ft, WOENSDAG 1 Amerikaanse generaal wil mobilisatie in V. S. Gemeenteraad van Leiderdorp aaa WINKELJUFFROUW SCHOOLBOEKEN Fa B. DE KLER constructieschilders Huur een gloednieuwe AMCO Compressor koelkast REEDS VANAF 1,50 PER WEEK DINSDAG 4 JULI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Generaal Thomas D. White, die de zer dagen is afgetreden als stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, heeft zondag verklaard, dat er „een redelijke kans" is, dat de Verenigde Staten door de Sowjet-Unie over Ber lijn in een grote oorlog gesleurd wor den. Hij zei een voorstander te zijn van een gedeeltelijke mobilisatie in de Verenigde Staten om het Amerikaan se volk goed van de gevaren van de situatie te doordringen. „Het belang rijkste voor de mensen in ons land is, dat zij de ernst van de situatie be seffen", zo zei hij. Op een vraag of vijandelijkheden om Berlijn het gebruik van kernwa pens met zich zouden brengen, ant woordde White: „Ik geloof, dat het conflict vrijwel onmiddellijk in een 'rote oorlog zou ontaarden, indien de Sowj et-Unie aan de strijd zou gaan deelnemen. Ik zie niet in hoe twee grote mogendheden hun nationale prestige op de proef kunnen stellen om vervolgens terug te trekken". NIEUWE STEDEN VOOR 2 MILJOEN PARIJZENAARS. PARIJS GAAT ZICH „VERKLEDEN" Groot Parijs telt thans ca. 8.5 mil joen mensen! Dit is een enorm aantal en nog steeds neemt de bevolking toe. Het is dan ook geen wonder, dat de stad uit haar „jasje" barst en dat er grote plannen op tafel moeten ko men, om de problemen het hoofd te kunnen bieden. De Gaulle heeft aan ingenieur Sudreau, uitgebreide vol machten verstrekt om plannen te ont werpen voor de ruimtenood van Pa rijs. De plannen zijn nu ontworpen en zullen worden uitgevoerd. Men denkt in 1975 met de werkzaamhe den gereed te zijn. Deze werkzaam heden voorzien in verschillende bouw projékten in de stad Parijs zelf en in de bouw van nieuwe steden rond Parijs. Totaal komen er 6 satelliet steden, waarin totaal 1 tot 2 miljoen mensen zullen wonen! In onze kaart geven wij een over- 6 MIEUWE STEDEN ROND PARIJS (Vervolg van zaterdag) Grondtransacties. worden overgegaan en wiens advies ook zou moeten worden ingewonnen als de raad in het verzoek van „Ons Belang" had toegestemd. De raad ging met het voorstel van de heer bedrag wegens inkomstenderving, in Los aocoord en dus zal er advies in- totaal 182,730,20, alsmede de belas- gewonnen worden. De huur van het tennispark zal overeenkomstig de voorstellen wor den aangehouden, nl. voor 1961 Van de heer J. van Sandijk is een tingschade. Met al deze voorstellen verzoek ontvangen een stuk grond i>ln£ de raad accoord. en water nabij de Mauritssingel, te Eveneens accoord ging de raad - mogen kopen. Dit betreft een deel met de >^dic,nde rekening over {^Voor JaTbeSt drSJÏÏ van de voormalige zandput en be- I960 van de Zwem- en Polo-vereni- f,?, draagt pl.m. 3000 m2 grond en 325 ging waarbij de voorzitter en de heer *"5^" 19^asteLteldi!o m2 water. De verkoopprijs bedraagt Andrik hun waardering te kennen nlfJhmr Wf? oor de grond en 0,15 gaven over de exploitatie. Zoals reeds f f00-— Per. Jaar' "at be.st?ur. hee.H 5_i.„ o» ene ao en nu gevraagd voor het gehele jaar te 0,50 per m2 voor ue giunu CII J v,au gaven u v Cl uc oAjiiui ia ticuuaio 1 etue - - voor het water. De totaalprijs be- gemeld, zijn de lasten 28.608,59 en nu gevTaaga draagt dan 1512,50 en 35.25. De de baten f 39.589,f" h,,ro' heer Van Sandyk zal zelf moeten zorg dragen voor het geschikt maken Van de grond. aan ue 11C1«. akuuuivciungiug \\j\jt. De heer Van Egmond wil de ach- ^et aanschaffen van hulpmiddelen het gehele jaar mogen huren omdat dan onderver huur mogelijk is van de baan met Punt 14 van de agenda: voorstel het clubgebouw. T.z.t. zal dan de tot het verlenen van medewerking huurprijs kunnen worden verhoogd. aan de Herv^ schoolvereniging ^voor college heeft hiertegen geen be- J zwaar, maar men mag alleen onder- dYhïïên voirdrla"plntelv!nnhees- V00r het gymnastiekonderwijs werd verhuren met toestemming van b. en hf huren voor de aanplant van hees aangehouden op verzoek van de voor- w Het onderhoud van terrein en ge- kruidbesUding B W. hebbe" '^daan "dU 5°mV homt geheel voor rekening van hiertegen geen bezwaar, te meer daar Ge*st nader dienen te worden beke- «svereniging. De overige punte de heer Van Egmond bereid is het hen. Ev. komt het voorstel in een onderhoud van de halve breedte van volgende zitting opnieuw aan de or de beide langs de onderhavige grond de_ Ook de stichting van de openba- lopende sloten voor zijn rekening te re kleuterschool ondervond geen werden zonder meer goedgekeurd. nemen. De huurprijs zal bedragen moeilijkheden en werd overeenkoms- 10 per jaar. Het land rondom de boerderij van de heer Samsom kan, nu deze de boerderij heeft verlaten, verpacht worden. DaaTtoe is een verzoek bin nengekomen van de heren T. J. v. d. Wolk en A. van Leeuwen. „Schijndoden" Aanschaf van apparatuur voor tig het voorstel van B. en W. aange- eerste hulp aan schijndoden. Na nomen. «verleg met de plaatselijke artsen hebben deze het gemeentebestuur geadviseerd over te gaan tot aanschaf van een apparatuur voor eerste hulp aan schijndoden, omdat door middel van deze apparatuur een effectiever is, maar deze gegadigde kan zich tot de voorz. wenden indien hij inlich tingen wenst. De heer De Graaf ten slotte vond het jammer, dat de zand put wordt gedempt met goede grond die helemaal onderin komt. Wat komt er boven op deze grond, vroeg hij. Is het niet mogelijk de thans aangevoerde bagger op te slaan en deze later als teeltlaag te gebruiken als de put geheel is gedempt? De voorz. wist hier ook geen goede op lossing voor. Ook hij vond dit wel jammer, maar de grond wordt gratis ingebracht en wat boven komt wist hij evenmin. Hopenlijk is dit ook goede grond. Daar ook de raadsleden geen oplossing aan de hand konden doen zit er niets anders op dan op dezelfde voet door te gaan. En hier mede kwam het einde van de zitting. Openluchtconcert Leiderdorpse Harmonie Dinsdag a.s. acht uur des avonds zal in de Emmastraat een openluchtconcert plaats vinden. Dit is het concert van vorige week, dat door omstandigheden moest worden uitgesteld. zo snel om zich heen, dat de boer derij geheel een prooi der vlammen werd. Het nablussen duurde tot van morgen. De brand is ontstaan door hooibroei. Autotechnische tips Bewoonbaar te maken. Punt 18 omvatte een verzoek van Hiertegen hebben B. en W. geen de Coöperatieve Inkoopvereniging raï de oezwaar; alleen willen zij dit doen ..Ons Belang om tot onbewoonbaar- uitwendige" kunstmatige ademha- telkens voor de tijd van 1 jaar, om- verllla^mg over te gaan' -J ling. De kosten voor aanschaf van dat de gemeente ieder moment moet Pand Achthovenenveg 6, nadat door de apparatuur bedraagt 1400,—. kunnen beschikken over de grond in B. en W. te kennen was gegeven, dat verband met het uitbreidingsplan, deze woning moest worden hersteld. De grond heeft uiteindelijk een be- B. en W. zijn echter van mening, dat stemming als sportterreinen. Aan de deze wonin-* daarvoor niet in aan- Op dezelfde voet heer VaS Leeuwen zal worden ver- merking komt omdat de gebreken B_Ö.,de rondvraag deelde de heer pacht 0.68.5C ha tegen f 9.— per grotendeels _en gevolg zijn van uit- Andrik mede, dat het onderhoud van maand en aan de heer van der Wolk gesteld onderhoud en de woning af- de plantsoenen hier en daar wat te 0 91 25 ha voor de prijs van 12 per doende kan worden hersteld. Op wensen overlaat, hetgeen de voorz. grond hiervan adviseren B. en W. verwonderde, omdat hij juist kort ge maand. Overeenstemming is bereikt met nia* het verzoek in te gaan. de heer J. H. Rijkelijkhuizen betref- fende de aankoop van enkele per celen grond in de Boschpolder met was aan huis een andere be leden zich van de toestand der plant- Nadat de voorz. had medegedeeld, soenen op de hoogte had gesteld en dat het hier eigenlijk de bedoeling niets had kunnen ontdekken. Mis- «va A»» ««ow. HHH sohien een enkel incidenteel geval, als^be^temming recreatieterrein. Ge- stemming te geven stelde de heer merkte hij op. De heer Boot vroeg in- durende de tijd dat de gemeente deze Los voor, ten einde de schijn van lichtingen over de bungalows, die op grond niet nodig heeft voor niet meten met twee maten te voorko- het land van Samsom zullen verrij- agragrische gronden, wenst de heer men, een advies in te winnen van de zen en waarover een gegadigde ver- Rij kelijkhuizen* de grond te pachten hoofdingenieur-directeur van de Di- keerd was ingelicht, volgens de heer tegen nader vast te stellen prijs en rectie van de Volkshuisvesting en Boot. Dit zou pl.m. een half jaar ge- voorwaarden. Deze verpachting kan Bouwnijverheid, zonder wiens advies leden zijn gebeurd. De voorz. deelde van jaar tot jaar geschieden. Aan de niet tot onbewoonbaarverklaring mag mede, dat hem niets hierover bekend heer Rijkelijkhuizen zal behalve de grondprijs door de gemeente een bedrag moeten worden betaald wegens verplaatsingskosten van een op één der percelen staande melk- loods, een bedrag wegens het zwaar der drukken van de vaste lasten op het in eigendom van de heer Rijke lijkhuizen blijvend gedeelte en een zicht van de ontworpen steden. Een van de belangrijkste nieuwe steden wordt Le Bourget-Bonneuil. Deze stad komt op de plaats van het hui dige vliegveld te liggen, dat men el ders weer wil opbouwen. Voor de ont worpen stad Vélizy, staat het nog niet vast of men Versailles bij deze nieuwe stad zal betrekken. In de sa tellietsteden van Gretz, komen 130 scholen en 30 ziekenhuizen. Alle nieu we steden zullen door autowegen met Parijs worden verbonden. Uiteraard is de nieuwe „jas" van Parijs, een zeer kostbare „jas". Totaal worden de kos ten op ongeveer 15 miljard gulden geschat en dan moeten de prijzen niet al te snel stijgen. RIJDEND .FORNUIS' l-a n k rol bezem 1 beweegbare arm| WSj/l y'oliebranderl RIJDEND FORNUIS RUIMT SNEEUW. Voor het Engelse ministerie van Verkeer is een methode uitgedacht om grote autov egen in korte tijd ge heel sneeuwvrij te maken. Voor dit systeem heeft men een tankauto ge- contrueerd, die zich met een snel heid van ca. 10 km. per uur ver plaatst. Vóór de auto is een syssteem van oliebrander aangebracht, die met een hitte van ca. 600 graden C de sneeuw te lijf gaat. Tegen een der gelijke hitte is jle sneeuw niet be stand en de weg wordt derhalve sneeuwvrij. Grote rolbezems aan de auto, vegen de rijbaan schoon van het smeltwater. De „sneeuwauto" kan dag en nacht in werking blijven. Het grootste probleem bij de constructie van deze sneeuwruimer, was een dus danige verbranding bij de 12 olie- branders te verkrijgen, dat de hitte geen gevaar voor de weg zou beteke nen. In Engeland heeft men deze sneeuwruimen met de naam „rijdend foruis" betiteld. NOORDEN ZOMERSPORTFEEST Het sportfeest heeft deze keer heel wat moeilijkheden voor het bestuur van N.S.V. gegeven. Het zal niet veel voorkomen, dat een sportfeest dreigt te mislukken, omdat het weer te mooi is. Zaterdagmiddag om 2 uur werd het - sportfeest ondanks de grote hitte ge opend. De eerste, die in het veld kwamen, waren N.S.V. C. Jun. tegen Altior C. Jun., om half vier N.S.V. B jun.-Altior B. jun. De jongens hebben het door de hitte zwaar te verduren gehad, maar ze hebben toch tot het einde toe volgehouden. N.S.V. 2- Nieuwkoop 2 hebben het niet veel beter gehad, omdat de hitte nog niet verminderd was. N.S.V. Nieuwkoop combinatie tegen het Goudse bonds- elftal hebben het beter getroffen. Via de aftrap was het al gauw te ^ien dat het een aardige wedstrijd zou worden. De druk op beide doelen was gelijk en met de rust stond N.S.V. Nieuwkoop met 1-0 voor. Na de rust ging het spel eerst weer gelijk op tot na een half uur spelen N.S.V. Nieuw koop plotseling een inzinking kreeg en de tegenpartij drie doelpunten kon maken. Toch herstelde het gecombi neerde elftal zich weer, maar ze heb ben niet kunnen verhinderen dat het Goudse Bondselftal met de overwin ning van het veld kwam. De zondag bracht al weer tegen slag, omdat de hitte weer te erg was. K.D.S. gaf bericht, dat ze niet kwa men voetballen omdat het te warm was. Het bestuur van N.S.V. was nu gedwongen de tegenpartij Altior af te bellen, omdat er voor hen geen te genpartij was. De verdere wedstrij den zijn met wat vertraging toch doorgegaan en na de laatste wedstrijd kon het bestuur van N.S.V. nog ge rust zijn omdat ondanks de hitte en tegenslagen alles toch nog is meege vallen.' Een grote boerderij in de ge meente Noorddijk, onder de rook van Groningen, is vannacht door brand verwoest. De Groninger brandweer, die om twaalf uur gewaarschuwd werd, rukte onmiddellijk met groot materieel uit. Het vuur greep echter DE BANDEN Een stel voortijdig versleten banden heeft een autobezitter meestal aan zichzelf te wijten. „Stoer rijden", zoals snel op trekken, regelmatig „op de rem gaan staan" en de bocht om „scheuren" laat zich duchtig in de portemonnaie voelen. Maar ook het z.g. stoepjes pikken, waaraan vrijwel ieder automobilist zich wel eens schuldig maakt kan de levens duur van banden aanmerkelijk bekorten. Een autoband heeft een hoog gewicht te dragen; hij kan er tegen, want hij is er voor ge maakt. Maar wanneer die druk onevenredig verdeeld wordt, wat het geval is als een auto de stoep oprijdt,dan heeft het karkas veel te lijden. Dat karkas bestaat uit een weefsel (vaak van nijlondra- den) dat de ruggegraat van de band vormt. Breken de draden van dat weefsel eenmaal, dan is de band vrijwel waardeloos. Dat voortijdig breken kan ook veroorzaakt worden, door dat men regelmatig rijdt op veel te zachte banden. Hier door wordt nl. het loopvlak van de band naar binnenge- drukt, zodat er onregelmatige spanningen gaan optreden. Is het profiel van een auto band versleten en is het kar kas nog in goede staat, dan is het heel goed mogelijk de band weer van een nieuwe slijtlaag te laten voorzien, hetgeen al tijd nog beduidend goedkoper uitkomt dan het aanschaffen van een nieuwe band. Er is dus alles voor te zeggen om zuinig met de banden om te springen, dus om met verstand auto te ryden. Droge ruimte te huur gevraagd voor het opslaan van verpakkingsmateriaal van cartonnage etc. Bij voorkeur zolder of sousterrainen. Aanbiedingen bij: ZEEPFABRIEK SANDERS Levendaal 30—40 Telef. 20004 Met spoed gevraagd een in zelfbedieningswinkel. P. VAN KAMPEN ZONEN Rijnstraat 24 Katwijk a. d. Rijn Tel. 017182326 KOP EN SCHOTELS Normale prijs f 1-25 ALLEEN WOENSDAGƒ0.98 SOEPKOP EN SCHOTELS Normale prijs .-ƒ2.75 ALLEEN WOENSDAG 1.95 van kempen breestraat LEIDEN koopcentrum voor serviesgoed en glaswerk GEVRAAGD: CASSIèRE voor entreekassa. Kunnende typen. Kennis der moderne talen gewenst. Tevens gevraagd: enige JONGENS voor assistentie in de speeltuin. Zij die met paar den om kunnen gaan hebben voorkeur. VOGELPARK AVIFAUNA Alphen aan den Rijn Reclame is de motor van uw bedrijf 2 Twee plastic kleerhan gers samen 29 ct. Grote maat, zware kwaliteit. Vastgestelde prijs 25 ct. p. stuk. Nu met deze adver tentie 2 stuks mor 29 ct. I.V.A., Haarlemmerstr. 48; Nova, Noordeinde 43, Lei den. f2 Goedkope emmers!! Prachtige kwaliteit soepel onbreekbaar plastic, inh. 8 liter 1.35; inhoud 10 liter 1.65. Alleen met inlevering van deze advertentie. IVA Haarlemmerstr. 48; Nova, Noordeinde 43, Leiden. f2 Plastic zoutpot 79 ct. Mooi groot model met klapdeksel. Stevige kwali teit plastic. Vastgestelde prijs 1.49. Nu met deze ad vertentie voor 79 ct. I.V.A. Haarlemmerstr. 48. Nova. Noordeinde 43, Leiden. 2 Plastic w.c.-bril 3.98. Zware kwaliteit, geheel compl. met bevestigings bouten. Past op elke ste nen w.c.-pot. Diverse kleu ren. I.V.A.Haarlemmer straat 48, Nova, Noordein de 43, Leiden. f2 Nieuwe auto's zander chauffeur. Nieuwste 1961 modellen o.a. Taunus 17M Opel Rekord, Volkswa gens, Anglia, Consul, 2 Plastic w.c.-mat 1.98. In diverse frisse kleuren. IJzersterk, gaat niet plak ken, Prijs 2.95. Nu met deze advertentie voor 1.98 I.V.A., Haarlemmerstr. 48. Nova, Noordeinde 43, Lei den. 2 De grootste sortering onderdelen, accessoires, banden, enz. voor uw bromfiets, motor en scoo ter vindt U in het maga zijn van H Walenkamp Zonen. Caeciliastraat 5—9 (Turfmarkt), Leiden, tel 01710—20050. 2 Gulf-smeerstation. Se rieuze aandacht voor uw kostbare auto Gulf-servi- ce. Verdamstraat 6. 2 Vakkundig uw béd overtrekken! 2-pers. v.a. 26.50; 1-pers. v.a. 19.50. In één dag klaar! De Kleine Winst'Haarlemmerstr. 51, tel. 24958. IN- EN VERKOOP van OUDE EN NIEUWE SCHOOLBOEKHANDEL NIEUWE RIJN 45 - LEIDEN Gevraagd wordt een SECRETARESSE met ervaring op een groot ADVOCATENKANTOOR in het centrum van de stad. Indiensttreding per 1 september 1961, zo mogelijk per 14 augustus. Brieven te richten aan het bureau van dit blad onder no. 2981. Schildersbedrijf H. P. JANSEN OUDE SINGEL 20 vraagt met spoed: Aanmelden 's avonds: Oude Singel 20, of bij de heer Th. Vodegel, De Sitterlaan 21, Leiden. 2 Te koop: eiken slaap kamer, best. uit 2-pers bed, toog, nachtkastjes, 3- deurskast. tafel, 2 stoelen, stalen matras, 3-delige binnenveringsmatras, z.g. a.n. Te bevr.: Schoolstraat 8011, Voorschoten, tel. 3191 f* Stofzuigers v.a. f115.- ij aankoop van een nieu we geven wij 25.. voor uw oude. Fa. Dusoswa, Turfmarkt 1-3, Leiden. 2 Nette werkster gevr. voor een ochtend in de week. De Kleine Winst, Haarlemmerstraat 51. 2 Woensdagmarkt. Va kantie-aanbieding: frisse grote badlakens, geen 5.98 maar 2.98; vlotte schuimrubber damespetty- coats, 3.98; leuke schuim rubber meisjespettycoats vanaf 1.98: damesglips 0.98 Hoek Stadhuisplein. Japie 2 Postzegelverzamelaars. Ook uw kinderen zijn In onze winkel welkom. Er zijn insteekboeken met postzegels van 3. 5 en 8 ct. per stuk. Van Leeuwen postzegelhandel, Lokhorst- straat Pi eterakerk gr. zonder borgstorting zonder verplichting tot kopen met het recht tot kopen GEDURENDE DE HUURPERIODE: volledige service volledig onderhoud volledige garantie Gaarne zullen wü U hier nader over inlichten. NIEUWE RIJN 30- TELEF. 24244 2 Krediet tot ƒ4000.- voor aankoop meubelen, wo ningtextiel. Vraagt gratis folder. Discrete behande ling en zeer lage aflossin gen. Postbus 1083, Rotter dam. 2* Borgward een klas apart. Dealer: Gebr van Ulden. Verdamstraat 6 te- lef. 23041 Goldmaster sportfiets iet succes van „Goed Kamp"), geheel compleet 119.75. Vraagt prospectus aan: Mercury Holland Agency, Prinsegracht 101, Den Haag. 2 Aangeb.: Bella scooter 200 cc. 1958. kleur: toma ten rood, km.stand 29000, in prima staat. Te bevr.; 's avonds na 7 uur: Storm van 's Gravesandeweg 88, 2x bellen, Wassenaar. 2 Biljartballen, biljart- qeuen, dekzeil, enz. voor radig. Voor precisiewerk „Het Leids biljartadres". Driftstraat 5. tel. 31961.. 2 Aangeb.: partij droog- palen van gebruikt ijzer, zo goed als nieuw. Te bevr. Noordeinde 100. R A.Veen 2 .Rosine' geeft de hoog ste prijs voor goud, zilver en juwelen. Grote keuze in verlovingsringen, gou den zilveren en verzil verde artikelen. Het adres voor alle reparaties en uurwerken. Steenstraat 16, telef. 26854. 2 Vermager zonder moei te met Gracial, 50 dragee* 1.98. Bjj apoth en drogist 2 'n Foto is altijd 'n wel- kpm geschenk! Foto-stu dio Koopman, Hooigracht 96. tel. 31701 maakt voor U mooie, vlotte brief kaartfoto's, vanaf 3.75 Der 3 stuks: pasfoto's vanaf 1.per 3 stuks. 2 Kredieten voor aan koop van auto's, machines motoren, tractoren, vee. enz. enz. Hypotheken van 4lA%. Ook top-hypotheken Ass.kant. J. Schouten, v. Boetzel.straat 93, Alphen aan den Rijn, tel. 01720— 3449. 2 Aangeb. Solex de Luxe 100.-; 2 bromfietsen 80.- 90.-. Moet weg wegens 2" Alle onderdelen, acces soires, banden enz. voor uw bromfiets, motor en scooter H. Walenkamp Zonen, Caeciliastraat 59 (Turfmarkt), Leiden, tel. 01710—20050. 2 Aangeb.: Singer hand- naaimacnine, in pr. staat, met garantie 65.-; Nau- mann handnaaimacnine, -n zeer g. st., met garantie 85.-. Herenstraat 23, Lei den telef. 32027. 2 Verhuur, verkoop van kampeertenten, 2, 3 4, 6- persoons; luchtbedden: slaapzakken: kooktoestel- len- Buta-benzineolie. H. R. Troost, Haven 14, Lei den, telef. 21664. Te koop: fraaie Morris Jinor, 2 deurs, bouwjr '53, 2 Muziekwinkel in het centrum van Leiden aan geboden, reeds 35 jaar ge vestigd, wegens gevorder de leeftijd, liefst in ruil voor huis met 4 of 5 ka mers op goede stand!. Br. «1? V.«vr Vilnrl

Leidse Courant | 1961 | | pagina 9