moet je altijd meegaan, de anderen kim je laten lopen" Ploegleider Jansen had makkelijk Kunde, de Brit Hinds, de Italiaan Zan- canaro en de Spanjaard Menendez. Daar viel het peloton langzaam in stuk ken uiteen, waarbij het een voortdu rend va-et-vient tussen de groepen werd. Vanuit de achterhoede kwam de Zuidslaviër Valcic naar voren, weer zonder dat Zilverberg of een van de anderen zijn wiel hadden kunnen pak ken. Toen Zilverberg later, nadat de steile afdaling was gedaan, door lekke banden langzaam maar zeker begon te rug te vallen en de anderen wel de ge legenheid kregen mee te gaan, durfden zij het niet te wagen, om niet nog meer concurrenten van de blonde Huub naar voren te slepen. Jan Janssen: goede klimmer Vooral voor Jan Janssen, die zo voor treffelijk met Zilverberg was meege- klommen, was dit jammer. Hij kwam in voortreffelijke conditie als eerste Neder lander op de veertiende plaats met een achterstand van 3 min. 40 sec. op Cruz ever de streep, maar wanneer hij dobr had durven gaan, had hij alle kans ge had aansluiting te verkrijgen met de eerste groep achter de Spanjaard, die slechts 44 seconden achterstand had. Na veertig kilometer hadden Valcic en de Spanjaard Cruz aansluiting met de kopgroep gekregen, die nu uit vijf tien man bestond. De beste Nederlander was op dat moment Dick Groeneweg met een achterstand van 1 min. 44 se conden. In het laatste steile deel van de be klimming, dat na 53 km bij de ravitail lering van Lanslebourg begon, sloeg Ga bicagoceascoa, door de volgers gemaks halve- kortweg Gabica genoemd, zijn slag. De tengere blonde Kimde was het eerst boven, op vijftien seconden ge volgd door Zancanaro, op 25 seconden door Menendez, op 35 seconden door Hinds, op 55 seconden door Fuchs en d'Huynslager. Gabica had toen nog maar 1 min. 20 seconden achterstand. Op vier min. 5 seconden kwam een groepje met Zilverberg en Janssen door. Groeneweg v/as toen tot 4 min. 55 seconden terug gevallen, de andere Nederlanders lagen op 5 en meer minuten met Verstraete als laatste op 10 min. 15 seconden. Veel verandering is er aan de kop niet meer gekomen. Het eerste tiental daal de gezamenlijk, terwijl Gabica de 1 min. 20 seconden kon overbruggen om bij Susa (90 km) in de eerste groep door te komen. Vijfentwintig kilometer voor de finish heeft een zevental renners zich losgemaakt uit het peloton om een ach tervolging op de kopgroep in te zetten. Bij dit groepje bevond zich Jan Janssen, die op de sintelbaan van Turijn als eer ste van dat groepje binnenkwam. Alvorens tot de prijsuitreiking over te gaan sprak de brigade-generaal J. R. Schumaker na afloop van de wedstrijden nog een kort slotwoord, waarin hij o.m. allen, die tot het wel slagen van deze dag hun medewer king hadden verleend zijn zeer har telijke dank betuigde. De korpsprij- zen bestonden uit een drietal fraaie bekers, terwijl de individuele kam pioenen een medaille in ontvangst mochten nemen. Het korpskampioenschap 1961 van de K.L. werd ditmaal gewonnen door de KMA te Breda met in totaal 14 punten. De tweede prijs werd be haald door de S.R.O.I. met 22 punten terwijl de Artillerieschool met 29 punten op de derde prijs beslag leg de. De uitslagen van de individuele kam pioenschappen 1961 luidden als volgt: 100 m: 1 Mar. Vos, 11 sec., 2 Sgt. 1 v. 't Hof, 11.4, 3 Techn. Opz. Luykx, 11.5. 200 m: 1 Mar. Vos 22.8, 2 sgt. 1 v. 't Hof 24.-, 3 sgt v. Rijnsoever, 24.1. 400 m: 1 sgt. Moerman 50.2, 2 sgt Nijs- ten 50.4, 3 mar. De Winkel. 52.1. 800 m: 1 mar. Snepvangers 1.56.4, 2 sgt. Piet 2.02.2, 3 sgt. Klos 2.02.8. 1500 m: 1 wm. Künen 4.08.7, 2 sld. Keyzer, 4.14.7, 3 sld. De Rijcke 4.15.3. 5000 m: 1 sgt. Christ 15.42.7, 2 tit. Kooiman 15.45.6, 3 sld. Scholtink 15.55.9. Verspringen: 1 sgt. Moerman 7.08 m, 2 sld. Goverde 6.75, 3 kpl. Jutte 6.49. Hoogspringen: 1 sld. Koster 1.72 m, 2 wm. Heemskerk 1.72, 3 sgt. Stevens 1.60. Hinkstapsprong: 1 wm. 1 I. A. de Jong 13.25, 2 sld. v. d. Berg 13.20, 3 elt. Lou- kes 12.89. Kogelstoten: 1 huz. v. Meegen 12.34, 2 wm. 1 De Lange 12.29, 3 cs Felius 12.29. Speerwerpen: 1 vdg. Gullink 50.12, 2 sld. Miltenburg 49.60, 3 vdg. Versteeg 48.74. Discuswerpen: 1 vdg. De Kiewit 39.-, 2 huz. Van Meegen 38.50, 3 sgt. Hamer 38.84. ZEILEN 13 Landen naar Europees kamp. Flying Dutchman Dertien lénden hebben ingeschreven voor het Europese kampioenschap Flying Dutchmanklasse, dat van 6 tot en met 16 juli a.s. in de omgeving van Bendor (Fr) wordt gehouden. Het zijn Nederland (Bart Kraan), West-Duitsland, België, Frankrijk, Spanje, Oostenrijk, Denemar ken, Zwitserland, Hongarije, Rusland, Oost-Duitsland, Zweden en Engeland. Daarnaast wordt er een internationale wedstrijd gehouden, waaraan door een veertigtal boten wordt deelgenomen. Van Nederlandse zijde starten hier Eggels, Schooneveld, Aager, De Vries en Gulcher. Naar A.N.P. verneemt is dezer da gen het lang verbeide ontwerp-drank- wet ter vertrouwelijke kennisneming toegezonden aan die groepen in de Nederlandse maatschappij, op wier oordeel over dit ontwerp de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid en de staatssecretaris van Eco nomische Zaken prijs stellen. Het ontwerp moet dienen ter vervan ging van de vestigingsregeling Hore cabedrijven en slijtersbedrijf. Volgens het ontwerp zal men in de toekomst voor het uitoefenen van deze bedrijven kunnen volstaan met één vergunning. Ter verkrijging van die vergunning zal moeten worden voldaan aan eisen met betrekking tot kredietwaardigheid, zedelijkheid en minimumleeftijd, terwijl er ook eisen gelden voor de lokaliteiten. Bo vendien zijn er eisen omtrent han delskennis en vakbekwaamheid. Een van de in vakkringen gerui me tijd in de aandacht staande vraagstukken is de kwestie van het aan een maximum gebonden aantal vergunningen. Dit maximum zou in het ontwerp ook vervallen zijn. Het ontwerp is o.m. gezonden aan de centrale raad voor de volksge zondheid. Aan de vereniging van Ne derlandse Gemeenten, aan de colle ges van Gedeputeerde Staten, aan de commissie van overleg met het be drijfsleven inzake het alcoholvraag stuk en aan de sociaal-hygiënische commissie. Deze week de laatste toto van dit seizoen, waar voor wij onze prognose geven: Feijenoord-Schalke 04 - De Rotterdammers zijn uiteraard favoriet na hun grote overwinning van verleden week. Vooral het won. Sparta heeft 'n voor treffelijke mentaliteit in dit soort wedstrijden. We rekenen daarom tenminste op een glijk spel. Göteborg-Chaux-de- Fonds - Na het zwakke begin van de Zwitserse ploeg tegen Feijenoord zelfde formatie op eigen grond Oergrypte ontmoe- koste van alles willen be houden en dat betekent, ten en dat betekent, dat dat het in Osnabrück de Grenchen zijn eerste over- return wedstrijd tegen die club zal moeten winnen. Hetgeen zeer waarschijn lijk zal gebeuren. Basel-Tasmania - Beide clubs zijn reeds uitgescha- Wiener SC-Spartak spel van Bennaars als heeft het zich aardig her- rechtsbuiten valt de laat ste weken op. Eindelijk steld. Het dwong verleden week op eigen grond Gö- hebben de Rotterdammers teborg een gelijk spel af. nu een complete voorhoe- Maar de wedstrijd, die de. Vroeger moest het al leen van Moulijn komen, maar met Bennaars als rechtsbuiten zijn de Rot terdammers nog sterker. Zürich-Ajax - De Zwit sers beklaagden zich ver leden week over de lange reis en het warme weer. „We hadden op een gelijk spel gerekend en nu werd het de grootste nederlaag, die we ooit sinds ons be staan hebben gehad," zo vertelde de president van de Zwitserse club. „Ajax speelt volgende week in Zürich. Gelooft U mij, het wordt geen 9-1." VVV-Borr. Neunkirchen - De nederlaag, die VVV verleden week tegen Bor- russia leed (5-3) behoeft niet bepaald bij de thuis wedstrijd van verstrek kende betekenis te zijn. De Venlonaren hebben 'n prima wedstrijd gespeeld en slechts een strafschop op 'n psychologisch ogen blik heeft hen van 'n ge lijk spel afgehouden. Een gelijk spel in Venlo is voor VW zeker bereikbaar. Elfborg-Sparta Dit wordt de moeilijkste wed strijd voor Sparta in deze competitie. Het Zweedse Elfsborg had in Rotter dam met de rust nog een 3-1 voorsprong, maar cup- fighter Sparta kwam in de tweede helft met enthou siast spel terug, zodat het tenslotte toch nog met 4-3 terdag in Zweden zal wor den gespeeld, geeft voor de Zwitsers geen enkele hoop op een overwinning. Malmö-Pirmasens 'n Zeer belangrijke wedstrijd keld voor de eerste plaats Spartak heeft zijn kans in groep 8. (Sparta en Elfsborg hebben de lei ding). Basel won verleden week zijn eerste wedstrijd in Berlijn en er is alle re den om aan te nemen, dat het thuis ook van Tasma nia gaat winnen. Wiener AC-Slovan Bra tislava Dit is de laatste kans voor Wiener AC om in groep waarin Ajax speelt. Pirmasens heeft de leiding met 5 punten, Mal- mö heeft er en Ajax 3. Bij een gelijk spe1 tussen deze clubs heeft Ajax weer volledig de kans in eigen hand, omdat het zo wel Pirmasens als Malmö nog thuis krijgt. We ne men aan, dat Malmö ove rigens de beste kansen heeft op een overwinning. Grenchen-Oergrypte De Zwitserse club ver richtte in Zweden een op merkelijke prestatie om koploper Oergrypte 'n ge lijk spel af te dwingen. Daardoor is er nog van ri les in dez afdeling moge lijk. Grenchen - dat nu eens Volledig uitkwam - zal volgende week in de- mee te doen in de strijd om de eerste plaats. De nederlaag, die het tegen Slovan leed (3-0) biedt overigens weinig perspec tief. Met uitzondering van Vienna Wien doen alle Oostenrijkse clubs 't zeer slecht. Banik-Grazer AC - Het zelfde geldt voor Grazer. Het slikte vorige week 'n 3-6 nederlaag tegen Banik. Het is reeds uitgeschakeld en het verzet tegen Banik zal weinig te betekenen hebben. Osnabrück-Motor Jena - Motor Jena is de tweede kandidaat in groep 2 voor de bovenste plaats, 't Heeft slechts een punt minder dan Banik. Het zal die ten gegrepen om de tweede plaats te behouden, 't Won met 4-2 van Wiener SC, waardoor ook dit Weense team als uitgeschakeld kan worden beschouwd. De return wedstrijd, die zater dag wordt gespeeld, heeft voor de Weners geen en kele prikkel meer. Dynamo Berlin-Gornik - Gornik heeft thuis 'n tri omfantelijke overwinning behaald, maar 't staat al lerminst vast, dat het dit zondag in Berlijn weer zal kunnen beriken. Bij 'n ne derlaag is Dynamo uitge schakeld, maar de Berlij- ners spelen op eigen grond zeer sterk, zodat we het op een gelijk spel hou den. Tatran-Vienna - Vienna is de enige Oostenrijkse club, die een kans heeft om in de finale-poule te komen. Het speelde zon dag jl. gelijk tegen Tatran in Wenen er. het zal zich tot het uiterste inspannen om dit resultaat zondag ook in de uitwedstrijd te veroveren. Dan behoudt 't zijn twee punten, die het nu heeft. Kickers Offenbach-Lo- komotieve - Een van bei de clubs kan zich nog 'n kleine kans veroveren om bij de leiders te komen. Offenbach leed een kleine nederlaag (2-1) in Lepizig. We tippen ook voor deze wedstrijd, dat de thuis club het voordeel heeft, zodat Offenbach zich als derde kandidaat voor de bovenste plaats zal aan melden. In het kader van de studentenfeesten in Utrecht is gistermiddag bij het kasteel van Doorn een concours hip- pique gehouden. Onder de vele studenten, die dit sportgebeuren gadesloegen bevond zich ook prinses Irene. De foto toont de prinses in gesprek met de te paard zittende adjudant van H.M. de Koningin, majoor W. F. K. Bis- t schoff van Heemskerck, die deelnam aan de wedstrijden. m Se ETAPPE ST. JEAN-DE-MAURIENNE- TURIJN 1 Cru* (S.) 151 km in 4 u. 4 min. 9 sec. (met bonificatie 4.03.09). Op 44 sec.: 2 Fuchs (Z.) met bonifica tie 4.03.23; 3 Hinds (GB), 4 Zan canaro (L), 5 Desmeth (B 6 Ga bica (S.), 7 Menendez (S.), 8 Nijs (B.), 9 Valcic (Z.-S.), 10 Van d'Huynslager (B.), 11 Kunde (D.), 12 Bradley (GB), 13 E. Jacobs (L.). Op 3.41: 14 Janssen. Op 3.43: 15 Pa- checo (P.). Op 3.45: 16 Levacic (Z.- S.), 17 Fantinato (I.), 18 Grassini (L.). Op 8.36: 24 Hugens. Op 9.39: 35 Zilverberg, 46 Knoops, 49 Groe neweg. Op 15.35: 69 Snijder, 83 Van der Ven; 88 Verstraete. De Canadees Bolzon en de Ma rokkaan Emhanl staakten de strijd. Richter, Raab (beiden Duitsland) Miele, Battelo (beiden Canada), Abdullah, Ahmed (belden Marok ko) en Johanssen (Scandinavië) ar riveerden te laat, maar mogen van daag weer starten. Er zijn nog 110 renners in de koers. DAGPLOEGENKLASSEMENT 1 Spanje (Cruz, Gabica en Mene- dez) 12.12.53. Op 1.46: 2 België. Op 7.48: 3 Italië. Op 10 28: 4 Gr.-Brit- tannië. Op 13.36: 5 Luxemburg. Op ALGEMEEN KLASSEMENT 1 Gabica 11 u. 54 min. 25 sec. Op 6.36: 2 Ramsbotton. Op 6.49: 3 Car doso. Op 7.25: 4 Cruz. Op 7.29: 5 De Rosso. Op 7.34: 6 Lebaube. Op 7.49: 7 Zilverberg. Op 7.54: 8 Le vacic. Op 8.08: 9 Van d'Huynslager. Op 11.22: 10 Kunde. Op 12.19: 11 Nijs. Op 13.48: 12 Hinds. Op 14.29: 13 Hentges. Op 14.45: 14 Fantinato. Op 14.58: 15 Cauvet. Op 17.42: 23 Janssen. Op 21.38: 33 Hugens. Op 25.08: 38 Knoops. Op 27.10: 45 Snij der, Op 31.34: 50 Verstraete. Op 33.12: 52 Groeneweg. Op 43.46: 71 Van der Ven. ALG. PLOEGENKLASSEMENT 1 Spanje 2 p., 2 Frankrijk 1 p. PUNTENKLASSEMENT 1 Cruz 35 p., 2 Cardoso 30 p., 3 Ramsbottom 29 p., 4 Lebaube 26 p., 5 Gabica 24 p., 6 Jaisli, Zilver berg en Fuchs 20 p., 9 Cauvet en Hinds 16 p., Janssen 3 p. BERGKLASSEMENT 1 Ramsbottom, Kunde en Gabi ca 10 p., 4 Hernandez en Zancana ro 9 p., 6 Zilverberg en Menedez 8 p., 8 Hinds 7 p., 9 Cardoso en Sinds gistermorgen telt de ge meente Uithoorn 10.000 zielen. De heer P. C. W. Balvert, die zijn maandag geboren zoon Petrus Johan nes Maria kwam aangeven, kreeg tot zijn verrassing van de burgemeester, de heer C. A. M. Koot, een spaar bankboekje met een eerste inleg van 150.Deze -inleg zal door de Land- en Tuinbouwbond te Uithoorn nog met honderd gulden worden ver hoogd. De pasgeborene, die in Uit hoorn de 10.000 volmaakte, is het vierde kind in het gezin Balvert. Ook voor de schoolkinderen in Uithoorn, in totaal 3200, was het dinsdag een feestelijke dag. Zij kre gen allen op school ter ere van de pas geboren tienduizendste inwoner een tractatie. 400 DAMESJAPONNEN VERBRAND. Een klein brandje ir een kelder aan de Laan van Meerdervoort in Den Haag heeft maandag een schade van 15.000.aangericht Het vuur verteerde of beschadigde n.l. 400 da- inesjaponnen, die in de als opslag plaats gebruikte kelder werden be waard. Met een nevelstraal bluste de brandweer de vlammen, maar de schade, die overigens door de verze kering wordt gedekt, wa3 toen reeds toegebracht.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 9