VE Celstraf voor Rijnsburgers, die vochten met Rijkspolitie Bondsraad K.A.B. aanvaardt structuurplan Open brief aan prof. Duynstee Tien mille zoek op Kon. Emma Daders van laffe overval gegrepen met „lintjes" DE MAN UIT CHICAGO DINSDAG 4 JULI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 „Met deze drie verdachten te straffen, is de kern van de moeilijk heden niet opgelost", zo stelde de raadsman, mr. J. P. van der Plas, bij de bespreking der gebeurtenissen in de avond van zondag 18 juni te RÏjnsburg, waar een groep van 20- 25 jongelui twee rijkspolitiemannen aanvielen. „Er moet een behoorlijk voorbeeld worden gesteld; zo gaat het niet langer", constateerde de officier van justitie. „In het vonnis wil ik de jonge mensen tonen, dat hoewel zij het gezag hebben aange rand, de overheid toch welwillend heid wil betrachten", aldus de poli tierechter. De feiten speelden zich af op het kruispunt aan de Koestraat, aan de Vlietbrugzijde. Zoals gewoonlijk stond daar een groep van plm. 25 personen, die het verkeer belem merden. Opperwachtmeester J. C. van Zanten en wachtmeester P. de Mol van de rijkspolitie maanden de jongelui tot doorlopen. Hierbij ont stonden de moeilijkheden. Een 17- jarige landarbeider, een 18-jarige bloemenhandelaar en een derde jongeman van 19 jaar, allen uit Rijnsburg, vielen de beide politie mannen aan. Het werd een alge meen duwen en slaan. Opperwachtmeester Van Zanten werd geslagen en besprongen, waar door hij tegen de straat sloeg. Hij bekwatn een lichte hersenschudding. Wachtmeester De Mol liep een ge kneusde vinger op en werd op z'n kaak geslagen. Reeds spoedig wer den de drie belhamels gearresteerd en opgesloten in het huis van be waring te Scheveningen. Snel recht. Ook vanwege de preventieve wer king, werd in deze zaak snel recht toegepast. Nauwelijks 14 dagen na dat de feiten gepleegd zijn, stond gisteren het drietal terecht. „Er heerst in Rijnsburg een ver velende geest jegens de politie", constateerde de politierechter, mr. Nauta. „Het bedenkelijke is, dat jul lie gezamenlijk de politiemannen aanvielen; alléén zou je dat wel uit je hoofd hebben gelaten. Bovendien is de opperwachtmeester een man van 60 jaar, die dus niet zo krachtig meer is als een jonge kerel. Jullie moesten je schamen", aldus de rech ter. De verdachten gaven de feiten toe en stonden schuldbewust met gebo gen hoofd. „We hebben er spijt van", zeiden ze. Eén van die verdachten was „als een dolle stier" op de op perwachtmeester ingerend. „Ik be greep, dat hij zich niet zou kunnen staande houden", zo verklaarde- deze verdachte. „Het is in Rijnsburg al net als in Katwijk; de jongelui zijn er soms erg vervelend. Het wordt tijd dat daar een einde aan wordt gemaakt", aldus de officier, jhr. mr. v. d. Poll. Bescherming politie. „Het is noodzakelijk, dat de politie tegen een dergelijk soort optreden in bescherming wordt genomen en daarom dient er streng gestraft te worden. Anders denkt een ieder, dat hy tegen de politie naar eigen wel gevallen kan handelen. Er dienen fikse straffen te worden opgelegd. Een excuus is er niet, wie mee doet aan verzet tegen politie, krijgt zware straffen". De eis tegen elk van de verdachten luidde 4 maanden ge vangenisstraf, waarvan 2 maanden voorwaardelijk met 'n proeftijd van 3 jaar en aftrek van de tijd preven tief doorgebracht. Oorzaak en gevolg. De raadsman, mr. v. d. Plas, schetste in een tactvol pleidooi met kennis van zaken de plaatselijke toestanden. Hij was het ermee eens, dat hier een buitengewoon ernstig feit was gepleegd, dat ook streng gestraft dient te worden. Dankbaar was pleiter, dat deze zaak zo snel ter berechting kon worden voorge bracht. „Het is hier eigenlijk niet een zaak van deze drie jongens, doch van een grote groep jonge Rijnsbur gers, die op zaterdag- en zondag avonden samenscholen en. de taak van de politie wel uitermate moei lijk maken. In de gemeenteraad in Katwijk, waarvan pl. lid is, werd reeds meermalen het probleem van dat samenscholen besproken en werd getf&cht er iets aan te doen. Er is overleg gepleegd met ouders, met kerkgenootschappen, verenigin gen enz., doch tot werkelijk resul taat is men niet kunnen komen. Zo is de toestand ook in Rijnsburg. Er zijn spanningen tussen de politie en de jongelui ontstaan. Er was maar een klein vonkje nodig om een uit barsting te doen brengen. Deze drie verdachten juist deze morgen is een vierde voorgeleid komen uit behoorlijke gezinnen. Pl. had op een vraag waarom zij op dat kruispunt hadden gestaan ten ant woord gekregen: „Er is hier ook niets te doen". „De Rijnsburgers zyn beslist niet kwaad en ik kan voor hen in staan. Er moeten maatregelen van opvoed kundige strekking worden getrof fen", aldus mr. v. d. Plas die uiterste clementie vroeg en beperking van de onvoorwaardelijke gevangenis straf, ook omdat éér verdachte spoe dig examen voor het middenstands diploma moet doen. Een deel van het pleidooi werd buiten tegenwoordigheid van de ver dachten gehouden De rechter ver oordeelde overeenkomstig de eis. De bondsraadvergadering van de Katholieke Arbeidersbeweging heeft gisteravond met 191 stemmen vóór en 11 stemmen tegen het nieuwe struc tuurplan van de katholieke arbei dersbeweging aanvaard. Een ampele discussie is aan dit besluit voorafgegaan. Verschillende amendementen werden na de uit voerige toelichting van de voorzit ter, de heer J. A. Middelhuis, inge trokken. Het besluit houdt o.m. in, dat in de toekomst het werk van de diocesane bonden door het verbond en de daarby aangesloten bonden zal worden overgenomen. Het structuur plan houdt voorts in, de stichting van één beambtenbond, waarin de vier in de KAB bestaande vakbon den zich zullen verenigen. (Advertentie) De Nederlandse politie is gister avond in Hoek van Holland uren lang bezig geweest met het doorzoe ken van het schip „Koningin Em ma", dat vaart op de route Hoek van Holland-Harwich. Uit Engeland was het bericht gekomen, dat aan boord van het schip een koffer zoek was geraakt inhoudende een bedrag van 1000 pond sterling (ongeveer 10.000 gulden). De Britse politie heeft het schip voor het vertrek uit Harwich gedurende een half uur doorzocht. Tot dusver is de koffer, eigendom van de rederij, nog niet gevonden. Vermoedelijk is de koffer gestolen. 750.000 Personen in 1960 op Euromast De Euromast heeft het goed ge daan vorig jaar. Tijdens de Floriade betaalden 684.584 personen voor 'n vergezicht van de toren. Na afloop van de bloemententoonstelling wer den nog eens 65.107 personen met liften naar boven gebracht. De vennootschap heeft een bruto bedrijsresultaat kunnen boeken van 997.046 en heeft 1960 afgesloten met een winstsaldo van 309.505. Daaruit kan éen dividend van 6 pet. worden voorgesteld. Voorts kan uit de verlies- en winstrekening een al gemene reserve worden gevormd van 157.000. Op de mast, die een aanschaffings waarde van 2.76 miljoen heeft, is 4 pet. afgeschreven, op de machines en installaties aanschafwaarde 882.958 is 10 pet. afgeschreven. De inventarissen aanschafwaarde 58.793 zijn geheel afgeschreven. Dit geldt ook voor de oprichtings-, emissie- en aanloopkosten van 154.792. In het afgelopen weekend heeft de Enschedese politie vier jongelui ge arresteerd, die er van verdacht wor den een Eindhovenaar te hebben be roofd en mishandeld. De daders, al len uit Enschede afkomstig, zijn: de 17-jarige bankwerker J. W., de 17- jarige monteur H. K., de 18-jarige textielarbeider J. D. en de 19-jarige bakker H. S. Dit viertal had zaterdagavond een inwoner van Eindhoven, de 50-jari- ge M. J. M., toen deze zich in een urinoir aan de Parkweg in Ensche de bevond, bedreigd. Ze eisten zijn geld, waarop M. een portemonnaie met vier gulden overgaf. Blijkbaar was dit echter niet voldoende voor de overvallers, want ze begonnen hem toe te takelen en gooiden hem vervolgens in een hek van prikkel draad. M., die had geweigerd zijn portefeuille af te geven, slaagde er tenslotte in weg te komen. Hij sprong in zijn auto en reed, gewond als hij was, naar het politiebureau. Daar kon hij een vrij nauwkeurig signalement van de overvallers op geven. Enkele uren later kon de po litie hen dan ook arresteren. Het uit 1735 daterende „Christi- aan Müller" orgel in de Grote of St. Bavokerk in Haarlem is gister avond weer in gebruik genomen. De gemeente, de eigenares van dit or gel, had de restauratie opgedragen aan de orgelbouwers Marcussen en zoon uit Aabenraa in Denemarken. De béide stads-organisten, Albert de Klerk en Piet Kee, speelden werken van Johan Sebastiaan Bach. De ingebruikneming van 't nieuwe orgel valt samen met het elfde in ternationale orgelconcours en mede ter gelegenheid hiervan heeft de orgelcommissie een tentoonstelling voorbereid in de „Vleeshal" en in de „Vishal". De federatie van Nederlandse oud strijders organisaties heeft zich in 'n open brief tot prof. mr. F. J. F. Duynstee te Nijmegen gewend. In de brief wordt met verontwaardiging gesproken over de onderhandelin gen van prof. Duynstee en de groep- Rijkens met Indonesië inzake de kwestie Nederlands Nieuw-Guinea. „Door uw handelingen hebt u -— bewust of onbewust het beleid van de Nederlandse regering in de wereld doorkruist en de rechten van de Papoea's in de waagschaal ge steld", aldus de federatie. Voorts wijst zy er op, dat het Nederlandse volk prof. Duynstee niet heeft aan gewezen als onderhandelaar op te treden. RIJKSGOEDKEURING VOOR „VRIJE SECTOR'-WONINGEN In April is bekend gemaakt, dat een rijksgoedkeuring is vereist voor de bouw van woningen in de vrije sector, met een bouwsom hoger dan ƒ23.000.-, ƒ21.000.- en ƒ19.000.-, al naar gelang van de klasse van de gemeente waar wordt gebouwd. Ingevolge een besluit van de mi nister van volkshuisvesting en bouw nijverheid is met ingang van 4 juli 1961 ook een rijksgoedkeuring ver eist voor niet door het Rijk gesub sidieerde herbouw, verbouw en uit breiding van woningen, wanneer de kosten boven de hiervoor genoemde bedragen uitgaan. Deze maatregel is niet van toe passing op herbouw van woningen, welke door de oorlog of door wa tersnood verloren zijn gegaan. dat het Nederlandse rnstee niet heeft aan- I I onderhandelaar op te Bels; was te gul boren. Mevr. A. Pot-Hovinga uk Groningen bracht drie welgescha pen kinderen ter wereld: twee meis jes, een van 1.920 en een van 2.080 g en et jongen van 2.310 g. Door plotseling over te steken werd de 68-jarige mevr. J. C. van Eeden-v. Rooijen in de Utrechtse Notenboomstraat door een bromfiet ser gegrepen. In de loop van de nacht is het slachtoffer in het Aca demisch Ziekenhuis te Utrecht over leden aan de zware verwondingen. - B.Ü ".O. is met ingang van 1 juli 1961 benoemd tot adjudant van H.M. de Koningin, majoor W. R. A. baron Van Tuyll van Serooskerken, van 't wapen der cavalerie. Met ingang van 15 juli wordt eervol ontheven als adjulant in gewone dienst van H.M. de koningin, luitenant-kolonel J. Ie Heux. Met ingang van gelijke datum wordt luitenant-kolonel le Heux be noemd tot adjudant in buitengewo- n» dienst van H.M. de Koningin. Aetherklanken ZENUWARTS BLIJFT IN ARREST De Maastrichse rechtbank heeft gisteren de gevangenhouding bevo len van de Haagse zenuwarts F. M. H. Deze wordt ervan verdacht mein eed te hebben gepleegd in een echt scheidingsprocedure. Hij zou dit heb ben gedaan tijdens een getuigenver hoor voor de rechter-commissaris bij de Maastrichtse rechtbank. Vorige week donderdag is de zenuwarts op vordering van de officier van Justi tie in verzekerde bewaring gesteld. BRAND IN FABRIEKSLOODS Om even voor drie uur gistermid dag ontdekte personeel van de draaierij van de N.V. Verenigde Glasfabrieken aan de Zuid-Haven weg te Schiedam brand in de em- ballageloods van deze N.V. De brand is door nog onbekende oorzaak in een stapel karton ontstaan. De be drijfsbrandweer ging met haar mo torspuit de brand als eerste te lijf. Zij moest echter al spoedig de hulp inroepen van de Schiedam.se ge meente-brandweer. Deze rukte met groot materiaal uit. Met 15 stralen werd het smeulende karton bespo ten. Omstreeks acht uur had de brandweer de sluipende brand onder de knie gekregen. Het blussen, waar aan de bedrijfsbrandweer, de brand weer van Schiedam en ploegen van de Rotterdamse brandweer deelna men, werd zeer bemoeilijkt door de enorme rookontwikkeling. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft op zondag 2 juli 'n nieuwe parochie opgericht in Rotter dam (Lombardije). De parochie staat onder de titel van de H.H. Engel bewaarders. Tot eerste pastoor al daar is benoemd de z.e. heer J. G. v. Dijk, die reeds bouwpastoor al daar is. Te Maastricht is aangehouden de 29-jarige Belg P. D. P. uit Hoey (B.), verdacht van oplichting en van ver valsing van buitenlandse onderschei dingen. Deze P. deed zich voor als doctor honoris causa van een weten schappelijk instituut van het Vati- kaan. Hij mat zich Franse adellijke namen aan, onder andere „graaf Per cy Pasleau de Surmont" en trachtte indruk te maken door zich te kleden als Belgisch kapitein van de koop vaardijvloot. In Maastricht heeft hij in verschil lende gevallen oplichting gepleegd door het verlenen van een Vatikaan- se onderscheiding nl. de „ridderor de in de militie van Jezus Christus", welke onderscheiding zou behoren tot een dertiende-eeuwse orde, die 't Vatikaan zou hebben ingesteld tij dens de godsdienststrijd tegen de Z. Franse Albigenzen. De onderschei ding behoorde echter tot de fantasie van deze Belg. Hij had briefpapier en diploma's laten drukken, onder scheidingstekens laten maken en men vermoedt, dat hij behalve in Maastricht, ook elders in het land slachtoffers heeft gemaakt. De zaak is in onderzoek bij de Maastrichtse recherche. Een Maas trichtse journalist en een zakenman, die argwaan koesterden toen de Belg ook hen wilde vereren met de Va- tkaanse orde, hebben de bedrieger ontmaskerd. In volle vaart reed de 18-jarige M. van Leeuwen uit Geleen gister avond met zijn bromfiets tegen een trekker met oplegger. De bromfiet ser werd op slag gedood. Een veer tienjarig broertje, dat op de duo meereed, werd zeer ernstig gewond naar het ziekenhuis in Sittard over gebracht. In het Diakonessenhuis in Gro ningen is gisteren een drieling ge WOENSDAG HILVERSUM I, 402 M. 7.00-24.00 NCRV. 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Wa- terst. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. 11.00 Gevar. progr. 12.10 Koperork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Volksliedjes. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.45 Gram. 15.30 Gram. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Gram. 17.30 Rep. Wimbledon 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. ÏS.O^ Vocaal ens. 18.20 Het spectrum, lezingen. 18.35 Volks- muz. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Ka- mermuz. 20.20 Nederlandse geslach ten in Zuid-Amerika, lezing. 20.40 Holland Festival: Orgelmaand Haar lem 1961. 22.00 Tot ziens in Jeruza lem, Bijbelse quiz. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Holland Festival 1961: Haar lemse orgelmaand 1961: Uitsl. Int. Improvisatie-wedstr. 23.00 Platen- nieuws. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 vrRO. 20.00-24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 10.00 De primi tieve en de moderne mens, lezing. 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Salonork. 11.30 Cabaretprogr. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Promenade-ork. en sol. 13.45 Van vuistbijl tot kunstmaan, lezing. 14.00 Gram. 14.45 Volksmuz. 15.00 Heeft emigreren nog zin?, le zing. 15.10 V. d. jeugd. 17.00 Kamer koor. 17.10 Tips voor vakantie. 17.50 Regeringsuitz.: Jeugduitz.: De Ba latawinning in Suriname. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Tour de France. 18.30 Instr. kwint. 18.50 Act. 19.00 V. d. kleuters. 19.10 Hammondorgel- spel. 19.25 VARA-varia. 19.30 V. d. jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Holland Fes tival 1961: Le nozze di Figaro, ope ra. I. d. pauze: Gesproken portret. 22.30 Nws. 22.40 Sportprogr. 22.55 Holland Festival 1961: Le nozze di Figaro, opera (4e bedrijf). 23.35 Licht progr. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S VARA: 17.00 V. d. kind. NTS: 17.30-17.40 Int. jeugdjourn. 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Franse liedjes. 20.40 Documentair progr. 21.10 Lichte muz. 21.35 At tentie. 22.10 Dagsluiting. NTS: 22.30 -22.40 Filmverslag Tour de France. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4c lijn) van 18-20 uur It's all right with me, Allez-vous en, go away, You do something to me, The surrey wit!, the fringe on top, This nearly was mine, Louisia na, Maple Leaf rag, Mama's gone, goodbye, If I loved you, Shall we dance, Maidens typical of France, Let's do it, Just one of those things. Suikerbossie, Fanagalo, Chococue, Popurri de Ale, Para que, Sarie Ma rais, Skokiaan, Chica chica bum, Comme au premier jour, Tom Pilibi, Benguela, Milord, Olé muchacha, Besame mucho, Wait for me, Many dreams ago, Too young, Bye bye blues, Someday sweetheart, Sum mertime, Night crav/lers, Tinroof blues, For all we know, Two degrees east, three degrees west. VATIKAANSE RADIO (196 m.) 22.15 uur Het Romeinse (boe ken) forum. Een verhaal vol verwikkelingen door T. LODEWUK 22 Ik weet niet ot u werkelijk van plan bent om de benen te nemen, maar zowaar als ik hier sta, u zet geen stap buitenshuis of ik weet het naad je van de kous. En u kunt me geloven of niet, maar als u daar niet mee ac- coord gaat, bel ik de inspecteur van politie op en vraag hem persoonlijk hierheen te komen, dan kan hy de zaak uitzoeken, als u dat liever wilt!" Clarenbough keek het meisje aan, zoals ze daar stond in haar zacht- blauwe kimono, het witblonde haar met een lintje bijeengebonden, slank en jong. Ze zag er helemaal niet daadkrachtig uit, maar de manier waarop ze keek, zei hem duidelijk, dat deze jongedame, als het moest, voor moeilijke situaties geen stro breed uit de weg ging. Corrie zelf had alle moeite om het sidderen van haar handen te onderdrukken en wist zich bijna geen raad, alleen in dit lege huis, midden in de nacht met een beschonken man, die schrikaan jagende dingen zei. Maar ze begreep dat, zij en niemand anders het spit zou moeten afbijten en ze was vast besloten dit dan ook te doen. „Nu hoor ik nog wat?" vroeg ze kort af, toen haar bezoeker bleef zwijgen. „Tja, u komt het toch wel te we ten, en dan is het maar beter, dat u het nu weet al zou ik warempel niet kunnen bedenken, wat u er te gen zoudt kunnen doen," zei Claren bough. Hij volgde haar naar bene den en zakte wezenloos in een leun stoel, terwijl Corrie in de keuken koffie-extract in een kop goot en vliegensvlug wat melk op de kook plaat zette. Even later kwam ze met een dampende kop sterke koffie bin nen. „Wanneer u dit op hebt, kunt u er nog een krijgen," zei ze, „daar zult u van opknappen." Zelf zette ze haar bevende lippen aan een kopje geu rige koffie, ofschoon haar slaperig heid verdwenen was. En zo wachtte ze, tot Clarenbough luidruchtig en telkens zuchtend zijn kop had leeg gedronken. En toen kreeg ze bij stukjes en beetjes het verhaal „van Adam af". De ontmoeting met De Gooyer, de grote Clarenbough klucht, het diner, de uitnodiging van mevrouw Boom, het drinkgelag, de onvoorzichtige uit latingen en Kruiderinks beschuldi ging. „De mevrouw Boom kwan op de proppen net op het moment, dat die Ip-uiderink me met de justitie dreigde en zei, dat ze wel begreep, dat ik er zelf part noch deel aan had. Door alles bij elkaar was ik zeker to taal m'n positieven kwijt," zei de ge waande Clarenbough hulpeloos, „want ik greep naar dat papiertje met de verklaring als naar een red dingsboei en toen ik getekend had, hebben ze me zo gauw mogelijk in een auto gezet en hier voor de deur afgeleverd. Nou begrijp ik wel, dat het allemaal doorgestoken kaart was, dat dreigement van Kruiderink en die lievigheid van mevrouw Boom. En ik begin zo langzamerhand ook te begrijpen, dat 't er niet om te doen was, mij dit alles betaald te zetten, maar dat het er alleen maar om ging de burgemeester, uw vader, en De Gooyer het leven lastig te maken.." „Tja, u heeft daar de zaak wel heerlijk verknoeid," merkte Corrie nuchter op, maar haar handen kne pen zich tussen haar knieën teza men. „Dat u voor Clarenbough ge speeld hebt, was al hoogst bedenke lijk, dat u zo stom bent geweest, al les er uit te flappen is idioot, maar dat door uw stomheid nu mijn vader de dupe wordt en wie weet hoeveel narigheid daaruit voortvloeit." „Kom, kom, zou 't zo erg zijn?" vroeg Clarenbough, die met de koffie weer 'n vleugje van zijn oude opti misme teruggekregen had en meen de, dat men de zaken van de lichte kant moest bekijken. „Ja, daar weet u natuurlijk niets van," sneerde Corrie. „U, die hier komt binnenvallen en de zaak aan brokken maakt en er dan met de stil le trom tussen uit wilt knijpen. U weet niet, wat hier al jarenlang gaan de is in de gemeente. Hoe Kmiderink zijn uiterste best doet, tegen mijn vaders inzichten in, zich een voor deeltje te bezorgen, hoe de jonge Boom z'n uiterste best doet m'n va der er uit te werken en hier zelf op 't kussen te komen, ja, hoe hij het aangedurfd heeft my ten huwelijk te vragen om z'n waanzinnige plannen door te zetten, de ezel. Ja, hij is een ezel, maar z'n moeder is het niet. Die is zo geslepen als een slang. Het he le opzetje komt natuurlijk van haar! En u bent er zo prachtig ingetippeld, u, die avontuurlijke, leuke meneer, die zichzelf nog niet eens beheersen kan en zich dronken laat voeren, die zich laat intimideren en, om er van af te zijn, andere mensen in 't ver derf stort. Inderdaad, meneer hoe heet u ook weer, enfin, de naam interesseert me geen snarshet is wel het beste, dat u verdwijnt en zo spoedig mogelijk. U bederft de lucht hier, Smeer'em, alstublieft, neem de auto en zet maar neer in Kwardam of ergens anders, dan halen we die wel op, maar verdwijndan kan ik misschien nog proberen te redden, wat er te redden valt De imitatie-Clarenbough strompel de als een gestrafte schooljongen de kamer uit, Corrie bleef stil, als ge slagen, in haar stoel zitten. Ze had zich opgewonden, ze had Clarenbough totaal overdonderd, maar nu ze al leen was en niemand in huis had, wie ze om raad kon vragen, bereep ze dat ze niet opgewassen was tegen de dreigende situatie, die zich zo plotseling ontwikkeld had. Een kwa jongensplannetje was het geweest in het begin, het dreigde te worden tot 'n groots schandaal, dat haar vader z'n goede naam wellicht z'n positie kon kosten. Die misselijke kerel, die Jongejans en zijn vriend De Gooyer. De Gooyer, dat was de verantwoor delijke man, meer nog dan de nage maakte Clarenbough. Die wist hoe de zaken er voor stonden, die had moeten oppassen, dat het zover niet kwam. Ze keek op de klok. Het was vijf uur. Vastberaden stond ze op. Ze ging naar haar slaapkamer terug en zette haar wekkertje op zeven uur. Maar het was onnodig, want ze sliep niet. Ze hoorde Clarenbough een half uur later de trap afstommelen, de deur dichtslaan. Even later kondig de het ronken van de zware auto motor aan, dat hij vertrokken was. Corrie bleef alleen met haar gedach ten en in de morgenschemering, die tussen de gordijnen doorkroop, werd ze opeens weer het kleine meisje, dat ze zich zo vaak voelde en met haar gezicht in het kussen huilde ze haar verdriet uit.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 5