Ajax verpletterde FC Zürich, en Feijenoord gingen voort Alleen VVV verloor derde intertotocompetitie-wedstrijd Zwaar beproefde Nederlanders ondergingen vuurdoop in eerste Ronde van de Toekomst Jan Janssen (15e) dronk teveel ook Sparta op goede weg Ronde van de Toekomst MAANDAG 3 JULI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Ajax heeft zaterdag in Amsterdam in zijn derde wedstrijd voor de inter- totocompetitie het Zwitserse FC Zürich volkomen overklast. Reeds na een kwartier speelde Ajax een gewonnen wedstrijd, de Amsterdammers hadden toen door doelpunten van Henk Groot, Piet Keizer en nogmaals Henk Groot al een comfortabele 30 voorsprong. Ondanks de hoge temperatuur speelde Ajax toch nog een tempo hoger dan de Zwitsers, die individueel wel aardige dingen deden doch als ploeg volkomen faalden. Het gemis van hun internationale doelman en spil zal hier wel niet vreemd aan zijn geweest. Reeds in de eerste minuut snelde Henk Groot door de verdediging van de Helveten (1-0). In de 15e minuut kwam Keizer na een fraaie pass van Feldmann in vrije positie en tegen zijn schot was doelman Froidevaux kansloos (2-0). In de 20e minuut was het opnieuw de actieve Henk Groot op de tribune werden de Ajaxieden met Argusogen gevolgd door de scouts van de Italiaanse club Lanerossi die een vrije schop van De eerste etappe van de Ronde van de Toekomst is gewonnen door de Fransman Jean Claude Lebaube. Foto: Jean Claude Lebaube tijdens zijn Finish in St. Etienne. (Telefoto). „DIT IS VEEL TE ZWAAR VOOR ONS De tengere Fransman Jean-Claude Lebaube mag zich de eerste etappe winnaar van de eerste Ronde van de Toekomst noemen. Hij was kort na de ravitaillering, na ruim 95 km, samen met de Zwitser Erwin Jaisli uit een kopgroepje weggesprongen en niet ver voor de finish van deze doop-etappe van de Tour de l'Avenir over 145,5 km, met St. Etienne als start- en eind punt, had hij Jaisli gelost. In de smorende hitte heeft daar aan de finish van de Cours Fauriel ploeg leider Sjefke Janssen staan wachten op de Nederlanders. Onderweg tussen de vele venijnige beklimmingen over de talrijke bergen en bergjes had men het oranje-octet zien zwoegen om de posities te verstevigen. Enkelen, zoals Van der Ven en Groeneweg, zaten van het begin af aan al niet te best in de strijd, maar de anderen hebben heel lang in de voorste gelederen hun partijtje meegeblazen en vooral Jan Janssen heeft lange tijd de ver wachting gewekt een belangrijke man in deze etappe te zullen worden. Het is tenslotte nog allemaal tamelijk teleurstellend geworden. Na Jaisli, die een minuut en 24 seconden na Lebaube binnenkwam, volgde precies vijf minuten laater een groepje van zeven man met o.a. de voortreffelijk rijdende Duitser Erwin Limbach. Daarna kwamen twee groepjes van drie renners door de finish met Jan Janssen als laatste van het tweede drietal, met een achterstand van zeven minuten en 45 seconden als vijftiende in het etappe-klassement. Fransman Lebaube won eerste etappe De 21-jarige blonde coureur uit Nootdorp, die veertig seconden la ter werd gevolgd door HuuJd Zil verberg (21ste) en Mik Snijder (23ste), was totaal uitgeput en ge heel gedemoraliseerd. Voor hij een woord kon uitbrengen gooide hy de inhoud van een bidon water over z'n hoofd leeg en toen brand de hij los: „Verschrikkelijk, wat een rit. Wat heb ik een spijt, dat ik ben meegegaan. Dit is veel te zwaar voor ons. En dan moeten de echte bergen nog komen. En die hitte, die hitte.Wat heb ik afgezien vandaag, was ik maar thuis". We hadden eerlijk gezegd 'n beetje medelijden met de Zuid hollandse amateur, die kennelijk een van de vreselijkste dagen uit zijn rennersloopbaan achter de rug had. De directeurJtechnique van de Nederlandse equipe dacht er echter anders over. „Maar jongen, waarom ben je toch ook zo dom om zoveel te drinken onderweg. Je zit nu toch al lang ge noeg op de fiets om te weten, dat je dat zeker niet bij deze warmte moet doen." Jan Jansen was onder weg, terwijl hij in een klein peloton van ongeveer 20 renners op 2 min. 15 sec achter Lebaube en Jaisli aan joeg, afgestapt om te gaan drinken, zich met water te begieten en zijn kruik opnieuw te vullen. SJEFKE JANSSEN TELEURGESTELD „De jongens doen in die kleine wedstrijden in Nederland niet an ders, altijd maar drinken, drinken. DE RONDE HEEFTEEN ROUTE Jean Forestier: eindelijk genoegdoening Jean Forestier (geboren 7 ok tober 1930 te Lyon; kreeg in de achtste rit eindelijk de overwin ning, waarop hij in deze Tour al zo lang had gehoopt. De man, die pas op het laatste moment werd toegevoegd aan de equipe van Marcel Bidot, is een routienier in het toervak. Reeds in 1953 startte hij voor de eerste maal en daar na was hij elk jaar van de partij. Slechts tweemaal kwam hij niet in Parijs aan. Zijn beste prestatie leverde hij in 1957, toen hij vier de werd werd in het eindklasse ment en bovendien als eerste ein digde in het puntenklassement. Van 1954 tot en met 1958 maak te Jean Forestier deel uit van de Franse nationale ploeg. De afge lopen twee jaar werd hij voor deze formatie gepasseerd, maar de eerzuchtige Lyonees had zich voorgenomen zijn plaats te her overen en hij slaagde hierin, zij het op het nippertje. Voor de start in Rouaan verklaarde Fo restier beter in vorm te zijn dan in een van de laatste jaren. Zijn rijden tot dusver bevestigde deze uitspraak. Totaal word! derouhein zijngeheel 3-5 x door de leiding gereden Dat is niet verstandig, ze moeten het afleren. En hier in zo'n ronde kan het helemaal niet," mopperde Sjefke Janssen, die duidelijk was teleurge steld en zeker een van zijn mannen bij de eerste vijf had verwacht, nog wat na. Met de stemingen van de andere Nederlanders stond het er niet veel beter voor. De eerste rit was hen al len tegengevallen. Zilverberg, Snij der, Verstraete en Knoops stonden met doffe ogen over hun fiets ge bogen, zij hadden alles gegeven en zij hadden niet het gevoel, dat zfj zich in de nog zwaardere etappes, zullen kunnen handhaven. Het was een wat desolaat groepje oranjemannen, dat zich even later moeizaam in het zadel hees om de weg naar het hotel te gaan zoeken. Het was in de allereerste fase van Jacques Goddets nieuwste circus ook al gebleken, dat zich onder de 127 renners zeer vele zwakke broeders bevinden. Er waren nog geen 500 meter gereden, toen door de kraken de luidsprekers bekend werd ge maakt, dat de Zuidslaviër Milenko- vic een voorsprong had genomen en dat de Marokkaan, luisterende naar de welluidende naam van Ahmed Abdallah, door het peloton was ge lost. Nauwelijks hadden de stomver baasde volgers dit nieuws verwerkt of ook de eerste lekke band was al een feit. NET ECHT.... De Brit Melvisse Davies stond met een omhoog gehesen wiel op zijn wa gen te wachten. De Ronde van de Toekomst was begonnen. Het net echt Talrijk waren de ontsnappingen en voortdurend wisselde het beeld van de strijd, maar het beslissende ge vecht in deze broeiend hete en in derdaad bijzonder lastige etappe be gon pas na 75 kilometer. Uit een vol gersgroepje van veertien renners waren juist enkelen, onder andere Lebaube, naar de kopgroep van man met Jaisli toegesprongen, toen vijf renners, Lebaube, Jaisli, de Span jaarden Colmenajero en Lopez en de Portugees Pacheco op de slinge rende bergwegen demarreerden. De anderen, bij wie de drinkende Jan Janssen, waren niet bij machte om op deze aanval te reageren. Doordat de organisatoren, rekening houdende met de hoge temperatuur en het moeilijke parcours, het per centage van 15 op 25 procent hadden gebracht, behoefden slechts twee renners, de Brit Davies en de Uru- guees Bajriot, te worden geëlimi neerd wegens tijdsoverschrijding. De laatste man, die werd geklasseerd, had ruim 50 minuten achterstand. De Canadees Williot en de Noor Di- gerud, die een lelijke val maakten, staakten de strijd. Bennie Muller in een doelpunt om zette (3-0). Na de hervatting begon Ajax's doelpuntenmachine pas werkelijk te draaien. Piet Keizer maakte er in de eerste 10 minuten met twee fraaie doelpunten 5-0 van. In de 16e mi nuut viel het enige Zwitserse doel punt; Kohn omspeelde Van Maurik, Pronk en Ouderland en liet vervol gens de uitlopende Hoogerman kans loos (5-1). In dezelfde minuut stop te de Ajax-doelman een hard schot van de Zwitserse mid voor Waldner, de terugspringende bal kwam bij Muller, die op zijn beurt Feldmann lanceerde voor een lange ren, welke de Amsterdamse linksbuiten met 'n doelpunt bekroonde (6-1). Na 'n half uur spelen werd Swart door Henk Groot vrij gespeeld en de Amsterdamse rechtsbuiten had toen geen moeite om de Zwitserse doel man voor de 7e maal te slaan. Henk Groot bracht zelf met twee schitte rende doelpunten in resp. de 37e en 40e minuut de stand op 9-1. WIELRENNEN PIET VAN HEES WON IN KRONINGEN. Piet van Hees uit Hogerheide heeft zaterdagmiddag de Ronde van Krui- ningen, een rit over 130 km. voor profs en onafhankelijken gewonnen. Hij zegevierde in 2 uur 56 min. 14 sec. De uitslag was verder: 2. Drie Roks (Bosschenhoofd) op 2 min. 40 secon den. 3. Kees Lute (Castricum) z.t. 4. Ab van Egmond (Den Haag) z.t. 5. Frans Stevens (Dussen) z.t. 6. B. Iedema (Zwijndrecht) z.t. Aan deze wedstrijd werd deelge nomen door 30 renners. VAN DE KIMMENADE WON KERSENRONDE. De Eindhovenaar Van de Kimmena- de heeft zaterdag de Kersenronde, een fwielerwedstrijd voor amateurs en onafhankelijken over 195 kilo meter gewonnen. Meer dan 100 renners gingen in Mierlo van start doch slechts 25 van hen bereikten de eindstreep. Reeds in de eerste van de vijf af te leggen ronden van 30 km. werd er ondanks de enorme hoge tempera tuur (pl. 30 graden) in een zeer hoog tempo gereden. De uitslag luidt: 1. Van de Kimme- nade (Eindhoven) 195 km. in 4 uur 40 min. 24 sec. 2. Martens (Breda). 3. Walraven ('s-Bosch). 4. Rutten Haarlem). 5. Dieperink (Barchum). 6. Van Aart (Achtmaal) allen in de zelfde tijd als de winnaar. SWIFT-COMBINATIE Ook dit weekend behaalde de Swift- comblnatie weer enkele fraaie successen. Nieuwelingen: In de Ronde van Dor drecht over 60 km (80 renners) werd Fred Leeman, Leiden, achtste, maar de volgende Rronde van Tilburg ging het veel beter en plaatste hij zich in de sprint éérste. De Ronde van Beverwijk bracht voor de Swiftreniiers als uitslag: 2 C. v. d. Hulst, Zouterwoude, 8 C. Kloosterman, Leiden. Een grote internationale cours over 100 km met vele buitenlandse renners werd verreden in 2 uur 21 min. 32 sec. De Leidse renner Gerben Karstens werd hier derde, een zeer goed resultaat. In de Ronde van Rosmalen voor ad- spiranten over 28 km met 63 renners werd P. de Jong, R'veen, na een val in winnende positie, vierde. SCHALKE 04—FEIJENOORD 1—5 In een ondanks de hitte in vrij hoog tempo en technisch goed ge speelde wedstrijd heeft Feijenoord zaterdag in Wolfsburg met 5-1 ge wonnen van Schalke 04. De Rotter dammers, die de drie tot nu toe ge speelde wedstrijden alle wonnen, zijn practisch zeker van een plaats in het eindtoernooi. Feijenoord nam vrij snel na het begin de leiding door een doelpunt van rechtsbuiten Ben- naars, die een goede combinatie van de Rotterdamse voorhoede in de 16e minuut op juiste wijze afrondde (1-0). Het was jammer voor de Duitsers, dat hun spil Horst hierna gewond raakte en vervangen moest worden, de Duitse verdediging ver loor daardoor duidelijk aan sterkte, hetgeen Moulijn na een fraaie solo in de 18e minuut reeds duidelijk aantoonde (2-0). Na de hervatting was Feijenoord duidelijk sterker en de ruim 8.000 toeschouwers die de wedstrijd bij woonden, zagen hoe Bennaars reeds na 3 minuten opnieuw de roos trof (3-0). De Duitse verdediging, die omdat de Rotterdamse voorhoede 't nu wel geloofde, enige tijd rust kreeg, kon nu haar aanval aan het werk zetten, hetgeen in de 55e mi nuut resulteerde in een treffer van midvoor Berz, die Pieters Graafland met een hard schot van grote af stand verraste (3-1). In de 70e mi nuut maakte Bouwmeester na een combinatie met Schouten en Tem ming er 4-1 van. Bennaars, die met Moulijn en Pieters Graafland tot de beste spelers van de Rotterdamse ploeg gehoorde, scoorde in de 76e mi nuut met een hard en diagonaal schot een hattrick (5-1). SPARTA—ELFSBORG BORAS 4—3 In een wedstrijd vol verrassende wendingen heeft Sparta zaterdag avond met 4-3 gewonnen van het Zweedse Elfsborg Boras, na bij de rust nog met 1-3 te hebben achter gestaan. Vooral de Zweedse voetbal lers hebben de 12.000 toeschouwers verrast door de snelheid, welke zij ondanks de hitte ontwikkelden. Hun tempo lag hoger nog dan dat van de Spartanen en omdat ook hun tech niek en het plaatsen beter was, kreeg Elfborg Boras vooral door snelle acties van de vleugelspelers Soederberg en Raeberg een veld- overwicht. Desondanks opende Spar ta na 16 minuten de score, toeh rechtsachter Maelberg met een in directe vrije trap werd bestraft we gens afhouden van Van Miert. Een tikje van deze laatste naar Bosselaar was voldoende voor een laag schot, dat door het muurtje in het Zweedse doel verdween. De Zweedse schut ters werden pas actief toen een door de zon gehinderde Van Dijk na 28 minuten een ver schot van Larsson verkeerd beoordeelde (1-1). Deze rechtsbinnen had vier minuten later opnieuw succes nadat Van Dijk een schot van Pettersson eerst nog had kunnen keren. Met de allerlaatste trap van de eerste helft bracht Bar- tholdsson na goed gebruik maken van een groot gat in de Spartaanse defensie de ruststand op 1-3. De Spartanen hebben na de rust met succes getracht de beslissing te forceren. Het was Janssen, die na 13 minuten na een combinatie de spanning weer terugbracht: 2-3 en de luid aangemoedigde Rotterdam mers waren nog steeds in het offen sief toen Bosselaar na 21 minuten met een afstand-schot de gelijkma ker liet noteren. In de allerlaatste minuut bewerkte spil Lundell de bal duidelijk met de hand en de toege stane strafschop werd door Bosselaar feilloos benut, waarmee hij zijn club voorlopig aan het hoofd van groep B plaatste. BORUSSIA—VVV 5—3 Ondanks de hitte zagen de 2000 toeschouwers bij Borussia-WV, een snelle, technisch op behoorlijk ni veau staande wedstrijd, welke in 'n verdiende overwinning van de Duit sers eindigde. Het waren vooral de grotere doortastendheid van hun aanval en de sterkere middenlinie, die de balans in het voordeel van de Duitsers deden doorslaan. In de ploeg van Borussia waren de meest op de UITSLAGEN KON. NED. VOETBALBOND Kampioenschap van Nederland: Velo- citas-SpcL Emma 1-4; KHFC-Xerxes 2-3; Spel. Emma-Velocitas 5-1; Xerxes- KHFC 3-0. Besl. Ere-divisie: De Volewijckers- Elinkwijk 4-3. Best. Eerste divisie: Wilhelmina-EDO 8-2. West II. Prom. vierde klasse: Duno- Rava 2-2; SJC-'s Gravenzande 4-1 (SJC prom.); DJS-Progress 1-4; ODI-Dubbel- dam 2-0. voorgrond tredende spelers Schroe- der in de verdediging en linkshall Schock. Bij de Limburgers excelleer den rechtshalf Teeuwen en midvoor De Meulemeester. Topscorer bij de Duitsers was rechtsbuiten Kuntz met drie doelpunten. De uitslagen luiden: Groep 1: Slovan Pressburg-Wiener AC 3-0 (2-0), Vorwarts Berlin-Odra Oppeln 2-1 (0-1). Groep 2: Grazer AK-Banik Ostrau 3-6 (l-4),Motor Jena-VFL Osnabrück 5-0 (2-0). Groep 3: Spartak Kravela-Wiener SK 4-2 (1-2), Gornik Babrza-Dyna- mo Berlin 5-1 (2-1). Groep 4: Vienna-Tatran Presov 3-3 (1-3), Lokomotieve Leipzig-Kic- kers Offenbach 2-1 (2-0). Groep 5: Schalk 0-4-Feijenoord 1-5 (0-2), FC Chaux de Fonds-IFK Gö- teborg 2-2 (1-1). Groep 6: FK Pirmasens-Malmö FF 3-3 (3-1), Ajax-FC Zürich 9-1 (3-0). Groep 7: Oergrypte Göteborg-FC Grenchen 2-2 (0-1), Borussia Neun- kirchen-VW 5-3 (2-1). Groep 8: Tasmania 1900-FC Basel 1-2 (1-1), Sparta Elfsborg Boras 4-3 (1-3). Noordelijke semi-profs willen buitengewone vergadering Niet eens met saneringsplannen De federatie van noordelijke be talende verenigingen heeft het be stuur van de KNVB verzocht een bui tengewone vergadering van de sectie betaald voetbal uit te schrijven. De noordelijke clubs kunnen zich name lijk niet verenigen met de sanerings plannen van het bondsbestuur. RUSLAND—NOORWEGEN 5—2. Voor groep 5 van de voorronden van het wereldkampioenschap voet bal 1962 is zaterdag in Moskou ge speeld de ontmoeting RuslandNoor wegen. De wedstrijd eindigde in een 52 zege voor de Russen, die bij de rust reeds een 30 voorsprong hadden. Atletico Madrid heeft voor de tweede achtereenvolgende maal de Spaanse voetbalbeker gewonnen door een over winning met 3-2 op Real Madrid. Ook het vorige jaar ging de finale tussen deze twee clubs. De jeugdploeg van Fortuna '54 heeft zondag te Apeldoorn het eindtoernooi om het Nederlands kampioenschap voor de geselecteerde jeugd (tot en met 18 jaar) gewonnen door beter doelcijfers dan haar naaste coucurrent, Volendam. Behalve deze twee ploegen kwam in het toernooi uit Enschedese Boys. De uit slagen luiden: Enschedes Boys-Volendam 4-2. Fortuna '54-Enschedese Boys 9-2, Volendam-Fortuna '54 3-0. Nederlands kampioenschap amateurs Eindstand kampioenscompetitie van Nederland (amateurs). Spel. Emma 6 4 1 1 9 17- 8 Xerxes 6 4 1 1 9 12- 8 Kon. HFC 6 2 1 3 5 11-12 Velocitas 6 0 15 1 6-18 Xerxes en Sportclub Emma spelen 'n beslissingswedstrijd om het kampioen schap van Nederland (amateurs). Voor de Intertotocompetitie is in Rotterdam de voetbalwedstrijd Spar- ta-EIfsborg Boras gespeeld. De Rot terdammers wonnen met 43. Foto: een sparta-aanval op het Zweedse doel. le etappe: St. Etienne-St. Etienne 1 Lebaude (Fr.) 145 km in 3 u. 34 min. 31 sec. (met bonificatie 3 33.31). Op 1.24: 2 Jaisli (Zw.) Op 6.24: 3 Cauvet (Fr.), 4 Cardoso (Port.), 5 Fantimato (D.); 6 Lim bach (D.), 7 Luethi (Zw.), 8 Men- des (P.), 9 Ceppi (I). Op 7.42: 10 Hentges (Lux.), 11 Genet (Fr.), 12 Ramsbottom (GB). Op 7.45: 13 Al- ves (P.), 14 Richter (D.), 15 Jans sen. Op 8.14: 16 De Rossi (I.), 17 Gabica (S.). Op 8.25: 18 18 Cerbini (I.), 19 Steylaert (B.), 20 Zilver berg, 23 Snijder, 26 Gomez del Mo ral (S.), 30 Knoops. Op 12.55: 46 Hugens. Op 14.18: 61 Verstraete. Op 19.12: 84 Van der Ven. Op 21.12: 89 Groeneweg. De Canadees Williot en de Noor Digerud staakten de strijd. Boven dien kwamen Davies (GB) en Baj riot (Uruguay) te laat binnen en werden uit de koers genomen. Dagploegenklassement 1 Frankrijk (Lebaude, Cauvet en Genet) 10 u. 56 min. 39 sec. Op 7.23: 2 Zwitserland. Op 7.72: 3 Por tugal. Op 7.56: 4 Italië Op 11.29: 5 Nederland (Janssen, Zilverberg en Snijder). Op 11.58: 6 Spanje. Op 12.09: 7 België. Op 13.45: 8 Duits land. Op 19.42: 9 Groot-Brittannië. Op 20.22: 10 Luxemburg. J

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8