Steeds meer kampeerders Ingrijpende maatregel stuitte op verzet Vuilverbranding gaat Leiden ruim 4 miljoen kosten DINSDAG 4 JULI 1961 DE LEIDSE COUKANT PAGINA 4 Nijvere groepjes in het graf r^ELFS de meest optimistische arts zal zich bij het zien van mum- mies niet afvragen, „of er misschien nog wat aan te doen is". De ingewikkelde figuren van het museum van Oudheden in Leiden zijn zo dood als de deurknop. Maar toch gaat er iets uit van deze stille figuren achter de spiegelglazen glaswanden, iets levends. Er ligt een bloot tweejarig jongetje; de schrijver des konings, de pries ter, kleine en grote middenstanders liggen er broederlijk naast elkaar. In het museum houdt men zich met standsverschil niet op. Eerder met de vraag hoe gaaf de mummie is en zo kan het gebeuren dat aan de kleine ambachtsman een beter plaatsje werd toegewezen dan aan de eerste priester van Amon, die in een la op zolder blijft staan. De Egyptenaren hebben veel geld over gehad voor hun begrafenis. Zo'n mummificatie moet een flinke hap in de portemonnee gegeven hebben, want op de eerste plaats moest de 'mummie-maker met het geduld van een monnik aan de hand van fijne tangetjes en mesjes het lichaam deskundig van zijn biologische, inhoud ontdoen. Er volgden kostbare behandelingen, de kist moest rijk versierd zijn en bewerkt met duizenden kleine hieroglyphen als magische for mules en de ingewanden moesten in dure albasten vazen méé in het graf geplaatst worden. Sociaal-gevoelig nootje is, dat Jan-met-de-Pet gewoon in het woes tijnzand begraven werd. In de oudste tijden van het Egyptische rijk werden op het graf de dienaren en dienaressen van de welgestelde overledene geofferd, teneinde deze in het hiernamaals behulpzaam te zijn. Deze ingrij pende gewoonte stuitte op de duur wel op enige tegenstand van de betrokkenen, zoals men begrijpen kan, en daarom is er de ge woonte gegroeid, dat de dode in het graf als surrogaat kleine men senbeeldjes werden meegegeven van steen of klei, die aan de hand van de daarop geschreven magische formules dezelfde diensten kon den verlenen. Tientallen van zulke beeldjes, gehele stoeten van am bachtslieden tot een nijver groepje samengevoegd, kan men thans nog in het museum voor oudheden aan het Rapenburg te Leiden terugvinden. Egyptische houten modelletjes van een Nijlschip. Dit doden schip met voorstellingen van dienaren, huisraad en kajuit op het dek, werd meegegeven om de reis naar het hiernamaals, dat volgens de toen. heersende Egyptische opvattingen over de Nijl zou liggen, mogelijk te maken. Het dateert uit het Middenrijk, namelijk de 12e dynastie (20001800 voor Christus). Egyptisch houten model van bierbrouwers, werkzaam in een bierbrouwerij, gevonden in een graf. Het model is van hout gemaakt en dateert uit de 12e dynastie laagste inschrijfster bij de aanbeste ding van de reconstructie van de ge hele Schulpweg, maar dit zal voor lopig geen doorgang vinden. Chauffeurs-wedstrijd In de 12e wedstrijd van de chauffeurscompeti tie in het Nationaal Estafette tour- nooi, die op 27 en 28 juni te Haar lem werd gehouden behaalde in de afd. bedrijfscompetitie de eerste prijs v. d. Berg Smit, Noordwijkerhout. De ploeg bestond uit: ploegleider J. v. d. Berg, C. v. d. Berg, P. C. v. d. Sleet, J. van Schooten. NOORD WIJK Gevonden voorwerpen Bij de politie zijn de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven: kleding stukken, bijouteriën, geld, voetbal, vlieger, sleutels, handschoenen, schoenen, schildpadden, zwarte hond, konijn, portemonnaies, wieldop, bad tassen, broodtrommel, leesbrillen, kinderbrillen, zonnebrillen, bad handdoek, kampeertent, rol scheeps papieren, Inlichtingen dagelijks van 10 tot 18 uur aan de post van de strandpolitie. Aan het politiebureau Oude Zeeweg, uitsluitend op woensdag en zaterdag van 2-3 uur n.m. Adjudant H. v. Venetiën Wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd gaat adjudant H. v. Ve netiën het politiekorps verlaten na een 32-jarige trouwe diensttijd in Noordwijk. Hedenmiddag te drie uur is in de raadzaal officieel afscheid van adju dant H. v. Venetiën genomen. Zwitsers fabrikaat keus van B. en W. Naar blijkt uit een principe-voor stel van b. en w. van Leiden aan de raad is voorlopig besloten de voor keur te geven aan een speciale vuil verbrandingsinstallatie te Leiden, die geleverd zal worden door de fir ma L. von Roll A.G. te Zürich en die, inclusief grondkosten, Leiden komt te staan op een bedrag van ruim vier en een half miljoen gulden. De ze vuilverbrandingsinstallatie zal een plaats krijgen in Leiden-noord. Zij zal in 1964 aanwezig moeten zijn, omdat in dat jaar het vuilnis- stort-contract met Noordwijk afloopt. Als voordelen van het systeem Von Roll noemen b. en w. o.m.: door sterke mechanisering is de vereiste handenarbeid tot een mi nimum beperkt; zo volledig mogelijke verbranding van het vuil, goede slakvorming en zo gering mogelijke hinder van stof, stank en vlieggas worden gewaarborgd; in vele plaatsen is dit nieuwe systeem al in de praktijk be proefd. De exploitatiekosten van de instal latie, zullen ƒ324.000 per jaar gaan kosten, rekening houdend met een afschrijving over veertig jaar. Op de een of andere wijze zullen deze kosten gedekt moeten worden. Later zal hierover nog een voorstel worden gedaan. Een offer ten bate van het verzorgingspeil in de ge meente achtten b. en w. verant woord. De firma Von Roll heeft in haar offerte een tijdschema opgenomen, waaruit blijkt dat een kleine drie jaar na een voorlopige opdracht de inrichting in exploitatie kan worden genomen. Aangezien zij voor de na dere uitwerking van het schetsplan een termijn van 6 maanden behoeft, is met haar overeengekomen, dat de gemeente haar allereerst hiertoe op dracht zal'verlenen. De kosten hier van bedragen één procent van de in- stallatiekosten of wel f 27.200. VOORHOUT Vijf jubilea bij Colijn Zonen Op donderdag 6 juli a.s. zullen bij C. Colijn Zonen N.V., Bloembollen exportbedrijf en kwekerij te Voor hout 5 arbeiders gehuldigd worden omdat zij 40 jaren en langer in dienst van C. Colijn Zonen N.V. zijn. Het zijn de heren: J. J. Bel, Boerhaave- straat 17, Voorhout; A. Does, Jac. v. Beierenweg 67, Voorhout; Joh. van Leeuwen, Jac. v. Beierenweg 61, Voorhout; Jac. v. d. Tang, Wilhel- minastraat 14, Noordwijk; L. Zwet sloot, Herenstraat 76, Voorhout. Donderdagmiddag zal dit heuge lijke feit feestelijk herdacht worden in een bijeenkomst in „De Bonte Koe" te Voorhout, waar, behalve het voltallige personeel van C. Colijn Zonen N.V. ook de naaste familie van de 5 jubilarissen genodigd zijn. Bovendien zal voor iedereen, die de jubilarissen met dit heugelijke feit wil feliciteren, daartoe gelegenheid zijn op de receptie, die daarna, van half vijf tot half zes, eveneens in „De Bonte Koe", Herenstraat 3, Voorhout gegeven wordt B. en w. hebben zich nogmaals be raden over de meest geschikte plaats voor een vuilverbrandingsinrichting. Na hernieuwd onderzoek is hen gebleken, dat als vestigingsplaats in het bijzonder in aanmerking komt het perceel grond, groot plm. 1,5 ha., gelegen ten zuiden van de Slaagh- of Stinksloot tussen de Haarlemmer vaart en het terrein van de N.V. Kat kunstvuurwerkfabriek. Deze grond is begrepen in het uitbreidingsplan „Groenoord". De ligging biedt uit een oogpunt van goede bereikbaar heid vele voordelen, terwijl de grond ook spoedig beschikbaar kan zijn. SASSENHETM Afscheid van kloosterzusters De eerwaarde zusters van het St. Anna-gesticht te Sassenheim zullen binnen zeer korte tijd gaan vertrek ken. Hiermede in verband zal op zondagmiddag 23 juli a.s. van 2.30 tot 3.30 uur een afscheidsreceptie worden gehouden voor genodigden, en van 3.30 tot 4.30 uur voor belang stellenden in het K-S-A.-gebouw, Hoofdstraat 191. Ongetwijfeld zullen zeer velen van deze gelegenheid gebruik maken om de zusters hun dankbaarheid te be tonen voor al hetgeen zij in de pa-> rochie en voor het onderwijs verricht hebben. Het kerkbestuur heeft voor het klooster, dat na het vertrek van de zuster? leeg zal staan, nog geen be stemming gevonden. 40 jaar organist Vóór de kerk dienst werd zondagmorgen het feit herdacht, dat de heer H. M. Keuning, componist, muziekleraar, dirigent en organist 40 jaar geleden op 1 juli 1921, als organist van de Geref. kerk werd aangesteld. Ds P. D. Kuiper, sprak de jubila ris toe in hartelijke woorden en over handigde hem een bloemstuk en een couvert met inhoud, namens de kerk gemeente. Brandweer Na het behalen van een eerste prijs bij de provinciale brandweerwedstrijden te Spijkenisse op 27 mei jl., behaalde het Sassen- heimse brandweerkorps op de zater dag gehouden gewestelijke wedstrij den te Zaandam, wederom een eerste prijs. Hierdoor is zij geplaatst voor de landelijke wedstrijden die zullen plaats vinden op 9 september a.s. De plaats waar deze wedstrijden zullen plaats vinden is nog niet definitief bekend. Postduiven De p.v. De Blauw- band hield een wedvlucht met oude duiven vanaf Pt. St. Maxcence, 351 km. In concours 84; deze werden al daar gelost te 10 uur; aankomst eer ste duif 3 u. 5 m. 3 s., snelheid 1000 mtr p. min., laatste duif 4.41.35, snel heid 874 mtr p. min. L. J. Drost 1, 2, 5, 8, 17; Gebr v. d. Krogt 3, 7; L. de Rider 4, 10, 12; R. Beunderman 6, 20; Gebr. Krom 9. Eindstand Midfond: 1. L. J. Drost; 2. L. de Ridder; 3. C. Vonk; 4. Gebr. v. d. Krogt; 5. H. van Niekerk. LISSE Loods op vuilnisstortplaats. De oude houten loods op de gemeentelij ke vuilstortplaats, die enige tijd ge leden is afgebrand, zal worden ver vangen door een verplaatsbare nis- senhut, vervaardigd van gegalvani seerde golfplaat. De kosten worden geraamd op 1500 in het totaal. B. en W. vragen de gemeente voor dit bedrag een krediet beschikbaar te stellen. Restauratie molen. Het bestuur van de vereniging „De Hollandse Mo len" heeft zich, namens het bestuur van de Lageveense Polder, tot B. en W. gewend met het verzoek een sub sidie te verlenen voor de noodzakelij ke restauratie van de aan de polder in eigendom toebehorende wipwater- molen. De kosten worden door desfeundi- gen van dezé vereniging geraamd op 15.300. Het bestuur van de polder verzoekt de gemeente 20% van deze kosten als subsidie te verstrekken. NOORDWIJKERHOUT Reconstructie Schulpweg De dienst van gemeentewerken heeft het reconstrueren van een gedeelte van de Schulpweg opgedragen aan de firma J. Monshouwer te Capelle a. d. IJssel voor een bedrag van 109.705. In maart was deze firma de Aan de industrie school te Eindhoven slaagde voor de 3-jarige vooropleiding voor lerares onze plaatsgenote A. P. M. Augus- tinus. Te Den Haag slaagde onze plaats genote mej. R. Alkemade voor hoofd leidster bij het kleuteronderwijs. Te Utrecht slaagde de heer H. W. Alkemade voor het diploma vakbe kwaamheid hotel-restauranthouder. „Blijf voor 't Land" Bij de laat ste schietwedstrijd van „Blijf voor 't Land" te Noordwijk, werden de vol gende schuters met de buks win naar van .een wisselmedaille: N. W. Caspers 49 p., Ie klasse; mevr. W. Wassing 49 p., 2e kL; M. de Jong 43 p., 3e kl. Met KSO werden de medailles ge wonnen door: J. Vink 57 p., Ie kl.; L. J. Plug 52 p., 2e kl. In de le klasse behaalden J. Vink en J. P. Goudriaan beiden 57 p.. maar door het beste laagste schot werd Vink winnaar. In de 2e klasse werd de medaille definitief gewon nen door L. J. Plug met 53, 50 en 52 punten. Geboren: Hubert zoon van R. Blommendaal en A. W. Lingbeek.. Ondertrouwd: H. Alberda en J. Ch. Poelvoorde; F. J. v. Nobelen en W. A. de Haas; B. A. Sporre en H. A. Schuts; W. v. d. Lippe en M. J. A. Verhoeven; JJ. C. v. Rossum en G. S. P. Molenkamp. Getrouwd: L. J. C. Vervaet en M. H. v. d. Meer. Overleden: Pieter J. Meijers 56 jr; Adrianus Lamens 67 jaar; Leendert Banck 72 jaar; Wilhelmus A. J. Al kemade 74 jaar; Pieter van Duin 58 jaar; Johannes B. v. d. Berg 79 jaar. VOORSCHOTEN Bouwen benzinestation Het bou wen van een quick service-benzine station in het uitbreidingsplan zal onder architectuur van K. Landers te Rotterdam worden uitgevoerd door de firma Van Straalen en v. d. Have te Rotterdam. Winkelcentrum in Vlietwijk Arch. K. Landers te Rotterdam is de ontwerper voor het bouwen van 8 winkels en 14 bovenwoningen in plan Vlietwijk. Deze bouw zal bin nenkort voor eigen rekening worden uitgevoerd door de firma Van Straa len en v. d. Have te Rotterdam. Bijkantoor Raiffeisenbank. De Coöperatieve Raiffeisenbank „Voor schoten" houdt vanaf 10 juli zitting in het bijkantoor aan de Rijndijk 130, iedere maandagavond van 7 tot 8 uur. WASSENAAR EINDEXAMENS HBS RIJNLANDS LYCEUM Uitslag van de eindexamens HBS- A van het Rijnlands Lyceum Wasse naar: de dames: F. E. Dekking, E. C. S. de Jong, M. G. Op 't Landt, I. E. Nieuwenhuis, allen wonende te Was senaar; de heren: E. J. van den Bergh, W. A. Donker, A. J. de Graaf, C. W. A. Hendrikse, A. E. Kolff, P. M. Chr. de Lange, E. S. A. Meyer Wiersma, S. R. Schuit, A. H. E. van de Velde, allen wonende te Wasse naar; J. de Bres wonende te Voor schoten; M. B. de Groot en J. de Kroes, wonende te 's Gravenhage; P. R. Groenendijk, wonende te Oegst- geest. Er zijn geen kandidaten afgewezen. De examens van de afdeling HBS-A zijn hiermede beëindigd. ZWAMMERDAM Geboren: Johannes Engelbertus Adrianus zn van J. W. Bakker en C. C. M. van den Berg; Willem Mar- tinus zn van A. K. van der Vis en A. de Jong; Johan zn van D. Loe- nen en H. M. van der Laan. Ondertrouwd: F. L. van Leeuwen, 23 jaar, kruidenier, wonende te Zwammerdam, Molenstraat 39 en C. Blom, oud 22 jaar, zonder beroep, wonende te Zwammerdam, Molen straat 66. Goed kamperen is ware kunst DEN HAAG (P P) - „Kamperen is tegenwoordig een algemeen erkende weekend- en vakantie-ontspanning geworden", vertelt ons een wel bijzonder vakbekwaam kampeerder, een man die Europa en ver daarbuiten heeft afgezworven met zijn tent. Een kampeer der die het in het bloed zit en die reeds tientallen jaren geleden behoorde tot die enkelingen, die er met een klein tentje op uit trokken en die toen voor gek verklaard werden, want zoiets deed men toch niet. Deze hobby heeft uiteraard zijn volle belangstel ling en als er één is, die de grote vlucht die het kamperen na de oorlog heeft genomen, toejuicht, dan is het zeker onze gastheer, ook al beseft hij heel goed, dat er nog een groot aantal mensen is, die het kamperen beslist niet op de juiste wijze beoefenen. Ver over het miljoen. „Waren er voor en omstreeks 1940 ongeveer 75.000 kampeerders in ons land, hoofdzakelijk jongeren, die de sport leerden in jeugdorganisaties, na de oorlog ontwikkelde het zich geheel anders. De vakanties wer den gemeen goed en daarmee het trekken. Het gehele toerisme nam 'n grote vlucht en het kamperen vloog mee. Er zijn nu ver over het miljoen kampeerders in ons land! De ontwikkeling van 't moderne ma teriaal heeft daar veel toe bijgedra gen. Het is nu een sport en ontspanning voor iedereen, ongeacht rang, stand en leeftijd, hetgeen mag blijken uit het feit, dat wij in ons land momen teel ruim een miljoen kampeerders tellen, waaronder veel ouderen. Het is ook niet te verwonderen, want de moderne techniek staat voor niets Maar je kunt zo'n grote gezinstent, met meubilair,, bedden, TL-verlich- ting, radio en zelfs televisie, toch niet meer als een primitief vakantiever blijf kwalificeren. Kamperen kun je in onnoemelijk veel schakeringen, vanaf dit uiterste tot Met het gehele gezin in volle vrijheid ontspanning. in het simpele éénpersoons tentje, dat eigenlijk niet meer is dan een linnen dakje boven het hoofd van de enkeling, maar dat toch van groot nut is voor de ruige kampeerder te voet, die zich op 'n lange zwerftocht langs ongebaande paden begeeft. Een belangrijke organisatie. In ons land is vrij kamperen uitge sloten. Overal zijn regels en voor schriften, waaraan de kampeerder zich dient te houden, wil hij toe stemming krijgen om zijn tent op te zetten. De A. N. W. B. toe ristenbond heeft hier 'n zeer belang rijk terrein te bewerken, namelijk 't behartigen van de belangen van de kampeerders als toeristen en tevens het waken over de belangen van de gemeenten en particulieren. Wat de eerste betreft, gaat het er om zoveel mogelijk gelegenheid tot kam peren te bieden, dus het openstel len van terreinen en wat daarmee samenhangt te bevorderen; voor de andere groep het voorlichten en or ganiseren van de kampeerders tot mensen die op de „goede" manier kamperen, zodat de gemeenten en particulieren waarvan de terreinen eigendom zijn, geen onaangenaamhe den ondervinden. Hoofdzakelijk dus een bemiddelende positie van groot belang, voor alle belanghebbenden. De A. N. W. B. streeft er naar zo veel mogelijk natuurschoon voor de kampeerder toegankelijk te maken. Zij bemiddelt en pleit waar dat nodig is en treft anderzijds maatregelen om de kampeerder op te leiden. De kampeerschool „Met dit laatste doet de A. N. W. B. een naar mijn zienswijze zeer be langrijk werk", aldus onze zegsman. „Ik heb zelf bijna mijn hele leven kaart of kampeerpaspoort geniet In het buitenland dikwijls zekere pri vileges. Anders dan in tenten Dit brengt ons tevens op een einder terrein. Kamperen behoeft men niet altijd in een tent te doen, want ook het verblijf in een caravan, die ach ter een auto wordt voortgetrokken, zowel als het verblijf in een auto die hiervoor werd ingericht, valt on der kamperen. De caravan is hier in Nederland zeer populair geworden. Dit rij :'.en- de huisje biedt veel comfor' en ve len voelen er zich toe aangetrokken. Ook deze kampeerwagens behoren gekampeerd en ik kan niet anders zeggen, dat goed kamperen een ware kunst is, die je moet leren. Zelf ben ik door schade en schande wijs geworden en van de ondervin ding van die doorgewinterde kam peerders kunnen de nieuwelingen leren. Dat gebeurt In de A. N. W. B. kam pen bij Ommen, waar beginnelingen kennis maken met het kamperen. Zij schrijven hiervoor in en hebben niets anders mee te nemen, dan hun per soonlijke bagage. De rest wordt in het kamp verstrekt Ieder krijgt een geschikte tent toe gewezen en het nodige materiaal om te verblijven. Een aantal gerouti neerde kampeerders brengt de nieu welingen op vriendschappelijke wijze de beginselen bij. Zij steunen met raad en daad en als 't ware spelenderwijs worden de beginners de techniek en de moraal, kortom alles wat met kamperen be maken heeft, bijgebracht, zodat hij later geheel op eigen wie ken kan drijven." De kampeerkaartencentrale van de A. N. W. B. is een ander middel om het kamperen in goede banen te leiden. Men kan in ons land niet kamperen zonder een kampeerkaart. Deze kaart moet tijdig bij deze orga nisatie worden aangevraagd en wordt slechts verstrekt, wanneer de aan vrager te goeder naam en faam be kend staat. Ook kent men bet zogenaamde kam- paspoort, dat slechts verstrekt wordt, wanneer gfebleken is, dat de kampeerder een volleerd man is in deze kunst. Zoals het met de meeste A. N. W. B. papieren is, is het ook hiee; de hfoiitter van een kampeer- Wat kan het buitengewoon gezellig zijn in zo'n linnen huisje, als men gezamenlijk de maaltijd gebruikt. op kampeerterreinen geplaast te wor den. „Nu het seizoen weer is aangebro ken en ongetwijfeld velen ich opma ken om er met hun tent of caravan op uit te trekken, zou ik nog een paar dingen willen opmerken", zegt onze gastheer. „Laten alle kampeer ders goed in hun hoofd prenten, dat zij zich prima materiaal aanschaffen. Kampeerartikelen hebben namelijk nogal wat te lijden en in dit geval is goedkoop zeker duurkov Van so- liede goed materiaal of dit nu een tent of een veldfles betreft, heeft men veel plezier, terwijl goedkoop materiaal veelal alleen maar narig heid en ellende geeft. Laten wij kampeerders, niet vergeten, dat wij niet meer dan andere toeris ten in de gaten lopen. Laten wij de gastvrijheid die wij op het kampeer terrein genieten, niet misbruiken. Voor iedere kampeerder geldt: ge draag je als een welopgevoed' mens en niet als een halve wilde. Betracht overal reinheid en netheid, want daar varen er drie wel bij. Dat is de kampeerder zelf, doordat hij minder kans loopt op ziekte, en het is de eigenaar van het terrein, die blij is dat alles er zo netjes uitziet, en dat zijn ook de andere kampeerders, die wel graag in de vrije natuur verblij ven, maar liever niet op een mest vaalt. Al deze dingen zijn van uitzonder lijk belang. Want de kampeerder zelf zal op die manier veel plezier aan zijn mooie sport beleven.r

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4