AARDOLIE IN ZUID-HOLLAND VORIG JAAR OVERTROF PRODUKTIE DIE VAN SCHOONEBEEK (DRENTHE) Nederlandse bodem dekt 25% van eigen behoefte - Corso en tentoonstellingen geschenk voor 60-jarige VVV WOENSDAG 5 JULI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 monde, Ridderkerk, Leidschendam en Nieuwerkerk. Het artkiel in het ETI-rapport ein digt aldus: ^ARDOLIE en de nevenprodukten van deze delfstof zijn niet iets van onze beschaving. Reeds 3000 jaar voor Christus kenden namelijk al de Soemeriërs, een volk uit Mesopotamië, het asfalt en de oude Chinezen gebruikten al. lang voor onze jaartelling het natuurlijke aardgas voor de ver damping van zeewater bij de zoutwinning. Later ontdekte men, dat de aardolie bijzonder geschikt was als lamp-olie. Om aan dit produkt te komen groef men schachten in de grond en de olie bor relde dan - of vaak genoeg ook niet - omhoog. Dit systeem voldeed op het laatst natuurlijk niet meer en men zocht andere wegen om aan dit belangrijke produkt te komen. Kolonel Draken uit Pennsylvanië kwam in 1859 het eerst op het idee van boringen. Vanaf dat mo ment nam het petroleumbedrijf een geweldige vlucht. Werd er op die manier in 1860 nog slechts 70.000 ton aardolie gewonnen, in 1900 was dit cijfer al opgelopen tot ruim 20 miljoen ton en ln 1946 was de totale wereldproduktie 390 miljoen ton. Nog geen dertig jaar geleden leek het niet erg waarschijnlijk, dat de ondergrond van Nederland aardolie zou bevatten. Wel niemand zal des- vig is geweest - waardoor de olie en weg van Stompwijk naar Zoetermeer het aardgas in zgn. plooien in de aar- heeft kunnen zien. Wanneer het gas de zich in oliemeren en gasbellen is echter in hoeveelheden naar boven gaan verzamelen dan in het Oosten komt, die ten nutte gemaakt kan „M_ h(,hh,„ j,. hinnen. van het land het geval was terwijl „orden, verkoopt de N.A.M. dit - nor ook de „geschiedenis van de vor- VOor zover niet voor eigen doelein- v0 d kwart uit eieèn mvng van de gesteentelagen anders den nodie aan het Staatseasbe- u meer aan kwart uit eigen is verlopen, ligt de verklaring, dat de drijf. g kunnen worden jedeia. oZie in Zuid-Holland in een groot aantal kleine velden wordt aange- niet> a.he<m omhoog ge- Nog steeds wordt er in ons land dóór- gegaan met het zoeken naar aardolie troffen en niet zoals bij Schoonebeek bracht bij de exploitatie van de olie- en aardgas, waardoor de positie van in één groot veld. velden, doch wordt eveneens gewon- Nederland meer en meer wordt véf- nen uit de zgn. gasvelden, zoals die stevigd. Dat de provincie Zuid-Hol- zijn gevonden in Zuid-Holland bij land hierbij zo'n belangrijke bijdrage AARDGAS /~\P VERSCHILLENDE manieren wordt de in Ziuid-Hollamd ge wonnen aardolie naar de raffinade rijen gevoerd. De olie van de velden Wassenaar en Zoetermeer b.v. gaat via een pijpleiding naar een verlaad - emplacement aan de Loolaan te Den Haag, waar de olie in tankwagens wordt gepompt en vandaar per trein naar de ox/slagtanken in Vlaardingen en naar de Esso-Raffinaderij aan de Botlek. Wanneer bij een nieuw veld de oliewinning en dus ook de hoeveel heid gas nog gering is, wordt dit laatste produkt aan de luoht ver brand. Men ziet dan de bekende gas vlammen, zoals men die al jaren in de buurt van Zoetermeer langs de Rijswijk, Oude Lede (gemeente Pijn- levert, moge dit artikel hbeben aah- acker), Noordwijk, De Lier, IJssel- getoond. Omvang aardolieproduktie in Zuid-Holland en Schoonebeek Jaar Produktie in m3 Zuid-Holland Schoonebeek 1953 2.875 904.850 1956 154.470 1.062.060 1959 790.575 1.157.260 1960 1.060.045 1.032.710 "VTA DE UITVINDING van de verbrandingsmotor, die zoals bekend een geweldige evolutie ten gevolge had, kwam de grote vraag naar benzine en al snel ging de produktie van deze brandstof die van de petroleum overvleugelen. Er wordt ontzaglijk veel olie in alle mogelijke vormen gebruikt. Over de gehele wereld rijden bijvoorbeeld al 50 miljoen auto's, de wereldkoopvaar- dijvloot vaart grotendeels op olie, vliegtuigen gebruiken veel benzine en de laatste jaren is het aantal huizen en gebouwen, dat met oliestook ver warmd wordt, snel gestegen. De meeste olie komt uit de Verenigde Staten (ongeveer 60 met dan achtereenvolgens als producenten Rusland, Iran, Indonesië en Roemenië. Twee zogenaamde jaknikkers bij Zoetermeer, waarmee de olie op kunstmatige wijze naar de opper vlakte wordt gebracht. (Foto's „Leidse Courant") OOK NEDERLAND heeft een grote behoefte aan aardolieprödukten. Zelf kunnen wij 25 van deze be hoefte dekken met een jaarlijkse pro duktie uit eigen bodem van 2 mil joen ton. Die produktie zal zo moge lijk worden opgevoerd. Van groot gewicht is het nl. voor een land wan neer het voor een belangrijk deel in zijn eigen behoefte kan voorzien. Een gebeurtenis als toentertijd de Suez-crisis heeft dit overduidelijk bewezen. Een belangrijk deel van de in Ne derland gevonden olie komt uit Zuid- Holland, sedert 1960 zelfs meer dan uit de provincie Drenthe, tot dat tijd stip het belangrijkste oliewingebied van Nederland (zie het staatje van de aardolieproduktie in Zuid-Holland en Schoonebeek, Drenthe). In de toe komst wordt zeker een stijging van de aardolieproduktie in Nederland verwacht. Rechts van de weg, gaande van Stompwijk naar Zoetermeer, staan deze installaties van de N.A.M., die bij de oliewinning in Zuid-Holland een rol spelen. TOEVALLIGE ONTDEKKING |"\E EERSTE SPOREN van aard- olie in Nederland, zo lezen wij in het ETI-rapport van de prov. Zuid-Holland, werden in 1923 door de Dienst van Rijksopsporing van Delfstoffen in Winterswijk aange troffen bij boringen naar steenkool en zout. De hoeveelheden, die wer den aangetroffen, waren echter zo gering, dat van exploitatie geen spra ke kon zijn. De eerste stap op de weg naar de olieboring in eigen land was echter gezet, zij het door een volkomen toe valligheid. In '3'5 is door de N.V. De Bataagsche Petroleum Maatschappij begonnen met een stelselmatig on derzoek van de bodem en in '«43 stuitte men op een groot olieveld bij Schoonebeek in Drenthe. Eerst na de oorlog is dit gebied tot ontwikke ling gebracht. In '47 werd dit werk van de Bataafsahe overgenomen door de Nederlandse Aardolie Maatschap pij. IN ZUID-HOLLAND zijn de eerste sporen van olie geheel bij toeval ontdekt tijdens een demonstratiebo ring in '38 voor de leerlingen van een middelbare school aan de Mient in Den Haag, toen men volkomen on verwacht op vrij geringe diepte (ca. 400 meter) asfaltsporen aantrof. Na '47 is men op deze aanwijzing verder gaan wérken. Na uitgebreide onder- ■V-:v«V-Y.vyy)- YY y| YYI/Y- YY ""'i 'J?' 'i YY-YYY' .■,.,:;Y;/.:Y'-'^YY^yyyYY,Y:-:: 'ut a; :n ■-<* i -Y'LY- Y 1 v •->/.<- YY r- -ÏS Mi ::,YYY -AY'U Y Y v Y;- Y; VY y\1 .v-,. 'i, 4 YÏY YY:'-Y''Y::Y U :.YV?Ï,M-V.Y| i •dti- h '0f$kï h M1 zoekingen werd in '52 bij Rijswijk de eerste exploitatiebroing verricht, die leidde tot de ontdekking van het eerste Westnederlandsë aardoliéveld. Daarna zijn in snel tempo op ver scheidene plaatsen in deze provincie olie- en gasvelden ontdekt. In '54 de olievelden van Delft en Berkel, in datzelfde jaar werd ook olie gevon den bij Pijnacker en De Lier-Naald wijk, in '55 aardgas bij Noordwijk, in '56 olievoerende lagen bij Wasse naar, IJsselmonde en Monster. In '57 werden de olievelden rond Zoeter meer en Moerkapelle ontdekt en in Ridderkerk, ten zuiden van R'dam. Tenslotte vond men in '5>8 olie bij Meyndel en Werkendam. RIJSWIJK-CONCESSIE QM DIE OLIE te kunnen win- nen werd bij de regering een concessie aangevraagd, die ook werd verleend. De zgn. Rijswijk- concessie (zie het kaartje) besloeg aanvankelijk een oppervlakte van 16.650 ha. Het vinden van nieuwe velden rechtvaardigde een uitbreiding van de concessie. In *57 werd deze verleend en de uitgebreide Rijs- wijk-concessie bedraagt nu 206.500 ha. praktisch de gehele provincie Zuid-Holland, alsmede het voor de kust gelegen gedeelte territo riale wateren in de Noordzee. In devorengenoemde opsomming van de plaatsen in Zuid-Holland, in de nabijheid waarvan olie wordt ge vonden, zo lezen wij verder in het ETI-rapport, wordt steeds gesproken van velden en niet van het Zuid- Hollandsche oliegebied. In tegenstel ling tot het grote gebied van Schoo nebeek zijn de olievelden in Zuid- Holland van geringere of veel ge ringere omvang. Dit verschil is een gevolg van de geheel andere struc tuur van de bodem van Zuid-Holland. Voor een goed begrip is het wel licht nuttig even in te gaan op deze bodemstructuur en het ontstaan van de aardolie in die bodem. Geologische studies hebben uitge wezen, dat door zeeën bedekte ge deelten van de aardkorst meerdere malen onderhevig zijn geweest aan langdurigedalende bewegingen. Tij dens deze geleidelijke daling werden in het zeebekken sedimenten afgezet, wat afbraakprodukten zijn van hei omringende land, ontstaan door at mosferische invloeden, en door ri vieren naar zee gevoerd. Tegelijk met de fijne afbraakpro dukten van het omringende land be zonken ook de afgestorven resten van de miljarden in zee levende or ganismen, vooral microscopisch kleine éénceüige diertjes en ook wie ren en algen, die onder bepaalde om standigheden, waarbij afwezigheid van zuurstof in het diepere zeewater een belangrijke rol speelt, tezamen met de kleïige afbraakprodukten van het omringende land een organisch slik vormden. Onder allerlei invloe den, temperatuur en druk nemen ge stadig toe en mogelijk ook door de werking van bacteriën, ontstaan de stoffen aardolie en aardgas. In het feit, dat de bodem in het Westen van Nederland veel meer aan verschillende bewegingen onderhe- Het Rijnsburgse Bloemencorso, dat 5 augustus met de bloemententoon stelling in De Lakenhal, de Aquariumtentoonstelling in de Hortus Botanicus en een concours hippique aan de 60-jarige VVV-Leiden aangeboden zal worden, belooft nog grootser en mooier te worden dan andere jaren. Hoe veel praalwagens precies zullen meerijden is nog niet bekend. Onderhan delingen over verschillende wagens zijn nog gaande. Vast staat wel, dat het alle zeer grote wagens zullen worden. Onder het motto: „Ik heb u lief mijn Nederland" zullen 10 meter lange en 3,50 meter hoge wagens, aan elkaar geregen door een serie muziekkorpsen uit Leiden en omgeving (8 uit Leiden) zich door de zomerse omgeving laten rijden. Op de wagen, die een beeld zal geven van de Noord-Oostpolder zal de Zwolse vierling plaats nemen in Urker klederdracht. Veer, Plantage, Levendaal, Kore- vaarstraat, Breestraat, Noordeinde, Doelenkazerne, alwaar pauze. Na de pauze: Noordeinde, Witte Singel, Zoeterwoudse Singen, Lam- menschansweg, Tomatenstraat, Vijf Melaan, Churchilllaan, Haagweg, Mors weg, Rijnsburgersingel, Sta tionsweg en via Rijnsburger weg naar Oegstgeest. Door Oegstgeest: Leidsestraatweg, Geverstraat, Rijnzichtweg, Rljnsbur- gerweg. Avondroute door Rijnsburg zoals 's middags. Expositie Lakenhal wereldprimeur ROUTE CORSO. De route, die de stoet zal volgen is als volgt: Route door Rijnsburg: 1.30 uur: vertrek van Flora, Rijnsburgerweg, Oegstgeesterweg, Korte Brouwer straat, Brouwerstraat, Noordeinde, Petr. van Saksenstraat, Evertsen- straat, Trompstraat, De Ruyter- straat, Kanaalstraat, Katwijkerweg, Langevaart, Herenweg, Kerkstraat, Vliet N.Z., Koestraatbrug, Vliet Z.Z., Smidstraat, Oegstgeesterweg, Rijns burgerweg zo naar Oegstgeest. Route door Oegstgeest: Rijnzicht weg, Rhijngeesterstraatweg, Ende- geesterlaan, Geverstraat en via Leid sestraatweg en Rijnsburgerweg naar Leiden. Omstreeks kwart voor drie zal het corso Leiden binnentrekken. Route door Leiden: Stationsplein, Steenstraat, Blauwpoortsbrug, Haar lemmerstraat, Havenplein, Haven, Zijlpoort, Zijlsingel, Utrechtsche Dit kaartje, dat wij met toestemming van de Nederlandse Aardolie Maat schappij publiceren, geeft een over zicht van de zgn. Rijswijk-concessie. BLOEMENTENTOONSTELLING. Ter gelegenheid van het jubileum van de Leidse V.V.V. staan nog meer evenementen op het programma, die gezien de opzet, de kosten en de moeite, die niet gespaard zijn, een groot succes beloven te worden. Zo zal „De Lakenhal" de wereld primeur beleven van een expositie van de bloemsierkunst naast de duurzame kunst-schilderijen en beel den. Meer dan de helft van de expo sitieruimte van „De Lakenhal" zal voor deze tentoonstelling gebruikt worden. De Lucas-zaal van „De La- kenhad", waar vooral de lichtgetinte schilderijen hangen, zal de plaats zijn, waar de gladiolen bijzonder tot hun recht zullen komen. AQ U ARIUMTENTO ON STEILLNG De Leidse aquarium- en terrarium vereniging „De Natuurvriend" zal te zelfdertijd als de bloemententoonstel ling in „De Lakenhal" 21 juli tot 5 augustus haar achtste exposi tie houden. Zowel door de faam van de Leidse vereniging-aquariumvrien den over heel de wereld spreken van een Leidse school als door de me dewerking die men van allerlei zij den krijgt, moet deze tentoonstelling iets bijzonders worden. De Leidse Hortus heeft voor deze tentoonstel ling de oranjerie beschikbaar ge steld. De voorbereidingen voor deze tentoonstelling, die reeds in volle gang zijn en waarover wij reeds eer der schreven, wijzen al een heel eind in de goede richting. Van het Wassenaarse Dierenpark zal men voor deze tentoonstelling de beschik king krijgen over tropische dieren en vogels om het geheel nog wat meer in stijl te brengen. Beide exposities zullen de 20ste juli door burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot geopend worden. Beide tentoonstellingen kan men met een gecombineerde kaart (met reductie) bezoeken. Sportfeesten. Zondag 30 juli zal er bovèridi'èh nog in de Leidse Hout een concours- hippique gehouden worden. Naar het zich laat aanzien zal dit een hippisch evenement van hoge orde worden, daar Nederlandse cracks in de paar- desport deel zullen nemen. Rest dan nog de Bloemenmars, die op vrijdag 4 augustus gehouden wordt. 10 Km. voor de jongere deel nemers tot 14 jaar en 15 km voor de ouderen. De Bloemenmars bal in ieder geval via het bloemen- centrum Rijnsburg gaan. Voor deze bloementocht zullen speciale medail les geslagen worden als beloning voor de individuele prestaties. Er zul len ook groepsprijzen beschikbaar gesteld worden.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8