Lustrum vieren en herdenken Canadese bank van 1 milj oen dollar beroofd Indonesië kreeg weer nieuwe Russische bommenwerpers Nieuwe aanslagen in Algerië Hammarskjoeld wil reorgani satie van V.N.-secretariaat DINSDAG 4 JULI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Zij namen er alle tijd voor Nadat zij een keldermuur hadden opengehakt en een stuk van 't kel dergewelf hadden opgeblazen heb ben insluipers zich in de loop van het afgelopen weekeinde meester gemaakt van de inhoud van 200 kluizen van een bank in Montreal met een totaalwaarde van circa één miljoen dollar. De inbraak werd ont dekt toen de bankbedienden maan dagmorgen op kantoor kwamen. Volgens de politie hebben de in brekers 21 uur de tijd gehad om hun werk te doen. In de weekeinden wordt de bank niet bewaakt. Enkele uren voor de ontdekking van de inbraak was er in Montreal een nieuw recherchebureau geopend, speciaal belast met het voorkomen van bankovervallen en de opsporing van inbrekers. In 't gebied van Mon treal is in de afgelopen twee jaar ruim 3y< miljoen dollar uit banken geroofd. Gisterochtend is in Utrecht de intocht ge houden van de reunis- ten bij de viering van het 65ste lustrum van de universiteit. foto: De oudste reünist was dr. Van Herweder, van de jaargang 1884 (midden voorgrond), die ondanks zijn 93 ja ren ferm meestapte in de stoet van de reunis- ten. De jeugdige studenten vierden dit 65e lustrum op een wat luidruchti ger wijze. Het Io Vivat schalde door de straten van de oude Domstad. De eerste van „golven" De eerste twee Russische Toepolof- 16 straalbommenwerpers zijn in het afgelopen weekeinde in Indonesië aangekomen. Zij werden gevlogen door Indonesische bemanningen. De vliegtuigen, geschikt voor vluchten over grote afstand, zullen in de plaats komen van de lljoesjin 28'ers. Een woordvoerder van de Indonesi sche luchtmacht verklaarde, dat zeer binnenkort „golven" bommenwerpers zouden aankomen. Volgens een andere overeenkomst met de Sowjet-Unie krijgt Indonesië de beschikking over zware militaire uitrusting voor zijn land- en mari nestrijdkrachten. Deze overeenkomst zou enkele honderden miljoenen dol lars belopen. De chef-staf van de Indonesische luchtmacht, maarschalk Suryadarma, verklaarde maandag, dat de 2 nieu we bommenwerpers Indonesië in staat stelden, niet alleen het eigen grondgebied te bestrijken, maar ook daarbuiten te komen. Indonesië krijgt in feite zijn eerste strategische bom bardementsstrijdmacht. Een woord voerder van de Indonesische lucht macht was van mening, dat Neder land geen vliegtuigen van dezelfde klasse heeft. Negen Belgen zijn in het afge lopen weekeinde door verdrinking om het leven gekomen. Onder hen was een moeder uit een gezin van vijf kinderen, die verdronk bij 't zwem men in het Albert-Kanaal bij Has selt. Practische wenken voor de huisvrouw DE AUTOKAART wordt op uitstapjes veelvuldig gebruikt, maar al heel gauw ziet de kaart er onbruikbaar uit als men haar niet op de een of an dere manier versterkt. Het best kan men daarvoor nemen het plakkende materiaal vlieseline. Men strijkt de vlieseline een voudig op de achterzijde van de kaart en om te voorkomen, dat de kanten loslaten omlijst men het geheel met een strook door zichtig plakband. BET TUINGEREEDSCHAP verzet het meeste werk en maakt de arbeid tot een genoe gen als men het zorgvuldig on derhoudt. Zo moet de schop bij voorbeeld steeds van roest wor den ontdaan. De schop behandelt men met grove staalwol of schuurpapier. De onderkant moet scherp afgevijld worden zodat de schop ook in de hardste grond gemakkelijk gebruikt kan worden. In het dorp Oued Taria, ten zuid oosten van Oran in West-Algerië, zijn 39 mensen gewond door 'n gra naat die in een drukke danszaal werd geworpen. Onder de gewonden be vonden zich kinderen en Franse sol daten. In Biskra kwamen twee Franse soldaten om het leven en een werd gewond toen 'n militaire vrachtauto over een mijn reed. Zij waren op weg naar de plaats waar enige minuten eerder een mijn was ontploft waar door een goederentrein werd bescha digd. Hierbij vielen echter geen slachtoffers. Eichmann kreeg reprimande van zijn verdediger De jodenvervolging in Grieken land, Italië en de Balkanlanden wa ren gisteren in de rechtszaal te Je rusalem aan de beurt. Servatius, de verdediger van Adolf Eichmann, trachtte in zijn voortgezette vraag- en antwoordspel met de beklaagde aan te tonen, dat het Duitse ministe rie van buitenlandse zaken en het Duitse militaire bestuur in deze lan den verantwoordelijk waren geweest voor de deportaties. De antwoorden van Eichmann, volgden het patroon, dat op het ogenblik reeds overbekend is. Het ging hier voortdurend over plaatselijke aangelegenheden, waar mee hij niets te maken had gehad. Hij had slechts voor de dienstrege ling voor het transport gezorgd. Servatius, die meedeelde het ver hoor van zijn cliënt woensdag te zul len beëindigen, gaf Eichmann op een gegeven ogenblik een scherpe repri mande. De beklaagde, die de afgelo pen v/eken verscheidene keren dooi de rechters op zijn vingers was ge-' tikt, omdat hij te uitgebreid inging op de vragen van de advocaat, was bijzonder spaarzaam met woorden, toen Servatius hem vragen stelde over de gebeurtenissen rond 1200 jo den, die uit Griekenland zouden wor den gedeporteerd en die naar de ber gen waren gevlucht. Echmann was verzocht, een passage toe te lichten in- een rapport, waarin werd gezegd, dat deze speciale deportatie uit mi litair oogpunt „onbelangrijk" was. „Waarom werd het woord onbe langrijk gebruikt?" vroeg rechter Mosje Landau. „Zij waren van geen militair be lang", zei Eichmann, „omdat diege nen, die wel van militair belang wa ren, naar de bergen waren gevlucht". „Dit antwoord is weinig waard", meende Landau. „U moet duidelijker antwoorden", verklaarde Servatius. T^ijdens het vervolg van de zitting trachtte Servatius aan te tonen dat het militair bestuur in Griekenland verantwoordelijk was voor de inbe slagneming van joodse bezittingen in Saloniki. Verder bracht hij een brief ter sprake van 26 juli 1943 van dr. Von Thadden van het ministerie van Buitenlandse Zaken, waarin aan Eich mann wordt opgedragen, alles in het werk te stellen om tegen elke prijs de overbrenging van joden van Spaanse afkomst uit Saloniki naar het door de Italianen bezette deel van Griekenland te voorkomen. Cubaans vliegtuig tot landen gedwongen Advertentiebureau vaart er wèl bij Gewapende inzittenden hebben maandag een Cubaans passagiers vliegtuig in Miami laten landen. Een Cubaanse bewaker aan boord is neer geschoten. Hij is ernstig gewond. De Cubaanse pilootzou hebben ver klaard, dat er kort na het opstijgen van Havanna al een vuurgevecht uit brak. Drie passagiers en de beman ning willen naar Cuba terug. De ove rige 13 passagiers hebben verzocht in Amerika te mogen blijven. Het toestel is door de Amerikaan se politie in beslag genomen en toe gewezen aan een advertentiebureau, dat een vordering van 429.000 dollar op de Cubaanse regering zou heb ben. Het is het zesde Cubaanse vlieg tuig, waarover dit bureau de be schikking heeft gekregen. De eerder verkochte toestellen hebben de firma 75.000 dollar opgeleverd. Nog geen besluit over versnelling E.E.G.-verdrag De Nederlandse minister van land bouw, de heer Marijnen, heeft maan dagavond na afloop van de eerste dag van de ministersconferentie van de EJC.G. in Brussel medegedeeld, dat „het vaststaat, dat nog geen be slissing zal worden genomen over de verdere versnelde uitvoering van het E.E.G.-verdrag." De ministerraad van de E.E.G. heeft het vorig jaar besloten tot een extra-verlaging van de douanerech ten van tien procent over te gaan per 31 december 1961, indien de con juncturele ontwikkeling dat zou toe laten. Hiermede zouden wat be treft de industriële produkten de douanerechten in de Europese ge meenschap sinds het inwerkringtre- den van het verdrag met. vijftig pro cent worden verminderd. Vooral van Duitse zijde is maan dag bij de bespreking van dit agen dapunt in de ministerraad van de E. E.G. aangedrongen op het uitstellen van het besluit over deze versnelling tot aan het einde van dit jaar. De ministers hebben vandaag in Brussel besloten de beslissing over een verdere versnelde uitvoering van het EEG-verdrag tot aan het einde van dit jaar uit te stellen». Vijf assistent secretarissen De secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjoeld, heeft voorge steld het secretariaat te reorganise ren. Er zouden vijf assistent-secre tarissen-generaal moeten komen voor politieke kwesties en negen onder secretarissen-generaal voor admini stratieve zaken. De vijf assistenten - drie meer dan thans zouden slechts voor één periode van drie tot vijf jaar kunnen worden benoemd, de ondersecretarissen zouden één maal herkiesbaar moeten zijn. Hammarskjoeld deed de voorstel len naar aanleiding van het rapport van een commissie die gelijke geo grafische vertegenwoordiging in de stad van het secretariaat had bepleit. Wanneer de algemene vergadering het plan bij de aanvang van de vol gende zitting, 19 september, zou goedkeuren, zou het in 1963 geheel kunnen zijn uitgevoerd. Twee van de vijf assistent-secreta rissen-generaal zouden kunnen wor den gekozen uit landen die perma nent zitting hebben in de Veilig heidsraad. In de praktijk betekent dit, dat het een Rus en een Ameri kaan zullen zfjn. De drie anderen afkomstig zijn uit landen die niet deel uitmaken van de twee grote machtsblokken. De drie overige permanente leden van de Veiligheidsraad Engeland, Frankrijk en (nationalistisch) China zouden in het secretariaat zijn vertegenwoordigd met onder-secreta rissen-generaal. De secretaris-gene raal verwierp het Sowj et-voorstel, de functies op het secretariaat gelij kelijk onder vertegenwoordigers van de westelijke, communistische en neutralistische landen te verdelen. Militaire zuivering in Zuid-Korea Het Zuidkoreaanse ministerie van landsverdediging heeft maandag avond medegedeeld, dat 35 hoge of ficieren, in de rang van brigade-ge neraal tot luitenant-generaal en vijf admiraals „op hun verzoek" de actie ve dienst hebben verlaten. Dertig van de 35 gepensioneerden zijn legerofficieren, drie deden dienst bij de luchtmacht en twee bij het korps mariniers. Een der twee laatst genoemden was bevelhebber van het korps mariniers. Onder de thans gepensioneerden bevinden zich luitenant-generaal Han Koude kip vergiftigde 200 Britse toeristen Ziekentrein naar Innsbruck Driehonderd Britse vakantie gangers, die in een speciale trein van Boulogne op weg wa ren naar het Oostenrijkse Inns bruck, kregen zondagavond een heerlijk souper aangeboden, verpakt in nette plastic zakken: koude kip met sla, brood, kaas en fruit. „M'n liefje, wat wil je nog meer?", vroeg een van de vakantiegangers aan zijn vrouw, die net een mals kippeboutje met smaak had verorberd. Wat de dame .evenwel nog meer kreeg, zal ze beslist niet gewild hebben. Haar gevoelens werden gedeeld door nog ruim 200 andere toeristische Engel sen, die alle hun tanden hadden gezet in de kippetjes. Drie uur na de maaltijd werd tachtig procent van de passa giers ziek. De ongeluksvogels, die allemaal var de koude kip hadden gegeten wie niet van kip hield kwc-m later zo lekker als kip de treir uit bleken sutk voor stuk aan voedselver giftiging te lijden. In Bazel stond een Rode Kruis-afdeling van het Zwti- serse leger klaar: zestien men sen moesten in allerijl naar een ziekenhuis worden overge bracht. De 200 anderen waren bleek en beverig en werden meteen door een arts behandeld. Op de grens van Zwitserland en Liechtenstein moesten op nieuw vier mensen naar een hospitaal worden vervoerd. Geen enkele van de Britse toe risten verkeerde in een ernstige toestand. Tioeng Soen, gewezen voorzitter van de commissie voor militaire strate gie van de opperste raad, luitenant- generaal Sjin Joeng Joen, voormalig bevelhebber van het korps mariniers en generaal-majoor Paik Soen Jin, voormalig minister van financiën in de junta, die verleden maand als zodanig is afgetreden. Hef ministerie van defensie heeft medegedeeld, dat hiermede de „zui vering der generaals" beëindigd is. Tevoren had de opperste raad reeds vijf Zuidkoreaanse generaals ontsla gen. Venezolanen vragen asiel De zeven Venezolaanse legeroffi cieren, die op 8 juni jl. het Venezo laanse vliegtuig, waarmede zij ver voerd werden, dwongen op het vlieg veld te Willemstad te landen, heb ben asiel verzocht. De Venezolaanse regering heeft via haar ambassadeur in Den Haag overlevering van bedoelde vluchte lingen verzocht. Mede hierdoor dient de beslissing ter zake van het ver zoek om asiel door de koninkrijks regering te worden genomen. Ter zake van beide verzoeken wordt thans een nauwgezet onder zoek ingesteld in verband waarmede de Venezolanen in overleg met de Antilliaanse regering en met hun in stemming naar Nederland zijn over gebracht in afwachting van de be slissing op beide verzoeken. De overbrenging heeft tot motief dat anti-Venezolaanse groepen nu geen contact meer met de officieren kunnen zoeken vlak bij Venezolaans gebied, zo heeft de Antilliaanse mi nister van Justitie Isa verklaard. Bij zwemmen in het water langs de Jupiterkade in Den Haag is gis termiddag de 19-jarige A. v. d. Put ten uit de Dibbetsstraat in Den Haag om het leven gekomen. De 17-jarige G. A. T. Berendregt uit Den Haag zag, dat het slachtoffer in moeilijk heden verkeerde. Hij bracht hem op het droge, maar bij aankomst in 't ziekenhuis bleek de jongeman reeds te zijn overleden. In een gemeenschappelijke TV-uitzending van Vara en VPRO is gisteravond een forum over de kwestie Nieuw- Guinea gehouden. Foto v.l.n.r.: prof. mr. F. Duynstee, prof. dr. I. Samkalden, mr. J. L. Heldring, prof. mr. dr. L A. Diepenhorst en mr. Th. M. J. de Graaf.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 6